lldiui Niei*s- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. „SCHAGER BEKER" T0URN00I. Hierop letten De eerste koeien in de Wieringermeer. f.i y#* NA DE VERKIEZING IN PRUISEN. CRISIS Fa. Gebr. ROTGANS Broodstrijd te Delft. Dinsdag 26 April 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9061 CODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuit,komend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Officiecle mededeel ing en. Uitslagen van Zondag 24 April JJ. Voorronde 3e klasse afd. S. Aartswoud aSucces III. 10. v. d. Kooij. D.E.S. ICallantsoog I. 40. A. Vader. .Wieringerwaard IID.O.S.K.O. II. 2—4. Leguit. i Overzicht. Aartswoud heeft zich goed geweerd, door Succes III met 40 te slaan. Het harde, zanderige terrein ral daar ook wel niet vreemd aan zijn geweest D.E.S. stelde ons niet teleur en won van Callantsoog ook al met 40. Van m eer spanning was de ontmoeting Wierin gerwaard II—D.O.S.K.O. II, welke de Oudesluizers met 42 wonnen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 1 MEI a.s. Voorronde 3e klasse, afd. S. Kolhorn I—N.V.V. II. 2 uur. .Twisk ISchagen III. 2 uur. lste Ronde afd. Z. C.S.V. II—R.C.Z. Ii, te spelen op het terrein der ver- eeniging R.C.Z. te Zaandam. Aanvang 2 uur. lste Ronde rfd. S. V.C.L. I—Schagen II. D.O.S.K.O. II—D.E.S. I. Berkhout IM.V.K. I. 2de Ronde afd. H. \Vest-Frisia IIIAndijk I. 2 uur. 2 uur. PROGRAMMA DONDERDAG 5 MEL (Hemelvaartsdao.) D.7.S. II winnaar Kolhorn IN.V.V. II. winnaar T.F.C.—Schagen 3 M.L.D. I. D.O.S.K.O. I—K.S.V. I. Indien geen tijd vermeid is, zal deze nog nader wor- iden vastgesteld. Men zie dit blad van a.s. Zaterdag. Verlenging Inschrijvingsdatum. De inschrijvingsdatum is verlengd tot 29 April a.s., waarna de inschrijving definitief zal worden gesloten. De vereenigingen die nog niet inschreven, doen dit nog heden. Deelnemende vereenigingen per 21 April. D.T.S. I en II; West-Frisia II en III; Schagen I, II en III; V.C.L. I; K.S.V. I; N.V.V. I en II; C.S.V. I en II; Andijk I; Wieringerwaard I en II; Helder II; M.L..D. I; Succes I, II en III; R.C.Z. I en II; Berk hout I; Vrone I; D.O.S.K.O. I en II; B.K.C. I; Alkmaar- sche Boys I; M.V.K. I; Callantsoog I; D.E.C. I; Aarts- woud I; Twisk I; Kolhorn I. Namens de Regelingscommissie: J. LüTJEHARMS. Secretaris-Penningmeester. Schagen, 26 April 1932. D.E.S. I—CALLANTSOOG I, 4—0. Voor 't Schager beker-tournooi kreeg D.E.S. Gallante- oog op bezoek. Als scheidsrechter Vader de elftallen in 't veld roept, verschijnt C. volledig, D. daarentegen slechts met 9 man. Toch zit D. er dadelijk goed op; er wordt goed gecombineerd. Na tien minuten ver schijnen ook de twee achtergebleven D.'ers Er wordt aardig gespeeld, doch doelpunten blijven uit. Rust komt met blanco stand. Na de rust hetzelfde spel, doch de D.-aanvallen worden gevaarlijker. De C.-verde- diging geeft echter niet thuis. Na een goed kwartier neemt D. de leiding, 10, bijna onmiddellijk gevolgd door nummer 2. 20. Nu heeft D. 't te pakken, doch nummer 3 wordt wegens buitenspel niet toegekend. Wegens een ongeval, een Callantsoog-speler overko men, wordt het spel even onderbroken. Waarna wordt doorgespeeld. D.E.S. weet nog tweemaal te scoren. Het einde komt dus met 40 voor D.E.S., die zich hier door in de eerste ronde van het Schager Beker-tour nooi plaatste. De wedstrijd droeg een aangenaam ka rakter. Scheidsrechter voldeed goed. W.F.C.D.O.S.K.O. H, 2—4. Zondag j.1. had op het Wieringerwaarder Sportter rein bovengenoemde ontmoeting plaats voor de voor ronde van het Schager Beker-tournooi. afd. Schagen. Eenige minuten over tweeën trapt DOSKO. af, maar Wieringerwaard geeft niet thuis en brengt meteen een bezoek aan de DOSKO-veste, die echter op uitsteken den wijze door den kleinen DOSKO-keeper wordt ver- dedigd. Dit overwicht duurde niet zoo heel lang. Lang zamerhand komt DOSKO. er beter in en bezoekt eeni ge malen het Wieringerwaard-heilgdom. Bij een der zwarte aanvallen krijgt DOSKO even buiten het straf schopgebied een vrije schop te nemen, die op keurige wijze in een doelpunt wordt omgezet, 01. Dosko is nu geregeld sterker en dat er niet meer doel punten komen kunnen we ons niet begrijpen. Het succes is plotseling aan den anderen kant, waar een door de roodbroeken goed genomen strafschop door een Dosko- 3peler in eigen doel wordt geschoten 11. Na ongeveer 28 minuten spelens krijgt Dosko een penalty te nemen die zonder pardon ingesohoten wordt. 12. waarmede de rust intrad. Na de rust maakte Dosko al spoedig. 1—5 waarop de roodbroeken vlug aanvielen, echter zonder succes. Het geluk is aan de Dosko-zijde, die de voor sprong vergrooten tot 14. Wieringerwaard zet alles op alles en werkelijk gelukt het Rob den achterstand te verkleinen 24. De wedstrijd werd onder de beste ver standhouding geleid. Scheidsrechter Leguit leidde rustig AARTSWOUD—SUCCES 8 4—0. Het is den Aartswouders mogen gelukken om van Succes 3 met 40 te winnen. De Wieringers ondervon den veel tegenslag door het terrein, waarop men beslist moet kunnen spelen, wil men daar een overwinning boe ken. Aartswoud kan o.i. wel in de 2e klasse meekomen, maar er zal geducht getraind moeten worden. De scheidsrechter van der Kooij leidde naar ieders genoegen Hierdoor plaatst Aartswoud zich in de le ronde van het Schager-Beker Tournooi. Houdt je taai, jongens. Wie zal jullie volgende tegenstander zijn? Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. I Zooals we gister reeds meldden, zouden er deze week Ren 5 a 600 koeien de weiden van de Wieringermeer inge huurd worden. Gister zijn de eersten gearriveerd, een eestal pinken uit den Spaarndammerpolder, die per vrachtauto via Kolhorn naar hun nieuwe verblijfplaats Z'JU S.ebracht. Dat de kennismaking met het nog jonge product van den Wieringermeerbodem naar genoegen uitvalt, bewijst wel bovenstaand plaatje, waar de beesten na aankomst reeds dadelijk begonnen te grazen. Rechts op de foto zien we veearts De Boer uit Scha gen, die de dieren gekeurd heeft, alvorens ze „binnen" mochten komen. Een slagveld zonder overwinning. Het algemeen aspect der Landdag-verkiezingen, die gister in Pruisen gehouden zijn, wijst er w-el op, dat de rust in Duitschland nog allerminst is ingetreden. Want een verheldering van den toestand, naar welke zijde dan ook, hebben ze niet gebracht. Want al spreken do cijfers voor de huidige machts verhouding der partijen een duidelijke taal, abso luut onoverzichtelijk is wat er in de toekomst voor. de eventueele samenstelling eener nieuwe regeering zal moeten geschieden Hitier, de leider der nazls, die nu straks niet alleen oppositie heeft te voeren, doch mede de verantwoordelijkheid heeft te dragen. Buitengewone verrassingen heeft het resultaat de zer volksraadpleging niet gebracht. Dat de natio- naal-socialisten hun stemmencijfer van de vorige landdagverkiezingen verveelvoudigd zagen, valt al lerminst als een surprise te beschouwen. Men reken de na de presidentszondagen voor hen op een flin ke acht millioen stemmen: ze hehhen ze gehaald, al zijn ze iets onder het Pruisische cijfer van 10 April gebleven; hun zetelaantal is van 9 op 162 gestegen, terwijl de berekening van de „Times" van Zaterdag jl. hun 165 zetels gaf. Voor het overige is het slagveld met slachtoffers van den strijd bedekt. 16.splinterpartijen, welke in het krijt gestreden waren, zijn hopeloos verslagen en hebben er dus slechts toe bijgedragen om een groot aantal stemmen volkomen te doen verloren gaan. Doch dit ligt geheel in de lijn der jongste parlemen taire ontwikkeling, welke een steeds voortschrijden de concentratie bij de groote principieele of wan- hoopspartijen vertoont. Van de na de revolutie zoo trotsche democrati sche partij, die er niet in berustend in eer onder te gaan. door een onnatuurlijke koppeling trachtte haar bestaan te rekken, zijn slechts twee afgevaar digden overgebleven Deze partij, de partij van de groote liberale pers, van Rathenau. van het vooruit strevende academische, commercieele en industrieele intellect heelt slechts twee zetels kunnen redden. De Duitsche Volkspartij, de partij van Stresemann, van de groote westelijke industrieelen, van het meer behoudende stedelijke intellect heeft, ofschoon zij niet meer stemmen verworven heeft dan de staats partij, het door een gelukkiger verdeeling nog juist tot 6 zetels kunnen brengen. De Duitsch-nationalen alleen tellen nog mee. Maar in den Landdag, dien zij eens, onder een ander kiesstelsel, met een onafhan kelijke meerderheid onwrikbaar beheerschten. hou den zij thans nog 31 zetels bezet. Zij staan nu lager dan eergisteren nog de Duitsche Volkspartij stond. Wat nu? De oude Pruisische regeering heeft, par lementair beschouwd, afgedaan. In den Landdag is een duidelijke revolutionaire meerderheid, 162 nazi's en 57 communisten op 422 afgevaardigden. Maar die kunnen samen niet regeeren. wellicht niet eens sa men afbrekend optreden. Een meerderheid van rechts is er niet. Nazi's con servatieven en verder nog denkbare hulptroepjes brengen het nooit tot een meerderheid. Zelfs als de Volkspartij, die ook nu nog wel verdeeld zal zijn, meedeed zou een coalitie van rechts maar eenige stemmen boven de 200 kunnen komen. De oude coa litie is juist zoo sterk als de nazi's alleen zijn. Zelfs bij onthouding der communisten zou zij niet parle mentair kunnen regeeren. Wij zullen hier niet trachten het probleem op te lossen, dat de Pruisen zich zelf hebben gesteld. Qui vivra verradat zal de tijd leeren! Doch zooals in den aanvang reeds gezegd, de ver- kiez: en van Zondag hebben bewezen, dat de rust in Duitschland nog allerminst is ingetreden. Veeleer gaat men, vooral in Pruisen, een periode van nieuwe en zware moeilijkheden tegemoet. Maar, en dit is on getwijfeld een aangelegenheid, welke de opheldering zal voorbereiden, de Nazi's zullen nu mede voor de verantwoordelijkheid gesteld worden. Dat is voor hem of voor Duitschland het keerpunt, al naar mate zij in staat blijken het land van den dreigenden onder gang te redden of machteloos om met hun in wer kelijkheid omgezette leuzen den chaos af te wenden. Waarom voert gij Nederlander toch lijnkoek uit 't buitenland Voert Bertels' Lijnkoek of Schilfer! Met veel méér vet en 5 vocht minder. Verder zijn schitterende resultaten en be langrijke voederbesparing verkregen met: TDoffz-N A uitgebalanceerd JtvatlO xv dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost nog geen3ct. p.liter. Paf-ir* R uitgebalanceerd koekje rvctLlU U voor mestrunderen. Bertels' Kunstkorrel volledig dagrant soen. Voordeelenméér en grooter kwali- teitseierendieren 1 e. 2e en 3e leg blijven in beter conditie: arbeid- en voeder besparing. Brochure met voederrantsoenen voor edere melkgift als ook eierlijsten gratis. Weigert namaak.let op ons ongeschonden loodje en dat op elk koekje het woord „Bertels" staat. BERTELS' Oliefabrieken N.V., A'dam. Baromterstand op Dinsdagmorgen 9 uur: 761 m.M. Vooruitzichten: Kans op regenbuien. Temperatuur: 48 gr. F. is 9 gr. C. HOOGZIJDE E 103. Gedipl. Opticien. SCHAGEN Gedipl. Drogist. BRILLEN, uitsluitend le kwaliteit MONTUREN en GLAZEN. VELDKIJKERS - PRISMAKÏJKF.RS FOTOTOESTELLEN. Alle soorten FILMS. Ontwikkel en Afdrukinrichting. Gratis onderricht. B O E R D C R IJ. Steun aan Melkveehouders. Vrijzinnig-Democraten in Friesland houden vast aan het rapport-Oud. In de Zaterdagmiddag te Leeuwarden gehouden ver gadering van de federatie Friesland van den Vrijzinnig- Democratischen Bond. die zeer druk was bezocht en die ook door enkele Kamerleden werd bijgewoond, is ojn. besproken den steun aan de melkveehouders. Uit de uitvoerige discussies bleek, aldus het „Hsbl." dat men wilde vasthouden aan het rapport-Oud en dat men slechts noodgedwongen zich bij de voorgestelde re geling zou neerleggen. In verband met de aanneming van het voorstel-Ebels inzake de heerschende pachtovereenkomsten werd hul de gebracht aan de V.-D. Kamerfractie. Contingenteering van den tarwe-invoer Een gerucht ter beurze. Ter beurze gaat het gerucht, dat door de met de uit voering der Tarwewet belaste organen een advies aan de regeering tot contingenteering van den invoer van buitenlandsche tarwe wordt overwogen. Van zulk een maatregel zou eventueel het gevolg kun nen zijn een monopoliseering van den tarwe-import. Zoo als met de levering van inlandsche reeds het geval is. (Tarwecentrale Vita). (Hsbl.) Hooger boter-contingent voor Duitschland? Belangrijke onderhandelingen gaande. Naar het gerucht gaat, zijn er op het oogenblik on derhandelingen gaande, welke ten doel hebben ver hooging van het contingent boter, dat Duitschland aan Nederland toestaat. Vernomen wordt tevens, dat deze onderhandelingen kans van slagen hebben. Zijn deze geruichten juist, dan zou het contingent. waarover men tracht overeenstemming te bereiken ,zeer belang rijk hooger zijn en voor onzen boter-export en dus voor onze melkveehouders van zeer beteekenis wezen. De te Delft gevestigde bakkers hebben Zaterdag avond een algemeene vergadering gehouden, zulks naar aanleiding van het begin van het verkoopen van goedkoop brood door de firma Jamin. Na een discussie die tot lang na middernacht duur de, werd overeengekomen dat aan de bakkerijen brood kan worden gekocht tegen denzelfden prijs als waarvoor de firma Jamin het brood verkoopt. Bezorging aan huis moet worden betaald. De prijs van het melkbrood is tengevolge van de concurrentie door de firma Jamin binnen enkele da gen met 4 cent per 8 H.G. verlaagd. Afgehaald is de prijs thans 12 cent; thuisbezorgd 15 cent per 8 ons.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1