Uit onze omgeving. Felle brand. Vakonderwijs in Westfriesland. Oude moord te Brussel opgehelderd? Een pijnlijke vergissing. Brutale treinroof nabij S a n-F r a n c i s c o. Japan's „bloedbroederschap'. NIEUWE NIEDORP Eersten Paaschdag gaf de Centraal Bioscoop van Noordscharwoude een, voorstelling is de saai van den heer Kossen. Deze bioscoop die de vorige maal reeds een uitstekenden indruk had achtergelaten met de „On dergang va n de S 44" heeft ook thans wederom haar bezoekers een genotvollen avond verschaft. Alhoewel we op het aanvangsuur dachten dat het bezoek matig zou zijn, was er na het verstrijken van het bekende Nie- ruper halfuurtje toch nog een tamelijk bezoek. Na het gebruikelijke journal kregen we als hoofdnum mer: „Plicht", een film in 8 acten. De aanwezigen heb ben zeer genoten van deze inderdaad mooie film. Aan het slot kregen we nog een aardig komische tweeacter, die ook zeer goed voldeed. Het programma werd uitste kend en vlug afgewerkt. Ook de muzikale illustratie bij deze film viel te roemen. Men hoorde dan ook al gemeen dat de muziek prachtig was. Na afloop bal met uitstekende muziek van de Gebr. van Meurs. Naar we vernamen had deze bioscoop 's mid dags een zeer goed geslaagde kindervoorstelling gege ven. Heden, Woensdag 30 Maart, is de dag dat de heer T. de Jong zijn geheel naar de eischen des tijds in gerichte dames- cn heoren-kapperszaak zal openen. Word hier reeds eerder per advertentie kennis van gegeven, door een advertentie, voorkomende in dit blad, wordt een ieder nogmaals door den heer De Jong uitgenoodigd zijn inrichting eens te komen be zichtigen." Het geheel was nog niet goed afgewerkt, toen wij reeds even een kijkje hebben genomen. Naar buitenaf begon het er reeds keurig uit te zien en van binnen bleek een en ander niet minder fraai afgewerkt te zijn. Wij mecncn dan ook vrij zeker te kunnen vaststel len, dat thans nu de zaak geheel is afgewerkt, het in ieder geval de moeite waard zal zijn, om aan de vriendelijke uitnoodiging van den hoer De Jong ge hoor te geven en eens een kijkje te' gaan nemen. W I E R I N G E N Maandag 2en Paaschdag is wegens altreden van den heer J. Lont Rz.. welke niet herkiesbaar was. als diaken -bij de Doopsgezinde gem. gekozen de heer Jb. Lont J*. te Westerklief. Maandag (2en Paaschdag) gal de muziekvereeniging „Harmonie" een openbare uitvoering in de concertzaal Concordia. Een vijftal muzieknummers werden onder de kranige directie van den heer P. Kreijger met zeer veel animo uitgevoerd, goed genuanceerd en krachtig afgewerkt; de kleine ongelukjes verlaten je toch nooit. Het Matro zenlied. uit bommen uit Monte Carlo gezongen door drie allerliefste dames in costuum was los en flink. Het kluchtspel: Een angstvolle nacht, werd zeer angst vol gespeeld door Brutus en Dirk, hetgeen een lach succes werd voor die twee helden, de overige dames en heeren sloten zich bij het geheel goed aan, Daarna werd een voordracht ten gehoore gebracht door v\jf dames in costuum; de voordracht was getiteld: Ik weet het niet. Of deze dames wel zoo onschuldig wa ren als ze zich voordeden, door niets te weten, geloof ik niet direct, het leek mij toe dat ze heel best haar weetje hadden; het voordracht je sloeg goed in; er moest een paar maal gehaald worden. Een gezellig bal besloot dezen avond. DEN OEVER. Zoo ons werd medegedeeld wordt thans meer dan ge woonlijk gelet op het overschrijden der maximum snel heid in bebouwde kommen alhier. De laatste dagen zijn vele bestuurders van motorrijtuigen aangehouden we gens te hard rijden. Zij zullen daar later wel meer van hooren, Z IJ P E PETTEN. Maandagavond woedde te Petten een feilen brand. Door onbekende oorzaak ontstond in de woning van den heer K. Mol, brand. Het vuur deelde zich weldra mee aan het daarnaast gelegen perceel van den heer A. Voetee. terwijl groot gevaar bestond voor de achter-aan gebouwde huizen. In eerste instantie werd ónder leiding van den heer E. Roozing door eenige slangen op de waterleiding verdere uitbreiding bezworen, terwijl vrij spoedig de Zijper brandspuit ter plaatse was om met kraoht den strijd tegen het vuur te aanvaarden. Men kon echter niet voorkomen, dathet perceel van M. tot den grond toe afbrandde, terwijl ook het bezit van V. nagenoeg totaal waardeloos is geworden. Bij de achter buren bleef de schade beperkt tot die veroorzaakt door het bluaohwater. We hopen, dat de verzekering de men- schen voldoende schadeloos zal stellen. Een groote schare belangstellenden was op de been. SCHOORL Op den avond van den Tweeden Paaschdag gaf de Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" een uityoering in de zaal van den heer Schuijt alhier. De opkomst was weer bijzonder groot. „Nieuw Leven" heeft een goeden naam, daarbij is de tweede dag van Psschen ten plattelande een uitgaansdag en deze beide factoren hebben meege werkt aan deze groote belangstelling. De keuze van het op te voeren stuk wss deze keer gevallen op het bekende werk van Henri van Wermes- kerken, het Indische blijspel „Tropenadel". Een be schrijving van den inhoud kan gevoegelijk achterwege worden gelaten, daar dit tooneelwerk in dezen omtrek reed3 meerde keeren ten tooneele werd gebracht, o.a. eenige jaren terug, op zeer voortreffelijke wijze te Alk maar, door „Bilderdijk". Bepaald gemakkelijk is de vertolking daarvan niet. De uitbeelding van de ver schillende personen eischt vaak een meer dan gewone capaciteit en waar we slechts 't laatste bedrijf konden bijwonen, konden we ons natuurlijk geen juist oordeel vormen en was de publieke opinie de eenige maatstaf cm althans iets er over te kunnen schrijven. Mogen we daar echter op afgaan, dan kan „Nieuw Laven" tevreden zijn. De aanwezigen toonden zich allen litermate voldaan over het spel. Natuurlijk was mej. "Van der Kooij de persoon, welke bijzonder de lachlust der aanwezigen wist op te wekken. Zij kreeg van den Voorzitter bij 't einde van 't spel een welverdiende hul de. Voorts dient nog vermeld, dat de regie van den heer Rosscnbacker en de tooneelaankleedlng, uitstekend wa ren verzorgd. LANGENDIJK oudkarspel. Als een ondcrafdeeling van D.T.S. Is alhier een Ve- teranenclub opgericht, welke ten doel heeft de voet balsport te beoefenen. noordscharwoude. De volgende leerlingen van de Ambachtsschool wer den bevorderd: ^•ï,ff'«0ucl^arsPeI' afc*. timmerlieden, van de le naar de 2e klasse; H. Heidsma, Noordscharwoude, afd. metselaars, van de le naar de 2e klasse; Noordscharwoude, afd. motor- en rij- w lelhersteHers, van de 2c naar de 3e klasse. Het einddiploma werd uitgereikt aan: K. Wagen- Maker, Oudkarspel, afd. timmerlieden; A. de Vries, Noordscharwoude, afd. schilderen. W1 ERIN GE RW A ARP Zaterdagmorgen heeft in de bocht bij de Drie Mo lens een aanrijding plaats gehad met een vrachtauto van den den heer A. Zwaan van Enkhuizen en een met paard bespannen melkwagen van den heer J. Klouwers van hier. Het melkwagentje kwam vanuit den Lotweg, terwijl do heer Z. van uit Wieringer- waard met een, zooals ooggetuigen beweren, veel te groote snelheid kwam aanrijden. De veeren van hot wagentje werden hij do as afgeknapt, terwijl een 50- tal eieren en enkele flesschen pap gingen verloren. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Proces verbaal werd opgemaakt. In verband mot de Gymnastiekuitvoering van Olympia op a.s. Zondag, kunnen we wel een mooien avond voorspellen. Er zal in groote verscheidenheid zoowel door de jongeren als ouderen gedemonstreerd worden. Als bijzondorheid kan vermeld worden dat de heoren-afdeoling do oefeningen zullen uitvoeren van 't Bondsfeest, 't welk in 1933 in Rotterdam zal gehouden worden. T)c dames-afdeeling heeft weer een mooie serie rythmischo oefeningen op muziek inge studeerd cn zullen do vrije oefeningen (in 3 graden) van den wedstrijd, welke 24 April in Schagen wordt gehouden, uitvoeren. Wij kunnen dus ten volle aanbevelen deze uitvoe ring bij te wonen. Zondagavond (len Paaschdag) gaf de Arbeiders- zangvereenlging voor de eerste maal een oponbare uitvoering onder leiding van den heer J. Kos in de zaal van den heer P. Schenk. De opkomst was lang niet schitterend, waarover de voorzitter, de hoer Goosons in zijn openingswoord dan ook zijn leedwezen uitsprak. De heer E. v. d. Wallc, propagandist van „de Tijd geest" te Winkel, sprak een inleidend woord, waar bij allen, die er voor in aanmerking kunnen komen, worden opgewekt zich als werkend lid der voreeni- ging op te geven, liet programma bevatte een zestal zangnummers, w.o. een drietal propagandistische. Als eerste nummer werd gezongen de Internationale cn daarna Morgenrood, Werkers der Werold, Wiege liedje, Briider zur Sonne en Socialistenmarsch. In aanmerking genomen dat hel een nog jonge vereeni- ging is, kan gerust worden gezegd, dat zang zoowel als voordracht heel goed was te noemen, waarvoor den heer Kos zeker een woord van hulde gebracht kan worden. Uit erkentelijkheid en waardeering werd door mej. N. Braaf-Smit namens de verecniging een prachtige bloemenmand aan den heer Kos cadeau gegeven. Na do pauze werd door eenige leden der voreeni- ging een tooncelstukje opgevoerd, getiteld „Papa bemooit zich er mee". Men mag van dilettanten niet verwachten, dat oen tooneelstuk zoodanig wordt ge speeld, dat men geen op- of aanmerkingen zou kun nen maken en dat alles vlot wordt afgewerkt. Toch kunnen we gerust zeggen, dat over hot geheel goed werk is geleverd. De rollen zaten er nog al goed in cn afgaande op het daverend applaus hebben de aan wezigen het heel mooi gevonden. Bij elkander geno men dus een goed geslaagden avond met het tradi- tioneele bal na. DEN HELDER Een zeer onaangenaam ongeluk overkwam twee den Paaschdag den heer Veen alhier, die met zijn motorfiets uit Amsterdam kwam. In de buurt van 't Zand vloog het rijwiel door oen of andere reden in brand. Pogingen het te blusschen mislukten, en hot vehikel, dat nog vrijwel nieuw was, werd bijna geheel vernield. De bekonde arts, dr. Schuurman, is thans officieel vanwego gezondheidsredenen naar Hilversum ver trokken. Door een groot gedeelte der Ileldcrsche be volking is als herinnering een gedenkboek namens hen gegeven. Ook werd den scheidenden gehoosheor' een cnveloppo mot inhoud overhandigd, voor aah- koop van een amoublement en schilderij. X Tweedon Paaschdag is in het- Julianaparlc een jongetje door oen auto overreden. Dr. Grundwald, die door de omstandors direct gehaald werd, onder zocht het slachtoffertje, en vermoedde, dat dit vcr- scheidonq kneuzingen zal hebben; directe overbren ging naar het hospitaal was derhalve geboden. W ARM E N HU 1Z E N Op Maandag tweeden Paaschdag gaf de Zangvereenl- ging „Varia" onder leiding van den heer 'Jn. Vlam als directeur, voor een flink bezette zaal een uitvoering tn het lokaal van den heer Slikker. Allereerst werden zeven liederen op zeer verdienstelijke wijze gezongen. Van deze liederen mogen we niet nalaten eer twee te noe men en wel: Lente geboort' (Jac. Bonset) en Het Kerk klokje (W. Hespe). Aan do vereenlglng voor deze twee liederen een extra woord van lof. Na de pauze werd het programma vervolgd door te geven een blijspel ln drie bedrijven. Al spoedig bemerkten we, dat de rollen er goed inza ten en Juist verdeeld waren. Zonder uitzondering heb ben allen schitterend spel naar voren gebracht, temeer nog omreden daags voor de uitvoering de vereeniglng voor een moeilijk geval kwam te staan, door het plot seling ongesteld worden van een der medewerkenden. Gelukkig was men er mee op de hoogte dat hetzelfde stuk te Dirkshom in studie was genomen en misschien dus redding nabij was. Dit is ook verwezenlijkt en door mej. Bruin de behulpzame band geboden, om ook hier deze rol te vervullen. Namens allen een woord van dank voor de medewerking aan deze dame. Varia kan op een goedgeslaagden avond terugzien. Een gezellig bal tot slot. ANNA PAULOWN A BREEZAND. Zaterdagavond geeft de Chr. Muziekvereeniging „Soll Deo Gloria" in de zaal van den heer Jb. Borst een uit voering. waarvan de opbrengst ten bate van het plaat selijk Crisis-Comité komt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar een adv. in het nummer van heden. K O E G R A S JULIA X ADORP, Zondagavond (len Paaschdag) gaf de gymnastiekver- eeniging „Sportlust" een uitvoering in het café „De Blauwe Keet" van den heer C. v. d. Blink. De zaal die door den caféhouder smaakvol was versierd en kortge leden ook geheel was geschilderd bood een feestelijken aanblik en het geleek er veel op of die ook van invloed was op het aantal bezoekers, want niet alleen de zaal, maar ook een groot gedeelte van de voorzaal vulde zich in een minimum van tijd met bezoekers voor deze uit voering, hetwelk als vanzelfsprekend zeer aangenaam was voor deze zoo kort geleden opnieuw opgerichte ver eeniglng. De instructeur van „Sportlust" de heer H. Delver uit Den Helder, sprak het openingswoord, er aan herinne rende, dat 10 jaar geleden ook door hem pogingen wa ren aangewend om weer nieuw leven in deze vereeniging te blazen, maar die toen geen succes moohten hebben. Nu, kortgeleden, zeide spr. staken eenige dames de hoof den bij elkaar om dat opnieuw te probeeren. en ziet ze hadden succes. Ja, als de dames zich er mee bemoeien, dan gaat het altijd, merkte spr. op. En niet alleen de poging om de vereeniging op te richten had nu succes, maar deze avond belooft ook een succes te boeken, ge zien de groote opkomst. Na allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, een prettlgen avond te hebben toegewenscht, verklaart hij deze bijeenkomst voor geopend. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen en volgden eerst de vrije oefeningen, gevolgd door brugoefeningen voor jongens. Vervolgens de da mes op de brug en hoogrek voor heeren. Al deze oefe ningen werden correct uitgevoerd. Daarna was het pauze. Het eerste nummer na de pauze moest wegens ziek te vervallen en toen stond er op het programma als no. 7 een serie vraagteekens en dat was de gymver. van Durgurdam, een leuke mop, die veeel bijval oogstte. Vervolgens had de opvoering plaats van het tooneel- stukje in 1 bedrijf, getiteld „Daar is Mijnheer". Door de goede weergave hiervan door de medewerkenden mocht ook dit na afloop een dankbaar applaus verwerven. Het programma was hiermede afgewerkt en „Sportlust" kon op een welgeslaagden avond terugzien, die besloten werd met een druk en gezellig bal en goede dansmuziek. HOOGWOUD AARTSWOUD. Zondag voerde de Tooneelvereeniging „De Hoop" al hier op: Om in 't leven te slagen, en Vader en Zoon. Was het eerste ernstig, het laatste werd allerhartelijkst om gelachen. Beide stukken werden goed vertolkt. De op komst was bevredigend, hoewel de gehuwden weinig in aantal waren. Op de te Medemblik gehouden tentoonstelling van het werk der scholen van de vereen, ter bevordering van het Vakonderwijs in West Friesland, kwamen de leer lingen van de afd. Langendijk voor de volgende prijzen in aanmerking: Lijnteekenen, le klasse (alle vakken), le prijs D. J. Dirkmaat, Broek opLangendijk. Vakteekenen, timmerlieden: 2e klasse. 3e prijs J. Koe nis, 5e prijs J. Otsen, beiden te Zuidscharwoude; 3e kl.: 2e prijs P. Blokker Jz., Oudkarspel. Hand- en vormteekenen, timmerlieden: 2e klasse: le prijs J. Koenis, 2e prijs J. Otsen, 3e prijs P. Kuilman, 4e prijs J. Rijper, allen te Zuidscharwoude; 3e klasse, le prijs P. Blokker Jz„ Oudkarspel, 2e prijs J. Moeijes, Heerhugowaard Noord, 3e prijs M. Kamminga, Heerhu- gowaard, 3e prijs J. A. Cappel, Broek op Langendijk, 5e klasse: le prijs Jn. Vroegop, Broek opLangendijk, 2e pr. Jn. Sneekes. Heerhugowaard Noord. Vakteekenen Metselaars: 2e klasse: 3e prijs N. Komen, Noord soharwoude. Hand- en vormteekenen Metselaars: 2e klasse: 2e pr. J. Bleeker, Tuitjenhorn, 3e klasse le prijs K. Metselaar, Zuidscharwoude; 5e klasse 2e prijs G. Tromp, Oudkars pel. Vakteekenen Smeden: 2e klasse, le prijs C. Kuilman, Zuidscharwoude; 3e klasse, 2e prijs C. Kleimeer, Noord scharwoude; 3e klasse, 4e prijs W. Kuiper. Hand- cn Vormteekenen, Smeden; 3e klasse: 2e prijs C. Kleimeer Noordscharwoude, 4e prijs W. Kuiper. Lijnteekenen Schilders: 2e klasse: 2e prijs J. Gootjes, Zuidscharwoude, 3e prijs C. J. v. Doornum. Broek op Langendijk; 4e klasse: 2e prijs J. W. Oudendijk, Zuid scharwoude, 3e prijs Jur. Bood. Noordscharwoude. Vakteekenen Schilders: 4e klasse: 3e prijs J. W. Ou dendijk, Zuidscharwoude4e prijs Jur. Bood, Noord scharwoude. Hand- en Vormteekenen Wagenmakers: 2e klasse, le prijs J. de Ruiter, Zuidscharwoude; 4e klasse, 2e prijs A Schrijver. Vakteekenen Wagenmakers: 4e klasse, eervolle verm. A Schrijver. Houtbewerkers: 3e klasse, 2e prijs Jn. Kuiper, Noord scharwoude, 4e klasse, le prys D. Oudhula, Oudkarspel. Projectie voor alle vakken: 3e klasse: eervolle vermelding voor alle leerlingen der afd. Langendijk. 5e klasse le prijs J. Sneekes, Heerhugo- waard-Noord; 2e prijs J. Vroegop, Broek op Langendijk. Voor het eindexamen 5-jarige cursus der teekenschool slaagden J. Vroegop (met lof) en G. Bobeldijk, belden te Broek op Langendijk. Practiseh proefwerk, gemaakt door leerlingen, bij pa troons geplaatst volgens het leerlingstelsel, uitgaande van de vereen, tot bevord. v. h. Vakonderwijs in W.-F. Timmerlieden, le leerjaar: trapladders P. Kuilman, Zuidscharwoude, eervolle vermeld.; looprekken: P. Kuil man, Zuidscharwoude 2e prijs; idem J. Koenis, Zuid scharwoude 3e prijs; idem J. Otsen, Zuidscharwoude 3e prijs; droogreliken: P. Kuilman, Zuidscharwoude, 2e pr.; idem J. Koenis, Zuidscharwoude 4e prijs; wervels: P. Kuilman, Zuidscharwoude, le prijs; idem J. Otsen, Zuid scharwoude, 2e prijs. Timmerlieden, 2e leerjaar: boenbanken J. A. Cappel, Broek op Langendijk 2e prijs; idem P. Blokker Jnz„ Oudkarspel, 3e prijs; kastjes: P. Blokker Jnz„ Heer- hugowaard-Noord4e prijs; kozynverbindingen: J. A. Cappel, Broek op Langendijk, 2e prijs; idem J. Moeijes, Heerhugowaard-Noord 4e prijs. Metselaars, le leerjaar: N. Komen, Noordscharwoude, le prijs; J. Bleeker, Tuitjenhorn, eervolle verm. 2e leerjaar: K. Metselaar, Zuidscharwoude, le prijs. Smeden, 2e leerjaar: geitenkuur en plaatschuif, Corn. Kuiman, Zuidscharwoude, 3e prijs; smeden 3e leerjaar, veeranker met schotel en krompasser: W. Kuiper, Nd.- scharwoude, 4e prijs. Schilders, le leerjaar: ladder, P. Hof Zuidscharwoude le prijs; idem E. J. van Doornum, Broek op Langendijk, 3e prijs; vuilnisbak, P. Hof Zuidscharwoude, le prijs; idem E. J. van Doornum, Broek op Langendijk, 2e prijs; bankje P. Hof, Zuidscharwoude, le prijs; idem J. Groot jes, Zuidscharwoude, 2e prijs; letterbord J. Grootjes, Zuidscharwoude, 2e prijs; id. P. Hof, Zuidscharw. 3e pr. Schilders, 3e leerjaar: tuinbank J. W. Oudendijk, Zuid scharwoude, 3e prijs; letterbord J. W. Oudendijk, Zuid scharwoude, 2e prijs. Wagenmakers, le leerjaar: spoorstok en zelnkolf, J. de Ruiter, Zuidscharwoude, 2e prijs. Eindexamen driejarige cursus werkplaatsopleiding: Geslaagd: schilders J. W. Oudendijk, Zuidscharwoude; smeden W. Kuiper, Noordscharwoude. De teekenschool der afd. Langendijk werd bezocht door 46 leerlingen en gehouden ln 2 lokalen van de OJL.. school te Zuidscharwoude. Leeraren A. van der Haar voor de theoretische vakken; S. Vis, voor het Vakteeke nen; D. Dirkmaat, voor het Hand- en Vormteekenen. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. De chauffeur gedood. Op den Grensweg tusschen Stralen en Herongen, bij het gehucht Holt, is gisternacht omstreeks twee uur een snelrijdende smokkelauto door Duitsche grensambtenaren beschoten. De auto kwam in een bermsloot terecht. Bij onderzoek bleek, dat de chauf feur, zekere H. Human, uit Viorsen, door de schoten getroffen en gedood was. Een tweede inzittende sprong uit den auto en ontkwam in do duisternis. De auto vervoerde ongeveer duizend pond koffie, siga ren en chocolade, welke in beslag zijn genomen. BEZUINIGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Met de op de stations der Nederlandsche Spoorwe gen werkzaam zijnde leerling-klerken, die nog geen vaste aanstelling hebben, zal bot dienstverband niet worden vernieuwd. GRONINGEN'S OUDSTE INWOONSTER. 103 jaar. Juffrouw Tjadens-Postoma te Groningen, vierde gisteren haar 103den verjaardag. Zij is de oudste in gezetene van Groningen. De burgemeester heeft van zijn belangstelling doen blijken. Na ces jaar meent men den dader en zün medeplichtige te hebben gevonden. De dader te Rotterdam aangehouden. Op 7 Maart 192« ls de marktkramer H. Simon in een huis aan de Antoon Dansaertstraat te Brussel vermoord gevonden met vijf messteken in de hartstreek. Men veronderstelde aanvankelijk, dat wraak de drijfveer van den dader waa geweest; doch toen de verdwijning van een brieventaach met 15.000 frank werd vastgesteld, gingen de vermoedens in en andere richting. Men kreeg echter geen licht in de zaak. Doch thans, op den dag, dat het 6 jaar geleden was, dat de misdaad gepleegd is, heeft een man, die van den moord beweert af te weten, gesproken. De man (4e 25-jarige V. uit Brussel, ver klaarde, zoo lezen wij in het Laatste Nieuws, aan de politie, dat hij met den 32-jarigen J. V., uit St. Gillis, uit was geweest en dat deze hem toen bekend had, dat hij een slag ging slaan om geld te krijgen. Toen V. den volgenden dag in de bladen over den gepleegden moord las, wist hij genoeg. Hij ontmoette daarna J. V. en ont ving geld van hem. V. zal geconfronteerd worden met den verdachte, die de Rotterdamsche politie daar ter stede heeft aangehouden. De verdachte ontkent iets met den moord uitstaande te hebben. Het blad herinnert er aan, dat. kort na de misdaad, V. eveneens J. V. heeft beschuldigd, dat deze toen ook is aangehouden, doch in vrijheid werd gelaten, nadat hij een alibi had gevonden en V. zijn beschuldigingen had ingetroken. Van een moedigen wachtsman te Rotterdam en een onverdiend pak slaag. Gisternacht merkte de 71-jarige wachtsman J. V.. dat er onraad was in het kantoor van de firma D. en K., gelegen op het Hand eiste rrein aan de Tweede Rose- straat te Rotterdam. Toen hij ging kijken, zag hij, dat een man bezig was in te breken. Hoewel de inbreker heel wat jonger en krachtiger was, dan hij, bedacht hij zich geen oogenblik, maar hij wierp zich terstond op hem. De inbreker weerde zich geducht en de wachts man kreeg rake klappen. Toch gaf hij den ongelijken atrijd niet op. Luid om hulp roepende, hield hij den dief stevig vast. Een toevallig langs komende bakkersknecht hoorde het lawaai en hij de 25-jarige J. V. uit de Gaeabeek- straat kwam den waker te hulp. Maar de inbreker ver zette zich zóó hevig, dat men hem met zijn tweeën nog niet baas kon. De portier van het Handelsterrein, een zekere H. V., die eveneens het hulpgeroep had gehoord, kwam ook het kantoor binnen, greep zijn revolver en sloeg den bak kereknecht, dien hij voor den inbreker aanzag, daarmede op het hoofd. Eindelijk kon een agent van politie, die ook op het hulpgeroep naar het kantoor was gekomen, den Inbreker overmeesteren. De knecht, die ernstig aan het hoofd werd gewond, werd door den Geneeskundigen Dienst verbonden. Vos had bij het worstelen met den inbreker eenige ontvel lingen aan zijn handen en gezicht gekregen..De inbreker ia naar het bureau aan de Groote Pauwensteeg over gebracht. De reizigers in den salon-wagen uitge schud. Uit New York wordt gomeld: Een brutale roofoverval heeft op oen trein enkele mijlen van San Francisco verwijderd plaats gehad. Twee gemaskerde roovers drongen den salonwagen binnen en dwongen de aanwezigen, ongeveer 30 rei zigers, onder bedreiging met revolvers hun handen in de hoogte te steken. Daarop moesten de reizigers al het geld en de sie raden, die zij bij zich droegen, overgeven. Den roo vers viel een bedrag van ruim 600 dollars in con- ten en een menigte sieraden in handen. De roovers sprongen daarop uit den trein en wis ten te ontkomen, zonder herkond te zijn. ringen-deevegge aangehouden. Activiteit der Venlosche politie. Toen Maandagmiddag mevr, v. A. uit Maastricht in het American-hotel te Vonlo op de toiletten haar handen had gewasschen liet zij op de toilottafel hare ringen twee gouden ringen met diamanten en een platina-ring met brillant liggen. Zeer kort daarop bemerkte zij reeds het gemis der ringen en herinnerde zich deze op de toilettafel te hebben achter gelaten. Bij nazien bleken de sieraden echter reeds ver dwenen. De politie werd onmiddellijk van het geval in konnis gesteld en het mocht deze gelukken in den vooravond een drietal Duitschers twee heeren en een dame aan te houden, welke zich eveneens in het hotel hadden opgehouden. Bij onderzoek bleek, dat de Duitsche dame, zekere Frau S. uit Viersen de ringen in een harer hand schoenen had verstopt. Mevr. v. A„ aan wie de ringen getoond werden, herkende deze als haar eigendom. De aangehoudene Duitschers zijn ter beschikking van den Commissaris van Politie te Venlo gesteld. 13 samenzweerders voor het gerecht. V.D. verneemt uit Tokio: Gister zijn tc Tokio 13 le den van de „bloedbroederschap", oen troep samen zweerders ter vermoording van leidende Japansche persoonlijkheden, uit de politieke en financieele we reld, beschuldigd van moord voor het gerecht ge bracht. In den loop van het onderzoek is gebleken, dat dc samenzweerders, die reeds den vroegeren minister van financiën, Inoejee en baron Dan hebben omge bracht, een zwarte lijst hadden opgesteld van huu toekomstige slachtoffers. Hieronder bevonden zich o.a prins Saionji, graaf Makino, de minister-president Inoekai, de vroegere premier Wakadsoeki en dc vroegere minister van buitenlandsche zaken Sjide- hara, wier optreden de samenzweerders „een gevaar voor Japan" achtten. baby GESTIKT. Een kat in de wieg. Te Oude Pekela kwam de echtgenootc van den heer B. Kuiper tot de ontdekking dat haar baby van drie maanden, welke in de wieg lag, dood was. Het bleek, dat de kleine was gestikt, doordat een kat in de wieg was gesprongen en op do keel van dc kleine was gaan liggen. noodlottige kruitontploffing bij turksche mijn. Uit Ankara; Een kruit-opslagplaats bij do steenkoolmijnen van Zocngoeldak is in de lucht gevlogen. Er z-ijn dooden en gewonden en vele huizen zijn ingestort.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15