BLOUSES i HET BEGIN IS ZOO EENVOUDIG. MOEDER ZAL 'T WEL DOEN Maar inet tc veel goedheid bederft ge L'w kroost Kees, heb je de schoenen al gepoetst? En Eramy, zijn die paar boodschappen, die ik je vroeg, nu al gedaan? Niet? En wanneer moeder dan hoort, dat noch Kees, noch Emmy „tijd" gevonden hebben om te doen hetgeen zij ze opdroeg, stemt ze er goedig in toe, dat ze toch maar gaan spelen met een paar kinderen, die hen komen afhalen. Moeders, die zoo doen en denken dat ze alleen maar „goed" zijn, vergissen zich deerlijk, want door haar schijnbare onzelf zuchtigheid maken ze van haar kinderen de akeligste en zelfzuchtigste wezentjes, die men zich slechts denken kan. Kinderen, die gewend zijn, dat moeder tóch alles voor hen doet, van kousenstoppen en schoenen poetsen af tot verstoorde kindervriend schap weer in orde brengen toe, mag men niet zonder-meer beschuldigen van achte loos egoisme. Ze zijn in zekeren zin zoo gemaakt! Gewoonlijk komt de moeder op een zeker tijdstip tot de pijnlijke erkenning dat haar kinderen niet lief zijn, dat ze weinig of niets voor haar over hebben, maarze kan de fout in hoofdzaak bij zichzelve zoeken en heel vaak is het, als ze tot deze erkenning komt, al te laat op den dag geworden, om .er nog; veel aan te ver anderen. Het begon zoo eenvoudig en in den tijd. dat de kinderen nog kleine peuters waren. Toen waren er reeds dozijnen kleine werkjes, die „moeder wel zou doen, hoor", cm niet aan het ongestoorde plezier der kleintjes te raken. En zoo blééf het. Tot dat de kinderen opgroeiden, jongelui, die zoolang alles goed gaat heel veel dagelijk- sche dingen aan moeder overlaten, totdat moeder plotseling snel veroudert en het niet meer kan. En dan staan diezelfde jonge menschen, voor wie „moeder alles deed",.opeens zeer hulpeloos en vreemd in de wereld. Gewoonlijk mengt zich in die hulpeloosheid een ferme dosis bitterheid zelfstegen moeder. „Waarom leerde ze ons eigenlijk ook niet om van jongsaf aan voor onszelf te zorgenDat is mis-^ schien nog het bitterste voor moeder, dat verwijt! Ze heeft het toch zoo goed be doeldZeker, aan de bedoeling haperde niets. Maar er is nu eenmaal door een overmaat aan onverstandige goedheid heel veel bedorven aan de jongelui en als ze over wat zelfkennis beschikken, zullen ze het wel beseffen en., het moeder verwijten. En daarom: laten we onze kinderen van jongsaf aan leeren, dat moeder niet alles alleen kan en hoeft te doen. Er zijn tien tallen kleine taakjes in huis, die de kin deren met gemak op zich kunnen nemen en die hen het gevoel van een beetje méé- nuttig te zijn, geven. Kinderen, die hier aan van jongsaf aan gewend zijn, zullen zich later heel wat beter redden dan zij voor wie moeder altijd alles placht te doen. (Nadruk verboden) Goede voeding is noodig, maar hoe Wij beleven moeilijke tijden, heel zwaar valt het vele huisvrouwen om rond te ko men met liaar huishoudgeld en te bereke nen óp welke wijze zij het meeste profijt kunnen trekken van dut kleine beetje, wat er overblijft na alle noodzakelijke uit gaven. De nood stelt wetten en daarom moeten wij trachten voor weinig geld zooveel mo gelijk waarde te verkrijgen in Öen vorm van een gezonde, goede en tevens billijke voeding, waarover wij hieronder eenige wenken laten volgen. Een inderdaad zeer goed voedingsmiddel vinden wij in den aardappel en een handige huisvrouw zal deze niet alleen gekookt maar nog op vele andere manieren weten te be- reidien; noemen wij slechts gebakken en gestoofde aardappelen, pommes frites, puree en alle andere bereidingswijzen. Wij kunnen de aardappel zóó bereiden, dat hij zoowel door gezonden als door zie ken en kinderen genuttigd kan worden. Groenten zijn op het oogenblik niet duur en zullen wij dus vooral niet van onze mld- dagdisch afvoeren, terwijl de eieren geluk- Kig zoo goedkoop zijn, dat zij het vleesch kunnen vervangen. Aardappelen bevatten de voor den op bouw van het lichaam zoo noodige vita minen als ook eiwit en koolhydraten, die de mensch evenmin kan ontberen, daarom zullen wij den aardappel in grootere hoe veelheid op tafel moeten brengen cn op vleeschlooze dagen een stevige voedzame purée maken door de aardappelen als zij gaar zijn fijn te stampen of door den molen te maleu, te vermengen met een flink stuk boter of margarine, melk en wat nootmus kaat en daarna alles met elkander te sto ven en met de eierklopper ten slotte flink, luchtig te kleppen: vooral dit laatste ver grote men niet. Opgediend met een ot andere groente en desgewenscht als bijvoeging een eier ommelet of roereieren hebben wij voor weinig geld een voedzaam maal. Ook do suiker heeft een groote voedingswaarde en bevat weliswaar geen vitaminen, maar zeer veel koolhydraten en wel een buitengewoon groot percentage, nl. 100 pCt.. Het gebruiken van suiker is geen luxe, geen genotmiddel, maar een aanvulling van koolhydraten in onze voeding. Mochten vroegere generaties de suiker als een delicatesse beschouwd hebben, dan staat de hedendaagschë wetenschap hier geheel anders tegenover. Suiker is gezond en niets is minder waar dan dat het gebruik ervan kan leiden tot suikerziekte, die een stofwis selingsziekte is, waarvan de oorzaak gelegen a. Dit model is gemaakt van zwart wollen marocain en heeft een mouwloos jakje met dubbel schootje en wild- leeren ceintuur. De blouse, die er onder wordt gedragen, is van witte zijde, waarvan de kraag en manchetten kleine plissée's hebben. De vrij gladde rok met een geplisseerde voorbaan, waardoor de noodige onderwijdte verkregen wordt. b. De beige blouse met plastron en manchetten, die als versiering open naden heeft, wordt gedragen onder een donkerbruin wildleeren jakje. De rok is van diagonaal stof en heeft aan de voorzijde vier stolpplooien, die twee aan twee door een opgestikte en met knoopen gegarneer de pat worden vastgezet. c. Crêpe de chlne blouse met puntvormige pas en platliggend kraagje met strik van gewerkte souple zijde; gladde mouw met manchetje, dat eveneens in een strikje eindigt; de tweed rok heeft doorloopende banen, alleen zijn op de beide zijbanen zeer smalle plooitjes aangebracht die den indruk maken van een heupstuk. d. De andere blouse, die de afbeelding laat zien, heeft geen kraag, maar een V-vormige halsuitsnijding, en sluit van voren met knoopen en knoopsgaten. De hooge man chet wordt aan een moderne pofmouw gezet, die evenzeer afwijkende mouwlijn van het armsgat laat zien. De blouse valt onder de gewerkte rok met ingezette deelen. is in het niet normaal functloneeren der alvleeschklier. Een ander bezwaar, dat soms tegen het gebruik van suiker wordt aangevoerd, is, dat er tandcariës door kan ontstaan; ook dit. moeten wij echter weerspreken, aange zien het op een verkeerde opvatting berust. Zooals men weet, komt tandcariës veel voor, ook reeds bij vrij jonge kinderen en de z.g. rotte tanden ontstaan doordat spijs- resten, tusschen de tanden blijven zitten. De bacteriën, die toe cariës leiden, ontwikkelen zich evenwel op alle spijsresten. Inplaats dus de schuld van dit euvel aan het gebruik van suiker toe te schrijven, is het beter, dat meer zorg gedragen wordt voor het onderhoud van het gebit. De kin deren moeten al vroeg leeren zoo mogelijk na eiken maaltijd de tanden te poetsen, in elk geval 's morgens na het opstaan en 's avonds vóór het naar bed gaan. Vooral 's nachts is het noodig, dat zich geen spijs resten tusschen de tanden en kiezen bevin den, daar de ontwikkeling der rcttingsbac teriën daardoor in de hand wordt gewerkt. Door deze kleine uiteenzetting hopen wij de legende, dat het gebruik van suiker de tanden aansteekt, uit de wereld geholpen te hebben en dat het gebruik van suiker grooter zal worden evenals van het eerst genoemde volksvoedingsmiddelde aard appel. Beiden toch maken het mogelijk, dat op weinig kostbare wijze èn vitaminen èn eiwit èn koolhydraten in het lichaam opge nomen woeden. (Nadruk verboden) Wat de spiegel ons laat zien. Rimpels en z.g. kraaienpootjes bederven de beste vormen en gelaatsuitdrukkingen. Heel vaak worden zij veroorzaakt door ouder worden, maar ook dikwijls zijn zij het gevolg van het „zich laten gaan". Dit laten gaan bestaat in de eerste plaats hierin, dat men elke stemming van het ge laat kan lezen, misnoegen, ontevredenheid, maar zeker ook overdreven ironisch lachen, hetgeen eveneens tot het „zich laten gaan" gerekend kan worden. Men moet natuurlijk zijn en wanneer men zich ergert of ironisch aangelegd is, behoeft men van zijn stemming wel geen geheim te maken, maar men moet dit ook niet door gelaatsuitdrukkingen kenbaar maken, daar dit zich vroeger of later zal wreken, daar zich om de oogen dan leelijke rimpels vormen, scherpe neusrimpels. De oogrimpels of „kraaienpootjes" moe ten zeer voorzichtig behandeld worden, daar de huid rondom de oogen uiterst ge voelig is. Men maakt 's avonds de huid om de oogen met een watje met vette crème (z.g. nachtcrème) schoon, doet dit nu echter maar niet in het wilde weg, doch'stipt de huid weer aan en laat het vet gedurende den nacht in de huid trekken. Den volgenden morgen wassche men de crème met lauw water af en brenge met den vingertop een weinig dagcrême op de huid rondom de oogen aan. indien men het kan vermijden, moet men niet te veel in de felle zon loopen, daar men dan onwillekeurig de oogen samentrekt en deze voortdurende beweging zeker wel „kraaienpootjes" veroorzaakt. De rimpels die van den neus tot den mond gaan kan men eveneens door crème behandeling en massage verminderen, beter nog zijn de z.g. blaasoefeningen. Wanneer men zich „onbespied" weet, blaast men overdag de wangen op. alsof men onzichtbare stofjes wil verwijderen. Deze oefening kan men gemakkelijk een dozijn malen achtereen zonder groote in spanning ten uitvoer brengen, terwijl men daarna onder het uitspreken der letter O de huid tusschen neus en mond van onder naar boven moet masseeren. (Nadruk verboden). Het onderhoud van onze tuinmeubelen De tuinmeubels worden langzamerhand van den zolder gehaald en aan een grondig onderzoek onderworpen, alvorens wij ze weer in den tuin plaatsen. Gelakte houten meubelen, die hun glans verloren hebben, bestrijkt men met schel lak, die in wijngeest is opgelost, daarna wrijft men ze met een linnen lap na, totdat ze geheel droog en glanzend zijn. Wil men houten meubelen opnieuw ver ven, dan moet men de bovenste laag verf verwijderen door deze met schuurpapier af te schuren, daarna worden de meubelen met ripolin of andere voor het gebruik ge reed zijnde verf dun over gestreken, zoo noodig herhaalt men dit nog eenmaal. Rieten tuinmeubelen in naturel kleur zien er vaak, wanneer men ze uit hun don kere winterschuilplaats in het licht haalt, grauw en onfrlsch uit. Daarom halen we ze op een zonnlgen dag naar buiten, borstelen het stof er eerst af en boenen ze dan met een vet sunlightsop (zonder soda) na; daar na wordt het rietwerk, nog nat zijnde, met zwavelpoeder bestrooid dat men goed in het riet laat inwerken en die men eerst met een harde borstel verwijdert, als de poeder geheel droog is. Men zal versteld staan hoe de rieten meubelen door deze behandeling er als nieuw uitzien. (Nadruk verboden). Nerveusiteit bij kinderen. De toenemende nerveusiteit bij jonge kin deren verdient van de zijde van ouders en opvoeders zeer zeker wel de noodige aandacht Men moet er zich niet afmaken met een: ,het ls nu eenmaal een nerveus kind", maar men is niet verantwoord, indien men niet alles in het werk stelt om te trachten de zenfiwen van het kind sterker te maken. In de eerste plaats is eenvoudige degelijke voeding noodig, die het kind iederen dag op dezelfde tijd tot zich moet nemen, liefst in het middaguur de hoofdmaaltijd. De voeding moet hoofdzakelijk bestaan uit groenten, vooral bladgroenten, fruit, weinig of geen vleesch, verder brood, compote, melk in niet te groote hoeveelheden en enkele malen per week een ei, aardappelen, enz. Vanzelfsprekend is, dat men sterk gekrui de spijze vermijdt, evenals „melk koffie", zooals meermalen gebeurt om de melk een ander kleurtje te geven. Verder is het goed, dat nerveuse kinderen, die vaak moeilijk inslapen, een lauwe af- wassching krijgen vóór zij naar bed gaan, en ééns of twee maal per week een warm bad. Zoodra het weer het maar eenigszins mogelijk maakt, late men de kinderen bui ten spelen, daar èn de afwasschingen, èn de lucht, èn de zon de bloedcirculatie beter regelen; ook lichte gymnastiek is zeer goed. Te lange wandelingen moeten vermeden worden, omdat de zenuwen van het overver moeide kind dan te zeer geprikkeld worden. Arbeid en ontspanning moeten in het kin derleven op juiste wijze samengaan, terwijl de ouders er vooral tegen moeten waken, dat in het bijzijn van het kind over nerveusi teit gesproken wordt. In vele gezinnen is het tegenwoordig ge woonte om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de radio aan te zetten; ook dit werkt op den duur vermoeiend in op de zenuwen van het kind, al denken de ouders dat het er wel aan went. Op hoeveel ouderen werkt het voortdurend hooren van vaak „keiharde" muziek niet buitengewoon enerveerend, laat staan op het zooveel gevoeliger jonge kind. Alle opwindend uitgaan, waaronder wij ook verstaan het medenemen van kinderen naar biscopen, werkt funest op hun zenuwen. Trekt op de vrije middagen met uw kin deren naar buiten en laat hen naar harte lust spelen en stoeien; ze komen thuis met een flinke eetlust en slapen straks heerlijk. Toiletgeheimen van filmactrices. Joan Crawford Hoe Ik erin sloeg mijn teint goed te bc- Hoe ik erin slaag mijn teint goed te be zeer eenvoudig! 's Morgens afwisselend wasschen met koud en met warm water, goed afdrogen en vervolgens de huid met een vette olie inwrijven. Dat is alles, geen lippenstift en geen poeder. Norma Shearer Het gezicht met ijskoud water af was schen, een weinig crème aanbrengen, met een lippenstift de lippen even bijteekenen, een kléin beetje poeder en ik ben klaar. Marie Dressler ik heb pas mijn zestigsten verjaardag gevierd en vanzelfsprekend moet ik mijn teint goed verzorgen. Iederen ochtend mas seer ik mijn gezicht om de circulatie van het bloed te bevorderen. Masseeren moet ook met kennis van zaken geschieden. De hoofdzaak is, dat men van de kin af naar boven wrijft, om de rimpels te doen ver dwijnen. Voor het voorhoofd heb ik een buitengewoon goed middel gevonden roet het geel van een ei wordt het voorhoofd ingewreven, zoodra dit opdroogt (rekt men de huid glad en spoedig zullen hier door de rimpels verdwijnen. Bovendien is het geel van een ei zeer goed voor de huid en makkelijk met lauw water af te schen. Daarna wrijf ik het gezicht L- een goede crème. s Veel frissche lucht, een vette crè®» den nacht en zoo bewaar ik mijn - ondanks mijn zestig jaren. De meeste vrouwen, die over eeoi teint klagen, maken de fout zich, nog meer te poederen en te sc] dit is juist de oorzaak, dat de hi frisch uitziet. De poriën zijn vei de poeder en slechts een grom matlsche gezichtsverzorging k; Misschien weten de filmactrices hoe de teint verzorgd moet woröa, dag In da.g uit is gedurende de og hun gezicht bedekt met schmink j moeten zij zorgen er steeds frisch» uit te zien. 's Morgens en 's avonds gebruik het wasschen een goede dag- of crème. Om de oogen grooter en hi te doen schijnen baad ik deze 's en 's avonds met zuiver koud water mijn heele „Geheim"! Dorothy Ja Ik wasch mijn gezicht steeds me water, laat de zon er rustig op schh de regen erlangs spoelen. Ik gebral poeder en slechts een vette crème vt nacht. Aphorismen. Velen vreezen de gevolgen zóóztc zij meenen een gevoelig geweten te ten. otto 1 Elke mode is tweemaal belachelijt aan haar begin en eerst aan haar Werthe Er zijn gevallen, waarin verste zijn beteekent laf zijn. Ebner Esche HET BESfELLEN VAN PA1 Van de genummerde modellen ter beschikking aan onze lezen billijke knippatronen Patronen in de maten 42—1 68 cent. De prijs van patronen in 40 en 52 en aan afwijkende speel geven maten bedraagt, evenals de van mantels en manteljaponnen Kinderjurken kosten 58 cent. Overschrijving van het bedrag rekening 31628 ten name van de der Mode-rubriek Is de eenvoui goedkoopste wijze van bestellen vlugge toezending mogelijk. Aanvragen kunnen ook per postw! den gezonden aan de Redactrice Mode-rubriek Joan Maetsuyckerstn 's-Gravenhage. en Indien niet mogelijk per brief onder bijsluiting bedrag in postzegels De naam en het nummer van wenschte modei moet met (Jw n adres op het giro- of postwissels worden vermeld Meisjes Pyama's. i i e P" G vo ge di to oi d( d( Wi m Links: Pyama van blauw wit ge* flanel; de zakken zijn met effen flanel zet; sluiting met twee knoopen. Midden: Pyama van effen flanel stekende garneering van shawl-kraag, chetten en zakken. Ook shantung nat" toile de soie leenen zich voor bijv. met gewerkte of gebloemde gai Rechts: Pyama van effen zephir stekend vestje, kraag, manchetten e*1] ken. garneering van kleine perlemoer pen. Ook op de pantalon is eenzelfde de overige garneerstof. N de fleir van gevi n der; grir

Schager Courant | 1932 | | pagina 10