Fa. Gebr. ROTGANS Sensationeele jacht op een autodief. Kinderverwaarloozing. De smokkelhandel wordt onvoordeelig. Tegenstellingen. Rapport der Bezuinigingscommissie. De witte raaf onder de gemeenten. De Winkelsluitingswet. Felle raijnbrand in Australië. Griezelvermaak voor het Parijsche publiek. DE B0LLENZ0NDAG voor BREEZAND, 1 Mei 1932. Herige explosie in fabriek. Duitsche Twee vliegongelukken in Engeland. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 760 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 49 gr. F. is 9 gr C. BOOGZIJDE E 103. GedipL Opticien. SCHA.GEN Gedipt, Drogist BRILLEN, uitsluitend le kwaliteit MONTUREN en GLAZEN VELDKIJKERS - PR1SMAKIJKERS FOTOTOESTELLEN. - Alle soorten FILMS. Ontwikkel- en Afdrukinrichting. Gratis onderricht In razende vaart reed de wagen over den weg. Een flets honderden meters meege sleurd. Zaterdagnacht omstreeks kwart over twaalf kwam bij de politie te Tilburg een bericht binnen uit Breda, dat te Glnniken een auto waa gestolen, meldt de „Nieuwe Tilb. Crt." De diefstal had nog geen tien minuten ge leden plaats gehad, zoodat de politie kans had den dief „op hee ter daad" te betrappen. De auto behoorde toe aan den heer H. W. Kuyper. Inspecteur eener levensverze- kerlngs maatschappij te Ginneken. Evenals in alle andere gemeenten rond Breda trof ook te Tilburg de politie onmiddellijk uitgebreide maatre gelen en terwijl alle politieposten In de stad gewaar schuwd werden om uit te zien naar een nader aangedui de auto, togen direct eenige agenten den Bredaacheweg op om te beginnen met het aanhouden en controleeren van alle auto's, die uit de richting Breda kwamen. Met een ontzettende vaart kwam kort daarna een auto Uit de richting Breda aangestormd. De wagen had een snelheid van zeker 100 K.M. De agenten, die het natuur lijk op deze snelheid niet begrepen hadden, zwaaiden bijtijds met hun lantaarn om een teeken tot stoppen te geven. De wagen verminderde evenwel geen seconde zijn razende vaart en kwam in hetzelfde tempo op de midden op den rijweg staande mannen toegereden. Nog slechts honderd meter was de auto van hen verwijderd, doch nog steeds werd met dezelfde vaart doorgeraasd. De agenten begonnen al Iets te vermoeden, om zich niet morsdood te laten rijden, zich terugtrekken. De auto stopte niet en reed ongestoord met 'n waan zinnige vaart door. Op een paar meters afstand van de agenten deed de bestuurder echter alsof hU toch nog eindelijk aan het bevel tot stoppen zou gehoorzamen «n hield even de vaart in, om echter direct daarop weer „volgas" te geven en te verdwijnen. Dit eene moment was echter reeds voldoende voor den agent Plet Vink. «n groots forsche kerel. Deze gooide met een zwaai zijn flets voor de auto. Dit rijwiel werd door den wagen fegrepen en meegesleurd. De vermetele autobestuurder reed echter ongehinderd door met het ondeT de auto hangende rijwiel, dat over de keien schuurde en von ken omhoog deed spatten. Het was één straal vuur die onder den wagen uit- vonkte, totdat deze eerst tegenover den watertoren tot stilstand kwam na dus zeker nog een paar honderd meter onder oorverdoovend lawaai veroorzaakt doorde over de kelen kletterende fiets, te hebben doorgereden. Bij het kruispunt Watertoren- en Diepenstraat begco dew agen vervaarlijk te slippen door het rijwiel, dat natuurlijk den bestuurder zeer binderde.Dii rijwiel fun geerde tenslotte als een rem, zoodat de bestuurder zag aankomen, dat hij het spel gin gverllezen. Bovendien werd hy in harder rijden gehinderd door voor hem uit rijdende auto's. De auto stopteNauwelijks stond de wagen stil of de bestuurder, die er alleen in zat, sprong eruit en nam de vlucht. Eerst liep hij langzaam naar den hoek van de Die- penstraat, doch toen hij eenmaal in deze vrij donkere straat was aangeland, zette hij het op een loopen. Hij had natuurlijk een aanmerkelijke voorsprong op de agenten, die weliswaar de wagen direct achterna snel den, wel vermoedende, dat het met die fieta er onder op den duur niet ver meer zou gaan. Terwijl twee agenten den man aohterna gingen, belde de derde agent om assistentie. De dienstdoende majoor op het hoofdbureau zond daarop direct een zestal agenten om de omgeving van de kazerne af te zoeken. Een verdacht individu werd een kwartiertje daarna gesignaleerd. Het was een onbekende, die wel aan het vage signalement beantwoordde. Overgebracht naar het hoofdbureau van politie werd hij aan een voorloo- plg verhoor onderworpen en bleek hij afkomstig te zijn uit Ulvenhout (gem. Ginneken) dus uit dezelfde ge meente als waar de geetolen auto vandaan kwam. Uit het verder onderzoek meent de politie de zeker heid te hebben gekregen, den dief van den wagen te Pekken te hebben. Vermoedelijk is de man voorne mens geweest met de auto naar Dultschland te vluch ten om den wagen te Keulen, waar hij al dikwijls ge lees twas en waarschijnlijk wel kennissen had, te verkoopen. Elen treurig geval te Oostzaam. Meisje overleden tengevolge van groote vervuiling. Men meldt uit Oostzaan aan de N.R.Ct.: het gezin M. ia een zeer ernstig geval van kinder- verwaarloozing geconstateerd. Reeds eerder was bij genoemde familie ieta dergelijks gebeurd, n.1. In den «rengen winter van 1928. toen de ouders een dochter tje dag en nacht op een zolder hadden opgesloten. Het kind was onvoldoende gekleed en kreeg niet genoeg voedsel, zoodat dc politie op verzoek van de buren ®en onderzoek instelde. De belde beenen van het kind Weken afgevroren te zijn. Zij werd onder geneeakundi- gwenandellng gesteld en belde beenen werden haar geamputeerd. Na haar herstel is zij aan de ouderlijke macht onttrokken en in een gesticht ondergebracht tueschenkomat van den voogdijraad. Thans deed zich weer een treurig feit voor. Dezer IHlfT ia het oud8t® dochtertje overleden. Vermoede- W is dit te wijten aan zeer groote vervuiling. net bleek, dat de vijf andere kinderen op ergerlijke Ipk J^aren verwaasloosd. Twee van hen zijn over- geöracht naar het Binnengasthuis te Amsterdam. m°®der, die in hevige mate zenuwziek ia, ls de- dagen naar het gesticht te Santpoort gebracht. De h een werkloos arbeider, die zich niet om zijn gezin w °mmerde> zal vermoedelijk uit de ouderlijke macht ■Die 60 ,on^zet* drlo andere kinderen zijn voorloo- T»f0v.P. sten van het burgerlijk armbestuur in een weeshuis geplaatst Douane neemt duizenden kilo's waren in beslag. Het smokkelen in het grensgebied Aken neemt hand over hand toe. Zaterdag maakten beambten in en om Aken jaoht op smokkelaars en deden huiszoekingen. Ze namen in beslag 63000 sigaretten, 900 K.G. tabak, kof fie en suiker en 160 K.G. brood. In Heinsberg bij de Llmb. grens werden denzelfden nacht 3900 K.G. tarwe en 900 K.G. meel in beslag geno men. Bij een landbouwer ln Scherpenseel werden 11 ge smokkelde varkens in beslag genomen. Zondagnacht pas seerde een vrachtauto den spoorwegovergang Sohmlthof bij Aken. Toen de chauffeur den geposteerden beambte zag, sprong hij van den wagen en verdween in de duis ternis. Daar de smokkelaar de rem niet had vastgezet, reed de auto ln snelle vaart den helling af. De auto be vatte 3000 pond meel en suiker. De merkteekens van den wagen waren vervalscht Aan het grenskantoor Panneeheide bij Kerkrade werd Zondag een vrachtauto aangehouden. Bij onderzoek bleek, dat tussohen de gedeclareerde lading 2800 pond meel en tarwe verborgen was. Auto en contrabande werd ln be slag genomen. De twee inzittende personen werden gear- resteerd.Aan hetzelfde kantoor werd een personenauto gevisiteerd. Er kwamen 100 K.G. tabak voor den dag. De auto en de smokkelwaar werden in beslag genomen. Vier personen onder wie dames, werden Inarrest ge steld. In het Akener woud werd Zondag een smokkel bende aangehouden. In beslag genomen werden 250 pond suiker en cacao, benevens 14000 sigaretten. Weer een smokkelaar doodgeschoten. In do vlucht, ondanks sommaties doorgeloopen In de buurt van Gelderen hebben gisternacht schiet partijen plaats gehad tusschen smokkelaars en douane beambten. Bij Veert verraste de douane een smokkel bende van 20 man. De smokkelaars weigerden aan de sommatie van de douane gevolg te geven en trachtten door schieten de douane op een afstand te houden. De beambten open den echter ook het vuur en slaagden er in de bende uiteen te drijven en te verspreiden. Bij de achtervolging gelukte het de douanebeambten een der bendeleden te achterhalen, ze sommeerden hem halt te houden, waar aan geen gevolg werd gegeven. Ze losten een schot In de lucht, doch ook thans zette de smokkelaar de vlucht voort. Toen trof één der beambten den smokkelaar met een schot in zifn rechterschouder. De man stortte neer en werd verbonden door de beambten. Na korten tijd overleed hij echter. De identiteit van den doode heeft men niet kunnen vaststellen. Men vermoedt, dat het een Nederlander ia Op de plaats van den overval vond men een groote partij smokkelwaren, waaronder 200 Kg. koffis en tabak. Het slachtoffer een Nederlander. Nader meldt men dat de doodgeschoten smokkelaar de 26-jarlge H. V. is uit Friesland. Hij was als melk knecht in een boerderij langs de grens werkzaam. Men had zijn loon verminderd en aangezien hij nog voor het onderhoud zijner bejaarde moeder, die nog in Friesland woont, te zorgen had, trachtte hij met smokkelen eenige bijverdiensten te verkrijgen. Steunultkeering hooger dan loon. Vra gen van den heer Braat. De heer Braat heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend dat stoere werkers in de havenwerken te 's Grevelduin-Capelle, waar het werk geschiedt onder toezicht van de Heidemaat schappij te Breda, met Rijkssteun niet meer kunnen verdienen dan 10 a 12 gulden per week? dat dit werk zeer onregelmatig geschieden moet in verband met eb en vloed en deze menschon vaak óf s morgens 4 uur reeds óf 's avonds 10 uur nog op het werk zijn? dat in de week van 10—16 April enkele arbeiders slechts 52 centen voor de geheele week uitbetaald kregen? dat men in de groote steden als werklooze en mede door tusschenkomst van Rijkssteun 12 22 gulden ontvangt, plus kolen en bioscoop-ticket? Is de Minister bereid deze tegenstellingen op te heffen, en te bevorderen dat met werken veel meer verdiend kan worden dan wordt genoten door hen, die geen arbeid verrichten en steun trekken? Is de Minister bereid mede te deelen hoeveel en op welke wijze steun, in enkele onzer groote steden, verleend wordt, en welk percentage daar inzit aan Rijksgeld? Eerste deel aan de regeering aangeboden. Gister is aan H.M. de Koningin aangeboden het eerste deel van het rapport der Bezuinigingscommis sie Weiter. Het bevat behalve economische en finan- cieele beschouwingen, bezuinigingsvoorstellen van algemeene strekking betrekking hebbende op alle de partementen, zoomede in détail uitgewerkte voorstel len ten aanzien van de departementen van Buiten- landsche Zaken, Justitie, Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Financiën. De détailvoorstellen nopens de overige departemen ten zullen binnenkort volgen. Verdere salarisverlaging voorgesteld. Verder verneemt het „Handelsblad" nog, dat in de voorstellen der bezuinigingscommissie o.m. het denk beeld zal worden aanbevolen om nog verdere salaris vermindering toe te passen en wel vijf procent meer dan het huidige percentage voor de gehuwde en tien procent meer voor de ongehuwde rijksambtenaren, zoodat dus in totaal de vermindering dan voor de eerste categorie acht, voor de tweede categorie dertien procent zal bedragen. Een buitengewone toestand te Blaricum. In verband met de aanschrijving van Gedeputeer den omtrent de invoering van verhaal van pensioen bijdragen van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers, schrijven B. en W. van Blaricum den raad, al dus lezen we in het „Hdbld", dat er bij den gunsti- gen finaniyeelen toestand, waarin de gemeente ver keert, voorshands geen reden is om tot verlaging van wedden over te gaan. Omdat echter de mogelijkheid bestaat, dat na verloop van tijd aanleiding kan ont staan tot verlaging en de financieéle positie van één gemeente niet beslissend kan zijn ten opzichte van het voornemen van Ged. Staten, stellen B. en W. voor mede te deelen, dat Blaricum zich niet daar tegen zal verzetten. Vragen van den heer Boon over de groote bezwaren van deze wet. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft gister middag aan de Kamer verlof gevraagd aan den mi nister van Arbeid, II. en N. eenige vragen te mogen stellen over de groote bezwaren, verbonden aan de op 1 Mei a.s. in werking tredende Winkelsluitings wet. Over dit verzoek wordt in de volgende vergadering beslist. Het „Hsbl." verneemt nog nader, dat indien deze interpellatie door de Tweede Kamer wordt toege staan, zij zal worden gehouden op Vrijdag a.s. Protest tegen de wet. 2943 leden van het personeel van de firma C. Jamin hebben een verklaring „Aan het Nederlandsehe \*+k omtrent de inwerkingtreding van de winkel siaitingswet onderteekend, waarin wij o.m. het vol gende lezen: Thans, nu nog slechts enkele weken hen van dien fatalen datum scheiden, meenen zij allerdringendst de aandacht van alle welmeenende en weldenkende Nederlanders te moeten vestigen op het huns inziens buitengewoon ongunstig gekozen tijdstip van invoe ring van een wet, die zulke funeste gevolgen voor de samenleving kan hebben, waar toch een ieder er van overtuigd moet zijn, dat het zoeken van werk verruiming in deze drukkende tijden het grootste probleem is. terwijl door inwerkingtreding van be doelde wet eerder het tegenovergestelde het geval zal zijn. En verder: Bloeiende bedrijven en floreerende ondernemingen zijn er tegenwoordig helaas slechts bedroevend wei nige te vinden, ook in Nederland, en daarom moet ieder, die stelling wil kièzen tegen de kunstmatige vernietiging van kleine restjes maatschappelijke wel vaart, zijn stem met kracht verheffen tegen alle maat regelen, van welke zijde ook, die in dezen wereld- ontwrichtenden tijd een verslechting van den alge meenen toestand ten gevolge zouden kunnen heb ben. Tragisch. Een meisje in overspannen toestand zich zelf in brand gestoken. Gisterenmiddag was het 13-jarig meisje B. V., een kind van den Voogdijraad en pleegkind van den Zeereerw. heer pastoor te Acht (Eindhoven) op school gestraft. De dienstbode van den pastoor was hierover boos geweest op het meisje. Het kind heeft zich dit blijkbaar zoo aangetrokken, dat het zich op de W.C. in brand gestoken heeft. In vlammen gehuld kwam het meisje daarna hui lend van pijn de speelplaats van de .school opgeloo- pen. Direct werd het kind in een deken gewikkeld en naar het R.K. Gasthuis te Best overgebracht, waar het na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is overleden. J. H. SCHAPER. Bedankt als Gedeputeerde en lid der Sta ten van Zuid-Holland. Het lid der Tweede Kamer, de heer J. H. Schaper, heeft, naar het Volk meldt, tegen 1 Mei, om gezond heidsredenen, die hem noodzaken zijn werkzaamheden in te krimpen, ontslag genomen ais lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en dus ook als lid van Gede puteerde Staten. Op advies van zijn huisarts zal hij eenige weken rust nemen. Na Pinksteren hoopt hij zijn werk als Kamerlid, enz. te hervatten. Vlammen schieten een paar honderd me ter de luoht in. Er woedt een ernstige brand in de centrale steen koolmijn te Greta in Nieuw-Zuid-Wales. Nadat er da genlang een dichte rook uit de mijn was opgestegen, berstten gisternacht groote vlammen uit de schacht, die een paar honderd meter de lucht inschoten. De bovengrondsche installatie, die een waarde van 20.000 pond sterling vertegenwoordigde, was spoedig in een smeulende puinhoop veranderd. Een naburige spoorweg loopt gevaar, daar een deel van de branden-e mijn onder den spoorweg door loopt. Jacht op leeuwen. Zooals wij indertijd gemeld hebben, is het meeren- deel van de leeuwen van kapitein Schneider, die met zijn circus te Napels failliet is gegaan, verkocht naar Parijs. De kooper blijkt Jeff Dickson te zijn, een be kend promotor van soortvertooningen. Met de 71 leeuwen van Schneider mee beschikt hij thans over 120 leeuwen, tam, half tam en wild. Met die leeu wen wil hij het pul liek op een nieuw griezelvermaak gaan vergasten, te weten op een leeuwenjacht. De vertooningen zi llcn 7 Mei .in het Balais des Sports beginnen. De arena, die thans als schaatsenbaan dienst doet, zal omgeven worden door een hoog ijze ren hek, waarbinnen zich de „jacht" zal afspelen, die beslo'en zal worden met een groote finale van alle leeuwen en jagers „in het veld" bijeen. AANKOOP VAN TURKSCHE TORPEDOJAGERS DOOR RUSLAND? Volgens berichten uit Stamboel zou de Turksche re geering uit finantieele overweging hebben afgezien van den aankoop van twee torpedojagers, die voor Turksche rekening in Italië waren gebouwd. De beide torpedoja gers zouden reeds door de Sowjetregeering zijn aange kocht. NEERGESTORT IN DE NIAGARA-WATERVALLEN. V.D. verneemt uit New York: Een onbekend toerist, die op de z.g.n. ,.Dig Rock" aan de Niagarawaterval zat te visschen, had bet ongeluk in de rlevier te vallen en meegesleept te worden naar de vallen, waar hij verdween. Het lijk van den ongelukkige is tot nog toe niet ge vonden. OUDE TOREN INGESTORT. Nonnenklooster ontruimd. Uiet Keulen: De „Roemerturm" te Neuss, bij Dusseldorf, een historisch bouwwerk, is gistermorgen plotseling in gestort. Een groot deel van de stecncn kwam terecht legen het klooster der Augustinessen, waarvan de muren bedenkelijke scheuringen kregen, zoodat hot kluostr ontruimd moest worden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Als de lente is gekomen En de bloemen bloeien weer, Dan mag men wel eens vermelden: Denk eens aan de bloembolvelden, Leg uw zorgen nu eens neer. Heeren, dames, goed bekeken. Denk aan 't schoone bloembol land, Gij denkt aan Hillegom, Noordwijk, Lisse, Maar wil u toch niet vergissen: 't Schoonste Bloemoord is Breezand. Zondag is het Bloemen-Zondag, Ja! Zondag op den eersten Mei; Kom dan eens uit alle oorden Naar de bollenstreek van 't Noorden, Wat vroeger was de Helmen Hei. Komt allen op den Bollen-Zondag, 't Zij jong of oud, 't zij arm of rijk, Want gij ziet de schoonste kleuren En gij ruikt de fijnste geuren. Komt allen naar Breezand en kijk. Komt en kijk en doe genieten, De bloemen noodigen u uit, De naam van adellijk' geslachten Staat reeds voltooid op u te wachten, En hoort de voog'len jubelen luid. Komt naar Breezand uit alle streken, Komt naar Breezand uit dorp en stad, Daar ziet ge mooie bloemen tronen Met adeldom en keizerskronen, Zij groeten buigend op uw pad. Al zijn het stommen, dooven, blinden, Al spreken zij geen menschentaal. Toch troosten zij u in zorg en smarte, Verblijden de kranken in hun harten, Brengen vreugde in de ziekenzaal. De bloem in elke kleur en geur, Maakt van Breezand een Paradijs. Denk met een dankb're blik naar boven, Wij mogen onzen Schepper loven, Voor zoo'n schitterend natuurbewijs. Komt allen dan Breezand bezoeken, Geniet van 't schoone bloemenoord, Bezoekt eens Breezand's bloemenvelden. Haar schoonheid kan ik hier niet melden, In werkelijkheid zooals 't behoort. Breezand 1932. Een doode, twee zwaargewonden. V.D. verneemt uit Dortmund: Maandagavond tegen 10 uur is in de Dortmunder Ak- tienbrauerei een stoomgeleiding gesprongen. De stoom uitd eze leiding werd gedreven naar het vuur van een stoomketel, vermengde zich daar met kolenstof, waar door het tot een explosie kwam. De gloeiende kolen- massa en de waterdamp werden bij de ontploffing uit de stookdeuren geperst en troffen drie stokers,* die le vensgevaarlijke brandwonden bekwamen. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar een hunner gistermorgen vroeg is overleden. De beide an dere gewonden verkeeren in levensgevaar. Ook een ontploffing in een machinefabriek. V.D. verneemt uit Trier: In de machinefabriek Tuerkismuehle is gistermid dag een lasch- en snij-apparaal in de lucht gevlogen. Het reservoir werd volkomen vernield en zware stuk ken ijzer werden door de werkplaats geslingerd. Op het oogenblik, waarop de explosie plaats had, bevon den zich ongeveer 10 arbeiders in de nabijheid. Een technisch volontair uit Landsstuhl in de Pfalz werd door een stuk ijzer aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Drie arbeiders werden gewond, waarvan één zwaar. Alle ruiten van het fabrieksgebouw sloe gen stuk. Een deel van het dak werd vernield. Drie dooden. V.D. verneemt uit Londen: De Royal Air Force heeft gister door twee vliegtuig ongelukken, waarbij drie menschenlevens verloren gingen, een slechten dag gehad. Een watervliegtuig nabij de Westkust van Malta, is Maandag in zee go- stort, waarbij een luitenant en een adelborst verdron ken. Nabij Hartfield in Sussex had een tweede onge luk plaats, toen aldaar twee vliegtuigen tegen elkaar aanbotsten. Een der beide toestellen viel als een steen omlaag, en de inzittende piloot kwam om het leven. De twee de machine vloog in brand, maar de piloot slaagde er in, zich door middel van zijn valscherm in veiligheid te brengen. HET VLIEGONGELUK BIJ SOESTERBERG. In verband met het vliegongeluk te Soesterberg, waarbij de heer Ligthart om het leven kwam, ver zoekt de familie van den verongelukte ons mede te deelen, dat hij niet sergeant-leerling-vlieger was, maar reeds sedert acht jaar was gebreveteerd als sergeant-vlieger. Hij was een der oudste vliegers van ons land. NOG EEN TORNADO IN AMERIKA. Acht personen gedood Reuter seint uit Nashville (Georgië): Bij een tornado, die gister de twee stadjes Nashville en Valdosta teisterde, werden acht personen gedood en verscheidene gewond. De tornado ontwortelde hoornen en vernielde oogsten en gebouwen. VROUW MOET KIEZEN TUSSCHEN HAAR MAN EN EEN FORTUIN. De vrouw van een Britsch diplomaat, die eerst ver bonden was aan de legatie te Washington, doch onlangs werd overgeplaatst naar Stockholm, heeft moeten kie zen tusschen haar man en een vermogen. Dit laatste werd haar door een oom nagelaten, doch onder voor waarde, dat het haar eerst zou worden uitgekeerd op 6 April 1933, mits zij vóór dien datum niet den AmeTi- kaanschen bodem had verlaten. Zij is de dochter van een Amerikaanschen professor en trouwde in 1927 met den Britschen diplomaat. De vrouw heeft de stem van haar hart laten beslissen en is met haar man naar Zwe den gegaan. Thans willen de executeurs-testamentairs door de rechtbank laten vaststellen, dat de vrouw hierdoor haar recht op de erfenis heeft verbeurd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7