ilnieei Hieifs- Autobus centrale. S. KROM Verlaagde prijzen. Schagen. „SCHAGER BEKER" T0URN00I. Spoedvergadering van den Raad. Zaterdag 16 April 1932. 75ste Jaargang No. 9055 Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. eerste blad dit nummer bestaat uit zes bladen. Reeds een pand aangekocht Onteigening. Opening Nieuwe Openbare Lagere School. B. en W.'s in het Kanton Schagen. Een nieuw raadslid. N.O.G. FRISOBAAI STOOMERIJ en VERVERIJ Alle Schoonmaakgoederen binnen enkele dagen terug. SCflAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende Het café van den heer Tlsser op den hoek van den Stationsweg en de Molenstraat. Zooals ons werd meegedeeld, is door de Autobus- dienstondernemeing N.V. Hollands Noorderkwartier, die in onze gemeente een autobusdienst-centrale zal vestigen, aangekocht het pand van den heer A. Vis ser, hoek Stationsweg. Het ligt in de bedoeling dit heele perceel voor deze autobus-centrale dienstbaar te maken. Er zal nog een groote garage worden bijgebouwd. Het café blijft intact en zal ook voor wachtlokaal enz., worden ingericht. De hotelgelegenheid boven wordt dienstbaar gemaakt voor het logeeren voor ver schillende chauffeurs. Wij feliciteerenonze gemeente dat de vestiging van deze autobus-centrale in Schagen een feit is gewor den. De belangrijke en groote voordeelen die daaraan voor Schagen verbonden zijn, zijn niet klein en wij roepen deze onderneming in onze gemeente dan ook een hartelijk welkom toe. Van de gelegenheid tot het Instel len van cassatie geen gebrnik ge maakt. Naar wij vernemen, zal van de in de onteigening der gemeente Schagen tegen Mr. Buiskool q.q. inge stelde cassatie geen gebruik worden gemaakt. Deze cassatie werd veiligheidshalve ingesteld met het oog op de belangen van den derde belanghebbende C Berkhouwer. Nu uit rustige bestudeering van het vonnis is gebleken, dat ook de belangen van den heer Berkhouwer niet verder geschaad zullen worden, en deze volgens het vonnis de noodige uitbreiding van zijn bedrijf zal kunnen doen plaats henben, zijn er geen termen om de cassatie door te zetten, zoodat van verdere procedure kan worden afgezien. Voor onze gemeente is deze procedure een schade post geweest en het ware te wenschen geweest dat men zooals wij reeds eerder hebben geschreven, door gezamenlijk overleg tot een voor beide partijen aan vaardbaar resultaat ware gekomen. Op 2 Mei a.s.. Ook burgemeester Cornelissen aanwezig. De opening van onze nieuwe Openbare School zal Maandag 2 Mei plaats hebben, dan toch zal onze Burgemeester. de heer J. Cornelissen, in de gemeente terug zijn en deze plechtigheid verrichten. Ernstige klachten over de vastrecht- regeling der electriciteits-tarieven van het P.E.N. rine 6 nderdaSmiddag alhier gehouden v'ergade- rissenVfn\ Vereemging v. Burgemeesters en Secreta- noemd j kanton Schagen js tot penningmeester be leven h,. Plaats van wijlen den heer A. Visser, in Keii^r rgemeester van Nieuwe Niedorp, de heer C. In de S€cretaris van Anna Paulowna. hoorn vergadering werden o.a. ernstige klachten ge- lü£ en ,0PZlChte Van door het PEN' getroffen rege- reeelino 1 voornamelijk over de vastrechtregeling, een billiik 1^' r» V°°r het Platteland niet geschikt en on- de steden 6 ~erekening naar de oppervlakte moge voor duur voo*mi?\beperkt€ °PPervlakte goed zijn en niet te liik Platteland is een gelijke regeling onbil- naa'rnaaot gew,u0nlÜk de woonruimte veel grooter is en gewoon mi, Worden medegerekend bergruimten, waarin gebruik L °f zeer spV radisch van kunstlicht wordt goedkoojf tarieT' D6Z6 oners komen «Immer tot een beralenV van dit tarl€' werdan reed» tV h blaven 'lder resultaat, vereentót. worden aideeltng Noord-Holland der Waden J2? ï*Cde( lndsche gemeenten bereid te actie te vderen yoor de geheel. provincie. Mr. J. A. E. Buiskool zal thans zijn zetel aan de Groene Tafel in nemen. Nu voor den heer Mr. J A. E. Buiskool in verhand met de nu besliste onteigening Berkhouwer het be zwaar vervalt om als raadslid op te treden, kunnen wij meededen dat Mr. Buiskool van dit feit aan de Kiesvereeniging „Schagen's Belang" zal kennis ge ven. Wij kunnen dus binnenkort de joyeuse entree van dit nieuwe lid in Schagen's raad tegemoet zien, nadat de heer Jos. \V. Bel. die daar als zijn plaats vervanger zitting had genomen, zijn zetel zal heb ben beschikbaar gesteld. Jl. Donderdag vergaderde de afdeeling Schagen van het N.O.G. ten huize van den heer Peetoom. De voor zitter opent de bijeenkomst met een woord van wel kom, waarna de secretaris, de heer J van 't Hooft de notulen leest. Naar aanleiding hiervan deelt de Voorzitter mede. dat er onderzoek gedaan is naar het onderwijs in de Wieringormcer en hem de vol gende mededeelingon gedaan werden: De kinderen, die van onderwijs verstoken warep; zijn 5 April door benoeming eenor 2o leerkracht van onderwijs voorzien. Er is opgericht een bizonde neu trale vereeniging. waarin voorstanders van allerlei richtingen zitten, die met behulp van rijksgelden een school zullen stichten en onderhouden. De Vereeniging „Volksonderwijs" kan zich met deze regeling niet vercenigen en Mr. Oud heeft dan ook reeds een interpellatie aangekondigd. Deze laat ste vereeniging meent, dat hier een Rijksschool ge sticht moest worden. Voorloopig kan de afdeeling niets doen dan afwachten. Onder de ingekomen stukken zijn de rapporten over nazorg en handenarbeid. Deze zullen behan deld worden bij den beschrijvingsbrief. Het nieuwe hoofdbestuurslid, de heer Krabbendam van Wognum richtte een schrijven aan de afdeelin- gen in Noordholland, waarin hij verzocht om op de hoogte gebracht te worden van den toestand der af- deeïingen. Voorloopig werd als propagandist aangewezen de heer R. v. d. Laan van Dirkshorn. Officieele mededeel ingen. Strafport. Betaald voor de vereeniging Callantsoog f0.09 straf port, waarvoor ik haar rekening heb belast. Inschrijving Voorronde. Na door ons gedane nitnoodiging hebben de vol gende vereenigingen reeds ingeschreven: Callants oog I, Schagen III, N.V.V. II, Kolhoin I, D.E.S. I, T.F.C. I (Twisk), W.F.C. II (Wieringerwaard), D.O.S.K.O. II (Oudesluis). De loting zal plaats hebben Zaterdag a.s. Men zie dit blad a.s. Dinsdag. Inschrijving overige ronde's. De uitnoodigingen met aangehechte inschrijvings- biljo.tten zijn aan de diverse Secretarissen van ver eenigingen heden toegezonden. Men gelieve deze zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 24 April a.s. bij ondergeteekende in te zenden, ten einde teleurstel ling te voorkomen. Mededeslingen aan heeren Secretarissen. Denken de heeren er om, dat zij zoolang één hun ner elftallen aan de „Schaper Beker" tournooi-wed- strijden deelneem* de hooge^e elftallen aan den N.H.V.B. door te geven, daar me.i anders overeen komstig hec H. D. door den N.H.V.B. zal worden be boet. Zie verder vooral het u toegezonden reglement in het bijzonder art. 3 e.v. Namens de Regelingscommissie: J. LüTJEHARMS, Secretaris-Penningmeester. De Mei-vergadering zal een propaganda-vergade- ring worden, waarin de heer Krabbendam uitgenoo- ^ligd zal worden al spreker op te treden terwijl de led<m een circulaire zullen ontvangen om vooral deze bijeenkomst hij te wonen. Aan het Bestuur werd opgedragen zich de noodige gegevens te verzamelen om te trachten in Schagen een klasse voor Buitengewoon Lager Onderwijs te krijgen, in klasseverband met Den Helder of Alk maar. Een bijeenkomst werd noodig geoordeeld, waartoe verschillende personen en organisaties uitgenoodigd zullen worden en waarin een spreker de belangen der achterlijke kinderen zal bepleiten. Voor de Mei-vergadering hoopte men met de uni forme vacantieregeling klaar te zijn Bij de rondvraag werd den heer v. d. Laan dank gebracht voor al zijn bemoeiingen inzake de actie tegen het wetsontwerp-Terpstra. Daarna sloot de voorzitter de geanimeerde verga dering. (Zie vervolg Plaatselijk Nieuws volgende pagina.) Christelijk Nationaal onderwijs in de onde openbare lagere school. De geldleening voor den bouw der school voor chris telijk nationaal onderwijs. De werkverschaffing. Demping van een gedeelte van de Loet- sloot Spoedeischende vergadering van den Raad op Vrijdag 15 April 1932. des avonds half acht. Voorzitter de heer Jb. de Vries, loco-burgemeester; loco-secretaris de heer C. Mol. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter zegt in zijn openingswoord, dat hij niet gedacht had, nog voor de terugkomst van durge- meester Cornelissen opnieuw een raadsvergadering be hoeven te leiden, doch ernstige en geen uitstel ge- doogende zaken maakten deze spoedeischende raads vergadering noodzakelijk. Spr. hoopt dat de raad een uitweg moge vinden en tot oplossing van de moeilij ke problemen zal weten te komen, niet alleen in het belang der gemeente, maar ook in dat van een groot gedeelte van de gemeentenaren. De orde. De heer Van Nuland denkt dat de notulen van de vorige vergadering wel niet vastgesteld kunnen wor den en wil een enkel woord over de orde zeggen. Spr. maakt dan bezwaar dat de raad zoo onvoorbereid zul ke ernstige en ook ingrijpende voorstellen ter benan- deling krijgt. De agenda heeft spr. nog geen 24 uur in zijn bezit, hij heeft nog geen gelegAfaeid gehad de vraagstuken, waaraan een groote ftnantieele conse quentie is verbonden, te bestudeerer? en te onderzoe ken en behoudens de punten 1 en 2, beschikbaarstel ling van hulplokalen voor christelijk nationaal onder wijs en het aangaan van een geldleening voor de christelijke school stelt spr. voor de overige pun ten aan te houden tot de volgende vergadering. Waar Voorzitter zelf sprak van problemen, meent spr. dat er zelfs van voetangels en klemmen kan worden ge sproken. Spr. wijst er ook op, dat t.a.v. de voorge stelde werkverschaffing of steunregeling door B. en W. in de vorige week gehouden vèrgadering, noch in 't openbaar, noch in comité met een enkel woord is ge sproken. Spr. wil de stukken in een rustiger sfeer be kijken en dan op 't oogenblik er geen oordeel over uitspreken en zal dan ook zijn stem er niet aan kun nen geven. En wat het laatste punt betreft, maatre gelen ter voorziening in de werkloosheid, spr. zegt dat B. en W. den raad hiermede overrompelen en wijst er op dat burgemeester Cornelissen zich meerdere malen heeft uitgesproken als tegenstander van het dempen der Loetsloot. Hier zit trouwens meer aan vast. Daar om meent spr. dat we deze kwestie niet moeten be handelen, doch afwachten tot burgemeester Cornelis sen terug is en trachten een ander middel voor werk verschaffing te vinden. De Voorzitter zegt dat hij den indruk heeft gekre gen, dat de heer Van Nuland meent dat B. en W. het idéé om een gedeelte van de Loetsloot te dempen aan de hand doen, om den burgemeester daar mee voor een fait accompli te stellen. Als de heer Van Nuland dat denkt, dan zegt spr. die gedachte ten eenenmale af te wijzen. De heer Van Nuland schudt ontkennend zijn hoofd. De Voorzitter zegt dat juist de voorziening in de werkloosheid aanleiding is geweest tot uitschrijven van deze spoedeischende vergadering. Op 't oogenblik is de nood onder de werkloozen zeer groot en elke dag uit-tel heeft fatale gevolgen. De heer Van Nuland zegt dat hij de agenda niet heeft gelezen, waarop de Voorzitter zegt. dat dit toch een werkje is van een kwartier, doch de heer Van Nuland zegt meer te doen te hebben en zijn maatschappelijke positie moet het toch toelaten. De heer Van Erp meent dat er toch zeer belangrijke argumenten zouden moeten zijn. als men besloot om de hier aanhangige punten vandaag niet te behandelen. De heer Orsel beaamt dit en vraagt den heer Van Nu land hoe deze dan de werkloozen zou willen helpen. Op 't moment hebben de menschen niets en moeten er toch maatregelen worden getroffen. De heer Van Nuland zegt dat als er een is die weet wat er onder de menschen leeft, spr. het is. maar spr. is tegen deze wijze van werken. We hadden deze zaak dan verleden week moeten bespreken, maar toen is noch door den Voorzitter, noch door zijn collega wethouder iets gezegd. En wat de vraag van den heer Orsel betreft, spr. heeft vanmorgen gezien dat te Grootewal. voor het huis van den heer De Veer een knaapje van 15 a 16 jaar werkte. Laat men zulke werkkrachten vervangen door de gehuwde personen, dan zal men een minderen omvang van de werkloosheid krijgen. Spr. wijst er ver der op dat de raad B. en W. nooit aan banden heeft PER Vi POND GEEL... 30 d. GROEN 35 ROOD... 40 B39 Cjocde i'/t Cjoedkoop'e \7ahaJc geleed t.a.v. de werkverschaffing, nooit is er eenige aanr ierking gemaakt en het gaat bij spr. niet om op- posi.ie, maar om de groote finantieele consequentie. Spr. wijst op den aanleg van een gasbuizennet naar Schager- brug. wat meer revenuen zal afwerpen voor de gemeente dan demping van een gedeelte van de Loetsloot. Momen teel is het den slechtsten tijd voor de arbeiders, er groeit nog geen onkruid, land- en tuinbouwers hebben nog geen werk, maar over 14 dagen zal er meer werk zijn. En om nu midzomer tot demping van de Loetsloot over te gaan, acht spr. niet raadzaam. De heer Bakker wijst er op, dat het dempen van de Loetsloot al meer is besproken en spr. had niet de il lusie dat vanavond een berekening van de kosten van gasaanleg naar Schagerbrug overgelegd kon worden. Spr. zegt dat de raad moet ingrijpen en oordeelt dat we zullen krijgen een blijvende werkloosheid doordat de werkgevers den werknemers bedanken en de menschen van elders lukraak naar Schagen komen in de verwach ting dat ze aan de Zuiderzeewerken te werk gesteld worden. Spr. werkt zelf te Aartswoud. maar dagelijks komen er risten van menschen, die daar komen om werk bij de Zuiderzeewerken en dan daar bedelen om een stuk brood en om werk. De Voorzitter vraagt of het voorstel van den heer Van Nuland, om de punten 3. 4 en 5 aan te houden tot de volgende vergadering, wordt ondersteund. De heer Van Nuland zegt dat nergens staat dat een voorstel ondersteund moet worden. De Voorzitter zal het voorstel dan in stemming bren gen. De heer Schoorl zegt niet zoo ver te gaan als de heer Van Nuland. Hst voorstel-Van Nuland wordt met 10 tegen 1 stem die van den heer Van Nuland verworpen. We beginnen dus nu aan de behandeling van de agen da en komt aan de orde: De beschikbaarstelling van hulplokalen voor christelijk nationaal schoolonderwijs. In aansluiting aan het in de vorige vergadering be handelde omtrent het verzoek van het Bestuur der Ver eeniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs, om het gebruik van 3 leslokalen der oude openbare lagere gemeenteschool aan de Loet. met banken, borden enz. dus geheel compleet, beschikbaar te stellen, zoolang tot dat het eigen schoolgebouw gereed zou zijn, deelen B. en W. den raad mee. dat uit een nader met den heer Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs en den In specteur van het L. O. in de inspectie Den Helder ge houden bespreking is gebleken, dat de Inspecteur de lo kalen van de oude o. 1. school niet zal afkeuren voor tijdelijk gebruik door de bovengenoemde vereeniging. Wel zullen eenige kleine herstellingen moeten geschie den, doch voor het bedoelde onderwijs zullen wel 3 ge schikte lokalen aanwezig zijn. Voorts wordt medegedeeld, dat uit verkregen inlich tingen is gebleken, dat verkoop van het oude schoolge bouw in een bepaald geval niet zal doorgaan, zoodat de bezwaren van B. en W. tegen de bovenbedoelde beschik baarstelling zijn ondervangen. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor aan de Vereeniging voor Christelijk Natio naal Onderwijs te Schagen 3 schoollokalen der oude o. 1. school met den benoodigden inventaris als banken, kasten, kachels e.d. tijdens den boutv van de school voor Christelijk Nationaal Onderwijs in gebruik te geven ALKMAAR. Tel. 1523 (3 lijnen). Depöt voor Schagen: Fa. B.G.G. KöNIG, Hoogz«de C 8.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1