Radioprogramma Wat handen zeggen. Uit onze omgeving. zal een drielokalige zijn, in denzelfden geest wordt de school gebouwd als te Hoogwoud. De kosten van dien bouw met de kosten van inrichting worden geraamd op f 41000. De vrij komende grond is niet groot genoeg voor de nieuwe gebouwen en daarom wordt voorgesteld van den heer Joh. Visser te Aartswoud een gedeelte grond te koopen. Gedurende den tijd van afbreken en verbouw zal de "school gehouden worden in de kolfbaan van den heer Visser voornoemd. De Voorzitter licht toe, dat het ontwerp van de nieu we school met onderwijzerswoning gemaakt is door den architect D. Saai. De van den heer Visser benoodigde grond is groot 80 M2. en zal in totaal f 250 kosten. Voor de huur van de lokaliteit is verschuldigd f 12 per week, gedurende de groote vacantie echter f 1 per week voor het opbergen der banken. De totale kosten worden glo baal geraamd op f 41000 en waar nog een bedrag van f 4000 noodig is voor aankoop van het huis in de Ker- kelaan, stellen E. en W. voor een geldleening aan te gaan groot f 45000 a pari, rentende hoogstens 5& pet. De leening af te lossen in 40 jaren. Den heer Vel is het geraamde bedrag van f 41000 veel te hoog. De Voorzitter zegt dat de kosten begroot zijn naar de tegenwoordige marktprijzen en bij de aanbesteding zal blijken of die raming te hoog is. De heer Vel zegt dat o.a. voor de speelplaats is ge raamd f 2632 en opr. vraagt waarom of dat zoo hoog moet. De basaltinetegels voor het schoolplein in de Kerkelaan kosten f 2.75 per M2. en als je nu toch een schoolplein van 600 M2. heb. En voor inrichting staat f 2700, maar je danst toch niet altijd met de bruid! De Voorzitter zegt dat de oude kasten toch niet in de nieuwe school geplaatst kunnen worden en boven dien, het worden ingebouwde kasten. De Voorzitter zegt dat B. en W. een opgaaf hebben van een deskundige, het is een raming en bij de aan besteding zullen de kosten blijken. De heer Vel: Ja, u is optimist en ik pessimist. Waar moet het aanstonds van betaald worden? Gis ter zijn hier varkens verkocht voor een dubbeltje per pond. We kunnen nu wel zeggen dit of dat, maar het moet betaald worden. De heer Ham zegt dat als de toestand niet spoedig verandert, het moeilijk zal vallen om te betalen, want de belasting zal zeer moeilijk te heffen zijn. De Voorzitter: Alles is al zoo somber, laten we het niet nog somberder maken. De heer Bossen zegt dat voor den dagelijksch op zichter f 1000 is uitgetrokken, is dat niet te hoog? De Voorzitter zegt, dat dit bedrag per maand wordt betaald en ook dit is weer een begrooting. De heer Vel zegt, dat het wel heel aardig is de boel zoo op te schroeven, maar spr. is daar niet voor. De heer Bossen vraagt of de localitelt van Visser afgescheiden wordt. De Voorzitter zegt. dat er 3 lokalen komen, alleen moet er van elk raam een ruit uit, opdat er ten be hoeve van de verwarming een elleboog door kan. De heer Vel zegt, dat het te wenschen is, dat de school voor den winter klaar is. De Voorzitter zegt dat waarschijnlijk Juni begonnen wordt, en eer dan de oude school is afgebroken en de nieuwe is gebouwd. De heer Ham erkent dat dergelijk werk gewoonlijk niet meevalt, maar spr. vindt de som van f 41000 heel hoog. De heer Bossen vindt een rentepercentage van 5% ook hoog en vraagt of het niet mogelijk is de leening hier te plaatsen. De heer Vel: Zijn hier menschen, die dik in de cen ten zitten? De heer Bossen denkt dat dit nog wel zal mee vallen. De heer Schilder verwacht dat daartoe den tijds duur van 40 jaren wel een bezwaar zal opleveren. DONDERDAG 28 APRIL. HILVERSUM (296 M.) A.V.R.O.: 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solis tenconcert; 11.00 Knipcursus kinderkleeding; 11.30 Voortzetting Solistenconoert; 12.00 Tijdsein; 12.01 Om roeporkest o.l.v. Nico Treep; 2.00 Halfuur voor de Vrouw; 2.30 Rustpoos zender; 2.45 Gramofoonmuziek; 3.00 Knipcursus voor gevorderden; 3.45 Gramofoon muziek; 4.00 Ziekenuur door Antoinette van Dijk; 5.00 Radio-kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel; 5.30 Het AVRO-Klein-orkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 Sportpraat- je door H. Hollander; 7.00 Klein-Orkest; 7.15 Engel se he les voor beginners; 7.45 „Die Jahreszeiten", ora torium voor soli, kool, orkest, van Joseph Haydn. Lei ding Dr. Willem Mengelberg. In de pauze Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert. N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Korte Ziekendienst; 10.45 Gramo foonmuziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein; 12.01 Politiebe richten; 12.15 K.R.O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; N. C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwen uurtje; 3.30 Verzorging zender... 4.00 Ziekenuurtje; 5.00 Cursus Handenarbeid; 5.45 Friesch Liederenuur- tje; 6.45 Cursus knippen en stofversieren; 7.00 F. de Mos: „Iets over Limburgsche Sagen"; 7.30 Politiebe richten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Katwijksche Mondorgelclub „Concordia"; 9.00 Lezing: 9.30 Liede- renrecital door Evert MIedema, tenor; 9.45 Vaz Dias; 10.0010.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 4.20 Populair concert; 5.50 Gramofoonmuziek; 7.20 ld.; 8.20 Idem. KALUNDBORG (1153 M.) 3.10 Het orkest van restaurant „Wlvex"; 7.30 Omioep- symphonie-orkest; 9.50 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 7.00 Vocaal concert; 8.30 Concert door het Klinler- kwartet; 9.50 Concert; daarna dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Populair concert; 9.40 Dansmuziek. KOXIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert uit Berlijn.' LANGENBERG (472 M.) 12.20 Middagconcert; 1.50 Reclame en gramofoonmu ziek; 4.20 Vesperooncert; 10.05 Concert en Dansmuziek DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 3.20 Dansmuziek; 8.55 Concert door de Radio-Zangers; 10.05 Dansmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M.) 7.05 Gramofoonmuziek; 11.50 Idem; 7.20 Idem; 7.50 „Nina Rosa", operette in twee bedrijven. MILAAN (331 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 7.35 Populaire muziek. ROME (441 M.) 7.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Concert. WEENEN (517 M.) 7.30 Die,, Rauber", opera in vier bedrijven van Verdl; 9.55 Dansmuziek. WARSCHAU (1412 M.) 4.00 Solistenconcert; 4.55 Idem; 6.55 Gramofoonmu ziek; 7.35 Populair concert; 9.20 Afscheidsconcert van de winnaars van het Internationaal Chopin-concours te Warschau. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Vocaal- en Instrumentaal concert; 8.50 Maria Waldner zingt liederen met begeleiding van fluit. De Voorzitter acht het nog lang niet zeker, of het geld te krijgen zal zijn. Bij verschillende instellingen heeft spr. al geïnformeerd en kreeg hij nul op het re- quest. En spr. wijst dan op de gemeente Spanbroek, die een leening bij bet rijk sloot, tegen 4% pet, maar met de voorwaarde, dat de leening in 10 jaren moet worden afgelost. Spr. zou op dergelijke voorwaarden niet willen ingaan. We beginnen niet met den bouw voor en aleer we het geld hebben. De heer Ham zegt dat de regeering nu wel kan voorschrijven dat de school niet deugt, maar dan moet het rijk ook maar vertellen waar het geld vandaan moet komen. De Voorzitter zegt dat niet voorgeschreven behoeft te worden, dat de school niet deugt, dat zien we zelf wel. De heer Vel: Nou, nou, van bulten wel, maar van binnen is de school nog goed. De Voorzitter zegt, dat de begrooting voor 1932 nu door Ged. Staten Is goedgekeurd en de gemeente heft dan zelf f 12000 belasting. Daar zit in een nadeelig saldo van f 8000, zoodat anders volstaan had kunnen worden met een heffing van f 4000. Dat bedrag zal dan nu verhoogd moeten worden met f 3000 voor rente en aflossing. De heer Vel vindt dat nu wel een mooie redenatie, maar wat wordt er ontvangen, zegt spr. De heer Ham: Ja, het geld is op, de menschen le ven op credlet. De Voorzitter: Zou het zoo erg wezen? De heer Ham: Natuurlijk, het geld raakt op. De koeien gaan aanstonds het land in, de menschen zul len dan van het melkgeld de rekeningen moeten betalen, maar hoe zij dan a.s. herfst de pacht moeten betalen, is spr. een raadsel. Spr. Is nu 30 jaren boer geweest, maar zoo'n tijd heeft hij nooit meegemaakt En als men dan leest van 100 opcenten op de personeele be lasting! De heer Bossen: Zelfs 160. De Voorzittei geeft toe, dat de tijden somber zijn, maar deze uitgaaf is toch noodig. De heer Vel: Het moet niet De Voorzitter zegt dat dit wel moet Als men te Aartswoud over 14 dagen een neutrale school .tan- vraagt, dan moet de raad, met de wet in de hand, daaraan voldoen, al zou het geld tegen 10 pet rente verkrijgbaar zijn. En laten we daarom liever de zaak in eigen handen houden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Vastgesteld wordt een verordening tot heffing van vergunningsrecht en verlofsrecht ingevolge de drank wet en de verordening op de heffing van die rechten. Het minimum vergunningsrecht was tot nu f 25 en wordt nu f 40, terwijl voor verlof ock een recht van f 25 verschuldigd is. De verordening houdende de eischen voor benoe ming van een veldwachter en de regeling van zijn be zoldiging wordt zonder discussie vastgesteld. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen, dienst 1931, tot een bedrag van f 3492.79 en een suppletoire begrooting van f 45000. Bij de rondvraag vraagt de heer Schilder naar de tuinderscredleten. De Voorzitter zegt dat nog een bedrag van ruim f 150 uitbetaald zal moeten worden, maar dit bedrag moet de gemeente nog van het rijk ontvangen. De heer Bossen vraagt wanneer het nieuw benoem de hoofd in functie zal treden. De Voorzitter zegt dat deze week is vergaderd, op dat voor 1 Mei de benoemde in zijn tegenwoordige standplaats ontslag kan aanvragen. Gewoonlijk duurt het dan 2 maanden eer de be noemde dan ln functie kan treden. Hierna volgt sluiting. BARSINGERHORN B. en W. stellen den raad voor. aan de Kroon te ver- zoeken het maximum aantal verloven te bepalen op 4. Door den 13en Keuringsraad zijn ten aan zien %-an in geschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1933, uit deze gemeente de volgende uitspraken gedaan: Geschikt: R. Hooiveld, C. Kuijper, K. Mandenmaker, C. Rens, K. C. Smit. Voorgoed ongeschikt: L. Kaper, P. Middelkoop, J. D. Nlerop. W. A. Wllms. LAN GE N DIJ K De werkloosheid neemt hier hand over hand toe. Buitengewoon groot is reeds het aantal werkloozen. Bij tientallen staan ze bij de raadhuizen om zich aan te melden. Weldra komen er vele ultgetrokkenen bij. Wat er van den toestand moet worden, is voor velen een onoplosbaar raadsel. De omstandigheden worden werkelijk hachtelijk. NOORDSOHARWOUDE. Onze plaatsgenoot.de heer H. Schenk, Slaagde bij het Maandag in Den Haag gehouden examen als Marco nist. Hij genoot zijn opleiding bij Radio-Holland te Amsterdam. Het 1 Mei-feest wordt Zondagavond gehouden In „Concordia". Als spreker zal optreden Ds. Keuning van De Rijp. Door de Arbeiderstooneelvereeniging IJD. D.A. zal opgevoerd worden: „ZIJ, die na bleven", van Otto Zegers. Verder muziek enz. Het belooft een mooien avond te worden. OUDKARSPEL. Door de tooneleverceniging „Jong Leven" werd Zondagavond ten lokale van den heer C. Vis opge voerd de comedie in vier bedrijven „Kleine Men schen" van Alebert van Waasdijk Het was een mooie avond. De opkomst had grooter kunnen zijn. K GED IJ K De burgemeester van Koedijk, de heer P. Kikkert is als zoodanig benoemd te Beemster. Deze benoeming zal voor velen een verrassing zijn geweest, omdat de heer Kikkert nog betrekkelijk korten tijd dat ambt In Koedijk bekleedde, Doch, nu de benoeming is geschied, zal het velen begrijpelijk voorkomen, dat deze benoe- nmig is geschied. In den korten tijd toch dat de heer Kikkert het burgemeestersambt bekleedde heeft hij zich doen kennen als een echt burgervader, die mee leeft met zijn ingezetenen, zich op de hoogte stelt van hun behoeften en nooden en voor ieder, arm of rijk, toegankelijk is. Zuiver democraat, voelende voor de minst bedeelden vooral, heeft hij in de korte Jaren van zijn ambtsvervulling, aller harten in Koedijk ge wonnen. In een tijd, waarin de Koedijkers zoo zwaar door de crisis werden getroffen, heeft hij alles gedaan, om den nood der Ingezetenen te lenigen. Wie dat doet ls verzekerd van sympathie en hoogachting. Doch wie ln den tegenwoordlgen tijd de stem des volks zou wil len negeeren, hooghartig zijn eigen wil zou doordrij ven, een autocraat in plaats van een democraat zou willen zijn, men kan ervan overtuigd zijn. dat die in conflict met zijn ingezetenen komt. De heer Kikkert behoorde tot de eerste groep en daarom is het, dat de heele gemeente zijn heengaan betreurt. Voor hem is het een mooie promotie; een gemeente van 5000 zielen te mogen helpen besturen als de Beemster ls, en eene, die zoo rijk aan natuurschoon als dezen polder, het is waarlijk een prachtige erkenning van de verdiensten die hij als burgemeester van Koedijk heeft verworven. Het zal den Koedijkera bijzonder spijten, doch zij zul len hun sympathieken burgervader van harte deze on derscheiding gunnen. Beemster mag zich felioiteeren met deze in elk opzicht gelukkige keuze. WINKET. In de laatst gehouden ledenvergadering van de begra- fenlsvereeniging „Winkel" ls een voorstel gedaan om personen, die zich in een andere gemeente vestigen lid te doen blijven en bij eventueel overlijden in een andere gemeente als gevolg waarvan geen gebruik van de diensten der vereenlging kan worden gemaakt, een ult- keering ln geld te verstrekken, gelijk aan de kosten eener begrafenis in Winkel (f 46.50), Door de Verzekeringskamer is thans te kennen ge geven. dat van een zoodanige geldelijke uitkeering bij overlijden moet worden afgezien, aangezien dit in strijd is met de wet op het Verzekeringsbedrijf 1922 (Stbl. 716). De heer P. J. Korver. ambtenaar ter secretarie dezer gemeente is geslaagd voor het schriftelijk deel van het examen ter verkrijging van het diploma gemeenteadmi nistratie, afgenomen te Haarlem op 13 en 14 April JJ. Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur dat reeds van af de oprichting der Ziekenhuisverzekering alle perso nen die vrije geneeskundige hulp hebben daarin heeft verzekerd, heeft thans ook besloten al die personen te verzekeren bij de Onderlinge Oporatiekas, uitgaande van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuis verzekering. SINT MAARTE V A.s. Jubileum. Bij Koninklijk besluit van 4 Juni 1907 is de heer A. Klerk tot burgemeester der gemeente St. Maarten be noemd. In de zitting van 20 Juni 1907 is hij als zoo danig geïnstalleerd, zoodat de heer Klerk straks 25 jaar burgemeester der gemeente St. Maarten zal zijn. W 1 E R N (3 R S Bezoek aaa den afsluitdijk. Ontvangsten tot dusverre niet onbevredigend. Naarmate het weer gunstiger wordt, demonstreert zich dit direct in het bezoek aan den afsluitdijk. In de afgeloopen week bedroegen de ontvangsten, welke zoo- Ken U zelve. Toon mij Uw band en lk zeg U wie ge zijt. Hand en beroep. DF. psychologie vertoont soms een zekere ver wantschap met de wiskunde en de methode, die door zielkundigen wordt gevolgd, komt tdkwijls neer op het con3trueeren van een ziel, wanneer één of meer feiten zijn gegeven. Een nieuwe richting in de zielkunde, de psycho analyse, past de zoo juist genoemde methode stelsel matig toe, maar ook reeds vóór de grondlegging van de analystische psychologie, baseerden zoowel de prac- tlsch menschenkenner als de geleerde hun oordeel vaak op een enkele waarneming. Niet zelden is de waarde van zoo'n typisch kenmerk overschat en de theorieën, die zich ertoe bepaalden een dergelijke bij zonderheid als 't ware uit te bulten, zijn meestal spoe dig weer verworpen. Toch is het inderdaad mogelijk om van iemand, die men één keer heelt gezien een karakteristiek te geven, die achteraf juist blijkt te zijn. maar niet ledereen is in staat om op deze wijze iemand te doorzien en volledig zal het aldus gevoimde beeld, vrijwel nooit zijn. Eenlge schema's van zulke karakteristieken hebben algemeene bekendheid verworven. „Zeg mij, wie Uw vrienden zijn en ik zeg U wie ge zijt" is zelfs spi eek- woordelijk geworden; „soort zoekt soort" idem, en zoo zijn er meer stelsels in een notedop, die man overigens met de noodige reserve moet aanvaarden. Ofschoon allerminst onfeilbaar is de leer van den vorm der handen op een meer wetensohappelijken leest geschoeid dan de bovenvermelde „theorieën". En misschien zouden sommigen menschen veel teleur stellingen bespaard zijn gebleven, wanneer de betref- lende personen in staat waren geweest om hun eigen aanleg te lezen niet uit de lijnen maar uit de omtrek ken van hun hand. Reeds bij een achtjarig kind drukken de handen ln zooverre de persoonlijkheid uit, dat men naar aanlei ding hiervan maatregelen kan nemen met het oog op de toekomst. Het ls niet raadzaam om een Jongen, wiens vader b.v. timmerman is, in hetzelfde vak op te lelden, als een oningewijde reeds kan zien, dat zijn handen niet naar werk staan: Smalle, spitse vingers zijn niet geschikt om een beitel vast te houden of een matras te stoppen. De „werkhand" ls voor dit soort arbeid echter als 't ware geschapen. Zij is kort en breed en de vingers hebben breede toppen. Deze twee typen zijn de uitersten. De tusschenvormen correspon- deeren met een aanleg, die het materieele en grove eenerzijd8, het geestelijke en verfijnde anderzijds in zioh vereenlgt. De practlsche hand b.v. is middelmatig groot, de knokkels zijn min of meer ontwikkeld, de vingertoppen Iets breeder dan het eerste lid. dus eenlgszins qpatelvormig. Degenen, die zulke handen aan het Hjf hebben, beschikken meestal over een prac tlsche levensopvatting, hebben zin voor éénheid, regel maat en symmetrie, maar ondanks dat houden ze niet zoo zeer van vormelijkheid dan wel van consequentie. Dikwijls zijn ze accuraat, hebben technische gaven en leeren snel en goed Instrumenten bespelen. Een mooi voorbeeld van een practlsche hand ls die van den be roemden pianist en componist Eugen d'Albert. Een ander veel voorkomend type is de accurate hand. Menschen, die zulke hanaen bezitten zijn neg zorg vuldiger dan de eigenaars van „practlsche handen". Zij hebben min of meer spitse vingertoppen en goed ontwikkelde knokkels. Dit soort lieden helt iets meer over naar het geestelijke, maar het ideeële beperkt De hand van Eugen d'Albert. als- men weet ten bate van het Nationaal Crisis-Comi té komen, rond f 200. Sedert de opening van den d#k voor het verkeer, dus vanaf Faschen is in totaal cir ca f 700 aan toegangsgelden binnengekomen. DEN HEIDER Zaterdagavond reed een automobilist met zijn Citroën over den dijk. Bij den muur in den omtrek Wierhoofd gekomen, bemerkte hij niet dat aldaar een muur stond, en botste derhalve met z'n wagen ertegen aan. De ge. volgen waren: een geheel ingedrukt voorstel. 2 gespron gen banden, en een door de glassoherven gewonde be- stuurder. Een en ander trok nogal publiek. Dinsdagmorgen ging alhier het gerucht, dat er iemand verdronken was. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Maandagavond was de gepensioneerde onderwijzer Nieu- wenhuizen een loopje gaan maken, en niet meer terug, gekomen, 's Morgens vroeg zagen eenige personen hem in het Heldersche Kanaal liggen. De dokter kon slechts constateeren dat de dood reeds uren daarvoor ingetr* den móest zijn. WIERINGERWAARI Als een bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat a.s. Zaterdag 30 April in onze gemeente niet min- der dan drie gouden huwelijksfeesten worden gevierd, namelijk het echtpaar K. Kaan Kz., A. Peper en A. Sleutel Dz. Hoewel allen niet even vlug ter been, mo gen zij zich toch in een goede gezondheid verheugen, 3ij voorbaat onze gelukwenschen en nog menig jaar tje. Onze plaatsgenoot, de heer K. Zander, heeft thans niel minder dan zes electrische machines in zijn bakkerij aangeschaft. Vooral op 't gebied van koek- en banket bakkerij is hij. of liever gezegd Zander en zoon, uitsta kend Ingericht zich gewoonlijk tot conventionneele preciesheid- bied voor oude instellingen en groote nauwkeurlgh Ze zijn uitstekend geschikt voor boekhouder, ambtfr naar, kassier, opzichter e.d. De ideëele hand ls écn der zoo even genoemde uitei* sten. Ze is smal, regelmatig van vorm en glad. Dl vingers zijn dun en spits. Het schijnt bij de eersti kennismaking, alsof zij, die in het bezit zijn van ideëele handen, onderling het meest uiteenloopen en overigens het gecompliceerdst zijn. De vnderllnge vorsohillen en de gecompliceerdheid zullen waarschijnlilk wel met de waarheid overeenstem men. maar daar staat tegenover, dat bij de andere tp pen van een ingewikkelde structuur en van verschillen de „ondertypen" eveneens sprake zou moeten zijn. Dat dit vaak niet het geval Is. kan waarschijnlijk worden verklaard uit het feit, dat de beoefenaars van de han- denspychologie gewoonlijk zelf tot de ideëelen behooren en daardoor met dit type beter bekend zijn. De ander» groe*>en doorgronden ze minder goed en kunnen slechter uit elkaar houden. Dit verschijnsel is verwant aan het gebrek aan onderscheidingsvermogen, dat dl Europeanen parten speelt, wanneer hij bijv. met Chl- neezen of Negers ln aanraking komt. Zij. die Afrika d Azië hebben bezocht, weten dat men in het begin geen enkele Inboorling kan herkennen, tenzij hij de één of andere zeer opvallende afwijking vertoont. In de oudste boekjes over handenleer. die klaarblij kelijk zijn geschreven door „ideëele handen" wordt het meest uitgewijd over dezen vorm, terwijl de andere min der juist worden beoordeeld of zeer kort worden behan deld. Daar evenwel ook personen met „practische han den" dikwijls psychologische en wijsgeerige talenten be zitten (dia echter vaak niet tot ontplooiing komen wan neer de menschen in kwestie niet door anderen worden aangespoord) werd al spoedig de onvolledigheid aange toond van de theorie in haar oorspronkelijke gedaante en bleken zich ook bij het „practische handen-type" complicaties voor te doen. We willen thans nog even teurgkomen op de „ideëeli hand" en enkele eigenschappen noemen, die hiermei correspondeeren. Iemand, die zulke handen heeft, li vaak een dweper, soms een profeet, ook wel een com ponist of een geleerde. Over het geheel zijn dergelijk^ menschen niet afgestemd op 't alledagsleven en onde» vinden nog al eens moeilijkheden, wanneer het aankom op aanpassingsvermogen, practlsch Inzicht en levens» varing. Welk verband bestaat er nu tusschen de hand en wijze, waarop het beroep wordt uitgeoefend? Het bedj weer te geven 'i dit missobien op de volgende maalef. s De man met de spitse vingers mislukt in new-n van <J' tien gevallen als ondernemer, doordat hij te we*::ig dooi* tastend en te abstract is. De practische hand zal sleobt de werkzaamheden van een boekhouder of kassier kun nen verrichten, daar de bezitter ervan zich niet graaf afgeeft met kleinigheden. Wanneer de .accurate" man- om een derde type te noemen, één maal vastzit aan e»" baantje, dat flnantleel niet veel oplevert, zal hij ba* waarschijnlijk zijn heele leven niet al te breed hebben, daar hij afkeerlg ls van verandering. Het is dus zaak om zoo iemand in een zaak te plaatsen, waar men „vooruitzichten" heeft. Beschikt de persoon in kwestie dan over bepaalde kwaliteiten, dan brengt hij het ten minste tot iets. De ideëele. zoowel als de practleohe mensch heeft geestelijk en lichamelijk bewegingsvrijheid noodig, iets. dat de accurate kan ontberen, terwijl de werker soms zelfs geheel van streek raakt, wanneer hem te veel vrij heid wordt toegestaan. Onafhankelijkheidszin komt ech ter ook bij primitieve typen niet zelden voor. De prac- tische huisvrouw heeft vanzelfsprekend ook practische handen. Vrouwen met ideeële vingers hoe aantrekkelijk die overigens mogen zijn, zijn niet voor huisvrouw in de vieg gelegd. Doen ze geen rijk huwelijk, dan komen ze ;ewoonlijk niet toe met het huishoudgeld. Aan de hand van een en ander ziet men in, dat men handig moet ziln om er te komen, voorts dat men zou kunnen spreken van de juiste hand op de juiste plaats en eindelijk dat er een diepe beteekenis ligt verborgen in de vraag: „Wie heeft hierin de hand gehad?"

Schager Courant | 1932 | | pagina 6