Allerhande. Uit onze omgeving. Het 40-jarig bestaan van „De Nieuwe Langendijker Courant" te Noordscharwoude. LAN GE N DIJ K Zaterdagmiddag werd in Coticordia een receptie gehouden ter herdenking van het 40-jarig jubileum van de Nieuwe Langedijker Courant. Te ongeveer 3 uur was de oprichter, de heer J. H. Keizer, met zijn familie aanwezig in de zaal, die als het ware in een bloemenhof herschapen was. Ver schillende prachtige bloemstukken waren gezonden van bevriende zijden, w.o. wij opmerkten die van het personeel, de Kamer van Koophandel te Alkmaar, het Gemeentebestuur van Noordscharwoude, de Bur gemeester van Noord- en Zuidscharwoude, Jhr. A. L. van Spengler, Redecatie en Administratie van Ons Weekblad, het Harmoniegezelschap „Excelsior", een vruchtenmand van de Kantoorhouders aan den Lan- gendijk en Sint Prancras, benevens van leveran ciers en familie. Nadat de familie gezeten was, hield de heer Muy- laert, boekhouder der fa. J. H Keizer, een bijzonder hartelijke toespraak, waarin tot uiting kwam zijn ge negenheid voor de beide patroons en de liefde voor de zaak. Daarna kwamen de eerste bezoekers van de receptie binnen. Verschillende vooraanstaande per sonen, w.o. de burgemeesters van Noord- en Zuid scharwoude en Oudkarspel, de beide voorzitters der beide tuinbouwvereenigingen van Noord- en Zuid scharwoude, Directeur en Bestuur van het Harmonie gezelschap „Excelsior", de heer Janssonius, Hoofd van de U.L.O. School, de heer P. Kok van de Eerste Langedijker Autogarage, Wethouder A. Barten, de verschillende Kantoorhouders, alsmede vele vrien den. Een massa gelukstelegrammen, telegrammen, brieven, briefkaarten en kaartjes werden voorgele zen, waarvan wij de belangrijkste zullen noemen. Po litie Oudkarspel, Noord-Holl. Dagblad, Enkhuizer Courant, Federatie der Werkgeversorganisatie en district Alkmaar van genoemde federatie, Coöp. Nieuwe Leven te Zuidscharwoude, Schager Courant, Tooneelver. Jong Leven, Kamer van Koophandel te Alkmaar, een zeer waardeerend schrijven van den directeur der Nieuwe Hoornsche Courant, den heer F. Butter, Operetteclub Caecilia, oud-Burgem. Brinkman, den Directeur der Gem. Lichtbedrijven, den heer W. J. Smit, enz. Een telefonische felicitatie kwam nog binnen van Ds. O. J. .Staal, thans predikant te Ab- benbroek, voorheen te Noordscharwoude. Nadat de aanwezigen een poos gezellig bijeen had den gezeten, werd het woord gevoerd door den heer S. Wagenaar van Broek op Langendijk, die nog een allervermakclijkst tooneeltje ophaalde van een mis lukte theevisite, den heer J. van Kampen van St. Pancras, die dtLieugd en.de energie memoreerde van den oprichter, Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuidscharwoude, die o.ra. noemde het krachtige medewerken in verschillende openbare za ken, als de oprichting van de U.L.O. School, de gasfa briek enz. Spr. zeide verder dat men moeite heeft om een Keizer te vinden, maar alleen de Langendijk heeft nog zijn Keizer. Verschillende Keizers zijn de kronen van het hoofd gerukt, maar deze Keizer wordt een troon opgezet, niet door hemzelf, maar door an deren. Daarna sprak Burgemeester Wijnveldt, die hoopte dat de Nieuwe Langedijker Courant nog eens een dagblad zou worden en dat de jubilaris zijn gouden jubileum zou mogen vieren in dezelfde goede ge zondheid en met dezelfde werklust van thans. Daarna sprak de heer Bouman van Zuidscharwou de als collega, eenige zeer collegiale woorden, waar- XLL ALS HET DEN BOER...- Het is een bekend gezegde: Als het den boer goed gaat, gaat het ledereen goed. Dat het dagteekende uit de vierde eeuw vóór Chris tus, was ons onbekend. Toch moet de Grleksche wijs geer Socrates reeds beweerd hebben: Wanneer het den landbouw goed gaat, bloeien ook alle andere b e- i r i] v e n. Of dit vaderschap inderdaad juist ls, kunnen wij niet napluizen en Interesseert ons ook maar matig. Van grooter belang lijkt ona de vraag, of de bewering ook in onzen tijd nog opgaat. Vóór wij daarover iets in het midden brengen, die nen wij echter na te gaan, welke beteekenls men In die bekende uitdrukking legt. Anders gezegd: is ©r een tijdsverband of een oorzakelijk verband? Dit lijkt nu wel geleerd, doch beteekent alleen of de welvaart van de boeren de oorzaak is van de welvaart Van alle andere mensohen, of dat de welvaart der boe- ren 8t«eds gepaard gaat met. den bloei van andere be drijven zónder daarvan de oorzaak te zijn. Natuurlijk zijn er landstreken en zelfs heele landen denkbaar, waar de algemeene welvaart afhangt van de welvaart in den landbouw. Op het platteland, waar geen adustrie Is gevestigd, hebben timmerman, smid, schil der, winkelier, veearts, enz. enz. het onmiddellijk kwaad te verantwoorden, als de boerenstand slechte tijden door haakt. Het een zit aan het ander onverbrekelijk vast. ïn landbouwstaten geldt hetzelfde, doch dan In het groot en de vraag is dus maar, welke beteekenis de andbouw in ruimen zin genomen voor het volksbestaan aeft. Hoe staat het daarmee in Nederland? Het Statistisch Zakboek kan hierover eenzig licht ver spreiden. Blijkens de uitkomsten van de volkstelling ln 1909 en in 1920 waren er werkzaam: 1909 1920 n den landbouw 6i8.066 622.514 personen n ln(iustrie 796.790 1.028.155 personen bi hfj hoopte dat de courant mocht groeien en bloeien. Natuurlijk waren de verschillende toespraken hoofdzakelijk gericht tot den oprichter, den heer J. H. Keizer, maar er werden ook zeer waardeerende woorden gesproken tot diens zoon, den heer J. Keizer, die sinds 3 jaren als medefirmant werkzaam is. Nadat door de beide jubilarissen woorden van dank waren gesproken, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarna een einde kwam aan dezen voor de Nieuwe Langedijker Courant zoo belangrij ken dag. OUDKARSPEL. Donderdag 7 April, des avonds 7 uur, zal er een openbare raadsvergadering gehouden worden, waar o.m. een bespreking gehouden zal worden over de loonen ln de werkverschaffing. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond werd een tweede uitvoering gegeven door de gyinnastiekvereenigingen „Hercules en Hygiëa", een z.g. donateursavond. Het was een goed geslaagde uitvoering, waarvoor veel belangstelling be stond. Den directeur, don heer K. Boot, werd een bloemenhulde gebracht. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1932. Geboren: Petronella, dochter van G. Beers en van W. van der Molen. Geertje, dochter van C. Mienes en van J. W. Schrieken. Getrouwd, Ondertrouwd en Overleden. Geene. SINT P AN C R AS GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende maand Maart 1932. Geboren. Roelof en Dirk, zoons van Roelof Wever en Maartje Hoofd. Marinus, zoon van Marinus Jaco- bus Snoep en Helena Pieternella van den Dorpel. Annie, dochter van Aris Bobeldijk en Anna Blom. Overleden: Pieter Koedijk, 64 jaren, echtgen. van Trijntje Madderom. Aaltje Doves Pdr., oud 26 jaren, ongehuwd. Gehuwd: Geene. Ingekomen personen: Niesje Wever, d.b. No. 280, van Broek op Langendijk; Cornelis Dekker, z. b., No. 255a van Koedijk; Reingje van der Walle, huish., No. 126. van Schagen. Vertrokken personen: Teunisje Boolj, d.b., van No. 132 naar Bergen. CALLANTSOOG „Goudmuiltje". Zondagavond gaf de Kinderzangklasse te Callants- oog onder leiding van Mej. J. Sluis een uitvoering in Hotel „Duinzicht" aldaar. Het programma vermeldde „Goudmuiltje", een zangspel van M. A. Brandts Buys, bestaande uit twee bedrijven. De componist is geen onbekende in do Nederlandsche muziekwereld en het cfeed ons goed, dat do directrice, die uitstekend leidde, nu eens een goed zangspel van „eigen bodem" had gekozen. Maar Al te vaak wordt men bij dergelijke uitvoeringen nog vergast op stukken, die den defti- gen titel dragen van Operette en van duistere, meest al Duitsche origine zijn, hetgeen dan zeer goed te be merken valt bij een nadoro beschouwing van den tekst. Wij kunnen, zooals wij boven reeds opmerkten, con- stateeren, dat dit een goed voorbeeld is van een oor spronkelijk Nederlandsch stuk, voor kinderen ge schreven; het moge een voorbeeld ter navolging zijn voor vele leiders van zangvereenigingen en -klassen. Men hoeft heusch niet naar ersatz te zoeken in stuk ken, waar niet eens uit blijkt, wie de componist is. De uitvoering droeg het cachet van goede verzor ging en voorbereiding. Dit laatste wordt wel eens door het publiek vergeten; aan alles was te merken dat hier ernstig gewerkt was. De rollen van „Goudmuiltje, de Prins, de Elfenko ningin en de Ileksenkoningin waren in handen van resp. Diet Mooij, Simon Kruit, Corrij Mooij en Mej. In dien tijd steeg de bevolking met 17 pet. Het aanT tal werkers in den landbouw groeide zelfs niet met één procent en dat in de industrie met29 pet. In 1909 was het percentage van de in den landbouw werkzame personen nog 27.5, terwijl het ln 1920 gedaald was tot 23. Hoe het nu is, bleef nog onbekend, omdat de resultaten van de volkstelling van 1930 nog niet gepu bliceerd zijn. Verwacht wordt, dat de daling zich heeft voortgezet en de landbouw niet meer dan 20 pet. van het totale aantal werkere zal omvatten. Op grond van deze cijfers mag o.l. niet worden gezegd: het gaat in Nederland slecht, omdat het den boeren slecht gaat. Een crisis in de industrie valt niet altijd samen met een crisis in den landbouw. Gebeurt dat wei zooals nu dan maakt het den toestand dubbel erg, doch we moeten niet vergeten, dat de crisis in het be drijfsleven buiten den landbouw reeds bijna twee jaar woedde, vóór deze zelf algemeen werd getroffen. Natuurlijk willen we hiermee niet zeggen, dat de landbouw voor ons economisch leven onbelangrijk ls. Eén vjjfde deel der bevolking moet zeker niet gering worden geschat, maar zyn beteekenis is niet van dien aard dat het heil van de vier andere vijfde deelen er van afhankelijk is. De heer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid heeft volgens den M.-redacteur van Het Volk berekend, datde zuivere opbrengst van den bodem, dus na aftrek van toegevoegde grondstoffen, op f 780 millioen moet worden gesteld. 1) Voor het geheele bedrijfsleven komt hij tot een netto- opbrengst van 4250 millioen, zoodat. volgens zijn bereke ning de landbouw in den meest uitgebreiden zin bene den één vijfde blijft. Leerzaam zijn ook deze cijfers: het in den landbouw uitbetaalde loon bedroeg in 1929 ongeveer 175 millioen gulden; ln de andere bedrijven ontvingen de verzekerde arbei ders 1750 millioen. Nogmaals, wij wenschen niemand en niets te klelnee- ren, doch bij de beoordeeling van allerlei verhoudingen, is het in de eerste plaats noodig, dat die ons helder voor den geest staan. 1). Deze berekening is te vinden ln de „Economisch Statistische Berichten" van 9 September 1931. N. van Twuijver. Wat ons bijzonder trof was het juiste actceren van genoemde medespelenden; dit was des te moeilijker, omdat in het spel geen z.g. „Parlando" voorkwam; zingend acteeren is nu een maal lastiger dan sprekend „spelen". Een pluim vooral aan de Elfenkoningin (Corric Mooij), die glashelder en zuiver haar rol zong. Een koor van elfen en kabouters en één van heksen brachten de noodige kleur cn actie op het tooneel, terwijl we vooral de groep engelen in het laatste be drijf niet mogen vergeten. Hoe genoten de ouders, toen zij hun kleuters daar als cherubijntjes zagon, de handjes gevouwen en de devote blik naar omhoog gericht. Menige uitroep van verrassing ontsnapte den toeschouwers bij dit liefelijke tafereeltje. Wat den eigenlijken zang betreft, deze was op een kleine on zuiverheid bij het voorlaatste koor na, goed te noe men; ook de uitspraak was verzorgd Een woord van hulde aan Mej. Sluis, die begeleidde aan de piano, het spel leidde. Deze samentrekking van de elementen regie en accompagnement stelt zeer hooge eischen, waar mej. Sluis echter volkomen aan vol deed. Wij hopen, dat deze uitvoering te zijner tijd door een van hetzelfde genre zal worden gevolgd. Van het talrijke publiek bleef nog menigeen wat na om een dansje te maken. De Zaterdamiddag gehouden oefening met de red dingboot verliep, ondanks het minder gunstige weer, vlot. Manschappen en boot waren in goede conditie. A N N A P AU LO \V N A BREEZAXD. Uitvoering „Soli Deo Gloria". De Zaterdagavond in de zaal van den heer Jb. Borst te geven uitvoering van de Chr. Muziekvereen. „Soli Deo Gloria" ten bate van het plaatselijk crisiscomité, werd geopend met het zingen van „Het gebed des Hee- ren" vers 1 en 4. De heer J. Hooijmeijer bad om zegen en las een Psalm, waarna hij allen welkom heette, in het bijzonder de heeren Lubbert en Van den Berg, le den van het crisiscomité. Hij betreurde het, dat op dezen avond, waarop de vereenlging zich in dienst van de barmhartigheid stelde, niet meerderen aanwezig waren, maar er waren omstandigheden, die het geringe bezoek, evenals den niet grooteren voorverkoop van plaatsbewijzen kon verklaren. Spr. wendde zich daarna tot de uitvoerende Vereeni- ging, die hij dankte voor zijn benoeming tot eere-voor- zitter en aanspoorde ijverig te studeeren. opdat ze goed voorbereid en met kans op succes aan het concours in Den Helder kon deelnemen. Het fanfarecorps bracht hierop eenige marschen, fantasieën en een ouverture ten gehoore. Een aardige afwisseling was het optreden van het z.g. klein-orkest, gevormd uit leden die over zooveel ambitie en vrijen tijd beschikken, dat zij niet alleen de gewone repetitieavonden, maar nog eenige moeilijke en mooier nummers Instudeerden, die nu ter aanvulling van het programma geblazen werden. Aan het einde van het concert dankte de heer Lub bert de vereenlging namens het crisiscomité, terwijl hij tevens meedeelde, dat burgemeester Lovink, en de se cretaris, de heer C. Keijzer, beiden verhinderd aanwezig te zijn, zich door hem lieten verontschuldigen. De heer Hooimeijer dankte tenslote de dames die zich belast hadden met den voorverkoop van plaats bewijzen en den heer Borst voor het ter beschikking stellen van zijn zaal. Na gemeenschappelijken zang werd met gebed ge sloten. R AREN K A RSPEL Bij de op Vrijdag j.l. gehouden rekening van het Onderl. Paardenfonds over het le kwartaal 1932, bleek, dat er 304 stuks paarden verzekerd waren en afgekeurd waren 10 stuks. De omslag bedroeg f 1.50 per 100— verz. waarde. 1907—1932. De crisis van 1907 was lang niet zoo hevig als de tegenwoordige. Toch waren er ook toen duizenden werkloozen en d© overheid trok zich niets van hen aan. Mr. Troelstra bracht hun ellende in de Kamer ter spraJte, doch bij mond© van den toenmaligen minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk, ver klaarde de regeering, dat het niet op haar weg lag en dat zij ook onmachtig was om iets voor die crisis slachtoffers te doen: daar waren de dia conie ën voor We zijn nu 25 jaar verder en dezelfde Mr. Heems kerk neemt nog'deel aan het bestuur des lands, wel niet als minister, maar dan toch als Kamerlid. Zegt hij nu nog, dat de Regeering voor de werkloozen niets kan doen en verwijst hij hen nog naar de armbesturen? De tijden zijn veranderd en verbeterd. Wat er nog aan de zorg voor de werkloozen moge ontbreken, ook uit 's Rijks kas worden zijn gesteund. Hoe ondenkbaar men dat in 1907 ook vond, het is een feit geworden en de wereld is niet vergaan. Zonder strijd is het niet zoo ver gekomen en ook niet zonder opofferingen van de arbeiders zelf. Bij meer eensgezindheid waren zij er stellig nog beter aan toe en wie moppert, dat voor hen wel wat wordt gedaan en voor anderen niet, moge bedenken, dat die arbeiders begonnen zijn zich zelf te helpen door het stichten van werkloozenkassen. Waarom zijn bijv. de tuinders al niet sinds jaar en dag bezig met het vorm en van een crisisfonds? OP WEG NAAR DEN VREDE! De oude leuze doet weer opgeld: Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog! Een Duitscher, Gerlich, heeft een nieuwe geweers kogel uitgevonden, de Halgar-ultra-kogel, die een pant serplaat van 1% c.M. kan doorboren en er een gat in maakt van twee keer zijn eigen doorsnee. Duitschland heeft ook nog vuurpijlen, welke men op elke gewenschte hoogte kan laten ontploffen. Zij ver spreiden dan gifgassen en halen op deze wijze vijande lijke vliegers naar beneden. Frankrijk mag zich verheugen in het bezit van: a. een nieuwe tank van 60 ton, 4 c.M. dik gepant- DEN RE IDEn Voor de dam-liefhebbers. Naar wij vernemen, zal 10 April a.s. de wereld-kam pioen dammen, de heer Springer naar Den Helder ko men, en als gast van de plaatselijke vereeniging enkele matches spelen. Brand. In de Diaconiestraat alhier in Zondagmiddag brand uitgebroken. Vermoedelijk is de oorzaak te wijten aan eenige jongens, die met vur gespeeld hadden. Het schuurtje, waar zij achter aan het spelen waren, ge raakte in brand en de jongelui zochten hun heil in de vlucht. Het liet zich in 't begin ernstig aanzien, en heel wat publiek stroomde samen. Eenige mannen na men het besluit om de zaak te blusschen en togen aan den arbeid. Ook werd de politie gealarmeerd, die direct het spuitwagentje voor „eerste hulp" zond. De vlammen sloegen nu boven de schuur uit en dikke rookzuilen re zen omhoog. Door het water, dat nu met medewerking van de buren in de vuurhaard geworpen werd, konden echter na eenigen tijd de vlammen in bedwang gekregen worden, en was na een half uurtje het gevaar geweken. De schuur was geheel verkoold en ook van het inven taris was niet veel meer dan wat asch overgebleven. Aldus voor den bewoner een niet onbelangrijke schade post op z'n budget; en voorts is 't maar gelukkig dat vandaag de diverse scholen weer beginnen, want, als de vacantiegangers op dergelijke wijze hun tijd gaan kor ten... Zijn stuur kwüt geraakt. Vrijdagmorgen kwam de vrachtauto van den heer Luyxck van de Keizersgracht af. Toen hij de Keizers- brug wilde oversteken, is de chauffeur door een of ander® reden zijn stuur kwijt geraakt, met als noodlottig gevolg, dat hij de daar aanwezige lantaarnpaal ramde. Deze was tegen een dergelijk ruw optreden niet bestand, en boog zich deemoedig ter aarde, d.w.z. hij werd geveld! Ook des heeren Luyck's auto kwam niet zonder kleerscheu ren uit den strijd te voorschijn. Spatborden waren ver bogen, en een lamp was ingedrukt. Van de motorfiets geslingerd. De motorfiets van den heer de Gorter uit Amsterdam, die hier voor zaken zijn moest (genoemde heer de Gor ter!) reed vlak voor de nieuwe basculebrug tegen het prikkeldraad langs het N.H. kanaal. De heer de G. werd van zijn motor geslingerd, en licht aan zijn hoofd ge wond; zijn kleeren waren echter aan flarden. De mo torfiets bekwam 2 lekke banden, en een kapotte lan taarn. OUDE N1ED0RP Gedurende het eerste kwartaal 1932 werd aan spaargeld van de Spaarbank der R.K. Boerenleen bank ingelegd f22242.53 en terugbetaald f32773.70. Wegens aanhoudende daling der veeprijzen, zijn bij het Onderl. Veefonds te Zijdewind met ingang van 1 April alle verzekerde waarden der runderen met 15 verlaagd. Bij den veehouder P. W. te Zijdewind ontstond een begin van brand in den schoorsteen, terwijl niemand thuis was als het 14-jarigo dochtertje. Eenige buren wisten met vereende krachten door middel van een slang op dc waterleiding, erger te voorkomen. BARSINGERHORN KOLHORN. Onze plaatsgenoot, de jongeheer W. Slot. is toege laten tot de Ambachtsschool te Alkmaar voor het vak bankwerken. In de bouwpolders alhier wordt dit jaar weer heel wat kool gecontracteerd. De prijzen zijn over het algemeen lager dan het vorig jaar en bedragen voor roode kool pl.m. f 170 per spoorwagen van 10.000 K.G. Er wordt ook wel koolland verhuurd voor ongeveer f 400 per H.A. serd en in staat om 13 K.M. per uur af te leggen; b. een monsterkanon, dat 153 K.M. ver kan schieten, verder dus dan de Duitsche dikke Bertha's uit den oor log, die de laatste zijn. De Vereenigde Staten hebben electrisch gedreven tor pedo's gekregen .die zich niet door een bellenbaan ver raden en een snelheid ontwikelen van 34 K.M. Verder bezitten zij een geweer, waarmee driemaal sneller ge vuurd kan worden dan met de beste der bestaande. Uit Denemarken stamt het Masden automatische ge weer, dat het machinegeweer kan vervangen, en slechts 2% K.G. zwaarder is dan een gewoon infanterie-geweer. In Engeland zijn er proeven mee genomen: 450 kogels per minuut! Het geweer werd in water en modder on dergedompeld, met zand bestrooid, terwijl men er mee aan het schieten was. Men liet het van groote hoogten vallen, bekogelde het met zware steenen en toch bleef het wapen intact. Zelfs zwaar geroest vuurde het nog. In Engeland heeft men ook een geweer, dat het Duit sche evenaart. Het is het Vickers-Berthier-geweer, dat evenveel kogels kan afvuren, doch waarvan de draag kracht veel grooter is. Nog heeft men hier een vliegtuigkanon, dat in alle standen kan vuren en het kaliber heeft van het beken de Fransche kanon van 75 m.m. Het spuwt 25 kogels per minuut, elk 7% Kg. zwaar. De draagkracht der ko gels bedraagt twaalf K.M. Bovendien is het Engelsche arsenaal verrijkt met een nieuw aanvalsvliegtuig. Het toestel beschikt over zes kanonnen, die automatisch op hetzelfde doel kunnen worden afgevuurd. Met volle lading kan het vliegtuig nog een snelheid ontwikkelen van 311 kilometer per uur. Er is, ten slotte, in Engeland nog een torpedo van 24 duim in diameter, reeds in gebruik op sommige En gelsche oorlogsschepen. De diameter is drie duim groo ter dan die der torpedo's, gebruikt in den jongsten we reldoorlog. Geen enkele pantserplaat is tegen dit monstei bestand... Kestmis is ver de vredesgezindheid nog verder. Inmiddels nadert Pinksteren. De geest die de menschheid bezielt, vloekt met den Pinkstergeest. Laten wij desondanks niet versagen, doch hopen op en werken voor den Vrede.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7