Uit onze omgeving. Marktberichten. ontzettend misdrijf ONTDEKT. Ongewenscht nachtelijk bezoek te Schagen. valschFbTljetten - van flooo. trein GRIJPT een auto. Tasch met f390 geroofd. dat minister Terpstra wellicht overal voor deugt, maar niet voor minister van Onderwijs. Uitvoerig wijst spr. op het groote belang van een goede vak opleiding aan de onderwijzers, welke opleiding ook een einde zou maken aan die hatelijke studie voor de hoofdacte, een studie die moet plaats vinden juist in den moeilijksten tijd voor een nog jonge onderwijs kracht. Spr. noemt Zweden, waar men de verbrok kelde opleiding niet kent, en de onderwijzers niet voor hun 21ste jaar in de school komen, in Zweden waar de onderwijzers een maatschappelijke standing vormen, terwijl de onderwijzers in de Haagsche bu- reaux niet meetellen. En wat de kosten van de vak opleiding betreft, spr. wijst er met nadruk op dat iedere cent aan de opleiding der onderwijzers be steed, den ouders ten goede komt aan hunne kinde ren. Dat wij van onze onderwijzers willen maken ge leerde schoolmeesters, noemt spr. laster, wij willen een behoorlijke maatschappelijke vorming, gelijk staande met 5-jarige H.B.S. Er is noodig een voor bereiding voor ons beroep, ons beroep is geen groi beroep, wat spr. nader uiteen zet. En wanneer de heer De Vries zich dan verder tot. de ouders richt, dan haalt hij aan een boekje van meester Valkoog uit de jar^n van ongeveer 1600. wo nende te Barsingerhorn. een boekie waarin o.m. voorkwam deze regel: „het zijn onverstandige idio ten die meenen dat alles in orde is, als men een goedkoope schoolmeester heeft weten te krijgen" Spr. schetst den toestand van vroeger in de scholen en wijst er uitdrukkelijk op. dat we die toestanden niet meer terug moeten hebben, evenmin de klasse van 80 leerlingen, zooals Suze Groeneweg die heeft gehad of die van 56 leerlingen, zooals spr. in zijn kweekelingjaren heeft meegemaakt. Voor welke omstandigheden de onderwijzers zullen worden gezet, zij zullen er zich wel doorheen slaan Maar het is niet de taak van den onderwijzer om als een korporaal voor de klas te staan. Zij hebben tot taak van uw kinderen te maken menschen met ka rakter. En in dit verband wijst spr. op de groote waarde van de groepjes van 30 a 35 leerlingen, op die heerlijke leesuurtjes. op die leesmomenten uit die kostelijke leeshoeken van b.v. Jan Ligthart. Op de openbare school moeten we niets «hebben van de splijtzwam, wij bewerkstelligen de eenheid, op de openbare school heerscht. de werkelijke christengeest. De druk dezer tijden, zegt spr., zal overgaan. Hol land zal niet ten gronde gaan, en daarom wekt ook spr. op te waken tegen dezen misdadigen aanslag op onderwijs en onderwijzers. Als op een van u. zegt spr.. daartoe een beroep wordt gedaan, weest dan be reid tot den daad! Als een daad van u verlangd wordt in het belang van uw kind, weest bereid! Applaus! Ook den heer De Vries wordt dank gebracht voor zijn rede. waarna de Voorzitter voorstelt de volgende motie aan te nemen: Motie. De vergadering, belegd door het Plaatselik Comité van Aktie tegen het Wetsontwerp Terpstra, gehouden te Schneen op 23 Maart 1932, gehoord de besprekingen, overwegende: dat. het wetsontwerep inhruk maakt op de pacificatie, ten nadele van het openbaar on derwijs, dat het., in flagrante strijd met de opdracht aan de Staatskommissie-Rutgers, bezuinigingen voorstelt, die de vitale belangen, zowel van h<u biezonder als het openbaar onderwijs dit met name door een uit onderwijs- en opvoed kundig oogpunt niet genoeg te veroordelen op voeren van het aantal leerlingen per leerkracht ten zeerste benadelen. dat het geen bepalingen inhoudt, die. in overeenstemming met genoemde opdracht, aan de financiële gelijkstelling van openbaar en biezonder onderwijs een minder kostbare toe passing geven: integendeel, dat het wetsont werp oorzaak zal zijn van een zeer ten nadele van Rijks- als Gemeentelike Financiën voort gezette stichting van biezondere scholen en schooltjes, dat het uit de Wet wegneemt een als nood- zakelik voorgenomen verbeterde onderwijzers- onleiding en daarin bepalingen opneemt, die aan de betekenis van de onderwijzer als op voedkundige leerkracht ten zeerste afbreuk doen. van oordeel, dat, aan de financiële gelijkstel ling een minder kostbare toepassing kan wor den gegeven, waarben bovendien de belangen van het onderwijs zullen worden gediend, door o.a.: a. bij de aanvrage tot oprichting van een bie zondere school niet meer mee te tellen de kinderen, die reeds een biezondere school bezoeken, b. geen medewerking te verlenen tot oprich ting van biezondere scholen met minder dan drie leerkrachten, c. de concentratie van U.L.O. scholen te bevor deren, verklaart zich homogeen met de door het „Comité van Aktie tegen het Wetsontwerp Terpstra" ingestelde aktie, vertrouwt, dat het deze aktie onverzwakt zal voortzetten, teneinde de Volksvertegenwoordi ging te overtuigen van de noodzaak van het aanbrengen van de door het Comité voorgestane verbeteringen en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de pers. Onder applaus hecht de vergadering haar goed keuring aan deze motie, waarna onder de gewor e plichtplegingen en onder dankzegging aan de f-omité's in de omgeving, deze goedgeslaagde protestvergade ring wordt gesloten. A N V A PA V T. O IV V A Sociale dag. In de parochies Anna Paulowna en Breezand wordt op den Tweeden Paaschdag een Sociale dag gehouden, die des morgens wordt ingezet met predikaties over de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragssimo Anno". Des middags is er een feestelijke bijeenkomst in de zaal van den heer Borst, in Breezand waarop Rector Bots zal spreken over „De crisis beslist over vrijheid of slavernij' en waaraan het r.k. zangkoor van Breezand en een strijkje medewerking verleenen. BREEZAND. Op den avond van den Tweeden Paaschdag wordt in de zaal van den heer Jb. Borst een liefdadigheidsuitvoe ring gegeven ten bate van het nieuwe Sanatorium van ^Herwonnen Levenskracht. Men deelde' ons mede, dat op een adres aan den raad, Waarin verzocht wordt het gemeentelijk electriciteits- bedrijf over te dragen aan het P.E.N. de hoofden van 364 gezinnen hebben geteekend, waarbij dan nog In aan merking genomen dient te worden dat, wegens gebrek aan tijd, een geheele wijk van Breezand niet is bewerkt. De Chr. zangvereen. „De Lofstem" zal begin en half April uitvoeringen geven ten bate van de vereeniging „Huiszorg", waaraan medewerking wordt verleend door de heeren A. K. Klooster en Felke Asma uit Den Helder (fluit en orgel). Om ook hen die niet de uitvoering bij kunnen wo nen en toch „Huiszorg" wel willen steunen, daartoe in de gelegenheid te stellen, zullen reeds vanaf heden pro gramma's ten verkoop aangeboden worden. WIFRTNCEX Onze plaatsgenooten G. Rotgans Dz. en G. van He- teren slaagden vooi het eindexamen timmeren aan de ambachtsschool te Den Helder. Jl. Maandagavond werd in de Cantine te Sluis I een gezellige avond gegeven, uitgaande van de ont- spanningsafdeeling voor de Zuiderzecarbeiders, wel ke goed slaagde. De aanwezigen werden vergast op accordeon- en Jazzbandmuziek, afgewisseld door eenige voordrachten. Vanwege het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden werd jl Woensdagavond een filmavond gegeven in Hotel de Haan, voor een 50 tal belangstellenden. Om 8 uur werd de avond geopend door den hee»- P. Kaan Cz. voorzitter van het Witte Kruis, afd Wie- ringen. Spr. wijst er op. dat hij dit doet. omdat van bovenvermeld genootschap hier geen afd. bestaat. Spr. heet welkom den heer Bos. welke hier de film vertooning zal leiden en spreekt de wensch uit, dat als resultaat van dezen avond hier een afd. zal wor den opgericht. Het woord werd dan gegeven aan den heer Bos. Deze geeft een duidelijke uiteenzetting van het doel en vertelt hoe de film in 2 akten ons het le ven laat zien van Jantje, een kind. wiens vader aar de teringziekte is gestorven izoo dit dan vroeger ge noemd werd) en de moeder vol angst en vrees bang is voor haar kind. Op aanraden van den dokter wordt het kind uitgezonden naar het herstellings oord en zien we hier hoe de zwakke Jan tot'n sterken jongen opgroeit. Daarna werd een kleine pauze ge houden. waarna de 2e helft werd getoond. Dit geeft het leven te zien in de winterverpleging en is niet minder interessant. Als cijfers kunnen we noemen dat in 1931 280.000 vcrpleegdagen zijn gege ven: Jan. 1932 4500, Fcbr. 1932 3700, Maart 1932 4500. Bij deze gelegenheid werd alhier een afdeeling op gericht met 12 leden. Als voorloopig bestuur doet het bestuur van Witte Kruis dienst. De heer Kaan sluit dezen avond met 'n passend en zakelijk woord en dankt den heer Bos. den administra tour van het Centraal Genootschap van Kinderher stellingsoorden en Vacantiekolonies te Egmond aan Zee voor zijn moeite op dezen* avond betoond. Woensdagavond belegde de afd. Wteringen van de S.D.A.P. een openbare vergadering in „Concordia" te Hippolytushoef. Als spreker trad op het lid van de Tweede Kamer, de heer P. Hiemstra, die als onderwerp had gekozen: „De crisis en hare gevolgen". Aanwezig waren ongeveer 80 personen. De heer Jn. de Wit opent de vergadering, daar de voorzitter nog niet aanwezig is. Allen worden welkom geheeten. De avond is wel slecht gekozen, daar meer dere bijeenkomsten heden plaats hebben. Spr. acht het van belang, dat deze bijeenkomst werd gehouden, en gezien de meerdere bijeenkomsten, is de opkomst nog bevredigend te noemen. Het woord wordt dan aan den spreker gegeven. Deze gelooft geen tegenspraak te zullen ontmoeten, als hij zegt. dat we in een slechten tijd leven. Zoo'n tijd hebben menschengeslachten niet beleefd. Er zijn fabrie ken machines en grondstoffen voldoende, kunstmest enz. zoodat de vcedsel-productie voldoende is. Al breidde de bevolking zich uit, dan nog behoeven we voor hongers nood niet bang te zrn. Toch zb'n millioeen arbeiders werkloos en zien reikhalzend uit naar werk. In een Amerikaansch blad schreef een arbeider een gedicht over den Nationalen dankdat. Er we-d in gesoroken over dank voor een grooten tarwe-oogst en hij had zelf geen brood om zich te voeden. Dank voor overvloedigen katoenoogst, doch kon zich niet behoorlijk kleeden. De overvloedige kudden werden er bespreken, en hü kon geen vloesch koonen. Sor. belicht in welke wereld we leven. Het kapitalisme heeft iaren de arbeiders on geroepen. En men werd alti<d maar verwezen naar Amerika, daar hebben de a-beiders het goed. rrden auto, enz. 7ij hebben geloofd in de goede toekomst. Een klein deel heeft zich daar bij het socialisme aangeslo ten. En waar zijn nu de niet-aanhangers. 8 a 9 millioen zijn daar werkloos. Zij zjjn aan hun lot overgelaten. De overheidszorg kent men daar in het geheel niet Zij hebben gezien waar het kapitalisme hun brengt. De crisis als deze heeft hen geleerd, hoe het nu staat, met hun, tegenover het kapitalisme. Spr. haalt aan het werk van Mzrx van voer 100 ^aar en waT toen is op gewezen. Snr. memoreert de verbetering der arbeidersklasse tot heden. De moderne techniek is in handen van een enke ling en spr. toont het kwaad aan wat hier ln schuilt De Landbouwcrisis waaruit nog sterker blijkt hoe krank zinnig de wereld thans Is. wordt eveneens besnroken. In bepaalde streken van het land worden biddagen voor het gewas gehouden. Wat zou het bzteekenen voor nog meer overvloed te bidden. Men zou kunnen bidden dat in Nederland de oogst groot en goed is en elders mislukt. Dit ziin toch geen verhoudingen, en hiertoe heeft het kapitalisme geleid. Spr. behandelde verschillende kamer debatten o.a. over de pachtwet Spr. staat stil bij godsdienstige uitingen in d9 Kamer en spreekt over protectie en economie, weerlegt en kele voorbeelden hoe de crisis ontstaat, zender rugge spraak en organisatie. En als er uitsluitend voor winst wordt genroduceerd. komt er geen verbetering. Zoolang het kapitalisme bestaat zullen er crisissen voorkomen Deze crisis heeft één lichtpunt, en laat zien dat er een andere maatschappelijke verhouding noodig is. Het aan tal strijders tegen het kapitalisme vergrooten is noodig. Tijdens de ontwapeningsconferentie die heden wordt ge houden, leveren de lenden, die daar aan deelnemen, wa penen aan China en Japan om oorlog te voeren, de strijd tegen het kapitalisme moet met onverwachte kracht worden voortgezet. Spr. dringt er op aan met klem. Er zijn boeren in ons land. die hoog te paard hebben gezeten, en welke wij op onze belangen hebben gewezen, en dan kozen ze nog het kapitalisme, en nu staan ze aan den rand van den afgrond. Het zijn niet alleen de arbei ders. maar ook de kleine burgers en boeren die de dure plicht hebben naast ons te staan, tegen het kapitalisme. De kracht van enze partij was en is nog. om het leven van de groote massa beter te maken. Men sprak smalende woorden over korteren werktijd en hoogere loonen. Wij hebben met onze politiek de groote massa achter ons gekregen en zij staan nog met een enkeling Wij zullen ook nu alles moeten doen om het levenspeil van de massa op te voeren en te behouden. Daarover denkt men ook lang niet altijd gelijk. De wonden,'welke de crisis op den arbeider brengt moeten zoo klein mo gelijk zijn. om straks het levenspeil der arbeidersklasse te verhoogen. Het gelukt niet altijd om eiken aanslag te vermijden. De oudere weten daar meer van als de jon gere. uit ervaring zonder strijd hadden we niet zoo ver gekomen. Breedvoerig wordt gesproken over loonsverlaging en bezuiniging, ook hoe de regeering dat zou willen. Wij verzetten ons daar met alle kracht tegen. Spr. haalt nog aan hoe de toestanden vroeger waren, en spreekt over werkloosheid van heden, werkeloozenzorg en werk verschaffing. Hoe de R.K. en Christelijken hier tegenover staan wordt ook duidelijk uiteengezet. Al degenen welke niet werkeloos zijn in Nederland, zijn in staat de wer keloozenzorg behoorlijk te maken. De regeering moet dan bezuinigen waar het noodig is. m'nar niet z;o ze het nu doet. Spr. wijst op loonsverlaging, ambtenaren, volksonderwijs (wetsontwerp-Terpstra), Burgerwach ten, militairisme. enz. Spr. spreekt nog eens over de Vlootwet, en hoe men' alweer met vlootplannen rondloopt. We hebben ons er met kracht tegen verzet, en als de regeering daar geiden voor kan vinden, is het ook mogelijk gelden te vinden voor crisiszorg. We zijn in de min derheid, doch als de arbeiders het wilden, en in massa bij de S.D.A.P. aansloten, hebben we meer derheid. Wacht dus niet. Gij brengt geen offer door toe te treden tot onze beweging. Ge hebt niet te geven, doch te ontvangen. Spr. wijst dan nog op een mooi voorbeeld, waarin de werkelijkheid wordt gezien en besluit hiermed- zijn redevoering, welke mot applaus wordt beloond. De voorzitter, de heer J. Russcher. welke nu ter vergadering is. deelt mede. dat even gepauzeerd wordt en de gelegenheid wordt gegeven van gedach ten te wisselpn met tien spreker. De heer E. I-Iooijveld maakt hiervan gebruik. Deze zegt dan dat de spr. heeft gesproken van overproduc tie, doch de heer 11. is van meening dat overproduc tie niet bestaat als alles maar meer verdeeld op zijn plaats was. Noemt dan de koffie vernietiging in het eene land en in het andere land kan men 'ze niet be komen; zoo ook met de textiel, enz. Het doet den heer Hiemstra genoegen, dat zoo wei nig bezwaar of opmerking over zijn lezing wordt ge maakt. Hoewel de heer Hooijveld zijn opmerking maakte als boven vermeld, is dit geen verschil van meening. Ik heb wel gesproken over overproductie, maar daarbij vermeld dat te weinig koopkracht be stond, zegt de spreker. Het door den heer H. opgemerkte wordt dan nog eens duidelijk uiteengezet en 't doe spr. werkelijk ge noegen, dat er op dezen avond zoo een eensgezindheid heerscht en hoopt, dat vele nog niet aangeslotenen zich heden als lid der S.D.A.P. op zullen geven. De voorzitter sluit daarna de bijeenkomst, met dank vooral aan den spreker van dezen avond en deelt mede, dat aan den uitgang gecollecteerd zal wor den voor de stakende textielarbeiders in Twente en de stakende cartonarbeiders in Groningen. Z IJ P E De levering, enz., van grint ten behoeve van hot waterschap Zijpe en Hazepolder, is gegund aan do X.V. C. Schippers' Verhuur- en Handelmaatschappij te Amsterdam. SCHAGERBRUG. P. Bruin, leerling van de Ambachtsschool te Alk maar, is aan deze onderwijsinrichting bevorderd van de le naar de 2e klasse. SCHAGEN, 24 Maart 9 Stuks paarden f 150400, 10 gelde koeien (magere) f 80190. 30 kalfkoeien f 135225. 354 nuchtere kalveren f 3—10. 104 overhouders f 13--21. 5 varkens (magere) f 7 —11, 30 idem (vette) per Kg. f 0.25—0.27 219 biggen f 4—7. konijnen f 1—2, 20 kippen f 0.75—1.25. EIERVEILING SCHAGEN. 24 Maart Aangevoerd zijn 130 partijen 166000 stuks kipeieren. 10 partijen 4300 stuks eendeieren. De prijs liep varr kipeieren f 2.50—2.70, bruine f 2.703.60,oendeleren f 2 —2.20. De veiling duurt voort. ALKMAAR. 23 Maart Boerenkool f 0.80—2.10, kropsla f 5.607.20, roode kool f 0.80— 2.60 per 100 stuks, bieten f 1.302.60. uien f 9.30. wortelen f 13 per 100 Kg., prei f 4.90—8.10. selderie f 0.50 —1.90, per 100 bos, spinazie f 0.430.93. witlof I f 1.35 —2.35. n f 1.201.55 per bak. spruiten f 0.301.85 per zak BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart. Aangevoerd: 51000 Kg. roode kool f 0.90—2.90. 95000 Kg. gele kool f 1—2.40. 62000 Kg. Deensche witte kool f 0.802.80, 1800 Kg. uien f 12.90—13, grof f 12.10, drie lingen f 9—9.80. nep f 7.20. DEN OEVER 22 Maart Aanvoer aan de vischafslag: 144 last haring f 1.15— 1.35 per tal, 10 kist tooters f 1.50—2.05 per kist. DEN HELDER, 23 Maart 1932. Afgeslagen Gem. Vischhal: Tongen f 0.35—0.40. kleine tongen f 0.10—0.06, schol f 6.10—5.20, scharren f 2—1, bot f 6.504.50, Door haringvisschers: 4519 tal haring f 1.400.67 per tal. Door Garnalenvisschers 2884 Kg. ge kookte garnalen f 0.380.31 per Kg. NOORDSCHARWOUDE, 23 Maarts 1932. Uien: drielingen f 8.60—9.20. uien f 12.50—12.80, grove uien f 11.90—12.10, kroten f 1.40—1.70, roode kool f 0.80— 3.10, 2e soort f 0.80—3.10, D. witte kool f 1.50—2.40, 2e soort f 0.60—1.80, gele kool f 1—2.60, 2e soort f 1.40. Aanvoer: 3800 Kg. uien. 3000 Kg. kroten, 48800 Kg. roode kool, 47400 Kg. D. witte kool, 206CO Kg. gele kool. VRIJDAG 25 MAART. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 7 uur, de heer Ooms, van Amsterdam. ZATERDAG 26 MAART. NED. HERV. GEMEENTE. Hippolytushoef, kwart voor 12, Ds. Van Beek. Hu welijksinzegening. Vijfjarig meisje door haar ouders zéó mishandeld, dat het ongeluk kige schepseltje is gestorven. - Het lijkje cp een eenzame plek in het veen begraven. - Dit afgrijselijk misdrijf eerst na twee jaar aan het licht gekomen. Uit Gouda wordt gemeld; Te Moordrecht is gisteren een misdaad aan het licht gekomen. Ongeveer twee jaar geleden heeft daar in „de Snelle" aan het z.g. Balkengat een woonschuit gelegen, welke werd bewoond door twee broers en vrouw en 5-jarig dochtertje van een der mannen. De vader moet zijn kind destijds zulk een afstraffing heb ben toegediend, dat het aan de gevolgen daarvan eenige weken later is overleden. De man, de ongeveer 82-jarige G. do V., geboren te Rotterdam en gedomicilieerd te Amsterdam, is schip per van beroep. Hij leefde met zijn vrouw aan boord van zijn schuit, waarop nog meer kinderen en een broer mede verblijf hielden. Tot het gezin be hoorde ook een vijfjarig meisje, een buitenechtelijk geboren kind en naar de vrouw genoemd, dat door de ouders zeer slecht behandeld werd. Zij hadden met het dochtertje weinig op; het stond telkenmale aan mishandelingen bloot. Op den twaalf- en December van 1930 bevond het schip zich te Jutfaas Dien dag haalde het kind zich wederom den toorn van den wreedaar.'igen vader en moeder op den hals, die zeer hardvochtig optraden Zij sloegen en schopten het kind zoodanig, dat het schepseltje, dat toch a! meer slaag dan et--n kreeg en zeer zwak was, bewusteloos in het schip bleef lig gen. Aanvankelijk dacht men dat het niet zoo erg was, doch daar het slachtoffer onbeweeglijk blee' liggen, kreeg men angstige vermoedens en bij onder zoek bleek, dat het kind ten gevolge van mishande ling een gewelddadigen dood was gestorven. De onmensehelijke vader en mceder wisten niet wat met het lijkje aan te vangen. Zij durfden het uiet op de gewone wijze laten begraven uit vrees voor ontdekking van hun wandaad. Ten einde raad besloten zij het lijkje te verdonkeremanen. Aan den voet van den dijk hebben zij het in het veen begraven, waarna de woonschuit naar elders is vertrokken. De vrouw en de broer hebben over het misdrijf het stilzwijgen bewaard. Beide broers nu, die thans te Rotterdam woonachtig zijn. hebben dezer r'agen me' elkander oneenigheid gehad. Na den twist heeft de een zich willen wreken, door bij de politie aldaar aangifte te doen, van hetgeen zich te Moordrecht heeft afgespeeld. Het eevolg hiervan is geweest, dat het parket uit RottPrdam met den vader, den burge meester en de politie van Moordrecht gisteren ter plaatse, waar het kinderlijkje begraven zou zijn, een onderzoek heeTt ingesteld. Inderdaad is op de aange wezen plaats het stoffelijk overschot gevonden. Het lijkje werd uitgegraven en is, na gekist te zijn. naar Rotterdam overgebracht, waar het gerechtelijk zal worden geschouwd. De Moor rechtsche autoriteiten wenschten in ver band mei het onderzoek geen nadere mededeelingen te doen. Verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 3 proefjaren. Zooals we in ons nummer van gister reeds meld den, heeft, Dinsdag voor de meervoudige strafkamer van de Arrondissementsrechtbank t.e Alkmaar te recht gestaan de 28-jarige M. J. Br, alhier, ter zake poging tot diefstal met braak in den nacht van 31 Januari op 1 Februari j.1. bij mej. A. M. Kruijer aan de Nieuwe Laagzijde. Vanmorgen heeft de Rechtbank uitspraak in deze zaak gedaan en daarbij verdachte veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie proefjaren mei oplegging *van bijzondere voorwaarden. Voorts onder toezicht gesteld van de R.K. Reclasseeringsvereeniging, ter wijl de voorloopige hechtenis is opgeheven. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met alsdan 3 proef/aren en oplegging van bijzondere voor waarden. Complot valsche munters te Rotterdam ont maskerd. Nog geen bankbiljetten uitgegeven De valsch-geld-ctntrale van de Rotterdamsche politie is een ccmplot op het spoor gekomen, dat er zijn werk van maakte valsche bankbiljetten van f 1000 te vervaar digen. De vier leiders van dit complot, oude bekenden van de politie, zijn gearresteerd. Er heeft een huiszoe king plaats gehad, waarbij materiaal, waarmede de bil jetten vervaardigd werden, in beslag is genomen. Er waren nog geen valsche biljetten door de leden van het complot uitgegeven. Het onderzoek wordt nog voort gezet Nadero bijzonderheden. In aansluiting met bovenstaand bericht wordt nog nader gemeld: De vorige week vervoegde zich bij de Nederlandsche Centrale voor Falsificaties te Rotterdam, de heer Vis- iager, een particulier detectivo en rechtskundig adviseur Deze deelde mede. dat hij op bezoek had gehad een cli chémaker met wien hij een zaak had at te doen. In den loop van het gesprek deelde zijn cliënt hem mede, dat hij van den cartonnagewerker uit Rotterdam een op dracht had gekregen cliché's te maken van een bankbil jet van f 1CC0. Deze cliché's zouden moeten dienen voor een reclamebiljet Naar aanleiding van deze mededee- ling heeft de recherche van de Nederlandsche Centrale voor Falsificaties een onderzoek ingesteld. Van den bo- vengenoemden cartonnagewerker werd vernomen, dat de cliché's bij een drukker ln Rotterdam waren bezorgd. Deze drukker bevestigde, dat hij inderdaad cliché's had van een bankbiljet van f 1000, maar hij wist niet beter of deze biljetten moesten dienen voor een reclame. De cliché's lagen wel cp de pers, maar waren nog niet af gedrukt. Alleen een paar proeven waren gemaakt. De opdrachtgevers van dit werk waren nu spoedig aan de recherche bekend. Het zijn een vijftal oude bekenden van de justitie. Ten huize van een hunner werden de proeven gevonden on In beslag genomen. Vier van de opdrachtgevers zijn, zooals wij mededeelden, reeds inge rekend. Naar den vijfden wordt nog gezocht. De biljetten waren zeer gebrekkig nagemaakt. Noodlottig ongeluk op een onbewaakte* ovorv/eg bij Apeldoorn. De Inzittend© mot o~n gebroken been naar het ziekenhuis gebracht. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is op den onbe- waakten overweg op den Waterloschenweg te Apeldrorn een luxe auto, waarin gezeten was de handelsreiziger F. uit Utrecht, dcor den passeerenden locaaltrein uit Zwclle gegrepen, en 50 Meter medegesleurd. De wagen werd geheel vernield. De heer F. geraakte zoodanig tusschen de oevrblfjfsclen van de auto bekneld, dat hij moest worden uitgezaagd. Met een gebroken linkerbeen is hij naar het Groote Ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. De trein had niet minder dan anderhalf uur vertraging. Ho© het ongeluk zich heeft toegedragen. Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragen. Om streeks genoemden tijd kv/am de heer J. F., vertegen woordiger eer.er handelsfirma met zijn Ford over den Waterlooschen weg gereden in de richting Brinklaan. Ofschoon hij van links ln de verte een trein zag naderen, achtte hij nog ruim tijd te hebben om den overweg te passeeren. Dit was echter de eerste overweg van het z.g. Koningslijntje en toen hy die gepasseerd had ver keerd, hij in de mecnlng dat de trein achter hem reed zou rijden en naderde hij ln die veronderstelling den tweeden overweg. Hier werd zijn auto door den trein gegrepen, mede doordat het uitzicht aan de linkerzijde door een wachthuisje belemmerd werd. Naar verklaring van den treinmachinist was de auto al gegrepen voor h ijcr erg In had. Den stoker was het evenwel opgevallen, dat aan de andere zijde van den overweg een automobilist met zijn wagen stond te wachten. Deze heeft den heer F. nog een teeken gegeven om te stoppen dat deze niet gezien of begrepen heeft De trein die-tor plaatse met een snelheid van 45 K.M. mag rijden (de auto van den heer F. reed met matige snelheid) heeft over een lengte van 50 M. den auto meegesleept. De wagen werd geheel vernield en zoodanig ender en boven de locomotief geperst, dat het den heer F. onmogelijk was een uitweg uit die brokken te vinden. Toen hij na een uur arbeid uit zijn hachelijke positie was bevrijd en per ziekenauto naar het ziekenhuis werd vervoerd, zeiöe hij: „daar ga ik nu voor de derde maal'. Het is namelijk de derde keer dat hij door een trein werd gegrepen. In het ziekenhuis bleek, dat de heer F. zijn rechter» onderbcenh eeft gebroken. Dat hij er nog betrekkelijk zoo goed is afgekomen is te danken aan het feit, dat de auto zeedanig is omgekanteld, dat de vloer hem te gen de locomotief beschermde. Een zevevntienjarige kantoorbediende, die enkele maanden geleden ontslagen was, vervoegde zich gis termiddag on het kantoor van de firma Merrem en La Porto te Amsterdam, waar hij vroeger werkzaam was. Hij maakte een praatje met den boekhoudor g» enkele bedienden en haalde een vuurwapen voor dfiO dag, dat volgens zijn zeggen met scherp geladen was In werkelijkheid was het echter slechts een knal pistool, dus zonder scherp. Aangezien het personeel zijn aanwezigheid niet langer op prijs stelde, werd hem verzocht zich te verwijderen. Aan dit verzoek gal hij gehoor maar hij was nog juist in de gelegenheid een tasch van een kast te nemen en hiermee weg U rennen. In de tasch bevond zich een bedrag van f30C aan bankpapier en zilver c een cheque aan toondet groot f2000. De jeugdige dader beleefde echter weinig plezier van ziin onvoorzichtige daad. Het kantoorpcr soneel had namelijk gezien dat hij de tasch weggepakt had en rende hem onmiddellijk na. Toevallig bevond zich ook een agent van politie in de buurt. Op het hulpgeroep van het personeel slaagde deze er in den jongeman te arresteeren. De tasch met inhoud was nog in zijn bezit. Heden zal _iij voor de justitie geleid worden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8