VOOR CENT EZELTJE STREK JE! KINDERROOF IN DUITSCHLAND. plaatst men een SCHAGER ROOSJE. Zij worden gelezen Waarnaar men luistert „Zij" Crème Misplaatste A p r i 1-g r a p. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. EEN HISTORISCHE GEBEURTENIS UIT DE 15D E EEUW. Ook toen reeds met het doel om geld af te persen. De gebeurtenis, welke wij hieronder beschrijven, vond plaats in het jaar 1455 in het Keurvorstendom Saksen, en men zegt zeker niet te veel, wanneer men verhaalt dat deze kinderontvoering niet minder op zien en verontwaardiging heeft gewekt dan het ver dwijnen van den kleinen Lindbergli. De Keurvorst Frederik de Zachtmoedige van Sak sen had twee jongens Ernst en Albracht, die 10 en S jaar oud waren. In den nacht van den 7den op den Ssten Juni van het jaar 1455 werden zij uit het slot te Altenburg ontvoerd door een troep Saksische edellieden, onder leiding van Kunz von Kaufungen. Deze hoofdman was vroeger zelf de eigenaar van het slot geweest en gaf nu voor, een belangrijke geldvor dering op den Keurvorst te hebben. Daar deze niet werd voldaan, besloot hij ten slotte de zoons van zijn schuldenaar als pand te nemen. Tot dit doel vorm de hij een groep van een aantal edellieden, die den jveurvorst eveneens vijandig gezind waren en onder wie Wilhelm von Mosen en Wilhelm von Schönfeld golden als de vermetelsten. Kaufungen wist boven dien den koksjongen Hajis Schwalbe om te koopen en voor zijn plan te winnen. In den bewusten nacht daalde deze langs een touwladder af, met behulp waarvan Kunz en zijn negen metgezellen zich toe gang tot het slot verschaften. Kaufungen, die vroe ger op het kasteel had gewoond kende er natuurlijk alle kamers en gangen. Nadat zij de vertrekken van de vorstin en haar personeel aan de buitenzijde had den afgesloten, drongen zij de kamer binnen waar de jonge prinsen met hun kamenier sliepen. Kunz nam den oudsten en Wilhelm von Mosen volgde met den jongsten zoon van den Keurvorst. Zooals was afgesproken gingen de leden der bende langs verschillende wegen naar Bohemen; de hoofd man met den oudsten zoon nam den kortsten weg. 1 'Als 'een löopend vuurtje verbreidde zich de tijding van de ontvoering der prinsen; overal luidden de Ülökken en in het geheele land stelde men alles in het werk om de daders op het spoor te komen. Intusschen was Kunz von Kaufungen zoo snel mo gelijk gevlucht, reeds had hij de streek van Elterlein en Grünhain bereikt en was nog slechts een enkele mijl van van zijn einddoel verwijderd. Een kolen brander, Schmidt gcheeten, die juist zijn middag dutje deed in de nabijheid van de plaats waar de 'kinderroover zich bevond, werd wakker van het don derende gelui der stormklokken. Al dadelijk wekten de gewapende lieden, die hem op dat oogenblik pas seerden, zijn achterdocht, Met.zijn stok gewapend en in gezelschap van zijn herdershond, ging hij op hen toe en vroeg den ridder wie hij was. Tijdens het gesprek, dat nu volgde raakte Kunz met zijn sporen verward in het dichte struikgewas, ten gevolge waarvan hij viel. Van dit oogenblik in aak te de jonge prins gebruik om den kolenbran der van zijn aanwezigheid te doen blijken, die met zijn knuppel de knechten van Kunz neersloeg, den hoofdman zelf gevangen nam en met een aantal an- 'dére kolenbranders, die inmiddels op het lawaai wa ren afgekomen zich van de overige roovers meester 'maakten. In grooten triomph werden de gevangenen naar den Abt Liboruis te Grunhain gevoerd, vanwaar ze naar Zwickau werden overgebracht. Voor den Keurvorst verhaalde Schmidt nogmaals geuren en kleuren zijn avontuur, waarbij hij o.m. ver telde, dat hij den ridder met zijn knuppel er braaf van langs had gegeven, of zooals hij zich in het Duitsch uitdrukte „weidlich getrillt" had. Deze woor denkeus vond de vorst zoo grappig, dat hij de familie Schmidt den naam Triller toewees en dat hij boven dien den kolenbrander en heel zijn nageslacht het recht tot het kosteloos betrekken van hout toestond. Den 1-iden Juli van het jaar 1455 werd Kunz von Kaufungen door het zwaard terechtgesteld, terwijl Hans Schwalbe, de koksjongen en drie van Kau- fungens knechten in Zwickau werden gevierendeeld. Beter liep het ten slotte af met den tweeden kin derontvoerder, Wilhelm von Mosen, die uit een ge sprek dat hij van eenige landlieden afluisterde, het lot van zijn makker vernam. In hooge mate ontmoe digd besloten hij en zijn helpers alles te doen om aan de hand van den beul te ontkomen. Met deze bedoe ling schreven zij een brief aan den commissaris van politie, waarin zij aanboden den prins uit te leveren, wanneer hun slechts genade werd verleend. Zou aan hun verzoek niet worden voldaan, dan zou de jonge prins worden vermoord. Den llden Juli werd deze eisch ingewilligd en reeds den volgenden dag werd de kleine Ernst weer aan zijn verheugde ouders te ruggegeven. Het is slechts te hopen, dat ook voor de baby van Lindbergh de zaak een even gunstige wending moge nemen als deze prinsenroof van 477 jaar geleden. WOENSDAG 5 APRIL. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 6.45 en 7.30 Lichaamsoeefningen o.l.v. G. Klee rekoper; 8.00 Gramofoonmuziek; 9.00 Trio Michel; V.P. R.O.: 10.00 Morgenwijding; VARA.: 10,15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 VARA- Septet o.l.v. Is. Eyl; 1.45 Verzorging zender; 2.15 Neder- landsche week: Rede van E. Kupers, voorzitter van het N.V.V.; 2.45 Gramofoonmuziek; 3.00 Onze Keuken door P. J. Kers; 3.30 Voor de kinderen: „Het snijdertje", hoorsepl in 7 tafreelen; 415 Pianostukjes door Jan Trom; 4.30 Vraaguurtje voor kinderen; 5.30 VARA- Septet o.l.v. Is. Eyl; 6.30 Onthouders Radio-comité; 6.40 t Het Beginselprogram der S.D.A.P. (XII), Dr. F. M. Wibaut; 7.00 Vioolrecital door Alexander Moskowsky; 7.30 „Overval op Prof. Weltmann", hoorspel in telefoon- en zendergesprekken8.30 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.15 Uitzending van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 9.30 Orkest; 10.00 „Over de Ijs velden van Kiwatin"; 10.20 Orkest; 11.00 Persberichten Vaz Dias 11.15 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing: 8.15 Morgenconcert; 10.00 Dameskoor; 10.30 Korte Ziekendienst; 11.00 Harmoni umbespeling door M. F. Jurjaanz 12.00 Politiberichten; 12.15 Middagconcert; 2.00 Verzorging zender; 2.30 Le zen van Chr. Lectuur; 3.00 E. M. van Diffelen: „Spe len voor jongens en meisjes"; 4.00 Concert; 5.00 Kinder uurtje; 6.00 Uurtje voor de landbouwers: „Bemesting en Bodemziekten van Grasland"; 7.00 Kolonel G. J. Go- vaars van het Leger des Heils: „Herinneringen uit den eersten tijd"; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.00 De Haarlemsche Orkestvereeniging o.l.v. Frits Schuurman; 9.00 Lezing; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.30 Gram.-muziek. BRUSSEL (509 M.) 4.35 Concert uit Hotel „Albert Ier" door Balalaika orkest; 5.50 Gramofoonmuziek; 8,15 Idem; 8.30 Ogera. KALUNDBORG <1153 M.) 2.20 Omroeporkest; 4.20 Gramofoonmuziek; 7.20 Ka mermuziek; 10.10 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 5.35 Muziek bij „Hanneles Himmelfahrt"; 6.55 Dans muziek. HAMBURG (372 M.) 3.50 Concert door het Scarpa-orkest; 9.50 Concert. KöNINGSWL'STERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Concert; 3.50 Idem. LANGENBERG (472 M.) 12.30 Concert; 8.05 Hoorspel. DA VENTRY (1554 M.) 1.50 Concert; 3.50 Concert; 5.05 Orgelconcert; 8.35 Con cert. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 8.20 Omroep-orkest. PARIJS-RADIO (1725 M.) 11.50 Gramofoonmuziek; 8.05 oncert; 8.50 Gram.-muziek. MILAAN (331 M.) 6.25 Populaire muziek; 7.50 Gramofoonmuziek. ROME (441 M.) 7.25 Gramofoonmuziek; 8.05 Uitzending van een Opera. WEENEN (517 M.) 9.25 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 4.55 Kamermuziek; 9.50 Dansmuziek. BEROMÜNSTER (460 M.) Een Spaansch dorpje, waar het nog een beetje Middeleenwsch toegaat Over den doodgraver-goudstukkenslikker. 5.50 Gramofoonmuziek* In zeker dorpje dicht bij Madrid is alles nog een beetje Middeleeuwsch gebleven, kachels zijn er een groote zeldzaamheid. Wanneer het er koud is, gaan de vrouwen vroeg naar bed en de mannen gaan nog een straatje om. Deze laatsten schijnen dus wel vol komen tegen de luimen van het klimaat bestand te zijn. Dit is evenwel minder het geval dan men mis schien denkt. Het straatje-om leidt regelrecht naar de herberg en aldaar verwarmt men zich dè leden door het gestadig drinken van wijn. De doodgraver van dit dorp in het Guadamarage- bergte heeft het niet al te breed, want dank zij de natuurlijke gehardheid en de uitstekende verwar mingsmethode der inwoners, worden er jaarlijks maar weinigen tot de Vaderen verzameld, zoodat de bezigheden van den kerkhofbewaarder hoofdzakelijk bestaan in het onderhouden der weinige graven. De zer dagen ontdekte de man echter een manier om wat meer geld in zijn bezit te krijgen. Hij begaf zich 's avonds met dc anderen naar de dorpskroeg en sloeg eerst een paar glazen rooden wijn naar binnen. Vervolgens begon hij te pochen op zijn sterke maag. Een echte struisvogelmaag had hij, zooals hij beweerde; hij slikte ijzer cn staal alsof het hoestpastilles waren en splinters hout gaven hem niet veel meer moeite dan een lolly. „Slik dan eens dit mes in", bood een der boeren aan. Maar daar was de man met de sterke maag niet voor te vinden. Hij wilde wel een goudstuk in zijn keelgat laten verdwijnen, op voorwaarde, dat hij er een glas wijn bij cadeau kreeg. Hij ging er voorts prat op, dat hij meer kon drinken dan zijn vrienden konden betalen. De boeren keken elkaar aan en men besloot den reeds lichtelijk aangeschoten stamgast op de proef te stellen. Deze begon de goudstukken te verslinden, die twee welgestelde dorpsgenooten hem voorzetten, en besproeide ze rijkelijk met druivensap. Niet min der dan dertig glazen van het edele vocht en dertig goude Pesetas waren reeds geconsumeerd en nog steeds was de kampioen niet verzadigd. Bij veertig werd de wedstrijd onderbroken, omdat niemand meer geld bij zich had. De doodgraver moest naar huis worden gedragen en men vreesde, dat hij wat men noemt zijn eigen graf had gegraven. Maar zoo ver was het nog niet. Na vijftien uur werd hij wakker en nuttigde zelfs een kippenboutje, maar den dag daarop klaagde hij over buikpijn. Nog een halven dag daarna was hij werkelijk een beetje ziek en toen het erger werd, bracht men hem over naar Madrid.- Het eerste was men deed na zijn opname in het ziekenhuis, was een Röntgen-foto maken van 's mans ingewanden en tot hun niet geringe ontstel tenis ontdekten de doktoren veertig ronde, platte schijfjes, die eenige stoornis schenen te veroorzaken. Onmiddellijk lieten zij wonderolie en andere pur geermiddelen aanrukken en reeds een uur later ver lieten de eerste goudstukken langs den gewonen weg het lichaam van den patiënt. De artsen zetten groote oogen op, toen het bleek, dat hun Inrichting een ware „Ezeltje strek je" was rijk geworden. Vier-en-twintig uur daarna evenwel ontsnapte de ongewone verpleegde en werd pas een dag later weer opgepikt. Hij verkeerde toen in een alleszins benij- denswaardigen toestand cn had veel weg van een kip, die haar (gouden) ei niet kon kwijtraken. Omdat hij bevreesd was, dat de geneesheeren er met zijn pesetas vandoor zouden gaan, had hij de vlucht genomen en eerst toen men hem verzekerde, dat hem niets te kort zou worden gedaan en hem zijn eerlijk gegeten geld niet zou worden onthouden, kreeg men hem zoo ver, dat hij mee terug ging naar de kliniek en toeliet, dat men daar opnieuw zijn spijsvertering bevorderde met wonderolie. Na een week wandelde hij geheel hersteld en met veertig gouden munten in zijn buidel naar zijn dorp terug. Hij bezoekt thans weer de herberg cn daagt iedereen uit, maar niemand wil zich meer in laten met den man, die in den meest letterlijken zin, ieders geld opslokt. werkt zacht en weldadig als een Mei-regen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In Prijzen van 20—3045 en 75 cent. Telefonische waarschuwing nachts om half twee, dat er een bom in den tuin ge legd was. In den nacht van 1 op 2 April omstreeks half één werd er getelefoneerd naar het bekende familie-pension Rieff aan den Bezuidenhoutscheweg te Den Haag. Da familie was niet thuis. Doordat de telefoon aanhoudend bleef bellen, is een lid van een der families, die sedert twee dagen in het pension verblijf houdt, en die reeds ter ruste was, opgestaan en heeft de telefoon opgeno men, daaT er gedacht werd, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Gevraagd werd om den heer Rleff te spreken en toen werd medegedeeld, dat deze niet aanwezig was, werd geantwoord: „dat is erg jammer, want als 'n goed vriend van den heer R. wilde ik hem waarschuwen, dat er door bolsjewieken een bom in zijn tuin is gelegd, welke na ongeveer 20 minutan ontploffen kan." Verder werd gevraagd of diegene, die aan de telefoon stond, ook in het pension Rieff woonde en of die een kamer aan de achterzijde van het huis had, het ware hem dan geraden, zoo snel mogelijk die kamer en nog beter het geheele huis te verlaten, daar de ontploffing ieder oogenblik kon geschieden. Doodelijk verschrikt is toen de betrokken familie in, nachtgewaad, met mantel of jas omgeslagen, de straat opgevlucht, en heeft alarm gemaakt. Politie arriveerde spoedig. De tuin werd onderzocht, maar er werd geen bom gevonden. Toen werd ingezien, dat men hier met een infame April-mop te doen had. De heer Rieff, zoo lezen we in de „Msb." heeft sterke vermoedens tegen iemand, die hem deze poets zou heb ben gespeeld en hij heeft daarvan aangifte bij de po litie gedaan, die deze zaak streng ter hand zal nemen. Of 300. Nu begon een tocht over bergen, De gasten reden nu vooraan, Met den zwarten vorst der bergen. Door senlvoeters voorafgegaan. Het was een groote stoet ruiters, Die het pad tusschen heuvels nam, En men reed een dagreis verder, Tot men aan een andere oase kwam. 301. Wim bleef staan voor een speelgoedwinkel, Waar hij mooie dingen zag En waar naast poppen, doozen, platen, Ook een prachtig vliegtuig lag. Ik wou, dat ik zoo iets kpn krijgen, Ik wou, dat ik eens ruilen kon, En dat ik nou die vliegmachien kon krijgen, Voor die slappe luchtballon.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8