25 Jaar Secretaris van Winkel. Zaterdag 23 April 1932. SCHAGER COURANT.Tweede blad. No. 9059 De heer De Ridder jubileert. Burgemeester Lovink 69 jaar. Het vergiftigingsgeval te Bergen. CENTRALE STIERENKEURING. I Winkel siaat op het oogenblik in het teek en van de Jubilea. Was het voor een paar weken terug dat de heer G. Nobel zijn 25-jarig ambtsjubileum als ge meente-ontvanger van Winkel vierde en aanstonds het zeldzame feit zich voordoet, dat het echtpaar Fluister voor-70 jaar in het huwelijk trad, thans is het de heer A. de Ridder, secretaris dier gemeente, wiens a.s. jubelfeest wc hier kunnen aankondigen. Den 2en Mei toch zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer De Ridder in Winkel zijn intrede deed. Vol levensidealen en bezield met een fl.nke dosis werk lust, heeft hij al dien tijd de belangen van de ge meente behartigd, om daarnaast nog gelegenheid en tijd te vinden ook in het belang van het algemeen zijn krachten dienstbaar te maken en van zijn rui men blik en helder inzicht te doen profiteeren. Vermelden we allereerst, dat de heer De Ridder werd geboren te Veere in Zeeland, waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht. Aanvankelijk zou hij de militaire loopbaan hebben gekozen, doch oen onge luk maakte hem ongeschikt voor den dienst. Toen koos hij de gemeente-administratie en terugkeerend naar zijn geboorteplaats, werd hij aldaar op do ge meente-secretarie als volontair geplaatst. Twee jaar is hij hier gebleven, om daarna te gaan naar Velsen, om daar als klerk aangesteld te worden en 4 jaar later als adjunct-commies ook deze standplaats weer te verlaten. Twee jaar na zijn aanstelling op de secretarie te Velsen, had de heer De Ridder zijn diploma als ge meente-secretaris behaald, dus ofschoon wat laat be gonnen. had hij door zijn ijver zich toch spoedig een belangrijke plaats in de rijen der gemeente-ambtena ren verworven. Twee jaar later op den 2en Mei 1907 was het. de dag, waarop de heer De Ridder naar Winkel kwam om daar 25 jaar lang onafgebro ken werkzaam te blijven. Up heeft de heer De Ridder heel wat «WW rejzijn omge ing zien komen, maar ook zien s\ Ditzelfde kan gezegd worden van vrij- ^el ü-f» .gemeesters in Hollands Noorden. Ook in lijn eigen gemeente heeft zich in den loop dier tij- fa» heel wat veranderd. Zoo vertelde de a.s. jubila- ons, mot wien wij een gezellig onderhoud had- fai in hot studeervertrek van zijn eigen woning, dat in Winkel begon met een salaris van f 600.In jhe dagen was hij het vrijwel alleen die op de secre tarie de gemeente-administratie leidde en uitvoer de en met nu wijlen veldwachter Van Dijk do eenige gemeenteambtenaar was. Overigens was hij aan zich zelf overgelaten, wat wel eenig verschil gaf met zijn vorige standplaats, waar hij met nog drie anderen samenwerkte. Maar zijn 'snel aanpassingsvermogen en lust tot werken zou hem spoedig in staat stellen om naast *i)n dagelijksche bezigheden ook in het verdere ge- laeenteleven zijn krachten te ontplooien. Zoo bewoog mj zich al heel gauw in zijn vakorganisaties en zien wil hem als leidende functionnaris in verschillende corporaties optreden. Hiervan was h.i niet zelden oen van de oprich;ers tevens en dan denken wij aller eerst aan de Onderafdeeling Noordholland van den Bond van gemeente ambtenaren, die in samenwer- hLmet eveneens nu wijlen burgemeester Bree- oaart van Hoogwoud, door hem in het leven werd |?™ePcu. Van deze ondorafdeeling werd de heer De mdder secretaris, welke functie hij .anaf de oprich- "Ug bekleedde en ook nu nog bekleedt, bij de later ontstane Vereenieing van burgemeesters en secreta rissen in het kanton Schagen. Bij deze ver- eowging waren eerst alleen burgemeesters aangeslo ten, doch later werden er ook de secretarissen in op genomen. Hierboven een foto van den a.s. jubilaris aan zijn werktafel In het gemeentehuis. Doch niet allcer deze vak vereeni ringen, ook de vereeniginger binnen1 zijn eigen gemeente vonden bij den heer De Ridder een open oog voor hun belangen. Bij de meeste plaatselijke vereenigingen bekleedt hij een belangrijke bestuursfunctie of heeft die bekleed. Natuurlijk verrichtte hij vele van deze functies pro deo en waren er zelfs wel bij, die hem eerder geld kosten uan dat hij ^or zijn onvermoeiden arbeid ver goeding kreeg. Dit moest natuurlijk wel ontstaan, doordat nooit de eerste vraag was: wat verdien ik er aan, doch .3 het belang van de gemeente er mee ge diend? Toch is het begrotelijk, dat waar de bestaansvoor waarden, zooals we hierboven gezien hebben, niet bijzonder voordeelig waren, de heer Dc Ridder tevens uitzag naar gelegenheid o».i die op hooger peil to brengen. Deze gelegenheid werd hem geboden bij de waterschappen en zien wij hem weldra benoemd als secretaris in verschillende polderbesturen, zooals de Oosterr. ld r, Nederlandspolder. Laariands- en Ooster- landspolder. Ook op kerkelijk gebied bewoog de heer De Ridder zich en trad hij op als secretaris van de Kerkvoogdij en secretaris van het Algemeen Burger lijk Armbestuur. Als iemand, die ich in het publieke leven beweegt, heelt ook de heer De Ridder natuurlijk wel eens te leurstellingen moeten ondervinden. Doch d goede verstandhouding heeft er nooit onder geleuen cn af gaan-1 i op de wijze waarop wij steeds persoonlijk door hem in zijn kwaliteit als gemeente-secretaris of in andere functie zijn ontvangen, kan het niet anders of de omgang met het publiek moet niets te wen- schen hebben overgelaten. De oorzaak hiervan zal wel in ie c plaats in het feit eelogen zijn dat de heer De Ridder nooit, vraagt, of dit Oi dat wel tot zijn competentie behoort, maar steeds de menschen, die zijn hulp komen inroepen, met woord en daad bij staat. Over de mutaties in zijn eigen gemeente herinner de de heer De Ridder er nog aan, dat hij in al die 25 jaar 2 burgemeesters heeft meegemaakt, n.1. eerst 18 jaren burgemeester Koomen en de laatste 7 jaar den tegenwoordige*burgemeester Koster. Secretarie-personeel is er lange jaren in Winkel niet geweest, officieel was do hoor De Ridder steeds dc eenige ambtenaar. Wel zijn door hem in de eerste jaren volontairs opgeleid en ook later is er wel eens hulp op de secretarie geweest, maar een vaste aan gestelde ambtenaar heeft Winkel nooit officieel ge kend en zal eerst in de a.s. eerste raadsvergadering zulk een vaste aanstelling geschieden. Toch mag hieruit niet de conclusie worden getrok ken dat de administratie der gemeente Winkel op het conservatieve niveau van voor 25 jaar is blijven staan. Integendeel, men ging in alle opzichten met zijn tijd mee en is alles cr steeds op gericht geweest om de raadsleden zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van wat er in de vergaderingen zou worden behandeld en met eenigen, hegrijpelijken trots wijst de heer De Ridder er op, dat Winkel in dat opzicht bij vele andere gemeente gunstig afsteekt. Het ge volg hiervan was dat ook hij steeds alle medewer king h ft ondervonden en nooit eenigen tegenstand ontmoette, wanneer hij de een of andere verandering voorstelde. Het spreekt vanzelf dat bij ons gezellig onderhoud ook niet vergeten verd te memoreeren, hoe de a.s. jubilaris vanaf den eersten dag lat hij te Winkel zich vestigde, is opgetreden als correspondent der Schager Courant en hij dus aanstonds ook als zoo danig jubileert. Zijn eerste verslagje was er een over Volksonderwijs. En na dien zijn er in ons blad talloo3 vele bijdragen van zijn hand verschenen, die als steeds op vlotte wijze geschreven, tevens zakelijk weergaven wat gepasseerd was. Zijn toewijding in deze ook voor ons blad aan den dag gelegd, hebben wij steeds hoogelijk gewaardeerd. En als nu aan stonds 2 Mei aanbreekt, de dag van zijn 25-jarig ju bileum in Winkel, dan twijfelen wij niet of con amore zal Winkel meeleven met dit heugelijk feit en gaarne getuigenis afleggen van dc gevoelens van waardeering die men algemeen ten opzichte van den Secretaris De Ridder koestert. Als bijzonderheid laten we hier nog volgen een ge deelte van het verslag der raadsvergadering, waarin de heer De Ridder voor 25 jaar terug werd beëedigd. De beëediging van den heer De Ridder als gemeente-secretaris. Uit de Schager Conrant van Zondag 5 Mei 1907. Wij lezen in de Schager Courant van Zon dag 5 Mei 1907 (de courant werd toen nog gedateerd op Zondag, ofschoon ze op Zaterdag verscheen) het volgende: Vergadering van den Raad der gemeente Win kel, gehouden den 2 Mei 1907, nam. 2uur. Tegenwoordig zijn de hoeren Nobol, Sloovcs, Tim merman en Over, benevens de Voorzittor, de heer -J. Koomen Hz., terwijl mede aanzit de heer A. de Rid- d e r, van Velsen, nieuwbenoemd Gem.-Secretaris in deze gemeente. Afwezig de heeren: Sloos en Breebaart, de laatste met kennisgeving van verhindering. Nadat de Voorzitter met het gewone welkom de vergadering heeft geopend, volgt lezing en onveran derde vaststelling der notulen van de vorige verga dering. Mededceling wordt gedaan, dat van heeren Ged. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de kohie ren van Hoofdcüjken Omslag en Hondenbelasting, in totaal aanwijzende resp. een bedrag van f3811.G2J4 en f 170. Thans wordt overgegaan tot de beëediging van den Gem.-Secretaris. De heer De Ridder legt in han den van den Voorzitter de door de wet vereischte ecden af. Voorzitter wenscht hem van harte geluk met zijne nieuwe betrekking en hoopt dat hem de kracht worde gegeven om die naar genopcen van allen, zoowel van den Raad. van B. en W. nis van de ingezetenen, te bekleëden. Voorts hoopt hij. da* de nieuwe functio naris zijne medewerking zal verleenen aan alles wat het behing der gemeente kan steunen. De heer De Ridder zegt hierna, na dankzegging aan den Voorzitter: Mijneheeren! Tiet. was mij zeer aangenaam de tij ding mijner benoeming als Secretaris dezer gemeente te ontvangen: vooral beschouw ik het als een eer met algemeene stemmen to zijn benoemd. Ik hoop het vertrouwen, dat U allen in mij stelt, steeds waar dig te toonen en beloof de betrekking in alle op zichten naar hehooren te vervullen, vertrouwende daartoo steeds uw aller medewerking te ontvangen. Hij ontvangt hierna de gelukwenschen der ge- heele vergadering. In dezelfde vergadering lezen we hoe de heer De Ridder in de plaats van wijlen den heer J. Knecht de voorganger van den hoer De Riddertot Ambte naar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd. En nog iets verder: Dc Voorzitter zegt, dat do Secretaris geen geschikte woning heeft kunnen vinden. Daarom is het noodza kelijk een niéuwe woning te bouwen, betzij zulks voor eigen rekening of voor rekening van anderen geschiedt. B. en W. zouden hiervoor gemeentegrond beschik baar willen stellen, door een terrein, gelegen tusschen do naai- en breischool en het Post- en Telegraafkan toor in erfpacht af te staan. Algemeen wordt goedgevonden gemclden grond tot wederopzegging toe af te staan tegen een pachtsom van 3 cent do M2., onder beding, dat men zich de goedkeuring van het bouwplan voorbehoudt. ANNA PAÜLOWNA Het was geenszins de bedoeling van Burgemeester Lovink zijn zestigsten verjaardag anders dan in hui- seltjken kring te vieren. Hij wilde zich dan ook Don derdag, zooals gewoonlijk, ter secretarie begeven tot afdoening van de gewone werkzaamheden. Daar kon echter niets van komen, want reeds vroeg meldden zich het bestuur van de Bloembollenveilingsvereenl- ging „Breezand", de heeren P. Timmer, P Langelaan, J. v. d. Berg Czn., J. Rozer.bicck, B. Molenaar en de directeur, de heer D. Lubbert, aan. Met een hartelijke toespraek van den heer P. Tim mer, voorzitter der vereeniging, werd den jubilaris een zeer mooie, geteekende en geschilderde, oorkonde in 1 ijst aangebeden, namens het bestuur, den directeur, de leden en de dames C. Weve en A. Huig, resp. ad ministratrice en ambtenares, der veiling. Aan het hoofd van de oorkonde prijkt het in kleu ren uitgevoerde wapen van de gemeente Anna Pau- lowna, geflankeerd door de jaartallen 1931 en 1932. De tekst luidt: „Dankbaarheid en Hulde aan ons aller Burgervader, den Edelechtbaren Heer G. Lovink, die door zijn onvergetelijke hulp, in de moeilijke jaren 19311932, vcor altijd ons aan zich verplicht heeft." Dan volgen de handteekeningen van bovengenoemde heeren en ruim 70 leden. Den heelen dag was het een komen en gaan van rllen, die persoonlijk hun gelukwenrchen kwamen aanbieden, terwijl ook, behalve door v'cle particulieren, bloemstukken en bloemenmanden werden aangeboden door den gemeenteraad en den secretaris, de ambte naren, de afdeeling A. P. van de Vereeniging voor Bloembollencultuur, en de afd. van het Vitte Kruis, waarvan de heer Lovink voorzitter is. Hoewel het dus. zooals we reeds boven schreven, het plan van den jubilaris was, den dag althans naar buiten ongemerkt te doen voorbijgaan, is deze zeker door de betoonde hulde en belangstelling tot een on vergetelijke voor hem geworden. Behandling in hooger beroep voor het Am- sterdamsche Gerechtshof op 27 Mei a.s. Den 27sten Mei a.s. zal voor het Amsterdamsche Gerechtshof in hooger beroep worden behandeld de eertijds geruchtmakende vergiftigingszaak te Bergen, waarbij, zoover men zich zal herinneren, do 48-jarige Immetje B., huisvrouw van J. B. te Bergen, gepoogd heeft door middel van arsenicum haar man uit den weg te ruimen. Zij werd hierin bijgestaan door haar vriend, den 48-jarigen kaashandelaar Hendrik E. te Alkmaar. De heer B. is van deze pogingen om hem van zijn leven te berooven, zeer ernstig ziek geweest, doch is thans weer herstellende. Dc beide verdachten zijn den 8sten Maart door de Alkmaarsche Rechtbank elk tot 6 jaar gevangenis straf veroordeeld, van welk vonnis zij in hooger be roep zijn gegaan. ARSENICUMVERGIFTIGING TE SASSENHEIM. Een noodlottige vergissing. Bij de familie S. te Sassenheim werd bij de bereiding van het middagmaal een lepel arsenicum in plaats van een lepel aardappelmeel aan de spianzie toegevoegd. Toen kort na het gebruiken der spinazie het gcheele gezin, bestaande uit 14 personen, zeer ernstige vergifti gingsverschijnselen vertoonde, bemerkte men de vergis sing. Daar allen vrij veel arsenicum hadden binnenge kregen, traden zeer ernstige braakverschijnselen op. Door onmiddellijk ingrijpen van den geneesheer zal de ge maakte vergissing geen ernstige gevolgen hebben; alle patiënten zijn thans buiten gevaar. VAN HET DAK GEVALLEN. Schoorsteen op het lichaam. De 30-jarige A. f?T te Oudemolen is bij 't verrichten, van werkzaamheden op een dak gestruikeld. De men greep zich vast aan een schoorsteenkap, die afknapte en hem op den grond op het onderlichaam viel. Met een gecompliceerde beenbreuk en hevig bloedend werd do ongelukkige opgenomen. MOTOR IN EEN KUIL GEREDEN. Ernstig gewond opgenomen. Aan den Frieschen straatweg onder de gemeente Groningen is de motorrijder T. in een kuil van een weg gevallen en onder zijn motor terecht gekomen. Hij werd met een hersenschudding opgenomen en naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Groote belangstelling. Handel stag. Prijzen naar omlaag. Begunstigd door bijzonder mooi zomerweer werd in den Bergerhout te Alkmaar de jaarlijkschc Cen- irale Stierenkeuring gehouden. Er was weer flinke belangstelling, zoowel vanuit de provincie als daar buiten. O.m. waren aanwezig de secretaris van het stamboek te Zuid-Afrika. de heer Huizinga, inspec teur van den Landbouw, de veeteeltconsulenten van de provincies Zuidholland, Gelderland, Utrecht en Noordholland, voorts fokkers uit de provincies Drenthe, Zuidholland, terwijl ook enkele Zeeuwsche fokkers aanwezig waren. Over den handel hoorden wij niet roemen en de prijzen die besteed werden, waren belangrijk lager dan vorig jaar. De eenjarige stieren werden in 't al gemeen verkocht om en bij de honderd rijksdaalders, n.1. voor f220, f240, f260 en f275, terwijl Frans t van den heer Vis te Hem voor f300 naar Zuidhol land ging. Een gunstige uitzondering maakte no. 4 van de eerste klas geplaatste stieren, Karei van de lirma Ruijter, Beemster-Blokker, die voor f850 van de hand werd gedaan, eveneens met bestemming Zuidholland. Hieronder laten we den uitslag der keuring volgen: Van de éénjarige stieren werden in de eerste klas geplaatst: No. 1. Henriot 2 van het Fonds ter verbetering van de Rundveefokkerij in Nederland; no. 2. Frans 3 van P. Sikkes, Assendelft; no. 3. Constanüjn Frans, van W. Kool, Hauwert; no. 4. Ivarel van firma Ruijter, Beemster-Blokker; no. 5. Frans Wodan 7 van Wb. v. d. Oord Cz.t Bar- singerhorn; no. 6. Wodan Jan 12. van P. W'aal, Beemster; no. 7. Frans Max 55, van N. D. Kaan, Wicringer* waard; no. 8. Frans Wodan 4, van K. Reijne Kz., Barsinger* horn; In de tweede klas werden geplaatst: no. 1. Wodan Frans 8, van J. Schenk Ivz., Wierin- gerwaard; no. 2. Jan Meine. van J. Blom, Zwaagdijk; no. 3. Constantijn E 30. van K. Wagennar, Alkmaar; no.4. Frans Wodan, van Jm Blaauboer Kz., Schagen; no. 5. Emma's Meine, van firma Ruijter, Beemster-* Blokker; no. 6. Dora's Meine, van firma Ruijter, Beemster* Blokker. Van de 2-jarige Stieren werden geplaatst in dö eerste klas: no. 1. Frans Max 53, van Jm. Blaauboer, Schagen; no. 2. Excellent, van de fokvereeniging Oostwoud; In de tweede klas werden geplaatst: no. 1. Frans 172. van de Fokvereeniging AssendelftJ no. 2. Frans Nicolaas 20, van S. Koomen, Sijbe* karspel; no. 3. Frans van Marie 16 van Gebr. Hoornsman, Koegras; no. 4. Marie's Melkbron van A. Michielscn, Stompe* toren; no. 5. Blok Max 11 van W Kool en J. Buttcr, H&U* wert; no. 6. Jan 2 van D. Wit, Hensbroek; no. 7. Max van K. Kaper, Zwaagdijk. Van de driejarige en oudere stieren bekwam den eersten prijs Frans 126 van Jb. Kaan e.a., Wieringer- waard een tweeden prijs Lena's Meine van W. Koelemaij, Beemster; een tweeden prijs Jano's Wodan van firma Ruij ter. Beemster-Blokker; den derden prijs Wodan Jan 7 van het Fonds ter verbetering der Rundvoefokkerij in Nederland. Van dc grocpenkeuricg was de uitslag dat de oer- ste prijs werd toegewezen aan groep 5, zoons van Jonge Meine 23, bestaande uit 18 eenjarige en 1 twee jarige stier; de tweede prijs aan groep 3 zoons van Wodan Juu 7. bestaande uit 6 éénjarige staieren; de derde prijs a aan groep 2, zooi - van W.riaii Jan 5. bestaande uit 8 éénjarige stieren: de derde prijs b aan groep 7. zoons van Frans 126, bostaandc uit 4 éénjarige stieren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5