Raad Oudkarspel. f80.000 VERDUISTERD. Onder de smokkelaars. Moordaanslag te Haarlem. Moordaanslag op zijn gewezen meisje. ZUIDERZEEFONDS 1932. Urker-Noordzeeyisschers. Barbaarsche politie- methoden. Het proces te Honoloeloe. Ernstig ongeluk in een gerechtsgebouw. Diefstal van f 1100. Procuratiehouder meldt zich zelf bü de Haagsche politie aan. De fraude loopt over \i|t Jaar. Aan het hoofdbureau van politie in Den Haag heeft zldh gemeld een 46-jarige in Den Haag wonende procu ratiehouder. die verklaarde ten nadeele van zijn werk geefster. een houthandelsfirma aan den Zuid-Buiten singel. in een tijdsverloop van 5 jaar een bedrag van plm. f 80.000 te hebben verduisterd. De hier bedoelde firma is de N.V. Houthandel van K. Dekker Gzn. aan den Zuld-BultenBlngel 272. De procu ratiehouder. die gehuwd ls. was reeds tal van Jaren in dienst van de firma Omtrent den aard van de gepleegde onregelmatighe den konden noch van de zijde der directie, noch van po litiezijde op dit oogenblik verdere mededeelingen worden gedaan. Op geraffineerde wijze in de boeken ge knoeid. Nader wordt vernomen: Van der I». genoot een salaris van 5 4 6 mille per jaar plus tantièmes. Hij leefde met zijn gezin (vrouw en een vijftal kinderen) oogensohilnlljk niet boven zijn stand, in een middenstandswoning aan de S porti aan. Weliswaar had hij een tijdlang met ziekte gevallen ln den hulselijken kring te kampen, doch bij verre na niet van dien aard, dat daaraan de 80 mille ln 5 jaren tijds ten koste kunnen zijn gelegd. Aan speculaties deed hij, naar vernomen wordt, niet Intusschen is de man bij zijn voorloopige verhooren zéér spaarzaam in het geven van inlichtingen die zou den kunnen doen blijken, waar hU de toch wel zéér be langrijke bedragen, welke hij volgens zijn aangifte ver duisterd moet hebben, heeft zoekgebracht. Wel staat vast, dat hij op geraffineerde wijze In de boeken der firma moet hebben geknoeid. Als beheerder van de hoofdkas had hij die boeken steeds onder zich en daar hij het volle vertrouwen genoot kwamen de verduiste ringen al dien tijd niet aan het licht. De omzetten der firma zijn groot en het bleek mogelijk, belangrijke ont vangst-posten af te schrijven zonder dat de directie be merkte, waar het geld bleef. Eerst In den allerlaatsten tijd zou van der L. de vrees hebben gekoesterd, dat de malversaties ontdekt zouden worden. Daarom zou hij maar hebben besloten zichzelf bU de politie aan te ge ven. De directie moest echter van de politie vernemen, dat de gemelde verduisteringen waren gepleegd. Ten kantore der firma Is thans op last van de direc tie een accountantsonderzoek aangevangen, waarom trent echter nog geen verdere mededeelingen kunnen worden gedaan, te minder, daar, een belangrijk deel van het verduisterde loopt over reeds lang afgesloten boek jaren. Wild-West aan het smokkelfront. Dultscb douane-Inspecteur door Nederlandsche amb tenaren ontzet. Dinsdagavond werd nabij Straelen een smokkel-auto gesignaleerd, die over den grooten weg de Dultsche grens gepasseerd was. De zware tolboomen aan de grens waren door de smokkelaars gedeeltelijk vernield, en zoo had de auto de grens kunnen passeeren. Even over de Dultsche grens stootte men echter op Duitsche douanen en de auto keerde in snel tempo op Hollandsch gebied terug, achtervolgd door een douane-inspecteur. Toen deze echter op Hollandsch grondgebied kwam Hamen de smokkelaars een dreigende houding tegen hem aan en wilden hem te lijf gaan. De Duitsche be ambte trok zijn revolver en loete bij wijze van alarm eenige schoten in de lucht, waarop de Hollandsche dou ane alsmede de mareohaussee kwam toegeloopen, ten- •inde den omsingelden Duitachen douanier te ontzetten. Tegen de smokkelaars werd door de marechaussee proces-verbaal opgemaakt wegens het vernielen der tol- afsiultboomen. Een bekend smokkelaar gearresteerd. Auto met veel smokkelwaar in beslag geno men. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden de be woners van de buurtschap Beggenberg, in de buurt van Kerkrade, verschrikt wakker, door een hevig schieten. Beambten uit Herzogenrath hadden daar contact ge kregen met 'n Hollandschen auto, die gevuld was met smokkelwaar. De smokkelaar trachtte aanvankelijk nog te vluchten, doch vond het tenslotte verstandiger zich over te geven. Hij bleek te zijn zekere W. uit Spekhol- zerhelde-Kerkrade. De beambten hadden reeds langen tijd op hem geloerd. Herhaaldelijk was zijn auto in de grensstreek waargenomen, dooh steeds kon de chauf feur aan de waakzaamheid der beambten ontsnappen. Gisternacht verdubbelden de gewaarschuwde beambten hun waakzaamheid. In den regel ging aan den smokkelauto een verken ningsauto vooraf. De ln beslag genomen wagen bevatte niet minder dan 1200 pond koffie, 5 pond tabak en 50 pond cacao. De smokkelwaar werd in beslag genomen. De smokkelaar, die niet gewond werd, is naar Aken overgebracht RECHTSWEZEN- 3Va Jaar geëischt. Haarlem, 21 April: Voor de Haarlemsche rechtbank heeft Donderdag terechtgestaan de ongeveer 30-jarige fabrieksarbeider K- uit IJmuiden, wegens poging tot doodslag op zijn joegeren kostganger R. Deze R. had een verhou- "tog met de vrouw van K. en nadat K. eerst te ver bis gepoogd had daaraan een einde te maken, welt hij in den morgen van 9 Januari R. opge- fht en hem n.et een dissel, een werktuig, dat in scheepsmakerijen wordt gebruikt, eenige malen op M hoofd geslagen. R. kreeg een gat in den schedel, jenvyi een lid van zijn rechterpink werd afgehakt. «U is eerst Zaterdag j.1. uit het ziekenhuis ontsla- «traf e*schte teSen K- ^Vfe jaar gevangenis- Hitspraak over 14 dagen. Vier en een half jaar geëischt. Door den ambtenaar van het O. M. bij de Amster- amsche rechtbank, mr. Bosch, werd Donderdag een gevangenisstraf van vier en een half jaar geëischt* te gen den jeugdigen electrotechnicus, die op 15 Dec. 0€n revolver op zijn vroegere verloofde had sescnoten en daarna het wapen op zichzelven richtte, gedeerd z*cl1 ernstig wondde. Het meisje bleef on- vrnv verdediger mr. Worst achtte uit een oogpunt Seiieralc preventie geen strenge straf noodig, ar vroeg oen voorwaardelijke veroordeeling. uitspraak werd bepaald op 3 Mei a.s. DE GRONDSOORTEN IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Het in cnltnnr brengen van den Noord oostelijken polder. De memorie van antwoord op het voorlooplg verslag. Aan de memorie van antwoord over het ontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1932 wordt het volgende ontleend: De minister onderschrijft gaarne de meening, dat de vooruitzichten voor voortzetting van den arbeid thans verre van schitterend zijn, doch acht het niettemin voorbarig een definitief oordeel uit te spreken, voor dat over voldoend voorbereide inpolderingsplannen met daarop gegronde raming van kosten en over een financieringsplan voor de uitvoering wordt beschikt Het ls moeilijk zoo niet onmogelijk, thans reeds te onderkennen of de in te polderen Zuiderzeegronden grootendeels voor graanbouw zullen worden gebezigd. De minister kan op de op deze onderstelling gebouwde beschouwingen dan ook niet diep ingaan, doch acht het zeer de vraag of concurrentie met het graanver- bouwende buitenland bij voorbaat uitgesloten moet worden geacht De minister kan dan ook niet inzien, dat voor de te winnen Zuiderzeegronden meer of eerder dan voor andere landbouwende streken In ons land financieele steun van den staat noodig zou zljn.aangezien nog niet over een voldoend onderlegd plan tot inpoldering van den Noord-Oostelijken polder wordt beschikt, kan aan den wensch om een berekening te ontvangen van de kosten van het ln cultuur brengen van dezen polder nog niet worden voldaan. Wat de ln de Wieringermeerpolder gevonden grond soorten betreft kan worden meegedeeld, dat inder daad een grootere oppervlakte zandige gronden is ge vonden dan vóór de droogmaking werd verondersteld. De ten Zuiden van Den Oever gevonden diluviale zandgronden, ter oppervlakte van ongeveer 400 HA., En de afsluiting van de Zuiderzee. Ver zoek om schadevergoeding. Het Tweede Kamerlid Heemskerk heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het den minister bekend, dat de Urker-Noord- zee-vlsschers: a. bij onvoldoende of minder loonende uitkomsten van de Noordzeevisscherij steeds de visscherij op de Zuiderzee beoefend hebben; b. moeilijker geschikt personeel voor hunne sche pen kunnen krijgen tengevolge van het verleenen van rljkscredieten op grond van artikel 7 der Zulderzee- steunwet aan Zuiderzeevlsschers voor aankoop van Noordzeebotters, waardoor meer moderne schepen In de vaart komen, die hoogere besommingen maken en dientengevolge de meest ervaren visschersknechts tot zich trekken; c. steeds gewoon zijn geweest, op meer gevorderden leeftijd de Noordzeevisscherij te verlaten om zich met de Zuiderzeevisscherij bezig te houden? 2o. Is de minister niet van meening, dat aan de schade, welke in verband daarmede de afsluiting van de Zuiderzee den Urker-Noordzeevlssohera berokkent, op grond van artikel 3 der Wet van den 14den Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee (St.bl. no. 354) behoort te worden tegemoetgekomen? 3o. Is de minister bereid, nu het steeds duidelijker gaat blijken, dat de Urker-Noordzeevisschers schade zullen gaan lijden van de afsluiting van de Zuiderzee, hen (zie het slot der rede van den mluister van 12 Februari 1932, Handelingen blz. 1470, 2de kolom) ge lijk te stellen met belanghebbenden of een wetsont werp in te dienen tot wijziging van artikel 1 van de Zuiderzeesteunwet. waardoor ook deze vlsschers tot de „belanghebbenden" zullen gaan behooren. EVEN SLANK ALS TOEN ZIJ 20 WAS. Nog „fit1* en actief op 55-Jarlgen leeftijd. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik iederen morgen de kleine dosis Kruschen Salts ingenomen Ik kan het gewoon niet meer missen in huis. Ik leed altijd aan hardlijvigheid en aambeien, maar nu heb ik er heelemaal geen last meer van. Ik ben 55 jaar en net zoo slank als toen ik 20 was. Ik moet hard werken, omdat ik mijn huisgezin en een invaliden vader moet verzorgen en ik zeg altijd maar dat het Kruschen is dat mij zoo flink houdt." M. S. Nadat U een paar weken iederen morgen Uw da- gelijksche dosis Kruschen hebt genomen, zult U krij gen, wat over de heele wereld bekend is als „het Kruschen gevoel". De drang naar bedrijvigheid zal Uwe heele wezen vervullen U zult er niet meer te vreden mee zijn in de oude leunstoel te zitten, nadat Uw dagelijksche bezigheden zijn afgeloopen U voelt de geest der jeugd in U dat vreugdevolle gevoel U wilt lange wandelingen maken, aan sport doen en Uw werk zal geen last meer zijn integendeel, het wordt een genoegen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. AFSLUITDAM DOORGESTOKEN. Scheepvaart en veenderijen ondervinden hinüer. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben, naar het V.D.-bureau meldt, onbekenden den afsluit- dam van het Noorder Hoofddiep door Valthermond, gemeente Odoorn, doorgestoken. De strooming van het water was zóó hevif, dat gistermorgen de dam geheel was weggeslagen. Het water in de kanalen in Drenthe zakt dientengevolge aanmerkelijk, hetgeen voor de scheepvaart veel last oplevert. Ook de veen derijen ondervinden hiervan hinder. DE UITNOODIGING AAN DEN EX-KEIZER. VJ). meldt uit Doorn: Naar wij vern<m, had de ex-keizer Donderdag morgen nog geen uitnoodiging ontvangen om zich naar het Amerikaa.isch-West-Indische eiland St. Tho mas te begeven. Verder vernemen wij, dat de ex-keizer, wanneer hem een dergelijke uitnoodiging zal geworden, hier aan geen gevolg «.r geven. Aan deze mededeelingen wordt nog toegevoegd, dat de ex-keizer zich niet als „reclame-object" wil laten gebruiken. DE „VAN GALEN" TERUGGEROEPEN. Gisteren het bevel gegeven. Naar het Ned. Corr.-Bureau verneemt is Hr. Ms. torpedojagor „Van Galen" gisteren uit Sjanghai naar Nederlandsch-Indië teruggeroepen zullen vermoedelijk voor boschaanleg worden bestemd. Het was den minister aangenaam instemming te ver nemen met het voornemen tot grondig onderzoek van den bodem van den Noord-Oostelijken polder; van de uitkomst van dit onderzoek zal de keuze van den om vang van dien polder afhangen. Intusschen zal de be slissing of reeds spoedig met den Noord-Oostelijken polder zal kunnen worden begonnen, niet alleen hier van afhankelijk zijn. Dat de werken in een langzamer tempo dan in de laatste jaren, toen zoowel de alslui- ting als de Wlerlngermeer !n uitvoering waren, zullen worden voortgezet, is aannemelijk. In verband met de vragen over het in cultuur bren gen van den Noord-Oostelijken polder móge hier in herinnering worden gebracht, dat bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer de motie van den heer Colijn is aangenomen. Daarbij is de re geering uitgenoodigd om vóór de indiening van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1933 aan de Kamer te doen toekomen een nauwkeurige bereke ning van de aan den aanleg van dien polder verbon den kosten, zoomede een overzicht van de wijze, waar op deze gefinancierd kunnen worden. Het ligt, zooals reeds uit de houding van den minister, tegenover de motie aangenomen, moge zijn gebleken, in zijn voor nemen, aan deze uitnoodiging gevolg te geven; het in verband daarmede noodige onderzoek is ln vollen gang. Krachtens de wet van 29 Juni 1925 zal, zoolang de zoogenaamd LJmeerwerken niet tot stand zijn ge bracht, op de afgesloten Zuiderzee het peil van 0.13 M. NAP. gehandhaafd moeten worden, in verband waar mede niet aanstonds na het gereedkomen der afslui ting het als definitief aangenomen peil van 0.40 M. NAP. zal kunnen worden aangehouden. Intusschen Is de minister overtuigd van het groote belang, betrok ken bij verlaging van den waterstand tot laatstge noemd peil, zoodat hij er naar streeft deze zoo spoedig mogelijk tot stand te kunnen brengen. In verband hiermede Is overleg gaande met het de partement van defensie omtrent een oplossing, waar bij ook, zonder dat de LJmeerwerken worden gemaakt, verlaging van het peil op de afgesloten Zuiderzee toege laten zou kunnen worden, zonder de belangen der landsverdediging te schaden. Hangende dit overleg kunnen hieromtrent nog geen mededeelingen worden verstrekt; wel koestert de minister de hoop, dat het overleg tot een gunstig resultaat zal leiden. Onder deze omstandigheden ligt het voorlooplg niet in het voornemen tot uitvoering- der LJmeerwerken over te gaan. Folfcerwerktuigen doen „dapper" dienst, Duizenden personen gekweld. Door de commissie, in den Zuid-Amerikaanschen staal Argentinië, ingesteld door de arbeiderspartij en de so cialistische internatipnale om de toestanden te onder zoeken, die in de politieke gevangenissen aldaar ge- heerscht hebben, onder de onlangs geëindigde dictatuur van generaal Uriburu. is thans een rapport uitgebracht, dat, naar de „Daily Herald" meldt, dezer dagen te Lon den is aangekomen. Volgens dit rapport werd Indertijd na den staatsgreep van generaal Uriburu een speciale politieke politiemacht georganiseerd. De leider van deze politiemacht wordt beschreven als de zoon van een dichter, die reeds op zestienjarigen leeftijd om opname in het politiecorps verzocht, terwijl hij als bewijs voor zijn bruikbaarheid een uitvoerige be schrijving meebracht van een aantal pijnigingen, welke de gevangenen aan het „spreken" konden brengen. Deze nieuwe politiemacht werd de „Q. P." genoemd. Een van de cellen der Penltencia Necional, d.i. de ge vangenis van Buenos Aires, wordt beschreven als een volslagen folterkamer. Er bevond zich een ijzeren stoel, waaraan het slacht offer werd vastgebonden en gemarteld door het steeds nauwer aanhalen van de riemen. Voorts werd gebruik gemaakt van duimschroeven, waarmede de vingernagels van het slachtoffer werden verbrijzeld, terwijl door middel van een groote houten schroef-lnstallatle, de borst van het slachtoffer zoo he vig werd samengeperst, dat het bloed uit longen en maag vloeide. Gedurende de veertien maanden, dat de dictatuur van Uriburu duurde, kwamen, volgens het rapport ln totaal 30.000 personen, onder wie vrouwen en kinderen, voor de „O. P." In het begin van dit jaar kwam er aan de dictatuur in Argentinië een einde door de verkiezing tot presi dent van generaal Justo. Pijnlijke bijzonderheden. In tegenspraak met de verwachting, dat het verhoor van mevrouw Massie in het proces te Honoloeloe met gesloten deuren zou plaats vinden, heeft deze jonge vrouw, zij is pas 22, haar relaas van het gebeurde in open zitting moeten doen. Het publiek ter te rechtzitting bestond ditmaal bijna zonder uitzonde ring uit vrouwen. Het is oen afschuwelijk verhaal en wij willen er enkel dit van meedeelen, dat de jonge vrouw in den nacht van de rampspoedige gebeurte nis zich op straat bevond toen een luxe auto nader de. De inboorlingen in het voertuig hadden haar een voudig in de auto gesleurd en meegenomen, hoewel zij zich verzette. Kahawai had haar met behulp van een anderen man mishandeld, zoodat o.m. haar kaak was stukgeslagen. Dit relaas en allerlei pijnlijke bij zonderheden werden aan mevrouw Massie ontlokt door den advokaat van de beklaagden. Zij had Ka- hahawai en zijn mededaders later kunnen herkennen en aanwijzen. Toen de ambtenaar van het Openbaar Ministerie mevrouw Massie vragen wilde stellen van medischen aard en een daarop betrekking hebbend document aan haar liet zien, nam mevrouw Massie het papier en scheurdo het in snippers, uitroepend: Dit is een vertrouwelijk document dat enkel mijn dokter en mij aangaat. Het publiek in de gerechts zaal juichte deze daad toe en er ontstond zoo'n op schudding dat de rechter op strenge wijze de orde moest laten herstellen. De ambtenaar van het O. M. maakte de opmerking: Eindelijk dan vertoont zich de verdediging in haar ware kleuren. Het plafond tijdens de ritting ingestort. Vijf do oden. V.D. verneemt uit Parijs: Donderdagmorgen heeft in het gerechtsgebouw te Ajacclo (Corsica) tUdena een rechtzitting een ernstig ongeluk plaats gehad, doordat het plafond instortte en alle 50 ln de zaal aanwezige personen onder het puin werden bedolven. Brandweer en militairen konden tot den middag vijf lijken bergen. Een groot aantal zwaar gewonden moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Reeds 15 dooden. Nader wordt gemeld: Het ernstige Instortingsongeluk dat heeft plaats ge had in het gerechtsgebouw van Bastia (niet Ajaccio). zou, naar nader wordt gemeld, reeds 15 menschenlevens hebben geëischt. Tot hen behooren twee advocaten, van wie de een Colombani de president van de orde van advocaten te Bastia ls. Voortvluchtige loopjongen gearresteerd. Op 2 April verdween plotseling een 15-jarige jon gen i.i dienst van een expeditie-firma aan dc Groote Bickerstraat te Amsterdam, met medeneming van f 1100.De politie gaf van de-en diefstal per radio kennis en gisteren mocht het haar gelukken het jongmensch in Der Hol der te arresteeren. Donder dagmiddag is hij op transport naar Amsterdam ge steld. TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKNELD GERAAKT. Noodlottig ongeluk te Rotterdam. Donderdagavond is de 55-jarige schipper G. M. Ver schuren uit Wasoik, die met z'!n boot in de Waal haven te Rotterdam lag, bij het vastleggen van twee Rijnsléepschepen tusschen deze schepen bekneld ge raakt. Met zware inwendige kneuzingen is hij door den G.G.D. naar het iekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Donderdagavond half acht vergaderde de Raad de zer gemeente ten raadhulze onder voorzitterschap van den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secreta^ ris. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom er op wijzende, dat het nog maar kort geleden is. dat de raad bijeen kwam. Er was echter een vergade ring noodig ln verband met een in het leven te roepen steunregeling voor de land- en tuinbouwarbeiders. Spr. hoopte op vredelievende besprekingen. De stemmingen zullen bij den heer Zaagman aan vangen. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede. dat: a. Volgens mededeeling van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de verschuldigde bij drage in de kosten der R.H.B.-school te Alkmaar voor het jaar 1931 bedraagt f 643.96. b. Volgens mededeeling van den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling over het 2e kwartaal 1931 als extra subsidie in de crisisregeling, ten behoeve van de werkloozenkas- sen is verschuldigd f 72.44. Er is reeds f 36.67 betaald, zoodat totaal over het 2e kwartaal f 109.11 is betaald. c. Ged. Staten dezer provihcie mededeelen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw be zwaar blijft maken tegen loontoeslagen bij plaatsing van werkloozcn bij .land- en tuinbouwers, met steun uit de gemeentekas. d. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente berichten, dat het college van Notabelen zich heeft vereenigd met het voorstel inzake de voorwaarden, waarmede aan de gemeente recht van overpad naar de algemeene begraaf plaats wordt verleend. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Verslag betreffende verbetering van de volkshuls- vesting over 1931, (ligt ter inzage voor de leden). b. Brief van den Minister van Binnenlandstóe Zaken en Landbouw inzake het subsidieeren van werkverschaf fingen. Voorzitter zeide dat de Minister bezwaar maakte om subsidie te geven aan onze werkverschaffing omdat deze reeds was begonnen voordat de subsidie was aange vraagd. De Minister moest de regeling en arbeidsvoor waarden hebben gesteld. B. en W. hebben de zaak nog eens overwogen en adviseeren om dit schrijven niet zonder meer voor kennisgeving aan te nemen omdat reeds f 2500 aan de werkverschaffing is betaald. Hier wordt hetzelfde loon uitgekeerd als in het Staatsboschbeheer te Schoorl, waar verschillende werk- loozen der randgemeenten te werk zijn gesteld, ook met steunverleening door den Minister. Wij voldoen dus aan de voorwaarden. Er wordt 8 uur gewerkt en f 15 loon. uitgekeerd. Voor de plattelandsgemeenten is het moeilijk om een subsidie van te voren aan te vragen, omdat het werk met de werkloozen komt. Er moet hier iets worden gezocht, terwijl in de steden wel altijd een object is. B. en W. zy'n er in geslaagd om werk te vinden en omdat de loonen precies zijn als bij Staatsboschbeheer stel len B. en W. voor nogmaals een verzoek tot den Minis ter te richten. Aldus besloten. Van Ged. Staten was de begrooting voor 1932 terug gekomen met enkele bemerkingen, echter van admini stratieven aard. zoodat B. en W. voorstellen deze wijzi gingen aan te brengen. Aldus besloten. Voorstellen van B. enW. B. en W. stelden voor een steunregeling voor de werklooze arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf in het leven te roepen. Voorzitter merkte op, dat er hiervoor verschillenden in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling de steun regeling per 25 April te laten ingaan. Er zal subsidie van den Minister worden gevraagd en de werkloozen zullen twee maal per dag moeten stempelen ten raad- huize bij de arbeidsbemiddeling en wel 's morgens te 10 uur en 's middags om half drie. Spr. drong er ten sterkste op aan. dat de arbeiders zich organiseeren. Er worden zeer groote uitgaven voor hen gedaan. Voor do organisaties ligt een groot arbeids veld open. Er wordt wel eens gezegd, dat de loonen laag zijn, doch in Zuidscharwoude zijn reeds meer dan 100 arbeiders georganiseerd. De arbeiders moeten zitó voor 1 Juni organiseeren. Met een wachttijd van 6 maan den kunnen ze net den winter trekken. Er wordt n.1. 13 weken uitgekeerd. Er ls wel eens gezegd, dat organisee ren zoo noodig is als brood en dat is zoo. De uitkeering zal bedragen aan gehuwde en ongehuwde uitgetrokken georganiseerde kostwinners f 8.50 per week met een toeslag van f 0.50 per gezinslid boven 2 personen met een maximum van 5 personen. Voor georganiseerde kost gangers f 6 per week. Voor dubbel uitgetrokkenen, nog niet rechthebbenden ongeorganiseerde gehuwde en ongehuwde kostwinners f 7 per week met een toeslag van f 0.50 per gezinslid boven twee personen met een maximum van 5. Onge organiseerde kostgangers f 5 per week. Tevens zal een huurtoeslag worden gegeven van hoog stens f 1 op huren boven f 3 per week. Wethouder Bakker heeft zich er in B. en W. allerminst mee kunnen vereenigen als sociaal-democraat. Schraal hans zal keukenmeester zijn met deze steunregeling. Maar de kapitalistische samenleving eischt dit van ons Voor een hoogere uitkeering zullen we geen subsidie van den Minister krijgen. Daarom heeft spr. zioh er bij neergelegd. De oorzaak is, dat de tuinbouwers niet kun nen betalen. Spr. had liever gezien, dat de arbeiders met steun bij de tuinders te werk werden gesteld. De Minis ter van Landbouw, die in Den Haag woont heeft heele maal geen verstand van den landbouw. B. en W. stellen voor een crediet.te verleenen van f 400 voor de aanschaffing van een nieuwe schrijfma chine, welk voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Bommer of er steun mocht worden uitgekeerd aan de tuinders die crediet hebben ontvangen. Voorzitter antwoordde, dat hiervan bericht was ge daan aan de commissie. Dinsdagmorgen reeds is het bij den heer Kaan bezorgd, dus is het een nalatigheid van den heer Kaan als de heer Bommer het nog niet weet. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15