AliEien Bims- Hindenburg Overwinnaar ilmtiilic- Luilinllii Ruim 19 millioen Duitschers achter hem. 13.4 millioen stemmen op Hitier. Stemmenverlies voor de Communisten. Dinsdag 12 April 1932. lift SCHAGER 75ste Jaargang No. 9052 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- -tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. vJb, TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno^ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* EERSTE BLAD DIT NUWIMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BERLIJN, 11 ApriL Blijkens den voorloo- pigen offickelen uitslag zijn Zondag in Dnitschland bij de herstemming van het rijks presidentschap 36.491.694 stemmen uitge bracht. Hiervan verkregen:: HINDENBURG HITLER THAELMAN Verspreid 19.359.642 13.417.460 3.706.388 8.204 Hindenburg verkreeg dus ditmaal de vol strekte meerderheid, ofschoon hij die overi gens nu niet noodig had om gekozen te zijn. Omstreeks 95.000 der uitgebrachte stem- bleken ongeldig te zijn. inBtlotaalC5?mtt,°emminp Gp 13 Maart jl' waren er Daarvan geldige stemmen uitgebracht. 1 kregen: HINDENBURG HITLER THaLMANN DuSTERBERG WINTER Versnipperd Ongeldig waren toen stemmen. 18.650.730 11.339.285 4.983.197 2.557.590 111.432 4.881 242.521 burg nngevLÏ"J-,n^"Pnpc stemming is dus Hinden- Hitier 2078nnn stemmen vooruitgegaan cn stemmen ste™™en. terwijl Thalmann 1.277.000 nam af met totaal aantal geldige stemmen nun at met ongeveer 1.155.000. vanJdeVekl,effd0everkreeg Hindenburg 53 cent of de Sft ^men' 8 T°er ,dan,v ij f 11 p pr0" derhoifl 7«! I meer dan de absolute mecr- alleenll mv reeds «esegd; had hij ditmaal dere canri?HaI^0ei stemmen noodig dan één der an- %tttSt.Mk0Bn te vvorden <den v°- manmo" f6,,?,1' "ltlar.36'8 (301 en Thai- noe 7t de eerste stemming werd uitgebracht, totaal op DüsterberS en Winter De 85-jarige Staatsman voor de tweede maal tot president van het Dnitsche rijk gekozen. Zoo is dan voor de tweede maal Paul von Benecken- dorf und Hindenburg aldus is de volledige naam, thans tot president van het Duitsche rijk gekozen. De overwinning in den verkiezingsstrijd moet bij den 85- jarige gemengde gevoelens wakker roepen, want waarlijk, het negende decennium is in het menschelijk leven niet het aangewezen tijdperk om een ambt, met zoo zware verantwoordelijkheid als het presi dentschap, in onrustige tijden te aanvaarden. Was ze ven jaar geleden de aanneming van de candidatuur een offer, dat Hindenburg in onbezweken plichtsbe trachting het vaderland bracht, thans is zij dat nog veel meer. In den kiesstrijd heeft de rijkskanselier telkens en telkens herhaald dat de uitspraak van de kiezers zou beslissen over het alternatief: orde of chaos. Slechts do overtuiging dat deze tegenstelling juist was en dat hij daarom niet mocht weigeren, kan Hindenburg hebben bewogen zich nogmaals be schikbaar te stellen. In de zeven jaar van zijn presidentschap toch is veel gebeurd, om hem dat. besluit moeilijk te maken. In 1925 was hij door de partijen rechts van het cen trum, onder leiding van de Duitsch-nationalen, over gehaald zijn welverdiende rust vaarwel te zeggen, dit maal heeft zijn candidatuur voornamelijk den steun gehad van partijen en groepen die hem zeven jaar geleden hebben bestreden. Dit moet, voor Hindenburg, die met zijn sympathieën meer rechts dan links staat, een bitteren bijsmaak hebben, al kan hij er ook de voldoening uit putten dat de rcpublikeinsche par tijen hiermede door de daad zelve erkennen dat hij een onpartijdige, een eerlijke hoeder en beschermer is geweest van de constitutie. Dit. feit en voorts het besef dat ondanks alle legaliteitsverklaringen de constitutie bij een verkiezing van Hitier gevaar zou loopen zal de voorstanders van rust en orde in de geheele wereld met voldoening vervullen over de herkiezing van Hindenburg. Men mag het Duitsche volk er dus mee gelukwenschen dat het onder de huidige leiding blijft. Stellig is deze leiding niet ideaal; ze leeft met feitelijke uitschakeling van het parlement op noodverordeningen, waarvan de rijkspresident in eigen persoon nog pas de vele ge breken heeft erkend, maar ze is in ieder geval het sterkste element van de nog bestaande orde. In afwachting van den uitslag. Ofschoon uit het resultaat van dc verkiezing van 13 Maart wel was komen vast te staan, hoe de uit slag ditmaal zou wezen, verkeerde heel Duitschland toch in spanning, hoe deze er uit zou zien. Rijkspre sident Hindenburg heeft 4 weken geleden wel is waar niet de volstrekte meerderheid bij de stemming be haald, maar in elk geval toch zooveel stemmen, dat kon worden vastgesteld dat hij 4 weken later als overwinnaar uit den strijd zou komen, om het even welk aantal stemmen zijn twee tegencandidaten mochten behalen. De Duitsche mannen en vrouwen, die Zondag naar de stembus trokken, wisten al dat Hindenburg ge kozen zou worden. Het is in deze omstandigheden best te begrijpen dat menig kiezer de stemming als geheel nutteloos beschouwde en dat het publiek van het mooie weer dat Zondag de Berlijners kwam ver rassen gebruik maffkte om naar buiten te gaan. De kiezers die naar de stembus trokken, deden dat uit trouw aan de een of andere politieke partij. Immers de leiders der partijen hebben niet ten onrechte ge proclameerd dat uit eventueele verschuivingen in het resultaat van de stemming van Zondag bepaalde conclusies van politieken aard te trekken zouden zijn. Wint Hindenburg ook ditmaal stemmen, dan zal dit worden uitgelegd als een verzwakking van Hit Ier en stijgt het aantal stemmen der nationaal socialistische kiezers, dan zullen de Hitlerianen daar in weder een nieuwe aankondiging van het „derde rijk" zien. „Allen ter stembus", luidde het parool der drie groepen, die ditmaal om de hoogste functie in den staat streden maar voor zoover bekend hebben lang niet alle kiezers gedaan wat hun politieke lei ders van hen verlangden. Daar hebt ge b.v. de com munistische voorman Thalmann, die (als er verkie zingen aan de orde zijn steeds „transportarbeider" van beroep is en dan met een pet staat afgebeeld, din gen, die tot een grijs verleden behooren) ook ditmaal weder candidaat was. Waarom is eigenlijk een raadsel, want Thalmann heeft niet de minste kans. Het geld dat zijn partij voor zijn candidatuur heeft uitgegeven is wegge gooid. Dat de discipline van dc sociaal-democratische arl eiders hechter is dan ooit en dat zij niet luisteren naar de lokstem van Moskou, heeft de 13de Maart voldoende bewezen. Er waren wel wat meer roode vlaggen en transpa ranten dan 4 weken geleden net zooals er ook wat meer swastika-vlaggen waren, maar het een was ver moedelijk een reactie van het andere. In de stemlo kalen in de arbeiderswijken is veel zwakker ge stemd dan 4 weken geleden, klaarblijkelijk waren de kiezers, die hier wonen, van meening, dat ze hun Zondag eigenlijk beter konden besteden. Zeer ijverig waren de nationaal socialisten. Re kenden zij wellicht op een verrassing? Hoopten zij dat van Hindenburgianen, in dc overtuiging dat de veldmaarschalk het toch zou winnen, thuis zouden blijven en dat hierdoor Hitier „regeeringsraad in Brunswijkschen dienst" het wellicht toch nog zou ha len? Het is moeilijk te zeggen. Waarschijnlijk is ech ter, dat zij streden terwille van den strijd en dat hun jeugdige aanhangers zeer teleurgesteld zouden zijn geweest, indien men hun het advies had gegeven de zen keer te gaan voetballen of naar de film te gaan kijken. Manifest van Hindenburg. V.D. verneemt uit Berlijn: Naar aanleiding van zijn herkiezing tot rijkspresident heeft von Hindenburg het volgende manifest aan het Duitsche volk uitgevaardigd: ..Met dank voor het door het Duitsche volk opnieuw in mij uitgesproken vertrouwen en met de belofte ook in de toekomst met al mijn kracht het vaderland en het Duitsche volk te dienen, aanvaard ik de mij ten deel ge vallen uitverkiezing tot rijkspresident. Mijn eed getrouw, zal ik mijn ambt voortzetten in den geest van onpartijdigheid en gerechtigheid met den bes ten wil, om ons vaderland te leiden naar vrijheid en ge- lijlvgerechtigheid naar buiten, tot eenheid en opgang naar binnen. Tot alle Duitsche mannen en vrouwen, zoowel tot de genen, die mij hun stem gaven, als tot hen, die mij niet gekozen hebben, richt ik de vermaning: Laat thans de twist rusten en sluit de rijen! Evenals bij mijn ambtsaanvaarding zeven jaar geleden roep ik ook heden ons geheele Duitsche volk tot mede werking op. De samenvatting van alle krachten is noodig, om de verwarring en nooden van onzen tijd meester te worden. Slechts wanneer wij aaneengesloten blijven, zijn wij sterk genoeg om ons lot te kunnen bepalen. Daarom in eenheid voorwaarts met God!" Anders dan bij de eerste verkiezingsronde heeft von Hindenburg gisteravond gewacht tot de uitslag bekend was. Deze heeft hem ten zeerste bevredigd, vooral om het feit, dat hy een absolute meerderheid behaalde. Proclamatie van Hitier. Adolf Hitier heeft heden de volgende proclamaties uitgevaardigd Nationaal-aocialisten! Partijgenooten! Een grooten en zwaren slag hebt gij geleverd. Ik wist, dat uw trouw ongeschokt is. Toch moet ik u voor uw voorbeeldig geloof, uw offervaardigheid en uw ijver dank zeggen. Ondanks alle onderdrukkingen en vervolgingen heeft uw beweging door u een nieuwe groote overwin ning bevochten, die u het recht geeft, u te gevoelen als vaandeldragers van de nationale vrijheid en daarmede van de nationale toekomst. Morgen begint de nieuwe strijd. Ik weet. dat gij ook in de toekomst de beste garde zult zijn van het Duitsche volk. Op 24 April zullen wy ons nogmaals meten met onze tegenstanders en eenmaal moet en zal de dag ko men, waarop gij onze vaandels tot de overwinning zult voeren. Adolf Hitier. Kalme verkiezingsdag. BIJNA NERGENS TOT ERNSTIGE IN CIDENTEN GEKOMEN. TOCH EENI- GE DOODEN EN GEWONDEN. Berlijn, 10 April (V.D.) De verkiezingszon dag heeft volgens de uit het rijk ontvangen berichten, een voor Duitschland buitengewoon rustig verloop gehad. Voor zoover nog propaganda werd gemaakt.ge schiedde zulks bijna uitsluitend door nat ionaal-socia listen en communisten. In het algemeen heeft de Zon dag in ieder geval een opmerkelijke ontspanning ge bracht in de Zaterdag nog zeer ijverig gevoerde pro pagandacampagne. Tot ernstige incidenten is het bijna nergens geko men. Te Hamburg echter zijn Zondagnamiddag, even voor de stembussluiting, nog dooden en gewonden ge vallen. Kort na vijf uur werd daar n.1. de Sa-man Brandt op den Ausschlaegerweg door politieke tegen standers neergeschoten. Een andere Sa-man, die ge tuige was van het voorval, kreeg een beroerte, waar aan hy is bezweken. Voorts werden nog drie nationaal socialisten door schoten gewond. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht. Samenscholingen te Breslau. Ook te Breslau is het in de middaguren in de Al- senstrasse tot samenscholingen gekomen toen een met nationaal-socialisten bezet motorrijwiel met zij- spanwagen op weg was met een gewonde. Uit de me nigte werd geschoten. De nationaal-socialisten over meesterden den schutter en leverden hem over aan de politie. Toen het motorrijtuig teruggekeerd was bij het partylokaal in de Bunzlauer strasse, kwam het opnieuw tot oploopjes. De politie trof op 't voertuig een gummiknuppel en een ploertendooder aan. De 3 bij het rijtuig behoorende nazi's werden gearresteerd, In de stad Brunswijk werd eveneens de Zondags rust nu en dan even onderbroken door een kleine vechtpartij, waarbij de politieke tegenstanders lichte hoofdwonden opliepen. Uit de stad Holzminden worden daarentegen ern stiger incidenten geemld. Daar is in den nacht op Zondag dapper gevochten tusschen nationaal-socialis ten, communisten en aanhangers van het IJzeren Front. Tot in de ochtenduren bleef het onrustig. Aan beide zijden vielen gewonden. In 's Rijks brandpunt. Berlijn is tegen de verwach ting in, de verkiezingsdag eveneens rustig verloopen. Toch moesten Zondagmorgen nog 107 nationaal-sociap listen en 79 communisten door de politie worden ge arresteerd en werden negen aanplakzuilen in brand gestoken. De stad was echter heel den dag vol politie patrouilles, die iedere poging tot samenscholing direct verhinderden. In de buurt der regeeringsgebouwen was de politie bewaking ng uitgebreider dan op den eersten ver kiezingsdag. Rijkskanselier dr. Brüning die Zondagmorgen vroeg uit Koningsbergen te Berlijn terugkeerde, begaf zich reeds kort na zijn aankomst te Berlijn als een der eersten zijn stemplicht te vervullen. Vrij vroeg in den avond was het resultaat der ver kiezingen bekend: Hindenburg was gekozen met meer dan 50 pet. der uitgebrachte stemmen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1