lllllini Nillll- SOcf\ l J SV Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. HET DRAMA IN DEN MAJELLATOREN. „SJACHAI-EXPRESS" OVERVALLEN. Spelend den dood in. 3e prijs OS der tentoonstelling Botsing in de hoofdstad. De Tweede Kamer op reces. Huiszoekingen bij de Nazi's. HEEREN BAAI Staking bij Tieleman en Dros te Leiden. Predikbeurten. «"9 Zaterdag 19 Maart 1932. SCHAGEH 75ste Jaargang No. 9040 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. RECHTSWEZEN- Verdachte contra den kroongetuige Wessendorp. OPNIEUW LEVENSLANG GEëlSCHT. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gister de be handeling voortgezet van de strafzaak tegen den lei dekkerspatroon M., verdacht van moord in den to ren van de Majellakerk aan het Ambonplein te dier stede op zijn compagnon Arkenhout zooals men weet veroordeelde de rechtbank verdachte op 30 Oc- tober van het vorig jaar tot levenslange gevangenis straf. De leidekkerspatroon, die zijn onschuld volhield ging in liooger beroep. Evenals in eerst© instantie werd hij voor het gerechtshof verdedigd door mr. F. A. Kokosky. De procureur-generaal Mr. Bauduin eischte op for- meele gronden vernietiging van het vonnis der recht bank en, opnieuw rechtdoende, verdachte's veroordee ling wegens moord tot levenslange gevangenisstraf. Ook tijdens het zeer uitvoerig getuigenverhoor voor het Hof, hield M. vol. dat hij Arkenbout niet had neergeslagen. Hij poogde de schuld te schuiven, op den kroongetuige Wessendorp, die op den dag van den moord ook werkzaam was hij de Maiellakerk. Bij interlocutoir vonnis benaaldc het Hof, dat het getuigenverhoor z.i. niet volledig was geweest. Vijf nieuwe getuigen werden gedagvaard, terwijl vijf reeds geboorde getuigen opnieuw werden opgeroepen. Gister werd het getuigenverhoor voortgezet. Weder om was de belangstelling van de zijde van balie en publiek zeer groot- Het eerst wordt 'gehoord hoofdinspecteur Van Slobbe. De president, mr. H. Jolles, vraagt getuige of hij er bij blijft, dat in den omgang rond den koepel los materiaal lag. Getuige verklaart, dat hij meermalen dezen omgang k- rondgeloopen. Er lagen houten en ijzeren voorwer pen. De pres.: Wessendorp ontkent dit Getuige heeft een stel leidekkersgereedschappen meegebracht. De president leest dan een brief voor, die verdach te heeft geschreven aan den rechter-commissaris en waarin hij beweert, dat Wessendorp den moord met een zoogenaamden loodklopper heeft gepleegd. Verdachte wordt dan gevraagd dezen loodklopper aan te wijzen. Het instrument zelf is niet onder de gereedschappen, maar verdachte wijst het hof hoe een loodklopper er uit ziet. De verklaringen van een advocaat. Daarna wordt verhoord mr. J. J. van Veuren. advo caat en procureur te Den Haag, die vroeger M.s ad vocaat is geweest. De pres.: Hebt u er geen bezwaar tegen hier ver klaringen af te leggen? Getuige: Wat ik weet wil ik gaarne verklaren. Dc president vraagt hoe de schuldbekentenis ven Arkenbout aan M. groot f9600.ontstaan is. Getuige: Deze heb ik, naar ik geloof, opgemaakt naar gegevens mij verstrekt door M. zelf. De president herinnert verdachte er aan, dat hij den vorigen keer niet meer wist, hoe deze schuldbe kentenis ontstaan was. Tot getuige: Hebt u Arkenbout Wel eens alleen op uw kantoor gehad? Getuige: Nooit. Arkenbout speelde in alles een passieve rol. Mr. Kokosky zegt tegen getuige, alvorens deze iets te vragen, dat hij 't ambtsgeheim schendt door voor het Hof deze verklaring af te leggen. Dan vraagt ;hij getuige of M een of twee keer bij hem op kantoor is geweest voor deze schuldbekentenis. Getuige weet dit niet meer precies. Wel weet hij dat M. er nooit zonder Arkenbout is geweest. Verdediger: Hoe weet u dat dan wel precies Het Is toch drie jaar geleden en u hebt geen boek waar alles in staat. Rjïr. Kokosky richt dan nog verwijten tot getuige omdat hij het ambtsgeheim geschonden heeft. President: Daar kunnen wij nu hier niet in tre den. Eerlijk gezegd, had ik ook verwacht, dat mr. Veuren zich zou verschoonen. Maar nu hij dit niet Redaan heeft, mag het Hof hem vragen steilen. Voor het overige moest u zich tot den Raad van toezicht en discipline w:enden. Mr Kokosky: Dat zal ik ook doen. Ik heb U. mijn heer den President niels te verwijten. Getuige Westendorp vertelt dan, dat Arkenbout in de week van het ongeluk hem verteld had dat M. .hem gedwongen had een schuldbekentenis van bijna 10 rrtille te teekenen. Getuige concludeert, dat dit '.®enige dagen van tevoren gebeurd moest zijn. Voorts yerklaart hij. dat hij eënige maanden na het ongeluk twee keer naar het leven gestaan is. Den eenen keer *t.®eg hij op het station een duw, waardoor hij bijna onder een rijdenden trein viel. Den anderen keer viel iemand hem met een gummistok aan. De daders «•nae tan echter niet en getuige kan ook geen ver- Jiand tusschen deze aanvallen en M. aantoonen. Getuige Temming, directeur van de Levensverze keringmaatschappij. die M. 50.000 heeft uitbetaald, antwoordt bevestigend op een vraag of zich onder dit geld ook bankjes van f1000 bevonden. Fresident: Kreeg u geen achterdocht? U wist toch dat M. langen tijd achterstallig was geweest met betaling. Getuige: Neen. Ik kreeg pas achterdocht toen M. weer een nieuwe verzekering wilde sluiten. Getuige van der Liet, plaatsvervangend beheerder van de Bank van I.eening te Den Haag. he-ft van M. in onderpand aangenomen een jacquet, colbertcos- GEBRU1KTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. tuum, drie broeken, een jas en twee koffers, voorts twee gouden horloges en een ketting, een munt en een ring. Westendorp had ze voor M naar de Bank van Leening gebracht. Verdachte: Dat was ondoordachte stommiteit van me. Maar ik wilde niet dat mijn vrouw er van zou weten. Getuige Westendorp vertelt dan, dat hij door M. ncar Den Haag is ontboden. M. heeft hem. twee kof fers gegeven, die Westendorp naar de Bank van Lee ning moest brengen. Daarop heeft M. getuige f4 reis geld verstrekt Verdachte houdt vol. dat Westendorp bij hem op het kantoor is gekomen om geld. Hij heeft hem zelf de kleeren helpen inpakken. „Omdat ik jou geholpen heb. heb ik me zelf zwart gemaakt", riep hij uit Levenslang geëischt Na heropend getuigenverhoor pessisteert de Pro cureur-Generaal mr Bauduin bij zijn in eerste be handeling voor. het Hof uitgesproken eisch: levens lange gevangenisstraf wegens moord. In zijn requisitoir zeide de Officier van Justitie van meening te zijn, dat het bewijs van verdachte's schuld nog aanmerkelijk is versterkt De verdediger Mr. Kokosky merkte op. dat er in deze zaak nog afdoende twijfel is. Een veroordeeling mag niet vallen. Met vertrouwen wacht ik uw uit spraak af. Slechts dan zal een veroordeeling volgen, wanneer het Hof volkomen overtuigd is van verdach te's schuld. Verder keurde mr. Kokosky scherp het gedrag van mrr. Van Veuren af, die zicli niet verschoonde, of schoon hij jarenlang verdachte's advocaat was en oor spronkelijk als verdediger zou optreden. Het ergste is, dat mr. V. niets met zekerheid kan verklaren, ter wijl het van het grootste belang is om te weten, wan neer precies verdachte den eersten keer hij mr. V. is geweest voor het opmaken van de schuldbekente nis. Verdachte kreeg ten slotte het woord om nog eens te zeggen, dat hij zijn onschuld volhoudt Hij zweer* dit „bij het leven van zijn kinderen" en hij hoopt dat het uur zal komen waarop dit zal blijken. Het Hof zal 31 Maart arrest wijzen. Reizigers door de treinwacht overvallen. De geheele trein volkomen leeg geplun derd. V.D. verneemt uit Peking: Bij Tientsin hebben de bewakingsmanschappen van een zich in vollen vaart bevindenden expresstrein de reizigers overvallen en den geheelen trein volkomen leeggeplunderd. De soldaten die den trein zouden beschermen tegen roofovervallen, hadden kort na het vertrek uit Tientsin hun officier doodgeschoten. Op passagiers die zich verzetten, werd door de soldaten geschoten. Een reiziger werd gedood en twee anderen gewond. Na de plundering lieten de soldaten den trein stop pen en zochten een goed heenkomen. Kind te Arnhem door de tram gegrepen en op slag gedood. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is op den boulevard Heuvelink ter hoogte van de Prins Hendrik straat te Arnhem een ernstig ongeluk gebeurd. De zesjarige D., wonende in de'Dullertstraat kwam met zijn broertje en eenlge kameraadjes uit school. Uit de Thorbeckestraat naderde op dat moment een goede rentram van de G.T.M. waaraan door de kinderen niet voldoende aandacht werd geschonken met het noodlottig gevolg, dat de kleine D. al spelend onder de tram ge raakte en bijna op slag werd gedood. Het deerlijk verminkte lijkje is naar het Sted. Zieken huis overgebracht. Gevaarlyk fietsen. Wielrijder tegen een auto gebotst en met een hersenschudding opgenomen. Gistermiddag kwam te Arnhem een wielrijder de Ak kerstraat afgereden, terwijl op den stuurstang van het rijwiel eveneens een jongen had plaats genomen. Hier door werd het uitzicht van den jeugdigen wielrijder be lemmerd met het gevolg, dat hij tegen een auto botste die van den Klarendaalschenweg kwam afrijden. Do wielrijder vloog door een der ruiten van den auto en werd met een hersenschudding naar het Stedelijk Ziekenhuis vervoerd. De andere jongen bracht het er zor.der noemenswaardig letsel af. Voor de Paschen kochten wU de GEBR. KWELDAM - SCHAGEN Tusschen benzine-tankwagen en tram. Gevaar dat de wegvloeiende benzine in brand zou geraken. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft in de Mar- nixstraat te Amsterdam bij het Marnixplein een ern stige botsing plaats gehad tusschen een motorwa gen van lijn 14 en een benzinetankwagen van de Shell De tram kwam uit de richting van de Raampoort, ter wijl de tankwagen de Marnixstraat zou kruisen. De botsing was zoo hevig, dat de benzine-tankwagen omsloeg en het voorbalcon van de tram geheel werd ingedrukt. De trambestuurder viel door den schok op straat. Hij klaagde over veel pijn. doch kon na in het Tesselschadeziekenhuis behandeld te zijn. huis waarts keeren. De benzine was vanuit de tank op straat gevloeid en het gevaar was niet denkbeeldig, dat er brand door kon ontstaan. De omgeving werd daarom door de politie afgezet. De brandweer heeft zooveel mogelijk de benzine opgevangen en later in een an deren wagen overgebracht. Wat op straat gevloeid was werd door zand onschadelijk gemaakt. Door het personeel van de Shell is de motortankwagen, die veel schade bekomen had, later weer overeind ge zet,. Het tramverkeer heeft veel vertraging ondervon den. Eerst tegen half negen werd het verkeer in de Marnixstraat weer vrijgegeven. Tot 12 April a.s. Nadat de Tweede Kamer gistermiddag in een rumoeri ge vacantiestemming over den prijs van twee millioen voor het Gooische Natuurreservaat had beraadslaagd, waarna het ontwerp- wijziging der Erfgooierswet werd goedgekeurd, is de Kamer tot 12 April op reces ge gaan. Ook de Eerste Kamer is gister met Paasch-vacantie gegaan. BOSCH. EN HEIDEBRAND ONDER HELMOND. Gistermiddag omstreeks twee uren ontstond brand onder de gemeente Bak el in de heide en bosschen van den heer A. van Thiel te Helmond, gelegen ten Noorden van den provincialen weg Helmond-Deurne. Door den feilen wind aangewakkerd, verspreidde het vuur zich snel over den weg in de beide en boschbezitting van den heer L. F. Spierings te Box tel. Onder leiding van opzichter Hoedemaker werd een tegenvuur aangelegd en men slaagde er in het vuur tot staan te brengen. Ongeveer 6 a 7 H.A. van den heer Spierings en enkele honderden H.A. var den heer van Thiel. werden een prooi der vlam men. De schade is echter gering, daar slechts groep jes dennen en meest dorre heide in vlam geraakten De oorzaak is vermoedelijk onvoorzichtigheid. DUITSCHLAND. Voorbereidingen voor gewelddaden gevonden De Prulsche regeering grijpt in. Donderdagmiddag zijn in opdracht van het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken en geheel Pruisen huiszoekingen gedaan in de bureaux en partijlokalen der Nationaal-socialistlsche partij. Aanleiding tot deze actie is, naar van welingelichte zijde wordt medege deeld, het vermoeden dat door de nationaal-socialisten onwettige handelingen worden voorbereid. Uit deze huiszoekingen zou zijn gebleken, dat de Nazi's de vorige week Zondag bij de Presidentsverkiezingen van plan geweest zouden zijn om gewelddaden te plegen, waarbij" o.a. een omsingeling van Berlijn door troepen van de stormafdeeling was voorbereid. Protest van de nationaal-socialisten. Naar Wolff verneemt, heeft de nat. socialistische par tij formeel bij den Pruisischen minister van binnenland sche zaken geprotesteerd tegen de huiszoekingen. Zij zal heden een klacht bij het Staatsgerechtshof te Leigzig indienen. Een verklaring van rijksminister Groener. Groener, de rijksminister van binnenlandsohe zaken en verdediging, publiceerde gister naar aanleiding van de gehouden huiszoekingen in nationaal socialistische par tijbureau* en lokalen een verklaring, waarin hij zegt, dat dee heeren Röhm, de algemeene leider der nationaal socialistische stormafdeelingen, hem enkele dagen voor de verkiezingen van verleden Zondag heeft medegedeeld dat het in de bedoeling lag voor dien dag de S. A.-man- nen te concentreeren in hun kwartieren, teneinde aldus incidenten op straat te voorkomen. Hiertegen had de rijksminister geen bezwaar, voor al omdat hierdoor verantwoordelijkheid der leiders van de S. A.-mannen werd vastgesteld. Dat het standpunt van den minister juist was, blijkt voldoen de uit het feit. dat de rust verleden Zondag niet werd gestoord. Wat betreft de in de laatste dagen in de pers gepubliceerde berichten over het mobiliseeren der S. A.-afdeelingen voor een evcntueelen staats greep, heeft men hier gedeeltelijk te doen met oude reeds bekende mededeelingen. Voor zoover de mede- deelingen nieuw zijn, zal een streng onderzoek plaatsvinden. Het spreekt van zelf, vervolgt Groe ner. dat de nationaal socialisticche beweging door mij zorgvuldig wordt gadegeslagen. Ik heb den Prui sischen minister van binnenlandsche zaken verzocht mij zoo snel mogelijk in kennis te stellen van het bij de huiszoekingen der Ihatste dagen in beslag ge nomen materiaal. Mijn verdere besiuiten zullen van het onderfzoek van dit materiaal afhangen." per Vz pond ECHTE FRIESCHE 20 ch per ons lOct.per'/zons Verzet tegen loonsverlaging. De arbeiders, werkzaam bij de Vleeschwarenfabriek van de Firma Tieleman en Dros te Leiden, zijn gister morgen in staking gegaan. De firma had een loons-. verlaging aangekondigd van 10 procent, toe te passen aldus: vijf procent direct en een tweede vijf procent loonsverlaging op een nader te bepalen tijdstip. De slagersgezellen, voor de groote meerderheid ge organiseerd, hebben deze loonsverlaging afgewezen. De staking omvat 75 arbeiders, terwijl slechts vier arbeiders de fabriek in zijn gegaan. De staking staat onder leiding van do Moderne en Roomsch-Katholieke Slagersgc'zellenbondcn. De rijksbemiddelaar Ir. van IJssclstein heeft zich reeds tot de partijen om inlich tingen-gewend. De firma Tieleman en Dros deelt nog het volgende mede omtrent de uitgebroken staking in de slagerij: Ongeveer 50 arbeiders zijn in de slagerij in sta king gegaan. De rest van het personeel is aan het werk gebleven. De slagers zijn in staking gegaan, daar zij de 5 procent loonsverlaging niet aanvaard den. Alhoewel de organisaties haar goedkeuring er aan hadden gehecht, hebben de arbeiders in hun ver gadering zich tegen de verlaging uitgesproken en heden het werk neergelegd. De firma Tieleman en Dros hebben reeds do noo- dige maatregelen getroffen om het werk geen stag natie te doen ondervinden. HET VERMISTE ECHTPAAR. Het lijk van den man gevonden Gisterochtend heeft de rivierpolitie uit de rivier de Nieuwe Maas te Rotterdam opgehaald het lijk van den 40-jarigen schippersknecht Biundo. uit Mann- heim, die. gelijk wij elders in dlad vermelden, sedert Woensdagavond werd vermist. Naar het lijk van de vrouw van B., die eveneens wordt vermist en die hoogstwaarschijnlijk evenals haar man, bij het aan boord gaan is vedronken, word nog gedregd. ZONDAG 20 MAART. GEREF. GEMEENTE te: Schagerbrug, nam. 7 uur, Ds. J. Bosma. Wie zich met ingang van 1 April a.s. abon- neert op de ontvangt de nog ver schijnende num mers tot dien datum gratis

Schager Courant | 1932 | | pagina 1