Ingezonden Stukken. De electriciteitstarieven te Anna Paulowna. Hoe de boer zijn bruilofts- kosten dekte. CHARLES ROBERT DARWIN Uit onze omgeving. Cursus voor Melkcontroleurs te Hoorn. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Breezand, April 1932. Mijnheer de Redacteur, Wilt u me s.v.pl. nog eenige plaatsruimte verlee- nen. Ik had gehoopt dat het niet meer noodig zou wezen, maar wat zich hier afspeelt, moet wijd en zijd bekend worden, omdat het zoo in-treurig is. Zooals de lezer wel zal weten is hier circa 5 weken terug een adres aan den Raad gericht dat een ver- ioek inhield om het G.E.B. zoo spoedig mogelijk aan de P.E.N. over te dragen, daar 't te overbekend is, dat de P.E.N. zoo niet de helft dan toch aanmerke lijk goedkooper is. Een raadsvergadering laat nog steeds op zich wach ten, maar wat nood, B. en W. zullen achter de raadsleden om, de boel wel weer bekonkelen. Zoo worden nu de administrateur en een lijn werker rondgezonden, om tegen-propaganda te m ken en voor de vorm woningen op te meten; vele menschen begrijpen hieruit 't doel, dat overdragen aan het P.E.N". wordt niet aan gedacht, de gemeente wil 't houden, dan zal 't aanmerkelijk goedkooper worden, en er zijn waarachtig al menschen die deze smoesjes gelooven en een trouwe helper is hier Pastoor Ver hoef, die van den kansel af heeft verkondigd, dat de menschen de handteekeningen terug moesten nomen, door middel van een tegenlijst, die achter in de kerk hangt en de menschen ter teekening aangeboden wordt. Want, zegt de pastoor, er mag geen ruzie In de gemeente komen; en dit geeft ons te denken, geachte lezers; zoo wordt hier nu 't algemeen belang ge diend; kunnen wc hier nu zelf niet iets aan luch ten, want hier is toch een luchtje aan, waarom wordt dat G.E.B. zoo krampachtig vastgehouden, ter wijl niemand in do hcele gemeente tegenspreken kan, dat 't toch een groot algemeen belang zou we zen als 't aan 't P.E.N. overging? Er is toch met graagte huis aan huis geteekend, ook door de R.K., en nu zou ik de niet-kerkelijke raadsleden willen vragen, vinden jullie dit zoo maar goed? Je staat 8 tegen 3, moeten wij hier nu toch kerkelijk over- heerscht worden, terwijl de anderen toch de macht bézitten. Klaas Keuris, ik zou je willen smeeken, toon dat je socialist bent, want voor jouw partij, ik wil 't je eerlijk bekennen, knijp ik hem *t meeste. Jul lie zitten daar met z'n vijven, denk er toch aan dat de arbeiders in deze gemeente bier 't zwaarst ge troffen worden, want velen zal 't maandelijks de helft schelen. Het socialisme beteekent toch „recht voor allen" en dat wordt hier met voeten getreden. Of kan de burgemeester hier de raadsleden zoo be ïnvloeden, dat ze niets tegen kunnen zeggen, ook al weten ze beter? En dan nog dit, hoe is de administratie van Jon ker? Geachte lezers, ik zou denken van heel droe vig; de ongelijke vcrclecling is zoo groot, dat 't te vele plaatsruimte zou vragen om alle feiten op te noemen; enkelen wil ik er hier als voorbeeld geven. Een groote boer, met een heel groote behuizing, be taalt 30 ct, minder vastrecht dan z'n werkman, niet omdat die werkman meer gebruikt, maar enkel om dat de administrateur hem daarvoor aanslaat; twee boeren, zoowat dezelfde behuizing, de een betaalt circa 5 gld. vastrecht, terwijl de ander f 1.45 betaalt; ;verder zijn hier vastrechten van 3 k 4 gld. geen zeld zaamheid; ik zelf betaal f 1.35 voor 40 K.W. per jaar, tenvijl hier in Breezand een prachtig groot huis .staat., waarvan d bewoners in Februari 59 K.W. per maand gebruikt hadden en die betaalt ook f 1.35 vastrecht Is dit niet scheef, geachte lezers en moeten de men schen nu nog denken dat 't nu noodig is dat alle huizen opgemeten worden om dit recht te zetten? Neen Jonker, ga n je schrijftafel zitten, je kan 't in je boeken .vel uitzoeken en kan je dar soms niet, dan ben je ook geen man die zoo'n pluim en zoo'n weekgeld waard is. Breng dan je boeh:n maar bij mij, ik zal 't rratis voor elkaar zetten. Arme R.K., met jullie heb ik 't meeste te doen, om dat de pastoor 't zegt, moeten we 't wel doen, zegt van morgen een vrouwtje tegen me, al zal 't ons maandelijks 50 ct, of meer schelen. En dan zegt de pastoor vanaf den kansel: de Burgemeester is van de week jarig, ik hoop dat velen hem een kaartje sturen. Dat getuigt van de goede harmonie. Was het niet beter dat de pastoor zich met andere dingen ging bemoeien en kunnen wij hier niet weer uit op maken, dat ten koste van alles de overheid, hoe klein ook. hier zegevieren wil? Mijnheer de pastoor, u is in Breezand bij de arbeiders niet gezien hoor. en als u zoo doorgaat, hoop ik voor Treezand, dat ze u spoedig over zullen plaatsen; dat is andere praat dan in de voorlaatste raadsvergadering, maar 't is zui verder en meer overeenkomstig de waarheid. Mijnheer de Red., zendt voor mijn rekening een nummer van dit blad aan pastoor Verhoef et Bree-^ zand. B. BAKKER—VAN ROOZELAAR. en de gasten liet betalen Na de feestelijke smulpartij mochten de heeren met de bruid dansen tegen betaling van 1000 Lei. Een mensch heeft wel eens een feestje noodig. Vooral in vroeger dagen was een feest een feest werden Trijntje en wijntje duchtig gevierd, en even eens het noodige gegeten ook de oude Hollanders in de 17de eeuw konden hiervan meepraten. Ook in het buitenland zetten boeren en Zigeu ners nog steeds de bloemetjes flink buiten, al is het 4an ook niet meer zóó als vroeger, toen hoeve en erve *el eens werden verpand om de schulden te kunnen fetalen. Maar om op ons verhaal te komen bij den ou den Zigeuner Zigmund Milculei in Agostanalva zou een dochter trouwen. De bruigom moest, volgens stemgebruik, zijn schoonvader voor het afstaan, van zijn dochter een flinke som betalen. Men werd het eens over een bedrag van één millioen kreuzer (een oude Oostonrijksche munt) hetgeen in Hollandsch geld ongeveer overeenkomst met f 10.000. Dat was dus in orde maar nu kwam het bruiloftsfeest, waarbij zooals onder Zigeuners ge bruikelijk is, de geheele stam als gast zou moeten worden uitgenoodigd voor een gierigen feestge- ver als onzen Zigeuner niet erg verleidelijk dus! De kosten werden berekend: ingeslagen werden 1500 liter wijn, 15 kalkoenen, 30 ganzen, vele do zijnen hoenders, 2 kalveren, 2 varkens, 1 os en vele honderden kilo's aardappelen, en Zigmund Mi- kulei heeft alles met een bezwaard hart betaald! Maar de Zigeuner bedacht iets, om de kosten op zijn gasten te verhalen. Na de feestelijke smulpartij mochten de heeren met de bruid dansen tegen betaling van 1000 Lei. Veertig jongelingen vonden den da^met het bruidje zoo'n prijs nog wel waard. 40-000 Lei verhuisden dientengevolge naar de zak ken van den in alle opzichten gelukkigen vader; de bnuloftskosten waren gedekt' en bovendien bleef er nog een aardig sommetje over. Wie het laatst lacht, lacht het bestl De verkondiger van het Darwinisme, de theorie, volgens welke alle planten en dieren van slechts weinig oor spronkelijke soorten, misschien slechts van één af stammen. Bij de 50-jarige herdenking van Darwin's sterldag. ER zijn talrijke gevallen in de historie aan te wijzen, dat geleerden tijdens hun leven niet naar waarde werden geschat, maar er zul len toch weinigen zijn, die aan zooveel hoon en spot, aan zooveel verguizing en haat hebben bloot gestaan als Darwin gedurende een groot deel van zijn leven. Eerst later heeft de storm van verontwaardi ging, die was opgestoken tegen zijn leer zich gelegd en Darwin heeft nog de vreugde gesmaakt, den triomf zijner den! beelden te mogen aanschouwen. Bij zijn dood was de heftige, verbitterde strijd ver- tomd, zelfs zijn felste tegenstanders waren door de kalme wijze, waarop hij zijn denkbeelden verdedigde, ontwapend. CHARLES ROBERT DARWIN. Charles Robert Darwin, een kleinzoon van den En- gelschen geneesheer, natuurkenner en dichter Eras mus Darwin, werd den 12den Februari 1809 te Shrewsburry geboren. Hij studeerde aan de Univer siteit te Edinburgh en te Cambridge, waar hij in 1831 promoveerde. Hij maakte vele reizen, bezocht o.a. Brazilië, de Westkust van Zuid-Amerika en de eilanden van den grooten Oceaan, waarna hij zich weder in Engeland vestigde. Nadat verschillende werken en publicaties van hem het licht hadden gezien, verscheen in 1859 van zijn hand het zoo beroemd geworden boek „On the origin of spicies bij means of natural selection", waarin hij als zijn meening te kennen geeft, dat alle planten en dieren van slechts weinig oorspron kelijke soorten, misschien zelfs van één, afstammen en dat de doelmatigheid, die wij overal in de natuur aantreffen, een gevolg is van het uitgeroeid worden van het ondoelmatige en wel door de natuurkeus of naturel selection. Door de onderzoekingen op zijd Amerikaansche reis en door zijn langdurige waarnemingen van ver schijnselen in dieren- en plantenrijk was Darwin tot de overtuiging gekomen, dat de. veranderlijkheid van plant en dier veel v rder gaat dan men tot dien tijd toe op gezag van Linnaeus en Cuvier had aangeno men. Reeds de mogelijkheid van het in het leven roe pen van nieuwe vormen door kruising toonde vol gens hem, de onhoudbaarheid van het dogma van de onveranderlijkheid der soort voldoende aan. Ook bij de in het wild levende planten en dieren komen afwijkende vormen voer in streken, waar andere om standigheden heerschen, b.v. wat klimaat betreft. De variëteiten, die men door kruising kan verkrijgen en die ook in het wild levende d.ercn en planten too- nen, zijn volgens Darwin niets dan soorten in be gintoestand, die, wanneer zij zich ver genoeg ontwik keld hebben, als zelfstandige nieuwe soorten optre den. Het zou te ver voeren, om hier, zij het nog zoo beknopt, de leer van het Darwinisme eenigszins uit een te 2tt.en. De kracht ervan ligt in de mechanische verklaring der organische natuur, waarbij de weg ge wezen wordt, waarlangs alle organismen in een lan gen ontwikkelingsloop geleidel'ik hun doelmatigen bouw hebben kunnen vormen, waarbij dus in de plaats van de opzettelijke .gewild.) doelmatigheid de gewordene, ontstaande doelmatigheid getreden is. Hierdoor kwam het Darwinisme natuurlijk in strijd met vele theologen en met de theologisch denkende natuurvorschers. Niet minder bel ngrijk is de ver klaring van het ondoelmatige en slechte in de na tuur, waarvan men voorheen het bestaan slechts door allerlei sophismen kon verklaren. Thans daarentegen lag de verklaring voor de hand, dat de door de na tuurkeus verkregen doelmatigheid alleen maar voor het betreffende wezen geldt en dus wel ondoelmatig, zelfs gevaarlijk kan worden voor andere wezens, zoo als b.v. het gebit va- het roofdier, de giftand van de slang, het gif van sommige planten, enz. Natuurlijk oefende een zoo belangrijke natuurver klaring haar invloed op velerlei gebied der weten schap uit. Haeckel bouwde er 'n natuur-philosofisch stelsel uit op. Terwijl Darwin in het begin verscheidene oervor men had aangenomen en den mensch buiten be schouwing had gelaten, beschouwde Haeckel in zijn „Generelle Morphologie" alle organismen van het zelfde standpunt door van de laagst staande oerwe zens als gemeenschappelijken wortel eenerzijds het dieren-, anderzijds het plantenrijk af te leiden, ter wijl hij het menschengeslacht als een bijzonder ont wikkelde tak van het eerste beschouwde. Het door hem en anderen, zooals Huxley en Fritz Müller inge stelde onderroek naar de ontwikkelingsgeschiedenis, werd een bewijsmiddel voor het Darwinisme. Ook de vergelijkende anatomie en palaeontologie steunden Darwin. De eerste heeft ons tot de erken ning van de natuurlijke verwantschap der enkele groepen onderling gebracht en de onderzoekingen van Huxley toonden de homologie van lichaamsdeelen van alle tot één afdeeling behoorende dieren aan. Zoo b.v. wees Huxley op de overeenstemming in li chaamsbouw bij apen en menschen tot in de kleinste détails van den bouw der hersenen en ledematen en bereidde aldus de werken van Darwin en Haeckel over de afstamming van den mensch voor. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat geen enkele, zelfs niet de meest verstokte „Darwinist" ooit be weerd heeft, dat de mensch van den gorilla of een anderen, thans nog levenden aap afstamt; dikwijls genoeg is door hen verklaard, dat naar hun meening mensch en aap uiteinden zijn van verschillende tak ken van een gemeenschappelijken stam. Op menigen anderen tak van wetenschap, zooals geologie en geneeskunde heeft het Darwinisme zijn invloed doen gelden, maar het belangrijkste gevolg van de toepassing der algemeene natuurwetten op de ontwikkelingsverschijnselen in het heelal was. dat de mensch, die tot dusver geneigd was zich voor een uit zondering te houden en zich boven de natuur te stel len en die te beschouwen als voor hem geschapen, thans als een deel van het geheel optrad en midden in de natuur geplaatst werd. Hierdoor trok het Dar winisme ook de geesteswetenschappen binnen zijn kring en ontdekte men 'n tot dien tiid onbekend, we- derkeerig verband tusschen verschillende weten schappen. Nadat de hooge ouderdom van het men- schelijk geslacht door praehistorische vondsten was bewezen, en onder deze ook aapachtige rassen waren aangetroffen, nadat ook verrassende resultaten waren verkregen bij de onderzoekingen naar den oorsprong van taal en gevoelsuitingen, van zeden en gewoon ten, enz., is de tegenstand tegen het opnemen van den mensch in de algemeene ontwikkelingsketen hoe langer hoe meer verzwakt. Darwin heeft een zoo grooten invloed op het na tuuronderzoek gehad, dat men hem wel den Coper- nicus of Newton der organische wereld heeft ge noemd. In enkele tientallen van Jaren is er in de in zichten en methoden der plant- en dierkundigen een verandering gekomen, zooals de geschiedenis er nooit een gekend heeft. Slechts betrekkelijk weinig tegen standers van het Darwinisme behooroo tot de we tenschappelijk gevormden. Darwin overleed den 19en April 1882 te Down bij Beckenham. Zijn stoffelijk overschot werd bijgezet in de Westminsterabdy, in de nabijheid der rust plaats van Newton en naast het graf van Herschel. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Zondag a.s. ontvangt D.T.S. de kampioen van haar afdeeling en wel Purmersteijn. Deze wedstrijd moest overgespeeld worden wegens de ongeregeldheden welke er de vorige keer plaats hadden. Beide elftal len zullen zeker woer hun uiterste krachten geven, doch laten wij hopen dat het spel om het spel ge speeld wordt, en wanneer dit het geval is zal er voor de voetballiefhebbers zeker wat te genieten vallen. De Raad dezer gemeente is bijeen geroepen in een openbare vergadering op Donderdagavond half acht BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van tomatenkweekers ln het betaal kantoor. Tegenwoordig 41 kweekers. Voorzitter de heer S. de Boer roept allen een harte lijk welkom toe en zegt dat het steeds een goede ge woonte Is om voordat de pluk van tomaten begint de kweekers op te roepen ter vergadering om te bespreken de uitvoering van sorteeren en veilen. Gezien de groote opkomst ls het van groot belang zulks te doen. Voor velen hier tegenwoordig ia de tomatenkweekerij reeds een belangrijke cultuur, waarvan de voorbereiding veel geld kost zoodat er wel terdege gelet moet worden op een goede voorbereiding. Door den Voorzitter werd verder mededeeling gedaan van de besprekingen en genomen besluiten der verga dering het vorige jaar gehouden. Gevraagd werd of weer gecombineerd aan de veiling gesorteerd zal worden en ln bloc het veilen. Daar deze methode vorige jaren steeds goed is ver- loopen, werd besloten zulks het nieuwe seizoen weer te doen met dien verstande echter dat vooral gezorgd moet worden, dat het kwantum hetwelk voor le soort gepresenteerd wordt, ook aan alle gestelde elschen daar van moet kunnen voldoen. Vervolgens werd aan de orde gesteld het aanstellen van een sorteerder-vellder. Voorzitter zegt dat de sorteerder van het vorige jaar en meerdere jaren, de heer C. Duif. zeker naar aller ge noegen het werk heeft uitgevoerd op een manier die al len lof verdient en daarom verheugt het spr., dat deze zich weer beschikbaar wil stellen om het ook dit jaar weer uit te voeren. Namens den heer Duif werd mede gedeeld dat deze het voor een verminderd loon van o.v. 10 pet. weer wil uitvoeren. Opgemerkt werd echter dat de vergadering compe tent is om iemand aan te stellen dien zij wenscht.doch spr. kan den heer Duif ten zeerste aanbevelen. Uit de vergadering werd opgemarkt dat als het werk publiek uitbesteed werd, het misschien wel goedkooper zou zijn. Daar de groote meerderheid der aanwezigen ten zeer ste tevreden was over de uitvoering der werkzaamhe den van den heer Duif werd met algemeene stemmen besloten, deze weer als zoodanig aan te stellen. Medegedeeld werd dat de uniforme prijs voor de pootjesbakken nog niet was vastgesteld, doch dat deze waarschijnlijk tusschen 1520 cent per bak zal bedra gen. Het werd zeer gewenscht geacht dat de uniforme prijs zoo gesteld werd, dat er door de tuinders niets bij be taald moest worden. Dit moet echter worden afgewacht. Huur voor de plukkisten en de sorteermachlne werd weer gesteld op 10 en 5 cent per 100 Kg. Besloten werd dat diegene die uit de hand verkoopen, uit de combinatie geweerd zal worden. Ten zeerste werd aanbevolen om "de tomaten vooral droog te hpuden, terwijl werd besloten om als grootste kwantum van één soort te veilen 4400 Kg., zal bedra gen. als zijnde een wagonlading. BU de rondvraag werd naar voren gebracht om ook eens een vergadering te houden met de druivenkwee- kera, daar er dit jaar heel wat druiven zullen zijn. Voorzitter verheugt het, dat dit uit de vergadering komt. want ook het bestuur van de velling had daar reeds over gedacht om het op deze vergadering ter spra ke te brengen. Spr. zegt verder dat zij "olgaarne aan dien wensch voldoen en zullen ter gelegenertijd de drui- venkweekers opgeroepen worden, om le het kwantum op te-nemen en ten 2e een regeling te treffen voor het vellen. In overweging werd gegeven aan de aanwezigen druivenkweekera om vooral de druiven goed te krenten, wat zeer ten voordeele ls van het product Ten slotte zegt Voorzitter dat het er ook voor de to maten niet zoo schitterend voorstaat, maar toch wil ik den hartelilken wensoh uitspreken, dat de groote moeite en kosten beloond mogen worden, waarna onder dank voor de tegenwoordigheid en prettige samenwerking, de vergadering werd gesloten. DEN HELDER Naar wij alhier vernemen, ligt de gewezen wethou der van publieke werken, de heer Bok, zwaar ziek. Genoemde wethouder is een zeer geziene persoon lijkheid hier ter stede. De eerste ansjovis is hier binnengebracht. Hier voor bestaat groote belangstelling, aangezien dit een goede vangst belooft en de nu voorbije haringcam pagne maar matig geweest is. Een ernstige duinbrand heeft Dinsdagmorgen een groot deel der „Moerassen" verwoest. Nadere bijzon derheden volgen. WIERINGERWAARD De jongeheer Cor Bakker Cz. alhier heeft jl. Maan dag te Hoorn zijn diploma behaald als melkcontro- leur. De jaarlijksche cursus tot opleiding van melk controleurs voor rundveefokvereenigingen, zuivelfa brieken en melkinrichtingen, welke van half Septem ber 1931 tot half April 1932 vanwege het Rijkszuivel- consulentschap voor Noordholland is gegeven, werd gevolgd door 18 leerlingen. Na afgelegd, eindexamen ontvingen 16 deelnemers het diploma, n.1.: H. Appel- melk, Leimuiden, C. Bakker Cz., Wieringerwaard, H. Beets Pz., Purmerend, P. Betlem, Watergang, A. Butter Gz., Lutjewinkel, K. Dijkstra, Edam, N. de Groot, Beemster, Tj. Hek, Oostvvoud, J. H. M. Helder, Bobcldijk, J. G. Impink, Oude Niedorp, C. Kay Vz., Twisk, Joh. Kuipers, Heerhugowaard, K. Mienis, St. Maarten, J. Oost, De Rijp, W. Zilver, Binnen wij zend, L. Zielman, Hoogkarspel. ANNA PAULOWNA „Sportlust". De vereeniging „Sportlust" hield Dinsdagavond een tlgemeene vergadering in de zaal van den heer Slik ker. De heer D. Stammes, voorzitter der vereeniging, opende met een kort welkomstwoord en verzocht den secretaris, den heer C. Slikker, de notulen te lezen. Deze werden zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Medegedeeld werd, dat het bestuur er veel voor ge voelde lid te worden van den Bond van kortebaan- draverijen in Noordholland. Er is een reglement van dien Bond bij de ingekomen stukken. De kosten voor de vereeniging zullen f 10 per jaar bedragen. De ver gadering ging hiermee accoord. De heer G. Visser en P. Smit, die de bescheiden van den penningmeester hadden gecontroleerd, be vonden alles in goede orde, zoodat de rekening onder dankzegging aan commissie en penningmeester werd goedgekeurd. Met de daarop volgende bestuursverkiezing wa3 men spoedig klaar. De aftredende heeren D. Stam mes, C. Kaan en J. Leijen, werden nl. bij acclamatie herkozen. Ook over het volgende punt der agenda was men het spoedig eens. Besloten werd de eerste draverij die voor alle paarden open is, op 29 Mei te houden. De prijzen werden vastgesteld op f200, f 100. f50 en f25. De tweede draverij zal op 14 Augustus gehouden worden en de prijzen hiervoor werden voorloopig be paald op f250, f100, f50 en f25. De te houden tentoonstelling en verloting werden nog even aangeroerd, doch de vergadering nam dien aangaande geen besluit. De regeling werd aan het bestuur overgelaten. Niets meer aan de orde zijnde volgde, daar ook de rondvraag geen besprekingen ten gevolge had, de sluiting. SCHOORL Ook in deee gemeente had zich een comité van actie gevormd tegen het Wetsontwerp-Terpstra tot herzie ning van de Lager-Onderwijswer, en Maandagavond was door dit comité een openbare bijeenkomst belegd in de Roode Leeuw, waar de heer Theo Thijssen uit Amsterdam als spreker optrad namens het landelijk comité van actie. Toen de vergadering door den heer A. Gutter werd geopend en de spreker zijn betoog aanving, was het bezoek nog niet groot, doch enkele oogenblikken later vulde de zaal zich met belangstellenden en kon het plaatselijk comité zeer zeker over de opkomst ruim tevreden zijn. Daar in dit blad reeds herhaalde malen van lezingen over en protestavonden tegen het Wetsontwerp- Terpstra, verslagen zijn opgenomen, zullen wfj dit dit maal niet doen. De bekende motie van het Landelijk Comité van actie werd voorgelezen, en door de talrijke vergade ring met op één na algemeene stemmen en met ap plaus aanvaard. Door de goede zorgen van het Landelijk Comité zal ook deze motie aan de regeering worden gezonden. Met een woord van dank sloot de voorzitter deze bijeenkomst, welke het karakter droeg van groote be langstelling voor verbetering van het L. Onderwijs. OUDE NIEDORP De bibliotheek der Ned .Herv. Gemeente is weder gesloten. 2 personen, aan wlen tezamen 542 boeken werden uitgeleend, maakten ln den afgeloopen winter van deze instelling gebruik. Het jaarlijksch onderzoek voor de lichtingen 1920 en 1923 zal voor deze gemeente gehouden worden op Dinsdag 21 Juni te Winkel (gymnastieklokaal O. L. school). In 1919 werd in 't Veld e.o. een afdeeling van „De Hanze" opgericht, welke, hoewel nimmer officieel op geheven, toch* reeds eenige jaren sluimerde. Op initiatief van eenige R.K. middenstanders zal ge tracht worden om deze organisatie wederom nieuw leven in te blazen en zal een ambtenaar van het Cen traal Hanze Bureau op Maandag 25 dezer op een van wege dat Bureau te beleggen vergadering, trachten dit doel te bereiken, waarbij gerekend wordt, dat de ge heele middenstand aanwezig zal zijn. Hoewel de omstandigheden in het bedrijfsleven' over de geheele linie ln den land- en tuinbouw, als mede in het veehoudersbedrijf slecht zijn, komt door bijzondere omstandigheden het reeds voor enkele jaren besproken slulsplan voor den W.O.L.-poledr wederom aan de orde. Tengevolge van den aan te leggen Provincialen weg AlkmaarVerlaatSchagen wordt onze polder nog meer dan te voren geïsoleerd voor wat betreft de ver binding met het buitenwater. De Prov. Waterstaat hiervan mede overtuigd zijnde, heeft dientengevolge ook dit plan bestudeerd en zal aan het polderbestuur een schriftelijke aanbieding toe zenden, waarin wordt voorgesteld het bouwen eener sluis aan de Weel. Meervoudige Strafkamer. Uitspraken Dinsdag 5 April. Casper M., slager, Hoorn, valschheid in geschrifte met gebruikmaking daarvan, 8 maanden gev. voor waardelijk met 3 proefjaren. Joh. Jac. van D., meubelmaker, Amsterdam (in voorarrest), rijwieldiefstal, 3 maanden gev. met aftrek 3 maanden. Mart. v. J„ Hoorn, misdrijf art. 247 Strafrecht, 4 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Arie V„ Hoorn.misdrijf artikel 230 Strafrecht, ge plaatst in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaar. Com. B.. Castricum, mishandeling. 1 maand gev. voorw.; Petrus B„ Castricum, idem. 14 dagen gev. voorw.; Joh. B.t Castricum, idem, 14 dagen gev. voorw., ieder met 3 proefjaren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7