AllHItll KilltS- Een Crisisvergadering van de Hollandsche Maatschappij v. Landbouw. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Dinsdag 22 Maart 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9041 COURANT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.SO. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. 1500 Boeren bijeen ter bespreking van den noodtoestand. Sterke drang op regeoring en volksvertegenwoordiging. Tal van sprekers bepleiten daarom een hechte organisatie. Door het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw was tegen Maandag 21 Maart In het groote gebouw van de Graan beurs te Alkmaar een crisisvergadering uitgeschreven. Een groot aantal touring-cars. personen-auto's enz. brachten honderden bezoekers naar de kaasstad, de versohillende parkeer terreinen waren dioht bezet met deze voertuigen en het groote graan beursgebouw was dan ook weldra geheel gevuld. Ruim 1500 bezoekers hadden aan den oproep van hoofdbestuur en afdeelingsbesturen om deze vergadering bij te wonen, gevolg gegeven. 0.a, waren aanwezig, de heer Westerman. Hoofdinspecteur van het Landbouw onderwijs. de heer A. W. Michels, lid van Ged Staten, de heer Molhuijzen, secretaris van het Ned. Landbouwco- mité, de heer Van Asch van Wijck, secretaris van de Provinciale Land bouwcommissie, de heer K. de Boer van Assendelft, eerelid der Hollandsche Mij. van Land bouw, oud-eerste kamerlid en voorts de heer Klaver, wet houder der gemeente Alkmaar. De rede van Dr. H. J. Lovlnk, voorzitter van de H. M. v. L. De heer Dr. H. J. Lovlnk, spreekt namens het Hoofd bestuur het openingswoord en heet daarbij in het bij zonder welkom d< hier bovengenoemde autoriteiten, om daarna uiteen te zetten dat de ernstige crisisomstan digheden de werkzaamheden van het Hoofdbestuur gron dig hebben gewijzigd, waardoor het contact met de af- deelingen en leden verzwakt is geworden. In het orgaan der vereeniging wordt zooveel mogelijk weergegeven, wat door het Hoofdbestuur geschiedt en wat door de centrale landbouworganisaties wordt verricht. Het hoofd bestuur is overtuigd, dat het in den geest van de leden heeft gewerkt. Het wenscht vandaag hierover getuigenis af te leggen en gelegenheid te geven aan het Ned. Volk te toonen, dat de aanwezigen allen achter de door het Hoofdbestuur en de door de 3 centrale Landbouworga nisaties naar voren gebrachte wenschen staan. Door de landbouworganisaties is een voorstel uitge werkt, dat een melkprijsverhooging met zich zou kun nen brengen. Dat voorstel is thans in handen van den Minister en kan binnenkort by den Staten-Generaal in behandeling komen. Het is goed dat de Regeering be grijpt, dat de Nederlandsche veehoudersstand in zijn geheel verlangend uitziet naar een spoedige behande ling van dit denkbeeld en van de Volksvertegenwoordi ging verwacht, dat zij haar medewerking hieraan zal verleenen. De Nederlandsche boerenstand heeft steeds een afkeer getoond van Overheidsmaatregelen. Die af keer heeft hij thans nog. Het is dan ook de bittere nood zakelijkheid die ons dwingt bij de Regeering op snelle en afdoende steunmaatregelen aan te dringen. Wij meenen, als wij aandringen op zoodanige maatre gelen, te handelen in 's lands belang. De Nederlandsche boeren- en tuindersstand is gevestigd op ongeveer 230.000 bedrijven. Als wij aannemen, dat het gezin gemiddeld 5 personen groot is, zoo beteekent dit, dat de landbouwen de en tuindersstand tezamen vormen meer dan 1 mll- Uoen inwoners, 13 a 14 pet. van het Nederlandsche volk. Als wij de landarbeiders, die rechtstreeks va» het voort bestaan onzer bedrijven afhankelijk zijn, daarbij tellen, zoo komen wij op 20 a 25 pet. van het Nederlandsche volk; dooh onze bedrijven vormen de welvaartsbron voor het geheele platteland en ook nog voor een gedeelte van de verdere bevolking. Wij zullen niet ver mis zijn, indien wij aannemen, dat 40 a 50 pet. van het Nederlandsche volk afhankelijk zijn van het voortbestaan van onze land- en tuinbouwbedrijven. In den tijd van den grooten oorlog heeft ons Neder landsche volk gevoeld, dat de Nederlandsche landbouw in tijden van roering en van oorlog onmisbaar is om in de allernoodigste voedingsmiddelen te voorzien. Het In- stand houden van de landbouwbedrijven in dezen crisis tijd zal in tijd van oorlog, of in tijd van economischcn nood van meer beteekenis blijken, dan de uitgaven voor leger en vloot. De Nederlandsohe boerenstand is groot geworden in Tije concurrentie. In de vorige landbouw-crisis is het 8ysteem van uitzieken door de Overheid toegepast en °°k thans zijn er nog die dit systeem voor de tegenwoor dige landbouwcrisis van toepassing zouden willen ver klaren. De Nederlandsche boerenstand is voor dat uit zieken niet bang. Doch van uitzieken van de landbouw crisis in de wereld is geen sprake. In bijna alle landen, vooral geldt dit voor Europa, het gebied waar wij onzen grootsten afzet hebben, worden de landbouwers en in zonderheid ook de veehouders beschermd en daardoor instand gehouden. Als in deze omstandigheden op den Nederlandschen boerenstand het uitziek-systeem zou worden toegepast, zoo zou dit beteekenen, dat een der sterkste concurrenten op de wereldmarkt het slachtoffer van de crisis zou worden, doordat de Regeering, waar onder hij werkt het landsbelang niet begrijpt. Doch ook jn ons eigen land door organisatie van patroons en ar- helders, door collectieve arbeidsovereenkomsten en prijs afspraken zijn talrijke groepen in de gelegenheid, zij het niet altijd voor 100 pet., zich van de vrije concurrentie te ontdoen en de prijzen te regelen. Door trust- en kartel vorming in de groot-industrie wordt in gelijke richting gewerkt. Het is ook in het belang van de beschutte bedrijven, dat de boerenstand voor ondergang wordt behoed. Zij, die voor zich zelf een bepaalde verdienste weten op te eischen, hebben niet meer het recht aan den Nederland schen boerenstand een prijs voor zijn producten te wei geren, die eenig loon aan den boer en zijn gezin laat. Er is hier niet alleen een plicht van de Regeering om te helpen, wij hebben ook recht tegenover dat gedeelte van het Nederlandsche volk, dat de steun, aan ons ver leend, zal moeten opbrengen. Als wij ons thans wenden tot de Overheid, zoo kun nen wij bovendien wijzen naar hetgeen die Overheid thans doet voor andere klassen van ons volk. Daarvan profiteeren de beschutte bedrijven, terwijl de onbesohutte bedrijven door de sociale en hygiënische voorzieningen zwaarder worden belast Er zijn dus voldoende motleven aanwezig die steun maatregelen is dezen tijd rechtvaardigen en het in zicht in den toestand behoort dan ook onder de boeren gemeen goed te zijn en gaandeweg ook door te dringen in de andere groepen van ons volk. Hier ontbreekt het nog wel eens aan, doch met vereende krachten en door groote eensgezindheid moet worden medegewerkt, dat deze eerlijke overtuiging in steeds breedere kringen werdt verspreid. Meer dan ooit is thans noodzakelijk dat de Ned. boerenstand solidair is, zijn kracht in een heid zoekt en voor zijn overtuiging propaganda maakt zooveel hij kan, in eigen kring. Spr. hoopt dat de aan wezigen vandaag zullen toonen. bewust te zijn van de beteekenis en van de noodzakelijkheid, dat voor het boerenbedrijf en de boerengezinnen wordt gestreden in groote eendracht. In die overtuiging verklaart spr. de vergadering voor geopend en dankt voor de trouwe op komst. (Applaus). De handelingen van het Hoofdbestuur. I De uiteenzetting van den Secetaris. De heer Ir. T. P. Huisman, secretaris van de H. M. van Landbouw, verkrijgt nu het woord, om in een keu rige rede uiteen te zetten, hoe door de crisis de 3 centra le landbouworganisaties al spoedig met een gemeen schappelijk urgentie-programma kwamen. hoe het groene front, de samenwerking van de standsorganisa ties der boeren was verkregen. Spr. herinnert aan den bietensteun, aan de tarwewet, hoe aan de verdere wen schen, die op dat eerste urgentie-programma waren ver- meld gedeeltelijk wel, gedeeltelijk niet is voldaan. Bij de herziening van ons tarief van invoerrechten zijn op eenige landbouwproducten ook invoerrechten gelegd, op boter 20 pet., op vleesch is het invoerrecht van 10 tot 20 pet. verhoogd .De opcenten op de grondbelasting zuilen ovor 20 pet. worden afgeschaft. De spoorvracht- tarieven voor aardapp. zijn tijdelijk verlaagd geworden, teiwijl een Staatscommissie over dit vraagstuk is inge steld, wier rapport wij reeds eenige maanden lederen dag kunnen tegemoet zien. Aan het verlichten van de lasten van wegenonderhoud voor het platteland is slechts in enkele provincies in beperkte mate iets ge- dam. Aan den wensch dat het gebruik van Nederland sche land- en tuinbouwproducten bij Overheidsbedrijven en instellingen zou worden bevorderd, is alleen door den Minister van Oorlog gevolg gegeven inzake het gebruik van Nederlandsch vleesch voor het leger, doch aan het verzoek om den druk der sociale lasten op het land bouwbedrijf aanmerkelijk te verlichten, is nog steeds niet voldaan. Met dezen laatsten wensch vraagt onze organisatie en met ons onze Centrale Organisatie, dat deze lasten niet langer door de werkgevers in het land bouwbedrijf woren opgebracht. In dit verband toch noemt spr. de Ioonen, welke de veehouders voor hun arbeid hebben verdiend in de Al- blasserwaard en in het Middengewest van Noordhol land over de 5 laatste boekjaren. Uit dit overzicht blijkt dat in de Alblasserwaard van Mei 1926 tot Mei 1931 per jaar gemiddeld aan loon voor hun arbeid is verdiend f 195 zegge nog géén f 200, waarin ook nog begrepen is de huurwaarde van de woning en de waarde van de uit het bedrijf voor de huishouding gebruikte producten. In het Middengewest van Noordholland is het loon, waai> onder ook weer huishuur en waarde van de producten uit het bedrijf zijn begrepen, f 826 per jaar. Van het urgentie-programma, dat inzonderheid In verband met de ernstige crisis in de akkerbouwbedrij ven werd opgesteld, zijn diverse wenschen nog niet vervuld. Het Hoofdbestuur heeft voor bestudeering en uitwerking van deze belangen een akkerbouwcommis sie ingesteld en deze Commissie heeft zeer nuttig werk gepresteerd ten bate van de genomen regeeringsmaat- regelen. Spr. noemt hier haar voorstel om tot een brouwgebod voor Nederlandsche gerst te komen. Dit voorstel is thans bij den Minister van Arbeid is bespre king. In verband met de sterke prijsdaling van de veeteelt producten, heeft het Hoofdbestuur mede op verzoek van het Landbouwcomité de mogelijkheden bestudeerd, die tot verbetering van den toestand zouden kunnen leiden. Spr. herinnert ook aan het contingenteerings- wetje, wat het eerst werd toegepast op het Deensche vleesch, doch wijst ook op de scherpe actie tegen contin- genteering, omdat zij de exportbelangen benadeelt. Het Hoofdbestuur heeft steeds in deze contingentee- ring niet gezien een prijsvoordeel als wel een voorkomen van een totaal waardeloos worden van ons rundvleesch. Sinds 21 November 1931 is de prijs van melk- en kalf- kceien met ongeveer 17 pet. gedaald, van kalveren met 50 pet., van schapen met 38 pet., van varkens 31 pet. en van zouters met 32 pet., doch van vette koelen met 8 pet. Ofschoon wij aan deze cijfers niet te veel waarde moe ten hechten, valt daar wel uit af te leiden, dat tund- vleeschprijzen, al zijn zij dan ook niet gestegen, ook niet veel zijn gedaald en de vraag rijst nu, wat zou er met onze rundvleeschprijzen gebeurd zijn, indien Denemar ken hier vrij zijn geweldig overschot op de markt had kunen blijven brengen. Weest voorzichtig. De contingenteering van den invoer van het Deen sche vleesch is voor ons van enorme beteekenis. Met alle kracht, die in ons is, moeten wij er naar streven, dat deze invoerbeperking blijft gehandhaafd om een totale ineenstorting en een onverkoopbaar worden van een gedeelte van ons rundvleesch» dat wij op het oogenblik voldoende produceeren voor eigen verbruik, te voorko men. Veehouders let op uw zaak! Spr. noemt dan verder de invoerrechten op boter, en de pogingen die worden aangewend om te komen tot een melkprijsverhooging van ongeveer 2 cent per liter. Dit voorstel is ingrijpend cn ingewikkeld, dooh als het slaagt, zal de Nederlandsohe veehoudersstand, die ex portbedrijf is, op een wijze worden geholpen, als nog nergens ter wereld bestaat. Dan zal iedere veehouder met blijdschap den dag gedenken, dat hij zich als orga nisatieman liet inschrijven. Het denkbeeld Is ingrijpend en ingewikkeld. De be doeling is, dat de boter en andere melkproducten als ook de melk in Nederland hooger worden betaald en voor de uitgevoerde hoevéelheden, die voor wereldmarkt prijs moeten worden afgezet, een toeslag wordt gegeven, welke afkomstig zal zijn van een accijns op de andere spijsvetten. Dit laatste is noodig om als de boterprijs in ons land wordt verhoogd, de meerdere consumptie van andere spijsvetten als margarine, zoo veel mogelijk te beperken. De Ned. verbruikers zullen het moeten beta len. doch het is redelijk te verdedigen. De crisiscommis sie heeft de zaak nader bestudeerd en aan de regeering als uitvoerbaar voorstel voorgelegd. De moeilijkheden bij de uitvoering zullen ontegenzeggelijk groot zijn. Tal- looze belangen zullen min of meer worden beschadigd, doch het Hoofdbestuur is overtuigd, dat dit voorstel er komen zal en er komen moet. (Applaus) Het ls het eeni ge middel, dat tot nu toe voor den veehoudersstand een maatregel belooft te worden, die eenigermate in den nood kan tegemoetkomen. Ook andere denkbeelden zijn nog door het Hoofdbe stuur besproken, en wel op welke wijze de varkenshou derij, en de schapenhouderij gesteund moeten worden, waarbij het denkbeeld om verbetering te verkrijgen, door prijsstijging, zonder de schatkist aan te spreken. Wel wordt getwijfeld of door prijsstijging verbetering is te verkrijgen, en zou liever gezien worden dat de bedrijfs- onkosten daalden, doch de verdiensten van ambachts lieden en middenstanders worden zooveel mogelijk ge handhaafd. En waar de loonen der landbouwers in ver houding tot die in de andere bedrijven nog ongunstiger zijn dan voor den oorlog, zal ook een loondaling tot het uiterste beperkt dienen te worden. Spr. bespreekt dan verder nog de instelling van een credietcommissie, waar bij Staatshulp of Staatsgarantie onontbeerlijk zal zijn, de wensohelijkheid van een goed geoutilleerd departe ment van landbouw, de noodzakelijkheid dat spoediger geholpen wondt om tenslotte er op te wijzen dat men pessimistisch gestemd zal moeten zijn bij zijn berekenin gen t.a.v. de opbrengst in zijn bedrijf, doch optimist by zijn dagelijkschen arbeid. Spr. wekt op. tot opofferings gezindheid en tot solidairiteit tot het uiterste. (Applaus). Welke geluiden we alzoo te hooren krijgen! De heer K. A. de Boer, Nieuwer Amstel, ziet de oorzaak van. dezen crisis toestand in den oorlog.. Spr. noemt de sociale wetten, de leerplichtwet, de'Zondagswet, den ar beidsduur. den zomertijd. Men heeft den moed niet om het spreekwoord naar voren te brengen: gelijke monni ken, gelijke kappen. Verder noemt spr. bijv. de hooge verzekeringsgelden voor de varkens. Heeft de strenge vee'ieuring gezorgd dat de t.b.c. verminderd is? Da heer Ir. Dijt. Texel, zegt dat de internationale cri sis nationaal wordt bestreden en dat de Internationale Karaer van Koophandel thans een onderzoek instelt naar de mogelijkheid of de crisis internationaal te bezweren is. Spr. noemt als voorbeeld de contigenteering van het Decnsch vleesch. welke maatregel een tegenslag betee- ker.t voor andere groepen, en daarom zou spr. willen dat het Hoofdbestuur naast het vele goede, dat het reeds voor den boerenstand heeft gedaan, een bijzondere stu die maakte van de mogelijkheid of de crisis uit land- bo woogpunt Internationaal is te bezweren. De heer G. Stapel Gz., Sijbekarspel, spoort aan zich te scharen bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dat acht spr. de eenigste mogelijkheid om iets te berei ken. Is er nog iets te bereiken om te krijgen een vrij internationaal handelsverkeer over de geheele wereld? De heer Jm. Blaauboer Gz.. Kolhorn, dankt het Hoofd bestuur voor hetgeen het in het belang van den boeren stand heeft gedaan, al had hij deze vergadering wel iets eerder gehouden willen zien. De opzet van de afdeelin- gen is geweest om af te komen van de sociale lasten. Spr. vraagt aan het Hoofdbestuur om aan deze zaak aandacht te blijven schenken. De sociale wetten behoo- ren niet te vervallen, maar wij kunnen de kosten, eraan verbonden, niet dragen. Ook vraagt spr. actie om te krijgen een apart ministerie van landbouw en betreurt dat er in de gemeenteraden van die jaknikkers de voorstellen van B. en "W. accepteeren om een adres daartoe te renvoyeeren naar de Vereen, v. Ned. Ge meenten. (Applaus). De heer Van Meerveld. Zunderdorp, zegt dat de op komst vandaag een bewijs levert van den nood in den landbouw. Wij danken het hoofdbestuur voor alles wat gedaan is, maar roepen het toe: versaagt niet. Gij zyt onze vertrouwensmannen en wy dringen met klem aan: maak spoed met de zaak, wij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. (Daverend applaus) Wij zullen niet allen eens zijn met de middelen die tot verbetering zullen leiden. Spr. noemt bijv. dat den huurboeren de gelegenheid moet worden gegeven de boerderijen te huren, nadat de contracten geannuleerd waren. Voor de hypotheekboeren waren nog een paar millioen te lee- nen en den boer-eigenaar zou spr. aan zijn lot willen overlaten. Waarom moet. zegt spr. verder, mijnheer van de Keizersgracht profiteeren van de lage melkprijzen enz. Verder wil ook spr. een apart ministerie van land bouw en laat het Hoofdbestuur daartoe ten sterkste ijveren. Kameraden, vakgenooten, zorgt voor solidairi teit, biedt geen cent bij den executorialen verkoop vam onroerend en roerend goed. Sta pal, roept spr., schaart u achter het Hoofdbestuur. Laat ons tenslotte vertrou wen op den hulp van God. De heer Va n der Schans, Bussum, bepleit ook het af wentelen van de onbeschutte bedrijven van de sociale lasten. Zouden de werkloozen niet meer te steunen zijn met aardappelen enz. enz? Moet niet getracht werden te komen tot afschaffing van de vleeschaccijnzen? Kan de zomertijd niet worden afgeschaft? Ook deze spr. zegt dat op steun moet worden aangedrongen, en desnoods de vuist moet worden gebald. De heer IJff, Krommenie, onderschrijft de mededee- ling van den Secretaris dat de antwoorden van den minister treurig genoemd kunnen worden en spr. heeft zich afgevraagd of het niet beter is dat de man zijn baantje neerlegt. Er wordt veel te veel getalmd met het nemen van maatregelen. De heer W. Kooijman, Wognum, wijst er op dat deze bijeenkomst is geboren uit grooten nood. Spr. wijst op den steun aan de werkloozen, met minstens f 20 per weck en bovendien in Alkmaar met bioscoopbonnen, terwijl daar tegenover staan de land- en tuinbouwers, die 80 uren per week werken en niets verdienen. De Ne derlandsche regeering moet thans den landbouwer steu nen. Een uitgebreide propaganda zal gevoerd moeten worden om de organisatie sterker te maken. Het is ontstellend te lezen dat de Kamer op Paaschreces is ge gaan. waardoor weer 3 weken verloren zijn. weken, waarin geholpen en gesteund moet worden. Voor de verkiezingen in 1933 zullen de organisaties met een pro gramma moeten komen. Voet voor voet moeten wij vooruit Wij eischen bestaansrecht (Stormachtig ap plaus.) De heer Groot, Starremeer, meent dat de uurloonea van de vaklieden veel te hoog zijn. De heer K. Tensen, Callantsoog, oordeelt dat van re- geeringswege te veel wordt overwogen, maar spr. wil eischen en staking van leveranties. We krijgen toch niets voor de producten. De heer Barendregt, IJpolder, bespreekt den steun aan de zuivel en onze lasten. Dr. Colijn vroeg waar de f 60 a f 70.000.000 voor den steun aan de zuivel van daan moeten komen. Spr. herinnert dan aan de offers die aan land- en tuinbouwers in de mobilisatietijd werden gevraagd. Millioenen en millioenen worden er besteed aan de machinierieën in den Wieringermeer, machines die over 3 jaren versleten zijn. En moet er dan gevraagd worden waar het geld voor de steun aan de zuivel vandaan moet komen? Ook spr. wijst op de verkiezingen in volgend jaar, dan hebben de heeren ons noodig en ze zijn dus nu nog murw. Laten wij daar rekening mee houden. Wat den bietensteun betreft, dit is steun voor de industrie. De sociale lasten noemt de heer Colijn maar een bagatel, maar de directe kosten zy'n voor spr. f 1000 per jaar. Het ls altijd de werkgever die al tijd dergelijke kosten moet betalen, niet de burgemeester of het kamerlid. En is het 't Hoofdbestuur niet mogelijk te zorgen dat we vry komen van de hoogheemraadschapslasten? (Da verend applaus). De kosten zijn ten bate van Amster dam en Haarlem op de boeren afgewenteld. Kunnen we niet van dat dure huishouden afkomen. Amsterdam was allang verzopen geweest eer 't water aan Alkmaar toe was. Spr. wijst er op dat het Hoogheemraadschap reeds de wegen overneemt, omdat zij voelen dat hun positie wankel wordt. Aan den Bond van waterschappen zou spr.. gevraagd willen zien, soepelheid toegepast te krij gen bij het innen der polderlasten. De heer V. Kaij, Hauwert, dringt aan op actie om de melkprijsverhooging los te krijgen. Laat het Hoofd bestuur pogen dat die verhooging nog voor Mei in toe passing wordt gebracht. Anders zullen de boeren straks hun arbeiders niet meer kunnen betalen. Is 't verder niet mogelijk met Duitschland, een belangrijke afnemer, in beter contact te komen? Be heer Blauw, Obdam, bespreekt den steun aan de varkenshouderij, en merkt op, dat de productie niet vergroot moet worden. De heer Bruin. Graft, sluit zich aan bij het betoog van den heer Kooijman, speciaal waar deze opwekte tot org aniseeren. Laten wij allen propagandist zijn. De heer J. Kater, Wieringerwaard, dringt aan op het vormen van éen front en op te komen voor de rechten, van den boerenstand. Ook deze spr. herinnert aan het offer dat in de oorlogsjaren aan den land- en tuinbou wer werd gevraagd, terwijl nu worden gevormd com- mi.sie zus, commissie zóó. £pr. keert zich vooral tegen de ambtenarij. De cri sis wordt thans uitgespeeld tusschen socialisme en kapi- tal sme, ten koste van den boerenstand en brengende tot armoede. Een krachtig front dient te worden ge- vo.md tegen de tegenwoordig gevoerde politiek. Ook Spr. wekt tot krachtiger organisatie op. Het antwoord van den Voorzitter, De Voorzitter wil thans overgaan tot sluiting van deze goedgeslaagde vergadering en beantwoordt dan aller teerst de sprekers De naar voren gebrachte zaken zullen door het Hoofdbestuur ernstig onder de oogen worden gezien. Spr. dankt de sprekers voor de correcte wijze waarop de debatten plaates vonden. Het Hoofdbestuur zal met nog te meer ijver trachten de billijke eischen in vervuling te doen krijgen. (Applaus.) Wil men iets be reiken dan is organisatie noodzakelijk, ook uit finantieel oogpunt is dat gewenscht, want dan zal het Hoofdbe- stur meer kunnen doen. Voor internationale oplossing van de crisis is veel te zeggen, maar wat is er van den te Genève gepropageerden vrijhandel terecht gekomen? Niets! Ons land heeft zich zoo lang mogelijk verzet tegen de opheffing van de vrijhandel, maar noodgedwon gen worden we in een andere richting gedrongen. Voor alles moeten we toch zorgen op de markten te blijven en te trachten onze export te redden. De toestand voor internationale oplossing wordt iets gunstiger. Steun in nature aan werkloozen zal moeilijk gaan, beter is het de prijzen op een dergelijk niveau te krij gen, dat gewerkt kan blijven worden. Ook spr. is voor opheffing van den zomertijd en wat een apart ministe rie van landbouw betreft, herinnert spr. aan de afdee- ling voor Economische Zaken tegen welke oprichting spr. gestemd heeft. Spr. hoopt het te beleven, dat er nog eens een apart ministerie van Landbouw komt. (Ap plaus). Wat de Hoogheemraadschapslasten betreft, deze zaak zal ernstig door het Hoofdbestuur worden bespro ken. De varkenshouderij is inderdaad in de laatste jaren, te sterk uitgebreid en deze zaak is dan ook moeilijk op te lossen. Op de staatshuishouding zal zeker beperkt moeten worden en spr. stelt dan tenslotte een motie voor, waarin deze crisisvergadering van 1500 boeren, bij de regeering en volksvertegenwoordiging aandringt op spoedigen steun aan den melkprijs, op spoedige maatergelen die een einde maken aan de ondragelijke verplichtingen van pachter en hypotheekboer, terwijl de vergadering zich voorts schaart achter de verdere wen schen door de Hollandsche Maatschappij en andere organisaties naar voren gebracht. Met applaus stemt de vergadering met deze motie in, waarna de Voorzitter in zijn sluitingswoord den In specteur van den Landbouw verzoekt, morgen den Mi nister in kennis te stellen met de ernstige wijze waar op vandaag de zaken hier zijn besproken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1