11(11111 lilEIKS- Mmttiti Officieele Opening van de Nieuwe Openbare Lagere School te Schagen Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. m Een blij feest op een triesten dag* Bijzonderheden over den bouw. Dinsdag 3 Mei 1932. SCIAEEH 75ste Jaargang No. 9065 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week* Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. eerste blad gg dit nummer bestaat uit vier bladen. vijd i t* ferd i Dc onvergelijke schoone dag, waarmee gister de tand Mei is ingezet, deed met alle hoop verwachten, dat Schagen den volgenden dag, 2 Mei, bij de offi cieele opening van zijn nieuwe Openbare Lagere School op liet Heerenbosch goed weer zou hebben. Helaas, het heeft niet. zoo mogen zijn. Maandagmor gen regende het pijpenstelen, terwijl een dikke, grau we lucht aan allo verwachting den bodem insloeg, dat dit blijde feest door een koesterend zomerzonnetje zou worden opgcvroolijkt. Het grootsche gebouw daar op het Hècrenbosch, zou er mede veel door gewonnen hebben indien niet zooals op dezen dag de regen druilerig langs muren en ramen droop, doch een heldere zonneschijn de sierlijke lijnen aan dit rustig gehouden bouwwérk op z'n voordeeligst had doen uit komen. Doch laten we ons troosten met de gedachte dat het er nog vele jaren zal staan en wij het zooveel kce- ren als ons dat lust, kunnen bewonderen. Wij, en velen met ons, waaronder zeer zeker alle Schagers, zullen reeds meerdere malen een kijkje hebben ge nomen op de plek waar de nieuwe school is verrezen. Wij hebben het gebouw zien groeien en groeien en toen het de vorige week Zondag voor het publiek ter bezichtiging werd opengesteld, zijn honderden de deu ren binnengegaan om te zien wat zich daarachter gedurende het afgeloopcn jaar had voltrokken. En zij zijn niet teleurgesteld. Er was maar één roep, en die ééne roep getuigde van een groote bewondering voor de smaakvolle wijze, waarop het gebouw was ingericht. En deze uiting kwam ons alleszins begrij pelijk voor. Ook wij hebben voor ongeveer een maand terug aan de hand van enkele goed geslaagde foto's van het interieur reeds gewezen op de vele, niet al leen sierlijke, maar tevens practische dingen waar door het bouwwerk zich kenmerkt, en dat het stem pelt tot een waardig vertegenwoordiger van den mo dernen scholenbouw in den tegenwoordigen tijd. Om daarvan een goeden indruk te krijgen, hebben wij het maar te vergelijken met de oude school op de Loet. Als ooit de tegenstelling tusschen „voorheen en thans" sterk naar voren treedt, dan is dat wel hier het geval. Reeds aan den buitenkant treft ons dit groote verschil. Vergelijk nu eens, om maar eens een voorbeeld te noemen, de prachtige groote ramen in de nieuwe school met dc matglazen uit de oude; het laatst om toch maar vooral het leven buiten de school te houden. Nu alles licht en lucht en de zon kan ongehinderd zijn stralen naar binnen laten vallen, en doordringen in alle hoekjes van deze ideale plaats, waar straks het. kind het beste deel van zijn leven zijn jeugd moet doorbrengen. Laten we dan ook maar in dat licht den bouw van deze nieuwe school beschouwen en denken dat het geld, hiervoor uitgegeven, goed besteed geld geweest is, hopende dat eens betere tijden zullen aanbreken en onze gemeente in staat zal blijken den druk kenden last van een dergelijk groot schoolgebouw binnen haar veste te kunnen dragen. BIJ DE ILLUSTRATIES. Hierboven: de achtergevel van de school, zooals die gezien wordt vanaf het Heerenbosch. - D aaro nder: een kykje in een der leslokalen enhenedenlinks het Interieur van het naar de eischen des tyds ingerichte gymnastieklokaal. Wanneer we nog eenige bijzonderheden over den bouw willen meedeelen. dan zullen we beginnen bij het begin, en dat is in dit geval het heiwerk. Op i Juni van het vorige jaar begonnen kwam dit werl; den 22st.en Juni gereed. Op dien dag weerklonk de laatste klap over het. Heerenbosch en waren 375 pa len, varieerende tusschen de 6 en 9 meter en met een totaio lengte van 2656 meter, onder de beukende sla gen van het honderden kilo's zware heiblok in den bodem verdwenen. Gelijk in het sprookje kwamen toen achtereenvol gens metselaar, timmerman, schilder enz. enz. Op da palen, wier koppen in keurige gelijkmatigheid het plan op den bcganen grond uitstippelden, werd de betonfundeering en kelderbodem gelegd. De vloeren van hal en gangen zijn eveneens van gewapend beton, waarbij in 't geheel 21000 K.G. ijzer is verwerkt. De rest is van metselwerk opgetrokken. Onder de genoemde vloeren van hal en gangen is een werkruimte opengehouden van 90 c.M hoogte, in welke ruimte de verschillende leidingen zijn op geborgen en die groot, genoeg is om later eventueele stoornissen gemakkelijk te kunnen opzoeken. De vloeren en wanden van vestibule, hal, trappen huis, gangen, kleedkamers en W.C.'s zijn met tegels in verschillende kleuren bekleed. Voor de wanden die tot een hoogte van 1.25 meter zijn opgetrokken, zijn in totaal 460 M2. tegels gebruikt, terwijl van den vloer 322 M2. belegd is met tegels. De overige vloer oppervlakte, leslokalen, vertrekken, enz. in to taal 930 M2., is gemaakt van Amerikaansch gelap grenenhout op rift gezaagd. Alle plafonds tot eöh gezamenlijke oppervlakte vat. niet minder dan ongeveer 1400 M2., zijn gemaakt van „insulite", een op asbest gelijkende onbrandbare stof. Verder zijn de plafonds en bepleisterde muren met waterverf „Alpha," van een licht-rême tint behandeld. Tenslotte zij nog meegedeeld, dat de nieuwe school staat op een stuk grond van ongeveer 3500 M2. opper vlakte, omgeven door een fraai ijzeren hek van sie,r- smeedwerk op van rooden steen gemetselde voeting. Het gebouw beslaat hiervan 800 M2terwijl de speel plaats 1800 M2. groot is en de rest wordt ingenomen, door aanplantingen en looppaden. Op drie plaatsen kunnen we de school binnengaan. Eerstens vanaf de speelplaats aan de achterzijde van de school, welks achtergevel op deze pagina staat afgebeeld. De ingang bevindt zich ónder den schoor steen, waarin boven de bel die de kinderen bij dcri aanvang van het schooluur binnen bal roepen. De andere twee ingangen zijn aan de vóórzijde gelegen. De sierlijke hoofdingang met aan weerszijden glas in lood ramen en verder een aparte toegang tot het 220 M2. groote gymnastiek-lokaal, tevens het groot ste lokaal in het gebouw. Alvorens deze zaai, di© met de meest moderne toestellen is toegerust., binnen te gaan, komen we eerst in een afzonderlijke kleed ruimte. Deze ruimte geeft, tevens toegang tot de gang van de benedenverdieping, waarop de verschillende lokalen uitkomen. Voor de inrichting dier leslokalen hebben wij slechts te verwijzen naar de foto hierbo ven en wellicht dat de indruk, dien de toekomstig© bewoners er van kregen (men zie de opstellen in ons nummer van Zaterdag) voor de lezers genoeg bewijs geweest is, dat de jeugd hier met een opgewekt ge moed zal binnentrekken en elke dag weer opnieuw de sensatie zal ondergaan van de schitterende om geving, waarin ze de jaren van haar schooltijd moet? doorbrengen. Een gedeelte der school is gereserveerd voor het voorbereidend onderwijs, dat in een tweetal lokalen

Schager Courant | 1932 | | pagina 1