Een ware veldslag. De valsche munter ij te Rotterdam. Met een gehuurde auto op reis. Aardbeving in Zuid-Afrika. Verzorging Ouden yan Dagen boven het IJ. Dwars door Rotterdam. Chaplin's reis naar Bali. De avonturierster van Casablanca Toen de kleurige bruiloftsstoel van rlen heer Slob en mej. Saai te Wieringerwaard Woensdagmiddag vanaf het raadhuis terug reed raakten de paarden die voor een gelukkig ledig volgrijtuig liepen, op hol en in minder dan geen tijd lag alles te water. De be stuurder van de koets «kreeg een nat pak. Hierboven ziet men velen aan het werk om alles weer op het droge te brijgen. De stoet ondervond van dit onaan gename intermezzo weinig hinder. Tusschen Amsterdammers en Haarlemmers. In een café te Haarlem. Verschillende ge wonden, Dinsdagavond omstreeks 11 uur waren in café de B. aan de Krocht te Haarlem een zestal Amsterdammers en een ongeveer gelijk aantal Haarlemmers bijeen. Lan gen tijd werd een vriendschappelijk gesprek tusschen hen gevoerd tot de hoofden min of meer verhit geraak ten. Om een of andere reden ontstond op een gegeven oogenblik twist tusschen een Amsterdammer en een Haarlemmer. De wederzijdsche vrienden bemoeiden zich met het geval. Ten slotte werd het een ware veldslag, waaraan alle aanwezigen deelnamen. Men ging elkaar met stoelen, tafels en glazen te lijf. De eerste verliezen waren voor de Haarlemmers. Een van hen werd een gat in het hoofd geslagen en raakte buiten bewustzijn. Ook het tweede slachtoffer was een Haarlemmer; hem werd zoo'n hevige slag toegebracht, dat hij een hersenschudding kreeg. Per ziekenauto is hij naar zijn woning vervoerd. Het resulaat van het verweer der Haarlemmers was, dat een Amsterdammer ineen zeeg. Ook hij had een gat in het hoofd. Nog ver schillende slachtoffers vielen, totdat de politie een ein de maakte aan het gevecht en de overigen naar het po litiebureau overbracht. Hoe het complot ontdekt werd. In ons nummer van gister hebben we reeds meege deeld, dat te Rotterdam een complot ontdekt is, dat val sche rijksdaalders, guldens en halve guldens maakte. Met de valsche geldstukken werd hoofdzakelijk betaald in groote winkels, bakkerijen en café's. Hieromtrent wordt nog nader gemeld. Een onderzoek werd ingesteld en dit leidde tot bet doen van een inval in de kapperszaak van den 37-jarigen G. F. A. F. C. aan den Goudschen Singel. Toen de po litiemannen het huis binnen kwamen, was de kapper juist bezig met het vervaardigen van valsche rijksdaal ders. Op hem werden bovendien 6 valsche rijksdaalders gevonden en zyn vrouw J. H. C.. geboren H.. bleek 2 val sche rijksdaalders en een aantal valsche halve-gulden- stukken in haar schort te hebben. De man en de vrouw werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hen een verhoor werd afgenomen. Beiden legden een volledige bekentenis af. Hieruit bleejt, dat B. C. eenigen tijd geleden den 31- jarigen koperslager J. L. v. B. had leeren kennen. Deze heeft al eenige gevangenisstraffen wegens valsche mun- terij achter den rug. Van B. was, toen C. met hem in aanraking kwam, jui3t weer begonnen valsche rijksdaalders te maken en hij wist C. over te halen, het valsche geld voor hem uit te geven. Aangezien het geld buitengewoon goed was nagemaakt, lukte dit vrij gemakkelijk en weldra kvam C. op de gedaohte, zelf het valsche geld te gaan maken. Van v. d. B. had hij inmiddels 't procédé geleerd en hij kocht de noodige materialen. Sindsdien werkten de beide mannen onafhankelijk van elkaar. De vrouw, met wie v. B. samenleeft zekere F. H. B. gaf het valsche geld uit, wat haar vriend had gemaakt, de vrouw van C. en de 26-jarige reiziger W. J. v. Z. gaven het valsche geld uit, wat C. had vervaardigd. Dit wa ren zoowel rijksdaalders, als guldens en halve guldens. De geldstukken werden van tin en antimonium ge maakt, daarna verkoperd en tenslotte verzilverd. In een paar weken tijds was een zeer groot aantal valsche geldstukken in omloop gebracht. Bij den inval in de kapperszaak is een groote hoe veelheid materiaal tot het vervaardigen van valsch geld, zcoals matrijzen, tin en antimonium in beslag genomen. Naar aanleiding van de verklaringen van C. en van zijn vrouw werd ook een inval gedaan in de woning van den koperslager J. L. v. B., maar daar werd niets ge vonden. Wel werden v. B. en zijn vriendin aangehouden en eveneens naar bet hoofdbureau van politie overge bracht. Zij ontkenden iets van de zaak af te weten. Voorts is nog aangehouden de 26-jarige reiziger W. J. v. Z.. die wordt verdacht van het opzettelijk uitgeven van het door C. vervaardigde valsche geld. De 5 ver dachten zijn opgesloten. Een onderzoek wordt nog inge steld naar een 31-jarigen agent van een levensverzeke ringsmaatschappij, die ook een paar valsche rijksdaal ders voor C. zou hebben uitgegeven. WERF STILGELEGD. Dc werf van de Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij wordt met 1 April stilgelegd. Het personeel, vroeger 300 man sterk, thans nog 40, is met ingang van dien datum ontslagen. GEWEER UIT ELKAAR GESPRONGEN. Jager ernstig gewond. In de wildbaan van den heer Kröller was gisteren de jager K. Z. met anderen ter konijnenjacht. Z. ge bruikte daarbij een grendelgeweer, en laadde dit met patronen, gevuld met. wit kruit, wat een te sterke ex plosie geeft voor dit soort geweren. Z. was dan ook meermalen door zijn collega's gewaarschuwd, ter wijl zij hem wezen op het gevaar, waaraan hij zich blootstelde. Gisteren vloog bij het lossen van een schot het ge weer uit elkander en Z. werd ernstig aan het hoofd gewond. Ook werd zijn neus half weggeslagen, ter wijl hij waarschijnlijk een oog zal'moeten missen. Niet altijd een genot. Dat het tijdelijk bezit van een gehuurden „auto zonder chauffeur" niet altijd een genot is, ondervon den enkele turnliefhebbers uit Leeuwarden, die in den nacht van Zondag op Maandag uit de Friesche hoofdstad vertrokken om getuige te kunnen zijn van den gymnastiekwedstrijd NederlandBelgië, wel ke den tweeden Paaschdag te 's Gravenhago gehou den wérd. Reeds op de heenreis had het gezelschap, dat uit vier heeren en een dame bestond, met den „auto zon der chauffeur-' zooveel pech, dat de reiskas, ten be drage van f 60. al ongeveer aan reparaties was uit gegeven, voordat men de residentie bereikt had. Men kwam inderdaad op de plaats van bestemming, maar 's avonds op de terugreis bracht men het niet verder dan Alphen aan den Rijn, waar de auto voorgoed den dienst staakte. Het gezelschap, dat geen cent meer bezat, bleef niets anders over dan de hulp van dc po litie in te roepen, die aan het vijftal gratis nachtver blijf verschafte op het politiebureau. Vier leden van het gezelschap werden door de politie in de gelegen heid gesteld. Dinsdagmorgen met den eersten trein naar Leeuwarden terug te keeren. Eén bleef bij den stakenden auto, maar toen hij Dinsdagmiddag nog niets van zijn reisgenooten, die zich onmiddellijk met den garagehouder te Leeuwarden in verbinding zou den stellen, gehoord had. bezweek ook hij voor het aanbod van dc poltie, hem de reiskosten voor te schieten. De „auto zonder chauffeur" staat nu jiog te Alphen. EEN BRUTALE INKLIMMER. Een dienstmeisje bewusteloos geslagen. Met Paschen is te Ternetizen een brutale inbraak gepleegd. Toen de dienstbode van het café Admiraal de Ruyter, zoo lezen we in het Hdbld., na sluitings tijd naar boven was gegaan, trof zij daar een onbeken den man aan, die zich langs een lantaarnpaal toegang tot deze verdieping had verschaft. Hij sloeg het meisje neer, dat bewusteloos bleef liggen. Hij heeft een zakje, inhoudende twaalf gouden tientjes, een gouden broche en een gouden medaillon gestolen en is langs den lantaarnpaal weer uit het huis verdwenen. Hoe wel het op dit uur in de Dijkstraat tamelijk druk is, kon hij ongezien ontsnappen. Schade aangericht te Johannesburg. V.D. verneemt uit Kaapstad: In den nacht op Woensdag is de stad Johannesburg en omgeving door een buitengewoon hevige aardbe ving geteisterd. Talrijke gebouwen in het centrum der stad werden ernstig beschadigd. Verscheidene personen werden licht gewond. Een mijnschacht is geheel ingestort. Nadere bijzonderheden melden, dat de aardschok de hevigste is, die tot nu toe in Johannesburg werd waargenomen. Een der seismografen van het obser vatorium raakte door den hevigen schok defect. Ver scheidene gebouwen in 't centrum der stad bewogen zichtbaar heen en weer en sommige daarvan hebben schade opgeloopen. De vroege bezoekers van de bios copen voelden den schok. In een mijn nabij Johannes burg had als gevolg van den aardschok een aard storting plaats. Voor zoover bekend zijn geen men- schen om het leven gekomen, doch wel moeten eenige personen verwondingen hebben opgeloopen. BANDIETENOVERVAL TE MINNEAPOLIS. Voor 200.000 dollar gestolen. Gewapend met mitrailleuses, geweren en pistolen zijn, naar Reuier uit Minncapolis meldt, zeven ban dieten een verwijderd gelegen filiaal van de North Western National Bank binnengedrongen. Zij na men de vlucht met 50.000 dollar aan geld en 250.000 dollar aan effecten. FAMILIEDRAMA IN NOORWEGEN. 7 Dooden. Wolff meldt uit Dronthcim, dat in het nabijgele gen Verdal gistermorgen een 21-jarige jonge man, ver moedelijk in een aanval van waanzin, zijn vader, moeder en zijn vijf broers en zusters in den leeftijd van 420 jaar heeft gedood. Na zijn daad heeft hij het huis in brand gestoken en de brandweer en de "politie gewaarschuwd. De laatste dagen had men bij den dader teekenen van groote, innerlijke opwinding bemerkt. LOONSVERLAGING IN CANADA. Met tien pet, door de spoorwegarbeiders. Reuter seint uit Montreal: Een vakvereeniging. die ongeveer 30.000 machi nisten, eraploye's en arbeiders van de spoorwegen in geheel Canada omvat, heeft een vermindering van tien pet. op de loonen en salarissen aanvaard. Vol gons schatting worden aldus twee millioen dollar per jaar bespaard. De Canadeesche spoorwegarbei ders hadden in Februari reeds eenzelfde vermindering aanvaard. Na Hoorn en Alkmaar thans ook te Edam plannen voor een groote Inrichting. Meer en meer wordt in Noord-Holland boven het IJ de behoefte gevoeld om voor de ouden van dagen tehui zen op te richten, teneinde hun een prettigen levensavond te bezorgen. In Hoorn is met de oprichting van de stichting Avondlicht voor vele mannen en vrouwen uit de aangesloten diaconieën in de classis Hoorn een aan genaam tehuis in het leven geroepen. Na Hoorn is men in Alkmaar begonnen met een dergelijk verblijf te bou wen en wel op een der mooiste gedeelten van de Alk- maarsche Hout. Deze stichting, die den naam zal dra gen van Westerlicht en plaats zal bieden aan 200 perso nen. komt dit jaar gereed. Thans heeft men in Edam plannen om te geraken tot de opening van een zelfde inrichting. We vernemen, dat juist deze maand de geldleening ad f 50.000 bij de diverse diaconieën in de classis Edam is geplaatst. Ver der zal nog een obligatieieening ad f 50.000 worden uit gegeven, waarop de inschrijving voor een ieder wordt opengesteld. Er is voorts nog een bedrag van een on bekenden gever ontvangen ad f 10.000, terwijl door een der Hervormde gemeenten gratis ls aangeboden 1 H.A. bouwterrein, teneinde het te stichten gebouw aldaar te plaatsen. Gestoorde dans. De met het pierement meeslenterende luisteraars hadden zich tegen de gevels en langs de trottoirbanden geposteerd, tegenover 't mee-wiebelende frontispice van 't rijdend gevaarte, waaruit 't klankgeweld kwam aan zwellen, die de achtermiddagstraat plots in vol-blij leven had gezet. De directeur van 't orgel had reeds bedenkelijk op z'n horloge gekeken, want 't was haast tijd. Tot zonsonder gang zou-ie mogen spelen. De straat met h'r ongelijke huizekens was reeds overtogen van 'n on-helder licht, alsof er 'n fijn-grijze beroering over lag van den nade renden duisteren aanslag. Voor 't spelend orgel 'n straatjongensgroep van vier, waarin 'n koortsachtige beraadslaging was waar te ne men. 't Ventje op de grauwe klompen, waarin z'n afge zakte wollen kousen weg plooiden, sloeg zich branie achtig op de kleine borst.duwde dan z'n grooteren kame raad achteruit, z'n jongenssnuit smalend vertrokken, 'n gehavende jockeypet schuin op z'n roezigen kop. Ikke maak de Russische dans. pochte-ie en jelui gaanne met het bussie rond... dalik. Danne deele we onder mekaar... da's éérlik. Laatte ikke nou alleen de Russische dans maake. trachte 'n ander schooiertje hem te overtuigen. Ikke ben op m'n schoenen enne jij op je klomne. Enne danne breng-ie er niks van tereg... zeg ou-zèlf Rienus... Gijssie. luister nou es. Dan maake we 'm samen en Loutje gaat met 'n centenbussle rond... maare dan mot de orgelbaas 't niet in de link hebben... Dallk komp-et... dalik... Enne ikke op m'n kousen en jij op je schoenen... In spanning volgden de straatlongens de melodie uit de orgelkast en toen daar 'n Russische mazurka was opgezet en de eerste tonen klonken, liepen de schooier- Hes voor 't spelend gevaarte, 'n krin<? formeerend en brutaal de luisteraars achteruit duwend. Russische danstroep Bobberdebobberoskaa! schreeuw de Loetje. Achteruit minsen... de beroemde dansers van Rusland... róyem jonges... Veruit... achteruit menschen De Russische dans!!...... De twee boefjes, de een op z'n kousen, de ander op z'n gehavende schoenen, hurkten schielijk neer er grepen met groote lenieheid van hun maatgevoel de wilde me lodie. met hun ineengevouwen lijven langs den grond springend. Ze wierpen hun voeten uit, ze tegen elkaar klepperend, dan weer openend of wild uitschietend. Ze gleden op rij. links en rechts, maakten als 't ware zwem bewegingen, er steeds voor zorgen^ dat hrun lijven van den grond getild bleve" in dezen hurk-dans op kousen voeten en zoollooze schoenen, in "n mazurkamaat van juichende vroolijkheid Iliitjoéoéoé1 De luisteraars lachten, en zelfs de orgeldirecteur en z'n knechts keken geanimeerd toe. Wilder werd de dans der boefjes. Ze dansten op hun zijden, op hun buiken en ruggen, in onstuimige wild heid, alsof ze zich éven wilden uitleven, de oogen vol drift, de wangen overtogen met een opwindende© UIT ONZE OOST. Op enthousiaste wijze te Batavia ontvangen. Aneta seint uit Batavia: Charlie Chaplin is hier aangekomen, op enthou siaste wijze begroet door honderden menschen. Alle filmimporteurs op Java hadden zich vereenigd om den grooten filmacteur een welkom te bereiden. Kin deren kropen onder de tafel om Charlie Chaplins van CHARLIE CHAPLIN. het. witte doek zoo welbekende voeten te bekijken. Verscheidenen vroegen Chaplin een handteekening. Charlie Chaplin is vergezeld van zijn broer, onmiddel lijk naar Soerabaja vertrokken. Hij heeft, zooals be kend, bet voornemen een reis naar Bali te maken en 11 April te Batavia terug te keeren. In een interview deelde Chaplin mede, dat hij zeer druk bezig is met het beramen van plannen voor een nieuwe film, waar van de productie zal worden aangevangen zoodra hij in Amerika /al zijn teruggekeerd. De filmoperateurs zullen van het bezoek aan Java in April gebruik maken om Charlie Chaplin een diner aan te bieden- Hdbld. kleur, die de bevrediging van hun eerzucht en hun blijde uitgelatenheid er op brachten. Zoo dansten de kinderen tot de laatste joedeling van het orgel nauwelijks was aangebroken en daar 'n furie- nohtige vrouw zich door den kring van menschen heen duwde en op den op z'n kousen dansenden bengel toe sprong en hem op z'n roezigen kop begon te beuken met h'r gebalde vuist. Veruit... na huls... serpent... om op je kostlikke kousen zoo maar op straat... 'k sla je dóóóód... vort... tuig van Laban... Na huis... nagel van me doodkist.... Maar Rinus had met katachtige vlugheid z'n klompen gegrepen en zich bukkend, tusschen de kijkers door uit de voeten gemaakt. Ook Gijssie had zich langs 'n andere zijde in veiligheid gesteld. Ziedend van woede stond de getreiterde vrouw te loenzen. waar h'r telg gestorven was, 't Orgel verklankte 'n Argentijnsche tango en werd tegelijk 'n eind verder de straat ingeduwd, omzwermd door de eerewacht van niets om handen hebbende luis teraars. Nu waren reeds de eerste winkellichten ontstoken, ge lijkend in de aanzwevende schemering als goudgele knoppen, die onverwachts opengebloeid waren. Perdome, op z'n mooie Sondagsche kousen, waar 'k soo ploedig an het sitten breien. Je sou-em z'n harsens inslaan. Maar wacht... as-ie dalik thuis komp... Dan liep ze mistroostig en hijgend van emotie terug, maar niemand lette meer op haar. Aan 't einde der straat confereerde het straatschooiers- groepje. Het deelde de weinige centen, die tijdens de Russische dans in 't blikken busje opgehaald waren. Ikke hep feitelijk 'n cent méér verdiend, beweerde Rinus, enne in 'n bui van solidariteit voegde-ie er aan toe: Gijssie óók. Want wij hebben samen 't num mer gemaakt. Hebben jelui anders gezien, jonges, datte me moeder soo verschrikkelijk scheel kykt as ze haas van woede stikt? Daar-et me vader óók altijd soo'n gijn om. (N. R. Ct.) DE PAASCHONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Het aantal slachtoffers in Frankrijk gedurende de vier Paaschvacantiedagen blijkt nog hooger dan gis teren gemeld werd. Volgens de „Matin" zijn bij onge lukken in die dagen 51 menschen gedood en 218 ge wond. EIGENAARDIG VLIEGTUIGONGELUK. Door een roofvogel veroorzaakt. Een eigenaardig toeval heeft een vliegtuigongeluk veroorzaakt aan de kust van Nieuw-Zuid-Wales. Een roofvogel vloog daar nl. tegen de schroef van een vliegtuig, dat van Rrisbanc naar Sydney onderweg was. Tengevolge hiervan stortte de machine op on geveer een mijl buiten Crowdv Head in zee. De drie inzittenden slaagden er in zich zwemmend in veilig heid te brengen. Volkomen uitgeput bereikten zij het land. Het wrak van het vliegtuig werd kort daarop volkomen vernield, aan land gespoeld. RECHTSWEZEN- De overval met rooi aan de Laan van Nieuw- Ocst-Indië te 's Gravenhage. De verd. W. tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Gerechtshof heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen don 21-jarigen reiziger H. IL W. W., verdacht van medeplichtigheid aan den overval met roof aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië te 's Graven hage, gepleegd op 5 November jl.. waarbij de winke lierster E. M. Kinis met een revolver werd bedrog. Evenals de verd. M. v VV was W., door de rechtbank te dier zake tot drie jaar en zes maanden gevange nisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis W. hooger beroep aanteekende. Het. Hof, rekening houdendo met het feit, dat ver dachte door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch n£ het plegen van dit misdrijf tot tien maanden gevan genisstraf is veroordeled wegens desertie, veroordeel de W. tot twee jaar gevangenisstraf. was de titel van de film, waarin een Marokkaansche koopmansdochter de hoofdrol zou vervullen. Slachtoffer van een pseudo-f»nimagnaat. B e,r 1 ij n. Een rijke handelaar uit Marrakesh zond dezer dagen zijn dochter naar de Duitsche hoofdstad, omdat hij meende, dat het kind eens iets meer van de wereld moest zien dan alleen dadelpalmen en dromme- darissen. Zij nam haar intrek in een klein hotel, alwaar zij reeds spoedig na haar aankomst werd verrast, door dat één der machtigen van het filmcentrum Neu-Babels- berg haar even aan de telefoon verzocht. De man stel de zich voor, zei, dat hij had gehoord van haar aan wezigheid in Berlijn en vroeg, of zij er iets voor voelde de titelrol op zich te nemen in een echte Oostersche film, genaamd: De avonturierster van Casablanca. Zij spraken af, dat zij elkander zouden ontmoeten in één der g roote café's om de zaak verder te bespreken. De directeur der filmmaatschappij trof inderdaad het meisje aan, dat zich tijdig naar de overeengekomen plaats had begeven, en dat naar haar gebronsde tint te oordeelen werkelijk niemand anders kon zijn dan de schoone koopmansdochter. Het onderhoud verliep buitengewoon gezellig; de di recteur, die een nog jonge man was, geleidde de toe komstige filmster zelfs ten dans en het resultaat der onderhandelingen was o.m. dat zij elkaar erg charmant vonden. Plotseling ontdekte de filmmagnaat tot zijn schrik, dat hij zijn geld had thuisgelaten, wat hij zijn dame met de noodige plichtplegingen mededeelde, zooals het een man van de wereld betaamt. Het meisje stelde hem echter gerust, bood aan om de vertering even voor te schieten en het geval liep dus zonder ongelukken af. Een week lang hoorde de koopmansdochter toen niets meer van haar directeur. Op zekeren dag zag zij hem evenwel voorbijwandelen en daar zij hem op straat niet wilde aanspreken, volgde rij hem tot aan zijn huis en nam het adres op, waarna zij hem een beleefden brief schreef. Het resultaat van dit epistel was. dat dienzelfden avond een zestienjarige jongen hoogloooende ruzie met zijn vader kreeg. De jongeman ontving naar zijn op vatting te weinig zakgeld. Zijn paoa was niet erg be middeld en daar nu de knaap toch wel eens ..duur"' wilde uitgaan, had hij zich opgeworpen als hoofd van een filmmaatschappij om aldus op kosten van het aar dige meisje een genoegelijken avond té hebben. De avonturierster van Casablanca barstte in snikken uit, toen zij de ware toedracht der zaak vernam en diende daarop een aanklacht in tegen den onfortuin- lijken pseudo-directeur. De jeugdige fantast van Berlijn heeft haar zijn ver ontschuldigingen aangeboden en beloofd, dat hij alles zal terugbetalen, zoodra zijn financiën hem zulks zullen toestaan. De Marokkaansche verklaarde echter woedend, dat het geld haar niet schelen kon, maar dat de desillusie, die hy haar had bezorgd nooit meer was goed te ma kenWaarop Herr Direktor een ernstige berisping heeft gekregen van zijn Edelaohtbare, den kinder rechter. I

Schager Courant | 1932 | | pagina 8