lliiitti Nitiws- SKRTEiS Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. HET GEVAAR LANGS DEN WEG. Nieuwe boodschap van Hoover. FRANSCHBEZOEK TE LONDEN. Onder verdenking van „kapitaalvluch t". Dinsdag 5 April 1932. SCHACER 75ste Jaargang No. 9048 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VOORDRACHT ONDERWIJZER. Voor benoeming onderwijzer aan onze Openbare Lagere School is de volgende voordracht opgemaakt: J*o. 1 B. Brouwer, tijdelijk onderwijzer alhier; no. 2 J. Boon. onderwijzer. Oosterland; no. 3 W. Thomas- een, tijdelijk onderwijzer te Oosterland. WERKVERSCHAFFING. Deelden wij mede dat de werkverschaffing van- vrego de gemeente met 1 April zou worden stopge zet, zoo kan als aanvulling van dat bericht worden meegedeeld, dat deze week nog zal worden doorge werkt. Dan is er echter geen werk meer enhet geld is op. COMMISSIE VAN TOEZICHT RIJKSLANDBOUW- 1WINTERSCHOOL. Bij beschikking van den Minister van Binnenland- 6chc Zaken en Landbouw is met ingang van 1 April benoemd als lid der Commissie van Toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool alhier, de heer J. Bree- ibaart Kz. tc Winkel. OPENING NIEUWE SCHOOL. Op de vraag ons gesteld, of de nieuwe openbare school vóór 1 Mei zal worden geopend en met de komst der nieuwe leerlingen in gebruik zal worden genomen, kunnen wij alleen meedeelen, dat de ope ning wacht op de thuiskomst van onzen Burge meester, dio nog met ziekte-verlof is. GRONDTAXATIE BOUW CHRISTELIJKE SCHOOL. Zooals bekend is eenigen tijd geleden door een commissie do grond aan dc Lauricstraat getaxeerd, waarop de Christelijke School zou worden gebouwd. Door ons gemeentebestuur was aan Ged. Staten een tezwaarsclirift ingediend t.a.v. deze plaats gehad hébbende taxatie, omdat B. en W. oordeelden dat de schatting ten onrechte heeft plaats gehad, omdat het bewuste wetsartikel (74 2e lid der L.O. wet 1920) al leen van toepassing was indien grond wordt gebruikt die eigendom dor instelling of verecniging was, voor dat tot den bouw werd besloten. In hun beschikking verklaren Ged. Staten B. en W. in hun bezwaarschrift niet ontvankelijk. En in een bijgevoegd schrijven deelen zij mee, dat, waar de be slissing van de Commissie van Schatters, d.d. 1' De cember 1931 gecne beslissing is in den zin der La ger Onderwijswet 1920, daaraan geen gevolg kan wor den gegeven. De verschaffing van het voor de stichting der school benoodigde terrein zal thans uitsluitend langs den weg van art. 80, 3e lid dor bovengenoemde wet 'kunnen geschieden, tenzij de schoolvereeniging een ■voor die stichting geschikt terrein bezit, dat, in te genstelling met den in onze beschikking bedoelden grond, in den zin van art. 1405, juncto art. 671 van het B. W. reeds eigendom van dc vereeniging was, vóórdat de Raad dezer gemeente zijne medewerking tot de schoolstichting verleende. En waar dit laatste niet het geval is, mcenen wij te kunnen concludeeren, dat het betrokken Schoolbe stuur opnieuw met het Gemeentebestuur in overleg zal moeten treden om tot een definitieve terrein- aanwijzing te kunnen komen. STIERENKEURING TE SCHAGEN. Zaterdagmorgen had op het terrein van den heer G. Plevier alhier de voorkeuring plaats van stieren, vanwege de Provinciale Commissie ter bevordering der Rundveefokkerij. Aangeboden werden 22 éénjarige stieren. Hiervan ■werden 12 goedgekeurd, namelijk: Frans Wodan van Jm. Blaauboer Kz., Nes, Scha gen; Frans Wodan 10 van denzclfde; Frans Nicolaas 30 van denzelfdc; Frans Nicolaas 32 van W. v. d. Oord te Barsingerhorn: Frans Wodan 5 van K. Reijne te Barsingerhorn; Frans Wodan 4 van denzelfde; Frans Wodan 7 van W. v. d. Oord te Barsingerhorn; Worteltjes Wodan van D. Hoogland, Schagerwaard; Frans C, van A. Brak te 't Rijpje (St. Maarten); Cor 26 van H. C. Kooij tc Harcnkarspcl; Frans A 4 van G. Appel fe Burgerbrug; Frans Wodan 2 van E. G. Wonder te Wieringerwaard; Deze goedgekeurde stieren werden tevens alle op genomen in het Ned. Rundvee Stamboek. Op de Centrale Keuring te Alkmaar dingen deze dieren mede naar de uitgeloofde medailles. Afgekeurd wérden 10 stieren. Voorts werden aangeboden 5 tweejarige stieren, waarvan de volgende drie op de Centrale keuring zullen mededingen naar dc 15 uitgeloofde aanhou dingspremies: Frans Max 62 van A. Francis, Nes, Schagen; Frans Max 53 van Jm. Blaauboer Kz., Nes, Schagen; Albert 13 van Jb. Broersma tc Lutjewinkel. Be keuring van Frans Max 65 van D. Timmerman tfi Schagen, is tot a.s. zomer uitgesteld. Een 2-jarige stier is afgekeurd. r^c Keuringscommissie bestond uit de heeren E. j Koster Dz. en Jm. Blaauboer Kz. ONTEIGENINGSPROCEDURE. Als vervolg op ons bericht van J.l. Zaterdag in zake de onteigeningsprocedure over den tuingrond van het perceel aan het Oudeslotplflin en bewoond door den heer Jansen, kan worden medegedeeld, dat tegen het door de Rechtbank uitgesproken vonnis door den heer Mr. J. Buiskool q.q. cassatie is aange- teekend. Am GIB6S. mejufiets in mevrouwen. Kunt II zich vcili; toevertrouwen. Gebruikt zijn Tandzeep. Toiletzeep. Huidcrême. AUTO DOOR DE BRUGLEUNING GEREDEN. Ernstig ongeval te Doesburg. De be stuurder dronken. Zondagavond omstreeks halfzeven is tusschen Die ren en Doesburg een personenauto, waarin gezeten waren de Doesburgsche handelsreiziger P. met, zijn 10-jarig zoontje, door de leuning van rle Drie Konin- genbrug gereden. De auto stortte van een hoogte van vier meter naar beneden. Gelukkig stond ter plaatse geen water. Spoedig was hulp aanwezig, alsmedo jhr. mr. Nahuijs, burgemeester van Doesburg en de ge meentepolitie. De bestuurder P., had slechts geringe verwondingen opgeloopen, doch zijn zoontje was er minder goed aan toe. Dr. Brancl verleende de eerste hulp. De auto was zwaar beschadigd. Vermoedelijk was P. onder den invloed van sterken drank. Hij is door cjp politie ter ontnuchtering in arrest gesteld. Auto r^dt in een sloot. De inzittenden met den schrik vrij. Zaterdagavond moest de melkhandelaar S., op den Randerbroekweg met zijn vrachtauto uitwijken voor voetgangers. Hij reed tegen een langs den berm van den weg liggende gevelde boom aan met het gevolg dat de boom dwars voor den auto werd geslagen en de auto langs den berm in de sloot terecht.kwam. Wonder boven wonder kwamen de drie Inzittenden, S. met vrouw en dochter met den schrik vrij. De auto is zwaar, beschadigd en moest worden weggesleept. Doodelijk ongeluk te Haarlem. Kind door een auto gegrepen. Gistermiddag om één uur is het 7-jarig meisje v. D., die op het trottoir in de Paul Krugerstraat te Haarlem liep, aangereden door een vrachtauto, die tengevolge van een aanrijding het trottoir was opgereden. Het meisje werd in een sigarenwinkel binnengebracht, waar zjj spoedig na aankomst tengevolge van een schedel breuk is overdelen. Het lijkje is naar het St. Elizabeth- gasthuis gebracht. Auto door afsluitboomen gereden. Koel bloedig chauffeur redt zijn leven. Aan den overweg Trumpert op den Roermondsche weg te Weert reed een auto dor den afsluitboom juist op het oogenblik, dat een zware goederentrein op en kele meters afstand naderde. De autobestuurder gaf vol gas en reed met groote kracht ook door den twee den afsluitboom, waardoor bij buiten de spoorbaan kwam en aan den dood ontsnapte. De auto werd zwaar beschadigd. Met de beenen bulten zijn melkwagen. Door e*»n auto aangereden en vreeselijk ge wond. Zaterdagavond is op den Bleiswijkweg te Zegwaart een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 19-jarige R. aldaar, wiens beenen buiten zijn melk wagen hingen, werd door een auto aangereden, waarbij het eene been zoo goed als afgereden werd en het an dere verbrijzeld. R. is Zondagmorgen aan de verwon dingen overleden. Van de duo gevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur is in de Torenstraat te 's Gravenhage een duo rijder van een motorfiets, die slipte gevallen en waar van de bestuurder die doorreed onbekend bleef. De gevallene, die in bewusteloozen toestand verkeerde, is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij nog niet kon worden gehoord. Tot gister is zijn identiteit nog niet kunnen worden vastgesteld. Er moet nog meer worden bezuinigd. Uit Washington wordt gemeld: In een speciale boodschap aan het Congres her haalt president Hoover het verzoek tot benoeming van eon commissie voor het invoeren van vèr-gaande bezuinigingen in het regeeri nesbewind, gezien de noodzakelijkheid de begrooting in evenwicht te bren gen. De president stelt voor verschillende ministeries aanoen te voegen en te reorganiseeren en wenscht een bespreking tusschen dc parlementsleden en de regcoring ter vaststelling der plannen. Er zal volgens de mededeeling van den president minstens 200 mil- lioen dollar bezuinigd moeten worden. TER BESPREKING VAN DE DONAUPLANNEN. Verklaringen van Tardien en MacDonald. De Fransche minister-president Tardieu, met zijn minister van financiën, Fdandin. vertoeven op het oogenblik te Londen om met MacDonald en diens voornaamste medewerkers den nood te bespreken, waarin op het oogenblik de Midden- en Zuid-Oost- Europeesche Staten dc z.g. Donau-staten ver- keeren. Behalve de besprekingen, die reeds Zondag en gis teren gevoerd zijn, zal morgen (Woensdag) een con ferentie der vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië plaats hebben, die eveneens over het verleenen van die hulp gaat. Daarnaast zullen er ongetwijfeld ook andere poli tieke kwesties aangeroerd zijn. Tardieu heeft Zondag terecht opgemerkt, dat er op het oogenblik vrijwel geen vraagstuk is of het. is van Europeesche, zoo niet van algemeene internationale beteekenis. De regeling van de moeilijkheden, waarin de Donaulandeti ver- kee^en, is niet mogelijk zonder er geheel Europa in te betrekken en tevens is zij daarom een voorloop ster van de conferentie van Lausanne welker kans van slagen uit de resultaten, die met deze poging tot regeling behaald zullen worden, zal vallen af tc me- ten. Ook zijn het niet alleen de Donaulanden, die in moeilijkheden verkeeren en dringend hulp van noode hebben. Griekenland's positie is misschien zorgelijker dan die van welk Donauland ook. Ware dc conferentie van Lausanne drie maanden eerder gehouden, dan zou deze bespreking overbodig ge weest zijn. Nu is de nood zoo hoog gestegen, dat men niet meer tot Lausanne wachten kan. Officieel communiqué over het resultaat der besprekingen. In een officieel communiqué, over het resultaat dei- besprekingen. die Zondag en gisteren in Downing- street zijn gehouden, hopen de Fransche en Britsche legeeringen beide, dat het mogelijk is direct maatre gelen te nemn, welke, met eerbiediging van de ge wettigde belangen van derde partijen, tot economi sche toenadering tusschen de Donaustatcn zullen lei den en toestand zullen scheppen, welke het herstel van het evenwicht en de stabiliteit in dat gedeelte van Europa zullen vergemakkelijken. Tot zoover het communiqué. Toelichting van MacDonald en Tardieu. Na de publicatie van het communiqué hebben Tar dieu en MacDonald ieder afzonderlijk gewezen op de buitengewone hartelijkheid en openhartigheid van de besprekingen. De Britsche premier verklaarde in een interview, dat de conferentie geen maatregelen heeft goedge keurd. maar slechts een vorobereidend onderzoek heeft ingesteld, zonder hetwelk de confertenie der vier mogendheden zeker twee dagen opgehouden was geworden. Wij begrijpen elkaar volkomen, ver volgde MacDonald. zijn vastbesloten een accoord op de viermogendhedenconferentie te bereiken en zijn er volkomen van overtuigd, dat een accoord, dat re kening houdt met alle belangen, mogelijk is. Het be langrijkste is niet zoozeer het resultaat der werk zaamheden van vandaag, als wel dat een nieuwe me thode is gevolgd. Ik hoop. dat een der groote resul taten van de viermogendhedenconferentie zal zijn het verkrijgen van werkelijk vertrouwen tusschen de vier mogendheden, opdat het eene probleem na het andere, dat in den zomer besproken zal moeten wor den. kan worden opgelost. Tardieu heeft aan de Fransche pers o.a. verklaard. Het eenige, waarop ik vandaag den nadruk wil leg gen is, dat onze Engelsche vrienden op dezelfde wijze als wij, den ernst van den economischen toe stand in Europa en de noodzakelijkheid daarin ver betering te brengen, inzien. Dit gemeenschappelijke inzicht werd reeds bekend gemaakt in het communi qué van 12 Febr. betreffende den datum en het doel van de herstclconfcrcntie van Lausanne en in het communiqué, dat op 12 Maari sir John Simon en ik hebben gepubliceerd na het bezoek van den Brit- schen minister aan Parijs in verband met de begra fenis van Briand. Dc noodzakelijkheid om te bandelen, de mogelijk heid om te handelen en de plicht om te handelen, ten einde aan de politieke rivaliteit een einde te ma ken en den economischen opbouw te bespoedigen, dat alles vormt een program, waaraan alle regeeringen en volken moeten kunnen medewerken. Aan het communiqué voegde Tardieu nog toe: Ik heb een langdurige ervaring op het gebied van inter nationale bijeenkomsten en kan zeggen, dat ik nooit een beteren indruk heb gekregen van den geest, waardoor besprekingen werden bezield dan thans. Bestendiging van het vriendschappelijk contact. Reuter verneemt, dat tijdens de gevoerde bespre kingen geen enkele beslissing is genomen en dat Frankrijk en Engeland volkomen vrij zijn hun gister uiteengezette standpunten te wijzigen. Het staat wel vast, dat dc minister geen enkelen staat om politieke redenen van de samenwerking tusschen de Donau- statcn wenschen uit te sluiten en dat zij uitsluitend de economische betrekkingen tusschen de staten heb ben besproken. Behalve de Donaukwestie is bijna elke andere kwestie van actueel belang ter sprake ge komen, w.o. de herstel-conferentie van Lausanne, de ontwapeningsconferentie en de Britsche rijksconfe rentie te Ottawa. De vlugge en bevredigende voort gang, die werd bereikt, is hoofdzakelijk toe te schrij ven aan de algemeene opvatting, dat spoedig maat regelen moeten worden genomen. Na de officieele besprekingen werd het voorstel aan de hand gedaan in de toekomst het in formeel e vriendschappelijke contact, zooals die gisteren heeft plaats gehad, voort te zetten met andere staten en men gelooft, dat deze methode van contact houden een van de belangrijkste resultaten van de conferen tie van gisteren zal kunnen zijn. Beter kan niet; duurder hoeft niet. De heer L. Peters, Horst (Limb.), schrijft: Ik heb 185 kuikens opgefokt met Beitels' Crisis Opfokvoeder: ze groeien als kool, zijn mooi en gemakkelijk in de veeren gekomen en is geen enkel dood gegaan. De resultaten zijn minstens zoo goed als van de duurste Opfokvqeders. De heer P. Jonk, Volendam, schrijft: Ik heb 300 blauwe kuikens opgefokt met Bertels' Crisis Opfokvoeder. Ze groeien best, beter kan niet. Van Bertels' Crisis Kunstkorrel leggen de hennen en eenden veel en groote eieren. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. BRANDSTICHTING? Vrouw des huiz-ss aangehouden. Zondagmiddag bemerkten voorbijgangers brand in een woning in de van Brakelstraat. te Eindhoven. Wijl er niemand thuis was, verschaften zij zich toe gang tot de-woning. Hier bleken verschillende kleed jes. doordrenkt met petroleum op tafel te liggen. Het. vuur werd spoedig gcbluscht. Even later kwam de vrouw des huizes en haar zoon thuis. Do juffrouw harsttc in tranen uit, maar werd deson danks met haar zoon gearresteerd. Do jongen is later losgelaten, de vrouw wordt ech ter in bewaring gehouden. De vader was naar een concours tc Leende. DURE LIEFHEBBERIJ. Vijftienhonderd gulden boete. Op de Javalaan te Hilversum woont iemand die er zijn hobby van maakte het surplus uit den rioolput te werpen over de schutting van zijn buurman op den Lage Naarderweg. Reeds was dit onfrisch ge schenk, een rechtszaak geweest, waarbij de kanton rechter den milden gever tot een paar weken rust veroordeelde. Bij het vrij komen ging do laanbewo ner weer verder met zijn liefhebberij, doch thans trachtte hij dit ongemerkt, te doen. Hij werd echter op heeterdaad gesnapt. Vrijdag jl. werd hij in de rechtszaal veroordeeld tot f 1500 boete of 4 maanden hechtenis. Zulks om hem de onhebbelijkheid voor goed af te leeren. Het bankdepot van Remarque, den schrij ver van Jm Westen nichts Neues" in be slag genomen. Zijn kapitaal naar het buitenland gebracht? Wolff meldt uit Berlijn. 4 April: Naar een over het algemeen goed ingelicht persbureau verneemt, hebben douane-ambtenaren Vrijdag j.l. bij de Darmstadter en Nationalbank de aldaar door den beroemden schrijver Erich Maria Remarque gedepo neerde gelden in beslag genomen. REMARQUE. De schrijver van „lm Westen nichts Neues", wiens ware naam Kramer is, heeft met zjjn boek zooveel succes gehad, dat het een ongewoon groote oplage be reikte en in vele talen werd vertaald. In den laatsten tijd vertoefde Remarque veel in Nederland en vol gens de jongste berichten reisde hij in Frankrijk, om materiaal voor zijn nieuwen roman te verzamelen. Waar hij op het oogenblik precies is, weet men niet. Naar genoemd persbureau verder meent te weten, is de verdenking ontstaan, dat de schrijver het geld, dat hij in Duitschland met zijn boek .heeft verdiend, naar het buitenland heeft overgebracht. De ambtenaren heb ben bij de bank 20.000 mark in beslag genomen, doch de autoriteiten stellen vooral belangstelling in de brief wisseling, die gevoerd is tusschen de bank en een Ber- lijnsch tusschenpersoon. Het onderzoek van de brief wisseling en de rekening duurt nog voort en daaruit zal moeten blijken in hoeverre de verdenking gefun deerd is.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1