Techniscli-Bureau A. KEESMAN, Noord A 80, Schagen. THANS VOOR f 82.50 Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 30 April 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9064 Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging Door een dolle koe achtervolgd. Het hoofd verpletterd. Op een r ij denden trein gesprongen. Uit den Raad van Alkmaar. Dr. Moulin krijgt gratie. AMSTERDAM'S FORDFABRIEK IN WORDING. De nieuwe Protos=Stofzuiger. (Zie voor Plaatselijk Nieuws ook le en 2e pagina 3e blad). UABKTOVERZICHT. Gezellige drukte. Groote aanvoeren. De pryzen laten nog te wenschen over, doch ondanks dat toch ook dog tevreden gelui den. Het was Donderdag weer eens een echte gezellige drukte oo de markt. Er waren 722 stuks koeien aange roerd. dus te begrijpen een aangenaam gezicht. De handel in vette koeien was matig, men kon zeg gen voor 30 ets. was alles te koop; een uitzondering tnocht nog 32*£ cents op. De aanvoer was 46 stuks, dit nordt alle weken weer beter; hiervan gingen er 24 stuks paar Amsterdam; wat dit betreft konden wij tevreden wezen voor dezen tijd. Vermeld kan nog worden, de fijnste beste vette koe was afkomstig van den heer Heert Delver, Zijpe, ver kocht aan slager Jacobsen uit den Helder. De handel in gelde en kalfkoeien was goed te noemen, direct geen verhooging in prijzen, maar wel alles zoo goed verkocht. De handel in pinken was zoo de een vertelde heel goed. en anderen vertelden minder goed; die aanvoer was ook goed. In pinkstieren was de handel gewoonweg gtug. 4075 gulden. De nuchtere kalveren gingen lang niet druk van de hand. zelfs stillen handel; deze prij zen hebben ook veel last van de goedkoope varkensprjj- ■ea Oude slachtschapen. 1216 gulden, stug, deze is wei nig vraag voor. Amsterdam kan ze heelemoal niet heb ben. De handel in overhouders stug. Naar verhouding van de lammeren nog aan den duren kant; gekocht zijn ■ij voor 612 gulden, dit wilden ze weer eens probeeren volgens een koopman. De biggen en schrammen werden weer voor weinig verkocht, te begrijpen, de vette varkens golden ook niet meer dan 11 ets. hoogste markt. Zouters 88V4 cents jier pond; dat zjjn ongekende prijzen. Op de kippenmarkt wat er was werd goed verkocht. Over het geheel wat bezoekers betrof was het een druk bezochte markt. Wij hopen, dat het zoo door mag gaan en dan ook hooger prijzen. VERHEVIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Al of niet opheffing der bannen. De algemeene vergadering van deze vereeniging zal gehouden worden op 11 Mei as. in „De Beurs" van den heer C. Boontjes alhier. In verband met de circulaire van Ged. Staten over ver mindering van het getal waterschappen z in deze ver gadering dit onderwerp in bespreking worden gebracht. De heer V. Kay Jz. van Hauwert zal dan uiteenzetten waarom z.i. de opheffing van de bannen uit verschillen de oogpunten niet gewenscht is, terwijl de hèer J. W. Boersma te Alkmaar. Secretaris van den Noordhol land sohen Bond van Waterschappen, de voordeelen van do opheffing der bannen naar voren zal brengen. GEEN 1 MEI-DAG. Naar wij vernemen gaat de 1 Mei-dag alhier vanwege fcn Schager Bestuurdersbond en de afd. S.D.A.P. niet door. De spreker voor dezen avond, de heer C. Tho- nassen, heeft namelijk berioht gezonden dat hij niet kan komen. CHR. NATIONALE SCHOOL VEREENIGING. Nader vernemen wij dat de feestvergaderlng, welke door bovenstaande vereeniging Maandagavond zal wor den gehouden en waar de WelEerw. Heer Ds. J. Goss- linga van Utrecht als feestredenaar zal optreden, en het 'onderwijzend personeel wordt geinstalleerd, waar verder het woord zal worden gevoerd door verschillende onder- wijsspeclaliteiten alleen toegankelijk is voor genoodigden. BILJARTEN. De tweede wedstrijd tusschen de biljarters van Lan- gendjjk tegen Schagen, werd verspeeld bij den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De wedstrijd had een zeer geanimeerd verloop. De voorstand van Schagen was 130 punten. Na een spannenden wedstrijd wist Langendijk 32 punten van het verlies in te halen. LEIDING „LYCURGUS". Naar wij vernemen is de heer S. Keesman alhier, thans door het bestuur der gymnastiekvereeniging Lycurgus benoemd tot leider der heeren- en jongens-adspiranten- afdeelingen. Moge dit een nieuw tijdperk van bloei voor Lycurgus beteekenen. De a.s. week worden de lessen gegeven in de gymna stiekzaal van de nieuwe openbare school en wel op Woensdag voor de meisjes en dames, en Vrijdags voor de jongens en heeren. VISCHCLUB „DE BAARS". Door bovengenoemde vereeniging, welke momenteel 125 leden telt, zijn van de Ned. Heide-Maatschappij, gevestigd te Arnhem, 10.000 jonge planters aange kocht, t.w. 6000 Edelkarpers en 4000 Baarzen. Dit jon ge pootgoed zal heden Zaterdag om 1.08 met den trein Makomen in Schagen, om vervolgens te worden uit gezet in het polderwater Valkkoog. Er wordt nog getracht van snoek pootgoed machtig worden. Het vischwater is door de vereeniging „De Baars" 10 jaar opnieuw gepacht. den len Zondag in Juni neemt de vereeniging ®ft ii haar leden deel aan een grooten vischwedstrijd te Valkkoog. Vele magnifieke prijzen zijn bereids Mogekocht. Voor dien wedstrijd is het personenver voer opgedragen aan de N.V. „Auto-Centrale". toestand vooruitgaande. Naar wij vernemen is de toestand van F., die bij een vechtpartij oilangs zoodanig werd gewond, dat operatief moest worden ingegrepen, thans vooruit gaande. Bekendmakingen. Vrijdagavond hield de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging Schagen hare jaarvergadering in het lokaal ,,'t Centrum" van den heer Roobol. Er waren 11 leden aanwezig. Voorzitter de heer A. de Heer. die met een kort welkomstwoord opende. De notulen en het jaarver slag, gelezen door den Secretaris, den heer K. S. Leguit, werden met dank goedgekeurd. Uit het jaarverslag vernemen we, dat het ledental is gedaald tot 64. De wenschelijkheid van ledenwer ving wordt besproken. Medegedeeld werd, dal een paar brochures over de Land- cn Tuinbouwcrisis zijn aangeschaft en zul len worden verspreid. Ingekomen is een uitvoerig schrijven van het Hoofdbestuur inzake de voorloopige candidaatstel ling voor de 2de Kamer, 't Hoofdbestuur stelt voor 4 groepen van kieskringen te vormen. Elke groep stelt een eigen candidatenlijst samen van 20 perso nen. Op elke lijst, dus in het geheele land 1, zijn de eerste 7 namen dus de kop. dezelfde personen (d.w.z. de aftredende Kamerleden). De staarten zijn echter verschillend, dus 4 verschillende staarten. Alle lijs ten worden verbonden. Algemeen vindt de vergadering dit voorgestelde schema goed, doch is van oordeel dat de plattelands vertegenwoordiging versterkt moet worden en dat dus in den kop van de lijst een 2e landbouwcandi- daat moet komen. Gaat het niet bij de eerste 7, dan althans voor de 8e plaats. Opgemerkt werd dat Mevr. v. Itallie-v. Embden haar Kamerzetel reeds disponibel heeft gesteld ten behoeve van eene eventueele versterking der platte landsvertegenwoordiging. zoodat Dlijkbaar deze ge dachte ook leeft in het Hoofdbestuur. „Schagen" zal daarvoor als candidaat opgeven en krachtig aanbevelen op de vergadering der Federa tie Den Helder, den heer C. Wijdenes Spaans te Anna Paulowna. Als afgevaradigde naar de federatievergadering (waarvati het doel is in gezamenlijk overleg de voor loopige candidatenlijst voor de groep waartoe het District Den Helder behoort, samen te stellen)^wor den benoemd do heeren A. de Heer en D. Leguit, plaatsvervangster mevr G. de Boer—de Moor. Daarna doet de Penningmeesteres Mevr. G. de Boerde Moor rekening en verantwoording. Deze wordt nagezien door de heeren A M. Kossen en K. Kerkmeer en in orde bevonden. De rekening die sluit met een nadeelig saldo van pl.m. f50, wordt goedge keurd. Penningmeesteresse ontvangt een woord van dank voor hare bemoeiingen In verhand met den slechten financicelen toestand kan geen bijdrage worden verleend aan de Schager Leesbibliotheek. Als bestuursleden worden met 10 stemmen herko zen de aftredenden mevr N. Roggeveen-Stammes en de heer D. Wit. De heer Wit neemt aan, Mevr. Rog geveen zal kennis worden gegeven. Hierna de rondvraag, die niets oplevert, waarna de Voorzitter sluit met woorden van dank. Slager te Heerenveen. alsmede zijn zoons en knecht, zoeken een goed heenkomen. Het woedende dier neergeschoten. De correspondent van de „Telegraaf" te Heeren veen meldt: Het gezin van slager A. van der Wal aan den Heercnwal alhier beleefde Donderdagmiddag ang stige oogenblikken. De zoon van den slager haalde een koe uit den stal bracht die naar de slacht plaats. Het beest was w wat wild, doch niet direct gevaarlijk. Toen men in de slachtplaats aangeko men, het dier met een schietmaskcr wilde dooden, bleek de kogel te licht. Het beest rukte zich los en drukte met zijn horens een zoon van den slager te gen den muur. Een van zijn broers gaf het beest nu een slag met een hakmes op den kop, waardoor de koe even terugdeinsde Zoodoende wist men den jon gen uit zijn benarde positieite bevrijden, waarna al len, zoowel vader, zoons als knecht zich ijlings uit de voeten maakten, achterna gezet door de dol ge worden koe. Twee sprongen over een schutting, ter wijl de anderen een goed heenkomen zochten in den stal. De steeds wilder wordende koe vloog daarop den tuin in, alles vernielende wat binnen haar be reik kwam en wanneer een der personen met zijn hoofd boven de schutting uitkwam, stoof het dier er woedend op af. In allerijl werd de politie gewaarschuwd, die spoe dig ter plaatse was. Het bleek echter zeer lastig te zijn om het dier goed onder schot te krijgen, zon der dat dit gevaar opleverde voor de omstanders en voor de politie zelf. Ten einde raad begaf de wachtmeester der mare chaussee zich naar den zolder van het kaaspakhuis dor firma K. de Jong. Nadat men uit het dak een aantal pannen had weggebroken, waardoor vrij zicht en voldoende schietruimte werd verkregen, kon het beest, dat al meer en meer tekeer ging. roet twee schoten uit een karabijn worden neergelegd. Het gezin van den slager was danig overstuur. De zoon. die tegen den muur gedrukt was. klaagde over pijn in zijn borst, doch het laat zich aanzien dat het ongeval goed is afgeloopen. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Rijer Boekelaar, 30 jaren, schipper en Mina Hartog, 19 Jaren, zonder beroep, belden te Scha gen; Dirk Koning, 37 jaren, metselaar en Dieuwertje Mars. 26 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. Getrouwd: Willem van Eekeren en Neeltje Bak. Overleden: Jacob Peper, 35 jaren, echtgenoot van Guurtje Domper. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie met eenig geld. Verloren: een notitieboekje. Dame in een grensplaatsje bij Venlo tus schen muur en auto bekneld. In het grensplaatsje Breyell bij Venlo, heeft een droevig ongeval plaats gevonden. Op den hoek van de Markt liep daar de 26-jarige vrouw Holzstricker uit Breyell, die op haar moeder wachtte, welke bij kennissen op bezoek was. Op dat moment naderde een zwaar beladen vracht-auto der N.V. Groenten- export Gebr. van Wylick uit Venlo, welke wagen voor een stilstaanden a -to moest uitwijken en daardoor zoo dicht langs het smalle trottoir kwam, dat mej. H. door den uitstekenden laadbak werd gegrepen en haar hoofd tusschen muur en wagen verpletterd werd. De ongelukkige was op slag dood. Zij was ge huwd en moeder van twee kinderen. Volgens onderzoek zou den chauffeur geen schuld treffen. Tusschen perron en treeplank bekneld en gedood. Gistermorgen wilde de 40-jarige heer Müller uit Rotterdam op het perron te Amersfoort in een uit Amsterdam binnenkomenden doch niet stilstaanden trein springen. Hij greep het portier beet, maar strui kelde toen, met het noodlottig gevolg, dat hij tusschen de treeplank en het perron bekneld geraakte. Nadat de treeplank was uitgezaagd, bleken bij den ongeluk kige beide beenen gebroken en de borstkas inge drukt. Een geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. TOEVALLIJDER VERONGELUKT. Voorover in een waterput gevallen. Op den Wolfsberg te Pey (Limburg) is de 22-ja- rige van K., die aan vallende ziekte leed. bij het ophalen van een emmer water voorover in den put geschoten. Toen men den ongelukkige boven bracht, constateerde een geneesheer, dat de levensgeesten reeds waren geweken. In de Donderdag gehouden raadsvergadering van Alkmaar, is besloten wijziging te brengen in de ver ordening van opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting en deze thans op 80 te stellen, waardoor de progressie, die er tot dusver inzat, komt te vervallen. Salariskorting. In verband rnet d*t besluit werd met het oog op de dreigende korting door het rijk tevens besloten een gemiddelde korting van 3 op de jaarwedden toe te passen tot uiterlijk 1 Mei 1935. De korting zal zoodanig worden toegepast, dat van elk der jaarwed den de eerste f700 niet zal worden verminderd, doch dat op het d erige gedeelte een korting van 4.6 zal worden toegepast Geen korting voor burgemeester, secre taris en ontvanger, B. en W. werden gemachtigd aan Ged. Staten te berichten dat door het vervallen van de voorschrii ten inzake het vergoeden der bijdrage die de ge meenten op grond van de Pensioenwet 1922 eventue*-' van de burgemeesters, secretarissen en ontvanger0 zouden heffen, de mogelijkheid ontstaat, dat ge meenten in dezelfde klasse van salarieering gerang schikt feitelijk uiteenloopenae regelingen hebben en dat de Baad daarom bezwaar heeft aan Ged. Staten te adviseeren tot afschaffing dier bepaling te be sluiten. Aan B. en W. werd een crediet verleend om sa men met de gemeente Bergen de smalle Barnebrug in den weg tusschen Alkmaar en Bergen in een jrug van 10 meter breedte te veranderen en de ver breeding van den Bergerweg van Alkmaar af tot aan die brug voort te zetten. Dé kosten werden op f 14.00T begroot. Door tusschenkomst van koning Albert. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meld de gisteravond: Dr. Moulin, de jonge Belgische leeraar, die een jaar geleden te Milaan gearresteerd is wegens anti-fascis tische propaganda en 2 September 1931 door de spe ciale rechtbank te Rome tot twee jaar opsluiting werd veroordeeld, heeft door tusschenkomst van ko ning Albert van den Italiaanschen koning kwijtschel ding van het overblijvende deel zijner straf verkre gen. Moulin zal waarschijnlijk reeds de volgende week te Brussel terug zijn. Grootsch werk aan het Noordzeekanaal bj| de Hembrug. De gemeente zorgt voor het terrein en voor een haven. Cijfers, die spre ken. Het persbureau Vaz Dias meldt ons: Onder leiding van ir. Van Heemskerk van Beest, hoofdingenieur van de afdeeling Havenwerken, van den dienst der Publieke Werken te Amsterdam is een aan tal persvertegenwoordigers in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de vorderingen, welke gemaakt worden bp den bouw van de Fordfabriek en het daar mede verband houdende havenwerk. Naar men weet, wordt de fabriek opgetrokken op een van het Noordzee kanaal grenzend terrein, even voorbij de Hembrug en ongeveer tegenover de houthaven van Zaandam. De gemeente Amsterdam heeft in het geheel aan Ford zestien hectaren terrein verkocht; in de voorwaarden was bedongen dat het opgehoogd terrein zou zijn en dat het zou liggen aan een voor de groote scheepvaart berekend vaarwater. De gemeente is dan ook, toen de koop gesloten was, onmiddellijk met de verschillende werkzaamheden ter plaatse begonnen. Van het terrein zün vier hectaren met droog zand opgehoogd, teneinde de gelegenheid te scheppen dat men van de zijde der Fordonderneming met den bouw van de fabriek kon be ginnen; de twaalf overige hectaren worden opgespoten; hieraan is men op het oogenblik nog druk bezig. Tot het werk. dat door de gemeente wordt uitgevoerd, behoort ook de aanleg van een aan het terrein grenzende haven, welke reeds grootendeels gereed is. De lengte bedraagt 950 meter, de breedte op de waterlijn 275 meter terwijl zich in het midden een vaargeul van 100 meter breedte bevindt bij een bodemdiepte van 10 meter, minus A. P. Met het graafwerk werd op 4 April van het vorig jaar een aanvang gemaakt; ongeveer half Juni a.s. hoopt men de haven, die op het oogenblik nog niet geheel op diepte is en ook het terrein geheel gereed te hebben. In den gTooten IJpolder moesten voor dit enorme werk groote dijken worden aangelegd, alvorens het water kon. worden toegelaten; voorts moesten om het opgespoten, terrein persdijken worden gemaakt. Voor het totale bag- gerwerk is een milioen kubieke meter grond verzet, tegen 160.000 M3. voor de dijkwerken. Ongetwijfeld cij fers, die tot de verbeelding spreken. De kosten van het geheele werk bedragen ruim ne gen ton. De nieuwe haven, die reeds algemeen met den naam Fordhaven wordt aangeduid, is feitelijk het begin van de groote Westhaven, die de gemeente eens tot uitvoe ring hoopt te brengen. Het ligt in de bedoeling den aan leg van de Industrie-terreinen in Oostelijke richting voort te zetten; de Noordkant van de Westhaven wordt dan geheel als industrieterrein ingericht, terwijl de Zuidzijde van de Westhaven de bestemming van goederenhaven krijgt Van de Noordzeekanaal en zóó via den Hemweg naar de stad. In de toekomst zal er een weg komen, welke ten Zuiden van den spoorweg ZaandamAmsterdam loopen zal. Ook een spoorwegverbinding naar de Ford fabriek is in de plannen begrepen. De haven bood bij het bezoek der persvertegenwoor digers, omgeven als zij is met afsluitdijken ter bescher ming van den polder, den indruk van een heel groote waterplas; meteen ook werd de blik getrokken naar het aangrenzende terrein, waar, op een betonvloer, reeds een gedeelte van de ijzerconstructie voor de fabriek verre zen la. Ir. Paulen, een Nederlandsch ingenieur, die, iri dienst van de Fordonderneming, den bouw van de nieuwe fa briek leidt, was zoo welwillend om ter plaatse eenige inlichtingen te geven. Zoo deelde hij mede, dat de fabriek, waarin uitslui tend de montage van Fordautomobielen zal ge schieden, 140 meter lang en 75 meter breed wordt. Zij wordt in drie gedeelten verdeeld; het eerste gedeelte, aan de havenzijde, zal worden gebruikt als opslag ruimte voor de verschillende onderdeelen,terwijl in den hoek het ketelhuis komt. Van deze opslagruimte zul len de onderdeelen voor de auto's worden gedistribu eerd naar kleine opslagplaatsen, die op hun beurt toe gang geven tot het derde gedeelte der fabriek, de montage-hal, waar de z.g. montage-baan zal worden aangelegd. Boven deze montage-baan of montage-lijn komt de eigenlijke carosserie-verdieping, een geheel open hal, waar uit de platen, die gereed en wel worden aangevoerd, met het andere materiaal de carosserleën worden gebouwd. Als beneden op de montage-baan het chassis gereed is, laat men de carosserie er op zakken en kunnen beide deelen van de auto aan elkander worden bevestigd. De geheele constructie wordt ver volgens in een tunnel gebracht, waar de veif er op wordt gespoten. De temperatuur in dezen tunnel is zoodanig dat een snelle verharding van de lak wordt verkregen. De onderdeelen van de auto's welke in de nieuw© Fordfabriek zullen worden gemonteerd, zal de Ford leiding doen aanvoeren uit de fabriek, welke in Enge land aan de Theems, geheel naar het model der moe derfabriek in Detroit, in aanbouw is en die tevens alle Fordfabrieken in Europa van onderdeelen zal voor zien. Eind Mei hoopt men een derde gedeelte van d© Amsterdamsche fabriek gereed te hebben, half Juni zal dan met den bouw van de montagelijn worden be gonnen. Zij zal werk kunnen geven aan 500 a 1000 man personeel; in de montagehal op de Nenijto te Rotter dam worden momenteel reeds een aantal Nederlan ders tot voorlieden voor de nieuwe onderneming opga- leid. De ijzerconstructie is van De Vries Robbé te Gor» cum, in combinatie met Werkspoor te Amsterdam. Het architectonisch gedeelte is in handen van den Amsteiw damschen architect J. Kruyt. Het geheel zal met met selwerk worden afgesloten; voor de bemets^Jing zullen 600.000 steenen verwerkt worden Voor de ijzercon structie van het gebouw is 1800 ton ijzer noodig. In den bouw van de fabriek is tevens de aanleg van een grooten steiger aan de haven begrepen,alsmede de bouw van een damwand van een lengte van 210 meter, een dikte van twee decimeter en een diepte van ne gen meter, welke wand het wegzakken van het zand moet verhinderen. Met de ketelinstallatie, welke reed3 geheel aanwezig is, hoopt men in Juni te kunnen proefstoomen. Het ketelhuis krijgt een hoogte van 18 M., het gebouw zelf wordt 12 meter hoog. Ook komt er een watertoren met een hoogte van 32 nieter. Om den betonvloer tot stand te brengen is 15000 kubiek© meter hout verwerkt. Aan de noordzijde, evenwijdig met het Noordzeeka naal. zullen de kantoorruimten worden gebouwd; ook komt daar een showroom. WANHOPIGE WORSTELING VAN TER DOOD VEROORDEELDEN NEGER. Uit New York: Te Eddyville in den staat Kentucky wou een neger, die met. twee andere misdadigers ter dood was ver oordeeld, naar den clectrischen stoel worden ge leid, om daar zijn lot te ondergaan. Toen de cipiers in zijn cel kwamen, slingerde hij hun allereerst een emmer kokend water in het gezicht, waarna hij ge durende twee uur nog een wanhopigen tegenstand bood. Daarbij bediende hij zich van een ijzeren pijp, die hij van de waterleiding had getrokken. Hij kon eerst overmeesterd worden, nadat de bewakers van traangasbomraen gebruik hadden gemaakt. Markt Hemelvaartsdag. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen er algemeene kennis van belanghebbenden, dat wegens en Hemelvaartsdag op 5 Mei 1932 de gewone Donder- agsche markt aldaar in die week zal worden gehou den op Woensdag. SCHAGEN. 29 April 1932. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. Cornelissen, De Secretaxis. Roggeveen. TSJECHISCH DORP GEHEEL IN ASCH GELEGD. Ook de brandspuit vernield. Wolff meldt uit Pilsen, 29 April: In do gemeente Cepitz in het district Prcstitz is in het huis van een bakker een brand uitgebroken, die naar de belendende perceelen oversloeg en ook de schuur aantastte, waarin de brandspuit was op geborgen. Twintig minuten na het uitbreken van den brand was het geheele dorp een vuurzee. Zes tien woningen met opstallen zijn vernield. Handig formaat - Enorme zuigkracht - Weinig stroomverbruik. GAARNE DEMONSTREEREN WIJ VOOR U.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5