SchagerCourant Tweede Blad. DE LANGENDIJKER GROENTENVESLINGEN. Uit onze omgeving. 35 jaar drankbestrijding aan den Langendijk. Wij Nieuws uit Den Helder. EEfJ SPORTJUBILEUM. Dinsdag 22 Maart 1932. 75ste Jaargang. No. 9041 Iets betere prijzen toch nog; ver beneden het noodzakelijke een systematische aan voer gewenscht, doch moeilik door te voe ren samenwerking; tusschen handel en tuinbouw roode kool brengt tot f S.70 op ook voor gele kool wordt tets meer be taald; tot f 3 Dorische witte rijst even eens kleine aanvoer van uien beste prijzen prijzen van peen bevredigend die van bleten slecht. Het ging jan onze groenteveilingen de laatste week Iets beter clan het geweest was, doch de nadruk dient hierbij gelegd te worden op iets. De verbetering is in ■wezen van zoo geringe beteekenis. dat men er finan cieel nog weinig van bemerkt, daar de kool in gewicht vermindert, als gevolg van het schoonhouden. Ofscnoon het weer buitengewoon heeft meegewerkt, om het rot tingsproces tegen te houden, toch heeft men altijd afval; het heeft echter niet kunnen bevorderen een aanmer kelijke prijsverhooging. Men is er op het oogenblik vrij algemeen van over tuigd, dat in de komende weken, waarin de bewaarkool aan onze veilingen zal worden aangevoerd, geen aan zienlijke prijsverhooging moet worden verwacht. Een bijzonder schraal voorjaar zou allicht nog eenlge ver- betering kunnen brengen, doch de voorraden zijn nog zoo groot, dat de vrees gerechtvaardigd is, dat het aan bod al spoedig de vraag zou overtreffen. De wensch naar een systematlschen aanvoer is ook dezen winter weer een vrome gebleven en zal dit ongetwijfeld nog lang blijven, moeilijk als deze materie is te regelen. Er gaan in dit verband stemmen op, om een inniger samen werking te krijgen tusschen den handel en den tuin bouw. opdat de kennis van de productie in andere landen, den stand der markt elders, de verwachtingen van den oogst en wat dies meer zij, beter tot zijn recht komt. als die via den handel aan den tuinbouw wordt meegedeeld. In datzelfde verband Is de handel niet bij zonder gesticht over den door den tuinbouw getroffen maatregel in zake de afschaffing van het bonncnstelsel, welke wordt beschouwd als een strop, dien de tuinbou wers zich zelf op den hals halen. Ongetwijfeld werke men In deze ernstige tijden niet te veel met principes en theorie, die vooral nu zoo falikant kan ultloopen. Meer dan ooit is het thans geboden alle mogelijkheden te benutten, die het tuinbouwbedrijf ten goede kunnen komen. Immers van een toeslag op den prijs van de kool boort men in den laatsten tijd niets meer; moge lijk weet men in tuinderskringen meer van de voorne mens der regeering af .doch dan zullen deze ongetwij feld nog zoo vaag zijn, dat het onvoorzichtig zou mogen worden genoemd als men er ook maar iets over uitliet. En met de rentelooze voorschotten door de regeering en gemeenten verstrekt, is het bitter tegen gevallen. Aan gevraagd tot een bedrag van rond 4 millioen. is er toe gewezen een som van ongeveer 2 millioen, doch aange zien er maar 1 millioen is beschikbaar gesteld, zal dus ongeveer het vierde deel kunnen worden ontvangen van wat door de tuinbouwers is aangevraagd als het minimum benoodlgd om het bedrijf weer voortgang te doen hebben. Men deeld eons mee, dat de bouwers, wlen een renteloos voorschot is toegekend, moeten meedeelen, hoe ze het geld zouden besteden. Wat het niet bteer, dat de vragers zelf maar aanwezen, hoe dit moest geschie den? De betrokkenen toch zullen het zelf wel niet we ten. Vooral aan de veiling van den Noordermarktbond was de aanvoer van roode kool weer groot, te Broek op Langendijk was ze heel wet kleiner. Voor groote roode kool werd helaas ook deze week nog f 0.60 betaald, de mooiste kleine werd aanvankelijk verkocht voor onge veer f 3. Later bracht de grootste roode kool aan de Broeker velling f 0.80 a f 0.90 op, te Noordscharwoude kwamen voortdurend noteeringen van f 0.60 voor. In het verdere verloop was er eenige verbetering te consta- teeren, en werden de mooie partijen kleingoed voor f 3.30 verkocht. Aan de veiling van den Noordermarkt bond werden de prijzen besteed die nog iets hooger la gen, zoodat Zaterdag nog verkocht werd voor f 3.70. Doorschot kon plaatsing vinden, en ook waren de prijzen eenigszlns beter. De beste en meestgezochte par tijen, afhankelijk van het gewicht, braohten het deze week tot f 2.80, een prijs, die tot nu toe niet' was be steed. Veel van het aangevoerde was voor het buitenland bestemd. Duitschland betrok vrij veel, doch de omstan digheden in dat land zijn van dien aard, dat er niet op mag worden gerekend, dat daar prijzen worden betaald, die voor de Langendijker tuinbouwers een voordeelige exploitatie zouden waarborgen. De aanvoer te Broek op Langendijk beliep 45. Al zijn de prijzen de gele kool mog altijd ver beneden die, waarbij van een kleine ex ploitatiewinst zou kunnen worden gesproken, deze week waren ze iets minder slecht dan ze geweest zijn. Het weet omstreeks dezen tijd wel eens meer te gebeuren, dat de gele kool duurder wordt en het is niet onmogelijk, dat ook thans de factoren eenigszins dien Invloed laten gelden, waardoor een prijsverhooging ontstaat. Doch on der de tegenwoordige crisisomstandigheden komt die in vloed minder tot gelding. Vandaar dat nog veel van de groote gele kool voor f 0.60 moest worden verkocht, in het bijzonder van het doorschot. Eerste soort, die in het begin der week voor f 1.60 werd verkocht, steeg in het midden dezer week tot f 22.20 en op het laatste Icon zelfs f 2.703 worden gemaakt. Doorschot noteerde Za terdag te Noordscharwoude f 0.801.90 Alles bijeen geno men zal voor een spoorwagen gele kool nu gemiddeld f 140 zijn gemaakt, een prijs, die den productieprijs nog aiet vertegenwoordigt. Te Broek op Langendijk werden te Noordscharwoude 35 spoorwagens verhandeld. Ook voor de Deensche witte kool werd een eenigszins gunstiger prijs bedongen. Het is nu, bij uitzondering voor gekomen. dat een noteering van f 0.60 niet voorkwam, zelfs voor het doorschot niet. In het begin der week werd voor eerste soort f 0.902.40 bteaald, tweede soort bracht toen f 0.601.80, op. Een geringe stijging deed zich ook n°g verder gevoelen, zoodat op het laatst dezer week aan de Broeker veiling f 0.903.10, te Noordscharwoude f 1.50—3.60 voor eerste soort en f 1.202.60 voor tweede soort werd besteed. Deze hoogere prijs kon nog gemaakt worden ondanks den grooten aanvoer die te Noord scharwoude uit 93, te Broek op Langendijk uit 52 spoor wagens bestond. Uit den aard der zaak wordt de uienaanvoer kleiner: de prijzen zijn den heelen winter best geweest, zoodat geen aanleiding was, dit product in groote hoeveel- f 11+ te bewaren- Gewone uien brachten van ruim f in i de 13 P01" 100 Kg" op: voor grove werd van ~*2,40 betaald en voor drielingen f 1012.30. Alleen op het laatste der week werd f 8.30—9.60 betaald. Nep racht f 6.30—7.70 op. De totale aanvoer beliep aan beide veilingen ongeveer 8 spoorwagens. Voor peen werd een bevredigenden prijs betaald, groo te brachten f 3-4.50 op; kleine golden van f 1.70-2.50. Voor bieten werden weer lage prijzen betaald. De hoogste prijs was f 2.10, de laagste f 0.60. Taaie gele op ïlSuïf ^rUS. WaSI 2"10, de laa^ste f °-60. Taaie gele of veldgele kool werd verkocht voor f 1.602. WIERINGERWAARD Zaterdagavond werd in de zaal van den heer Schenk een feestvergadering gehouden van de afd. Wieringer- wa~rd van den Ned. Bond van L.-. T. en Z.-arbeiders. Na een woord van welkom door den Voorzitter, den heer J. F. Goosens was 't de heer H. v. d. Wielen, hoofd bestuurslid, die begon te zeggen, dat 't van de afdeeling Wicringerwaard goed gezien was eens een vergadering te houden met dames. De omstandigheden waaronder de Mij. thans leeft zijn al bijzonder slecht. Op gewone vergaderingen komen alleen mannen, doch we hebben ook de vrouwen dringend noodlg. De crisis drukt ln 't bijzonder op de arbeiders. Er zijn ook tijden van opgang geweest. We hebben b.v. 7 v^tte jaren gehad en ik hoop niet dat de magere jaren zoo lang duren. Met de vette jaren is er veel geld opgeborgen, doch dat is niet in 't belang geweest van de gemeertschap. Taak is thans, dat de arbeidersklasse niet ten onder gaat. watis te voor komen door organisatie. W; en er enkele jaren geleden 5000 leden, thans hebben u 600 afdeelingen met 25000 leden. Ook Wieringerwaanl 's niet achterwege gebleven en zijn bijna alle arbeiders als lid ingeschreven. De werkgevers die sterk geor raniseerd zijn willen den druk dei- crisis afschuiven op de schouders der arbeiders. Men haalt 't niet waar 't *e halen is. Wij zullen probee- ren het op andere sch»i-d rs te leggen en daarvoor moe ten we schouder aan s ider staan en hebben we voor al den steun van de uwen noodlg. Ten slotte zegt spr. dat 't één organ .e moet blijven en vooral niet splitsen. Nadat ook nog wei- erteld dat voor oorlog en vloot millioenen werd wegg goold, terwijl de werkloozen een zeer slechte ondersteu ing'krijgen. en een opwekking werd gedaan tot org.-i iseeren besloot spr. zijn duidelijke rede. Applaus. Daarna was 't co umorlst P. Blaauboer van Winkel, die voor de vergadering een drietal liedjes voordroeg, ge titeld: Zij. die 't gelag betalen; Een brief op een hu welijksadvertentie; en een Beiersche dans. Ze werden heel aardig gezongen en een luid applaus was zeker een bedrijs dat ze inden smaak vielen. De heer Van Wal. propagandist van de Tijdgeest te Winkel hour' hierna een breedvoerig betoog over coöperatie en vt it in verband daarmee op de wensche- lijkheid van sar .enwerking tusschen vakbeweging en Coöperatie. Srr 'vraagt zich af, of de arbeiders als coop. tegen stoom: achines, tractoren, mecheniek, automo bielen daar tegen moeten zijn. Zeker niet. doch de re sultaten van de machines moeten ook de arbeiders ten goede kom< i. De vrouwen zijn vf^lal aan de conserva tieven kant ;n laten 't op de oude sleur doorgaan. Het algemeen lang eischt dat hierin verbetering komt. De vrouwen hebben met hun boodschappenmand een groot deel van het economische leven in handen. Spr. eindigt mrt den wensch. dat de vrouwen van Wieringer- waard met die sleur zullen breken en zich zullen aan sluiten bij de Coöperatie. Na de pauze werd een tooneelstuk in een bedrijf op gevoerd getiteld: I. Onsman. Wat de inhoud van dit stuk be'reft, is 't bijzonder geschikt voor een avond als deze. T opvoering was goed. Daa i nog enkele nummertjes door den heer Blaau boer. armee men aan 't eind was gekomen. D oorzltter bracht dank aan de beide sprekers en vooraj aan den heer Blaauboer, die hij hoopte hier nog eens weer te zien. Bal na. De heer H. v. d. Wjude heeft tot dusver nog steeds succes gehad met 't houden van Bal-Masqué-avonden. Oc-k Zondagavond was dit weer 't geval. Een flink aan tal deelnemers en een groot aantal belangstellenden waren in de met mooie electrische lampjes versierde z al aanwezig. De leiding was aan den heer van der Goes. Het toekennen der prijzen door den heer v. d. Woude beschikbaar gesteld schijnt ons een tamelijk las tig baantje. De jury bestond uit de dames S. BakkerVan Twui- ver M. BakkerKaan, Ne. Waiboer Cd. en den heer C. R. Blaauboer. De toekenning der prijzen was als volgt: le prijs: Vrede van China en Japan (groep); 2e prijs: Schaakspel3e prijs: Liftboy; 4e prijs: Cactus; 5e prijs: Sp aneweb; 6e prijs: Waaier. 7e prijs; Kerstmannetje; Se prijs: Zonnebloem; 9e prijs: Verpleegster; 10e prijs: Tw;e uit een; 11e prijs: Boer en boerin (groep); 12e prijs: Masker; 13e prijs: Pirette; 14e prijs: Pirot: 15e prijs: Page; 16e prijs: Vraagteeken; 17e prijs: Reclame Rcod Ster-tabak (groep). Het was een gezelligen avond. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. „Houdt vol, de zege is ons!" Zaterdagavond had alhier de Openbare Herdenkings- av nd plaats ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan de Geheelonthoudersvereenigingen aan den Langendijk. De zaal van den heer Kramer was bijna geheel gevuld. Op de tafels prijkten bloemen, die het feestelijke van de avond verhoogden. De heer Jb. Rutsen als voor zit er van de afd. van de Ned. Vereeniging, presideerde. Bt zijn openingswoord releveerde hij de aanleiding en de beteekenis van dezen avond en hoopte, dat de bijeen- kc nst aan haar doel mccht beantwoorden. Voorafgegaan door een paar mooie stukjes viool en piano van leden der afd. Nieuwe Niedorp van den J.G.O.B., sprak Ds. Kcuning van De Rijp een propagandistische rede uit, m+t als onderwerp: Stookt de Vuren. Hij complimen teerde de afdeelingen der Geheelonthoudersvereenigin gen aan Langendijk met het 35-jarig jubileum. Spr. slaat daarna een blik in het verleden, waarbij hij wyst op den moeilijken tijd, die de geheel-onthouding hc -ft doorgemaakt. En nóg steeds moet er geworsteld werden tegen die moeilijkheid als daar zijn onverschil ligheid, onnadenkendheid, onwetendheid, ofschoon daar tegenover staat de gerechtvaardigde trots van den drankbestrijder, dat het alcoholisme niet meer zoo welig tiert en niet meer in dien afschuwelijken vorm optreedt aldit voor een halve eeuw terug het geval was. Spr. richt zich in het bijzonder tot de jongeren, die hij opwekt den drank af te zweren en uit hun leven te verbannen. Ook richt hij een ernstig vermaan aan de omhoog st'evende arbeidersklasse, die strijdt voor een gelukki ger samenleving, die selchts verkregen kan worden, als Kening Alcohol van zijn kroon zal zijn beroofd. In een met overtuiging uitgesproken bezielende opwek king roept spr. de aanwezigen op den strijd aan te binden tegen het alcoholisme, welke strijd moet leiden nt ar een zonniger toekomst én een betere samenleving. Nadat mevrouw Portegies uit Alkmaar op bijzonder suggestieve wijze eenige fragmenten uit stukken van M irtien Beversluis e.a. had gedeclameerd, gaf de heer C. de Jong, de bekende drankbestrijder van Langendijk, hoofdbestuurslid van den A.N.G.O.B., een overzicht van hPAÏPIl en reParceren alle soorten Ulvlvll wollen Kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze school kousen met dubbel gebreide knieën, JAAP SNOR, Den Helder, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel) Voor Schagen: C. DE MOEL, Noord; voor Alk- m lar; J G. VERSPAARDONK. Hekelstraat 23. Let op ons gepatenteerd fabrieksmerk. Ruwe huid en ruwe handen worden gaaf en zacht als fluweel. Dat doet Purol! de geheel-onthoudersbeweging in deze streek, waarbij hij vertelde van de moeilijkheden in de eerste jaren van den strijd en van de moeite, maar ook van het vuur ende strijdlust, waarmee 35 jaar geleden de heilige tark der drankbestrijding werd opgenomen en verricht. In zijn causerie memoreerde de heer De Jong de vei diensten der pioniers, als ds. Melchers, ds. Schermer- ho- n, S. Zeeman, Jb. Smit e.a. Op 25 Maart 1897 is aan Langendijk een geheel-onthoudersvereeniging opgericht. Op 1 April 1898 waren er 136 aangesloten leden. In den loop der jaren zijn daar talrijke leden bljge- ko' len en heeft zich ook de vereeniging gesplitst. Cp het oogenblik zijn er nog 30 personen, die reeds 30 laar als lid staan ingeschreven. Aan Langendijk zijn momenteel 6 geheel-onthouders-organisaties. Spr. besluit Houdt vol. de zege is ons! liet optreden van de Mondharmonicaclub te Alkmaar w?i voor de meesten een prettige verrassing. De mu- zie :stuk.jes. door middel van deze instrumenten ver tol t. vielen buitengewoon in den smaak van de aan- wf igen, die door een spontaan applaus hun appriciatie vo: r het gepresteerde toonden. 2 !ooi was ook de zang van eenige leden van de afd. NI uwe Niedorp, die de beteekenis van dezen avond no verhoogde. Tusschen de bedrijven door werd thee en gebak ge- seiveerd. I'et voldoening kunnen de geheel-onthoudersvereeni- gi: Ten op dezen Herdenkingsavond terugzien. Alles te zamen vormden de propaganda-nummers een uitstekend middel een sfeer te scheppen, die past bij den sym- pa'hieken strijd voor een drankvrije samenleving, ter be eiking van het beoogde doel. dat zijn grondslag virit in humaniteit en naastenliefde. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Onder leiding van den heer S. Bood werd ten huize va i den heer Swager de ledenvergadering van de ver- ee iging „Door ons, voor ons" gehouden. Na opening en lezing dér notulen leest de heer M. de Pi ie ook het jaarverslag, waaruit de overnemen, dat in 1931 het aantal leden is teruggegaan van 173 op 164. Uit de rekening van den penningmeester, den heer A. Kistemaker, vermelden we, dat over het afgeloopen jaar aan contributie is geïnd de som van f 1375.05 en dan aan 248 uitkeeringen is uitbetaald f 1677.50. Voorts nog aan bodeloon f 172.50 en diversen. Door een en ander is de reserve gedaald van f 3174.30 tot f 2661.29. Een achteruitgang dus van f 513.01. Deze rekening, vooraf nagezien door den voorzitter en den heer L. Reuvers, werd op advies van den laatste godgekeurd onder dankzegging voor het nauwkeurige beheer. Bij de thans volgende bestuursverkiezing worden de afiredende leden, de heeren M. de Pee en W. Tesse- la. r, herkozen. Tot lid van de commissie voor het na zie n der rekening in 1932 wordt gekozen de heer Jb. Pcarlberg. Na ampele bespreking werd verder besloten, de hoog ste ultkeering bij ziekte over 1932 te bepalen op f 12.50 pt r week. Er zijn dus nu 4 klassen n.1. t 12.50, f 10. f 7.50 en f 5.—. Ten slotte wordt nog bepaald, dat personen wier sa laris bij ziekte doorgaat, geen lid der vereeniging kun nen zijn. Daar de vergadering weder slecht was bcnocht, zal het bestuur overwegen, aan de volgende le en vergadering een attractie te verbinden. Hierna sluiting. O.K.K. viert haar 50-jarig bestaan. Zaterdag stond onze gemeente in het teeken van O.K.K. (hetgeen voor de enkelen, die het misschien nog niet zouden weten, beteekent: „Oefening kweekt Kunst") Reeds vroeg wapperde de driekleur op het clubhuis in de Wezenstraat, en velen liepen reeds zenuwachtig-druk In den vroegen morgen om de laatste toebereidselen voor het groote feest in orde te brengen. Enkele bijzonderheden uit 't glorierijke leven van deze sportvereeniging willen wij eerst geven. 22 Maart 1882 is de vereeniging opgericht. Voorzitter werd de heer C. S. Jaring, die deze functie bleef bekleeden tot zijn dood, in 1920. Hem ovlgden op de heeren Kemp en Schellinger. Momenteel is praesus de heer Zeegers. De directeuren, die in deze 50 jaren turners en turnsters opgekweekt hebben zijn geweest de heeren Oosterveld. thans woonachtig in Alkmaar, Seebold en Van Loo. Deze laatste is ook nu nog directeur en het is den wensch van alle O.K.K.-ers, dat deze nog lange jaren zijn directeurschap moge waarnemen. De geschiedenis van de vereeniging is een roemvolle en de vaandels gaan, figuurlijk gesproken, gebukt onder de medailles en lau wertakken. De eerste medaille werd jaren geledon gewonnen door den heer Nottelman, wonende te Nieuwe Niedorp. Wij weten niet of hij nog in leven is. anders is het een genoegdoening voor hem te weten, dat den door hem ingeslagen weg nog met vele tropheën ver rijkt is geworden. Behalve gymnastiek heeft de vereeni ging ook gedaan aan voetballen en schermen. Van be kendheid is ook het vrijwillige brandweercorps van O.K.K., dat vóór jaren bij de branden er op uittrok en een werkzaam aandeel bij 't spuiten had. Dit zijn echter alle bijzonderheden uit den „ouderen tijd". De vereeni ging mag zich op 't oogenblik in een zeer groot aantal leden verheugen. 350 Adspirant-leden, en 75 dames en heeren. De aparte afdeeling der dames, „Hygiëa" viert gelijktijdig haar 25-jarig bestaan. De plechtigheid op het kerkhof. Om half twee 's middags werd begonnen met de ont hulling van een gedenkplaat op het graf van den oud- lelder van O.K.K.. den heer C. S. Jaring. De plaat draagt het opschrift: „In memoriam Gymnastiekvereeniging O.K.K. 1882—22 Maart 1932." Op het graf werd verder een krans neergelegd, waar na door den voorzitter, den heer Zeegers, hartelijke woorden werden gewijd aan de nagedachtenis van wij len den heer Jaring, wien niets te zwaar was, wanneer het de belangen van O.K.K. betrof. Do receptie. De receptie had om drie uur plaats in „Casino" waar door de vertegenwoordigers der vele vereenigingen naast de gelukwensten een sohat van bloemen werd over handigd. Verschillende autoriteiten waren aanwezig, zooals burgemeester Driessen, schout bij nacht Brutel de la Rivière met zijn adjudant, leden van het college van B. en W. en de raadsleden. De lange rij van sprekers wordt geopend door bur gemeester Driesen, die er op wijst, dat O.K.K. een eerste plaats in Den Helder inneemt op sportgebied en verder de vele verdiensten van haar ijverigen direc teur. den heer van Loo, memoreert De heer Kemp houdt daarop een van zijn kern achtige toespraken, waarin hij uit doet komen, dat O.K.K. in den „Turnkring Hollands Noorderkwartier" den allerbesten naam heeft. De heer Veen, voorzitter van de zustervereeniging „Fro Patria" biedt namens zijn vereeniging naast de hartelijkste gelukwenschen en een bloemenmand tevens een couvert met inhoud aan, dat een welkome gave zal zijn voor O.K.K., die zioh binnenkort een nieuw oefen- lokaal zal laten bouwen. Hierna komen nog vertegenwoordigers van de volgen de vereenigingen O.K.K. met haar jubileum complimen teeren „Turnlust" uit Den Helder; de Alkmaarsche gymna stiekvereeniging „De Halter"; „Zeemacht" uit Den Hel der; „Heldersoh Belang"; voetbalclubs „H.R.C." en „Helder"; het stedelijk Muziekcorps; ook „D.O.K.E.V." uit Anna Paulowna is haar Noordelijke sportvrienden wezen opzieken, terwijl zelfs het oud-lid Krijnen uit Rot terdam is overgekomen om dit feest van zijn vroegere vereeniging te kunnen meemaken. Nu neemt de voorzitter van O.K.K. het woord om hul de te brengen aan de damesafdeeling „Hygiëa". Hij vindt het verheugend, dat een van de belangrijkste op richters aanwezig is, namelijk mevrouw van Loo; hij brengt deze hulde voor haar moeilijk werk dat zij zoo opgewekt volbracht. Hij biedt .Hygiëa" namens O.K.K. een bloemstuk aan. Vervolgens worden de telegrammen voorgelezen, o.a. van: „Olympia" uit Wieringerwaard; den heer Rijswijk uit Hoorn, Heldersche Zwemvereeniging, Boontjes uit Schagen. Oosterveld uit Alkmaar. Oranje-vereeniging Harmoniekopel. Handelsschool, van diverse gymnastiek leraren, van Winnubst. van S.S.S. uit St. Maartensbrug, v. n Roggeveen uit Schagen, van „Turnlust", van „U.D.V." uit Dirkshorn, Willem Vogt uit Hilversum, van de R.K. Hanze enz. enz. Hierna is het woord aan den vertegenwoordiger van de gymnastiekvereeniging „Lycurgus" uit Schagen. Spr. vindt een dergelijk jubileum niet alledaagsch, en ge lukwenschen met een bloemenhulde op hun plaats. Als dan nog de eerste directeur van O.K.K.. de heeT Oosterveld uit Alkmaar eenige woorden gesproken heeft wordt gepauzeerd en kunnen de overige aanwezigen het bestuur feliciteeren. Na de pauze dankt voorzitter Zeegers de sprekers hartelijk, staande wordt daarna het Turnlied van O.K.K. gezongen. Hierna is men aan 't einde van de receptie gekomen. Er wordt nog een foto van de bestuurders gemaakt, waarna men zich naar huis spoedt om zich voor den avond gereed te maken. Want dan pas is de uitvoering. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de bloemenschat gister onder de diverse ziekenhuizen verdeeld is gewor den. De avond-uitvoering. „Casino" was om 8 uur tjokvol. Er kon geen muis meer ln. Wederom waren verschillende gemeentelijke autoriteiten aanwezig. Behalve dat nog een paar sprekers, die 's middags verhinderd waren, het woord hebben gevoerd, werden bij deze gelegenheid ook de heer en mevrouw Van Loo op spontane en hartelijke wijze gehuldigd. Hierna zal aan 't eigenlijke programma worden be gonnen. Ten tooneele verschijnen dan in een vliegtuig de heer en mevrouw Roodenburg, welke Thomasvaer en Pieter nel uitbeelden. Het was een alleraardigste comedie, op rijm gezet door den heer Van Loo (lid van den gemeen teraad), heel de geschiedenis van O.K.K. wordt opge rakeld en niemand vergeten, zelfs niet de brandspuit periode. en het zoontje Ludovicus van den heer Van Loo. Het ontlokte den aanwezigen een uitbundig succes. Het eerst waren nu aan de beurt de dames van „Hygiëa" Zij voerden rhytmische knotsoefeningen uit; deze waren flink ingestudeerd en vonden algemeenen bijval. Daarna kwam de „keurploeg" op de planken, met oefeningen aan de brug. Deze lieten buitengewone staaltjes van lenigheid en kracht zien, en telkens werd hartelijk na het nummer geapplaudiseerd. Vervolgens de heeren van O.K.K. en daarna een dames-keurploeg. Ook deze lieten bewonderingswaardige toeren zien, en behoeven niet meer tot het „zwakke geslacht" gerekend te worden. Vooral dienen vermeld te worden de dames uit Winkel, die en prachtig nummer gaven. Na de pauze werd nog eens een ander programma in de elfde volgorde gegeven. Ook nu weer vonden de nummers der beide 'keurcorpsen de algemeene bijval. Maar ook directeur van Loo kan weer op een geslaag den avond terugzien; hij heeft alle eer van zijn werk. Om 11.30 begon het bal, dat tot half vier doorgezet werd. wel een bewijs, datde stemming er bij het jubi lec rende O.K.K. in was. Ter-aarde-bestelling van den heer Korver. De begrafenis van den heer Korver. oud-schoolopziener en oud-gemeenteraadslid heeft plaats gevonden Vrijdag 1.1. op de algemeene begraafplaats te Huisduinen. Velen h: dden blijk van hun belangstelling gegeven en we zi gen verscheidene leden (en oud-leden) van den raad, en ook talrijke andere autoriteiten. Ook van de scholen waren vertegenwoordigers aanwezig. Wethouder De Eier (Onderwijs) sprak namens het gemeentebestuur. Dize uitte zijn groote bewondering voor den overledene; h^t was iemand die het onderwijs lief had en het zijn beste krachten geschonken heeft. Ook de Gemeente raad, welke hij vele jaren gediend heeft, heeft geprofi teerd van het heldere inzicht des heeren Korver en zijn afscheid was een groot verlies. De Luthersche predikant, ds. Borgers. vierde daarna hit woord. De gestorvene was geen lid zijner gemeente, c aar bezocht de kerkdiensten veel en graag. Spreker fcieft hem slechts enkele jaren meegemaakt maar hem 1c aren kennen als een krachtige persoonlijkheid, die niets tn zwaar was, zelfs niet, toen zijn krachten hard aan b :t afnemen waren. Hoe dikwijls niet heeft hij spreker ra den dienst de hand gedrukt, en hem laten voelen, dat e.-geestelijk contact geweest was! Want de heer Korver v as een vroom man. die ook op kerkelijk gebied veel gepresteerd heeft. Alleen, hij was geen dogmaticus, zijn giloof stond boven de dogma's! Ds. Borgers richt dan woorden van troost tot de fa milie en brengt namens de Luthersche gemeente den gestorvene den laatsten groet. Hierna spreekt de heer W. de Boer, secretaris der a nti-revolutionnaire kiesvereeniging, en noemde den b eer K. een broeder van hen en een „ouden voortrek- 1 er". Zijn geheele leven getuigt van zijn geloof en per» .c ->onlijkheid. Ook dankt spreker hem namens de tal- 1 ioze oud-leerlingen, die hem als schoolopziener gekend en liefgehad hebben. Hierna sprak tot slot een der zoons een woord vatt c'ank voor de laatste eer, zijn vader betoond. Ds. Borgers sloot met dankgebed. Zeer velen waren merkbaar ontroerd. Ver boven zijn theewater. Zaterdagmiddag was in de Jonkerstraat alhier een groote oploop van menschen. De reden hiervan was, dat in een der huizen aldaar zich een man bevond, de heer des huizefe nog wel. die ver boven zijn .theewater was en dit op zeer ondubbelzinnige manier uitte. Zijn vrouw, die bezig was een petroleum-stel schoon te ma- :en, voelde dit plotseling uit haar handen getrokken. De man keerde de er zich in bevindende olie over de meubelen en trachtte daarna den boel in brand te steken. De vrouw, die hier begrijpelijkerwijze tegen pro testeerde, liet direct de politie opbellen, die in dubbele gelederen aanrukte. Maar daarmee was de woesteling nog niet in hun bezit. Deze begreep, dat hij gedwars boomd werd en wilde dientengevolge zijn betere helft de hersens inslaan, wat trouwens maar weinig scheelde. Onze huisvriend barricadeerde daarna zijn woning, zeer ten ongerieve van „den sterken arm", die er naar hun kerde binnengelaten te worden. De ingang werd na eenige vruchtelooze pogingen geramd en de agenten hadden binnen enkele oogenbllken de zich wild-verdo- digde krachtpatser in bedwang. In optocht ging het daarna naar „Hotel de Houten Lepel". Het publiek gaf op dien vrijen Zaterdagmiddag van intense belangstel ling blijk.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5