Kinderportretten, Bruidfoto's Familie- en Brniloftgroepen Plaatselijk Nieuws. Arpad Moldovan, Het zeldzame huwelijksfeest te Winkel Zaterdag 23 April 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9059 Gezondheidscommissie. Theater Royal. iNnEzn\m:N. Mefisto-verlokkingen. TGva&teiti - tabak HEERENBAAI jaSH Vrijdagmiddag vergaderde ten Raadhuize alhier de Gezondheidscommissie, onder voorzitterschap van den heer Lap van Texel, die den heer G. Beers, die door droeve omstandigheden verhinderd was, ver ving. Na opening las de heer P. Hopman, Secretaris der Commissie het jaarverslag. In de plaats van den heer dokter A. C. Melchior, die hij zijn vertrek naar Winkel als lid bedankte, werd benoemd de heer A. L. v. d. Sluis te Schagen. De heer dokter D. Gi-oenhart te Harenkarspel werd herbenoemd als lid. Er werden in 1931 vier gewone vergaderingen en één openbare gehouden. De rekening en verantwoording over 1030 sloot met een ontvangst van f 1C84.75 en een uitgaaf van f 088.25, het voordeelig saldo was alzoo f 806.50. De raming der ontvangst, en uitgaaf voor 1932 werd vastgestold op f 1283.61. De bij te dragen sommen der gemeenten tot het ressort der Commissie behoorende. waren berekend naar 1 cent. per hoofd der bevolking. De gezondheidstoestand der bevolking was gun stig. Het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten was lacrer. Paratyphus 2 gevallen; febris tvphoidca 2; rood vonk 35; diphteritis 6; meningitis 2. In 1930 waren er daarentegen 70 gevallen roodvonk, 30 gevallen diphterie. enz. Verschillende klachten over stankverspreidende mesthoopen, vuilo slooten enz., werden bij de respec tieve gemeentebesturen aanhangig gemaakt. Het ge meentebestuur van Schagen werd in overweging ge geven een geschikter terrein te zoekeu voor het woon wagenkamp. De onmiddellijke nabijheid van de vuil nisbelt maakte dit terrein ongeschikt. Goed drink water moet van eenigen afstand worden gehaald en het ligt voor de, hand dat wel eens van slootwater gebruik wordt gemaakt. Het gevaar van een typhus- epide-mie is dus niet denkbeeldig. Aan den Inspecteur der Volksgezondheid. Dr. Holleman, werden gegevens verstrekt omtrent de in het ressort der Commissie voorkomende gasbron nen en opgaaf van fabrieken die water aan den bo dem onttrekken voor wasch- en koeldoeleinden. Klachten werden behandeld en advies gegeven om trent slechte woningen in verschillende gemeenten. aVn de Algemeene Woninghouwverecniging „Be ter Wonen" te Wieringen, ontving dc Commissie een verzoek medewerking te willen verleenen om tot een beter en gc?zonder Volkshuisvesting in de gemeente Wieringen te geraken. liet bestuur achtte de mede werking bij het gemeentebestuur niet voldoende aan wezig. Na onderzoek kwam de Commissie tot do overtui ging, dat er voor haar nog geen aanleiding bestond het streven van Beter Wonen in het onderhavige ge val te steunen. Adviezen werden verstrekt inzake het verleenen van houwcredieten; eveneens voor wijziging instructie gemeentegeneesheeren, enz. Onderzoek werd ingesteld naar eeti klacht over slechte drinkwatervoorziening te Wieringen. Geadvi seerd werd aansluiting waterleiding. Door de Commissie werd tevens aangedrongen bij het bestuur van den Vleeschkeuringsdienst in den kring de Langendi ken en Harenkarspel op spoedigo aansluiting bij de Verwerkingsinrichting te Schagen. Bij aanvulling of wijziging van verordeningen ad viseerde de Commissie een 9-tal gemeentebesturen. Aan het gemeentebestuur te Wieringen word ad vies verstrekt voor een ontwerp tot stichting van een badinrichting. De Commissie stelde een onderzoek in naar het aanspoelen van vuilnis aan het strand op Texel en nabij Callantsoog. Het bleek dat dit aanspoelen in derdaad voorkwam en aangetoond kon worden dat dit vuilnis afkoms' was van den Reinigingsdienst te Den Helder. Het huisvuil wordt door genoemde Reinigingsdienst in speciaal daarvoor gebouwde vaartuigen naar zee getransporteerd en nabij het Westgat in zee gestori. Het bleek dat niettegenstaan de genomen voorzorgen, nog vuil op het strand aan spoelde. De Co.nmissio betuigde adhaesie aan een adres van de Gezondheidscommissie te Winterswijk aan den Minister van Waterstaat, waarin verd aangedrongen op het nemen van meer rlgemeene maatregelen ter bestrijding en voorkoming van de talrijke ongevallen bij het snelverkeer, veroorzaakt door in meerdere of mindere mate onder den invloed van alcohol ver- keerende bestuurd s van auto's en motorrijwielen. Het verslag geeft, geen aanleiding tot bespreking en wordt onder dankzegging aan den secretaris vast stek!. Daar niemand hot woord verlangt, wordt de open bare vergadering door den Voorzitter gesloten, die daarbij den wensch uitspreekt dat de commissie in het komende jaar wederom nuttig werkzaam moge zijn in het belang van de volksgezondheid. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoope» wij onder GARANTIE en op PROEP Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. MABKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. niet groot, 34 stuks waren aangevoerd. Misschien had tot wel tot reden, dat het Paaschfeest was voor de 3oden. Dus Amsterdammers waren er niet. wat ten- 'tonste de grossiers betreft, die hier altijd zijn. be handel was aan den stuggen kant, weinig vraag et» er schijnt volgens een bekend koopman weinig koe- 'kesch aanwezig te zijn. De hoogste prijs die voor de vette koe besteed is, was f 250, dus zoo'n beest tornt te staan op 31% ets. per pond. Het gros ging echter voor 30 ct. en minder. De handel in gelde- en kalfkoelen was voor dezen t(jd goed te noemen. Vermeld kan worden, dat een bekend koopman, R. Schoen, koelen had gekocht In Groningen en er hier 5 stuks ter markt had, pracht beesten. en verkocht hoeft aan den heer D. Blaauboer, Dreezand, voor den prijs van f 250 per stuk. De bees ten hebben dien dag veel bekijks gehad, het waren dan ook tentoonstellingskoeien gelijk. Wij hadden weer eens pinken en pinkstieren op de nterkt. Jammer genoeg, de handel van beiden was stug. De handel in nuchteren kalveren was stug; min der aangevoerd, maar weinig vraag; prijzen dezelfde hq de vorige week. Oude slachtschapen gingen van "--15 gld. Handel stug. Overhouders, de beste gingen van de hand voor 18 S'd., handel stug. In de schapenwereld is het al heel beroerd. De handel in biggen en schrammen, wel te begrij pen, stug. Zoolang de prijs niet beter wordt van de ette varkens, kan dat niet anders. Noteering voor de e te varkens 9—10% ets. Later heelt slager Geerligs *an Oudesluis nog 11% ets. betaald. Zoo moet het heter -eedS be*eT' a^e weken denkt men, nu zal het wezen, maar neen hoor. Op de kippenmarkt bij 't oude. „De K n o Ic p l o e g." Een episode uit de geschiedenis van het beroemde Be reden Corps van Texas, een echt Wild-Westdrama, ge laden met spanning en opzwepend van sensatie, dat is de film „De Knokploeg", die deze week in Theater Royal draait Torn Dawson, aldus de korte inhoud, een politie-ser- geajit van het genoemde Corps- heeft bij een schietpartij twee cow-boy's gevangen genomen. Dave Hayes en diens pesslmistischen makker Cloudy Jones. Hij rijdt met hen door een woestijn, op weg naar het hoofdkwar tier te Galveston. doch krijgt een ongeluk. Zijn beide gevangenen, in plaats ven de geboden gelegenheid om te vluchten te benutten, brengen hem bij en laten hem niet aan zijn lot over. Geroerd door deze edele daad, schenkt hij hun vrijheid door 's nachts het kampvuur te verlaten, doch als Dawson zich op weg begeven heeft weerklinkt een schot en wordt hij in den rug getroffen Dave en Cloudy ontwaken en spoeden Dawson achter na, doch deze sterft. Vóór zijn dood geeft hij Dave Hayes zijn politie-ster en zijn papieren en smeekt hij dezen naar het beruchte stadje Bowden te gaan. een broei nest van misdadigers, die 't op Dawson's leven hadden genfunt, en den schuldige in te rekenen. Dave is dU9 zonder erop te zijn voorbereid politieman geworden en uit sympathie voor Dawson's besluit hij diens moorde naar te gaan opsporen. In Bowden aangekomen, Maat hij aanvankelijk niet merken met welk doel hij gekomen is en met welke macht hij bekleed is. Alras maakt hij kennis met de aantrekkelijke Molly Willia.ms, wier vader 't toejuicht, dat Dave een einde wil maken aan de af schuwelijke toestanden, die In Bowden heerschen. Hij vestigt zich met Cloudy Jones in het verlaten politie bureau en wacht op de terugkomst van Dawson's moor denaar. Blake, de bankier en Edwards. de grootste vee- koopers, blijken de aanvoerders te zijn van de bandie ten, die het stadje onveilig maken. Hayes heeft den naam van Dawson aangenomen en verzwegen, dat hij van diens vermoording afweet. Als dus Jack Bowie, de werkelijke, door Blake gehuurde moordenaar uit de woestijn terugkeert, stookt deze de bevolking tegen Dave op en 't scheelt weinig, af onze held wordt ge lyncht. Hayes en Jonee ontsnappen, doch ontvangen hulp van het ordelievende gedeelte van de bevolking. Thans kondigt Dave aan, dat hij den dader van den moord op Dawson om middernacht van den volgenden dag zal komen arresteeren en als dit ls gelukt en Bowie den naam van zijn lastgever zal noemen, wordt deze door Edwards gedood. In een opwindend gevecht met den veekooper blijft Dave overwinnaar en de koene cow-boy wordt in werkelijkheid tot polltie-Commissaris van Bowden benoemd en Molly wordt zijn vrouw... Zeer geachte Redactie, Gebruik makend van uw bekende bereidwilligheid om ook aan opvattingen welke van de uwe afwij ken, in uw blad recht te doen wedervaren, zou ik gaarne aan ons gemeentebestuur in overweging wol len geven niet te veel aandacht te wijden aan uw teleurstelling over de eenigszins kostbare wijze waar op ons dorp aan een nieuwe school werd geholpen. Naar miin bescheiden meening toch, behoort bij een dorpsschool ook een ambtswoning voor het schoolhoofd; en in het onderhavige geval nog een tweede woning, bescheidener natuurlijk, voor de di rectrice van de school voor Voorbereidend Lager Onderwijs. En nu treft het juist zoo bijzonder gelukkig, dat. de heer Willemse, naar een geacht raadslid schijnt, tc hebben medegedeeld, kan worden aangesproken voor een extra-belasting van oen paar duizend gulden. In een tijd waarin onze burgerzin zich in daden zal moeten omzetten, is de heer Willemse vermoedelijk wel bereid zijn nieuwe woning aan de gemeente over te doen. Waarna zij tot ambtswoning voor het schoolhoofd zou kunnen worden bestemd. En mocht de heer W. daartoe onverhoopt niet be reid blijken, welnu: dan wordt gepoogd dit gebouw c.a. ten algemeene nutte te onteigehen. Desnoods na een klein procesje. Het belang van het Openbaar Onderwijs is immers een Openbaar belang. Algemeen Nut en Openhaar be lang zijn synoniem, en dit belang brengt toch stellig mede, dat de ambtswoningen van de Hoofden dezer instellingen zich d a a r b ij bevinden. Men vindt dat op dorpen haast overal. En terecht Een effectief toezicht op het gebruik van gebouw, speelplaats, plantsoenen, banken, kinderen en per soneel zal voor de betrokken titularissen thans zeker bezwaarlijk worden. Door een gelukkig toeval past het huis van den heer W. wondergoed bij de nieuwe school, zoodat zelfs geen. schoonheidscommissie er bezwaar tegen zal maken wanneer dit alles één ge heel wordt Ten slotte zou het hoofd der school en de direc trice van de bewaarschool van veel tijdroovend, im productief heen en weerloopen, vele malen daags, worden ontheven. Zooals u bemerkt, zijn er altijd nog menschen, die wel dankbaar, maar niet voldaan zijn. Met de meeste hoogachting, Uw dw. dnr., Wij zijn het met den geachten Mefisto niet geheel eens. Immers waar wij Schagers, dank zij den voor uitziende» blik onzer gemeentebestuurders, een openbare school hehben gekregen, waarvan wij steeds alleen den achterkant zullen kunnen bewon deren, omdat deze school wel nimmer aan den nieu wen provincialen weg zaï komen te liggen, wat onze gemeentebestuurders zoo zeker wisten dat zou gebeu ren, lijkt het ons meer in overeenstemming dat ons ook een paar ambtswoningen zouden worden ge bouwd, waarvan eveneens alleen den achterkant voor de gemeentenaren te zien zal zijn. Wellicht dat voor het bouwen dezer ambtswoningen wel tc gebruiken zou zijn het door de gemeente op een gokkie en zoo uiterst billijk voor f28000.— aange kochte sportterrein. Dit terrein met een monumentale brug te verbinden met hot schoolterrein, zou wat den kostprijs betreft, volkomen ebenbiirtig zijn aan de vercischte stijl en verdere entourage der ambtswo ningen, die zich natuurlijk geheel behoorden aan tc passen bij ons nieuwe schoolpaleis. Maar ,1e conse quentie en billijkheid zou dan toch meebrengen dat dan geen f 60.000.maar f 80.000.b.v. werd geleend voor de stichting onzer nieuwe Chr. School, opdat daarbij ook een passende ambtswoning ware te bouwen. En ook voor ons R.-K. onderwijs zou dat dan eveneens onafwijsbaar genoemd kunnen worden. Wellicht dat er dan in Schagen alleen maar men schen te vinden zouden zijn die niet alleen dank baar, maar ook voldaan waren. TURNDAG. ZooaJs de laatste jaren gebruikelijk is, organiseert de Turnkring H.N.K. eens per jaar voor de K.N.G.V.-leden wedstrijden, zoowel personeel als voor de deelnemende vereenigingen. De belangstelling daarvoor is in den loop der jaren, zoowel van publiek als deelnemers, steeds grooter geworden, wat mede zijn oorzaak vindt, dat het turnpeil dezer kring zeer hoog staat, en de kring zich kan prijzen krachten onder deze turners en tunrsters te bezitten, wier werk gaarne gezien wordt. Deze belangrijke dag ls dan ook weer aangebroken, en wel a.s. Zondag 24 April. Op deze wedstrijden zul len onderling 's morgens de meisjes en jongens asdiran- ten elkaar bekampen om prijzen en de oefenstof dezer jongeren is wel van dien aard. dat verwacht mag wor den. dat al deze ploegen hun uiterste krachten, zullen moeten inspannen om voor den dag te komen. Daarna vinden plaats de wedstrijden voor dames- en heeren leden van het K.N.G.V.. waaraan wordt deelgenomen resp. door pl.m. 250 personen, en zal worden gewerkt in den len. 2en en 3en graad, terwijl daarnaast voor de deelneemsters en deelnemers, welke 2 keer een len prijs le graad reed3 hebben verworven, een superieurklasse is gevormd, n.1. A I voor deze personen, welke uitkomen met keusoefeningen, wacht een titanenstrijd onderling, welke met zich zal brengen dat zij of hij zal worden gekozen als kampioene of kampioen, welke het hoogst aantal punten weet te veroveren. De respectievelijke oefenstof dor diverse graden wordt uit den aard der zaak jaarlijks hooger opgevoerd, zoodat. voor hen, die enthousiast voor de gymnastieksport zijn, waarlijk dien dag veel zal zijn te aanschouwen. Gewerkt wordt door de dames aan een 3-kamp. zoowel toestel als vrüe oefeningen en door heeren aan een 5- kamp. ook toestel en vrije oefeningen. Veel zaJ dus dien morgen en middag zijn waar te nemen. De dag zal worden besloten met een eereavond, waaraan wordt deelgenomen door de verschillende ver- eenigignen, aangesloten bij den Turnkring, zoowel toe- stelturnen en vrije staaf- en knotsoefeningen. Aanvang der wedstrijden des morgens om 9 uur. (Voor nadere bijzonderheden zie advertentie). in dc bekende fijne, artistieke uitvoering. SPECIALITEIT IN VERGROOTINGEN, ook naar onduidelijke foto's. Ook 's Zondags geopend: te Nieuwe Niedorp namiddags van 1 tot 10 uur. FOTOGRAFISCHE ATELIERS Nieuwe Niedorp - Noordscharwoude. ECHTE FR1ESCHE 20ct. per ons - lOct. perrons AANBESTEDING KEGELBANEN. Vrijdagmiddag had in bet Hotel „Vredelust" alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een kegel lokaal, garage enz. aan genoemd hotel ..Vredeluet", voor rekening van den heer J. Igesz. De uitslag was als volgt: K. Kreijger. Oudesluis f 2393; P. Doorn. St. Maar tensbrug f 2660; Gebr. Veeter, Schagerbrug f 3065; Mich. Schoen, Schagen f 3547; F. Schotten. Schagen f 3550; J. van Loenen, Dirkshorn f 3639; W. Nierop, Mldwoud f 3655; A. Bakker, Schagen f 3868; S. A. Knüwer, Schagen f 3970. Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer K. Kreijger. Oudesluis. Architect is de heer Chr. Dekker. VERBOUWING HUISHOUDSCHOOL. Naar wij vernemen, is binnenkort de aanbesteding te verwachten van de verbouwing van onze Land- bouwhuishoudschool aan de Stille Laan. Door het steeds toenemende aantal leerlingen is de ruimte te beperkt. Er zal een nieuw lokaal worden aangebouwd van flinke afmetingen, die ingericht zal worden voor keuken. De inrichting wordt naar het Deensche systeem, d. w.z. dat de leerlingen elk op zich zelf kunnen koken, enz. Voorts zal door inwendige verbouwing in het hoofd gebouw meer ruimte aan leslokalen worden verkre gen. Deze verbouwing geschiedt onder leiding van den architect Chr. Dekker, alhier. VERLAGING VAN LASTEN. Voor het dionstjaar 1932 zijn de polderlasten van de Banne en den Polder Schagen met f2.50 per H.A. verlaagd. In ons nummer van Donderdag maakten wij reeds melding van het zeldzame huwelijksfeest dat den 27sten April te W inkel gevierd zal worden. Op dien dag toch zal het echtpaar P. Pluister en Tr. Pluister- Boots den dag herdenken, waarop ze voor 70 jaar terug in den echt verbonden werden. Aan de vele bijzonderheden die wij in genoemd nummer van dit heugelijke feit gaven, kunnen wij nog de volgende toevoegen. De oudste dochter toch van het bruidspaar zal op dienzelfden dag 45 jaar getrouwd zijn met den heer P. Kistemaker Sr., die nu hun woonplaats in Scha gen hehben, terwijl de dochter v. d. heer KïsteraaKé* (tevens de oudste kleindochter van het bruidspaar) eveneens op dienzelfden dag voor 20 jaar terug in het huwelijk trad met den V. Bakker te Keinsmerbrug. Op de foto hierboven, die wij nog van bevriende zijde ontvingen, zien we rechts aan den wand bo venaan een portret hangen waarop dit drie paar ge lukkige menschen staat afgebeeld en die genomen werd 20 jaar terug, dus op den trouwdag van de oudste kleindochter. De ouders en grootouders waren toen resp. 25 en SA jaar getrouwd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9