iliiliu Nitus- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. TARDIEU'S EERSTE VERKIEZINGSREDE. Auto tegen een boom gereden. Ernstige onlusten op N e w-F o u n d 1 a n d. De vechtpartij bij Roozendaal. De kleine Lindberg gezond en wel. ,1 Weer een departement van Landbouw? De molenaars in moeilijkheden. Schip op de Zuiderzee in nood. Fa. Gebr. ROTGANS N e d e r 1 a n d—B e I g i SPRUTOL Bekendmakingen. Kostelooze inenting. Plaatselijk Nieuws. Donderdag 7 April 1932. SGHAGER 75ste Jaargang No. 9050 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. TARDIEU. Een politiek van verzoening. int Parijs: Aan een reusachtig diner, waaraan tweeduizend. In aan de regeering nauw verwante politieke kringen, per sonen deelnamen en dat gehouden werd ter eere van minister-president Tardieu. heeft de laatste een politieke redevoering afgestoken ter inleiding der verkiezingscam pagne. Daarin gaf hij een overzicht van de afgeloopen wetgevende periode 19281932 en herinnerde aan de bin nen- en buitenlandsche moeilijkheden van politieken aard. welke het parlement moest overwinnen. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zei Tar dieu, is de groote taak geweest het bezweren van het oorlogsgevaar en het organiseeren van den vre de. Voor het in stand houden van den vrede bestaan er twee mogelijk heden: wanneer weder- zijdsche hulpverleening ontbreekt moet men vasthouden aan de vrij heid voor het caststellen van de eigen nationale strijdkrachten of men moet die wederzijdsche hulpverleening organisee ren, en dan kan men de strijdkrachten verminde ren. De opstellers van het Vredesverdrag van Ver- sailles heben in hun werk die twee mogelijkheden vereenigd. De politiek van voorziohtigheid en vooruitgang, al dus Tardieu, heeft Frankrijk ln de laatste vier jaren gevoerd. In April 1928 leek Frankrijks toestand uiterlijk lieden schitterend. In werkelijkheid was de toestand toen echter dreigend. Een garantie voor het voortduren van den bestaanden toestand ontbrak. De Rijnland-be zetting moest in 1935 ophouden en ln 1928 was nog slechts de derde zone bezet, waardoor, volgens maar schalk Foch, alle militaire waarde van de bezetting was verdwenen. Ook het Dawes-plan vormde slechts een tij delijke oplossing. Tijdens Poincaré's ministerie heeft .Briand meer dan eens op de gevaren en de onzekerheid van den toestand gewezen. Niemand heeft hem tegen gesproken. maar niemand heeft ook een positieve poli tiek daartegenover geplaatst. Onder die omstandighe den is de parlementaire zittingsperiode 19281932 begon nen. Vervolgens zette Tardieu uiteen, dat men de keuze had tusschen negatief nationalisme en tijdelijk inter nationalisme. Evenals Poincaré en Laval heeft Tar dieu in de drie door hem geleide kabinetten den mid denweg tusschen beide gekozen. Gedurende de afge loopen zittingsperiode is Briand minister van Buiten landsche Zaken in alle regeeringen geweest. Tardieu herinnerde aan de bepalingen, die Duitsch- land in de afgeloopen vier jaar heeft verricht Hij wees er op, dat Frankrijk bewijzen heeft gegeven van zijn opbouwende actie in de betrekkingen met de vroegere vijanden, de uitbreiding van zijn materieele veiligheid en de organisatie van den vrede door middel van ver dragen. In onze betrekkingen met Duitschland, aldus spreker, hebben wij voortdurend blijk gegeven van on zen wensch tot overeenstemming. Gedurende de afge loopen jaren is de vrede gehandhaafd en geconsoli deerd en Frankrijk heeft steeds blijk gegeven van zijn "wil om internationale conflicten op vredelievende wijze te beslechten. Tardieu besloot zijn rede met een beroep op alle republikeinsche partijen om de eenheid te bewaren teg#nover de socialisten. Vier schoolkinderen licht gewond. Een der passagiers licht gewond. Mon a.ut.obu?' die rijdt op het traject Hoogeveen— *^®PPel is gistermiddag nabij Ruinen, vermoedelijk top Vo^e Van een defect aan de stuurinrichting, in7ït Cen 1)00111 Pereden en totaal vernield. Van de Rn" wercl ^-jarige aannemer Kiers uit op slag gedood, terwijl vier schoolkinde ren lichte verwondingen bekwamen. deerd°Vei^e Passa&lers cn de chauffeur bleven onge- meJd-V°^>en(*e nadere bijzonderheden worden nog ge- pën*3van fle firma Lambers was gewoon om half n uit Meppel vertrokken met bestemming Dwingelo. ®^are regenval en de sterke storm hadden de toch nut S wegen zeer glibberig gemaakt. Vijf mi- rio k VoorbÜ Ruinen tusschen Ruinen en Ansen nam o„. .s. een v'rij scherpe bocht, waarbij de chauffeur 'fl!®Vl^ de bocht goed nam, doch de glibberige, oaderige weg werd hem noodlottig. De groote auto- hn wfarin een tiental personen zat. reed tegen een r®? Pletter. De inzittenden rolden door elkaar, erwiji de timmerman G. Kiers door de voorruit werd geslingerd en gedood. De man was gehuwd. Van de mzittenden bekwam een enkele lichte ver- ondmgen door glasscherven. Politie en geneeskundige hulp was spoedig aanwe- i-s „ui,, "na aoiivYc- nil'i i waarvan de carrosserie geheel was ver- nieia, werd later naar Meppel gesleept, nadat bij het n rzoek was gebleken dat remmen enz. in orae waren. Woeste werkloozen Regeering en poli tie ingesloten. Vernielingen in regee- ringsgebouwen. V.D. verneemt uit New York: In de hoofdstad van Newfoundland, st. Johns. waar reeds eenige weken geleden ernstige werkloosheids onlusten plaats vonden, waarbij de minister-presi dent door werkloozen mishandeld dreigde te worden zijn thans opnieuw onlusten van veel grooter en ern stiger aard uitgebroken. Een menigte van 15000 menschen heeft Dinsdag het parlementsgebouw en de regceringsgebouwen be stormd, een groot deel van den inventaris verniold en de meeste leden der regeering en bijna de gehecle politiemacht van St. Johns in het gebouwencomplex ingesloten. Ook gedurende den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft een menigte van 4000 menschen het parle mentsgebouw belegerd. De ontevredenheid is ontstaan door de groote werk loosheid, die op Newfoundland heerscht en waarte gen door de regeering onvoldoende maatregelen wor den genomen, terwijl de werkloosheidsuitkeering zeer onvoldoende is. Gedurende de Dinsdag gevoerde werkloosheidsbe sprekingen in het parlement bood een delegatie van werkloozen aan de regeering een petitie aan. L'it den stand der debatten bleek echter, dat de re geering geen bijzondere maatregelen vvenschte te ne men, waarop de menigte in woede ontstak en het par lementsgebouw bestormde. Geëischt werd .dat opheldering gegeven zou wor den omtrent verschillende beschuldigingen tegen den minister-president, Sir Richard Squires, en tegen eenige ministers, die documenten van kabinctszittin- gen zouden hebben vervalscht. Inmiddels was do menigte uit het parlementsge bouw in de regeeringsgebouwen doorgedrongen, waar vensters, deuren en meubelen werden ingeslagen en uitroepen werden gehoord als: „Weg met de regee ring"! „De regeering moet aftroden!" en „Smijt den minister-president in de haven!" Bijna terstond na de bestorming was zoo goed als dé geheele politiemacht van St Johns gealarmeerd en er ontstond een gevecht tusschen de politie en de menigte, waarbij de politie het onderspit moest del ven en in het gebouw vluchtte, evenals een aantal ministers. Alle uitgangen van het parlementsgebouw werden gebarricadeerd en eeh menigte van 4000 menschen hield den geheelen nacht het gebouw in „staat van beleg." Bij de schermutselingen met de politie werden 20 burgers en 5 politieagenten gewond, waarvan één po litieagent ernstig. De regeering afgetreden. Nader wordt gemeld: De regeering van New-Foundland is afgetreden. Bij de in de hoofdstad Dinsdag plaats gehad hebbende botsingen slaagde de minister-president erin, te vluchten. De betooging is veroorzaakt door geruchten, dat de regeering geknoeid heeft met de gelden, voor den steun van werkloozen bestemd. Reeds in Februari waren dergelijke beschuldigingen tegen den minister president geuit, die echter na een officieel onderzoek vrijgesproken werd. Nog drie arrestaties. In aansluiting op het bericht omtrent de bloedige vechtpartij, welke Maandagavond plaats had in 't café van L. en'daarbuiten op de Bredasche Baan te Bos- schehoofd wordt nog het volgende gemeld: Ais gevolg van het politie-onderzoek zijn Dinsdag nog gearresteerd zekere M. M. uit Rucphen en zekere F. R., bijgenaamd Frans de Belg, uit Antwerpen, die vaak te Eindhoven verblijft en meermalen ook in West- Brabant vertoeft, waar hij met leuren den kost tracht te verdienen. Ook de gewonde J. H. uit St. Willebrord, die in het ziekenhuis te Oudenbosch was opgenomen, is gister daar opgehaald en met vorengenoemde personen naar Hoeven overgebracht, waar zij in het arrestantenlo kaal zijn opgesloten. In het arrestantenlokaal te Bosschehoofd bevinden zich nog de Maandagavond reeds aangehouden N. H. uit St. Willebrord en J. v. H. uit Roosendaal in af wachting van hun overbrenging naar het Huis van Bewaring te Breda, waarheen ook de arrestanten uit Hceven zullen worden overgebracht. De vrouw van J. v. H. uit Roosendaal, die Maandag avond te Bosschehoofd in bewaring werd gesteld, is thans voorloopig op vrije voeten gelaten. Curtis in contact met de ontvoerders. Reuter seint uit Norfolk (Virginia): Curtis, scheeps bouwer uit Norfolk, die aan do opsporing van Lind- bergh's kindje meehelpt, heeft verklaard, dat hij met de ontvoerders in contact is gekomen en dat de baby gezond en wel is. EEN SLAAPWANDELAAR? Jongen verdwenen. Sedert Maandagmorgen wordt te Terapelkanaal vermist de 15-jarige G. P. Hij moet des nachts in nachtgewaad verdwenen zijn, want zijn kleeren la gen 's morgens onaangeroerd in zijn slaapkamer. Men vreest,, dat hij te water is geraakt. Dreggen heeft echter tot nu toe geen resultaat opgeleverd. DE WEDERINSTELLING DOOR LEDEN DER EERSTE KAMER BEPLEIT. Blijkens het Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake de gewijzigde departe mentale indeeling, bepleitten enkele leden de weder instelling van een departement van Landbouw, Nij verheid en Handel, gelijk wij dat hebben gekend in de jaren 19051922. H.i. is het niet voor tegenspraak vatbaar, dat het nieuwe departement van Economi sche Zaken en Arbeid overbelast zal zijn. Vele le den achtten het veeleer een voordeel, dat het hoofd van het bedoelde departement belast zal blijven met de zorg voor zoowel sociale als economische aange legenheden. Daardoor pas bevordert men dat de juiste maat in acht wordt genomen bij het beharti gen van beiderlei belangen en dat de kans op een zijdigheid te dezen aanzien gering zal zijn. Ook om redenen van administratieven aard opper den enkele leden bezwaren tegen de nieuwe indee- ling. Ook had men van deze zijde bezwaar tegen de aanstelling, in meerdere mate dan voorheen geschied de, van directeuren-generaal, waardoor de invloed van ambtenaren op het beleid der regeering allengs wordt uitgebreid. De nood van den landbouw. Met het oog op de belangen van den landbouw •achtten verscheidene leden den maatregel niet op het juiste moment genomen. De zorg voor de met het oog op de crisis ten behoeve van den landbouw te treffen hoogst belangrijke en ingrijpende voorziening thans over te brengen van een departement, waar men er mede vertrouwd is, naar een ander, waaraan men zich in dezo moeilijke materie nog geheel zal moeten inwerken, achtten zij een bedenkelijke proef neming. Andere leden achtten dit bezwaar niet van zoo ernstigen aard, omdat bij de nieuwe indeeling het ge oefende en met de crisiszaken bekende personeel niet verdwijnt. Slechts de betrokken departementshoof den zullen eenigen tijd noodig hebben om zich- met den nieuwen toestand vertrouwd te maken Dezelfde moeilijkheden worden trouwens ondervonden bij het. optreden van elk nieuw kabinet. Deze leden konden zich met de nieuwe indeeling dan ook vereenigen. Zij achtten het echter zeerg ewenscht, dat er een di recteur-generaal van den landbouw benoemd wordt, hoewel zij het billijkten, dat de minister van Ar beid, Handé) en Nijverheid, die nu voor het eerst de landbouwbelangen te behartigen krijgt, eenige erva ring wil opdoen, eer hij beslist over het al of niet aanstellen van een zoodanigen functionaris. Veer andere leden waren van meening, dat onmid dellijk na het inwerkingtreden der nieuwe indeeling een directeur-generaal behoort te worden aangesteld ter voorziening in de gedurende de afgeloopen jaren gebleken dringende behoefte aan centrale leiding. Tengevolge van de uitvoering der Tarwe- wet. Audiëntie bg H.M. de K cci in gin. De voorzitter en secretaris van den Algemeenen Ne- derlandschen Molenaarsbond, de heeren C. R e z e 1- man te Wierlngerwaard en J. W. E. Schrijver, uit Nijbroek bij Deventer, zijn gistermiddag door HM. de Koningin in audiëntie ontvangen om de bezwaren der molenaars tegen de uitvoering der tarwewet toe te lichten. Hare Majesteit onderhield zich gedurende 25 minuten met beide heeren en toonde groote belang stelling voor de moeilijkheden, waarin de molenaars in de tarweverbouwende gebieden, speciaal in Zeeland en op de Zuidhollandsche eilanden, verkeeren. De Ko ningin stelde verschillende vragen om volledig over den toestand te worden ingelicht. Aan het slot hadden beide heeren gelegenheid Hü.'s aandacht te vestigen op het accijnssysteem, dat de steun aan de landbouwers waarborgt, terwijl de tarwe- handelaren en de molenaars daarbij hun bedrijf onge hinderd kunnen blijven uitoefenen. Hare Majesteit had overweging van de argumenten van den Molenaarsbond toegezegd. Zonder mast hulpeloos ronddrijvende. Schokland, 6 April. Óp ongeveer 8 K.M. Ncord-Noordwest Schokland drijft een mastloos schip hulpeloos rond. Tegen den avond zijn visschers uit De Lemmer uit de haven van Schokland vertrokken om hulp te bieden en het in nood verkeerende schip even tueel de haven van Schokland binnen te sleepen. Het schip, dat een zolderschuit bleek te zy«, binnengesleept. Nader uit Schokland, 6 April. Hedenavond om ze ven uur zijn de visschers uit De Lemmer, die waren uitgevaren om hulp te bieden aan een mastloos schip, dat op ongeveer 8 K.M. ten Noorden van Schokland, ronddreef, met dit schip in de haven van Schokland teruggekeerd. Het is gebleken te zijn een ijzeren zol derschuit, gemerkt jl3. Er bevond zich niemand aan boord ,doch aan dek' werd een fiets aangetroffen, ter wijl in de voorkajuit een gesloten koffer stond. Er stond eten op een tafel in de voorkajuit. Of er opva renden aan bcord waren kon niet worden uitgemaakt. Bij informatie te Amsterdam is komen vast te staan, dat de dekschuit eigendom is van de firma C. Schip per, welke firma van den kapitein van een sleepboot mededeeling heeft ontvangen, dat de zolderschuit was losgeraakt tijdens de overtocht over de Zuiderzee en deze op dat oogenblik onbemand was. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 744 M.m. Vooruitzichten: Slecht weer. Temperatuur: 41 gr. F. is 6 gr. C. H03GZIJDE E 103. Gedipl. Opticien. SCHAGEN Gedipl. Drogist. BRILLEN, uitsluitend le kwaliteit MONTUREN en GLAZEN VELDKIJKERS. PRISMAKIJKERS. FOTOTOESTELLEN. Alle soorten FILMS. Ontwikkel- en Afdrukinrichting. Gratis onderricht. SPORT. Het Nederlandsch elftal samengesteld. De Keuze-Comissie van den K.N.V.B. heeft heden het Nederlaaidsche elftal samengesteld, dat op 17 April a.s. in het Olypisch Stadion te Amsterdam tegen de Belgi- sohe nationale ploeg zal uitkomen. De samenstelling luidt als volgt: Doel: Van der Male (Feyenoord); Achterhoede: Weber (A.D.O.), Van Run (P.S.V.); Middenlinie: Paauwe Sr. (Feijenoord), Anderiessen (Ajax). Van Heel (Feijenoord); Voorhoede: Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes). Mol (K.F.C.). van Nellen (D.H.C.). Reserves zijn: Veenendaal (Naaldwijk). Lelyveld (V.U.C.), Paauwe Jr. (Feijenoord). v. d. Wiidt (V.U.C.), Bonsema (Velocitas, Groningen), v. d. Broek (P.S.V.), Van der Meulen heeft verzocht buiten beoordeeling te blijven, daar zijn kniewonde nog niet geheel is genezen. SPROETEN komen vroeg ?n*ï voorjaar. Koop tijdig Pot 90ct.Tube 50ct.Zeep6Qct.Bij alle drogisten Burgemeester en Wethouders van Schagen ma ken bekend, dat op Donderdag 14 April a.s.. des voor middags tien uur, de gelegenheid zal zijn openge steld tot kostelooze inenting en herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den heer H. U. Nanninga aanmelden. Gelieve trouwboekje der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. Schagen, 6 April 1932, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Jb DE VRIES, 1. B. De Secretaris, ROGGEVEEN. OP HET A.S. 1 MEI-FEEST. Voor het door de S.D.A.P.-afdeeling te organiseeren 1 Mei-feest, zal de Arbeiderszangvereeniging „Ont wikkeling" voor het voetlicht treden met: „Er staaf geschreven", tooneelspel van Jb. v. d Pol. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL, AFD. SCHAGEN. Deze afdeeling hield haar jaarvergadering, gister, Woensdagavond in „Cérès", onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Smit Pz. Het jaarverslag en de rekening en verantwoording van den penningmeester, zij konden de goedkeuring van de vergadering wegdragen en aan de functi onarissen werd een woord van dank gebracht voor hunne bemoeiingen. Do aftredende bestuursleden werden herkozen, met uitzondering van den commissaris den heer A. Schot, die weldra als gepensionneerde de gemeente gaat verlaten. Het bestuur bestaat dus weer uit de heeren C. Smit Pz., voorzitter, J. Gootjes, vice-voorzitter, J. J. Kramer, secretaris, N. Leijen, 2e secretaris, G. Wre- ber, penningmeester, terwijl de heer G. van Dok als commissaris werd benoemd. De vergadering had een zeer vlot verloop. KOFFIE-HAG-FILM. Dezer dagen zal tusschen het gewone filmprogram ma van het Theater Royal alhier een film vertoond worden over de voordeelen van Koffie-Hag. Wij mel den er in het volgende nummer nog iets meer over. POLITIE. Gevonden: een gummiering van een rijwiel.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1