Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Inbrekers op heeterdaad betrapt Dronken achter het s t n u r r a d. Als krankzinnige opgesloten. Een bedrieger. De Iersche Sweepstake. Als op een film. Een passagiersschip vergaan. Fa. Gebr. ROTGANS Het teveel aan koffie. De nieuwe arbeiders in Rusland. Predikbeurten. MEERVOUDIGE STRAFKAMER, ZITTING VAN DINSDAG 15 MAART. Uitspraken vorige zitting. R. S., gedetineerd, misdr. art. 247, 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Wilh. S., gedetineerd, rijwieldiefstal, 1 jaar gev. E. N. H., Den Helder, schuldmisdrijf, f 40 boete of 40 dagen. R. K. W. M., Bergen, hooger beroep vonnis art. 425 2e wetb. van strafr., vrijgesproken. Dirk de H., Hoorn, hooger beroep drankwetovertre ding, ontslagen van rechtsvervolging. Dirk B., Aartswoud, smaadschrift, 8 dagen aangeh. NIEUWE ZAKEN. DE ZAAK MAAR EENS HOOGER OP GEZOCHT. De 34-iarige chauffeur Simon H., wonende te Wog- num, had op 31 October van het vorige jaar volgens dagvaarding roekeloos en onvoorzichtig met zijn vracht auto op het Westeinde te Wognum gereden en daardoor een aanrijding veroorzaakt met het 4-wielig motorrijtuig, bestuurd door den heer H. Neuburger uit Amsterdam. De onfortuinlijke vrachtauto-chauffeur kwam terecht te staan voor den kantonrechter te Hoorn, die. over tuigd van zijn schuld, het strafrechterlijk odium op zijn hoofd uitgoot en hem veroordeelde tot f 25 boete of 25 dagen. De veroordeelde kon zich met deze uitspraak niet vereenigen en kwam In hooger beroet» bij de meer voudige strafkamer, die heden het geval nog eens onder de loupe nam. De aopellant was zoo verstandig geweest om zich ju-* ridischen bijstand te verschaffen en had als verdediger gekozen Mr. Smak, een jurist, die in Wognum en om streken een welverdiende reputatie geniet. Door den appellant werd volgehouden, dat de aan rijding niet aan zijn schuld was te wijten en hij bij het afrüden van een boerenerf, alle mogeliike voorzor gen bad genomen. Hii reed zeer langzaam en had voor zoover mo»elHk, ook behoorlfik u't^ezien of het verkeer vrii was Volgens mr. Smal, die deze omstandigheid uit het proces-verba al had oivevischt, zou getuige Neubur ger nog getracht hebben te rta««eeren, toen hij de vrachtauto vanaf het erf had zien naderen. De heer Krijn Dekker, chauffeur te Hoorn, had op tijd en olaats vermeld met een vrachtauto gereden en gezien, dat het ongeval plaats green. Hi1 reed achter Neuburger en stoute, maar kon verklaren, dat naar zün meening de aooellant niet behoorlttk had uitgeke ken. Volgens de regels van het verkeer had vèrdacMe H. den heer Neuburger voorrang moeten geven, omdat deze van rechts kwam, doch er kunnen omstandighe den in het verkeersleven voorkomen, waarin van dit voorschrift moet worden afgeweken, meende de nre®'- dent, mr. Ledeboer. De aonellant bleef onwrikbaar bü zün opvatting, dat hii voldoende on het verkeer had gelet. Naar zün meening had Neuburger te snel gere den. Aot»ellant werd echter dcor recMer Mr. Fruin. die als oud-griffier bii het kantongerecht niet vroomd staat tegenover verkeersovertredingen en -ongevallen eens krach tic onder handen eermmen. De getuige mei. M. Deu^d. gehuwd met den heer Ja- eob (naam onverstaanbaar) had signalen gehoord, door aonellant gegeven. De heer Neuburger reed veel te hard. doch volgens meer.ing van de juffrouw had aou®!lant den auto gemakkelijk kunnen zien aankomen. De ge- bruikeliike kunstbeschouwingen van d^» pituatieteebe- ning, waaraan de geheele rechtbank, officier en verde diger deelnam, mef mei. Deugd als invité, werd daarop gehouden en en petit comité besproken. Zwager Jan Tool werd gehoord als laatste getuige fi charge tegen zün zwager, die op genoemden datum van zün erf was afgereden. Hü zat aevter oo den auto als observator, welkp taak h'i naar de meening van den praesus en mr. Fruin niet al te correct, had vervuld, getuige de plaats gehad hebbende aanrüdlne. Verscheen tenslotte de getuige van d° verdediging, de heer Klaas VIaar, aan wien door mr. Smal eenige vra gen werden gesteld, die naar genoegen werden beant woord. De heer Officier was d>e meenirg toegedaan, dat een geringe mate van schuld bii verdachte aanwezig was, zooals door den officier meer in d*taHs werd aange toond. Gevorderd werd al"-oo bevestiging van het zeer billijke vonnis van den kantonrechter, ook wat betrof de opgelegde boete. Mr. Smal, het woord verkrijgende, was van oordeel, dat de schuld meer gezocht moest worden aan de züde van den getuige Neuburger, die te hard had gereden. Voorts wees pleiter oo het verschil In de getuigen verklaringen. Resumeererde ontkende nlriter de schuld van zijn cliënt en concludeerde vrijspraak. Over een kleine opmerking van den Off'cler, werd nog een moment tusschen nark°t en bali gedebatteerd, waar na het onderzoek werd gesloten. Uitspraak a.s. week. EEN INTERESSANTE AMTJSEMENTSZAAK UIT TEXEL. De niet ter zitting aanwezige Mej. Jannetje Eilsabeth de H. wonende te Texel en zich noemende directrice van de Texelsche sociëteit „De Dats" was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den Heldersehen kantonrechter, waarbij zij werd veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen ter zake overtreding der Texelsche politieverordening. Aanvankelijk was appellante in eer ste instantie veroordeeld in vereeniging met den be leende heer Cornelis B.. doch deze heer was niet in hoo ger beroep gekomen. Deze heer vcnid vermoedelijk de f 25 boete waar 400 was geeischt. nog zoo verwerpelijk niet. Het betrof hier de exploitatie van een amusements- gelegenheid, waarin ook gelegenheid werd gegeven tot dansen en waarvoor door B. en W. geen vergunning was verleend. De appellante vervulde indertijd, dat is 3 Sept. 1930. het ambt van huishoudster van den heer Cornelis Boon voornoemd en trad tevens op als „direc trice van de Dats!" Mej. M. Molenaar, als le getuige gehoord, had aldaar op gezegden avond van 3 Sept. fijn gedanst. Introduc ties werden gratis verleend. Er werd muziek gegeven en de leiding van het feest berustte in handen van den heer Boon. Deze had de muzikanten bevel gegeven door te spelen, toen de politie kwam. De jonge dame vond het met den president erg jammer, dat de feestvreugde werd verstoord. Mej. B. M. J. E. Verstegen, thans te Amersfoort, die overwegende bezwaren had tegen de eedsaflegging, had eveneens in het lokaal de stichting „De Dats" gedanst Haar was een geel kaartje verstrekt en ze had f 0.30 .entreegeld betaald. Aanwezig was een gewoon uitgaand publiek, dat niet het cachet droeg van leden eener socië- teit( Avondtoilet was niet voorgeschreven). De officier bejammerde het ten zeerste dat de dame ln kwestie niet aanwezig was en het genoegen der eer ste kennismaking aan de rechtbank onthield. Overigens Ikon de officier zich wel voorstellen, dat verdachte niet ■was opgekomen, omdat zoowel de z.g. stichting als wel bet ambt van directrice niet anders beschouwd kon wor den als „poppekasterij". De titel van „directrice" klonk echter zeer gewichtig en uithoofde daarvan zou men nieuwskierig zijn naar de verschijning van een zoo ge wichtige dame. De heer officier besprak voorts de z.g. stichting en beschouwde deze, ontdaan van alle gewichtigheid, niet anders dan een gewone vermakelijkheid, waartoe geen vergunning was verleend. Het Texelsche gemeentebe stuur was nog bijzonder coulant geweest om ten koste vermoedelijk van de belasting bétalende gemeente, waar- sohuwingen rond te zenden. Het ware eenvoudiger ge weest krachtiger op te treden door de z.g. stichting eenvoudig te sluiten. De officier vorderde bevestiging van het gewezen vonnis. DE DAME RAAKTE MET DE BOCHTEN IN DE WAR. Mej. Jaoomine Elisabeth W., 'n veehoudster, geboren In Zeeland en wonende te Texel, bestuurde op 30 Juli j.1. een vierwielig motorrijtuig en van de Stolpervlotbrug den rijksweg naar Den Helder t»prijdende, maakte zij inplaats van een korte rechtsche bocht, 'n reuzen lange linksche, en kwam alzoo op de llnkerweghelft van den weg en alstoen ln hevige aanrijding met een motorrij der. den heer W. C. Speets. 'n metselaar, thans wonende te Bergen, die met zijn echtgenoote op de duo niets kwaads vermoedende, aan kwam tuffen. Door de on handigheid van de Texelsche chauffeuse werd deze mo torrijder geweldig gedupeerd. De motor sloeg om en de heer Speets kreeg een hersenschudding en werd in be- wusteloozen toestand in het naburige café van den heer Bakker ingedragen. De duorijdster kwam er gelukkig minder ernstig af. Wegens dit de veiligheid bedreigende geklungel stond Mej. W. terecht voor den kantonreohter te Schagen en werd nog zeer clement veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen, benevens ontzegging van het recht om motor rijtuigen te besturen, voor den tijd van 3 maanden. Deze zaak werd nu ln appel en wegens absentie van de ap pellante, tot groot leedwezen va$ den officier, die op een ronde van 3 kwartier had gerekend in een vloek en een zucht afgevoerd. Er werd geen aan leiding gevonden om anders dan bevestiging van het kantonrechterlijk vonnis te requireeren, zoodat Mej. Ja- comientje voorloopig haar sportieve nelgingen zal moeten bedwingen. DE SLOTZAAK GING MET GESLOTEN DEUREN. De laatste zaak van de nieuwe straf rol betrof een bejaard man, wonende te Alkmaar, die terecht stond ter zake misdrijf art. 248 bis strafreoht, welke zaak in verband met den aard van het strafbaar feit. buiten te genwoordigheid van publiek werd behandeld. Hierna sluiting der zitting. Rest ons echter, postremo nog mede te deelen, dat mr. P. Langeveld in deze zaak opponeerde als raadsman en verdediger. Bij een inbraak in een zuivelfabriek te Loener„ Zij hadden niet op een alarm signaal gerekend. Gisternacht is door een agent van politie en een rijksveldwachter in een zuivelfabriek te Loenen cp de Veluwe een drietal mannen op heeterdaad bij diefstal betrapt. Zij waren bij de komst van de politie reeds in de fabriek aanwezig. Het gelukte den politiemannen twee der inbrekers te arresteeren. De derde nam de vlucht met achterlating van zijn rijwiel. De directeur der fabriek bad in zijn kantoor een aantal signalen doen aanbrengen, die, zoodra ze maar even worden aangeraakt, een schel in zijn wo ning doen overgaan. Onmiddellijk kon hij bierdoor den gemeenteveldwachter waarschuwen, die den agent van politie te hulp riep. Beiden begaven zich naar de fabriek. De inbrekers lieten zich eerst, na dat eenige waarschuwingsschoten waren gelost, ar resteeren. De inbrekers hebben geen tijd gehad de brandkast of kluis te forceeren. Alle laden en kas ten zijn overhoop gebaald. Handelsblad De gearresteerden, zekere G. K. en P. M. M., wo nende respectievelijk te Den Bosch en Schijndel, zijn naar het bureau van politie te Apeldoorn overge bracht, waar zij in bewaring zijn gesteld. Mctor-politie bij de achtervolging tegen een vrachtauto op gevlogen. De motorpolitie te Haarlem ontdekte een auto, die bestuurd word door een dronken chauffeur. De politie, aldus hot „Hdbld.", ging met een zijspanmotor onmid dellijk dc auto achterna, die toen ook de snelheid ver grootte. Toen de chauffeur een straat inzwaaide, reed de motorpolitie in volle vaart den hoek om, de mo torfiets vloog tegen een vrachtauto op, de besturende politie-agent werd van de motorfiets geslingerd en zoodanig aan een hanrl verwond, dat hij in het gast huis moest worden opgenomen. Het Amhemsche gevaL Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft in ver band met het geval, dat een werkloos musicus te Arn hem onrechtmatig naar het krankzinnigengesticht te Venray was overgebracht (men zie ons nummer van gister), aan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat onlangs een werkloos musicus te Arnhem, die als marktkoopman aldaar zijn brood trachtte te verdienen, van de markt is gehaald door een rechercheur, naar het politie-bureau is genracht en tenslotte naar het krankzinnigengesticht te Venray is vervoerd, waaruit hij na eenigè dagen is ontslagen, omdat hij, naar het oordeel van den directeur van het gesticht, niet krankzinnig was? 2. Heeft de psychiater, die de verklaring heeft ge schreven dat bovenbedoelde persoon krankzinnig was, een onderzoek ingesteld naar diens geestestoe stand en zoo ja, op welke wijze is dit onderzoek ge schied en hoeveel tijd ligt er tusschen dit onderzoek en de overbrenging naar het gesticht? 3. Bevat naar het oordeel van den minister, de wet tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen, ook na de laatste wijzigingen, voldoende waarborgen dat geen persoon in krankzinnigengestichten worden geinterneerd, die niet krankzinnig zijn, en wil de mi nister als het antwoord op deze vraag ontkennend mocht zijn, versterking van deze waarborgen bevor deren? Handelsblad. Ongeveer 120.000 verduisterd. Gister is J. Z., uit Appelsga, ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld, verdacht van ver duistering van ongeveer f20.000. De aangehoudene, die eertijds voor eigen rekening een graanmalerij en fouragehandel droef, werd. nadat zijn pakhuis met malerij was afgebrand en hij failliet was verklaard, vertegenwoordiger van een Friesche en een Groning- sche firma. Gebleken is nu, dat hij van den menschen, aan wie door zijn tusschenkomst was geleverd, gelden invorderde, daarvoor eigenhandig geschreven quitan- ties afgaf, doch do gelden niet aan zijn firma's af droeg. De afnemers kregen nu allengs rechtstreeks van die firma's nota's, omdat hun posten in de boeken openstonden. Op deze nota's stonden bovendien soms goederen, welke in het geheel niet waren geleverd, terwijl ook nota's gepresenteerd werden aan men schen, die nimmer iets betrokken hadden. De vorige week hielden de gedupeerde firma's te Appelsga een zitting om de zaak zoo mogelijk uit te zoeken. Daar was het heel druk. Men gelooft, dat er ongeveer 200 afnemers in de kwestie betrokken zijn. Van het faillissement moet hij een schuld van f30.000 overgehouden hebben. De gelukkige winnaars. Een kantoor bediende trekt twee paarden. Maandag is de trekking gehouden van de Sweep stake voor de Iersche ziekenhuizen. In totaal is voor deze sweepstake een bedrag binnen gekomen van 3.365.312 p.st. Hiervan is voor prijzen uitgetrok ken 2.239.477 p st. Voor de ziekenhuizen blijft een be drag van 841.328 p.st. F.r zijn 22 eerste, tweede en derde prijzen van 30.000 p.st.. 15,000 p.st en 10,000 p.st. Verder zijn er nog prijzen van 729 p.st. voor alle tickethouders, die een paard trekkea Alle 51 paarden, die in den Grand National mee- loopen, zijn Maandag getrokken. Bijzonder gelukkig was al een kantoorbediende. H. Stokes genaamd, uit Welling in Kent, die twee paarden trok. n.1. Annan- dale en Prince Cherry. De geldprijzen worden Dins dag en Woensdag getrokken. De gelukkigen in Nederland. Onder de gelukkigen, die een paard getrokken heb ben. vinden wij ook weer eenige Nederlanders. In de eerste plaats iemand uit de St. Anfridusstraat te Amersfoort, die Sea Soldier getrokken heeft. Vervol gens P. Anderson. Willemsparkweg 178, Amsterdam, Remus: W. Bonda, Keizersgracht 404, Amsterdam, Hank; het European Sellers Syndicate, Amsterdam, Grakle: Syndicate, Euterpestraat 116, Amsterdam, Coup de Chapeau: mr. v. d. Voord Jr., Jacob Maris- straat 33. Amsterdam. Possible; Winnaar, Utrecht. Egrement; P. Worseling Diergaardekade 6, Rot terdam. Grakle behoort tot de favorieten. Het geeft meer dan „boeren" Tot de gelukkigen die een paard getrokken heb ben behoort ook mevrouw Murray, een boerin uit Hailsham in Sussex, die bij de vorige sweep een prijs van 30 000 pond had gewonnen, waarvan zij echter de helft tevoren verkocht had. Ditmaal trok zij Pos sible. „Als dat zoo doorgaat", zeide zij. „zal ik het boeren eraan geven. Sweepstakes leveren in dezen tijd heel wat meer op dan de boerderij." Zooals al tijd wonen de prijswinners over de heele wereld verspreid. In de eerste plaats vindt men ze in de diverse dominions, en koloniën, maar ook in de Ver. Staten, in Frankrijk en België en zelfs iemand uit Stamboel. Voor de trekking bestond Maandag na tuurlijk weer groote belangstelling. De menschen hadden alweer uren tevoren in de rij gestaan. Meis jes in Napoleontische gardecostuums, met bloote ar men trokken de prijzen. Er waren eenige taalkun digen aanwezig om de adressen van vreemdelingen te ontcijferen. Vandaar dan ook dat wij den eersten Nederlandschen prij^vinner genoteerd vonden als volgt: Amersfoot, St. Anfrid Us Str. Pamersfoort. Hol land. In het midden van de zaal, een oude dans zaal. stond een heele groote trommel met de lootjes, daarvoor een kleine glazen trommel met de 51 na men van de paarden. Er kwamen enkele lootjes uit de bus waarop de eigenaars verzuimd hadden hun naam en adres ln te vullen. De verkoopers van die loten zijn echter bekend, zoodat het verzuim mis schien nog te herstellen is. Een keer trok een van de meisjes per r\gcluk twee loten tegelijk uit de bus, die echter zori.rer te zijn geopend weer teruggewor pen werden. Onder de winnaars zijn zooals gewoon lijk rijken en armen. Naast een rijken Amerikaan, een schouwburgdirecteur, en een drukkerspatroon vindt men kleine middenstanders, arbeiders, solda ten. werklcozen, werksters, een zieke vrouw, enz. Er is ook een gevangene bij en een Engelsche film speler. Vervolging per vliegtuig: en auto van een jong. paartje, dat zonder de toestemming van hun ouders in het huwelijksbootje wildo stappen. Do Engelscho krantenlezers hebben kunnen smullen aan een romantisch voorval van het afgeloopen week end. De held is de 17-jarige zoon van een Lagerhuis lid, de heldin 16 lentes! de kleindochter van een be kend rechter: het stuk speelt, althans ten deele, in de smederij van Gretna Green in Schotland, waar, zooals den lezers bekend, huwelijken bij het aambeeld gesloten worisn en het slot was een blij eind?! Zaterdag dan vonden z ij n ouders een briefje van hun zoon dat hij er van door was en er stond blijkbaar ook in wat hij ging doen want vader en moeder huurden een snel vliegtuig om er mee naar Gretna te ijlen, doch da inval lende duisternis noopte hen bij Blackpool te landen en de vervolging per auto voort te zetten. De jongelui waren inmiddels per trein naar Gretna ge gaan, doch hadden daar van den smid vernomen dat zij drie weken in Schotland moesten gewoond hebben alvo rens zij in den eoht konden worden verbonden. Ze zeiden dat zij vastbesloten waren te trouwen, maar niet ln Gretna konden blijven, daar zij vervolgd werden. Ze zouden naar Glasgow gaan en over drie weken terugko men. Zijn ouders hadden inmiddels onderweg de politie ge waarschuwd en kwamen via Gretna eveneens naar Glasgow, waar zij de jonge gelieven in een hotel aantrof fen. Het schijnt nogal goed te zijn afgeloopen met het weerzien, want we vonden alleen vermeld, aldus het „Hsbl.", dat het viertal ging tafelen en dat de jongelui er nog heel gelukkig uitzagen toen ze met de ouders naar Londen terugkeerden. En geen wonder want al thans zijn ouders hebben heel geen bezwaar tegen een verbintenis. Ze vinden het alleen een jeugdige dwaas heid wat ze uitgehaald hebben en als de storm over het gebeurde wat is gaan liggen wordt het engagement publiek. Op de klippen van de Bermuda-eilanden geloopen. Passagiers en bemanning ge red. Het stoomschip Prince David van de Canadian National Raihvays, een schip van bijna 7000 ton, is ongeveer 4 mijl ten Westen van Hamilton (Bermuda) op de klippen geloopen. De 84 passagiers en de 150 koppen tellende bemanning, zijn in de reddingbooten gegaan en veilig overgenomen door de Lady Somers van dezelfde maatschappij. De schipbreuk van de Prince David geschiedde in een storm met hevige re gens, die alle uitzicht benamen. De bodem van het schip werd door de puntige klippen opengescheurd. Het schip begon dadelijk te zinken en zond noodsei nen uit. De Ladv Somers durfde do engte, waarin de Prince David schipbreuk geleden had, niet binnen te varen, doch bleef op 3 mijl afstands kruisen om de menschen uit de reddingbooten over. te nemen. De Prince David deed dienst op de directe lijn van Boston naar St. George, welke pas de vorige week is ingesteld. Het schip zit tot aan de dekken onder wa ter en helt naar stuurboord over. De positie doet voor het behoud van het schip het ergste vreezen. OP SLAG GEDOOD. Een 5-jarig ventje onder een vrachtauto terechtgekomen. Gistermiddag is in de Langestraat te Leiden bij het achteruitrijden van een brandstoffen auto van de firma v. H. een 5-jarig zoontje van den fabrieks arbeider K. onder den auto terecht gekomen en op slag gedood. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 768 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 34 gr. F. is 1 gr. C. Gediplomeerd Opticien. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Wij hebben een pracbtcollectie BAROMETERS, die wij tegen buitengewoon lage prijzen kunnen aan bieden en met volledige garantie. Zal vernietiging der voorraden helpen? Reeds meer dan 300 millioen K.G. ver brand of in het water geworpen. Ofschoon in de laatste twee maanden in Brazilië reeds meer dan 300 millioen K.G. koffie vernietigd werd (als brandstof gebruikt of in het water gewor pen) is het nog maar steeds niet gelukt, om de groote voorraden dusdanig te verminderen dat de prijs in dat land op peil blijft. In de binnenlanden ligt nog een voorraad van 25 millioen balen koffie, elk van 60 K.G., waarvoor men geen afzetgebied kan vinden. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat de 300 millioen K.G. koffie, die men vernietigd heeft, slechts 7 procent vormen van den geheelen wereldvoorraad, dan ziet men onmiddellijk in, dat het vrijwel van geen beteekenis is om een beteren grondprijs te vor men dat men belangrijke voorraden aan de vernieti ging prijs geeft. Verontrustende verandering In de samen stelling van de arbeidersklasse. De Russische medewerker van het „Handelsblad" schrijft: Als de basis van hun heerschapij beschouwen de bolsjewiki de fabrieksarbeiders. Den laatsten tijd, ten gevolge van de industrialisatie en de groote werken, die de pjatiletka voorschrijft, komt een verandering in de samenstelling van de arbeidersklasse, hetgeen de bolsje wiki verontrust. De sovjet-deskundigen wijden veel be- sobouwingen aan dit vraagstuk en zoeken naar midde len om het gevaar, dat van dezen kant dreigt, te over winnen. In de „Prawda" vonden wij In een dergelijke beschouwing de volgende gegevens. In 1925 bedroeg het totale aantal geregistreerde arbeiders in Rusland 85 millioen, in 1929 waren er 12.4 millioen, ln 1931 reeda 18.1 millioen. In den loop van slechts twee jaar (1929 1931) is dus het arbeidersleger met 6 millioen zielen toe genomen. De meeste dier arbeiders vinden hun bestaan in de industrie, het transportwezen en de bouwbedrijven. Wie zijn die 6 millioen nieuwe arbeiders? Uit welke bevolkingslagen worden zij gerecruteerd? Voor het grootste gedeelte zijn het boeren. Het blad geeft eenige cijfers, die den toestand lllustreeren. Op de fabriek .Sikkel en Hamer" te Moskou vormen kinderen van ar beiders slechts 26 pet van de nieuwe arbeiders, de ove rige 74 pet. zijn plattelanders. Nog grooter Is het per centage boeren onder de arbeiders van het Donbas, waar de in de laatste twee jaar aangeworven arbeiders voor 79.4 pet. uit boeren bestaan. Dat beteekent dus. dat de typische arbeiders-psyebe, welke voor de bolsjewiki gun stig is, vervangen wordt door de boeren-psyehe, die den bolsjewiki min of meer vijandig gezind is. Dat kan in de toekomst onaangename gevolgen hebben en daarom zoeken do sovjet-deskundigen naar middelen om den Invloed der boeren te verminderen door andere elemen ten op de fabrieken op te nemen. Als zoodanige be schouwt de „Prawda" de kolchoznikl. B O E R D E R IJ, Onze zuiveluitvoer in Februari. De cijfers voor boter nog kleiner dan die over Januari. De productie zal vermoedelijk wel al vrij aanzienlijk zijn toegenomen, maar de uitvoer van boter ln Februari is nog lager dan in de eerste maand van dit jaar. Vol gens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, hebben .we in Februari maar uitgevoerd 853 ton ter waar de van f 1.308.000. In de vorige maand bedroeg de uit voer 1060 ton ter waarde van f 1.157.000 en in Februari van het vorige jaar nog 1819 ton ter waarde van f 2.747.000. Erging In de vorige maand uit ons land nog 453 ton boter naar Duitschland, 194 ton naar Frankrijk en nog slechts 89 ton naar Groot-Britannië. De uitvoer van kaas bedroeg in Februari 5457 ton ter waarde van f 3.074.000 tegen 5845 ton ter waarde van t 4.009.000 in Februari 1931. Ons land heeft in Februari 1909 ton kaas aan Duitsch land geleverd, 1110 ton aan Groot-Britannië. 196 ton aan België en Luxemburg en 825 ton aan Frankrijk. Van de uitgevoerde kaas was 1036 ton volvette Goud- sche kaas, 866 ton Goudsche 40 plus en 1227 ton Edam mer 40 plus. De uitvoer van gecondenseerde gesuikerde volle melk heeft in de vorige maand bedragen 2008 ton (waarvan 735 ton naar Groot-Britannië, 386 ton naar 3ritsch-Malakke, enz. en 253 ton naar Cuba) ter waar de van f 578.000, tegen 2291 ton ter waarde van f 803.000 in Februari van het vorige jaar. Verder hebben we in Februari uitgevoerd 9254 ton gecondenseerde gesuikerde ondermelk (waarvan 8351 ton naar Groot-Britannië) ter waarde van f 1.422.000, tegen 8855 ton ter waarde van f 1.764.000 en 1377 ton gecondenseerde ongesuikerde volle melk (waarvan 900 ton naar Groot-Britannië) ter waarde van f 358.000 tegen 1667 ton ter waarde van f 581.000 ln Febr. 193L DONDERDAG 17 MAAF^T. NED. HERV. GEMEENTE te: Kolborn, nam. 7% uur, Ds. Vorstman,

Schager Courant | 1932 | | pagina 2