Raad Harenkarspel. Kabellegging in de Wieringermeer. Dinsdag 5 April 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9048 süü Planten in Kamer en Tuin. De gelden voor de tuinderscre- dieten kunnen geleend worden. Wellicht in de week van 11 tot en met 16 April uitkeerin- gen. Belangrijke belasting- verhooging. Invoering van hondenbelasting. Spoedeischende vergadering van den Raad op Zater dag 2 April 1932, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; Secretaris de heer Jb. Dam. Na opening volgt.lezing der notulen, die onder dank zegging aan den secretaris worden goedgekeurd. Geldleening tuindervoorschotten. Aan de orde is het eenigste punt van de agenda: het aangaan van een geldleening tot betaling van de tuin dersvoorschotten. Alvorens tot behandeling van dit punt over te gaan, wenscht de Voorzitter in comité enkele mededeelingen te doen, zoodat hij de openbare verga dering schorst. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat van de N.V. Maatschappij voor Gemeentecrediet een aanbod is ingekomen om over de gemeente te leenen een bedrag van f 35000, tegen 5% pet. rente, en tegen een koers van 99, te storten uiterlijk 30 Juni. Aflossingen per 31 Dec. en wanneer meer dan het minimum af te lossen bedrag wordt afgelost, een vergoeding van 1 Naar aanleiding van het raadsbesluit van 1 Maart, hebben B. en W. pogingen gedaan om bij het rijk geld geleend te krijgen, doch in den loop van deze week is van het departement van finantiën medegedeeld, dat dit niet kon, omdat de gemeente niet kon voldoen aan de voorwaarde dat in 1932 reeds 20 van het te leenen be drag moest worden afgelost. Het was voor onze ge meente onmogelijk om aan die voorwaarde te voldoen. B. en W. hebben toen door middel van den secretaris bij verschillende instellingen gepoogd geld te leenen en die pogingen zijn met goed resultaat bekroond, zooals uit het aanbod van Gemeentecrediet blijkt, zij het dan dat het te leenen geld niet goedkoop is. B. en W. hopen dat Ged. Staten de gemeente ter wille zullen zijn en het te nemen besluit spoedig zullen goedkeuren. In de week van 11 tot en met 16 April. hopen B. en W. dan dat met de uitkeeringen kon wor den begonnen, waartoe B. en W. met bekwamen spoed trillen overgaan. Ook is de gemeente Alkmaar bereid om de gemeente voor den tijd van 3 maanden een be drag van f 23000 te leenen, tegen een rente van 4% B. en W. stellen voor ook dit aanbod te accepteeren, op dat de gemeente op alle gebeurtenissen is voorbereid. De heer De Groot zegt, dat deze zaak reeds zeer lang aanhangig is en tenslotte komt de gemeente dan voor het feit te staan geld te leenen. Het is niet goedkoop, maar beter duur dan in 't geheel niet te krijgen. Spr. brengt B. en W. hulde dat zij met bekwamen spoed ge tracht hebben de nood te lenigen. Wel wordt reeds spoe dig gezegd, dat het zoo lang duurt, maar dat is dikwijls het oordeel van leeken. Spr. kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Borst zegt dat het geld wat duur is, maar het is niet goedkooper te krijgen. De toestand voor de ge- nuente wordt zwaar, maar daar is niets aan te doen, ve zijn verplicht den tuinders te helpen. Afkeuring over do houding van de regeering. De heer Francis kan niet nalaten zijn misnoegen uit te spreken over de houding van den minister van fi nantiën. Aan verschillende gemeenten zijn gelden ver strekt, doch voor deze gemeente die door de crisis zoo zwaar is getroffen, is de minister niet bereid te helpen dan op niet na te komen voorwaarden. Spr. kan die houding niet goedkeuren. De minister weet heel goed dat de tuinbouw 't eerst door de crisis is getroffen en de tuinbouw is in deze gemeente zeer uitgebreid, zoodat de gc-neente geen draagkracht heeft. Spr. vindt het heel dun dat de minister tenslotte de gemeente in den steek laat. Spr. kan zich met het voorstel vereenigen, omdat het bedrag niet zoo groot is als in de vorige vergadering was besloten. Toen werd besloten tot een leening van f 66000, terwijl spr. met de helft van het bedrag wilde volstaan. Nu wordt voorgesteld f 35000, en daar kan spr. zich mee vereenigen. De heer Burger brengt B. en W. dank voor de hulp die zij den tuinders willen verleenen. Zij hebben daar toe alles in het werk gesteld. Wel duurt het wat lang eer dat het geld uitgekeerd kan worden, maar het is beter laat dan nooit. Spr. heeft zich wel eens afgevraagd waar moet het heen als het geld niet komt, want alles moet nog door de menschen worden betaald. Spr. dankt daarom B. en W. hartelijk voor de moeite die zij hebben gedaan om het geld te leenen. De Voorzitter dankt namens het college van B. en W. voor de vriendelijke woorden die tot het college zijn gericht Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog andere voorstellen. Waar de raad voltallig is stelt de Voorzitter voor nog •nkele andere zaken af te handelen, waaronder een paar zeer belangrijke. Wordt goedgevonden. De verordening inzake de eischen van benoembaar heid enz. voor den veldwachter is met enkele aanmer kingen teruggekomen. In verband daarmede stellen B. en <y. voor de verordening in te trekken en de gewij- 2',' -e verordening opnieuw vast te stellen. Na voorlezing :dt aldus besloten. Ook de schoolgeldregeling is van Ged. Staten terug ontvangen met de opmerking dat de Minister van fi nantiën oordeelt dat de heffing van schoolgeld in deze gemeente dient te beginnen bij een belastbaar inkomen van f 800. De Voorzitter merkt op dat het de bedoeling van den raad geweest is, een zuiver inkomen, maar B. en W. stellen dan voor de verordening zoodanig te wijzen dat de eerste klas zal gelden voor een zuiver inkomen van f 800 tot f 1300. De verordening die reeds was vastge steld, omvatte als eerste klas de zuivere inkomens van f 1000 tot f 1300. De heer L. Doekes vraagt waarom het maximum der eerste klas op f 1300 gehandhaafd blijft. De Voorzitter zegt dat de wijziging plaats vindt, om aan het verlangen van de regeering tegemoet te komen, doch voor de rest volgen we ons eigen idee. De heer Borst zou het nu billijker vinden als een ge- heele opschuiving plaats vond. De Voorzitter merkt op, dat dan het schoolgeld over de geheele linie verhoogd zou worden en het was toch de bedoeling dat dit zou gebeuren, alleen voor de hoogere klassen. Algemeen gaat de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Ingrijpende, belasting-voorschotten. Maxi mum opcenten gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting. Een hondenbelasting ingevoerd. Nog over dit jaar. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. nog eens heb ben nagegaan de begrooting voor 1932, in verband 'met de vaststelling van de heffing van opcenten. En ze zijn daarbij tot de volgende conclusie gekomen: Het Burger lijk Armbestuur heeft reeds een extra-subsidie gehad van f 3000, de geheele werkloosheid is voorts door het Bur gerlijk Armbestuur gefinancieerd, zoodat het nog eens f 3000 dient te ontvangen, is dus reeds f 6000. In verband met de geldleeningen voor de credieten aan de tuinders, zal aan rente ongeveer f 1500 moeten worden betaald. In het begin van dit jaar zijn een paar ernstige ziektegevallen voor rekening der gemeente voorgekomen, die ongeveer f 900 zullen vorderen. De meerdere uitgaven bedragen dus f 8400. De post on voorzien was f 5000, maar daar is reeds f 3000 van uit betaald. Voorts ontvingen we het ontstellende bericht van den Inspecteur der directe belastingen, dat de op brengst van den hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor .19321933 niet hooger zal zijn dan f 5000, terwijl zij in OctoberNovember op ongeveer f 10.000 was ge raamd. Toen is gerekend op 20 opcenten, tot een be drag van f 1400, terwijl dan nu met 80 opcenten te hef fen niet hooger wordt gekomen dan f 4000. Een en ander heeft tot gevolg, dat, hoe ongaarne ook, B. en W .voorstellen: le. 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting te heffen; 2e. 50 opcenten op de hoofdsom der vermogenbelas ting, dus het maximum-aantal opcenten; 3e. tot instelling van een hondenbelasting, n.1. f 5 voor een luxe hond, en f 3 voor een bedrijfshond. De opbrengst van deze belasting wordt geraamd op f 400. B. en W. hopen bij een uiterst zuinig beheer, op deze wijze de begrooting kloppend te krijgen. Tachtig opcen ten op de gemeentefondsbelasting is het hoogste per centage dat geheven mag worden, alleen in bijzondere gevallen mag tot 100 worden gegaan, maar dan wordt men ongeveer onder curateele gesteld. De heer Francis: Dat zal evengoed niet lang meer duren. De Voorzitter: We moeten dat toch zoo lang mogelijk trachten te vermijden. Een andere mogelijkheid is nog het verhoogen van de opcenten op de personeele belas ting, maar daartoe is het dit jaar te laat. Wat B. en W. voorstellen is een zware last, maar we zullen er aan moeten. De heer De Groot zegt dat de raad met het aanvaar den van deze voorstellen een groote verantwoordelijk heid op zijn schouders neemt, maar we wisten dat dit komen moest. Terwijl dus de nood hoog is, rijst de be lasting. Het is mogelijk dat het nog erger wordt, als de toestand zich niet in gunstigen zin wijzigt. Maar spr. zal niet al te pessimistisch zijn en zijn hoop vestigen- op verbetering ten gunste. Het wordt nu: den een hel pen." den ander plukken. De Voorzitter erkent dat zij die 't meest te lijden hebben onder de omstandigheden, 't minst zullen lijden van deze hooge belasting. De heer Duijvis: We hadden béter verleden jaar al wat opcenten kunnen heffen. De Voorzitter: Ja, als we alles vooruit geweten had den, dan wel. T.a.v. de hondenbelasting merkt de heer K. Doekes op, dat er wel geen anderen uitweg zal zijn, maar men Met de zich steeds meer ontwikkelende bewoon baar-making van den Wieringermeerpolder neemt ook de behoefte toe aan de gemakken die de te genwoordige moderne huisvesting tot vrijwel in de meest afgelegen plaatsen biedt. Tot deze gemakken behooren in de eerste plaats electrisch licht en waterleiding. Met den aanleg van het eerstgenoemde is men dezer dagen be gonnen en naar we vernamen zal aan de plannen tot bet leggen van de waterleidingbuizen binnen kort eveneens uitvoerig worden gegeven. Bovenstaande foto's toonen dan de eerste Ka bellegging bij Sluis I en zooals steeds bij alle ge legenheden, waarbij er weer iets bijzonders is bij de cultiveering van den Wieringermeerpolder, was ook nu weer de fotograaf van de Schager Courant aanwezig om dit op de gevoelige plaat vast te leggen. Boven: de zware rollen kabel worden gelost en onder het trekken van den kabel. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. Uitvoering van Electri- citeitswerken J. C. v. d. Lof te Haaksbergen. treft hiermee ook weer de menschen die hun brood verdienen met behulp van een hond. Opgemerkt wordt, dat voor bedrijf niet zooveel hon den meer worden gebruikt. Verondersteld wordt dat nu wel wat honden zullen worden opgeruimd en mocht dit niet het geval zijn, dan verwacht de heer Duijvis dat de opbrengst van deze belasting veel hooger zal zijn dan f 400. Met algemeene stemmen worden deze belastingvoor stellen aangenomen; het wordt een noodzakelijk kwaad geacht. De heer Borst vraagt of de hondenbelasting reeds dit jaar in werking treedt, op welke vraag de Voorzitter bevestigend antwoordt. I De rondvraag. De heer K. Doekes vraagt of de menschen. die een aanvrage om tuinderscrediet hadden ingezonden, maar wier aanvrage is afgewezen, daarvan al bericht hebben ontvangen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het minder ge- wenscht vinden dit reeds te doen. De heer K. Doekes dacht, dat er alles voor te zeggen was. Aan die menschen wordt, rekening houdende met het te ontvangen crediet, geleverd en als ze nu strak» bericht-krijgen, dat ze niets zullen - ontvangen, dan staan ze ervoor. De Voorzitter zegt, dat als de menschen, wier aan vrage definitief is afgewezen, bericht zouden ontvan gen. dan zouden de andere aanvragers kunnen denken, dat ze het crediet zullen ontvangen. En dat nu staat nog niet van allen definitief vast. De heer K. Doekes erkent dit, maar de menschen le ven op deze wijze zoo in onzekerheid. De heer H. Dekker merkt op, dat nu spoedig, n.1. over 8 a 9 dagen, de uitbetaling zal volgen en dan is het beter de menschen nog maar niet aan te schrijven. De heer De Groot acht het ook beter maar niet op de zaak vooruit te loopen. Er zijn trouwens ook niet veel van die gevallen. De heer K. Doekes zegt dat het in Oudkarspel wel is gedaan, maar daar waren zeker meer aanvragen af gewezen. De heer Borst vraagt of er nog in gewerkt wordt, om van de regeering los te krijgen de tweede 7 ton en ligt het anders niet op den weg der gemeente Haren- karspel om dit te doen? Als de menschen half worden geholpen, dan wordt de hach voor de gemeente nog veel grooter. De Voorzitter is het hier volmaakt mee eens en heeft dit ook betoogd aan het departement van finantiën, hoewel bleek dat deze zaak buiten het departement van finantiën omgaat, maar uit de gewone begrooting van binnenlandsche zaken is geput. B. en W. zullen zich over de vraag van den heer Borst beraden. Spr, heeft getracht over deze zaak inlichtingen van de Com missie van Advies te krijgen, maar de persoon in kwestie was niet aanwezig. Spr. zal die poging her halen, Hierna volgt sluiting. Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffende, in te, zenden aan den Heer K. VAN KEULEN, Loótstraat 24, 11e étage, Amsterdam (West). NESTKASTJE. Abonné te Barsingerhom bericht, ik hiermede, dat. ik niet aan zijn verzoek kan voldoen om een nest- kastje op te sturen, aangezien ik niet meer in Hoorn woon. Ik verwijs u hierbij naar den heer Roos, nir. timmerman te Schellinkhout, die nestkastjes ver vaardigt. ONZE ROZENTUIN. Met recht wordt de roos de koningin der bloemen genoemd, zij heeft daar ook ten volle recht op. Wat een schoone vormen van bloemen, prachtige kleuren en heerlijke geuren kunnen ons de rozen opleveren, en wat een nieuwe aanwinsten, mooie soorten en va riëteiten hebben we de laatste jaren verkregen. Hoe mooi komen de perken met één kleur beplant niet uit en hoe mooi kan een groep van heesterrozen uit komen voor hooger struikgewas of leirozen aan zon kant van prieel, waranda, enz., of de miniatuurrozen op stroken langs de paden? Welk een schoon effect kunnen enkele langsteligc rozen niet maken op een vaasje van onderen afgezet met een paar takjes groen? En wat. kunnen we lang van den rozenbloei genieten, eenmaal in bloei, bloeien ze steeds weer opnieuw, totdat, de strenge vorst er een einde aan maakt. Óm tweè dingen moeten we vooral bij "rozen- aanplant denken, om van een overvloedigen bloei verzekerd te zijn, n.1. geef den rozen een open zonnige standplaats en volop voedsel. Wanneer deze twee dingen bij de rozen ontbreken, zal men er weinig suc ces mee hebben, ook al worden dc rozen ook verder goed behandeld met. snoeien enz. Wij hebben bij het snoeien van onze bloem-blad- hecsters en klimplanten de rozen reeds onder behan deling genomen. ITet zijn meestal harde soorten, die gelijk met onze heesters ten dien tijde gesnoeid kun nen worden. Als heesterrozen bedoelen we hier de Rosa Multiflora, Rosa Rugosa, van welke laatste de Hybride Conrad Ferdinand Meijer, met de heerlijk riekende rose rozen een der bekendste is. Vaakal wor den deze nog opgevolgd door helderroode vruchten (bottels). Men behandelt deze groep als heesters, die op het oude hout bloeien, dus niet of zeer weinig snoeien. Enkel dood hout, afgedragen takken en wan neer het noodig is uitdunnen, in geen geval lange takken inkorten. Met klimrozen handelt men even zoo. Onder de lage soorten struikrozen hebben wc een massa soorten, die niet alle gelijk gesnoeid worden. Het is echter zeer moeilijk een vast stelsel aan te ge ven om daarnaar te werken. Men kan als regel aan nemen, dat rozen, welke lange takken vormen, ook lang gesnoeid moeten worden, terwijl die, welke korte takken vormen, als regel kort worden ingesnoeid. De meeste van onze theerozen be hooren tot dc sterke groeiers. De Remontant- rozen als Frau Karl Druschki, Ulrich Brunner en de Noisette Rozen, vormen eveneens lang hout. Ook Theehybriden kunnen we hiertoe rekenen, hoewol deze groep eveneens betrekkelijk lang hout vormt, snoeien wij ze toch korter in. n.1. op drie a vijf oogen van het nieuwe gewas, tenminste, wanneer die ge regeld telken jare op deze manier gesnoeid worden., Door korter te snoeien, verwekt men wel lange scheu ten, maar deze zullen eerst laat in den zomer bloeien. Dood hout verwijderen we ten allen tijde, verder snijden we schuin en dwarsliggende takken tot op dc kroonsnede weg, d.w.z. tot daar, waar zc op de andere takken zijn ingeplant.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5