illUICI BillIS- Aiïtrunit- Lnttiiillil Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De valsche munter ij. Een aardigheid die bijna noodlottig werd. K.G. BOTER NAAR FRANKRIJK. De eerste grasboter. 2875 gulden vermist. Slecht getroffen. UITVOERING VAN DE ZU1DERZEE-STEUNWET. Weer en gemeente in moeilijkheden HET GF,BEURT CH1CAG0. IN Een schot hagel in het gezicht. Tragisch vliegongeval. Russische vliegtuigen naar het Oosten. Smokkelaarswraak. Zaterdag 2 April 1932. SCHAGE 75ste Jaargang No. 9047 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTLN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Ook valsche gouden tientjes, kwartjes en dubbeltjes In omloop. Uit het geheele land komen klachten. - Een werkplaats onder den grond. Nog steeds wordt uit vrijwel alle deelen van het land een stroom van valsche rijksdaalders, guldens en halve guldens op het hoofdbureau van politie te Rotterdam, afdeeling valsch-geld-centrale, gedeponeerd. De valsche geldstukken komen hoofdzakelijk binnen van banken, waaruit kan worden afgeleid, dat de geld stukken zóó bedriegelijk zijn nagemaakt, dat het pu bliek het verschil tusschen de echte geldstukken en de producten van den gearresteerden kapper C. en zijn leermeester, den eveneens gearresteerden koperslager v. B. niet merkt. De valsche geldstukken hebben een te groot rand schrift en de beeldenaar is gepolijst. In de woning van Van B. aan de Millinxstraat te Rotterdam zijn bij her nieuwde huiszoeking slagletters gevonden, die precies passen in de afdrukken op de valsche geldstukken. Voorts worden de laatste dagen vele valsche gouden tientjes gedeponeerd en de pelitie vermoedt, dat deze ook afkomstig zijn uit de werkplaats van den koper slager van B. Deze v. B. is een uiterst kundig vakman, die, gelijk reeds eerder gemeld, vonnissen achter den rug heeft wegens valsche munterij. Hij maakte niet alleen valsch geld, maar hü gaf, naax uit de verklaringen van den ltauper C. is gebleken, ook les in 't vervaardigen van valsch geld. Zün matrijzen zijn bijzonder geraffineerd gemaakt. Van B. ontkent zich den laatatcn tijd te heb ben schuldig gemaakt aan het maken van valsch geld. maar in zün woning is een broche gevonden met een valsch gouden tientje, van dezelfde makelij, als die van de thans gedeponeerde namaak-tientjes. Van B. geeft toe wel enkele malen geleden valsche lcwart'es en dubbelties te hebben gemaakt. Toen in Juli de huurdersstaking in de Tuinderstraat uitbrak, woonde hij- in een van die huizen. Hij was een van de menschen, die zün huur op tijd bleef betalen. Naar hü zegt. had hii daar een goede reden voor. want In zün kamer had hij o.a. een groote not vol valsche kwartlee en dubbelties en die zouden bij een eventueele gerech telijke uitzetting voor den dag gekomen zün. Sindsdien is van B. verhuisd naar de Millinxstraat en daar heeft hü, naar thans is gebleken, een volledige werkülaats tot het vervaardigen van valsch geld Inge richt en wel on zeer vernuftige wijze. Naast van B. woont een echtpaar, dat doofstom ls. Van B. maakte een luik in den vloer van zijn woning en kwam zoo bij de fundamenten van het oand. In den scheidingsmuur maakte bij een gat. waardoor hü onder de woning van het doofstomme echtpaar kwam. Hier richtte hü zün werkolaats in en hii kon daar rustig werken, omdat de menschen boven hem het toch niet konden hooren. Vooral de conducteurs van de tram hebben veel scha de van de valsche dubbeltjes en kwarties. Oo de beide Kerstdagen zün op de tram 50 valsche dubbelties of kwartjes ontvangen en met de beide Paaschdagen ruim 30. Dit groote aantal duidt er op. dat er heel wat menschen belast waren met het uitgeven van het val sche geld. Het moet dan ook lang niet uitgesloten wor den geacht, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Behalve de reeds in het blad van Donderdag genoem de 5 verdachten is thans ook nog de toen nog gezochte agent van een levensverzekeringsmaatschaopü gearres teerd, od grond van het vermoeden, dat hii zich schul dig heeft gemaakt aan het opzettelijk uitgeven van valsch geld. zoodat er zich thans 6 personen in verband met deze zaak in arrest bevinden. Er wordt een belooning uitgeloofd voor dengene, die de politie dusdanige aanwijzingen zal verschaffen, dat deze kunnen leiden tot de opsooring en aanhouding van hen. die zich schuldig hebben gemaakt aan het opzettelijk uitgeven van valsch geld. Ook naar even tueele leerlingen van den loodgieter Van B. wordt nog gezocht Voor de valsche guldens en kwartjes vond men 'n goed emplooi in de automaten te R'dam. Zoo heeft 'n *rïnkelier in de binnenstad zijn automaat moeten op- mimen, omdat hij er den laatsten tijd haast niets an ders als valsche kwartjes uithaalde. Een andere winke lier in de binnenstad vond op één morgen niet minder dan 6 valsche guldens in zijn automaat Het onderzoek duurt nog steeds voort. De leeméin en mevrouw Asquith. In een chic restaurant bü het casino van Cannes was de groote wereld van Engelschen, Franschen en Russen op een soirée bijeen, toen bij wijze van specerij een kooi met leeuwen binnengedragen werd. De gasten stuwden daaromheen te hoop. toen een leeuwin, woedend gewor den, de tralies als jjzerdraad verboog. Flauwten, kreten, onbeschrijflijk tumult, het omstorten van tafels met eet gerei, ren naar de deuren, paniek. Eenige genoodigden wisten hun tegenwoordigheid van geest te behouden. Terwijl een filmoperateur den straal van zijn projectielamp op de oogen vanhet verscheuren de dier richtte, beval mevrouw van Oxford en Asquith, naar men weet niet voor een klein geruchtje vervaard, de muziek te spelen. Moedige paren vormden zich op de maat van de Jazz. Verblind en bekoord matigde de leewin haar razernij De temmer en zijn helper maakten daarvan gebruik om haar met een zoet lijntje in de kooi terug te brengen Zoo kwam het gezelschap vrij met den schrik, gebroken vaatwerk en gescheurde jurken. B O E R D E R IJ- Door een botertekort ontstond scherpe stij ging der prijzen. Uit Parijs seint men aan de ..Telegraaf": In verband met den stijgenden boterprjjs in Frankrijk heeft het Fransche ministerie van Landbouw vergun ning verleend voor het onmiddellijk invoeren van 300.000 kilo buitenlandsche boter. Deze hoeveelheid boter zal echter met het contingent van 6000 ton. dat voor het tweede kwartaal van 1932 ia vastgesteld, worden verre kend. Gelijk reeds kort gemeld, dreigden de boterhandela- ren te Parijs hun winkels te sluiten, omdat zij geen vergunning voor invoer konden krijgen. Volgens de „Intransigeant" kunnen thans de Fransche zuivelbedrijven slechts de helft, en misschien maar één derde ven de boter, die Frankrijk noodig heeft, produ- ceeren. Een groothandelaar te Lyon, die dagelijks drie ton omzet, telegrafeerde gisteren nog naar Parijs om ten, minste een ton boter, doch hij kon slechts 200 K.G. krij gen. Een andere engros-handel, die 3000 winkels heeft, seinde eveneens, doen kon maar voor een klein gedeelte worden geholpen. IntusscheA heeft het tekort een scherpe rijzing van de prijzen veroorzaakt. Verleden Zaterdag kostte de bo ter nog 22.50 frans het K.G. Dinsdag was de prijs 23 francs. Woensdag 23.50 francs en Donderdag 24 francs. Er zijn een kleine 90.000 wederverkoopers, en te rekenen naai hun behoeften was er volgens bovengenoemd blad onmiddellijk minstens 1.200.000 K.G. noodig. Aangeboden aan de Koningin. Hot' Haagsche Corr. Bu meldt: De firma J. Hoogstraten, Zoutmanstraat 75, Den Haag, heeft aan H. M. de Koningin gisteren de eerste grasboter aangeboden. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN varkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Door een vrachtrijder. De vervoerder wordt door de politie vastgehouden. Uit Beek en Donk: De vrachtrijdjr V. die zich met f2875—, welke toe behooren aan d eierveilingsvereeniging alhier, naar Helmond had begeven, bemerkte bij aankomst al daar dat het geld uit zijn tasch was verdwenen. De politie werd direct van dit feit in kennis gesteld. Het onderzoek bleef tot gisteravond zonder resultaat V. wordt nog door de politie vastgehouden, terwijl huiszoeking bij ..em is gedaan. Kwartjesvinders trachten in den trein hun slag te slaan, doch er zit toevallig politie in de coupé. Gisteravond reisde een agent van politie van Hilver sum naar Amsterdam in een derde klasse coupé. In Bussum stapten eenige personen binnen, die al spoedig een spel kaarten voor den dag haalden en hun mede passagiers poogden te verleiden tot een bekend hazard spel. De agent zag dit eenigen tijd aan en maakte zich toen bekend, waarop de heeren een zoo dreigende hou ding aannamen, dat de politieman gedwongen was hen met behulp van een revolver ln bedwang te houden. Aangekomen op het station te Amsterdam sprongen plotseling twee der kwartjesvinders uit het niet aan de perronzijde gelegen portier en poogden zoodoende te ont komen. Eén werd echter door personeel van het station gegrepen. De andere twee werden door den agent even eens met behulp van personeel overgebraoht naar het politiebureau van het Centraal station, vanwaar de drie gearresteerden eenigen tijd later werden overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, waar bleek, dat men te doen had met goede bekenden van de politie. De vierde kwartjesvinder, die op het station wist te ontko men. wordt nog door de politie gezocht. GOEDE VANGST. In een huis aan clen Monnikensteeg te Arnhem werd dezer dagen ingebroken. Een aantal zilveren voorwerpen werden vermist. Dc Arnhemsche politie heeft thans een drietal personen gearresteerd, die behalve dezen inbraak, nog een aantal vroegere in braken op hun kerfstok hadden, liet drietal is ter beschikking van de Justitie gesteld. Gisterenavond hebben een tweetal rechercheurs twee personen op heeterdaad betrapt, die poogden in te bicken in een winkel aan de Steenstraat. Ook dit tweetal is achter slot en grendel gezet. De Generale Commissie oordeelt, dat dezen zomer de Zuiderzeevis- scherij op de gewone wijze en in den normalen omvang kan wor den uitgeoefend. Dc Generale Commissie, bedoeld ln artikel 3 van de Zuiderzeesteunwet is van oordeel, dat, door de aanwe zigheid van vooriaarsharing de haringvisscherij door de Zuiderzeevisschers nog op normale wijze en in ha ren gewonen omvang kan worden uitgeoefend, en dat wanneer in de tegenwoordige omstandigheden aan Zui derzeevisschers of aan hun gezinnen voldoende midde len tot levensonderhoud gaan ontbreken of ontbreken, zulks redeliikerwüze niet kan geacht worden te zijn een gevolg, van de afsluiting van de Zuiderzee; zii heeft daarom goed gevonden nader te beschikken, dat de geldolbke tegemoetkomingen als bedoeld in art. 13 van de Zuiderzee-steunwet, welke door haar met ingang van 14 Februari jj. werden toegekend aan Zuiderzeevis schers, niet zullen worden uitgekeerd over een door haar nader te bepalen tüdvak, aanvangende op 3 April. Thans Beerta op zwart zaad. om de salarissen te betalen. Geen geld De gemeente Beerta verkeert op het oogenbllk ln ern stige financieele moeilükheden. Behalve verschillende andere noodzakelijke uitgaven konden ook de salaris sen van het Gemeentepersoneel niet worden uitgekeerd. De gemeente deed verscheidene pogingen om kasgeld te 1'rijgen, doch zonder resultaat. Ook het Rijk vond geen termen aanwezig, om In te grijpen. De oorzaak der financieele moeilijkheden ligt eoneT- zijds in de groote bedragen die de bestrijding der werkloosheid vraagt en anderzijds in het steeds trager binnenvloeien der belastingen. Getracht is aan de moei lijkheden het hoofd te bieden door het sluiten van een leen'ng bij de Boerenleenbank aldaar, maar de door deze Instelling verstrekte som ls reeds uitgeput. Thans is een kasgeldleening bü het Rijk aangevraagd, waarop tot heden neg geen bericht is gekregen. Zoolang het Rijk niet bijspringt kan geenerlei betaling meer wor den gedaan. STEIGER BEZWEKEN. Ernstiq ongeluk bil de Ned. Scheeps bouw M. te Amsterdam. Aan de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amster dam is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Een steieer waarop twee werklieden, resp 49 en 52 jaar oud bezig waren aan den binnenkant van een schip hun werkzaamheden te verrichten, bezweek plotseling. Door dezen steigerbreuk vielen beide werklieden in het ruim van het schip. Zij werden naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opge nomen. Den nieuw soort dievenval. Wanhopipen in de auto. Wie kennis wil nemen van het nieuwste op mode gebied moet. voor zoover het japonnen en avondman tels betreft, zijn licht opsteken bij de Parijsche mo dekoningen: wat tatoeëering aangaat' kan Australië hem het best op de hoogte brengen en wil hij wat van banditisme weten dan moet hij (vermomd als arm man) naar Chicago gaan. De politie aldaar beweert een nieuwe methode te hebben gevonden om autodieven te vangen. Daar de onderwereld in haar geheel toch niet meer is te bestrijken, heeft de H. Hermandad zich toegelegd op bet détail. En de verschillende manieren, die hij gebruikt om uiteenloopende boevenstreken te keer te gaan, doen aan als zoovele van smaak getuigende modes Thans laat men autodieven op elegante wijze hun eigen dievenwagen sluiten. Men zet. hetzij in een drukke buurt of op een stille plek. een prachtige limousine neer. Na eenigen tijd (althans dit ver wacht men) verschijnt de dief. opent één der por tiers, zet zich achter het stuur en sluit de deur. Ver volgens slaat hij den motor aan en deze begint te snorren. Tot zoover gaat alles prachtig. Dan echter blijkt het, dat de limousine niet van haar plaats is te krijgen. De wielen zijn nl. geblokkeerd. „Niets aan te doen", denkt de dief. „dan ga ik weer weg." Maar jawel, de mooie auto is wel van buiten af, maar niet aan den binnenkant te openen. „Ik sla een ruit in en verdwijn", overlegt de bandiet. Maar de ruiten zijn van onvarnielbaar glas. De wanhopige pogingen van den gevangen roover om te ontsnappen trekken tenslotte de aandacht van de voorbijgangers, die de politie gaan waarschu- wen( als het tenminste zelf geen bandieten zijn) en na deze waarschuwing komt de sterke arm, die den man arresteert en die (wanneer tenminste niet ver momde bandieten de rol der agenten hebben overge nomen) den betrapten „handigen jongen" naar de cel brengt. Het is alleen jammer, dat men dit trucje hoogstens twee keer kan toepassen, zoodat men zich afvraagt, of het misschien niet voordeliger is om de echte auto's maar te laten stelen. 20-50cM*rOllS AANWEZIGE VOORRADEN SIGARETTENPAPIER. Mon verzoekt ons plaatsing van het volgende: A.'n belanghebbenden wordt medegedeeld, dat, in gaat: de 1 April 1932 sigarettenpapier niet in grootere hoe*, eelheid dan 200 gram voorhanden mag zijn, tenzij gedekt door een peilbewijs, waarin aantal en merken der boekjes papier nauwkeurig zijn omschreven. Dit peilbewijs dient te worden aangevraagd bij den Dier stgeleider, die, nadat controle heeft plaats gehad, dit bewijs doet toekomen aan den Ontvanger, door wien het na betaling van het invoerrecht aan belanghebben den wordt uitgereikt. Ongedekt sigarettenpapier wordt bij bevinding na 1 April 1932 verbeurd verklaard, terwijl een boete wordt belo.pen van hoogstens 10 maal het invoerrecht. Het slachtoffer zwaar gewond. Op het erf vnn den veehouder Kors te Reeuwijk heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, meldt de „Voorwaarts". De 17-jarige knecht, G. de B., die het 12-jarige zoontje van den veehouder J. R. met z'n geweer zou laten schieten, kreeg een schot hagel in het gezicht Den ongelukkige werd een oog uitgescho ten en hij werd aan het voorhoofd gewond. Bij het overreiken van het geweer moet dit zijn afgegaan, naar men aanneemt. Dr. Batelaan verbond het slacht offer en liet hem naar de Wijkverpleging te Gouda: vervoeren. Men vreest voor zijn leven. ZOMERTIJD EN DIENSTREGELING DEK TREINEN. De ijverige voorvechter voor afschaffing vari den zo mertijd, het Kamerlid Braat, heeft zich niet neergelegd bij het onlangs door den minister van Waterstaat ge geven antwoord op de door hem gestelde vraag of af schaffing van den zomertijd ten aanzien van de dienst regeling der treinen bezwaren zou veroorzaken, indien men de plannen der regeering dienaangaande weet vóór de s.imensfcelling der dienstregeling. De heer Braat vraagt thans of de minister bereid is, in spijt van zijn eigen opvatting, over deze materie alsnog een onderzoek ter zake in te stellen bij de directie van de Ned. Spoor wegen. Vlieger voor de oogen van zijn vader neergestort. Wolff meldt uit Munchen: Het B.F.W. sportviieptuig D 166S, bestuurd door den kunstvlieger Huher, met als passagier ir. Os- wald, is gistermiddag bij Rosenhcim verongelukt. Huber draaide een bocht boven het huis van zijn vader op 200 m. Door de een of andere oorzaak zakte het vliegtuig door. juist op het oogenblik dat Huber zijn vader toewuifde. Het vliegtuig raakte een boom, maakte een slag in de ronde en werd tegen den muur van Hubers woning verpletterd! De beide inzittenden waren onmiddellijk dood. V.D. verneemt uit Tokio: Naar uit Mandsjoerije wordt gemeld, zijn 80 Rus sische militaire vliegtuigen te Spass bij Wladiwostok aangekomen. Voorts zouden in de omgeving van Wladiwostok uitgebreide Russische troepenbewegin gen pjaats hebben. „Ich hatt' einen Kameraden". Donderdagmorgen had in het Duitsche grensplaats- je Straelen de begrafenis plaats van den bekenden smokkelaar H. uit Moers, die verleden Zondagmor gen, toen hij niet een auto geladen met smokkelwaar de grens passeerde, door Duitsche douane-beambten werd doodgeschoten. Ongeveer een honderdtal bekende smokkelaars uit de naburige grensstreken woonde de begrafenis bij. Na afloop der begrafenis begaven zij zich ner auto's naar het naburige Holt. Per vrachtauto ging een ge heel muziekgezelschap met he:i mede. Voor de wo ningen der Duitsche douaniers hield de stoet halt. Het muziekgezelschap speelde het lied: „Ich hatt' einen Kameraden" en na nog eenige demonstraties trok dc stoet weer verder, naar dc woning van een ander beambte. De politie ereep spoedig in deze eigenaardige methode van smokkelaarswraak in en maakte pro ces-verbaal tegen de deelnemers wegens het houden van een optocht of een demonstratie zonder vergun ning. Do smokkelbeweging aan de Duitsche grens neemt min of meer een Amerikaanscli tintje aan.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1