Verkade De Koningin in Groentenland. flinke Dienstbode, een Schippersknecht. WEILAND te bnur. Polder Wieringerwaard Plaatselijk Nieuws. Noodlo'ttige brand te Echt AAN EEN GROOT ONGELUK ONTSNAPT. De oorlogsschade te Sjanghai 70 Mille verduisterd. Fa. Gebr. ROTGANS Advertentiën. de perceelen 10 en 11 B9EZEMKADE en het perceel 9 00STDIJK. SCHAGER ROOSJES Een bezoek aan de Langendijker Grcentencentrale. Zich persoon lijk van den toestand op de hoogte gesteld. Geheel onverwachts heeft gistermorgen te ongeveer half tien H. M. dc Koningin, vef&ezeld van Baron Van Geen en een tweetal andere leden van haar gevolg, een bezoek gebracht aan de Groentenveiling te Broek op Langend ijk. De Koningin werd verwelkomd door den burge meester, den heer P. Slot. die H. M. naar hel hoofdgebouw der veiling leidde, waar Zij zich op de hoogte liet stellen van het veilingwezen en met be langstelling kennis nam van het veilen van Je talrijke vaartuigen met kool, uien en wortelen. H. M. onderhield zich met do heeren C. Wage naar, groenten-exporteur, en voorzitter van de Ka mer van Koophandel en den heer J. Hoogland, groentenhandelaar en voorzitter van de afdeeling Langendijk van Schuttevaer. Ook door den heer S. de Boer Kz., veilinglei der, en voorzitter der organisatie, werd H. M. een en ander toegelicht. Met belangstelling nam de Koningin kennis van den toestand op handels- en tuinbouwgebied, zooals deze zich in den crisistijd ontwikkelt Ook onderhield H. M. zich mot een tweetal voor aanstaande landbouwers, de heeren W. Mulle r, be stuurslid van de tuinbouwvereeniging te Zuidschar- :woude cn H. G1 a s, voorzitter va.i „Groentencultuur", te Broek op Langendijk, aan wie Zij verschillende in- lichtingen vroeg op het gebied van de tuinbouwbe- 'drijven; de werkloosheid, die ir. dezo bedrijven heerscht als gevolg van de slechte uitkomsten, had de bijzondere belangstelling van H. M. De heer J H o g 1 a n d lichtte H. M. In over de moeilijkheden, waarmee de binnenlandsche handel te kampen heeft Na de valling. Onze Langendijker correspondent meldt nog: De veiling was inmiddels afgeloopen en alvorens het gebouw te verlaten, werd het Wilhelmus gezon- 'gen. Hierna werd door het gezelschap een rondgang ge- iinaakt door het gebouw en de overkapping bezichtigd. Intusschen hadden zich, op het gerucht, dat als een ;loopend vuurtje door het dorp was gegaan, eenige |honderden menschen verzameld voor de veilingbrug, jop straat en op het naast de veiling gelegen land. De olitie had handen vol werk om den doortocht voor et verkeer open te houden, doch het is haar gelukt. Na de bezichtiging begaf H. M. zich, links en rechts vriendelijk groetend, naar het betaal kantoor, iwaar de koffie werd gebruikt, waarbij ook de verte genwoordigers van den handel en de tuinders aanwe zig waren. Hier werd door Burgemeester Slot de toe stand der veiling enz. uiteengezet, terwijl H. M. naar verschillende zaken informeerde. Bij het vertrek werd door een driejarig zoontje van den heer A. Slot een ruiker seringen aangeboden. Luide door het publiek toegejuicht, vertrok het hooge gezelschap met bestemming Bovenkarspel, waar ook de toestand zal worden opgenomen. Dit bezoek heeft wel getoond het medeleven van onze Koningin in de nooden van Haar Volk en zal zeer zeker op prijs worden gesteld. Dat H. M. zich heeft overtuigd van den nood waar in deze streek verkeert, heeft hij velen de hoop ver levendigd, dat toch nog een toeslag op onze produc ten zal worden gegeven. Moge zij verwezenlijkt wor den. Wat is de oorzaak van dit hocge bezoek geweest? Een andere medewerker aan den Langendijk schrijft ons: Het was maar bij enkele ingewijden bekend, dat HM. de Koningin Maandagmorgen een bezoek zou brengen aan de Groenteveiling te .Broek op Langen- AUTO EN MOTORFIETS. Zondagavond geraakten op den spoorwegovergang op de Dorpen, dus bij de wachtpost bewoond dooi den heer Schot, de auto van den'heer N. S. en de motorfiets van den heer J. St. Pz., beiden alhier, met elkaar in botsing. De motorfiets bekwam nogal belangrijke schade, de auto kwam er goed af. De heer St. bezeerde zijn been, zoodat het ongeval nog goed afliep. BILJARTEN. Zaterdagavond vond in Hotel „Spoorzicht" de bil jart-revanche-wedstrijd plaats tusschen de heeren v. d. Laan. Hilversum en G. Snaas, alhier. De op komst tartte ieder crisisverschijnsel en „Spoorzicht deed zijn naam geen eer aan, daar de belangstelling voor het groene laken veel grooter was, dan voor eiken voorbij rammelenden trein. Er werd een partij gespeeld van 600 caramboles, met een vocrglft van 450. Enkele weken geleden was de heer Snaas winnaar, doch nu waren de rollen omgekeerd en de heer v. d. Laan winnaar. Hoewel de heer Snaas in dezen wedstrijd wederom zeer sportief heeft gespeeld, heeft de heer v. d. Laan we- iderom getoond nog steeds de biljart-kunstenaar tc 'zijn. Zijn hoogste serie was 95, van den heer Snaas 24. De heer v. .d Laan beëindigde met een serie van :80. Na afloop nog eenige fantasiestooten, welke met een ongelooflijke handigheid en zekerheid bewerkt 'werden. Werkelijk 100 Met alles 'n appel die naar meer smaakt; den heer Boon ons compliment. BENOEMING. Onze plaatgenoot. de heer Pieter Bood, is benoemd tot administratief-bureau-ambtenaar bij de Land- bouwcultuur Mij. te Sluis I, Wieringermeer. MTjZIEKTLTN". Maandagavond vergaderde onder Voorzitterschap van den heer J. Schoor!, de Muziektuincommlssie. Er waren 8 leden aanwezig. De notulen van den Secretaris, den heer C. van de Cappelle, werden onderd ankzegging goedgekeurd. Evenzoo het Jaarverslag, dat gewaagde van tevreden heid over de resultaten in 1981 bereikt. In 1931 waren er 684 leden (w.o. 148 donateurs), tegen 7-25 ln 1930, dus een achteruitgang van 91 leden. De penningmeester, de heer P. Lap, bracht het finan cieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 2649.67, de uitgaven f 2452.43, kassaldo f 197.24, De balans ver meldde een winst van f 39.28, waarvan ln de ge meentekas gestort wordt. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn uitstekend beheer. De rekening werd goedgekeurd. Alvorens het ontwerp-programma te behandelen, deed voorzitter mededeeling, dat de nieuwe drankwet, die binnenkort ln werking treedt, het geven van verloven voor bultengelegenheden verbiedt. Het gevolg Is, dat zoo goed als uitgesloten is, dat er verlof gegeven wordt voor het buffet, in den muzlektuin, zoodat dit moeilijk te verpachten zal zijn. De kans is dus groot, dat de bate hieruit belangrijk zal verminderen. Daar de Com missaris der Koningin ontheffing van het verbod kan geven, wordt besloten deze te vragen. Het gemeente bestuur zal dit verzoek steunen. Bij den Inspecteur der Drankwet zal een audiëntie worden aangevraagd om de belangen van den Muzlektuin In deze te bepleiten. Daarna wordt het programma voor het a.s. seizoen voorloopig opgemaakt en In verband daarmede de be grooting, sluitende op f 2405. Na de rondvraag, die een paar huishoudelijke aan gelegenheden opleverde, volgde sluiting met een dank woord voor de belangstelling. dijk. Voor de Broekers was dit een evenement van be- teekenis! Jammer, dat dit bezoek in causaal ver band stond met de buitengewoon slechte economische omstandigheden, waarin cle tuinbouw thans en reeds gedurende een geruimen tijd verkeert. Wie gedacht had een vorstelijk persoon te zien in al haar deftigheid en gewichtigheid, had zich ver gist. Eenvoudig in kleeding en houding gaf H.M. een navolgenswaardig voorbeeld aan hen. die mee- nen. dat de ware adel in gewichtigdoenerij en op smuk is gelegen. Wat een snijdend contrast maakte Haar verschijning met die van sommige dorpspoten- taatjes. die bijna niet weten, hoe zij zich moeten kleeden, hoe zij hun voeten moeten zetten, kortom, hoe hun geheele houding moet zijn. om toch vooral bij de menigte op te vallen en anders dan gewoon te doen. Moge Haar voorbeeld navolging vinden. Allerlei commentaren werden gegeven over het be zoek van de Koningin aan de Broeker veilnig. Som migen meenden er uit af te mogen leiden, dat nu wel dra betere steunmaatregelen voor den tuinbouw zul len worden getroffen, anderen wisten te vertellen, dat H.M. zich zelve op de hoogte van den nood wil de stellen, ten einde met kennis van zaken voorstel len te doen om de tuinbouwers uit de misère te hel pen. We zullen wel niet zoo ver mis zijn. als we be weren, dat de Koningin met dit bezoek heeft willen toonen, mee te leven met Haar volk en dit vooral te doen uitkomen voor de bevolking van die streken, waar de economische nood het grootst is. Zonder van super-royalistische smetten te willen worden beticht, deed dit bezoek toch bijzonder aangenaam aan en we mogen verwachten, dat de Koningin zich zoodanig over de toestanden heeft georiënteerd, dat ZIJ weet, hoe hoog de nood gestegen is. Het bezoek kan daar door zijn gunstige gevolgen hebben en al gaat er ln Nederland met zijn democratischen regeeringsvorm uit den aard der zaak weinig initiatief uit. een stille wenk. als gevolg van „met eigen-oog-zien", kan in dezen meer doen dan honderd vertoogen bij audiën ties. Moge het bezoek van de Koningin een teeken zijn, dat de Regeering een open oog en een warm hart krijgt voor de nooden van de bevolking derer uitge strekte tuinbouwstreek. In Lu^ebroek. Gistermorgen, te ruim elf uur kwam H. M. in streng incognito in Lutjebroek aan, waa/ zij afstapte in café „De Paus". Hier werd zij opgewacht door burgemeester Schrijn- der van Grootebroek en de heeren T. Roos'e. voorzit ter van „De Tuinbouw". J Lakcnman, voorzitter va» den kring West-Friesland van den L. T. B.. C. van Kleef, voorzitter van de handelaarsvereeniging en wethouder P. J. Jong. De nood in den tuinbouw we*d breedvoerig bespro ken en H. M. volgde de uiteenzettingen met groote be langstelling. De Koningin maakte zelf aanteekenin- gen. Daarna werd de lunch gebrufkt en vertrok H. M. naar Enkhuizen, vanwaar de Koningin naar Fries land overvoer. H.M. de Koningin in Friesland. Uit Stavoren meldde men ons gisteravond nog: Hedenmiddag is met de „Bosman", kapitein Siewers, van den dienst EnkhuizenStavoren, medegekomen, HM. de Koningin, die vergezeld was van een hofdame en twee heeren. Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, die per sneltrein van 15.45 naar Leeuwarden reisde, had de overtocht eveneens met dezelfde veerboot gemaakt. Hare Majesteit werd verwelkomd door den burgemeester van Sneek, Mr. S. M. van Haersma Buma, Met twee auto's is het gezelschap vertrokken naar Leeuwarden, waar ze te vijf uur is gearriveerd. De reis der Koningin zal zeer zeker in verband staan met den grooten nood in de Zuivelindustrie. Naar wij vernemen zal Hare Majesteit morgen, dus vandaag, confereeren met enkele vooraanstaande per sonen op landbouwgebied, o.a. met den voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, Ir. Oosterbaan. Vijf kinderen met brandwonden naar bet ziekenhuis gebracht. Uit Echt: Hedenmorgen ontstond brand ln do arbeiderswoning van den heer R. Kuijper. Hierbij zijn 5 kinderen gewond, 2 der kinderen zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Echt 3 naar het ziekenhuis te Slttard. De naar Echt gebrachte kinderen hebben lichte brand wonden, de anderen zware brandwonden bekomen. De woning is geheel afgebrand. Oorzaak onbekend. Balans van een brng omlaag gestort en boven op een antobas terecht gekomen. De bas totaal vernield, doch wonder boven wonder geen lersoonlijke ongelukken. Uit Oostzaan, 21 Maart: Hedenmiddag te omstreeks vier uur, sprong tijdens het passeeren van een der bruggen in het Zuideinde, alhier, de kettingen alle stuk, waardoor de balans met donderend geweld omlaag c-tortte en terecht kwam op de autobus van den heer J. O., van den dienst AmsterdamZaandam. Wonder boven wonder zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Toen de chauffeur het zware ijzeren stuk zag naderen, sprong hij van de cabine weg en ontkwam daardoor ternauwernood aan een ernstig ongeluk. De autobus werd totaal vernield. De passagiers twaalf in ge tal waren doodelijk verschrikt, doch bekwamen geen letsel. De chauffeur kreeg enkele onbeteekenende wonden aan het gelaat. De materieele schade is aan zienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Het ver keer ondervond geruimen tijd stagnatie. Men heoft de balans weer op haar plaats gebracht met nieuwe verbindingsstukken bevestigd. V.D. verneemt uit Sjanghai: De Chineesche autoriteiten schatten de door de Ja panners aangerichte schade te Sjanghai op ander half miHiard zilver-dollars. Het aantal gedoode Chi neesche burgers wordt op 8000 geschat. 70 der Chi neesche bezittingen in de bezette zone is verwoest. De waarde der vernietigde gebouwen wordt op 240 mil- lioen zilver-dollars geschat en die der verwoeste fa brieken op 68 millioen zilver-dollars geraamd. 350.000 menschen zijn werkloos geworden. Het onderwijs aan de Universiteiten en de scholen is stopgezet. 3000 onderwijzers zijn zonder emplooi. 12 hoogere, 17 middelbare en 49 inrichtingen voor la ger onderwijs zijn verwoest, hetgeen in totaal een schade beteekent van ongeveer 14 millioen zilver-dol lars. De verliezen der spoorwegen worden op 17 mil- iioen zilver-dollars geschat. De waarde der verniel de bruggen en wegen bedraagt 1.4 millioen zilver dollars. terwijl de aan de havenwerken aangerichte schade 10 millioen zilverdollars beloopt. Voorts schat ten de Chineesche banken hun verlies op 85 van het normale zakenverkeer. 80 van alle katoenspin ners zijn zonder werk. Drentsch waterschap gedupeerd. In de kas van het Waterschap Wecrdingen en het Vecnschap Roskinkelerveen, waarvan penning meester is de heer H. J., koopman te Nieuw-Weerdin ge, is een tekort geconstateerd van meer dan f 70.000. Men verdenkt den penningmeester deze gelden te heb ben verduisterd. Doordat de besturen groot vertrou wen in hem hadden, is het mogelijk geweest, dat deze verduisteringen, die dateeren van 1922 af, ver borgen zijn gebleven. De Justitie te Assen heeft de zaak in onderzoek; verdachte bevindt zich nog op vrije voeten. DINSDAG 22 MAART 1938. V.CJJ. Anna Paulowna, nam. half acht, Bijeenkomst. Naeekomen Berichten. BROEK OP LANGENDIJK. 21 Maart Andijvie f 2.90—7.10, boerenkool f 0.80—L80, gele kool f 0.801.90. sla f 5.309.20. roode kool f 0.80—3.60. per 100 stuks, bieten f 1.402.20. uien f 6.5013.10. wortelen f 17 per 100 Kg., prei f 2.609.20. rabarber f 611. zel- derie f 0.802.20 per 100 hos. spinazie f 0.431.03. witlof I f 1.85—2.80, H f 0.70—1.40 per bak, spruiten f 0.40—2.15 per zak. DEN HELDER. 19 Maart Afgeslagen gent vischhal. Door garnalenvisschers: 1700 Kg. garnalen per Kg. f 0.440.38. Door haringvis- schers: 4005 tal haring per tal f 2-71.20. 20 Maart: Door haringvisschers: 1884 tal haring per tal f 1.30—1.05; 21 Maart: door haringvisschers: 8640 tal haring per tal f 1.851.25; door garnalenvisschers 6743 Kg. gar nalen per Kg. f 0.310.28. 'T ZAND. Door onbekende oorzaak is hedenmorgen vroeg de woning van den heer D. Brommer, Belkmerweg alhier, afgebrand. Door de gunstige windrichting is de watermolen, waar B.'s huis vlak naast staat, be houden gebleven. Als bizonderheid diene, dat de bejaarde alleenwo nende man door zijn hondje, dat bij hem op bed sprong, werd gewekt. De mogelijkheid was anders groot geweest, dat de man was verbrand. WINKEL. Door de Bibliotheek-commissie van het Nutsdeparte- ment is gedurende het afgeloopen leesseizoen, gedu rende 14 avonden gelegenheid gegeven voor het afha len en ruilen van boeken. Hiervan werd regelmatig gebruik gemaakt door een 30-tal lezers, waaraan in totaal zijn uitgegeven 684 boeken. De bibliotheek bezit een negenhonderd tal verschil lende werken. Barometerstand op Dinsdagmorgen 9 uur: 773 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 36 gr. F. is 2 gr. C. Gediplomeerd Opticien. HOOGZIJDE E 103, SCHAGEN. Wij hebben een prachtcollectie BAROMETERS, die wij tegen buitengewoon lage prijzen kunnen aan bieden en met volledige garantie. HEERHUGOWAARD. Een frisschc voorjaarsmorgen Als een glanzen de schijf rijst de zon in het Noordoosten, overgiet het nog dorre landschap met een zee van licht Over den Ba ss er weg kronkelen lichte rookwolkjes. Juist is de brandspuit vertrokken en enkele buren boomen nog na over den brand. Hoe een jongen om drie uur zijn vader riep. omdat hij meende iets te hooren vallen. Deze stond op en merkte tot zijn schrik dat de geheele woning al in brand stond, zoo- dat ternauwernood het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen zich kon redden. Enkele balken steken nog rookend omhoog, brok stukken van muren liggen schots en scheef door el kander. Gisteravond stond daar nog het woonhuis van den heer Jb. Lugtig. Doordat de wind uit oostelijke richting woei, ia de dicht bij de woning staande werkplaats behou den gebleven. Heden overleed, zacht en kalm, mijn lieve zorgzame Moeder J0HANNA PROSPER, Wed. van A. KOSTER, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Haar diepbedroefde Zoon, C. KOSTER. Winkel, 21 Maart 1932. Heden overleed, onze geliefde Echtgeaoote, Tante en Oudtante Guurije Zwart, Echtgenoote van S. GEEL, in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam S. GEEL Kolhorn, 22 Maart 1932. Eenige en algemeene kennis geving. Wordt gevraagd: Een niet beneden de 20 jaar. J. LEEN VAN DEIJDE, Meerweg No. 83, Breezand N.H. Er biedt zich aan Adres: P. MUL Az., Winkel. TE HUUR: perceel Weiland, groot 1.51.80 H.A., genaamd „De Tof- iel", onder Heerhugowaard, tot 26 De cember 1933. Brieven met opgaaf huursom en namen en adressen van twee borgen aan Gemeentebestuur van Oude Nie- dorp. Alsnog te huur: Inschrijvingsbiljetten vóór 26 Maart a.s. aan den Dijkgraaf. Goed Volksonderwijs? Dan naar de Protestvergadering op Woensdag 23 Maart te 7.30 uur, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Behagen. Hiermede geven wij U met blijdschap kennis met de geboorte van onzen Zoon Peter Wilhelm August. E. KASTEN T. KASTEN-Smit. Winkel, 19 Maart 1932. Getrouwd: C. P. BUTTER en A. STRIIBIS. Amsterdam, 17 Maart 1932. Vancouverstraat 6ill. Aan allen die belangstelling toon den. voor en bij ons Huwelijk, onzen hartelijken dank. Heerlijk bros en zoet 3 Qct- Per half pond. TE KOOP. De BAKKERIJ van Jn. STEKEL BOS te Oude Niedorp is wegens on gesteldheid van den eigenaar te koop. BR0EDEIEREN te koop, van Witte Leghorns, bij K. BLOM, Uitlandscheweg, Callantsoog. H.H. Pluimveehouders Bestelt thans uw Kuikens. Witte en Patrijs Leghorns, 2 daags, 20 cents, groote kwantums 17*/2 cent per stuk. Loonbroeden 5 ct. per ei, 700 en meer 4 ct. Hoenderpark „BRANDWl|K"f Prov. Electr. Bedrijf, St. Maartensbrug. Te koop: Compleet Opjaagstel, van de Schager Verloting. J. ROOS, Zuid-Scharwoude. Weder af te geven: Broed- eieren, Witte Legh. en N.H. BI., 4 ct., overj. en gecontrol.' 90 tot 95% bevruchting, 1400 eieren per week. Schei inga, Callantsoog. Hooi te koop, binnenshuis geborgen, bij C. TIM MERMAN te Aartswoud. TE KOOP: 7 mooie Konijnen. P. VERHOEF, Groetpolder, Winkel. Ie koop: 1000 K.G. Princesse-Gerst, eerste nabouw, ook bij gedeelten, contant. Jb. VAN ESSEN Hz., Winkel. Te koop, wegens plaatsgebrek: PIANO, merk Adam Wezel, voor f 90.—, mooi instrument, donker bruin. Thorbeckestraat B 129, Schagen Ondergeteekende maakt bekend dat hij. evenals zijn Vader, ruim is voorzien van prima kwaliteit SCHOONMAAKARTIKELEN. Beleefd aanbevelend, W. HAVERKORN Jz., Wiering,er waard. Te huur: WONING met fiinken tuin, gemeente Schagen. Te bevragen bij H. C. KOOII te Harenkarspel. ZAAIGRANEN EN ZADEN. Gerst - Havar - Zomer Tarwe. Rczijnerwten - Mear.raad, enz. Verkrijgbaar bij C. BEERS Gz., Winkel. Telefoon 29. Heeren Vilthoeden vanaf f 1.75. Aanbevelend, C. de LEEUW, St. Maartensvlotbrug. Te koop Kevraagd: Een gebruikte, doch goed onder houden KINDERWAGEN. Nieuw model. Br. onder letter G, Bureau Schager Courant Gévraagd: een Dagmeisje, niet beneden 16 jaar. Mevr. DRUKKER. Landbouwstraat, Schagen. Tegen Mei gevraagd: een gevorderd Slagersleerling, bij j. HOOGLAND, Wieringerwaard. Gevraagd: f 2500.— als le hypotheek op een flink pana met ruime overwaarde. Aanbiedingen onder letter Bur. van dit blad. HUISHOUDSTER biedt zich aan. om ongeveer Mei in dienst te treden, bij man alleen. Br. lett. A.K, Firma Gebr. GROOT, Boekh., Nieuwe Niedorp. NIEUW! NIEUW! OPVOUWBARE PET. v Aanbevelend, C. de LEEUW, St Maartensvlotbrug. BELANGRIJK BERICHT. ZEEMLAPPEN 30 pCt. afgeslagen. Beleefd aanbevelend, W. HAVERKORN Jz., Wieringerwaard,

Schager Courant | 1932 | | pagina 2