geneest en aa de ■huid Theater Royal. Bestuursvergadering Noordermarktbond. EEN RENNENDE DYNAMIETBOM. DE BRAVE ROOVER Nachtelijk auto-ongeluk/ te Delft weg onzer gemeenteautoriteiten, om zooveel moge lijk alle werk in de gemeente te houden. Voorzitter doet verschillende mededeelingen over de actie die is gevoerd om te komen tot verlaagden aanslag der personeele belasting. Deze actie was ge voerd door den Middenstandsaccountant, den heer W. Nagtegaal. En al was dan niet over de geheele linie succes bereikt, toch was het resultaat bereikt, dat verschillende aangeslagenen gezamenlijk f310.20 en f85.25 van hun belasting terug kregen. Voorzitter sprak zijn bevrediging uit dat deze be weging nog dit succes had gehad. Gevraagd werd waarom of niet alle middenstan ders, die gereclameerd hadden, succes hadden gehad. Als het was geschiedt volgens het eerst uitgesproken oordeel, dat er een leemte in de wet was en daarom algemeen de aanslagen te hoog waren, dan had ook algemeen verlaging moeten volgen. Nu bleek dat maar een enkele aanslag te hoog was geweest. Van andere zijde werd gewezen op het feit dat de waarde van de zaken en bedrijven sterk verlaagd was en d..t nu ook een*lagere schatting het gevolg moest zijn en dus ook eer lagere belasting. Aangedrongen werd op een gezamenlijk optreden in deze. Voorzitter beloofde dat het bestuur in deze alles zou doen wat mogelijk was, maar dat alleen suc ces was te verwachten als de betrokkenen zeil recla meerden, waartoe spr. met kracht opwekte. Tevens zou nog geïnformeerd worden waarom of niet alle aanslagen van hen die gereclameerd hadden, waren verlaagd. Omtrent het verzoek om in den zomertijd de win kelsluiting 's avonds niet te bepalen op 8 maar op 9 uur, was nog ni ;ts definitiefs vernomen. Wel was in onze omgeving in een gemeente dit toegestaan, dus was er alle verwachting dat dit ook voor Schagen zou worden toegestaan. Postbestelling inkrimpen. Voorzitter wees er op, dat bekend was geworden, men had het ook in de Schager Crt. kunnen lezen, dat het gevaar groot was. dat het aantal bestellin gen bij de post in onze gemeente zou inkrimpen en inplaats van 3, maar 2 bestellingen per dag zouden geschieden. Het lag dan in de bedoeling om de aller eerste bestelling 's morgens 7 uur te laten verval len Spr. meende dat op allerlei wijzen met kracht tegen dezen maatregel moest worden geprotesteerd, geheel als werd vergeten dat Schagen een centrum gemeente was en dus niet met andere even groote gemeenten kan worden gelijk gesteld. Vanuit de vergadering werd meegedeeld, dat het gerucht liep, dat ook het postkantoor op verschillen de uren per dag zou worden gesloten. Dat zou een nog grooter stagnatie geven, terwijl het kantoor nu ongeveer den gehcelen dag open was en men al lang genoeg moest wachten soms voor men geholpen werd, wel een bewijs dat het druk op het postkan toor was. In Den Haag schijnt men alles maar zeer ambtelijk te behandelen, generaliseert blijkbaar al les naar de grootte der gemeente, maar niet naar de belangrijkheid. Daarom werd voorgesteld om met kracht tegen deze maatregelen op te komen. Besloten werd de hulp der Kamer van Koophandel in te roe pen en zich te wenden tot den betrokken minister en den Directeur-Generaal der posterijen. De autobusdienst Geel naar Wieringen moet met 1 Juli a.s. ophouden als gevolg van een uitspraak van de Kroon. En nu blijkt dat er alle kans is dat voor de Nederlandsche Sporowegen wel de conces sie zal loskomen voor het rijden met autobussen over den nieuwen afsluitdijk. Men ziet hier dus weer een bevoorrechting van de spoorwegen boven den parti culieren middenstander. Ook daartegen moet de ver- eeniging in liet geweer komen en alles doen wat maar mogelijk is. Uit de vergadering kwam nog het denkbeeld om de Ned. Spoorwegen in zooverre te boycotten om alle goederen door haar tusschenkomst vervoerd te wei geren. Als de Ned. Spoorwegen den Middenstand onder den voet wil loopen, is zulk verweer het eenige middel. Goedgevonden werd om ook hier de hulp der Ka mer van Koophandel in te roepen. Evenals vorig jaar werd besloten de Zomerdienst- gids van Algemeen Belang weer te verspreiden in de omgeving, opdat nog meer dan nu reeds bekend zal worden.^dat men maar voor 10 cent zijn bestellin gen te Schagen telefonisch kan opgeven. Hoeveel subsidie zullen wij geven aan den auto busdienst Van Scheijen, Callantsoog? Er waren twoe stroomingen, waarvan een bepleitte geen subsidie te geven, omdat het niet ging te pogen een noodlij dend bedrijf in leven te houden. Door anderen werd bepleit dat deze dienst voor Schagen van groot be lang was. tenminste wel zooveel dat f75 subsidie ge geven kon worden, vooral omdat van Heldersche zij de alles gedaan wordt de omgeving van Callants oog etc. daarheen te trekken. Het resultaat was dat f75 subsidie zal worden gegeven. 26 leden voor f75, 2 voor f50,4 blanco en 1 tegen elke subsidie. Met nagenoeg algemeene stemmen, nl. 32, 31 en 29, werden de heeren C. Blaauboer, J. Schenk en Bar- neveld benoemd tot leden der Winkelweekcommissie. Voorzitter hoopt, dat alles nu goed zal slagen en dat de middenstand de commissie krachtig zal steu nen. Besloten werd f75 subsidie te geven. Hiervoor verklaarden zich 19 leden, 14 voor f50. Of deze winkelweek niet wat vervroegd kan wor den, werd gevraagd. Het bleek wel, dat hiertegen tal van bezwaren bestonden, nl. Harddraverij, de vacan- ties, enz. Meegedeeld werd dat 7 September in Scha gen werd gehouden een Gewestelijke Vergadering van de Ned. Bakkersvereeniging. Deze vergadering was met dames, dus was hieraan een groot bezoek verbonden. Wellicht dat de winkelweek daarmee was te combinceren. De commissie die in deze de beslissing heeft, zal alles onder het oog worden ge bracht. Voor het bezoek aan het Middenstandscongres te Arnhem werd f25 uitgetrokken. De afgevaardigde ial het bestuur aanwijzen. Winkelsluitingswet. Voorzitter zegt dat aan onzen Raad reeds ten op zichte van deze wet verschillende vrijstellingen zijn gevraagd. Maar nu blijkt het dat ten opzichte van de sluiting van verschillende winkels op Zondag nog wijzigingen zijn te verkrijgen. Dit geschiedt thans in Alkmaar, waar men poogt openstelling der betrokken winkels te verkrijgen met het oog op de motorra ces, groote voetbalwedstrijden, het drukke bezoek aan de ziekenhuizen. Dit betreft dan winkels waar sigaren, koek, fruit, chocolade etc. wordt verkocht, die mogen dan langer openblijven dan de wet alge meen toelaat. In bijzondere omstandigheden kan van de betrokken wetsbepalingen worden afgeweken. Dit moet aan den Raad gevraagd en door de Kroon worden goedgekeurd. Uit de vergadering komen al lerlei wenschen en verlangens, maar algemeen wordt toch toegejuicht dat het bestuur zal pogen ook in deze richting zooveel mogelijk te bereiken. Waar dit echter goed moet worden voorbereid, zal met de betrokken belanghebbenden een aparte ver gadering worden belegd, om dit alles voor te berei den en waarbij den heer C. Mol. len ambtenaar ter secretarie alhier, zal worden uitgenoodigd. Algemeen goedgevonden. Wordt nog opgemerkt dat in onverwacht opkomen de gevallen B. en W. ontheffing kunnen verleenen. Niet minder dan 25 nieuwe leden worden toege laten en daardoor is het ledental gestegen tot 152. Voorzitter spreekt daar zijn verheugenis over uit, bedankt hen die zich daarvoor zooveel moeite heb ben getroost en wekt op dit goede voorbeeld te vol gen. Bij de rondvraag wordt de opmerking gemaakt, dat bij de gemeente de bouwvakpatroons niet in de gelegenheid worden gesteld werk aan te nemen. Steeds ziet men het werk in eigen beheer uitvoeren. Dat geschiedt voor de werkeloozenzorg. De vergade ring is niet tegen deze zorg voor de werkeloozen, maar men betreurt het dat de zakenmenschen door ons gemeentebestuur geheel worden uigeschakeld op deze wijze. Spoedig zullen deze zakenmenschen zoodoende ook tot diegenen behooren gaan, die steun der gemeente noodig hebben. Beter werd het ge oordeeld. dat dergelijk werk werd aanbesteed met de verplichting dat werkeloozen aan het werk wor den gesteld. Op deze wijze werd de middenstander niet gepasseerd, de werkeloozen geholpen en de ge meente zou het heel wat minder geld kosten. Thans is er geen toezicht en dat kan niet anders dan na- deelig werken. Deze zaak zal onder de aandacht van ons gemeentebestuur worden gebracht. Hierna sluiting. „HELDEN DER LUCHT". Het programma, dat deze week en ook met Hemel-, vaartsdag in Theater Royal draait, is extra goed ver zorgd. „Helden der lucht", een der grootste en mooiste luchtvaartfilms, die ooit werd vervaardigd is een mo dern-romantisch werk, dat de aandacht tot het eindo toe gespannen houdt. Jack Bradon, commandant van het grootste luchtschip der Amerikaansche luchtvloot en luitenant Frisky Pier* ce, de stoutmoedigste (en roekelooste) vliegenier van dit wapen, zjjn boezemvrienden. Pierce's jonge en char mante vrouw Helen aanbidt haar man, doch zij lijdt zeer onder den angst, dien haar zijn waaghalzerij bereidt. Dat de roem hem naar het hoofd stijgt en hij zijn carrière boven haar schijnt te stellen, berokkent haar veel ver driet. Bradon heeft Helen lief, doch met zulk een edele en onbaatzuchtige liefde, dat hij alleen haar geluk be oogt. Daar hij weet, dat zij altijd van haar man zal blijven houden, beschermt hij dezen, waar hij kan. Bij een groote parade van de luchtvloot raakte de be roemde Poolreiziger Rondelle, die er nog niet in geslaagd is zijn doel te bereiken, in extase over de prestaties van Bradon's luchtschip en Pierce's vliegdemonstraties. Gaarne zou hij per luchtschip naar de Zuidpool vliegen, doch het schijnt onmogelijk daarmee een vliegmachine mee te nemen, noodig om op het geographische punt van de Pool zelf te landen. Nu heeft Bradon een uitvin ding gedaan, welke het aanhaken van een vliegtuig aan een luchtschip mogelijk maakt en als hij de practische toepassing ervan bewijst met behulp van Pierce, wordt tot een Pooltocht per luchtschip met aangehaakte vlieg machine besloten. Helen weet echter Bradon over te halen Pierce te bevelen thuis te blijven, want zij kan haar man niet laten gaan en deze draagt zijn vriend om het intrekken van diens toezegging om mede te mo gen gaan, een kwaad hart toe. De tocht van Bradon en Rondelle mislukt echter, doch de reizigers wor den gelukkig gered door de booten van het moederschip Lexignton. Het is Friaky Pierce, die Bradon naar Washington moet terugbrengen. Thans is 't Frisky's grootste eerzucht om met Rondelle zelf den Pooltocht te hervatten. Hij slaagt erin een nieuwe expeditie te organiseeren, welke per gewoon schip een basis zal gaan vestigen vóór de ijs-barrière bij de Zuidpool. Van daar uit zal hij Rondelle per vliegmachine over het ruim 3000 Meter hooge bergplateau naar de Pool brengen. Vóór zijn vertrek geeft Helen haar man een brief, dien hij slechts openen mag, als hij de Pool heeft bereikt. Zij schrijft hem erin, dat zij echtscheiding wil aanvra gen, want zij kan het leven van eeuwigen angst naast hem niet meer volhouden. In zijn overmoed waagt Frisky een landing met Rondelle aan de Pool. Het vlieg tuig verongelukt en Rondelle sterft. De mannen aan de basis, die zij, daar hun radio kapot is, geen bericht kun nen zenden van hun verblijfplaats, keeren naar Amerika terug en alle hoop op redding van Pierce is opgegeven. Dan smeekt Helen haar vriend Bradon een poging om Frisky te gaan halen, te wagen. Deze doet dit en redt zijn vriend. Hij wijzigt den tekst van Helen's -brief en weet Pierce het plan van zijn vrouw niet. Frisky is on der invloed van wat hij geleden heeft, een wijzer mensch geworden en onttrekt hij zich aan de huldebewijzen der massa en leeft voortaan voor de liefde van zijn vrouw en de zelfopoffering van zijn trouwen vriend... HENGELSPORT. In het vischwater van den polder Valkkoog zou van daag (Zaterdag) door de hengelsportvereeniglng „De Baars" edelkarper en baars worden gepoot. UITVOERING. De Arbeiderstooneelvereeniging „Ontwikkeling" heeft besloten, dat op Zondag 1 Mei de opvoering zal plaats vinden van het tooneelstuk „Er staat geschreven". Ge zien de zeer mooie inhoud van het stuk, willen wij een ieder aanraden eens een kijkje te gaan nemen. (Zie voor het vervolg Plaatselijk Nieuws ook elders in dit nummer). Bovengenoemd bestuur vergaderde Woensdag middag. Afwezig met kennisgeving de heeren P. Bakker en T. Rens. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen, welke werden goedge keurd. De Voorzitter deelt mede, dat het Nationaal Cri siscomité voor de noodlijdende tuinders Ammonsal- peter beschikbaar heeft gesteld, voor den prijs van f3 per 75 kg. De distributiekosten ter plaatse komen voor rekening van het veilingsbestuur. Voor den Nëoordermarktbond is beschikbaar gesteld 22.800 K.G. Deze mededeeling wordt met gemengde gevoe lens ontvangen. Dankbaar gestemd voor de welwil lendheid komt het bestuur tot de conclusie, dat het kwantum te gering is om dit billijk over de zeer vele tuinders te verdeelen. Desniettemin wordt besloten het aanbod te aanvaarden en de hoeveelheid propor tioneel over de aangesloten vereenigingen te verdee len, welke dan voor de distributie moeten zorgen. Ingekomen een schrijven van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, inhoudende en verzoek aan de Re geering om voor het a.s. seizoen, voor de kool mini mumprijzen te garandeeren, met verzoek hieraan adhaesie te betuigen. Naar aanleiding hiervan wordt er op gewezen, dat het idéé op onze a.s. alge meene vergadering in bespreking komt en het al leszins gewenscht is, dat alle organisaties zoo mo- felijk met een uniform plan komen en dat een ver gadering van leiders dezer organisaties binnenkort gehouden wor$ït. Besloten wordt in dezen geest aan de verzoekende organisatie te antwoorden. Ingekomen een schrijven van de Prov. Commissie inzake de fondsvorming in verband met de mini mumprijzen. De Voorzitter wijst er op, dat dit punt reeds vorige maal besproken is en ook in de a.s. algemeene vergadering aan de orde komt. Wat de uitwerking betreft, wordt uit de vergadering opge merkt, dat wel noodzakelijk zal zijn om het fonds voor den Noordermarktbond bijeen trachten te bren gen door een verhoogd percentage op alle producten. Hierna werd mededeeling gedaan van het accoun tantsrapport. inhoudende de winst- en verliesreke ning en balans. De rekening sluit, na afschrijving van ongeveer f4000, met een batig saldo van f756.83. Boeken, bescheiden, etc. bleken in goede orde en voor het beheer wordt een woord van lof gebracht. Komt aan de orde een vraag of het niet gewenscht is bezuinigingsmaatregelen te nemen. Besloten wordt op de algemeene vergadering de presentiegelden voor de afgevaardigden af te schaffen: ook voor de bestuursvergaderingen zullen bezuinigingen worden toegepast. Met het oog op de donkere vooruitzichten wordt verder besloten de salarissen van het personeel, in gaande met het nieuwe seizoen, met 10 pet. te ver lagen. Rekening houdend met de verlaging van het levenspeil en met het feit dat door verhooging van het marktgeld de tuinders ook zware offers moeten brengen, in een voor hen toch al zoo buitengewoon ongunstigen tijd, acht het bestuur deze verlaging gemotiveerd. Wat de regeling met den betaalmeester betreft, zijn hierover besprekingen gevoerd, waaromtrent nog geen resultaat is verkregen. Dit wordt overigens aan het dagelijksch bestuur overgelaten. Na rondvraag volgt sluiting IN BED MET RUGPIJN. Zi] moest van haar kinderen weg. „Zes maanden rust, weg van de kinderen", schreef men deze vrouw voor, toen haar rugpijn acuut werd. Zij schrijft ons om te vertellen, hoe zij zulk een kuur voorkwam. Let vooral op den laatsten zin van haar brief: „Twee jaar geleden leed ik aan hevige pijn in mijn lendenen cn ik kon mij met moeite rechtop houden. Soms moest ik een heele week naar bed. Gedurende drie maanden ging ik het ziekenhuis in en uit en natuurlijk knapte ik dan wel wat op, maar helaas vertelde men mij daar, dat men mij geen medicijnen kon blijven geven, maar dat ik een maand of zes absolute rust noodig had weg van mijn kinderen. Ik kon er niet toe komen van de kinderen te schei den, dus ging ik maar niet meer naar het ziekenhuis. Ik begon Kruschen Salts te gebruiken en heb sinds dien geen last meer van mijn rug'". Mevr. W. Kruschen Salts bevat levenwekkende zouten, die de oorzaak van rugpijn direct bestrijden. Spoedig na dat U begonnen bent Kruschen Salts te gebruiken, houden de ergste rugpijnen op. Zooals U met „do kleine dagelijkschc dosis' bemerkt worden de ste ken steeds minder en eindelijk weet U nauwelijks meer wat pijn is. En als U dan verstandig bent. voor komt U een eventueele wederinstorting door geregeld i'ederen morgen de kleine, smaaklooze dosis Kruschen Salts te blijven gebruiken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. (Adv.) DOOVE MAN DOOR TRAM GEGREPEN. K 81-jarige gedood. Te Wageningen is Donderdagmiddag de 81-jarige landbouwer H. B., die zeer doof was, toen hij van zijn laiyi in de Nude op den rijksstraatweg kwam, aange reden door een electrische tram van de Ned. Buurt spoorweg Mij. Met een ernstige hoofdwond werd hij naar Ziekenzorg gebracht, waar hij eenige uren later is overleden. „CAPTAIN" VERORBERT DE DYNAMIETPATROON VAN Z'N BAAS. Vermakelijke aoutervolglng door de straten van een Australisch stadje. Te Malmesbury in Australië heeft dezer dagen een klein hondje een ?roote paniek veroorzaakt. Niet dat het beest dol is geworden, integendeel, het ge droeg zich vriendelijker dan ooit. Maar het speelsche dier, dat aan eenige mijnwerkers behoort, had van de dynamietpatronen gesnoept. De foxterrier was bij gebrek aan vossen op zoek gegaan naar andere din gen, die konden „springen" en slaagde uitnemend. Hij drong het bureau van een Malmesburyschen op zichter binnen cn vond daar een doosje dynamiet- projectieltjes, dat de ingenieur juist in zijh zak had willen steken op het oogenblik dat hij werd wegge roepen. Niettegenstaande de stevigheid van den patentkoker, slaagde de ondernemende hond er in om genoemden koker open te knauwen en daar na sloeg hij zes dynamietpatronen naar binnen. Het mag een wonder heeten, dat de dingen al niet gedu rende den maaltijd uit elkander spatten. De ingenieur betrad het vertrek, juist toen de fox terrier blijkbaar bezig was met het laatste brokje. De man verstijfde van schrik, durfde den hond niet op te jagen en bepaalde zich tot een nutteloos: „Captain, kom je hier!!!!", maar toen Captain aan dit verzoek gehoor gaf, ging de baas er als een haas van door. Het was een alleszins zonderling gezicht den onge- lukkigen eigenaar van den hond langs de straten te zien hollen, gevolgd door den dartelen Captain, die op springen stond. In het voorbijgaan hijgde de vluchtende man: „Cap tain heeft... dynamiet ingeslikt!" waarop een troepje vrouwen, dat op een straathoek stond te praten, luid gillend uitéén stoof. Intusschen was een kantoorklerk zijn chef achterna gerend en schreeuwde luid: „Op zij, op zij! De hond heeft van den patroon z'n pa tronen gesnoept?" Deze jongeman had ondertusschen genoeg tegen woordigheid van geest om een apotheek binnen te loopen en morphine te vragen. Hij kreeg deze nadat hij de zaak had uitgelegd. En nu ging het als in het sprookje, waarin de kat den rat achterna zit en de hond de kat probeert te pakken: De hond trachtte den ingenieur te bereiken cn de klerk deed z'n best om den hond tegen te houden. Dit laatste gelukte hem tenslotte en met ware doodsverachting gaf hij het dier een morphine-inspuiting, waarna de rust weerkeerde. Onmiddellijk werd een veearts gewaarschuwd, die den slapenden terrier onderzochtmaar niets bij zonders waarnam. Ook de wonderolie, die Captain la ter werd ingegegeven, bracht geen overblijfselen van patronen te voorschijn, iets, wat verklaarbaar wordt wanneer men weet, dat de ingenieur nadat hij van de schrik was bekomen, meedeelde, dat hij verkeerd had gezien en een metalen zalfbus had gehouden voor den patronenkoker! De kantoorklerk verdenkt men ervan, dat hij de vergissing onmiddellijk had gemerkt, maar plezier had in het geval en den held heeft willen spelen VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. Op 27 April eindigde de cursus, die 2 winterhalfjaren heeft geduurd. In tegenwoordigheid van de regeling», commissie namen 18 kaasmakers aan het eindexamen deel, welke allen het diploma verwierven. De namen der gediplomeerde kaasmakers zijn: A. Bakker, Berkhout; S. Bleeker, Abbekerk; Jb, Bommezij, Edam; E. Buwalda, Middelie; K. Dekker, Keinsmerbrug; P. L. van Iren, Midden-Beemster; W, de Jong. Schellinkhout; W. Keijzer, Venhuizen; W, Klaver, Opmeer; A. Koeman, De Rijp; K. Nieuweboe^ De Rijp; C. Petiet. Wijde Wormer; D. Plas. Grosthd zen; J. L. Rol, Wieringerwaard; W. Reitsema, Bj nenwijzend; K. Rutgers Jr., Assendelft; A. Schone» burg, Callantsoog, A. Vooistra, Stompetoren. FARIJ5CHE CAFÉHOUDER ALS PAEDAGOOG. Onbezonnen Jongmensch, dat door de edele inborst vaa een kroegbaas in het bezit van zijn contanten bleef. P A R IJ S. In de lichtstad schijnt men tegen over Franschen uit een ander deel van het land meer consideratie te gebruiken dan tegenover vreemdelingen. De laatsten doen maar het beste hun nuchterheid te bewaren in alle beteekenissen des woords. want als de drank in den man is... is het geld gewoonlijk ln den zak van een ander en niet alleen het bedrag van den borrel wordt „afgehouden", ook hetgeen er bulten die som nog aan banknoten e.d. aanwezig mocht zijn. wordt door den één of anderen fatsoenlijk ultzienden apach» meestal zonder voorafgaande waarschuwing gean nexeerd. Dezer dagen is een jongeman uit de Midi in het be zit van zijn contanten gebleven, terwijl daarentegen de twee vroolijke Amerikanen, die hem op sleeptouw had den genomen, geen duit overhielden. Dit buitenkansje had onzen vriend te danken aan de edele inborst van een „kroegbaas", die het niet kon velen, dat de bloem van Frankrijk zou worden „geplukt". Hij tikte den jongeling, die in min of meer onwezen- lijken toestand, zijn localiteit kwam binnenzwaalen op .de Zuidfransche schouders en vroeg hem. of hij vaa plan was dezen nacht het leven nog langer op dezelfdi wijze voort te zetten. „Kwart over twee", antwoordde de boerenzoon. „Dat vroeg ik niet" zei de waard. „Ik wilde weten, of je ook veel geld op zak had en vandaag nog andere ge legenheden dacht op te zoeken!" „Trala, trala, trala", zong de veelbelovende landboe wer. De herbergier schudde het wereldwijze hoofd, troont den laten gast mee naar een achter de bar gelegen ka mertje, en doorzocht zijn kleeren. Deze visitatie leverda niet minder op dan dertien duizend francs. De eigenaar van het café telde alles nauwkeurig na, schreef de num mers op van de biljetten, deed alles in een envelopp» en belde de politie op. Daarna liet hij den cliënt los en deze wandelde onder zeer luidruchtigen kout met de twee geruite broeken (de Amerikanen) de draaideur uit Een uur of tien later kwam het drietal weer terug, thans in onbeschonken toestand en vergezeld van een rechercheur. Het driemanschap was zijn geld kwyt en kenmerkte zich bovendien door buitengewoon ernstige gelaatstrekken. De rechercheur, die op de hoogte was van de voor zorgsmaatregelen, welke de herbergier had genomen en die den laatste kende als hoofd van een fatsoenlijk café, stelde de noodige vragen, deed huiszoeking en verklaar de vervolgens, dat de heeren waarschijnlijk hun verlie zen elders hadden geleden. Inderdaad werd later een deel van het geld teruggevonden, benevens een dure dasspeld toebehoorende aan één der nieuwe wereldbe woners. Wat men echter op het spoor kwam, geen bil jetten van 100 francs; de Zuidfransche jongeman bleef niettemin volhouden, dat hij een flink aantal dezer banknoten in z'n portefeuille had gehad. De politie ecb- ter had alleen dollars gevonden en geen francs en het jeugdige fuifnummer uit de provincie was geheel wan hopig. Hoe klaarde evenwel zijn gezicht op, toen met bestraf-1 fende blikken en een vaderlijke vermaning hem ten slotte een verzegeld couvert werd overgereikt, waarin hij tot zijn vreugde het verdwenen gewaande vacantie- geld aantrof. De nobele caféhouder wilde voor zijn goede I zorgen niet beloond worden, maar aanvaardde tenslotte] een kistje van honderd, dat hij thans savoureert ondwl het motto „lederen dag een goede daad". Na een botsing te water geraakt. Cd I der Inzittenden verdronken. In den nacht van Woensdag op Donderdag om streeks 1 uur is te Delft op den Oostsingel bij dl Twee molentjeskade een twee-persoons-auto van den heer M. uit den Haag in botsing gekomen met een gesloten wagen van den heer Z. uit Rotterdam. fo dezen auto zaten vier personen. Deze wagen kwam uit de richting den Haag en hield de linkerzijde van den weg. De auto van Z. reed eerst tegen een muur aan en schoot daarna schuin den weg over, raakte ver volgens een boom en geraakte, daarop te water. Twee der inzittenden wisten zich zelf te redden ea den kant te bereiken. Een aldaar surveilleerend agent van politie, die zich onmiddellijk gekleed te water begaf, wist een der inzittenden, zekeren P. uit Rotterdam uit den wagen te krijgen. Dit duurde bijna 10 minuten. kunstmatige ademhaling werden bij den drenkeling de levensgeesten weer opgewekt. Inmiddels was de politie-auto gekomen en begai inspecteur Verhoef zich eveneens te water, om den vierden man, den 25-jarigen chauffeur J. A. H- 111 Rotterdam te zoeken. Deze werd ongeveer twintig minuten later opge* dregd, doch het slachtoffer was reeds overleden- Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. De heer r- in het gasthuis ter verpleging opgenomen. De au werd door de firma de Graaf gelicht en naar het p litiebureau gebracht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10