SchagerCourant TUINBOUWVEREENIGING „DE TOEKOMST". Scherpe afkeuring uitgesproken over de handelwijze van den Burgemeester. Met 36 tegen 10 stemmen als eerelid geroyeerd. Dinsdag 22 Maart 1932. 75ste Jaargang. No. 9041 Zü I D SCHAB WO ÜDE. Dc tutnbouv\-vereeni.Ring De Toekomst vergaderde Maandagavond ten lokale van den heer P. de Geus. De Voorzitter deelt mee. dat hij door het bestuur als voorzitter Is gekozen en als zoodanig de vergadering zal leiden. Hij opent deze .vergadering met gemengde gevoe lens. omdat er op de agenda een voorstel voorkomt, dat zeker ondoordacht als zoodanig is ingediend. Hij hoopt, dat men vanavond, nog tot andere gedachten zal ko men. We beleven wel ernstige tijden, maar laten we niet iets doen. waarvan we later berouw zouden hebben. Hij hoopt op korte en zakelijke besprekingen, opdat deze vergadering tot het einde kan worden geleid. De aan wezigen en de pers worden welkom geheeten. Daarna leest de secretaris de notulen van de vorige bijeenkomst voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. Voorzitter deelt mee. dat H.M. de Koningin heden morgen een bezoek aan de veiling heeft gebracht, om den toestand op te nemen. Van verschillende zijden heeft Zij inlichtingen verkregen, en het is Haar streven, om te trachten den nood te lenigen. Dat de landsvrouwe de moeite heeft genomen, om hierheen te komen en mee te leven met de noodlijdende tuinbouwers, is een woord van hartelijken dank waard. Verder wordt er aan herinnerd dat meermalen de wenschelijkheid is bepleit, om hier meer witvleezige aardappelen te verbouwen. De meeste kans van slagen wordt verkregen als men aardappelen krijgt voor ex port. De secretaris heeft adressen voor poters van Wilde Duc, waardoor thans een partij aanwezig is. Medegedeeld werd het besluit van den Vierbond met betrekking tot het verbouwen van witte kool, op contract We moeten trachten, zelf de fabrieken van witte kool van zuurkool te voorzien. Van den heer Hazeloop werd een schrijven voorgele zen, waarin werd meegedeeld dat een commissie zal trachten om een moratorium voor betaling van hypo theekaflossingen en renten te verkrijgen. De Voorzitter licht verder eenige posten der rekening toe, welke geruststellend zijn. De heer Keppel vraagt naar de kosten van politie, wat door den voorzitter wordt beantwoord. De heer Kramer bepleit een losstaan der groenten- veiling van de bollen/veiling, omdat de verbouwers van groenten niet verantwoordelijk moeten zijn voor de fi- nantieele nadeelen der 'bloembollenveiling. Ook de heer C. Kliffen is daarover niet tevreden. De heer C. de Boer wijst er op, dat de bloembollenvei ling een onderneming is van de L.G.C., zoodat de resul taten van de bloembollenveiling zich moeten weerspie gelen in de exploitatierekening van de L.G.C. Een even tueel tekort moet uit de kas der L.G.C. worden betaald Den Voorzitter valt het mee, dat de L.G.C. een cre- diet .van f 100.000 had, om daaruit 75 pet. als voorschot aan de bloembollenkweekers te kunnen voldoen. Dit is gedaan om de menschen, die het bitter noodig hadden, te helpen. De gebouwen der veiling zijn tot meerdere zekerheid ondergezet. Dit is een besluit geweest van de Alg. Verg.. Op verzoek werd over de rekening gestemd. Er ver klaarden zich 32 stemmen tegen en 12 voor. Aangenomen werd de aigemeene vergadering het vol gend jaar te Ursem te houden. Meegedeeld werd nog dat sinds 15 Febr. 958 wagons stapelproducten zyn verkocht, zoodat er nog 904 over moeten zijn. Daarna 'ging men over tot de behandeling van den beschrijvingsbrief der alg. verg. Het bestuursvoorstel om ten hoogste 1/20 pet. van den omzet beschikbaar to stellen voor reclame, werd. aan genomen. De machtiging aan het 'bestuur om tot fondsvorming over te gaan, als door het Prov. Bestuur daarvoor met een omlijnd voorstel wordt gekomen en het provinciaal wordt uitgevoerd, daarvoor beschikbaar te stellen ten hoogste 1 pet. van den omzet, waarmee het veilingsper centage dan verhoogd moet worden, werd aangenomen. Het punt: vaststelling van het al of niet geven van de subsidie aan de Westfriesche kanalisatie, door nietaan- vaarden van een onzer voorwaarden door Ged. Staten, lokte nog wat 'besprekingen uit. Goedgevonden werd, om het L.G.C.-bestuur te verzoeken, of het rechtens mo gelijk is, dat toezegging als niet gedaan te beschouwen. Aangenomen werd het Bestuursvoorstel om het 1/10 pet. vergoeding voor de contante betaling te handhaven, werd verworpen. Het Bestuur stelt voor, dat voor de Alg. Verg. alleen die voorstellen op de agenda worden geplaatst, betref fende ons belang als veilingvereen. Aangenomen. De'Statutenwijziging werd aangenomen. Het voorstel van De West te Koedijk, om de Pers toegang te verleenen en uit te noodigen tot de bestuurs- verg. der L.G.C., werd aangenomen met 36 voor en 8 tegen. Het volgendevoorstel was: De West stelt voor den veilingleider te ontslaan en geen ander in zijn plaats te benoemen, maar zoo noodig den voorzitter, ketir- meester of veilingmeester in zijn plaats te laten treden en hierdoor onvermijdelijke wijziging in het huishoude lijk reglement van de L.G.C. aan te brengen en het be stuur op te dragen het reglement van de Langendijker Groentenveiling ook dienovereenkomstig te wijzigen. Aangenomen. De vereen. De Toekomst te St. Pancras stelt voor de salarissen door de Alg. Verg. te laten vaststellen en het veilingspercentage te laten bepalen. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van het voorstel van De Toekomst te Zuidscharwoude om' er bij den Minister op aan te drin gen, om, indien er een tuinbouwschool wordt gesticht, dit niet zal zijn een christelijke doch een neutrale school werd met het prae-advies meegegaan. Groentecultuur te Broek op Langendijk wilde de pre sentiegelden van f 3 op f 2 brengen. Aangenomen in overeenstemming met prae-advies L.G.C.-Bestuur. „Hugowaard" te Hugowaard stelt voor om aan de regeering te verzoeken de toepassing van de Landbouw- uitvoerwet op pootaardapeplen in werking te doen treden het volgend jaar. De vergadering ging mee met het prae-advies van het Bestuur om de leden op te wekken, hun aardappels te laten keuren. Van „De Zuid" te St. Pancras was dit voorstel: De R.K. tuinbouwvereen. „De Zuid" te St. Pancras stelt voor, dat de L.G.C. stappen doet bij de regeering om te komen tot een uitvoerverbod van alle soorten koolzaad. Het bestuur gaf een afwijzend prae-advies, omdat dezen maatregel toch geen doel zou treffen. Met dit prae-advies vereenigde de vergadering zich. Het volgende punt is: royement eerelid. De voorzitter zegt, dat hij hierop doelde, toen hij in zijn openingswoord sprak over een daad, waarvan men berouw zou kunnen hebben. Dit punt is op aandringen van de minderheid van het Bestuur op de agenda ge plaatst; de meerderheid vond dit geen zaak, om dit als punt van behandeling op de vergadering te bren gen, doch eenvoudig als ingekomen stuk. De meerder heid heeft zich echter bij de minderheid neergelegd. Voorzitter geeft d'e voorstellers in overweging, dit in te trekken. Hij herinnert aan den oprichting van den, Neutralen Bond, waaraan hij ook heeft meegewerkt en die ten doel heeft, gunstiger resultaten te krijgen door een andere organisatie van den tuinbouw. Deze kwestie is er een van den. N.B. Daar is iets ondervonden, wat de menschen niet aanstaat en nu komen ze er mee in De Toekomst, waar het niet op zijn plaats is. De grief is er een van den N.B., zoodat het niet aangaat, die in De Toekomst te brengen. Als de N.B. teleurstellingen onder vindt, moet ze die in eigen organisatie opknappen. Het zou hetzelfde zijn, als men b.v. in het Fanfarecorps den burgemeester zou willen royeeren, als hij daar eerelid was. Dit voorstel moet ernstig ontraden worden. De heer J. Klingeier komt er tegen op, dat dit voor stel wordt gebrandmerkt als een van den N. B. en hij ontzegt den voorzitter het recht om dit te beweren. U kunt dit niet bewijzen, zegt spr. De heer P. de Geus Jnz'. als eerste onderteekenaar zegt. het geen aangename taak te vinden, dit voorstel te moeten verdedigen. Hij komt er mei klem tegen op, als de Voorziter dit voorstel als ondoordacht qua- iiticeert. Hij wil er den nadruk op leggen dat het totaal los staat van den N. B. Toen de burgemeester twee afgevaardigden van tuinders op zoo n wijze be handelde, om ze niet eens te woord te staan, kwam bij spr. de gedachte op: „verdient zoo'n man nog lan ger, eere-lid van een tuinbouwvereeniging te zijn?" De aanleiding tot dit voorstel is voldoenae bekend Toen afgevaardigden van noodlijdende tuinbouwers een onderhoud verzochten aan den burgemeester en een kleine toelichting wilden geven op de gedane ver zoeken, weigerde deze met die menschen te spreken. Dat was een klap in het gezicht van alle tuinders. Spr. vergelijkt de bemoeiingen en de welwillendheid van den burgemeester van Koedijk met de handel wijze van onzen burgemeester en verwijst naar het bezoek dezen morgen van H. M. de Koningin, die zeil de noodlijdende tuinbouwers komt opzoeken, om hun nooden ie peilen. De handelwijze van den burge meester verdient scherpe afkeuring. Een eere-lid moet verdiensten hebben. Hier doet zich juist het tegen gestelde voor: in plaats van met de tuinders mee te werken, werkt hij ze tegen. Van het fanfarecorps is hij eere-lid geworden, omdat hij daar verdiensten had, hier niet. Ter vermijding van rancunemaatre gelen verzoekt hij ten slotte, niet de namen te publi- ceeren van de onderteekenaars van dit voorstel. De heer A. Svvart sluit zich bij het gesprokene aan. De heer Jb. Kramer wijst er den voorzitter op, dat de voorstanders in het Bestuur niet den minsten invloed hebben uitgeoefend op het Bestuur om het punt op de agenda te plaatsen. Maar zij hebben het als vanzelfsprekend en noodzakelijk geacht, dat een voorstel van 25 leden als zoodanig zou worden behan deld. Zij meenen ook, dat een burgervader, die de noodzakelijkheid niet inziet, om op een beleefd ver zoek een onderhoud te hebben, maar dit op hooghar tige wijze afwijst, geen eerelid mag zijn van een or ganisatie van tuinders. Alle maatregelen, om ver zachting te brengen in het lot van tuinbouwers, zijn door hem tegengewerkt. Spr. wijst in dit verband nog op de laatste raadsvergadering, waar de burge meester nota bene op de tuinbouwers een beroep deed, om toch de loonen der arbeiders niet te verla gen. Waar moeten zij het van betalen, als zij in hun pogingen om den tuinbouw te helpen, nog door hem worden tegengewerkt. Hij ze#t wel, medelijden met de tuinders te hebben, maar van zulk medelijden gaan alle tuinders dood. Wat is Zuidscharwoude als steun aan de tuinbouwers wordt gegeven, is een schamele f 1.50 per snees. z Er is geen enkel motief, om hem nog langer als eerelid te handhaven, zoodat spr. met genoegen en volle overtuiging zijn stem aan royementsvoorstel zal geven. De heer W. Muller zegt, in antwoord aan den heer De Geus, dat vanmorgen verschillende zaken met H. M. de Koningin zijn besproken en dat ook Zij er van overtuigd was, dat, als niet meer middelen tot steun afkomen, den nood der tuinders niet is gele nigd. De Voorzitter zegt, dat hij niets in het Reglement kan vinden, waaraan het recht ontleend kan worden, hem als eerelid te royeeren. Het voorstel is een uit vloeisel van de teleurstelling, door den N. B. onder vonden, en hij vraagt, wat de burgemeester nu heeft gedaan om hem als eerelid van De Toekomst te royeeren? De heer T. Kliffen vraagt, wat dan toch De Toe komst is. De heer J. Klingeier stelt vast, dat de vergadering het volle recht heeft, om den burgemeester als eerelid te bedanken. Waar staat het, dat zij dit recht niet zou hebben? De Voorzitter wil waarschuwen tegen dezen uiter sten maatregel. De heer Verkroost bestrijdt den Voorzitter in zijn opvatting van de beteekenis van het Reglement, als zou men niet tot royement gerechtigd zijn. Voorzitter zegt, dat men met dit voorstel zich zelf blameert. De heer De Geus komt daar heftig tegen op. Ten slotte wordt overgegaan tot stemming met ge sloten 'briefjes, die tot uitslag heeft, dat 36 stemmen zich vóór royement uitspraken, 10 tegen en 1 blanco. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken besproken, doch daar de voornaamste later nog aan de orde zullen worden gesteld, kunnen we deze ge voegelijk tot dit tijdstip uitstellen. Met dank aan de aanwezigen, w.o. de Pers, werd de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9