De nood der boeren. Opnieuw een protest vergadering te Alkmaar. TEGEN' DE HANDELWIJZE DER REGE RING. 800 boeren bijeen. Italiaansch dorp in gevaar. Sensationeel proces in Engeland. De zaal van „De Unie" te klein. - „Het Gulden Vlies" er bijgehnurd. (Van onzen eigen verslaggever.) Zaterdagmiddag hield de Neutr. Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers een zeer druk bezochte pro- tesvergadering in „De Unie" te Alkmaar. De opkomst was zelfs zoo groot, dat een zaal in „Het Gulden Vlies" moest worden bijbehuurd. De boeren moeten nog wakker ge- schud worden. De Voorzitter van den Bond, de heer A. Schermer van Hoogkarspel, opende de vergadering met een woord van welkom, er op wijzende, dat men de be hoefte gevoelde om te protesteeren en de Regeering te laten weten, wat er onder de tuinders leeft en dat wij met kracht voor onze rechten durven opk<?men. Voorzitter deelde mede, dat in „De Unie" 300 en in „Het Gulden Vlies" 500 personen aanwezig waren. Spr. rekende op de belangstelling der leden voor de sprekers en op hunne medewerking. Spr. wees er op, dat de Regeering er nog steeds op moet worden gewezen dat een meer actieve handelspolitiek wordt gevoerd. Men is echter nog steeds in gebreke gebleven en drijft als het \yare den spot met onze verzoeken, waarvan de behandeling van de spoorvrachttarieven een bewijs is. Dit is aan een commissie in handen gegeven, die het woord „spoed" zeker niet kent en waarachter do Minister zich verschuilt. Nu is f700.000 beschikbaar gesteld, waarbij de gemeenten nog 130D.ÖÓÖ moeten voegen, waartoe vele gemeenten niet in staat zijn. Dit moet toch ook weer door de bevol king worden opgebracht. In Amsterdam wordt de uttkeering aan werkloozen verhoogd van f7.000.000 op 12.000.000, daar is wel geld voor, doch de boeren «lapen nog, die moeten nog wakker worden geschud. Spr. roept hen toe te protesteeren en een mensch- waardig bestaan te eischen. Het crediet is wel goed geweest om een gedeelte der schulden te betalen, maar voor levensonderhoud is niets overgebleven. Laat men zich niet verblinden door de credieten.. Cre diet is wel goed, doch naast steun. Er is 40 rail- lioen voor steun aan aardappelen-, tarwe- en bieten teelt gegeven, terwijl voor ons slechts f700.000 wordt gegeven als crediet. De tuinbouw, een der steunpila ren van den Nederlandschcn Staat, verkeert in nood. doch de regeering doet net, of het niet zoo erg is. En dat moeten wij niet dulden. Steekt het protest niet •nder stoelen of banken. Laten we onze verlangens hier bespreken en deze door een motie aan de re geering kenbaar maken en niet rusten voor we steun hebben ontvangen. De sociale lasten niet langer te dragen. Hierna verkreeg de heer Veltrop van Beemster het woord met het onderwerp „Sociale wetgeving". Spr. vergeleek de opgekomen schare met een kudde vee die voor een hevig onweer bij elkaar schuilt, alleen met dit verschil, dat het redelooze vee wordt opge jaagd en de mensch met zijn verstand wegen gaat zoeken om uit dezen toestand vandaan te komen. Dat is ook de taak dezer vergadering. Daarbij komt allereerst de gedachte op do sociale wetgeving, die zoo zwaar op ons drukt, in dezen tijd zelfs geweldig zwaar. Ze worden onmogelijk te dragen en het gaat ten koste van vrouw en kind, van eigen vleesch en bloed, waarvan deze kosten worden betaald. Niet al leen het zegeltjesplakken, maar ook de indirecte door °ns op te brengen kosten, op de rekeningen der le veranciers, van wat we in onze bedrijven noodig heb ben. Alles wordt afgewenteld op onze schouders. Door slechte organisatie kunnen wij dit niet verhalen op den consument. Het is alleszins redelijk, dat, gezien de belachelijk lage inkomens, de gemeenschap deze lasten overneemt. Men wil dit echter niet aannemen, doch wij moeten zelf macht vormen om dit te berei den. Dat zal uitkomst geven. De arbeiders hebben beter en eerder gevoeld en zijn beter op de hoogte ge weest van hun belang en hebben zich georganiseerd. IVe willen hun de voordeelen niet afnemen, doch de betaling door den Staat laten geschieden, als het in komen minder bedraagt dan f 1200 per jaar. We moe ten het voorbeeld der arbeiders opvolgen. Spr. knoopte er aan vast, dat men eerst dit voor elkaar wenschte te brengen en daarna te verkrijgen dat ook de bou wers die een inkomen van minder dan f1200 op ze keren leeftijd voor deze sociale wetten in aanmerking komen. De ouderen hebben hun reserve allemaal zien wegvloeien en zien eiken dag de mogelijkheid op een rustigen ouden dag minder worden. Die zullen an- ers met een plaatsje in het armenhuis blij moeten z>jn. Daarom moeten wij ons protest laten klinken en aarbij zullen zich duizenden aansluiten. (Daverend applaus.) „Wij willen leven als mensch". Vervolgens leidde de heer P. Hart van Koedijk het onderwerp „Staatshypotheekbank" in, wat volgens spr. geen gemakkelijke taak is. Spr. zal niet met groote statistieken en mlllioenenlijsten komen, waar op men zich blind staart, doch wilde de aanwezigen leeren zien de bedoeling van de staatshypotheekbank. Hoe deze wordt ingericht moet de regeering maar zien, daar zijn knappe knoppen genoeg. Spr. vroeg of men den weg van grootvader op va der en van vader op zoon moest voortzetten Door el kaar heeft men steeds een stuk brood kunnen ver dienen met de bouwerij en hebben zij, die uiterst so ber hebben geleefd, een reserve kunnen maken en deze op naar hun meening veilige manier belegd in landerijen en huizen, veelal met behulp van hypo theek, welke in de tijden van hoog-conjunctuur ruim werd gegeven. Daardoor kreeg men den grondhandel en ging men tot landkoop over. Maar nu de crisis er is met haar tekorten, is de grondhandel stopgezet en kan men niet aan zijn reserve komen, want bij ve len is er nog wel 'n boedhoudkundlg overschot. Dat is nu de fout. De banken zijn zoo voorzichtig geworden, dat men, al zet mon ook al op al, geen geld kan krij gen. Men zit vast en vele jongeren, die pas zijn be gonnen, slepen de ouden mee. Spr. noemde een voor beeld, waarbij een bedrijf, dat boekhoudkundig een overschot had van f30.000, word verkocht met een opbrengst, waarmee het geheele kapitaal werd opge slokt, en nog een tekort aangaf. Is dat geld opge bruikt in het bedrijf? Dat geld was allemaal overge spaard door menschen, die zeer hard hebben ge werkt en voor wie geen vrije Zaterdagmiddag be stond. Spr. wees er op, dat de credieten te Koedijk nog niet werden verstrekt, omdat de gemeente geen geld heeft. Als dat nog langer duurt worden we allen tot bedelaars gemaakt Spr. gaf verder een voorbeeld van den tijd toen een akker werd verkocht voor een kip, later den tijd van den normalen landprijs en de hoogconjunctuur, welke we hebben gehad en gaf dit aan door een kringloop. Volgens spr. zeide, dat men weer terug ging naai den tijd van de kit We weten niet hoe het beter moet worden. Deze weg deugt niet en als iets niet deugt, dient iets anders te worden gezocht De reser ve moet door den Staat worden beschermd door een Staatshypotheekbank. Wij willen werken en leven, maar leven als mensch. Door de snelle uitbreiding der techniek zullen crisissen elkander sneller opvol gen, z-eggen de geleerden, dus als dat waar is, zullen we ook minder vette jaren krijgen. Dat moet niet on derschat worden. Er zïjn er, die niot onder de crisis lijden. Spr. stelde zich voor, dat menschen met een inkomen van meer dan f 5000 wel iets voor de andere klasse over zouden hobben. Spr. stelde voor een motie aan te nemen met het verzoek de inkomens van bovon de f5000 extra te be lasten, waarvan de opbrengst komt ten bate van de slachtoffers der crisis. Deze motie werd aange nomen. De Voorzitter heette den heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten, die inmiddels was aangekomen, harte lijk welkom. „Hebben we recht op steun?" De heer N. Kaan van Oudkarspel sprak hierna over „Hebben we recht op steun?" Spr. wees er op, dat men vroeger deze crisis niet heeft gekend. Men heeft altijd geleerd zichzelf te redden. Dat is iets den tuin der eigen. Wat men meer verdiende dan noodig was, behield men voor slochtere tijden. Er zijn wel ande ren, maar de tuinder is in doorsnee een werkzaam en zuinig man. Nu heeft men geen verdienste, maar kost het nog geld toe. De spaarpenningen zijn inge teerd en er zijn schulden gemaakt En allon hangen san elkaar, want vader is borg, schoonvader is borg en hopen dat het beter wordt. Doch we zien geen gat meer. Men beroept zich nu op de Overheid en het is billijk als aangetoond wordt, dat steun noodzakelijk is. De tuinbouw staat te wankelen. Spr. herinnert aan het kweekerscrediet, dat nog niet is afgelost. Men denkt wel dat er geld wordt verdiend, doch de beste jaren zijn nog maar broodjaren. Die uiterst so ber leefden konden wat overhouden. Alle bedrijven die levensvatbaar waren hebben meegeholpen het algemeen belang te dienen. Credietinstellingen raken er echter mee aan, terwijl de gemeenten er door de verplichtingen van het Rijk ook mee aan raken. Er is vuil aan de lucht en er moet iets gebeuren. Steun? Wat is steun? Een bedrijf, dat steeds steun noodig heeft is niet levensvatbaar meer. Onze be drijven zijn wel levensvatbaar, doch het komt door de moeilijke omstandighoden. Het is de bedoeling de bedrijven in stand te houden. Dc steun in den vorm van crediet moet weer terug en verhoogt den schul denlast. Verschillende industriön rijn wel gesteund. Een stoomvaartmaatschappij met een millioon, omdat era 2600 gezinnen van leefden. De tuinbouw is echter veel grooter en krijgt f700.000 crediet. Alles wordt op de lange baan geschoven, zooals de verbetering van het pachtstelsel en de toeslag op de kool, terwijl men in de oorlogsjaren een wet in een week voor elkaar had. We moeten aandringen en de regeoring moet voldoende worden ingelicht. We vragen een zoo danige bestaanszekerheid, dat men er zuinig van kan komen. Het is toch noodzakelijk dat zooveel mogelijk bedrijven op de been blijven tot den goeden tijd weer komt. Straks komen anders 50 der tuinders te vallen en komen ten laste der gemeenschap of presenteeren zich als arbeiders. Er is veel werk, maar het kan niet worden gedaan. Er wordt veel gegeven, maar niet aan de tuinders. Dc arbeider moet verzekerd zijn, doch de patroon ook en er dient bij het sluiten van handelsverdragen meer rekening te worden gehouden met onze belangen. Spr. wees er op, hoe weinig kunstmest er is ge bruikt dit jaar. We hebben werkelijk recht op steun, al is het dan in strijd met de heerschende opvatting. Men dien den indruk te wekken, dat al gaat het ook slecht, wij evengoed werken. Nu vragen we ook ons deel. De stemming begint ook slechter te worden. Hoe zal het met de thans aan den grond toever trouwde aardappelen gaan? We weten het niet en houden ons hart vast. Al gaat het weer niet, al zul len onze rijen gedecimeerd worden, we zullen niet wanhopen en volhouden tot het bittere eind. Van den heer P. Zeeman, lid van Prov. Staten, was een schrijven ingekomen met den wensch dat de ver gadering mag slagen. Het minimam-inkomen van f 1000 een premie op de luiheid. De heer A. Hoogland van Sint Pancras zeide, dat men recht had op steun, daar de tuinbouw een lands belang is. Hoe moet ze echter worden verleend? Het zal niet in alle opzichten rechtvaardig zijn voor al len. Men zal niet weten wat ieder precies noodig heeft. Steun naar het grondoppervlak kan niet. Dat zou in de zakken der landeigenaren terecht komen en niet in die der tuinders. Een minimumloon van f 1000 noemde spr. een premie op de luiheid. Blijft over een teeltpremie, b.v. een gegarandeerde prijs voor een product waarvan de regcering het tekort aanvult. Dit zal moeilijkheden met zich brengen, doch aan de hand van de boeken van den betaal meester zal het wel gaan. We moeten echter niet over kleinigheden vallen en het groote doel voor oogen houden, dat we een menschwaardig bestaan krijgen. (Applaus.) De regeering was wel actief in het plakken, doch in het geven zijn ze traag. De heer J. Vlug van Noordscharwoude zeide, dat een tornado over den tuinbouw heeft gewoed. Men beeft steeds gewerkt en oen zelfstandig bestaan go- had. De tuinbouw is steeds loonend geweest en men heeft iets kunnen oversparen, tot nu de instorting is gekomen. De prijzen zijn gedaald tot beneden produc tieprijs. Men kan niet meer in zijn onderhoud voor zien. Van hoogerhand is steeds zonderling met de boeren omgesprongen en nu zullen we bij de regee ring moeten aankloppen om steun. Zoo ver is het reeds gekomen. Ook zij die eenigne weerstand kon den bicden, zien den grond onder hunne voeten ver dwijnen De landei gen zijn in waarde gedaald, zx>o- dat veel verloren is gegaan. De hypotheekboeren zijn heelemaal naar dc maan. Er zullen straks heel wat slachtoffers zijn. We moeten ons krachtig vérweren. Ook wijzelf hebben schuld aan deze crisis, we heb ben te veel aan de heeron overgelaten. De boer was gelukkig achter z'n koeien of op z'n land. De regee ring was wel actief in het plukken, doch in het ge ven zijn ze traag. Er is een kluif toegeworpen, maar het is geen vette en de merg heeft do regeering er al uitgezogen. Er is 300 millioen aan armonzorg besteed en wat voor de tuinders? De toegelegde toeslag op kool is wel van de baan. Dat is dumping tegenover het buitenland, zeggen ze. Het financieel voordeel van de credieten is alleen de rente die niet behoeft te worden betaald. F 2.000.000 tegen 5 is f 100.000, dus een steun van f 100.000 voor 20000 wagons is f 5 per wagon van 10.000 K.G. of vijf cent per 100 K.G. Voor waar een mooie tegemoetkomingHet is veel belo ven, weinig geven, doet den boer in armoe leven. Zoo'n voorstel durft men den arbeiders niet te doen. Die bedanken daar wel voor. Die regeeringscommis- sies kunnen het ook mooi doen. Deze hebben geadvi seerd, dat de kool, welke door de klok liep, geen menschenvoedsel was, terwijl toch de veilingen geen groenten veilen, die niet voor gebruik geschikt zijn. Spr. hoopte niet, dat het zoover zou komen, dat men met de klauw en de wieder naar Den Haag moest om te eischen. Boeren en tuinders vcreenigt U en eischt Uw recht en dat het lied weerklinke: „De Boeren hebben het overwonnen", hiermee eindigde spr. zijn rede. De heer C. Beets te Koedijk sprak er zijn ongenoe gen over uit, dat men niet met het Boerencomité wilde samenwerken en noemde als voorbeeld de ge heelonthouders van verschillende politieke richting. Men moet de politiek opzij zetten en eensgezind op treden en den Minister aan z'n jas vasthouden. Dat we revolutionnair worden is hun schuld. Spr. wees er op, dat de aardappelen onbemest den grond zijn in gegaan, wat toch niet moest voorkomen. De heer Jb. de Vries van Sint Pancars feliciteerde het Hoofdbestuur met deze vergadering. Spr. had graag de vrouwen meegenomen, die dan eens kon den vertellen hoe ze eiken koer den bakker en krui denier doorsturen moeten, omdat zo geen geld heb ben. Spr. had groot respect voor die vrouwen. In 1914'18 hebben wij gezorgd voor het Ned. volk en gaf de regeering elke week f700.000 aan scheepvaart maatschappijen wier schepen in Amerika werden vastgehouden. Wij krijgen nu zoo'n bedrag in den vorm van crodiet over het heele jaar. Minister de Geer wordt toch royaal, zeide spr., want hij wil 20 millioen aan de Nederlandsche Bonk geven voor de preciatie van het pond sterling. Aan de aandeelhou ders, die jaarlijksch 11 dividend krijgen. Maar dat zal wel komen, omdat de meeste oandcelhouders on der de regeringspersonen zitten. De grondwaarde in Nederland is f8 milliard en de hypotheek daarop be draagt 4 milliard. Het land is de helft teruggeloopen, dus is er niets over. Spr. stelde voor adhaesie te be tuigen aan het voorstel van Van den Berg om alle betalingen op te schorten, waarmee ook veel faillis sementen in den tuinbouw zouden kunnen worden voorkomen. De heer Jb. Kramer van Zuidscharwoude hoopte, dat de Bond zou doorgaan. Vroeger miste men den moed om strijd te voeren en de L.G.C. is de plaats niet om strijd te voeren, wordt er gezegd. Spr. hoopte dat er den volgenden keer 4 zalen vol waren als het nodig was. Spr. haalde het bezoek van de heeren P. Slot en P. Klant aan bij den Minister en zeide dat men moest vasthouden cn zich niet laten afschepen. Het is geen Individueel belang, doch het tuinbouwbe- lang en indirect het belang van den staat. Uit de vergadering werd spr. toegeroepen: Kom je uit Zuidscharwoude? Doe je burgemeester dan een compliment voor zijn sympathieke handelwijze. De heer Schouten van Harenkarspel wees er op, dat zijn gemeente niet klaar kon komen met het geld voor dc credieten, zoodat nog niets was uitgekeerd. Spr. hoopte op den steun van den heer Kooiman, wien hij vroeg bij de regeering voor te dragen een rege ling hiervoor te treffen. Tenslotte vroeg de heer De Weerdt van Nederhorst den Berg het woord. Spr. zeide, dat dc opkomst ge tuigde dat de nood groot is. Er is veel over gespro ken, maar dat weten we allemaal wel. Er is te wei nig over middelen gesproken. In onze veilingsorga nisatie, waar een groote bestuurstafel is, waarachter de heeren, die klaar maken, wat er moet worden ge daan, kan men daarmee niet voort. Men is terugge deinsd voor middelen om tot oplossing te komen en men heeft de oorzaken van de crisis niet onderzocht. Alleen het vergaderingbezoek helpt niet voor steun. Men moet ook in de dorpen propaganda maken cn actie voeren. Spr. heeft eenige boeren uit Duitsch- land gesproken, maar daar is het nog véél slechter. We zijn dan nog lang niet aan de grens. De regeering >:aL het echter laten gaan, als niets wordt gedaan. Ze moeten het uit benauwdheid geven en men zal het hen met moeite moeten ontrukken. Men moot volhou den en schouder aan schouder staan. Een motie. De Voorzitter stelde voor, de motie van den heer Hart aan te vullen, dat ook de vermogens van meer dan f 100.000 onder die belasting vallen. Vervolgens werd de volgende motie aangenomen: De vergadering van den Neutr. Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, gehoord de be sprekingen, van oordeel zijnde, dat het onmoge lijk is bij de geweldige verliezen, door Land- en Tuinbouw de laatste jaren geleden, op deze wijze hunne bedrijven in stand te houden, keu ren ten sterkste af de houding in deze tot dus- verro door de Ned. Regeering aangenomen, de schriele maatregelen ten opzichte van de Noord- Holl. tuinders getroffen, welke voor deze cate gorie slechts beteekent een verhooging van den reeds veel te zwaren schuldenlast, terwijl in geen enkel opzicht daadwerkelijken steun van flirfke beteekenis tot heden wordt verstrekt Hoewel erkentelijk voor den niet terug te be talen steun aan den landbouw verleend, gevoe len wij tuinders ons echter bij dezen verbouw geheel ten achter gesteld. Wijst op de vele las ten welke de mobilisatiejaren land- en tuin bouw werden opgelegd, hoe in een week tijd vele wetsontwerpen tot stand kwamen, waar van land- en tuinbouw geweldige financieele nadeelen ondervonden en nog buitengewone be lastingen bovendien. Laakt daarom ten zeerste, dat, terwijl land en tuinbouw in grooten nood verkeeren, alle aanvragen tot verleenen van steun verhuizen naar langzaam werkende commissies en het maanden duurt eer eenig wetsontwerp tot stand komt. Protesteert ten sterkste tegen de handelwijze van den Minister en eischt de land- en tuin bouw een vluggere afdoening van zaken dien aangaande en een meer rechtvaardige steün- verleening. Hierna sloot de Voorzitter dc vergadering met een woord van dank tot den heer Kooiman de sprekers en de vergadering. Een demonstratie door de stad kon niet doorgaan, daar geen toestemming van de politie werd ver kregen. Dreigt in ondergrondsche ruimten te verzin ken. Reeds 16 huizen ingestort. V. D. verneemt uit Napels: Santo Stefano. een der alleroudste dorpen van Italië verkeert ln gevaar, te verzinken in ondergrondsche ruimten, waarboven de fundamenten gelegd zijn. Tijdens het afgeloopen weekend z\jn reeds 16 huizen ineenge stort. Men vreeat, dat een groot gedeelte van de stad gevaar loopt een gelijk lot te ondergaan. Soldaten en brandweerlieden zijn heden den geheelen dag in touw geweest om de 2000 inwoners van de verzinkende stad in veiligheid te brengen. Naar het schijnt, zijn de rotsen onder de stad in den loop der eeuwen door infiltratie van water meer ea meer uitgehold. Een zondig geestelijke. Een Engelsche geestelijke is bij de kerkelijke overheid aangeklaagd wegens onzedelijk gedrag. De man maakte er zijn werk van jonge meisjes te Londen, die het breede pad waren opgegaan of dreigden op te gaan, te redden. Hij deed zulks echter op min oorbare wijze, vandaar d« klachten. De zaak wordt nu behandeld voor een consis torie-hof. Zij is al eenige dagen aan den gang en de belangstelling ervoor is geweldig. De bladen wijden er dubbele pagina's aan en zelfs een ernstig blad als de Times'bevat verslagen van drie kolom. De zaak wordt dan ook terdege uitgeplozen; geen bijzonderheid, al is die nog zoo onsmakelijk, wordt den lezer bespaard. Als de behandeling van de zaak zoo doorgaat, kan het nog wel een maand duren. Dat geeft de News Chronicle in een hoofdartikel de vraag in de pen of zulks nu wel noodig is. Afgezien van de mérites van het geval zelf, waarover het ongepast zou zijn zich nu, hangende de zaak, uit te spreken, zal niemand kunnen ontkennen, dat deze zaak den godsdienst en al wat daarmee samen hangt, onmetelijk schaadt. Recht moet gedaan worden en ernstige misstanden dienen in het algemeen belang te worden onderdrukt. Maar het blad zou gedacht heb ben, dat het publiek belang evenzeer elschte, dat de zaak zoo summier mogelijk behandeld werd; om nog maar te zwijgen van het belang der betrokken partijen, voor wie elke dag meer aan kosten beteekent, die hoog en ten slótte zelfs geweldig hoog moeten worden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15