Schager Courant Derde Blad. Ingezonden Stukken. De spoortarieven voor tuinbouwproducten. IV« ocb'2 A De aanstaande Centrale Stierenkeuring te Alkmaar op 22 April 1932. Uit onze omgeving. Huisvlijttentoonstelling te Heerhugowaard. De vischstand in het Geestmerambacht. R AS N.V.Z.) middag en heer Dinsdag 19 April 1932. 75ste Jaargang. No. 9056 Mijnheer de Redacteour, Vergun mij s.v.pl. een plaatsje in uw veel gelezen Had. Bij voorbaat mijn dank. In verband niet het feit dat de gemeente Anna Paulowna indertijd geweigerd heeft subsidie te ver kenen aan de gemeente Alkmaar voor het in stand honden van bet Centraal Ziekenhuis, bestaat er vol gens een schrijven an de ingezetenen gezonden, het plan een vereeniging te stichten om tegemoet te ko men in de verpleegkosten, die zooals een ieder wel zal weten, voor deze gemeente aanmerkelijk hooger zijn dan voor de gemeenten die wel subsidie ver leenden. Achtte het gemeentebestuur het voor de in gezetenen van deze gemeente van geen belang, of was er een andere reden, want juist de lagere klasse van de ingezetenen wordt hier ook weer het zwaarst getroffen, daar de Ge klasse direct een verschil van drie gulden per da de 2e klasse een verschil van fl.50, terwijl 't voor de hoogere klasse geen ver schil maakt. Nu 'vraag ik me af, sinds wanneer zijn de heeren, zooals b.v. C. Geerligs Jr.. zich gaan be kommeren om dc verpleegkosten van Jan Boeze roen of zfen de heeren hier soms nog een klein winstje? Hebben de menschen tegenwoordig al niet genoeg te betalen. O, ik weet wel, het staat een ieder vrij, maar worden er door zoo'n soortig schrijven weer niet heel wat arn e stumpers beïnvloed, die zich verplicht gaan gevoelen tot zoo'n vereeniging toe te treden, 't Is maar 50 cent per lid en per jaar, 't is niet vc d. maar zoo is cr jaarlijks heel wat, dat bij elkaar toch een veel te groot bedrag wordt. Ik zou daarom de menschen aan willen raden, laat Gods water maar over Gods akker loopen, we hebben al te veel op onze schouders en als de nood aan den man mocht komen, dan is "t het gemeente bestuur dat verplicht is voor de ingezetenen tc zor gen. Nogmaals dankend voor de plaatsing. EEN OPSTANDIGE. LAND EN TUINBOUW Autovervoer naar het buitenland? Men schrijft aan do N.R.Crt.: Het rapport van de Commissie-de Vries nopens het vervoer van tuinbouwproducten en de daarin ver vatte afwijzende houding ten opzichte van een billij ker tarief voor hot rnassa-vervoer van die producten heeft in de tuinbouw wereld en vooniamelijk wel in ktWeslland als exportcentrum ontstemming verwekt. Dc uitspraak van de Commissie dat niet lot verlaging kan worden geadviseerd heeft niet alleen onaangenaam gestemd, doch ook grootc ver wondering verwekt, omdat in het rapport wordt ge- Kgd.dat de tarieven voor tuinbouwproducten niet tc boog genoemd kunnen worden. Men vraagt zich n.1. met verbazing af of f 100 vrachttarief op een vva- goa groenten met een inkoopwaarde van f60 dan billijk genoemd kan worden. Het is den laatsteu tijd veelvuldig voorgekomen, dat de llollandsche e por teers. die goede klanten in Duitschland hadden in Duitschland groenten kochten en verder naar het buitenland verzonden, teneinde het dure tarief van de Ne<l. Spoorwegen te ontgaan. Of een dergelijke hou ding in strijd is met de belangen van den Nederland- sehen tuinbouw en met de belangen van een groot volksdeel behoeft niet te worden gevraagd. Nu de verlaging der tarieven dan ook zoover op den achtergrond is geschoven, is de wenschelijkheid we der naar voren gebracht om het vervoer per auto op uitgebreider schaal te bewerkstelligen. Naar wij ver nemen heeft, zich bereids een groote transportonder neming voor dozc aangelegenheid geïnteresseerd en is een plan in studie genomen om vanuit dc tuin bouwcentra geregelde diensten naar Duitschland en België tc laten loopen. Op deze wijze meent men op yoordeeliger wijze het eigen product tc kunnen expor teer ea. De nood in varkensfokkerij en Pluimvee houderij. sord ons l»«4 ema6' «W nielf de ef uit w eP>» ensij .er»» ie vas o® len o* ,-ord& daar de t* .Of in s.P£- ald* lootje Onderzoek inzake steun voor de varkens- fokkerij nog niet beëindigd. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer .Van Rappard deelt dc Minister van Binnen- landschc Zaken en Landbouw mede, dat. het hem nog Biet mogelijk is mede te deelen. of spoedig maatrege len ten behoeve van de varkensfokkerij kunnen wor den'tegemoet gezien, daar het desbetreffende onder- °eknog niet kon worden ten einde gebracht. tP i de pluimveehouderij deelt de Minis- d*. toeening, dat deze met ondergang wordt be- indien niet dadelijk hulp wordt geboden. Ken 100ooonStel' crloe strekkende, dat een kwantum van «000 eieren met regeeringssteun in de koelhui zen wordt opgeslagen heeft (gelijk reeds gemeld) het «epartement verlaten. Goedkoope biggen. Acht stuks voor een glas bier. «In ^Udewater heeft de heer T. van den H. acht big- «ea van twee maanden verkocht voor een glas bier. Kaasfabriek wordt opgeheven. Te Limmen. zaak ,ne!i ••Carperon" te Limmen, een export voor hinVL kaa?sooi*ten in diverse bewerking zoo m-iit? m" en buiten,and. zal worden opgeheven, Het óol, aan het -Hsbl.". haar J*£?Jeentebestuur van Limmen zou den eige- p-d.hebben nZlai® oplichtingen inzake waterafvoer verscheidenon «i hij liovcr hct bedril'. waarin hen thans hun brood verdienen, opheft. De Centrale Stierenkeuring met de daaraan vooraf gaande plaatselijke voorkeuringen, worden door de Prov. Commissie tot Bevordering van de Rundveefokkerij ge organiseerd. Deze keuringen hebben tot doe! streeksge wijs en centraal het aanwezige mannelijke fokmateriaal te toonen en te behoordeelen. om een indruk te krijgen van de kwaliteit van dat mannelijk fokmateriaal, om te kunnen constateeren of er vooruitgang is ja dan neen, om te constateeren of hare maatregelen ter bevordering der fokkerij nog voldoende efect afwerpen, al of geen wij ziging of aanvulling behoeven, om de fokkers voor te lichten door te doen aanwijzen door een deskundige jury wat de beste stieren zijn en zoo mogelijk ze in rangorde naar de kwaliteit te plaatsen. Op de plaatselijke voorkeuringen verschijnt zoo moge lijk al het aanwezige mannelijk fokmateriaal, wat wordt verdeeld in „aangehouden" en „niet aangehouden" alle aangehouden of goedgekeurde één-jarige stieren ver schijnen op de Centrale Keuring te Alkmaar. va.n de aangehouden 2-jarige en oudere stieren worden alleen die opgeroepen, welke de keurings-commissie daarvoor geschikt acht. Waar een groot deel der 1-jarige stie len in andere handen moet overgaan, dus verhandeld moeten worden, waarvoor de Centrale Keuring de gele genheid is, acht men het ongewenscht. van de aangehou den 1-jarige stieren een groep kantnummers to weren, hetgeen zeker voor den indruk van de keuring zijn voordeel zou hebben. Ook de fokkers kunnen op een dergelijke keuring veel leeren. De keuring zelf is hoofdzakelijk een keuring op exterieur. De daarvoor aangewezen jury heeft tot taak uit alle aangeboden stieren één groep of 2 groepen van de allerbesten te halen en de dieren groepsgewijs in rangorde te plaatsen, met het doel de fokkers te laten zien, wat volgens de jury wat betreft het exterieur het fokdoel moet zijn. Waar het in de fokkerij niet gaat om correct en sterk gebouwde stieren, maar hoofdzake lijk om de voortbrenging van correcte en sterk gebouw de zeer productief vrouwelijk rundvee, bij de voortbren ging waarvan de stier een zeer belangrijk middel is, verstrekt de Prov. Commissie in de catalogus van elke stier de afstamming tot in de 3 generaties met zooveel mogelijk productie-cijfers omtrent de daarin voorkomen de vrouw, voorouders, met het doel een ieder in staat te stellen, zich eenigszins een oordeel te kunnen vormen omtrent het erfelijk productie-vermogen van de stieren. Waar zulks buitengewoon moeilijk is en kennis van zeer veel factoren en hunne mate van invloed vereischt. heeft de Prov. Commissie ter wilje der voorlichting, tevens gemeend een Commissie aan te moeten wijzen, welke elk jaar tot opdracht heeft, haar oordeel omtrent de af stamming der aangeboden stieren in een letter uit te drukken, welke letter bij elke stier in de catalogus staat vermeld. Deze letter, met de daarbij behoorende kwali ficatie. omvat dus het oordeel der commissie omtrent afstammirig-exterieur. afstamming-productie en eventu- eele andere afstammingsbijzonderheden. Wat de N.H. commissie betreft, kunnen we hier ge rust vermelden, dat de afstammings-productiegegevens het oordeel sterk beinvloeden. In de catalogus van de a.s. Centrale keuring staan 131 nummers vermeld, waar van 96 1-jarige stieren, 23 2-jarige en 12 oudere. Het is in de fok erbij en ook bij de samenstelling der catalogus gebruikelijk, de stieren in te deelen in ver band met hun afstamming via vaderszijde, het geen in vaktermen luidt, dat ze worden ingedeeld bij de „stam" waarbij ze behooren. Het aantal stieren, behoorende bij een bepaalde stam, demonstreert eenigermate de invloed welke de stamvader op d<L geheele georganiseerde fok kerij „wellicht" in den toexomst zal hebben. Wellicht, omdat niet het aantal nakomelingen maar in het bij zonder de innerlijke kwaliteiten alsmede de kwaliteit der vrouwelijke dieren waarmee deze stieren gepaard zullen worden, van doorslag geyendê beteekenis zijn voor den naam van den bewusten stamvader. Fokkundig moet men aan een dergelijke indeeling in stammen of bloedlijn en qualitatief niet een overdreven waarde hechten, omdat in een fokdistrict als Noordholland deze stammen kris-kras door elkaar loopen. Onderscheidene stieren via vaderszijde behoorend tot een bepaalden stam behooren vaak via moederszijde tot een andere stam, terwijl zulks bij de grootouders wederom kan varieeren. In een nog betrekkelijk jong fokgebied, waarin slechts enkele stammen zijn te onderscheiden en welker nako melingen niet of vrijwel niet aan elkaar verwant zijn, sluit het behooren tot één dezer stammen fokkundig te vens veelal een gunstig qualiteits-oordeel in. Dit laat ste gaat in oudere fokdistricten in veel minder mate op, waarmede een dergelijke indeeling in stammen meer een soort oriëntatie omtrent de afstamming wordt. Wat de jarige stieren op de Centrale keuring betreft, treden naast slechts een 15-tal stieren, afstammende van diverse vaderdieren een 3-tal stammen op den voorgrond n.1. de Emma's Wodan. Jonge Meine 22 en Max Albert 2 stam, waarvan Emma's Wodan en Max" Albert 2 met ongeveer evenveel nazaten. Gemakshalve geven we hier voor insiders, waarvoor dit artikel toch is bestemd, de navolgende indeeling: Emma's Wodan-stam. Aantal via Wodan 3Wodan Jan 2 2 Wodan Jan 2 Wodan Jan 5 8 Wodan Jan 2 Wodan Jan 7 6 Wodan Melkbron 7 „Suzanna's Wodan 3 Jonge Emma's Wodan-Triens Wodan 1 via Wodan 7—Wodan K—Wodan Riek 1 Wodan Jan—Wodan Jan 5 (2785) 2 Wodan JanEmma's Wodan Jan 2 Totaal Max Albert 2-stam. via Frans 104 Frans 151 Frans 156 Frans* 129 Frans 145 via Frans 116Frans 126 Frans 124 via Frans 110Dirk Frans Max 9 Frans Gerard Willem via Frans 111Frans 150 Frans 152 Jonge Meine 22-stam. via Jonge Meine 23 via Lena's Meine Totaal 18 2 20 Voorts nog 3 zoons van Blok Max B van Stompe- toren, deze stier behoort via vaderszijde (Abraham Frans van Hoorn J. Frans 29) tot de Jonge Max- stam, welke stier tevens de grootvader.' is van stam Albert 2 voornoemd. Van de te Alkmaar verschijnende 2- en 3-jarige stieren geven we hieronder een soortgelijke indeeling. 2-jar. 3-jar. Emma's Wodan-stam. Via Wodan 7 Wodan Jan 2441 1 Wodan 7 Wodan Jan (2371 N.H.) 2 Wodan 3 Wodan Melkbron 1 Wodan 3 Wodan Jan 2 (2350 N.H.) Wodan 3 Jonge Wodan 3 1 totaal 2 5 Jonge Meine 22-stam Via Jonge Meine 22 Jonge Meine 23 Max Albert n-etam. Via Frans 104 Frans 104 Frans 145 Frans 110 Frans 116 Frans 116 Frans Frans 111 Frans 106 Albert Abraham-stam. Via Biok Max 4—Blok Max 138 Blok Max 4 Blok Max 6 Abraham 3 Sophies Botermijn Totaal 6 Voorts verschijnen te Alkmaar nog eenige 2- en 3- jarige stieren, welke nauw verwant zijn aan een der bovengenoemde stammen, als een 2-jar. zoon van Frans Nicolaas, wiens vader een kleinzoon 'is van Jonge Max en daardoor dus verwant aan de Max Al bert II-stam; een 2-jar. zoon van Wodan van Anna 8, zoon van Marie's Wodan, welke weer een kleinzoon is van Wodan 4, de vader van Emma's Wodan en van de hiervoor genoemde Marie's Wodan verschijnt er een 3- jar. zoon, beide voorgaande stieren zijn dus verwant aan de Emma's Wodan-stam. De eenige stier, welke op deze keuring verschijnt en die de eenige jaren ge leden zooveel voorkomenden naam Constantijn draagt is de 3-jar. Constantijn 87. Tenslotte nog enkele minder bekende afstammelingen, w.o. één afkomstig uit De Wijk, Drente* n.1. Johan v. d. Stapel, gestat, te Wie- ringen. De eenige 4-jarige stier is Frans 116, zoon van Max Albert II. Voor de keuring van groepen van zoons bestaande uit minstens 4 zoons van 1 vaderdier, dingen de na volgende groepen mede: Emma's Wodan-stam: een groep van 2 1-jar. en 2 3-jar. van Wadon Jan 2. een groep van 8 1-Jar. van Wodan Jan 5. een groep van 6 1-jar. van Wodan Jan 7. een groep van 7 1-jar. en 1 2-jar. van Wodan Melkbron. Jonge Meine 22-stam: een groep van 18 1-jar. en 1 2-jar. van Jnnge Meine 23. Max Albert II-stam: een groep van 4 1-jar. van Frans 129. een groep van 4 1-jar. van Frans 126. een groep van 3 2-jar. en 3 1-jar. van Frans 110. Abraham-stam: een groep van 3 1-jar. en 3 2-jar. van Blok Max 138. Hiermede meenen wij de fokkers en de belangstel lenden voldoende te hebben ingelicht omtrent hetgeen Vrijdag a.s. te Alkmaar verschijnt, bij de één-jarige stieren zijn het dus vooral de Emma's Wodan Wo dan 3 Wodan Jan 2-lijn; de Max Albert II-stam via zijn zoons Frans 104 en Frans 110. de Jonge Meine 22-stam, door zijn zoons Jonge Meine 23, welke op den voorgrond treden, wat betreft het aantal. Bij de 2-jarige en oudere is het Max Albert II- stam. die bovenaan staat in aantal. Niettegenstaande de abnormaal slechte tijden, ho pen we toch, dat de Centrale Keuring zich in een be hoorlijke belangstelling, vooral van fokkers uit eigen provincie, mag verheugen. HEER HU 00 WAARD Gevaarlijke hoek. Met Het toenemende snelverkeer blijkt de hoek Bas s er wegMiddenweg steeds meer een gevaarlijk punt te worden. Hoofdzakelijk schuilt dit wel hierin, dat men door de daar staande winkelhuizen van Glas en Lodder geen vrij uitzicht heeft Zoo kvyam Zon dagmiddag mej. Schrijver van Zuidscharwoude van de richting Broek op Langcndijk rijden, waarbij zij door een den Middenweg uitkomende auto werd aan gereden. en aan de knie gewond. Door omwonenden werd zij bij den heer Glas binnengebracht. De inmid dels ontboden geneesheer Dr. Zwartevcen, consta teerde dat vervoer naar dc ouderlijke woning alsnog kon plaats vinden. Slechter dan de berijdster kwam het rijwiel er af, waar weinig anders van overbleef dan een hoopje kromgebogen ijzerwerk. Zaterdagavond half 7 werd do huisvlijttentoonstel ling in lokaal Rus. door den heer Hartog, voorzitter der vereeniging. met een kort woord geopend. Spreker wees op de allerwcge ondervonden mede werking cn richtte zich speciaal tot het gemeentebe stuur voor de van die zijde verleende faciliteiten. Had men eerst gemeend dat de inzendingen niet vele zou den zijn, door de op de laatste odgenhlikken nog in gekomen toezeggingen was deze meening beschaamd geworden. Niet gemakkelijk was dan ook de taak van de jury geweest om uit het vele goede het beste te kiezen. Speciaal memoreerde spr. nog den gehouden cursus kantklossen en het door de landbouwhuishoudschool te Alkmaar ingezondene, waardoor het publiek in breedere lagen in staat zou zijn een inzicht in het daar gevolgde leerplan te krijgen. Het heide dagen druk toestroomende publiek heeft ook dezen keer de kas van de vereeniging niet in den steek gelaten, waartegenover stond dat er werkelijk voorwerpen te zien waren, die ieders aandacht en bewondering tot zich trokken. Bekroningen werden als volgt toegekend: Groep I. 6 t.m. 10 jaar. Nuttige handwerken: le prijs Dieuwertje Beers; 2e prijs Grc Schut; 3e prijs Aagje Bcers. Fraaie handwerken: le prijs Marietje Kuilboer. Figuurzagen: le prijs Corric; Glas; 2e prijs Dieu wertje Bcers; eerv. verm. Jan Beers en Piet Kreb. Knutselarbcid: le prijs Jan Bczclman. Groep II, 11 tot. en met 14 jaar: Nuttige handwerken: le prijs Annie Kuin; 2e prijs Corrie Oudhuis. Fraaie handwerken: 1e prijs Jo Appelman: 2e prijs Ina Bierhaalder; 3e prijs Nies Delis; 4e prijs Guus Ste kelbos. Teekenen: le prijs Ina Bierhaalder. Figuurzagen: le prijs Piet Kuilboer; eerv. verm. Jan Bakker. Houtsnijden; le prijs Nico Duin; eerv. verm. Huib. Kreb. Knutselarbeid; le prijs Nan Beers; eerv. verm. Cor Zuurbier. Planten; le prijs Trien Bommezij. Groep III. 15 tot en met 18 jaar. Nuttige handwerken; le prijs Anna Bas. Fraaie handwerken: le prijs M Kostelijk; 2e prijs Ma Bakker; 3c prijs Truus Bot; eerv. verm. Roel Borst. Teekenen: le prijé D. P. Dirkmaat. Houtsnijden: le prijs S. Bakker; le prijs K. Schou ten. Groep IV. Ouderen. Nuttige handwerken: le prijs A. Slotemaker: 2e prijs C. Slikker; 3e prijs J. Peereboom; 4e prijs A. Bakker-de Boorder; 5e prijs A. Kooij-Krap. Spreien: le prijs Jo Wagenaar. Fraaie handwerken: 1e prijs J Peereboom: 2e prijs T. Reijne-van Slooten; 3e prijs W. Boekestein; 4e prijs R. Haster-Visser; 5e prijs A. Slotemaker; 6e prijs A. Bookestein-Silver. Gobelinwerk: le prijs H. van SlootenJonker; eerv» verm. IJ. Zomer. Teekenen: le prijs I\. Bierhaalder. Schilderen: le prijs M. J. Hoogland. Schilderen (Spuitwerk): le prijs Andrc Breed: 2el prijs IJ. Zomer. Figuurzagen: Ie prijs Cor Botman. Figuurzagen: lc prijs D. Toepoel: eerv. verm. S. Sülzle. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Vergadering Veefonds. Voor de buitengewone algemeene vergadering, die het bestuur van het Onderlinge Veefonds tegen Zater dag j.1. in de zaal van den heer Borst had uitgeschre ven, bestond groote belangstelling. Geen wonder, want de convocatie vermeldde: Bespreking over het tekort; er moest dus een besluit genomen worden, waar de portemonnaie van de leden bij betrokken zou zijn, het eenige. dat tegenwoordig nog- belangstelling voor een vergadering kan wekken. De voorzitter, de heer A. Schilderman, was ver heugd, zoovelen welkom te kunnen heeten en zette in 't kort uiteen, waarvoor men bijeengeroepen was. Het, bij de laatst gehouden vergadering reeds bestaande, tekort was zoodanig toegenomen, dat het bestuur niet langer op eigen verantwoording door kon gaan. Men was den laatsten tijd wat ongelukkig geweest met het vee; voor de afgemaakte dieren was slechts weinig ontvangen en dus moesten er thans maatregelen geno men worden om het daardoor ontstane tekort te dek ken. De notulen werden wel onveranderd vastgesteld, doch gaven toch aanleiding 'tot een breedvoerige dis cussie over een daarin opgenomen opmerking van den heer Meuleveld. Deze had op de- vorige vergadering er op gewezen, dat sommige leden, die een koe verloren, en daarvoor een nieuwe kochten, deze niet direct in het fonds deden. hetgeen volgens hem niet was zoo als het behoorde. Lang en breed werd over deze zaak gesproken, over de voor- en nadeelen voor de leden en het fonds bij het af of niet direct verzekeren, tot de heer H. Busé opmerkte, dat het reglement aan de leden voorschrijft, direct te verzekeren. Voorzitter lichtte toe. dat met het betreffende arti kel altijd wat de band is gelicht; er is in de praktijk een ruimte van twee maanden gegeven tusschen den tijd van aankoop en van inschrijving voor verzekering. Algemeen was men van oordeel, dat voortaan die ruimte niet grooter dan één, hoogstens twee weken mag zijn. Men. besloot echter voorloopig van dit punt af te stappen om eerst aan dat van de convocatie te beginnen. Later was men zeker het voornemen ver geten, nog op deze zaak terug te komen, althans er werden in deze vergadering geen besprekingen meer aan gewijd. Uit de rekening van den penningmeester, den heer P. List. bleek het tekort f 729 te bedragen. Het bestuur stelde daarom voor. dit jaar nog 1 pet. premie te hef fen, waardoor de achterstand tot f 200 zou verkleinen. De heer W. Cornelissen wilde het heele tekort weg werken. De heer J. Pranger, en velen met hem, voelde meer voor het bestuursvoorstel, omdat er reeds eerder schuld was en het niet aangaat de nieuwe le den die het fonds kreeg (voornamelijk zij. die alleen 's winters koeien hebben) voor het heele tekort mede aansprakelijk te sellen. De heer M. Cornelissen wilde het bestuur machtigen, indien het fonds binnenkort weer groote verliezen leed, nog eens M te heffen, zoodat ook zij, die met Mei weer uit het fonds gaan. daaraan meebetalen. Nadat nog aan den heer J. Aij was meegedeeld, dat men er niet mee af is als men zich nu als lid laat schrappen en dat ook van deze personen de premie tot dekking van het tekort geëischt zal worden, werd. het bestuursvoorstel met algemeene stemmen aange nomen. Reeds de andere week zullen de bestuursleden, die elk een wijk zullen nemen ter verlichting van het werk van den penningmeester, tot inning overgaan, van 1 pet. van de getaxeerde waarde. Voorzitter leide daarop een bespreking in over het verschil tusschen tazatie-waarde en marktwaarde. De koeien, die reeds geruimen tijd geleden in het fonds werden opgenomen, zijn toen op een hooger bedrag ge taxeerd, dan ze nu, volgens de markt, waard zijn. Gaat er dus zoo'n koe dood, dan krijgt men meer uit het fonds dan_ een nieuw beest kost. Dat is niet de be doeling van de verzekering. Het bestuur stelde daar om voor, voortaan 15 pet. minder dan de" taxatie prijs uit te betalen. De vergadering ging nog wat ver der en besloet, met ingang van den dag der vergade ring, 20 pet. op de getaxeerde waarde te korten. Nadat aan den heer De Vries was meegedeeld, dat het bestuur, na informatie bij de veerartsen. op de eerstvolgende vergadering zal meedeelen of de premie voor de keuring van het vee verlaagd wordt, sloot de heer Schilderman de vergadering, hopend dat het geld tot dekking van het tekort gauw zal binnen zijn en dank brengend aan den heer List, die steeds uit eigen middelen dat tekort aanvult. L AH GEN DIJK Poging tot uitbreiding met medewerking van de Ned. Heidemaatschappij. De afdeeling Geestmerambacht van de Ned. Heide maatschappij beijvert zich voortdurend om den vischstand in dit uitgebreide gebied op peil te houden en terecht, daar de welstand van een groot aantal visschers in deze streek daarvan afhankelijk is. Ver schillende .vischsoorten worden daartoe uitgepoot en ook dit jaar zal dit geschieden. Op 't oogenblik is men Pezig de noodige voorbereidingen te treffen voor den uitpoot van snoek De secretaris van de bovenge noemde afdeeling, de heer P. Glas te ZuidscharwnuVle, verzocht ons, eens een kijkje te komen nemen naar zijn inrichting, daartoe exprèsselijk aangelegd, waarin de jonge snoek zich ontwikkelt, We hebben daaraan met genoegen voldaan. Een paar groote kommen, aan gesloten op de waterleiding, beval de bevruchte kuit. Het water stroomt daaruit in bakjes, voorzien van waterplanten en water, waarin de jonge snoekjes hun eldorado vinden. Na weinige dagen komen de jonge snoekjes reeds uit de eitjes te voorschijn, na eerst nog van een aanhangsel voorzien te zijn. Dat verlie zen ze weldra, om dan, den vischvorm hebbende aan genomen, met groote snelheid in het water te zwem men. Ze verschuilen zich echter, hun natuurdrift ge trouw, meest tusschen de planten of tegen de wanden der bakjes, doch deze planten even openhalende., is het een vlugge warreling van honderden, neen dui zenden, jonge snoekjes. Als men weet. dat in een wijf je soms 150.000 eitjes worden gevonden, is het te be grijpen, dat het in deze inrichting bij den heer Glas krioelde van dit jonge goedje. Vroeger werden dc jonge vischjes vanuit Utrecht betrokken. Dat beviel echter niei. Men is er thans toe overgegaan, le dezer plaatse het ontwikkelen te doen plaats hebben. In verschillende deelen van het Ambacht wordt de snoek nu uitgezet en men hoopt, dat de vischstand. die door verschillende oorzaken veel te wenschen overlaat, cr door zal verbeteren. Voor onze visschers is dit ten zeerste te wenschen. LANGENDIJK. Klachten over de vervuiling van het vischwater. Men deelt ons mee. dat. in verband met een schrij ven van den Inspecteur van de Volksgezondheid, de Gezondheidscommissie te Schagen aan de afdeeling Geestmer Ambacht van de Ned. Heidemaatschappij heeft verzocht te worden ingelicht omtrent de geuite klachten over de vervuiling van het vischwater door den afval van de inmaakfabricken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9