SchagerCourant Landelijke Ruitersport in het Noorden. Raad Hoogwoud. Tweede Blad. EEN KREET OM HULP. Officieele meldingen. Langs den hoefslag. DE WINKELSLUITINGSWET. Woensdag 27 April 1932. 75ste Jaargang. No 9062 Door een commissie uit onderstaande Tuinbouw- afdeelingen werd het navolgende adres aan d^en Mi nister van Binnenlandsche Zaken gericht: Broek op La.ngendi.jk, April 1932. Aan Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, 's Gravenhage. Excellentie, Namens de Afdeelingen van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond te: Broek op Langendijk en O., gevestigd te Broek op Langendijk, St. Pancras en O., gevestigd te.St. Pancras, Noordsciiarwoude en O., gevestigd te Noordschar woude, Dirkshorn en O., gevestigd te Dirkshorn, komen wij tot Uwe Excellentie met het eerbiedig en dringend verzoek onze bedrijven in deze streek door een steunregeling te willen helpen. Reeds drie jaren voeren wij hier een bijna wan hopen strijd om het bestaan. Tot het alleruiterste hebben wij gewacht eer we om hulp van de Regeoring gingen roepen. Betrekkelijk kort geleden hebben wij ons pas tot Uwe Ex. gewend omdat wij gaarne zoo laug moge lijk ons zeiven hielpen. De credieten welke wij tot dusver ontvingen zijn zelfs voor het verleden een onvoldoende hulp. In ieder geval kan daar voor 1932 niet verder mee wor den voortgegaan en kan alleen steun ons helpen. Die steun is naar onze meening het best te ver leenen op de wijze welke wij bescheidenlek Uwe Ex hieronder nader in overweging geven. De bereidwilligheid welke Uwe Ex. heeft ge toond ten aanzien van de hulp aan de akkerbouw bedrijven en de hulp die, als wij wel zijn ingelicht verleend zal worden aan de ouderscheiden soorten veahoudersbedrijven. schenkt ons de hoop dat U ook voor onze verlangens niet doof zult blijven, maar zult willen helpen om het uitzicht voor onze zoo fel getroffen streek eenigszins te verboteren. Te meer meenen wij grond te mogen hebben voor deze hoop en verwachting daar het volstrekt niet zeker is. dat de hulp die wij vragen, iets aan de schatkist kosten zal Wij meenen ons voor verdere uiteenzetting om trent den toestand in onze streek te kunnen onthou den, daar deze Uwe Ex. wol bekend zal zijn. Wij zouden dan dringend hij Uwe Ex. willen vra gen om een steunregeling voor de kool. het product wat pl.m. 60 van de productie onzer bedrijven in deze streek °mvaL- Zou de kool voldoende gesteund worden, dan is er 'Hoop, dat wij onze bedrijven fcleepende kunnen gouden. Wij geven eerbiedig de volgende regeling in over- wging. De koolteelt kunnen wij verdeelen in twee tijdper- ien van oogsten en wel vanaf 15 Juli tot 1 Decem- ler en vanaf 1 December tot 1 Mei. In den tijd van half Juli tot December wordt van het land geoogst, aan de veilingen gebracht en ver handeld een niet bevvaarbare koolteelt. In den tijd van 1 December tot Mei is de kool een stapelproduct, hetwelk in die vijf maanden een be langrijke werkverschaffing vertegenwoordigd, voor de groentenvoorziening in den wintertijd in belang rijke behoeften voorziet en met geleidelijken afzet economisch een zeer groote beteekenis heeft. Evenals in den distributietijd kan dit stapelpro duet volgens dat stelsel van toen worden verdeeld en via de veilingen worden verhandeld en getrans porteerd. Waar in dien tijd deze groenten hebben gediend voor de voorziening van onze bevolking en tot stij- ving van 's lands historisch gebleken bron van na tionale welvaart. Wij willen Uwe Ex. daarom voorstellen een mini mum-garantieprijs voor onze kool als volgt: Voor den tijd van 15 Juli tot, 1 December voor roo- de en gele kool een prijs van drie cent per Kilogram, met de bepaling dat. de kool niet. zwaarder zou mo gen afgeleverd worden als op bijliggende schaal is aangegeven om ophoopen en minderwaardigheid te voorkomen. Voor vroege witte (geen zuurkool-witte) een door- sneeprijs van anderhalve cent per Kilogram ver werkt als op bijliggende schaal is aangegeven. Voor witte kool (zuurkool-witte) één cent per Ki logram. Gedurende den tijd van 1 December tot 1 Mei voor roode en gele kool vier cent per Kilogram en voor Deensche witte kool drie cent per Kilogram. Bij deze minimum-garantieprijzen zou de groot ste tak van onze bedrijven dermate gesteund zijn dat onze bedrijfsmogelijkheid eenigszins hersteld zou worden. Deze regeling zou geheel geadministrateerd kun nen worden aan de betaalkantoren der veilingen, die in den distributietijd hebben getoond gelden te kun hen inhouden ten bate van het Rijk. Ook nu zul 'en zij in staat zijn uit te keeren aan de Tuinders, toits de Overheid hen opdracht geeft om den nood- benden Tuinbouw te voorzien van datgene wat noodzakelijk is om die bron van nationale welvaart t® redden voor ondergang. Komen de prijzen boven den gestelden minimum eis, hetzij door verbetering der economische toe standen of doordat de Staten onderling een andere Politiek gaan voeren, dan behoeft het de schatkist jjMs te kosten en bestaat er tevens de mogelijkheid dat de tuinders in dezen wijden omtrek hun achter stand weer kunnen inhalen, de oude schulden welke Z]J in deze drie Slechte jaren gemaakt hebben, kun- flon aflossen, en de bedrijven weer op gezonde basis kunnen arbeiden. Hetwelk doende, enz., Namens de Afd. van den C.B.T.B. voornoemd: JAN BALDER Jbz., Voorzitter, Broek op Langendijk. CORN. TIMMERMAN Secretaris, Broek op Langendijk. Jn. WAGENAAR Cz., Sint Pancras. A. SCHUUR, Koedijk. Jb. JONG, Noordscharwoude G. GUTTÉR, Noordscharwoude. L. S. BREUGEL, Groenveld, gem. St. Maarten. G. J. JONKER, Krabbendam. W eVigt tevens in de bedoeling van de Commissie net adres toe te zenden aan verschillende tuinbouw- iganisaties, met verzoek om adhaesie-betuiging. Alle correspondentie betrekking hebbende op deze rubriek, te zenden aan J. C. Velhman, W'aardpolder, Rolhorn, Tel. 25. Nadruk verboden A.S. WEDSTRIJDEN. Anna Paulowna: 19 Juni Concours-Hippique. Midden Beemster: 3 Augustus Sterrit. Opmeer: 6 Juni Concours-Hippique. Programma van Anna Paulowna 19 Juni: Ind. Dressuurproef klasse B (W.V.p.t. 84 No. 3): Dres- suurproef voor afd. (W.V.pt. 85) Tally Ho. Spring concours <W.V. pt. 97) met klasse B-beoordeeling). Inschrijvingen sluiten 31 Mei a.s. Wedstrijdprogram ma's worden op aanvraag toegestuurd. Secretariaat: Kolhorn, Tel. 25. LEDENLIJSTEN. Ontbreken nog leden en adreslijsten van L. R. De Noorderrulters en L.R. Kapitein v. d. Wal. L.R. „WEST FRIESLAND." Zaterdagavond 1.1. had Mej. E. Rens. de bruid van „WestFriesl.", een van haar drukke bezoekdagen ge reserveerd voor de ruiters van haar Rijvereeniging. In een keurig versierde ruimte ten haren huize zijn allen op schitterende wijze ontvangen. Zeer. zeer gezellig is 't er toegegaan én vele malen zijn geweldige speechen op het bruidje en haar bruidegom losgelaten. De ouders der bruid, de heer en Mevrouw Rens hebben wederom getoond warme voorstanders te zijn van onze mooie Landelijke Ruitersport en alles wat hiermee samenvalt Het hartelijk dankwoord van den leider voor het ge- notene en de donderende ovatie aan het einde van West-Friesland's ruiters was wel 't bewijs dat allen het zeer hebben gewaardeerd. Vin. VERVOLG STERRIT NAAR MIDDEN-BEEMSTER. Als tweede punt, waartegen bezwaar werd gemaakt, was de tasschencontrole te Spijkerboor. Het schijnt dat hier ruiters wel eens eenige oogenblikken blijven han gen. Met hangen bedoelen wij dan uitrusten. Inderdaad is dit wel voorgekomen. Het valt soms voor dat 34 en meer ruiters tegelijk van verschillende punten te Spijker boor aankomen: deze kunnen niet allen tegelijk worden gekeurd, al heeft de commissie dit zooveel mogelijk probeeren te ondervangen, door eenige dierenartsen te genwoordig te doen zijn; dan moet er worden gewacht. Wij hebben opgemerkt dat er geen nota genomen wordt van volgorde van aankomst. Dit is voor de betreffende dierenartsen ook niet uit te voeren, daar deze hun al- geheelen aandacht aan de paarden moeten schenken. Het lijkt m.i. best uit te voeren, met eenige handigheid: zich op oogenblikken dat veel ruiters bij de controle zijn eenigen tijd op den achtergrond te houden. Sportief kun nen wij 't niet noemen, maar het schijnt gebeurd te zijn en of het veel helpt, betwijfelen wij. Is je paard niet in conditie bij aankomst te Spijkerboor, fieusoh hij wordt niet f i t in die enkele minuten. Misschien zou een controleur van aankomst en één van vertrek hierin kun nen voorzien, zoodat ln ieder geval de volgorde van ver trek naar die van aankomst geregeld wordt. In leder geval wordt de tijd die men te Spijkerboor is genoteerd en afgetrokken van den totaal tijd. Het idee werd naar voren gebracht de controle te Spijkerboor te doen ver vallen. ook dit is door de adviseerende deskundigen ver worpen. Alweer moet er voor worden gezorgd dat de (Vervolg). Of in een gewoon café ..stukken chocolade" anders dan door middel van een automaat, na winkelsluitings tijd verkocht mogen worden, zal afhangen van het ant woord op de vraag of chocolade 'n spijs is. 't Verschil tusschen ..spijzen" en .eetwaren" is nog vrij groot, niet tegenstaande ze op een punt weer samenkomen. Of oho- coladereepen in een café mogen worden verkocht moet dan ook ontkennend beantwoord worden. Wanneer men te doen heeft met café's die „tapperij en slijterij" tegelijk zijn. dan zal men na moeten gaan. welke va.n die twee afdeelingen de hoofdzaak van het bedrijf uitmaakt. Is de tapperij hoofdzaak, dan za! er ook na het winkelsluitingsuur en op Zondag getapt mo gen worden, anders in 't geheel niet. Voor automobilisten, wielrijders, motorboothouders, enz' enz. enz. is de uitzondering onder letter d. der Win kelsluitingswet van belang: De verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdee- len voor spoedeischende herstellingen voer- en vaartuigen en rijwielen is ten allen tijde toege staan. Het verrichten van herstellingen, zelfs in winkels is mogelijk door de bepaling onder K.. die ook het weder afleveren van in herstelling gegeven voorwerpen, onver schillig wanneer toestaat. Men mag dus in een schoen winkel ziln schoenen na sluitingstijd laten repareeren en daartoe den winkel betreden. De verkoop van dag- en weekbladen de aflevering van maaltijden en kokswaren, de afleve ring van rouwkleedIng is geheel vrii. Men mag echter geen maandbladen, twee weke- lijksche of drie-maandolijksche tijdschriften na sluitings tijd verkoopen. Er moet nog op worden gewezen, dat de verkoop van zegels enz. i n postkantoren niet aan beperkende be palingen is onderworpen en voorts deze winkelsluitings wet geen toepassing vindt op rijkskantoren. ZondagssluitLng. In art. 2 dezer wet stelt de winkelsluitingswet in prin cipe algemeene sluiting gedurende den geheelen Zondag. Deze regeling is niet abso luut. Behalve de algemeene uitzonderingen van art. 3, behelst art. 4. eerste lid, nog een aantal uitzonderingen, speciaal voor den Zondag, in verband met de bijzondere belangen van sommige categoriën van winkeliers. Er wordt alleen van den Zondagssluiting gesproken en niet van Christelijke feestdagen. Winkels, waar u i t- sluitend of in hoofdzaak brood. ban ket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, mogen eiken Zondag 4 uur achtereen open zijn. Iedere winkelier mag zelf bepalen, welke 4 uur, als hij maar blijft tusschen de grenzen van 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags. Dus niet is geoorloofd om b.v. 's morgens van 10 tot 12 uur open te zijn en 's middags van 4 tot 6 uur. De winkelsluitingswet schrijft voor. dat aan de win keldeur te allen tijde een geschrift of drukwerk moet zijn bevestigd, waarop de 4 uur zijn aangegeven. In de steden en ook wel in Schagen zal 't uiteraard zeer moeilijk zijn op de Zondagssluiting con- sterrit propagandeerend werkt voor onze viervoeter en voor de Landelijke Ruitersport. Komt kort na de con trole te Spijkerboor niet de zeer snelle kil om e- t e r g a 1 o p, waar alles uit het paard gehaald wordt wat er nog aan impuls inzit. Is 't niet prachtig dat er een jury is aangewezen om paar den, die te hooge temperaturen, ademhaling of onrustige pols hebben, kreupel gaanof andere verschijnselen van vermoeidheid vertoonen, terug te wijzen en de galop te verbieden? Gesteld dat er geen controle was en er maar door werd gejaagd, begeerig om 't eindpunt te halen, om dan te Midden-Beemster te arriveeren mei een .,in de soep" gereden paard, waar zou de reputatie van de Noordhollandsche sterrit blijven? Men mag nu zeg gen, daarvoor helpt de controle te S. ook niet. maar vergeet niet, dat SpijkerboorMidden-Beemster ook nog 10 K.M. is en als altijd zijn 't ook de laatste lood jes die het zwaarst wegen, 't Zou te wenschen zijn, dat r.og meerdere controleposten op den af te leggen weg konden worden ingelascht, maar door het groote aan tal verschillende trajecten, door de ruiters genomen, is dit practisch onuitvoerbaar en was 't uit te voel ren, dan zouden de kosten hiervoor enorm oploopen. Zou 't geen maatregel zijn, -voorop te stellen. dat iedere ruiter of patrouilleleider een thermometer bij zich had,en daarmee op vaste tijden zijn paard of paarden zelf controleerde en hiervan goede notities maakte? De aanschaffingskosten zijn heusch niet zoo hoog en 't is beter dan maar lukraak te rijden. Hoe weinig sommige ruiters zich iets aantrekken van vooruit gegeven wenken, als temporijden, rusten, enz., kwam vorig jaar wel sterk naar voren. Een zeer goed ruiter en nog beter paard, startten, laten wij zeg gen te zes uur. voormiddag;:. Een uur tevoren waren van ditzelfde punt twee ruiters vertrokken. Alle drie moesten het zelfde traject rijden. De beide ruiters hadden den juisten tijd gereden, doch v/erden ver voor 't eindpunt door den een uur later gestarte deelnemers ingehaald. Natuurlijk kwam hij niet In aanmerking en toch was 't een schitterende combi natie. Zou deze ruiter wel één enkele maal op zijn horloge hebben gekeken, wel één keer aan zijn dier baar paard hebben gedacht? Natuurlijk niet! En weer zeggen wij: het goede aankomen te Midden-Beemster hangt voor 't overgroote deel af van het intellect van den ruiter of van den patrouilleleider. Ook de keuring van. paard en berijder direct na aankomst te Midden-Beemster had 't nog zwaar te verantwoorden. Er werd voorgesteld, dit een halfuur na aankomst te doen plaats hebben. Het komt nu n.1. wel voor, dat paarden en berijders direct na aankomst zonder op- of aanmerking de linie met nul straf- punten passeeren, terwijl eenigen tijd na aankomst blijkt, dat 't paard van dezen gelukkige wat gevoelig in de voeten is en teekenen van oververmoeidheid geeft, terwijl zijn berijder op 't terras van ,,'t Heeren huis" met zijn voeten op een tweede stoel onder de dreinende triangels van 't zweefmolen-concert bij zijn fleschje frambozenlimonade langzaam indommelt. De spanning van de lange rit is verbroken, de zenuwen kalmeeren, de spieren ontspannen zich. Hetzelfde ver schijnsel van een prettigen middag op schaatsen en 's avonds dicht bij de warme haard, heeft ook hier plaats met dat verschil, dat 't nu de heete Augustus zon Is, die ons soezerig maakt. Des avonds is dat blijkbaar alweer vergeten, daar op stal geen ruiter ont breekt en tot nog toe is ook niet voorgekomen, dat er een ontbrak bij 't appèl (zeer vroeg) den volgenden morgen als allen den tocht huis-toe weer moedig aan vaardden. Vrachtwagens kwamen nog niet in aan merking. Misschien dat direct keuren voor sommigen niet te prefereeren is, maar zou 't dit een half uur later wel zijn? Het zou een handicap zijn voor de oudere paarden tegenover de jongere. Waren dan ook allen vermoeid bij aankomst, de jongste dieren zullen zich veel spoediger herstellen. En de ruiters; er zijn ook „ouderr ruiters", die voor den sterrit starten. In ons volgend nummer hopen wij een overzicht te geven van de wijze waarop de punten worden bere kend en over 't plan om paarden met model-bepak king mee te laten doen aan den sterrit. Vm. trole uit te oefenen. Men kan niet een lijst aanleg gen. waarop de uren voor i e d e r e n winkelier te voren worden genoteerd. Ik kan tenminste niet inzien, dat het voorschrift den winkelier die de geheele week heeft aangekondigd, zijn winkel van 9 tot 1 uur open te zullen hebben, belet, om even op Zondagmorgen van meening te veranderen en er van 12 tot 4 van te maken. Den daaron volgenden Zondag kan hij weder geheel an dere uren kiezen. De banketbakker, die den geheelen Zondag sluit, (er zullen er niet veel zijn die dit doen) behoeft uiteraard geen geschrift op te hangen. Wanneer hij nu evenwel des Zaterdagsavonds of des Zondagsmorgens nog het idee krijgt (een mensch is veranderlijk) wel open te blijven, kan hij dan nog gedekt worden door dan gauw een kennisgeving aan te brengen? Wanneer begint „te alle tij de?" Op Nieuwjaarsdag, de dag vóór Kerstmis, den 2en Kerstdag of den Oudejaarsdag, mogen die bovengenoem de winkels op grond van art. 4, le lid. onder a, den geheelen Zondag open zijn. De minister vond deze da gen „smuldagen". Op grond van art. 2. onder 6. zullen de winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, geopend mogen blijven van 5 uur v.m. tot 8 uur n.m. op den Nieuwjaarslag, 2en Kerstdag. Op den dag vóór Kerstmis en den Oudejaars avond is het sluitingsuur evenwel 10 uur. in verband mei art. 4. 2e lid onder c en d. en derde lid. Nog moet ik vermelden dat in winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op de Zondagen, waarop zij slechts 4 uur open mogen zijn, alléén brood, banket, suikerwerk en chocolade, op 1 Ja nuari, 24. 26 en 31 December echter alle waren mo gen worden verkocht. (Art. 4. 1ste lid onder a en d). Groote zaken met fili alen zullen practisch iederen Zondag van 9 tot 8 uur kunnen verkoopen door voor ieder filiaal een ander ope ningsuur te nemen. Wanneer de eerste Kerstdag niet op Zondag valt, mogen intusschen alle winkels open zijn. Valt hij wel op Zondag, dan kan in een winkel zoo als hierboven gelelateerd toch nog 4 uur worden ver kocht Melk, visch- en fruitwinkels mogen alle Zondagen tot 12 uur des middags open zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van melk, room, vlsch en fruit. Zoo'n winkel als de heer J. de Rooij te Schagen dus heeft, mag eerst tot 12 uur open zijn voor fruitverkoop, daarna zal hij nog recht hebben 4 uur opente zijn voor zijne hoedanigheid van chocolade en suikerwerkwinkel, b.v. van 4 tot 8 uur des namiddags. Onder het begrip melk is gecondenseerde melk be grepen. Onder visch niet alleen versche, doch ook gerookte, gestoomde, gebakken, visch in blik enz. Onder het begrip „fruit" valt ook „vruchten in blik". De sluiting op den Sabbath sla ik over. Zij. die hier over een nadere bespreking willen zien, geven dit even aan onze redactie op. Avoffidsluiting. Art. 2 bepaalt,, dat het verboden Is een winkel voor het publiek geopend te hebben tusschen 8 uur des na middags en 5 uur des voormiddags. Behalve de reeds eerder genoemde algemeene uitzonderingen op de ge heele wet in art. 3, behelzen de artikelen 4, tweede derde en vierde lid, en art. 5 derde lid afwijkende be palingen. Op Zaterdagavond is het normale tijdstip van sluiting 10 uur. Met het oog op de inkoopen van het publiek voor Sint Nicolaas en Kerstmis, is ge durende de tijdvakken van 25 November tot en met 5 December en van 18 tot en met 24 December voor alle dagen het sluitingsuur op 10 uur bepaald. Een heel merkwaardige bepaling houdt art. 4 tweede lid, onder b in. Wanneer een opsporingsambtenaar op den avond voor Goeden Vrijdag, voor Hemelvaartsdag, voor Maria Hemelvaart en voor Allerheiligen ziet, dat een winkel na 8 uur open is, dan weet die op sporingsambtenaar nog niet, of hij daarvan proces verbaal op kan maken. Dit komt eerst den volgenden dag vast te staan. Wordt voor den winkel n.1. op Goe den Vrijdag e.a. de regeling voor den Zondag toege past. dan mocht die winkelier ook den avond voor Goeden Vrijdag, als vergoeding dat hij op Goeden Vrijdag sluit'of in elk geval de Zondagsche regeling aanhoudt, tot 10 uur geopend blijven. Wat een con trole!! Barbiers- en kapperswinkels mogen op Zaterdag tot 11 uur inplaats van tot 10 uur geopend blijven. Dit mogen zij ook op de in art. 4 onder a en b, niet onder c en d, genoemde dagen en ook nog op 24 De cember. Na 10 uur mogen echter uitsluitend kap pers- en barbierswerkzaamheden worden verricht. Be halve op Goeden Vrijdag, zie art. 10 van het Werktij denbesluit voor Winkel-1929. Het is in de eerste plaats verboden iemand in den winkel enz. te bedienen. Niet alleen het verkoopen is verboden, doch in het alge meen het bedienen, waaronder b.v. kan worden begre pen het ter hand stellen van waren, op een ander tijd stip besteld. De wetgever heeft echter gelukkig ingezien, dat het niet aanging, aan den winkelier den plicht op te leg gen, wanneer de klok 8 uur slaat, de nog in zijn win kel aanwezige klanten daaruit te verwijderen. Zij, die op het. tijdstip van sluiting aanwezig zijn, mogen, vol gens het tweede lid van art. 7 nog afgeholpen wor den, mits dit niet langer duurt dan een half uur. Dus tot uiterlijk 8H uur. Melden zich in dat halfuur nog nieuwe klanten aan, dan mogen die niet worden be diend. In ons blad van Donderdag a.s. zullen we behande len het venten en de bevoegdheid van de gemeente. Vergadering van den Raad op Dinsdag 26 April 1932, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer D. Hoogenboom. burgemeester, te vens secretaris. De Voorzitter o*pent de vergadering en deelt mede dat de heer Glas heeft medegedeeld, verhinderd te zijn om de vergadering bij te wonen. De notulen worden gelezen, ze worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt de heer Ham mede. dat op den Boekeiweg nog veel glas ligt. De Voorzitter zegt opnieuw onderzoek toe. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden we de goedkeu ring door Ged. Staten van het besluit tot aankoop van het perceel van wed. Pijper, idem verhuring woning aan Maij; idem rekening-courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten. Van den heer Verhoeven was verslag ingekomen over den cursus voor schoolvrije jeugd. De cursus begon met 10 leerlingen, welk aantal steeg tot 12 en de cursus ein digde met 9 leerlingen. Van den heer Koeman kwam een dankbetuiging in voor den toeslag op het pensioen, aan zijn moeder ver strekt Voorts is het bekende adres van de gemeente Oost- stellingwerf over steun aan land- en tuinbouw, terwijl het Nat. comité tegen alcoholisme vermindering van het aantal vergunningen vroeg. Het aantal in deze ge meente bedraagt 4, terwijl er 8 mogen zijn. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Uit de rekening over 1931 van de Langereizer school, blijkt dat door de gemeenten Nieuwe Niedorp en Hoog woud betaald moet worden f 1092.87. zoodat het aandeel in deze kosten voor de gemeente Hoogwoud bedraagt f 546.44. Ged. Staten hebben goedgekeurd de gemeentebegroo- ting dienst 1932. Ingekomen was de bekende circulaire van het Prov. Bestuur over de wijziging in de salarissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers. De bedoeling van Ged. Staten is om de bepaling dat de gemeenten niet het reoht hebben pensioenbijdragen toe te passen, op te heffen. B. en W. gaan met een dergelijke wijziging ac- coord. Zonder bespreking wordt besloten, dit aan Ged. Staten mede te deelen. Uit de rekening van de Gezondheidscommissie te Hoorn bleek dat er een batig saldo is van f 422.20. De heer P. Koning te Lambertschaag, vroeg vergoe ding voor de kosten van vervoer van een schoolkind. B. en W. stellen voor 50 pet. van die kosten, of f 5 te ver goeden. Aldus wordt besloten. Op door haar gedaan verzoek wordt aan Mej. Ver hoefMienis ontslag verleend als schoolschoonmaakster te Aartswoud. Reglement van orde. Aan de orde is de vaststelling van een reglement van orde van den gemeenteraad. De Voorzitter licht toe dat deze vaststelling noodig is in verband met de wijziging van de gemeentewet. Spr. vraagt of het misschien gewenscht is het ontwerp-re- glement te doen circuleeren en dan in de volgende ver gadering tot vaststelling over te gaan. Het bestaande reglement is weinig veranderd. De heer Bossen dacht dat hier altijd orde heerscht. De Voorzitter zegt dat het kon voorkomen dat er 3i maal stemming moest plaats hebben, en dat een regle ment vastgesteld dient te worden. De heer Vel: We worden toch niet onmondig ver klaard De Voorzitter zegt dat als het in alle gemeenteraden gaat als hier, het niet erg is. Het ontwerp wordt zonder voorlezing vastgesteld. De vergoeding voor het bijwonen der ver gaderingen. B. en W. stellen voor het bedrag van de vergoeding aan raadsleden voor bijwonen van vergaderingen, ook commissievergaderingen, vaat te stellen op f 2.50 per bij gewoonde vergadering. Voorheen was het presentiegeld f 2.50 per raadsvergadering, thans moet worden gespro ken van vergoeding en is de vergoeding ook mogelijk voor commissievergaderingen. Algemeen goedgevonden. Het nieuwe hoofd der openbare lagere school in de Kerkelaan. Ter voorziening in de vacature van hoofd der open bare lagere school in de Kerkelaan bieden B. en W. in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs de volgende voordracht aan den raad aan: No. 1. St. de Zee, onderwijzer te Haren (Gr.); No. 2. H. Eokhart, onderwijzer te Sint Maartensdijk (Zeeland); No. 3. J. Wyrdeman. onderwijzer te Veendam. De heer De Zee wordt met algemeene stemmen be noemd. Datum van indiensttreding door B. en W. nader ta bepalen. De nieuwe openbare lagere school te Aarts woud, B. en W. stellen aan den raad voor de oude school te Aartswoud en onderwijzerswoning aldaar af te breken en op den vrij komenden grond een nieuwe lagere school 1 met onderwijzerswoning te bouwen, De nieuwe school

Schager Courant | 1932 | | pagina 5