Alidtei Bitlis- Duitschland met boycot bedreigd. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co. Schagen. Eerste Blad. TOEKOMST VAN DE ZUIDERZEE-INPOLDERING. Hoover dringt aan op bezuiniging. De Iersche eed van trouw. Millioenenrerlies. De oorzaak van den brand in Utrecht. Het conflict in de Drentsche venen. Tweede Kamer. Manifest aan de regeering. Donderdag 28 April 1932. SGHAGER 75ste Jaargang No. 9063 COURANT. pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver- trntiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE KAMER. De burgemeester van Amsterdam bepleit voortzetting, doch ondervindt tegen stand van verschillende zijden. De begrooting goedgekeurd. Zooals reeds elders in dit nummer in een kort be richt gemeld, is de Zuiderzeefondsbegrooting gister in de Eerste Kamer goedgekeurd met 22 tegen 4 stem men. In de besprekingen over het probleem van de al- of niet voortzetting der droogmaking van de Zuider zee, aan deze stemming voorafgaande, bleek wel, dat er twee stroomingen dienaangaande in de Kamer bestonden, n.1. die van den heer De Vlugt, burge meester van Amsterdam, die voortzetting wil, en die van de heeren Van den Bergh, Westerdijk en De Gijselaar, die waarschuwen, dat men voorzichtig moet zijn. Minister Reymer heeft verklaart persoonlijk meer te voelen voor het standpunt der laatsten als dat van den eerste. De heer De V1 ugt hoopte echter, dat de mi nister van Waterstaat zijn weifelende houding zou laten varen en het een krachtige voortzetting van de inpoldering zou besluiten. Het aantal werkloozen, zoo betoogde spr., zal door de stopzetting met 2000 toenemen, wat aan de open bare kaft per jaar circa fl milHoen zal kosten. Pro ductieve werken als de droogmaking van de Zulder Ïe zijn van groote beteekenis en daarom drong de »er De Vlugt aan op Inpoldering van den N. O. Pol der. De heer Van der Berg wil het risico der inpoldering tot. een tiende van het geheel beperken. Thans is de Wieringermeer voldoende. Dit is juist een tiende van het geheel. Verder wil spr. voorloo- pig niet gaan. Een geduchten tegenvaller noemde jhr. mr. D e Gijselaar den Wieringermeerpolder, hetgeen tot voorzichtigheid moet manen. Is het niet voorzichti ger het gat in den afsluitdijk voorloopig nog niet te dichten? Het is in verband met den economischen toestand niet van belang ontbloot, dat de visscherij op de Zuiderzee behouden blijft. Daarom wilde spr. de werken aan den afsluitdijk stop zetten. Van inpoldering van den N. O. Polder verklaarde de heer Westerdijk (v.d.) geen tegenstander te zijn. Het is z.i. niet de vraag of met inpolderen moet worden voortgegaan, maar wel of er onmiddellijk mee moet worden voortgegaan. Het antwoord van den Minister. In zijn antwoord wees minister Reymer, zooals bo ven reeds gezegd, op de twee stroomingen die zich hebben geuit bij dit debat. De regeering staat meer op het standpunt van de laatst bedoelde categorie dan op dat van den heer De Vlugt. Er zijn te groote financieele risico's aan voortzetting van de werken verbonden. De technische mogelijkheden mogen de economische niet overheerschen. Men weet niet of de crisis spoedig zal eindigen. Zekerheid bestaat er niet en daarom is het raadzaam en noodzakelijk dat zeer voorzichtig wordt te werk gegaan. Vast moet staan wat de kosten zullen zijn van verdere inpoldering en welke financieele risico's de staat daarbij draagt. Daarom zal eerst een kostenberekening moeten wor den afgewacht. Zeker is alleen, dat de kosten van den afsluitdijk f 127 millioen bedragen. De studie van de efficiency van den N.O. Polder door den Rijkswaterstaat ter hand genomen. De kosten van den Wieringermeerpolder staan nog niet vast. Plannen voor verdere inpolderingen moeten stuk voor stuk door de regeering bekeken worden en luerbij zullen de kosten en de behoefte aan cultuur fond den doorslag geven. ^at de afsluitdijk betreft, het is de vraag of men *P"edig: zal beleven dat de spoorwegverbinding N - "Olland—Friesland tot stand zal komen. Het zou een ^erstandiee politiek zijn thans, nu de afsluitdijk BijnaRereed is, er mee op te houden. De groote voor- ?ee'etl zouden er door in gevaar komen. Als het res terende gat bij De Vlieter niet gedicht zou worden. rjV* dtf technisch onverdedigbaar zijn en de 120 nnijioen gulden, aan den dijk ten koste gelegd, zou tten weggegooid zijn. Sinds 1918 kon men weten dat het met de Zuider- •ee-visscherij gedaan zou raken. Bovendien hebben ueze visschers jarenlang aan den rand van het pau perisme geleefd en onjuist is het voor te stellen als- de Zuiderzeevisschers er een bloeiend en onbe- «tfPd bestaan hadden. De begrooting werd hierna met 22 tegen 4 stem den goedgekeurd. Tegen stemden de heeren v. d. b«t^en; De Gijselaar (c.h.), Visser (r.k.) en Po'ak (s.d.a.p.). steekpenningen bij openbare werken. de aaf' de ,Nieuwe Haarlemsche Courant" meldt, stelt nenf0 te Haarlem een onderzoek in naar het aan- van 80 Van steelïPenninS:en doore en ambtenaar in dienst zev ®J>en^are werken aldaar. Dit onderzoek is zoover teil biv h u dat de stukken den officier van justitie emoer e Haarlemsche rechtbank zijn overgelegd. Het on- lfde bit _r)n°ek heeft zich uitgestrekt tot leveringen van zand, 61 en heipalen. Te hooge staatsuitgaven. Het particulier bedrijf te zwaar belast. Reuter seint uit Richmond: Op de gebruikelijke bijeenkomst van gouverneurs der staten heeft president Hoover een dringend beroep ge daan op de aanwezigen tot bepeking van de openbare HOOVER. uitgaven der staten en gemeenten. De president wees erop. dat de openbare uitgaven van 2900 millioen dol lar In 1913 gestegen zijn tot 13.200 millioen dollar in 1930. van laatstgenoemd bedrag werd 9800 millioen uit gegeven door de staten en gemeenten. In dezelfde pe riode zijn de regeeringsuitgaven gestegen van acht tot twintig procent van de nationale inkomsten en de to tale schuld van 4800 millioen tot 30.600 millioen. Hoover zeide verder, dat men het economische even- wioht des lands niet kon herstellen wanneer men voort ging een zoo groot deel van de opbrengst van den par ticulieren arbeid en bedrijf voor de schatkist der regee ring op te eischen, daar dit de productiviteit en de con sumptie remt en de werkgelegenheid belemmert. strijd om de afschaffing begonnen. Eerste nederlaag van De Valera In het Iersche parlement. Reuter seint uit Dublin: De regeering van den Ièrschen Vrijstaat heeft in de Dail Eireann bi] een stemming met betrekking tot de werkloosheid met 74 tegen 66 stemmen de nederlaag ge leden. Van de banken der oppositie werd geroepen: „Aftreden". DE VALERA. De Valera zeide dat degeen die wenschte, dat de re geering zou aftreden, een motie van wantrouwen kon in dienen. De nederlaag der regeering werd uitgelokt door stem ming over een eenvoudige kwestie van precedure. 't regeeringsvoorstel. dat werd verworpen, hield in, de ge- heele zitting van heden te wijden aan de bespreking van een wetsontwerp, voorziende in de afschaffing van den eed van trouw, inplaats van de bespreking van de werk loosheid om negen uur des avonds. De Valera verzocht de Dail in tweede lezing te stemmen over vorengenoemd wetsontwerp, doch om 9 uur werd het debat tot den volgenden morgen verdaagd. In het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft gister de onafb. arbeidersman Mc Govern een voorstel ingediend om ook voor socialistisch en republikeinsch voelende le den den eed van trouw aan den Koning af te schaf fen of althans niet verplichtend te stellen. Hij vroeg verlof dit voorstel in te dienen en betoogde dat hij en eenige zijner medeleden gedwongen waren een sym bool te huldigen, dat zij zoo spoedig mogelijk wilden doen verdwijnen. De conservatief Herd zeide, dat het een schande zou zijn als er één woord van debat over dit voorstel ge wisseld werd. Het koningschap en de eed van trouw warend e eenige symbolen van gemeenschapelij bur gerschap, die niet door den partijstrijd aangetast mochten worden. Een slecht jaar voor deShelL V.D. verneemt uit Londen: De Shell Union Oil Corporation, waarvan Sir Henry Deterding voorzitter is, heeft in het afgeloopen jaar een netto-exploitatieverlies geleden van 27.008.310.dollar, waardoor het surplus van 18.821.00.is veranderd in een deficit van 12.501.109 dollar. De productie is tot een minimum teruggebracht vol gens het vrijwillige restrictieplan. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL IN DE HOOFDSTAD. Glazemvasscher naar beneden gevallen. Een 33-jarige glazenwasscher, die gistermiddag van de tweede verdieping van de St. Vnicentiusschool, Bil- derdijkstraat 27, te Amsterdam, de ramen schoon maakte, is door niet opgehelderde oorzaak van de vensterbank, waarop hij stond, naar beneden gevallen en op de binnenplaats terecht gekomen. In hoogst zorgwekkenden toestand is de man per auto van den G.G. -en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Hij -verrichtte zijn werkzaamheden met drie collega's, die niemand hebben zien vallen. Hij werkte op den ladder, doch was binnen door op de vensterbank ge klommen. Door jongens aangestoken. Het is gebleken dat de brand in de takkenbosschen- loods op het terrein van de Nederlandsche spoorwe gen te Utrecht ontstaan is doordat een drietal knapen, waarvan twee van 5 jaar en een van 8 jaar, met de takkenbossen wilden spelen, en deze in brand staaen. Toen zij zagen wat zij hadden gedaan, zijn zij naar huis gehold. Wat de brand in zeilmakerij betreft is gebleken, dat deze door broeiing is ontstaan. Een verklaring voor 't feit, dat bij de controle niets bijzonders ontdekt is, zoekt men hierin, dat een eventueele brandlucht naar den kap van het hooge gebouw kan zijn getrokken, terwijl der tocht het vuur in alle hevigheid naar buiten heefi doen slaan. Reeds morgen gaat de staking in. Gister werd uit Emmen gemeld: Wanneer niet vóór morgen (Donderdag) betere voorwaarden zullen worden ingediend van werkge verszijde in het veenhedrijf, zal dien dag (dus niet zooals abusievelijk gemeld Dinsdag) de staking in gaan. Thans staat vast dat morgenochtend de arbeid niet zal worden hervat. De staking zal algemeen zijn. Het eerste stakingsappèl is bepaald op Donderdag morgen 8 uur. Contlngenteering van vleesch. Het contingcnteeringswetje voor invoer van aller* lei vleesch biedt de Tweede Kamer een schoone ge legenheid om zich in het algemeen uit te spreken over de contingenteeringspolitiek der regeering. Vrij duidelijk is komen vast te staan, dat er maai weinig overwegend verzet kwam tegen de contln genteering van het vleesch. Maar wat de algemeene contingenteering betreft, daarover waren nogal wat op- en aanmerkingen. De Kamer was daarbij vrijwel in twee kampen verdeeld en het was wel typischr den een ging de regeering niet ver genoeg en de- ander waarschuwde met nadruk om toch vooral in deze voorzichtig te zijn. Mr. Oud behoorde tot de laatste groep en meende dat de regeering in deze niet te vrij mocht zijn en oordeelde het noodig dat het besluit een termijn van 3 maanden aanwijst en de daarop volgende van 0 maanden en zoodoende do wet een regeling aanwees tot h.v a.s. October Doet. men dat niet. dan is de regeering aanstonds met 15 Juli weer vrij. Als bij de wet een termijn is vastgesteld kan de regeering niet rneer met een nieuw besluit komen. Spr. had ernstige klachten tegen de voorbereiding, waarbor gen zijn er niet dat alle belanghebbenden voldoende gehoord worden door de commissie van advies. Spr. waarschuwde niet voor elk bedrijf, dat in moeilijk heden is, te contingenteeren. dan mocht men wel alles contingenteeren. Spr. maakt in deze verschil tusschcn landbouw en industrie: spr. wil den land bouw helpen, maar het is al zeer ongelukkig dat in deze Denemarken getroffen wordt. De heer Dr. Vos waarschuwde met het oog op onze export. Er is te veel haast gemaakt en niet rustig genoeg overwogen. De maatregelen worden te krap genomen en spr. waarschuwde tegen een contingenteering van te veel artikelen, omdat anders ons land van tevoren te vol wordt gestopt en dat door vestiging van nieuwe industrieën in ons land een ongewenschte uitbreiding van het productievermogen zal komen. De heer Snoeck Henkemans toonde eveneens aan. toch vooral behoedzaam op te treden, ook juist met het oog op onzen uitvoer, waarmee vooral onze scheepvaart wordt bedreigd. De heer Van den Heuvel (a.r.) liet een heel an« der geluid hooren. De regeoring had volgons hem vooral geen te ruim gebruik van haai* bevoegdheid gemaakt. De invoerbeperking heeft nog niet geleid tot verlaging van het invoersaldo op de handelsba lans. Men gaat dus nog niet ver genoeg en men moest de regeering eerder aansporen dan remmen. Iédere invoer van vleesch is overbodig en dus scha* del ijk. De heer Bierema meende, evenals de heer v. d. Heuvel, dat het jammer was dat men het toch al te groote contingent van de eerste 3 maanden nog had vergroot. Naast de contingenteering beïnvloeden nog allerlei factoren den prijs, zoodat men uit den prijs niet tot verlichting van de contingenteering mag concludeeren. De heer Braat verklaarde zich hevig teleurgesteld dien ging de minister lang niet ver genoeg. Er waren nog enkele sprekers die meer een land- bouwstandpunt innamen en zoo was men tenslotte aan het oogenblik genaderd dat dc minister zal ant woorden. Dit zal Donderdag geschieden. ACTIE VAN DEN GEHEELEN GEORGANI- SEERDEN LANDBOUW EN INDUSTRIE. „Koopt Duitschland niet meer van ons, dan kunnen wjj niet meer van Duitschland koopen." Elders in dit nummer wordt reeds melding gemaakt van het manifest, dat door» vertegenwoordigers van het comité voor economisch verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworganisaties gister aan de regeering is aangeboden. Dit manifest luidt als volgt: Reeds eenige malen zag het Comité voor Economisch Verweer uit de Nederlandsche Land- en Tuinbouworga nisaties zich genoodzaakt, de Regeering te wijzen op de buitengewoon bezwarende omstandigheden, welke zich bij den export van landbouwproducten voordoen, speciaal tengevolge van de zeer ingrijpende maatregelen welke de Duitsche regeering bij noodverordening geno men heeft inzake de afgifte der betalingsdeviezen voor ingevoerde goederen. Door de steeds verder gaande in krimping van het bedrag dat aan deviezen wordt beschik baar gesteld en de willekeurige wijze, waarop deze door de importeurs kunnen worden gebruikt, tengevolge van het ontbreken eener goede regeling, lijdt onze export niet alleen schade, doch voorzien wij binnen korten tijd een catastrophale daling der prijzen van zuivelproduc ten, eieren en tuinbouwproducten, welke daling intus- schen reeds ingezet is, omdat de export dezer produc ten voor een zeer belangrijk deel op Duitschland is aan gewezen en de groote productie in verband met het voortschrijdende seizoen voor de deur staat, waardoor groote hoeveelheden dezer producten onverkocht zullen blijven. Het is echter niet alleen de export van landbouw producten, welke hier voor een debacle staat. Ook de export van industrieele producten ondervindt de gevol gen van de funeste werking der Duitsche maatrege len, terwijl bovendien de ineenstorting van onzen boe ren- en tuindersstand, tengevolge van de steeds lager wordende prijzen der producten, voor onze voor de binenlandsche markt werkende industrie onberekenba re gevolgen zal hebben. Het is daarom van het allergrootste belang, dat onze export naar Duitschland veilig gesteld wordt zoowel wat de hoeveelheid te exporteeren producten als wat de betaling daarvan betreft. Dit is een algemeen Ne- derlandsch belang en het Comtié heeft daarom ge meend, zich te dezer zake niet tot den land- en tuin bouw te moeten bepalen, doch ook overleg te moeten plegen, met de centrale industrieele organisaties, t.w. de Alg. R.K. Werkgevrsvereeniging. de Nederl. Maa- schappij voor Nijverheid en Handel, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en de Vereen, van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland. De vergadering van deze organisaties, waarin dus zoowel de geheele land- en tuinbouw als de geheele Nederlandsche industrie waren vertegenwoordigd, was namiem van oordeel, dat ter zake van denexport naar Duitschland de meest krachtige pogingen moeten wor den aangewend om de verdere ontreddering van het Nederlandsche bedrijfsleven tegen te gaan. Op dit punt moet ons land veel meer kunnen berei ken dan totnutce het geval was. Totnogtoe was hei alleen een welwillende houding, die wij ter zake van onzen export van Duitschland mochten erlangen. Wij nemen gaarne aan, dat deze welwillendheid bestaat, doch daarmede kunnen wij onzen export niet op de been houden. De door Duitschland genomen maatrege len inzake het handelsverkeer met het buitenland tref fen ons land even zwaar als de landen, die ten aan zien van den Duitschen export lang niet zoo'n belang rijke positie innemen als ons land. Het is een zakelijk belang voor ons land, zowel als voor Duitschland. dat hier een reciprociteit betracht wordt, die onzen export op de been kan houden en waaraan onze Regeering thans voor alles aandacht dient te schenken. Onze import uit Duitschland is belangrijk grooter dan onze export daarheen. De cijfers voor 1930 en 1931 waren als volgt: Waarde van den Duitschen export naar Nederland in 1930 f 768 millioen: in 1931 f 620 millioen. Waarde van den Nederlandschen export naar Duitsoh land in 1930 f 366 milHoen; in 1931 f 256 millioen. Deze ciifers doen zien. dat ons handelsverkeer met Duitschland niet alleen sterk achteruitgaande is, maar ook, dat de Duitsche import uit Nederland naar ver houding in sterker mate afneemt dan de Nederlandsche import uit Duitschland. In procenten uitgedrukt bedraagt de daling van den Duitschen import 30 pet., die van den Nederlandschen import ruim 19 pet. In beide gevallen heeft de waardedaling der goederen natuurlijk een rol gespeeld. Onze handelsbalans met Duitschland, die

Schager Courant | 1932 | | pagina 1