Aliiiiii Wiens- Mminiii- üiilinllil De Langendijker Groentenceotrale. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. FRISOBAAI Woensdag 23 Maart 1932. 75ste Jaargang No. 9042 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlën nog zooveel mogelijk in het eer9tuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Naar een minder eenzijdige cnl- innr? De fondsvorming. - De aansprakelijkheid der leden. - Een christelijke oi neutrale school? De algemeene vergadering van dezen tulnbouwbond vond plaats op Dinsdag 22 Maart 1932, des middags half 2, in het café „Halfweg" van den heer Wester te Heerhugowaard. Ging de jaarvergadering anders vergezeld van een gemeenschappelijken maaltijd, ook In deze gewoonte, was door den nood der tijden verandering gekomen en werd nu een middagzitting gehouden. Voorzitter is de heer S. de Boer Kz., Zutdsfcharwoude. Het openingswoord. De Voorzitter spreekt een uitvoerig openingswoord, waarin hij herinnert aan de moeilijkheden die zich in het jaar 1923, het jaar waarin hij voor het eerst als voorzitter de vergadering leidde en in welk jaar ook toen de menschen zeer prikkelbaar waren. Spr. noemt dat een kenteeken van den slechten tijd, dan worden de menschen opstandig en zeggen wel eens iets waar ze later berouw van hebben. Ook thans wordt een dergelijkcn tijd beleefd, al is de verarming van de tuinders veel grooter en laat de toekomst zich donker inzien. Spr. gaat dan het verloop van het afgeloopen jaar na en wijst op de te eenzijdige cultuur. Menigmaal is hier reers aanbevolen om ook de geelvleezige aard appelen te kweeken, omdat de handelaren daar steeds vraag naar hebben. De zuurkoolfabrieken worden de laatste jaren voor een groot gedeelte van productie voorzien uit de ver hier vandaan liggende polders, zoodat de witte koolteelt hier beduidend is ingekrom pen. Spr. noemt dan als te telen de ronde biet, de sla- en snijboonen met name de snijboon de witte Pronker, de goede afzet van schorseneeren. Dat alles geeft aan ons bedrijf meer kansen van bestaan. Zou het verder ook geen nut hebben in den winter meer aandacht te schenken aan ons land en ook de slikpraam weer voor den dag te halen, opdat onze kunstmestrekening en ploegersrekening niet zoo hoog is? Spr. wijst dan verder op de noodzakelijkheid dat steun worde verleend, de reeds toegezegde regeerings- hulp is al zeer schriel en beslist ontoereikend. Mil- lioenen worden uitgegeven voor de werkloosheid in de steden, terwijl in onze omgeving wel maatregelen worden getroffen, die do werkloosheid in de hand werken. Spr. herinnert aan het verzoek van den Vierbond om 2en cent toeslag op een K.G. kool, doch tot nu toe zonder resultaat. Wel wordt toegegeven de moei lijke financieelc toestand van ons land, maar zou het dan ook niet heter zijn geweest de Zuidcrzeewer- ken-milliocncnvreter tijdelijk stop te zetten? Noord holland ligt in elk geval boven water en is in cultuur, zoodat het naar spr.'s meening beter ware Noordhol land te helpen. Hulp aan den tuinbouw is hoogst noodzakelijk en het zou een groote fout van de re geering zijn als dio niet werd verstrekt. Dit voorjaar worden er van de Langendijkèr vei lingen geen bonnen meer verstrekt voor uit de hand koopen voor aanvulling. Als tuinbouwverecniging hebben wij een gunstig jaar, omdat de leden in het spoor blijven, waar nog steeds gehoopt wordt op den gulden toeslag. V\ are dit niet het geval, dan vreesde spr. 't ergste voor den verkcop uit i e hand. Aan deze ernstige zaak dient do volle aandacht te worden ge schonken. Een bijzonder woord van welkom wordt gericht tot heeren burgemeester Slot van Broek op Langendijk, burgemeester VV. van Slooten van Heerhugowaard. de afgevaardigden van Koophandel, den heer Klant, secretaris van de Prov. Commissie, den veiling-betaal meester, den keurmeester, de voorzitters van de bij den Vierbond aangesloten veilingsvereenigingen. Bericht van verhindering is ingekomen van den voorzitter en secretaris van het Centraal Bureau, van het eerelid P. Gootjes, wegens ernstige ongesteldheid, terwijl door een verzuim de heer P. Kostelijk, lid van Prov. Staten afwezig is. Mededeellngen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld,-dat H. M. de Koningin gisteren een bezoek aan onze veiling heeft gebracht, wat voor de veiling niet alleen een ®er was, doch ook een teeken van belangstelling. H- M. heeft zich door verschillende personen van den toestand op de hoogte laten brengen en de indruk is gekregen, dat Zij met Haar volk meeleeft, doch dat Zij moeilijk hulp kan verleenen, waar Zij zelf in nood verkeert. Spr. uit er zijn genoegen over, dat H. M. 2°° met Haar volk meeleeft. (Een zwak appl.) ~e Voorzitter doet verder mededeeling over de door net Bestuur gedane werkzaamheden. Het onderzoek naar een collectieve ouderdomsver- zekenng van de tuinders is voortgezet en de verga dering vindt goed dat met dit onderzoek wordt voort gegaan. Conform het advies van de commissie worden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Van het jaarverslag hebben we reeds een uitvoerig uittreksel geplaatst, evenzoo van den finantleelen toe stand, zoodat we volstaan met de herinnering, dat het nadeelig saldo bedroeg f 14044.59, welk bedrag ten laste er reserve werd gebracht, waardoor deze reserve te ruggebracht Is tot f 43951.59. De heer Mulder, Koedijk, protesteerde tegen de clausule waarin de Secretaris oordeelt dat het ver keerd is dat men zich in andere bonden gaat ver deelen. De Voorzitter zegt, dat de Secretaris intusschen tot een ander idéé is gekomen, want dat hij zelf lid is gevvorrlen van een neutralen bond. De v°orzitter deelt t a. v. de rekening mede, dat oe lijst van dubieuse debiteuren nogal wat wijzi ging ondergaat, welke wijzigingen spr. nader aan- geeft. Het bedrag was niet 133(K>J.29, doch f 24.275.52. De f 10.000 gereserveerd over 193i, zal niet ten laste van de L.G.C. komen, doch ten laste van de bloembollen veiling. De heer Kramer, Zuidscharwoude, zegt, dat zijn afdeeling de rekening niet kan aanvaarden, omdat altijd is gezegd dat ue bloembollenveiling los staat van de L.G.C., terwijl alle kosten van de bloembollen- veiiing in de rekening zijn verwerkt. De Voorzitter zegt. uat reeds opgemerkt is, dat die f 10.000 er niet op behooren te komen. De afd. Broek op Langendijk wil voor volgend jaar een besliste scheiding van L.G.C. en bloembollen veiling. De heer Kramer zegt. dat zijn afdeeling de reke ning niet kan goedkeuren. Tot stemming overgaande wordt de rekening goed gekeurd, voor 7ü8 stemmen, tegen G73 stemmen. De volgende jaarvergadering zal plaats hebben te Ursem. a De voorstellen van het bestuur. Aan de orde komen de verschillende bestuursvoor stellen, als: e. Het Bestuur stelt voor om ten hoogste 1/20 van den omzet beschikbaai te stellen voor reclame. De heer De Vries informeert naar wat in 1929 te Keulen is gebeurd en of het waar is dat door de lei ders onzer aideeling zoodanig is geleefd uat een der leiders in het ziekenhuis moest woruen opgenomen gedurende de gheele tentoonstelling van Ï220 Oc- tober. Als uit alles waar is. protesteert spr. en vraagt wie dat alles betaald heeit. De Voorzitter is den vrager dankbaar voor zijn vragen, hij wist niet dat dergelijke praatjes in de wereld waren en spr. vindt het verschrikkelijk. Over de z.g. vernieling van den stand doet spr. uitvoe rige mededeelingen, waaruit blijkt dat van vernie ling van den stand geen sprake was. integendeel, vud zeer moeizamen arbeid. Ook de mededeeling over den man die In het ziekenhuis moest woruen opgenomen, van een gastmaal als oorzaak, is geen sprake, doch knijpenuo laarzen hadden dezen persoon parten ge speeld. Conform het voorstel van het Bestuur wordt be sloten. De fondsvorming. b. Het Bestuur vraagt machtiging om tot een fonds vorming over te gaan. als door het Prov. Bestuur daar voor met een omlijnd voorstel komt en het Provinciaal uitgevoerd, daaivoor beschikbaar te stellen ten hoogste 1 van den omzet, waar het veilingspercentage dan mee verhoogd moet worden. Als de tijden zoo benard blijven zal het percen tage wellicht verlaagd worden of geheel opschor ting volgen. De heer C. de Boer Wz., Zuidscharwoude, bepleit» om in dezen tijd dan voor een begin een gedeelte van het reclamefonds voor dit '.oei te bestemmen. Andere afdeelingen willen voorloopig wachten met het oog op den slechten tijd. De oorzitter acht het gewenscht dat het begin ge maakt wordt, als er een begin is, kan er steun voor hetzelfde doel gevraagd worden aan de regeering. Spr. bepleit het vormen van een fonds ten sterkste. De heer Bakker, Zuidscharwoude, denkt uat als er thans een fonds was. de regeering niet zou steunen. De heer Hart. Koedijk, denkt er precies anders over, als er een fonds was, zou de regeering zeker wel steunen. Het voorstel van het bestuur in stemming gebracht wordt aangenomen met 787 tegen (154 stemmen. De West-Friesche kanalisatie. e. Vaststelling van het al of niet geven van de sub sidie aan de West-Friesche kanalisatie, door niet aan vaarden van een onzer voorwaarden, door Ged. Staten. Ged. Staten konden niet voldoen aan het verzoek om het eerst te zorgen voor de doorvaart Huigen- dijk-ümval. Wel ligt het in de bedoeling de verschil lende kanalen als één plan uit te voeren, doch het is mogelijk dat door het in bezit zijn van de ver schillende perceelen'met een bepaald kanaal eerder wordt begonnen. Ged. Staten vragen nu of de vergadering deze voorwaarde wil intrekken. De vereeniging had onder een tweetal voorwaar den een subsidie van f600 per jaar tocgezged. De heer De Vries. St. Pancras, wil afwachten en geeft in overweging eerst de teekeningen na te zien, want de bruggen zijn vergeten. De heer Kramer „de Toekomst wil niet aan het verzoek van Ged. Staten voldoen, maar spr. acht het gewenscht dat eerst wordt onderzocht of we nu nog van de toegezegde subsidie af kunnen. De heer Hart, Koedijk, zegt dat we ons behooren te bepalen tot het standpunt van vorig jaar. Alleen vragen Ged. Staten om het vervallen van de tweede voorwaarde, omdat ze dan in hun werk worden be lemmerd. De heer C. de Boer Wz*.. Zuidscharwoude. wil ge zien den toestand der tuinders in de veilingsver- eeniging. geen subsidie verleenen. De Voorzitter wil de voorwaarde maar handhaven en dan verder afwachten. Het resultaat is. dat de voorwaarde gehandhaafd blijft en verder zal worden afgewacht of met de doorvaart Huigendijk-Omval het eerst zal worden begonnen. d. Het Bestuur stelt voor het 1/10 vergoeding voor de contante betaling te handhaven. Ook door de Vereeniging „De Koophandel" is besloten de 1/10 pet. vergoeding weer voor een jaar te verlen gen. Wordt goedgevonden. De neutraliteit. e. Het bestuur stelt voor dat voor de Alg. Verg. al leen die voorstellen op de agenda geplaatst worden betreffende ons belang als veilingsvereeniging. Daar onze veilingsvereeniging bestaat uit leden van verschillende politieke en godsdienstige richtingen, is het noodzakelijk om de eenheid in onzen Bond te be waren, geen voorstellen in bespreking te brengen van politieke of godsdienstige strekking. „De Toekomst te Zuidscharwoude kan niet met dit voorstel accoord gaan, omdat de macht dan in handen gelegd wordt van het bestuur. Spr. wijst op de uitsté kende organisatie die we hebben. Men is bang dat men zich aan koud water brandt. Als gevraagd wordt de zegela-plakkerij weg, dan is dat geen politiek. Onze vereeniging zal samenwerking moeten zoeken met an dere vereenigingen. Als dit voorstel wordt aangenomen, zal onze organisatie worden een doode organisatie. De Voorzitter zegt dat onze bond blijft een vakoond, doch het is de bedoeling, om zaken van politieke en godsdienstige strekking te weren. Laten wij ons bepa len tot ons vak en ons machtwezen. De heer Hart, Koedijk, begrijpt dus dat als andere vereenigingen samenwerking vragen, de weg daartoe open staat De Voorzitter: Natuurlijk. Er zijn echter zaken die beter bij een andere organisatie thuis behooren. De heer Zwetsman, Koedijk, wil dan aanvulling van het bestuur door te schrijven veiling»- en tuindersbe- lang. Het bestuur neemt dit amendement over. Het voorstel van het bestuur wordt aangenomen, te gen stemde de afdeeling „De Toekomst" te Zuidschar woude. De aansprakelijkheid der leden. f. Statutenwijziging. Het bestuur stelt voor aan art. 14 toe te voegen: „Ieder lid van een aangesloten tuinbouwvereeniging is aansprakelijk voor de verbintenissen van den Bond In verhouding van zijn bruto-omzet aan de velling gedu rende de laatste drie volledige boekjaren tot het totaal bedrag der in die jaren geveilde producten, evenwel tot een maximum van f 100 Volgens art 6 der statuten kan een vereeniging haar lidmaatschap van den Bond opzeggen. Wanneer dit voor 1 December plaats heeft houdt het lidmaatschap per 31 December van het zelfde jaar op, doch blijft met hare leden het geheele daarop volgende jaar aansprakelijk voor den Bond. Bovendien is echter bij uittreden een vereeniging ver plicht haar deel, naar verhouding van hare leden, van de schuld den Bond te betalen." De Voorzitter licht toe, dat wanneer er een bepaald crediet noodig was, dan de bestuursleden daarvoor moesten teekenen en een der bestuursleden achtte dat niet goed. Met ons allen dienen we aansprakelijk te zijn voor de verbintenissen die onze vereeniging aangaat. Onze zaken zijn goed in orde, voor tekorten behoeft men niet bang te zijn, het veilingspercentage toch moet in verhouding staan tot onze huishouding. De afdeeling St. Pancras kan met het voorstel mee gaan, als de veiling losstaat van de bloembollenvelling. De heer Groot, Hensbroek, vraagt hoe de L.G.C. staat tegenover de gemeente Broek op Langendijk en wel in verband met den nieuwbouw. De Voorzitter zegt dat in 1916 getracht is de velling te koopen, dat is niet gelukt, maar we hebben haar gunstig kunnen huren. Wat nieuwbouw betreft, bij con tract is vastgelegd dat over 5 jaar 10 pet. moet worden afgeschreven en over 10 jaar de overige 50 pet., Na 15 jaar vervalt dus de nieuwbouw aan de gemeente, Hier van zijn uitgezonderd het betalingskantoor en het ge bouw voor de bloembollenveiling. De afd. Schermerhorn wijst op de mogelijkheid van cultuur-wijziging en vindt de laatste clausule daarom een bezwaar. De Voorzitter zegt dat hier het oog was gericht op uittreding door meerdere vereenigingen tegelijk. De opmerking van Schermerhorn is juist en er kan aan te gemoet worden gekomen door de toevoeging: ter be oordeeling van de algemeene vergadering. Verschillende afgevaardigden wijzen er met nadruk op, dat de bloembollenveiling los moet staan van de L. G.C. en nadrukkelijk wordt gevraagd naar de vorde ringen op de bloembollenveiling. Geantwoord wordt, dat de bloembollenveiling leentje buur heeft gespeeld bij de L.G.C. Het bloembollen- gebouw staat als onderpand voor de leening door de L.G.C. verstrekt. De heer De Vries. St. Pancras zou vastgesteld willen zien dat voortaan de bezittingen niet meer worden ver pand zonder medeweten van de vereenigingen of van de algemeene vergadering. De Voorzitter zegt dat dit kan gebeuren, maar een algemeene vergadering brengt kosten mee. Aan de bol- lenveiling zal niet meer worden betaald, vóór dat het te goed is ontvangen. Tenslotte wordt het bestuursvoorstel zonder stemming aangenomen. De wenschen van de vereenigingen. Vervolgens komen aan de orde de voorstellen van de vereenigingen. In de eerste plaats van „De West" te Koedijk: a. De pers toegang te verleenen en uit te noodigen tot de bestuursvergaderingen van de L.G.C. ,.De West" wenscht de zaken zoo objectief en open baar mogelijk in de bl?.den. Daar het Bestuur overtuigd is dat steeds een volledig en juist verslag gegeven wordt, acht men aannemen van dit voorstel niet gewenscht. De afd. Koedijk kan zich niet met het prae-advies ver eenigen. Uit de besprekingen van vanmiddag blijkt wel dat er meer gebeurt dan gepubliceerd wordt. De heer De Vries. S. Pankras, onderschrijft dit en noemt verschillende voorbeelden. Niet een secretaris be hoort de verslagen te maken, maar de persvertegenwoor digers. De Voorzitter zegt dat het bestuur geen bezwaar maakt, maar het bestuur acht het niet gewenscht. De vergadering besluit met algemeene stemmen de pers uit te noodigen tot de bestuursvergaderingen van de L.G.C. Moet de veilingleider worden ontslagen? b, „De West" stelt voor den veilingleider te ontslaan en geen ander in zijn plaats te benoemen maar zoo noo dig den voorzitter, keurmeester of veilingmeester in zijn plaats te laten treden en hierdoor onvermijdelijke wijziging in het huishoudelijk reglement van de L.G.C. aan te brengen en het Bestuur op te dragen het regle ment van de L?ngendijker Groentenveiling ook dien overeenkomstig te wijzigen. B39 PER Vz POND GEEL30 d. GROEN35 ROOD... 40 PERHPfL .en CjocdUoope f/abab f „De West" is van meening dat de finantlën van de L.G.C. niet toelaten voort te gaan met het geven vaa salaris voor functies die niet absoluut noodzakelijk zijn. Het Bestuur is overtuigd dat de veilingleider aan onze veiling niet gemist kan worden en moet aannemen van dit voorstel ten sterkste ontraden. De Voorzitter vraagt zich af of de vergadering wel competent Is om te beoordeelen of de veilingleider al of niet gemist kan worden. Het voltallig bestuur acht een veilingleider noodig. Het bestuur raadt „De West" aan het voorstel terug te nemen. De heer Zwetsman Jr.. Koedijk, ziet de noodzakelijk heid, dat er een veilingleider moet zijn, niet in. Aan de veiling was in het afgeloopen jaar niet veel te doen, uitgezonderd dan de werkzaamheden voor de bloembol lenveiling. Gedurende de veiling is er voor de veiling- leider weinig te doen, na de veiling kan zijn oordeel door het bestuur worden gevraagd, maar dat komt tegenwoor dig niet veel voor. Blijft over zijn werk als secretaris, maar dan is tooh het instituut veilingleider toch niet noodig. De Voorzitter noemt het wel droevig, als men na 12 Jaren de veiling steeds heeft geleid, een dergelijk steen- kolenbriefje thuis krijgt. Het is moeilijk voor spr. er over te spreken, maar spr. noemt een dergelijke verde diging van een voorstel beneden peil. (Applaus). De heer De Vries, St. Pankras, zegt voor het voor stel te zijn, maar uit het betoog van den verdediger blijkt, dat het hier niet een veilingkwestie is, maar een persoonlijke kwestie. De Voorzitter: Ik heb het niet willen zeggen. De heer Visser, tweede-secretaris merkt op dat tij dens de ziekte van den heer De Boer meerdere malen is gebleken dat het zeer gewenscht werd, dat hij weer hersteld zou zijn. De heer C. de Boer Wz. zegt dat onze veiling leiding noodig heeft en een uitstekende leider heeft onze veiling gevonden in den heer De Boer. De heer Otto. Koedijk, merkt op dat, waar de tuin ders geen inkomen hebben, meerdere malen gewezen wordt op den man, met het pak an, doch ook spr. oor deelt dat de heer De Boer niet gemist kan worden. De heer Hoogland. St. Pankras, zegt dat het bij zijn afdeeling geen actie is tegen den heer De Boer. maar de vraag is of de leiding, die er inderdaad moet zijn, niet te duur is. Is combinatie niet mogelijk? Ds heer Kramer, Zuidscharwoude, laat uitkomen dat al verdienen wü zelf niet, we ons nu niet moeten ver lagen aan een ander een inkomen te misgunnen. Bij de verdere bespreking wordt er op gewezen dat als de leiding goed is, niet gemerkt moet worden wat de leider doet „De West" trekt tenslotte haar voorstel in. waarvoor de Voorzitter zijn dank uitspreekt en den wensch uit dat deze afdeeling thans overtuigd is dat een veiling- leider noodig is. c. „De West" stelt voor: het Bestuur der L.G.C. in overweging te geven de vertegenwoordiging van de L.G. C. in de Prov. Coram, op te dragen aan een practischen tuinder. De belangen en nooden der tuinders worden het best begrepen en gevoeld door de tuinders zelf. Het Bestuur antwoordt: De L.G.C. heeft geen vertegenwoordiging ln de Prov. Comm. De bestuursleden van de Prov. Comm. worden gekozen door de algem. verg., zoodat dit voorstel geen zin heeft. De Voorzitter licht toe. dat de door de Prov. Com missie te behandelen zaken aan de afdeelingsbesturen worden toegezonden en daarover kunnen de afdeelingen vergaderen en haar afgevaardigden opdracht geven. De heer Zwetsman Jr., Koedijk, zegt dat zijn afd. niet geheel tevreden is met wat de Prov. Commissie heeft gedaan. De Voorzitter wijst er op dat de 3 aftredende bestuur»» leden van de Prov. Comm. toch allen herkozen zijn. De heer Slot, voorzitter van de Prov. Comm.. doet uit komen dat de Prov. Bond niet alleen kan komen met voorstellen uitsluitend betrekking hebbende op onze om geving en spr. herinnert aan de besprekingen in de bui tengewone algemeene vergadering van den Noorder- marktbond. Alle pogingen zijn gedaan en het doet spr, zeer zeker leed dat niet meer resultaten zijn bereikt. Uitvoerig deelt spr. mede hoe lang de afwikkeling van de zaken duurt, zelfs nu nog kan geen enkele belofte worden gedaan over toeslag op de kool. Waren we op 13 Oct. niet met de rentelooze voorschotten begonnen, dan zou nog geen cent op tafel zijn gekomen. De heer Kramer wil naar aanleiding van die mede deelingen, het woord voeren, doch de Voorzitter acht dit niet de aangewezen plaats daarvoor. De vereeniging „De Tuinbouw" te Sint Pancras: De algem. verg. stelt de salarissen vast en bepaalt het veilingpercentage. (Aanvulling en wijziging art. 8 H. H.R.). „De Tuinbouw" is van meening, dat enkel de alg. verg. het recht bezit om te bepalen hoe of het geld der leden wordt gebruikt en hoeveel zal moeten worden op gebracht. Prae-advies van het Bestuur: Daar dit voorstel statutenwijziging inhoudt en het door het Bestuur niet'overgenomen is, kan het niet in behandeling gebracht worden. Zie art. 16 der stataten.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1