Alieicti Nitiws- Oe Wisselbeker. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. STEUN AAN DE VEEHOUDERIJ. Steun aan de Zuivelbereiding. Brutale dief aan het werk. Al te goedgeloovig. Prinses Juliana naar de Wieringermeer. ENSCHEDE WERKT WEER. Onbewoond huis geplunderd. Boerderij brand in Friesland. Buit van een inbraak gevonden. Ierland's antwoord aan Engeland. HET PLAN REEDS IN ZEE Met enthousiasme in Voetbalkringen ontvangen. Woensdag 6 April 1932. SCHAKER 75ste Jaargang No. 9049 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. BOERDERIJ. Wetsontwerp op komst Het Haagsche Corr. Bur. meldt: De Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw heeft als antwoord op het pe titionnement bericht van den Minister ont vangen, dat een wetsontwerp tot steunverlee- ning ten behoeve van de ve e h o u d e r ij spoedig het -departement zal verlaten, terwijl maatregelen ten behoeve van de varkenshou derij een punt van onderzoek uitmaken. Het wetsontwerp gereed. Nader meldt het Haagsche Corr. Bur.: Naar wij vernemen, heeft een wetsontwerp tot steun aan de zuivelbereiding het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw verlaten. OP KLAARLICHTEN' DAG IN EEN WONING TE GOUDA INGEBROKEN. f 300 buitgemaakt. 'Een tot nu toe onbekende dief heeft een bezoek ge bracht aan den winkel en de woning van den heer Forst- hövel aan den Kleiweg te Gouda en er een geldkistje, waarin zich een bedrag van f300 bevond en- dat was op geborgen in een der laden van een buffet, dat in de huiskamer is geplaatst, weggenomen. Teen de heer Forsthövel uit het kistje eenig geld wilde nemen, bemerkte hij, dat het verdwenen was. Aanvankelijk verdacht hij zijn zoontje, dat de gewoonte heeft veel van wat hem in handen komt in de naast het huis stroomende Bleekerssingelgracht te werpen, ervan, dat hij ook dit kistje argeloos had weggewor pen. En hij gaf opdracht met een baggernet ter plaatse waar het kistje liggen kon te dreggen. Dit bleef zon der resultaat. Later is nog met een magneet gezocht, doch het vermiste was en bleef weg. Inmiddels deden de bewoners een eigenaardige ont dekking. Het was wel opgevallen, dat om even over twee plotseling de radio eigener beweging ophield te spelen, doch door de drukke werkzaamheden schonk niemand daaraan bijzondere aandacht. Een half uur later ontdekte men dat ook de winkelbel niet meer werkte en men dacht dat een stop van het electrisch licht doorgeslagen was. Doch toen men een nieuwe op het schakelbord wilde indraaien, werkt ontdekt, dat de beide stoppen waren losgedraaid, waardoor de stroom was uitgeschakeld. Nu kon men vrij zeker aannemen, dat een insluiper, die met de plaats van het schakelbord, dat van buiten slechts door een raampje met de hand te bereiken is, en met de situatie binnen op de hoogte moet zijn ge weest, een bezoek had gebracht De man kon, nadat hij den stroom had uitgescha keld, ongemerkt den winkel betreden. Hij heeft toen voorzichtig de deur welke toegang tot de huiskamer geeft geopend en geen onraad bemerkende de fa milie vertoefde op dat oogenblik achter heeft hij vlug het buffet geopend en het geldkistje er uit geno men. Op dezelfde wijze als hij gekomen is moet hij de woning verlaten hebben. Het geheele geval heeft zich afgespeeld binnen een tijdsverloop van een twintigtal minuten, den tijd tus sen het oogenblik waarop de radio zweeg en het moment, dat een klant den winkel betrad. Bet is een brutaal stukje, dat hier op klaarlichten dag, in het drukste gedeelte der stad geleverd is. Men vermoedt, dat de insluiping door een bekende w gepleegd, immers is duidelijk, dat hij de situatie door en door gekend heeft. 1 De „Rijke" Nederlander te Eschweiler. Op zeer geraffineerde wijze heeft een 32-jarige on- fhwwde Rotterdammer in het stadje Eschweiler bij m groote bedriegerijen en oplichtingen gepleegd meldt de „Msb.". Door zijn deftig optreden wist hij spoedig veler vertrouwen te winnen en allen geloof den zijn verhaal, dat hij een flinke erfenis had te J^^achten. In een zaak kreeg hij bovendien een .K®.betrekking. Hij huurde een mooi gemeubileerd verblijf in een villa, liet een badkamer van 1200 mark aanleggen, schafte zich de allerfijnste garderobe aan en de fijnste ondergoederen. Taxi-chauffeurs betaal de hij met beloften op de toekomst en hij wist geld van hen los te krijgen. Dezer dagen vierde hij een grootsch feest: het afscheid van het vrijgezellen-leven. V.ertig personen had hij aan den feestmaaltijd genoo- aiga.. Ook dit festijn moet nog betaald worden. Thans neett de politie hem aangehouden. Tot dusver is he fteen de man zijn goedgeloovige leveranciers voor ouuu mark heeft bedrogen. Hij is naar de gevangenis te Aken overgebracht. Het bezoek vastgesteld op 25 Mei a.s. Het bezoek van prinses Juliana aan den Wierin- germeerpolder, waarbij de prinses een gedenksteen zal plaatsen voor het kerkgebouw en het wijkgebouw vanwege de Ned. Herv. Kerk, is bepaald op Woens dag 25 Mei. NU HET TEXTIELCONFLICT TEN EINDE IS. De poorten open; de fabrieken weer In gang. Reeds 8000 van de 10.000 arbeiders aan t werk. Gistermorgen zijn al de textielarbeiders in Twente,voor zoover zij een oproeping van de verschillende firma's ontvingen, als gewoon aan het werk gegaan, zoodat alle fabrieken, die aangesloten zijn bij de Enschedesche en Twentsch-Geldersche fabrikantenvereeniging wederom in bedrijf konden worden gesteld. In Enschede stonden tegen het aanvangsuur groote groepen arbeiders, meestal stakers, die niet te werk konden worden gesteld, voor de verschillende fabrieken. De belangstelling was echter minder groot dan werd verwacht Op alle fabriekspunten In de stad stond een groot aan tal marechaussees en gemeentepolitie geposteerd, terwijl bij de fabrieksgebouwen aan den Lagen Bothof een viertal marechaussees te paard stond opgesteld. Er werd echter geen enkele wanklank vernomen. De menigte hield zich buitengewoon rustig, terwijl de arbeiders, die aan het werk konden gaan overal onge stoord de fabriekspoorten binnengingen. Burgemeester Bergsma kwam zich persoonlijk van den toestand op de hoogte stellen en hij reed per auto langs de verschillende fabrieken. Toen om half acht de arbeid overal werd hervat, ver spreidden de menschen zich rustig en trokken bij groep jes naar de binnenstad en de verschillende organisatie- gebouwen. Over het algemeen valt op de werkgelegenheid geen peil te trekken. Men kan echter niet aan den indruk ontkomen, dat slechts een heel gering percentage van het vroegere aantal arbeiders te werk is gesteld, al zal dit in de komende dagen nog wel eenigszins worden uit gebreid, wijl verschillende afdeelingen pas geleidelijk op gang kunnen worden gebracht. Uit een opgave, van werkgeverszijde verstrekt, blijkt, dat in den loop van de week ongeveer 800Q textielarbei ders weder aan het werk zullen worden gesteld. Voor ongeveer 3000 is nog niet direct emplooi te vinden. Buiten Enschede zijn nog ruim 600 arbeiders zonder werk, die deze week niet meer aan den arbeid zullen gaan. Weer een conflict Naar gemeld wordt zijn reeds aanstonds bij de her vatting van de werkzaamheden bij de fa. Nico ter Kuile aan den Lagen Bothof te Enschede moeilijkheden gere zen tusschen arbeiders en directie. De arbeidsvoorwaarden zouden er door rationalisatie en tariefsberekening in alle afdeelingen aanmerkelijk slechter zjjn dan tusschen werkgevers- en werknemers organisaties is overeengekomen. De confessioneele organisaties zijn reeds van een en ander in kennis gesteld en hebben het geschil bij de fabrikantenvereeniging aanhangig gemaakt. Het verluidt, dat o.m. van de zestien kaminhangers er slechts vier zijn te werk gesteld. Deze vier zouden voor taan per boom worden betaald, hetgeen voor hen een loonsverlaging beteekent van 20 tót 25 pet. Verder zouden de Northropwevers op 9 getouwen zijn gebracht met een tarief van f 3.10 per getouw per week. Bij de spinnerij Twente in Almelo is nagenoeg het geheele personeel wederom te werk gesteld. Van de 250 arbeiders zouden er slechts 7 niet zijn aangenomen. Naar verluidt zou bij de fa. Spanjaard te Borne on geveer Vi van het personeel zijn aangenomen. De inbraak aan den Westersingel te Rot terdam. Zooals reeds gemeld, is er de vorige week ingebro ken in een pand aan den Westcrsingel te Rotterdam, waarvan de bewoners, de familie van E., tijdelijk af wezig waren. Bij een voorloopige schatting werd geconstateerd, dat een trap- en gangloopcr. een radiotoestel, een waschmand, drie stel gordijnen, en een theetafel met toebchooren weggehaald werden. Een inventarisatie, door de bewoners gemaakt, bracht aan het licht, dat behalve dit alles ook nog twaalf schilderijen verdwe nen waren. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid on derzoek in. Een agent had op den dag na den in braak twee mannen op het kruispunt van den Nieu wen Binnenweg en den Westersingel met een hand wagen zien loopen. Het tweetal had door zijn gedra gingen de achterdocht van den politieman opgewekt en zoodoende wist hij een vrij volledig signalement van hen op te geven. Dit spoor volgende, is de politie er thans i ge slaagd deze twee mannen en een vrouw aan te hou den. Zij ontkennen echter zich aan den inbraak schuldig gemaakt te hebben. Het gestolen meubilair is inmiddels ook al terecht gebracht. Het werd gevonden bij een opkoopster aan de Sumatrastraat, waar het voor f95 verkocht was. De poliue zet het onderzoek inmiddels nog voort. Wederom veel vee In de vlammen omge komen. Uit Heerenveen: Gisteravond te ongeveer negen uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapi tale boerderij van den heer L. H. de Jong te Boven- knijpe. De schuren brandden tot den grond toe af, waarbij twaalf koeien, vier pinken en drie kalveren in de vlammen omkwamen. Een drietal kalveren kon nog gered worden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin ht voorhuis gedeeltelijk te behouden Van den inboedel kon nog een gedeelte naar buiten gebracht worden, doch dit had groote waterschade be komen. De schade wordt op ruim f 10.000 geschat en wordt door verzekering gedekt. Diefstal in de pastorie te Oss. Zooals reeds gemeld is, werd eenige dagen geleden ingebroken in de pastorie der R.K. kerk van het H. Hart te Oss, waarbij een partij tafelzilver ter waarde van ongeveer f 300 ontvreemd werd. Maandag, zoo meldt de „Tel.", ontdekten spelende kinderen bij toe val ln een nabij de kerk gelegen sloot, iets blinkends. Door passeerende voorbijgangers werd de politie hier van in kennis gesteld. Deze vischte het gestolen zilver, alles aan elkaar gebonden, geheel compleet, uit het water. De dieven hadden blijkbaar hun buit op deze plaats verborgen, met de bedoeling het later weer voor den dag te kunnen halen. Eed van trouw moet uit de Grondwet ver dwijnen. De Valera bereid naar Londen te komen. Reuter seint uit Dublin: Het antwoord van den Ierschen Vrijstaat aan de Brit- sche regeering is heden per post verzonden. Er staat in dat het standpunt van den Ierschen Vrij staat is dat de eed uit de grondwet moet verdwijnen omdat dat een zaak van binnenlandsche politiek is, die alleen den Vrijstaat raakt en niemand anders aangaat. Wat betreft de vraag van de afschaffing van de beta ling der annuïteiten, daarover kon men nog eens onder handelingen voeren. De Valera is bereid naar Londen over te komen om de argumenten uiteen te zetten voor het houden van de voor de grondbelasting bestemde bedragen in de Iersche schatkist. Het wetsontwerp voor de afschaffing van den eed zal 20 April a.s. in het Iersche parlement voorgesteld worden. Ex-president Cosgrave heeft heden een vergadering gepresideerd waarin plannen werden besproken voor de bestrijding van de regeering-De Valera in verband met deze geschiedenis van eedsafschaffing en weigering om grondbelasting te betalen. Australië en Nieuw-Zeeland waarschuwen De Valera. Uit Canberra wordt gemeld, dat de premier van Au stralië, Lyons, een telegram heeft gezonden aan De Valera, waarin hij de bezorgdheid zijner regeering tot uiting brengt over pogingen van den Ierschen Vrijstaat om de banden te verzwakken, die het Britsche rijk bij eenhouden. In denzelfden geest heeft de premier van Nieuw Zeeland. Forbes, aan den Ierschen premier gete legrafeerd. GROOTE ARMOEDE IN ZUID-AFRIKA. Ongekende werkloosheid. Uit Johannesburg werd half Maart aan „Die Volks stem" gemeld, dat de armoede en het gebrek er nog nooit zoo groot waren geweest als toen. Nimmer tevo ren waren er zooveel mannen en vrouwen werkloos en nooit was het werkloosheidsvraagstuk er zoo onoplos baar geweest. Vakbondambtenaren en liefdadigheidsgenootsohappen zitten met de handen in het haar. zoo werd verder nog aan het blad gemeld. Een nauwkeurig onderzoek had ge toond dat de stille armoede bijna ongeloofelijk was. DE RATTENPLAAG TE BUDEL. De griezelige dieren reeds in vele bedden aangetroffen. Onlangs meldden we, dat vanwege den plantenziek- tenkundigen dienst te Wageningen te Budel bij wijze van proef bij een landbouwer een mengsel van zeker soort rattengif werd geplaatst, teneinde de ratten te kunnen verdelgen. Of er succes werd bereikt is nog on bekend. Wel is het een feit, dat thans ook de meeste bewoners in de kom van het dorp door de ratten worden bezocht. De dieren worden zoo brutaal, dat men ze op vele plaatsen in de bedden kan aantreffen. SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN TE PARUS GESLOTEN. Uit protest tegen de belastingen waren gister te Parijs alle schouwburgen en bioscopen gesloten. De eene dag van sluiting beteekent een verlies aan be lastingen voor den staat van ongeveer 1.488.000 francs. Voetbal. De goedkeuring van den K.N.V.B. bereids ontvangen. Het voorloopige plan, vermeld in de sportrubriek van het nummer van gister, waarbij wij ons gedacht hadden een Wisselbeker uit te loven, om voor do rest van dit seizoen voetballend Noorderkwartier nog wat spannende wedstrijden te bereiden, is reeds wer« kelijkheid geworden. In voetbalkringen is het plan met enthousiasme ontvangen en wij twijfelen niet dat, als straks de verschillende vereenigingen het inschrijvingsformu< lier thuis gestuurd krijgen, de deelname algemeen zal zijn. Voor deze deelname zullen worden aangezocht de clubs uit de 1ste en 2de klas N.H.V.B., de reserve 3de klas K.N.V.B. en de 4de klas K.N.V.B. De praktijk heeft geleerd, dat de uitslagen van wed strijden tusschen deze clubs, die niet zoo erg veel in sterkte verschillen, soms verrassende resultaten te zien kunnen geven, hetgeen niet na zal laten de spanning van week tot week te doen toenemen. De algeheele organisatie der wedstrijden berust bij de vereeniging „SPARTA" (Schagcn), waarvan hef bestuur met de grootste bereidwilligheid oogenblik" kelijk de nadere uitwerking van het plan ter hand heeft genomen. Tot ons groot genoegen mocht het zijn groote voort varendheid reeds bekroond zien, doordat gisteren de goedkeuring van den K.N.V.B. voor het houden der wedstrijden reeds is binnengekomen. Dit zijn voorloopig de mededeelingen die wij hier over kunnen doen, waaraan we misschien nog kun nen toevoegen, dat getracht zal worden om de demi finale en finale in Schagen gespeeld te krijgen. Doch dit zijn dingen, die alle nog nader geregeld moeten worden en eerst van later belang zijn. Hoofdzaak is, dat de wedstrijden er komen en gezien de geestdrift die de leiding tot nu toe bij de verwezenlijking van de plannen betoonde, hebben wij het volste vertrou wen, dat het oogenblik waarop de eerste beker-wed strijd gespeeld zal worden, niet ver mesr af zal zijn. WINKEL UITGEBRAND. De vrouw werd wakker van het springen der ruiten. Maandagavond half elf brak brand uit in den win kel van P. v. S. te Wolfaartsdijk. De vrouw des hui zes werd wakker van het geluid van springende rui ten De man dacht aan inbrekers en stelde een on derzoek in. Het bleek, dat de winkel in brand stond. Vlug werden de drie kinderen gewekt, die op den zolder sliepen. Vrouw en kinderen namen daarop in nachtgewaad de vlucht. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in de woonvertrekken te behouden. De winkel met inventaris brandde ech ter uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. ONDER EEN LIFT BEKNELD. Mijnongeluk met doodelijk gevolg. Maandag geraakte in de ondergrondsche werken van de Staatsmijn Hendrik te Heerlen de mijnwerker J. S. bekneld onder de lift van een tusschenschacht. Hij werd naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht, waar hij gisteren aan de gevolgen is over leden. Hij was 20 jaar oud en woonachtig te Rumpen,

Schager Courant | 1932 | | pagina 1