Alicacei iiiut- ClÏRANT. Mnrtiiiit- luüiiitlil I Rijkssteun aan de melkveehouderij. Frankrijk sluit zijn grenzen. 70 /AAR GETROUWD. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Wetsontwerp thans ingediend. Beplanting Wieringermeer In- en doorvoer van onze tuinbouwproducten verboden. Vliegtuig neergestort. Donderdag 21 April 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9058 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. ibegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VORMING VAN EEN CRISIS-ZUIVELFONDS. Mogelijkheid van een gebod tot verwerking van melk in brood. Het wetsontwerp tot verleening van steun aan do melkveehouderij waaromtrent de vorige week reeds verschillende bijzonderheden zijn medegedeeld, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. In de toelichting zet de regeering den hoogst on- gunstigen toestand uiteen, waarin het veehouders bedrijf verkeert tengevolge van een tot heden onge kende waardedaling van de opbrengst der melkpro ductie, waardoor het bedrijf aan algeheele verarming is prijsgegeven. De regeering heeft, hierin aanleiding gevonden maatregelen te beramen, en advies ingewonnen van de Landbouwcrisis-commissie. Dest rekkingvan dit advies heeft zij aanvaard. Het plan. Het plan, waarvan de regeering is. uitgegaan, is als volgt overzichtelijk weer to geven: 1. voor zuivolproducten: gecontroleerde verkoop met mogelijkheid van prijsbeinvloeding voor wat de binnenlandsche markt betreft; fondsvorming door middel van de baten van dezen verkoop; 2. voor margarine: opneming in de marga rines van een niet onbelangrijk percentage boter, welke te mengen boter tegen iets lageren prijs dan de boter in het algemeen centraal wordt geleverd; 3. Voor andere sp ij svetten van plant aardige n oorsprong: gecontroleerde verkoop met mogelijkheid van prijsbeinvloeding. De regeering zet voorts uiteen de noodzakelijkheid eenige nevenmaatregelen te treffen ten aanzien van punten waarmedo het eigenlijke onderwerp in nauw verband staat. Bij de uitwerking van deze nevenre gelingen zal getracht worden zooveel mogelijk dezelf de verhoudingen, als in normalen tijd. maar dan op een hooger prijsniveau dan op het oogenblik, tus schen de genoemde producten to bewaren. Bij het door de regeering gekozen stelsel wordt de margarine als zoodanig niet in prijs verhoogd. In het mengproduct zal het element margarine denzelf den prijs behouden. Wat geschiedt, is slechts men ging der margarine met boter. Daardoor wordt een waar verkregen .waarvan alleen de boter mededraagt tot de vorming van het fonds, dat voor steun van het veehoudersbedrijf zal aangewend worden. In ver hand echter met het feit, dat do aldus met margarino i gemengde boter geconsumeerd zal worden door min der draagkrachtigen zal deze tc mengen boter tegen lageren prijs beschikbaar zijn dan de boter welke door meer draagkrachtigen als zoodanig genoten wordt. Deze menging brengt de consumptie van bo ter niet in gevaar en werkt in de richting van natio naal gebruik van een nationaal product. De export. Tegelijk is voor het later weder opnemen van onze zuivelexpo.tee-ende rol noodzakelijk den uit voer thans zooveel mogelijk in stand te houden. Hierbij zal rekening moeten worden gehouden met de omstandigheid dat de maatregelen van andere regeeringen dit niet weinig zullen verzwaren. Dit voor oogen gehouden, moet worden aangenomen, dat de export van boter welke in de jaren 1020, 1930 en Itól gemiddeld bedroeg ongeveer 37 millioen K.G. wer 1932 slechts zal bedragen ongeveer 18 mill. K.G. Den uitvoer van deze hoeveelheid dan ook werke- m mogelijk tc maken, is een der doeleinden der voorgedragen regeling. Vit het te vormen crisiszuivelfonds zal °P alle melk, welke onder controle verwerkt is, een zoodanige toeslag worden verstrekt, dat de netto-op brengst der melk van een zeker vetgehalte per K.G. een bepaalden richtprijs bereikt. Er moet gelegenheid zijn, den richtprijs te toetsen aan de gegevens om mant alle factoren, welke productiekosten uitmaken. Voor het oogenblik kan de Regeering zich aan het baar geadviseerde bedrag van zes cents per K.G. niet vastleggen. Als inkomsten, waaruit het crisis-zui vel fonds zijn baten zal trekken, denkt de regeling zich de op brengst van merken, welke tegen een prijs, variabel l*oor verschillende tijdvakken, beschikbaar zullen gorden gesteld. Er zal met kracht moeten worden ge waakt tegen het gevaar dat de pri.isopzet zou worden 1 verhaald op den leverancier van de melk. In het stelsel is opgenomen de mogelijkheid een gebod tot verwerking van melk in brood vast te stel len. De uitvoering van dit stelsel zal in handen wor- en gelegd van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, genaamd „Crisis-zuivelcentrale", in het be stuur waarvan vertegenwoordigers van alle bij dit complex van steunmaatregelen betrokken belangheb benden zullen zitting hebben. De centrale zal de merken alleen verstrekken aan door haar alleen erkende producei ten en importeurs van zuivelproducten en spijsvetten en aan evenzoo erkende margarineproducenten tegen betaling van een door den minister vastgesteld bedrag. De centrale stort de opbrengst der merken in een dus genoemd Crisiszuivelfonds. waarvan de baten op de aangegeven wijze zullen worden besteed. In het ontwerp is voorzien het expireeren der rege ling behoudens verlenging bij de wet, na een werking van ten hoogste drie jaar. Uit de artikelen blijkt nog. dat het mengpercentage van boter in margarine, in overeenstemming met hetgeen reeds gemeld is, maximaal vijftig procent zal bedragen. Aanleg van plantsoen, tevens wandelpark, bij Slnis I. Op Sluis I was tot heden nog geen boompje of struik je te zien. Maar dit behoort ook al weer tot het verle den, want men Is nu bezig met het aanleggen van een plantsoen tevens wandelpark. Tusschen de Nieuwesluls en Sluis I zijn bij wijze van proef ook boompjes om een boerderij geplant. Zeldzaam heugelijk feit te Winkel. Op 27 April a.s. herdenkt het echtpaar P. Pluister en Tr. PluisterP ots hun 70-jarige echtvereeniging. Deze buitengewoon zeldzame gebeurtenis is aanlei ding geweest, daaraan bijzondere aandacht te beste den en het bruidspaar eens te bezoeken. We hebben hen aangetroffen in eoeden welstand, de bruidegom, het model Paul Kruger, nog recht van lijf en leden, gezond en rustig verdiept in do Schager Courant, me delevende mot de tijdsomstandigheden en nog vol zorg over de vraag, hoe dat allemaal terecht moet komen. De bruid beschikt niet meer over een zoo hel- Wraakoefening voor den maatregel betref fende den Colorado-kever. „Een maatregel, die weinig minder dan ver schrikkelijk Is voor onzen export." Reuter seinde d.d. gisteren uit Parijs: De „Journal C fficial" publiceert een officieel be sluit, waarbij met ingang van heden, bij wijze van represaillemaatregel (mesure de réciprocité) verboden wordt de in- en doorvoer in Frankrijk van aardap pelen, tomaten, melanzaariappels, levende planten knollen, bollen en versche groenten afkomstig uit Nederland. Onze regeerinj. was reeds eenige dagen geleden door den Fransc.hen gezant op de hoogte gesteld van de komst van bovenstaande maatregelen, welken men kan beschouwen als represaile tegen Nederland en de andere :nden, die Fransche groenten en aard appelen zijn gaan weren, vanwege den daarin voor komenden, besmettelijken Coloiado-kever. De Nederlandsche regeering moest dit voor de Fran sche bodemproducten doen. omdat deze anders hier konden worden ingevoerd en ook nog als Neder landsch product uitgevoerd. Dit gold in het bijzonder voor de Fransche aardappelen. Deze zijn gedeeltelijk voortgekomen van Nederlandsch pootgoed. Tot dus ver worden ze hier niet ingevoerd, maar nu was zoo wel in- als doorvoer to wachten, daar Engeland op denzelfden grond als wij zijn grenzen voor den Franschen invoer had gesloten. De maatregel der Fransche regeering is weinig min der dan verschrikkelijk voor den export van onze landbouwproducten, want het zijn deze vooral, die getroffen worden, daar Engeland en Duitschiand. hoewel ook genoemd in hot Fransche decreet., daar zij ook maatregelen namen op grond van den eolorade kever, geen noèmenswaardigen uitvoer van deze pro ducten naar Frankrijk hebben. Het handelsverdrag, dat wij met. Frankrijk heb ben, heeft een zóó mageren 'nhoud, dat het ons in een zeer speciale positie plaatst tegenover maatrege len als dit land nu neemt Men bedenke dat Nederland nog eenige andere belangen, o a betreffende clen zui- veluitvoer in Frankrijk heeft. De onderhandelingen tusschen onze regeering en die van Parijs over deze kwestie zijn intusschen in vollen gang. Het is te hopen dat zij eenig resultaat mogen hebben voor den export van de branches, die juist weer iets begonnen op te leven. Nadere bijzonderheden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisoh bericht van den Rykslandbouwconsulent te Parijs het Journal officieel van beden 20 April de me- dedeeling bevat, dat bij wijze van reciprociteitsmaatre- gel de in- en doorvoer uit Gr.-Brittannië, Duitschiand en Nederland is verboden van: aardappelen; versche groenten; levende planten; bol len, knollen en wortelstokken. Zendingen, welke vóór 22 April zijn afgezonden, wor den nog toegelaten. Pootaardappelen zijn uitgezonderd van dezen maatre gel met dien verstande, dat deze zonder speciale invoer vergunning worden togelaten, wanneer het betreft zen dingen geselecteerde poters, vergezeld van een certifi caat betreffende selectie en gezondheid, afgegeven door de daartoe bevoegde 'officieele autoriteit in het land van oorsprong. Ongekeurde en ongeselecteerde poters worden alleen toegelaten op invoervergunning, aan Fransche impor teurs, af te geven door het Fransche departement van Landbouw. Wat wy in 1931 naar Frankrijk uitvoer den. De maatregel der Fransche regee- rioig zal blijken een zeer gevoelige klap te zyn. Deze Fransche maatregelen beteekenen voor onzen groenten- en bloemen-export weer een zeer gevoeligen klap. Blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd over 1931 naar Frankrijk aan ver sche groenten uitgevoerd: witte savoyekool 4107 ton, ter waarde van f 185.000; roode kool 1070 ton, ter waarde van f 71.000; bloemkool 1.393 ton, ter waarde van f 57.000; uien en sjalotten 3339 ton, ter waarde van f 174.000: knollen 2792 ton ter waarde van f 560.000 spruitkool 658 ton ter waarde v. fl00.000, schorseneeren 1262 ton, ter waarde van f 136.000, andere versche groenten 65 ton, ter waarde van f 12.000. De uitvoer van aardappelen beliep eveneens een zeer groote waarde. Uitgevoerd werden in 1931: aan klei- aardappelen 19.835 ton, ter waarde van f 1.192.000; veenaardappelen 22.108 ton, ter waarde van f 94.000; zandaardapelen 9948 ton, ter waarde van f 412.000, en pootaardappelen 32.163 ton, ter waarde van f 2.200.000. an bloembollen, knclsiergewassen en vaste planten (wortelstaken, knollen en wortels) werd uitgevoerd 1615 ton, ter waarde van f 1.109.000; levende planten en plantendeelen, boomen en heesters, houtvormende ge wassen, waaronder struik- en stamrozen met of zonder potten of kuipen gingen in een hoeveelheid van 373 ton, ter waarde van f 114.000 de Fransche grens over. Wat den maatregel op zichzelf betreft, is hij wat Ne derland aangaat officieel een vergelding wegens het Ne derlandsche invoerverbod voor Fransche aardappelen en groenten, doch een vergeldingsmaatregel, die den Neder- landschen, wat de strekking aangaat, verre overtreft. Van Nederlandsche zijde berust het verbod uitsluitend op sanitaire overwegingen, uit vrees voor den Colorado kever, die in Frankrijk heerscht. Aan Franschen kant heeft men de gelegenheid benut om voorloopig den ge- heelen invoer van tuinbouwproducten stop te zetten, 't is meer dan waarschijnlijk, dat men aan Fransche zijde hierbij een verkiezingsmaatregel ten gunste der platte landsdistricten op het oog heeft gehad. Na afloop dezer verkiezingen kan dan ook eerst bij benadering worden aangegeven hoe lang de maatregel geacht kan worden nog voort te duren. In leder geval wordt door onze officieele vertegen woordiging te Parijs naar aanleiding van de betrokken maatregel een krachtige diplomatieke actie overwogen waartoe instructies uit den Haag worden ingewacht en die buiten twijfel ondernomen zal worden in samenwer king met de regeeringen van Engeland, Duitschiand en Spanje. der geestvermogen als de man, doch wist toch ook nog wel iets van uit vroeger jaren. Pieter Pluistei werd te Winkel geboren 21 Novem ber 1839. Hij behoorde tot een gezin van 8 kinderen, waarvan er behalve hem nog één broer in leven is. Trijntje Boots werd 18 November 1040 te Barsinger- horn geboren en kwam op ongeveer elf-jarigen leef tijd met haar ouders naar Winkel. Zij had nog één broer, die voor enkele jaren is overleden. 27 Anril 1862 werd hun huwelijk te Winkel vol» trokken en betrokken zij een boerderij in den Braak- polder alhier. Op deze boerderij hebben zij het bedrijf uitgeoefend tot 1 Mei 1896. Na 34 iaren geboerd te hebben, zijn ze opgehouden, eigenli'k te vroeg, doch de bruidegom moest als gevolg van een borstaandoening, waarmede hij een reeks van jaren gesukkeld had, zijn bedrijf op heffen. Hij had in die jaren-van borstaandoeningen en benauwdheden niet kunnen denken een negentiger te worden. Vanaf 1 Mei 1896 tot 1 Mei 1902 hebben zij toen buiten Winkel gewoond; behoudens dus die onderbreking hebben zij hun geheele leven in Win kel gewoond en hier heel wat zien veranderen. Slechte tijden gekmd? ja, arme tijden, tijuen waarin de ge vreesde longziekte onder het vee geheele stallen deed 'ritst ven, hij was toen nog een jongen. Tijden waarin land en vee en producten waardeloos wa ren. Zelf begon hij te boeren in en tijd dat er voor de Kaas f20 werd betaald en later in de tachtiger jaren terugliep tot f 12. Er zijn ook betere tijden geweest en het is altijd ook in zijn bedrijf en in zijn tijd ge weest een regelmatig opbloeien en inzinken en nog gaarne spreekt hij over die toestanden, waarin hij nog steeds ziet, mcnschen die tevreden waren en wier eenig bestaan was werken voor loonen van f6 voor een werkman, f 1 per week voor e eninwonen- den knecht en f 11.25 per week voor een dienstbode en niet alleen personeel, ook de baas en de vrouw en de kinderen werkten van 's morgens tot 's avonds, en waren tevreden. Toch is hij niet blind voor het tegenwoordige ge slacht, dat onder geheel andere omstandigheden leeft en geheel andere eischen aan het leven stelt, maar vreest dat het op den duur niet zal kunnen. Uit hun huw.elijk werden geboren 6 kinderen, waar van nog n in leven zijn, nl 3 zoons en 2 dochters, Het getal kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen bedraagt 53 en zegt hij, ze hebben plan om alle maal te komen. Hij heeft ook in den loop der jaren verschillende bestuursfuncties vervuld, oa. als molenmeester van den Braakpolder, lid van bestuur van de Banne Win kel. Hoofdingeland van het Heemraad der Strijkmo lens in de Niedorper Kogge en Kerkvoogd der Ned. TIerv. Kerk. Heeft daarin zijn taak opgevat in den geest van zijn tijd en is steeds geweest een voorstan der van eenvoudig en zuinig beheer welk streven hij nog wel eens toetst aan de tegenwoordige wijze van werken. Geslachten hebben ze zien komen en gaan en staan thans als eenige overgeblevenen van hun jeugdge- noten. We mochten echter hun geest niet langer in spanning houden, met nog meer vragen te stellen, rekening houdende met de drukte der komende dagen en nu reeds in hun bruidsdagen komen reeds tal van bewijzen van belangstelling. 27 April zal het dan ook zeer zeker niet aan belang stelling en gelukwenschen ontbreken en gaarne voe gen we de onze daarbij. Op een plein te Amersfoort. Het toe stel totaal vernield. De inzittende licht gewond.» De sergeant-vlieger J. J. Buwalda vloog gistermor gen met de machine 620 van het vliegterrein Soester- berg over Amersfoort in de richting Soesterberg, toen de motor, een Jaguar-motor, op 4 a 500 meter hoogte plotseling weigerde. De vlieger trachtte een geschikt landingsterrein uit te zoeken en in glijvlucht te dalen. Onderwijl probeerde hij den motor weer op gang te krijgen. Dit lukte en daarop stuurde hij aan op Soes terberg. De motor weigerde toen plotseling weer en nu moest geland worden. De machine kwam met den kop in den grond terecht op het' Borneoplein achter de De Genestetlaan te Amersfoort en werd nagenoeg geheel vernield. De vlieger kwam er gelukkig af met een wonde bo ven het linkeroog

Schager Courant | 1932 | | pagina 1