Om het kampioenschap van Nederland. Feijenoord-Ajax. 2-4. Wordt Ajax weer landskampioen? Promot iewedslr ij den. Voetbal. FEIJENOORD MET 4—2 GESLAGEN. P.S.V.'s EERSTE ZEGE (TE VEENDAM) In de strijd om het. nationale voetbalkampioenschap komt nu eindelijk teekening. Ajax heeft zich door een overwinning op haar groote concurrent Feijenoord een flinke voorsprong (3 punten) bezorgd zoowel op Ensche de als op de Rotterdammers, en alleen een nederlaag Donderdag a.s. in het Stadion in de returnmatch tegen Feijenoord zou Ajax' positie zooveel doen verminderen, dat haar beide medegegadigden weer een redelijke kans krijgen en dat de spanning er tot het laatst toe in blijft, want dan zou op 5 Juni AjaxEnschede, de slotacte van het kampioenstournooi. moeten beslissen. Intusschen is het nog niet absoluut zeker dat op Hemelvaartsdag ge speeld wordt, want vanwege de Technische commissie en de clubs heeft men gepoogd den wedstrijd te doen uitstellen om onze nationale halflinie frisch te houden voor den strijd tegen de Ieren den daarop volgenden Zondag (8 Mei). Veel kans schijnt ér evenwel niet op te bestaan, hoewel het toch zeker wenschelijk zou zijn. De twee zwaksten der kampioenen hebben elkaar ten tweede male ontmoet en de uitslag laat geen twijfel over omtrent hun krachtverhouding. Het gewijzigde elf tal der Philipsmenschen demonstreerde overduidelijk aan de Noordelijke voetbalwereld te Veendam, dat t spel peil aldaar nog heel wat achter staat bij de andere dis tricten en nam met de 50 zege meteen afdoend re vanche van de onverwachte nederlaag van vorige week te Eindhoven. Maar men mag Veendam niet te kort doen door niet te vermelden, dat zij in het midden der eerste helft werden verzwakt door 't uitvallen van hun back Knigge, die bjj een botsing een been brak. Tot dat tijdstip was de strijd gelijk op gegaan en had P.S.V. slechts een 10 voorsprong door een mooi doelpunt van V. d. Broek. Na het ongeval werd de Noordelijke kampioen steeds minder en ondanks Roossies goede doelverdedigen was het met de rust 40. De tweede helft ging heel forsch toe en zelfs moest de Veendammer Snijders uit het veld worden gezonden. P.S.V. won tenslotte verdiend met 50. Een verslag van den wedstrijd te Rotterdam kan men elders in dit nummer vinden. De stand in de kampioenscompetitie is nu? Ajax Feijenoord Enschede P.S.V. Veendam 2 1 148 2 1 12—9 1 3 7—10 0 6 4—27 D.H.C. verdringt H.F.C. F.V.C gedegradeerd. Z.A.C. in ge vaar. De Valk staat goed. Om een plaats in de le klasse. AFDEELING L Zooals te verwachten was heeft H.V.V. tegen E.D.O. flink aangepakt en de Haarlemmers, die niets meer te verspelen hadden verloren met 52. zoodat Haarlem H.V.V. de beslissing moet brengen en waarin Haarlem de beste kansen heeft. H.V.V. was over het algemeen niet sterker, maar wist tenslotte de doelpunten te maken en had al gauw een 30 voorsprong, die al gauw weer verkleind werd tot 3—2 en H.V.V., <lat in de 2e helft iets beter speelde, maakte er 52 van en nog is de oude Haagsche club niet heelemaal verloren. De stand is: Haarlem H.V.V. E.D.O. 10-6 12—11 9—14 AFDEELING II. H.F.C. degradeert, dat is Zondag beslist. Het kon ook niet meer uitblijven na de overwinning'van Gouda de vorige week. D.H.C. heeft tegen Gouda haar derde zege behaald en zal het nu volgend jaar in de eerste klas probeeren. Afgaande op de resultaten in dit seizoen. 17 achter eenvolgende overwinningen en eerst in de 18e wedstrijd een nederlaag, en de besliste wijze waarop zij zich in de promotiewedstrijden de sterkste toonde van de drie concurrenten, valt te verwachten, dft de Delftsche club een aanwinst voor onze hoogste klasse zal blijken en er direct een heel goed figuur in zal slaan. De laatste benoodigde punten leverde D.H.C.Gouda te Delft op en na groote moeite (een 10 achterstand moest worden ingehaald) won de thuisclub, die haar beste spel lang niet ontwikkelde, met 3L Van Nellen, v. d. Sloot en Ditmars. resp. linksbuiten, rechtsbuiten en midvoor. D.H.C.'s drie uitblinkers, maak ten de drie doelpunten. De stand is: D.H.C. H.F.C. Gouda 0 0 11—1 0 2 3—7 0 3 2—8 AFDEELING UI. Ook hier is de eerste klasser in groot gevaar geko men. Het oude Z.A.C. schijnt het lot van H.F.C. te volgen. Tegen Quick (Nijmegen) had de Zwolsche club tot ver in de tweede helft de leiding, maar evenalp in de eersten degradatiewedstrijd tegen de Ensch. Boys kwam ook nu tegen het einde een inzinking, die mis schien wel het eerste-klasseschap verloren zal .doen gaan en Quick met nog met 32, waardoor de positie der drie clubs is geworden: Enpch. Boys Quick (N.) Z.A.C. 5—4 3 4—4 2 5—6 1 aAeeling rv. ...Zou de Valk de eenige eerste klasser zijn die zich handhaaft? Het heeft, er wel veel van. In de Zuide lijke promotie-degradatie-competitie Is zij nog de «eni ge der vier, die ongeslagen is gebleven. Zondag werd met 10 in Spekholzerheide van Juliana gewonnen en de concurrent Middelburg kreeg haar eerste verlies- punten in Helmond te pakken, want de thuisclub won daar met 52. Helmond is dus nog lang niet kans loos. want De Valk en Middelburg zullen elkaar we- derkeerig wel een of meer punten afhandig maken in hun dubbele treffen dat binnenkort zal plaats vinden. De stand is nu: De Valk Middelburg Helmond Juliana 6-2 9—9 AFDEELING V. F.V.C. is nu definitief naar de tweede klasse terug gekeerd. Slechts één jaar heeft men in de eerste klas se kunnen spelen en direct getoond hiervoor te zwak te zijn en een hernieuwde poging zal moeter worden ondernomen om het voetbal-eldorado te bereiken. Sneek, dat met 42 van Leeuwarden won, heeft nu al een heel mooie kans om eindelijk hooger op te ko men. Zou het „D.H.C. van het Noorden" zijn naam eer aan blijven doen' De stand is: Sneek 3 2 10 10—5 5 Noordster 3 111 45 3 F.V.C. 4 0 2 2 5—9 2 VAN REENEN SCOORT DRIE DOELPUNTEN. Spanning tot 5 minuten voor het einde. Dan trapt Bul in eigen doel en is de strijd be slist. (Van onzen specialen verslaggever). De Westelijke kampioenen hebben ons op een partij voetbal vergast, die we gerust de beste clubwedstrijd durven noemen, die dit seizoen gespeeld is. Spanning tot het uiterste, tempo hoog opgevoerd, geweldig enthou siasme aan beide zijden en technisch fraai voetbal, alle maal een strijd tusschen de twee best spelende Neder- landsche clubs, de twee ernstigste gegadigden naar de nationale kampioenstitel, waardig. Dat er iets buitengewoon goeds te zien zou zijn, werd reeds algemeen verwacht en een duidelijk bewijs hier van is dat reeds des Woensdags voor den wedstrijd alle plaatsen waren uitverkocht en het Spartastadion was tjokvol, zelfs binnen de omrastering waren voor deze gelegenheid nog plaatsen aangebracht. De regeling op het terrein en de tribune's was goed, al ging het één enkele maal mis, maar dit is begrijpelijk Op een dergelijke drukte kan men daar niet voldoende ingesteld zijn, dat is men trouwens nergens behalve in het Amsterdamsche Stadion, dat wat dat betreft zijn weerga niet vindt. Een keer werd de controle voor de overdekte zittri- bune na hevig verzet „overmeesterd" en wisten een honderd menschen zich daaT van een plaats te verze keren, maar dat was ook het eenige incident wat er voorviel. Nadat om even voor 2 uur de elftallen in het veld gekomen waren, en gefotografeerd werden, liet onze beste arbiter Jan Mutters precies op tijd beginnen. Ajax zorgde in haar elftal voor een verrassing: De Boer stond onder de lat en niet Bonneveld, zooais aan vankelijk werd gemeld en zelfs in het officieele program ma stond. Verder was Ten Have door Jurriaans ver vangen. Feijenoord miste Hendriks, die door het F.-bestuur geschorst is. Zelfs daar heeft men spelers, die het be stuur naar hun hand meenen te kunnen zetten! Van zelfsprekend heeft de F.-rechtsbuiten zich daarmee een schorsing op de hals gehaald. Jaap Pauwe speelde nu rechtsbuiten, maar dat ging niet erg en na de rust stond hij weer op zijn oude plaats, rechtshalf. De elftallen waren nu: Feyenoord: Van Male Bul Van Dijke Paauwe Jr. Van Heel Van Ooijen Paauwe Sr. Barendregt Groenendijk Burg Van Heijzen Mulders Schubert Van Reenen Jurriaans Volkers Strijbosch Anderiessen Van Deijck Van Kol Diepenbeek De Boer Ajax. Direct wordt er razend snel gespeeld en vooral Feijen oord, van het principe uitgaand: de eerste klap is een daalder waard, geeft zich ten volle. Het is deze eerste tien a vijftien minuten dat Feijenoord, opgestuwd én aangevuurd door Van Heel, die overal en nog eens over al te vinden is en deze periode ver boven ieder ander uitsteekt, en zelfs Anderiessen, ook wat betreft kop- werk, in de schaduw stelt, haar beste voetbal ten toon spreidt en het spel der Rotterdammers in die eerste mi nuten. die de beste van den geheelen wedstrijd zijn ge weest. staat op zulk hoog peil. dat zelfs Ajax er geen vat op kan krijgen en het heeft er allen schün van dat Feijenoord zich evenals vorig jaar de meerdere van Ajax zal gaan toonen. Barendregt trekt er het eerst gevaarlijk tusschen uit en zijn geweldige kogel gaat ra kelings langs De Boer's doel. Wel kwam ook Ajax geregeld voor het F.-doel en ont stonden ook daar eenige kritieke oogenblikken. toen b.v. Van Reenen een door Van Kol ver naar voren ge plaatsten bal in de vlucht op de rechtervleugel gooide en Volkers, tacticus als hij is. over alles heen naar de vrijstaande Mulders plaatste, maar Van Male sloeg zich goed door deze vuurproef heen en het keiharde schot van de Ajaxlinksbuiten werd onverbiddelijk geretour neerd. maar toch bleef Feijenoord sterker en gevaarlij ker en daar Diepenbeek en Van Kol een enkele maal wat onzeker waren, kreeg De Boer het al spoedig be nauwd en het was maar goed voor Ajax dat Groenen dijk met'de fraai door Van Heel aangegeven ballen niet steeds raad wist. Trouwens den geheelen wedstrijd heeft de Feüenoordmidvoor ons niet kunnen bekoren, wat des te meer opviel, nu Van Reenen aan den anderen kant zoo'n voortreffelijke partij speelde. Het was te verwachten dat Feijenoord heel gauw de leiding zou nemen en toen Jaap Paauwe zich na een duel met Van Kol had vrijgemaakt, en Diepenbeek niet goed stond opgesteld, kon men al reeds met zekerheid een doelpunt zien aankomen en de scherpe zuiver ge plaatste voorzet van Paauwe Sr. werd onhoudbaar in- gekogeld. (10). Na deze eerste tien minuten bleef Feijenoord nog even domineeren. Langzamerhand werkt Ajax zich los. Voortdurend be dreigt de voorhoede, waarin Van Reenen. maar ook Volkers en Mulders uitblinken, het Feijenoord-doel en de Rotterdammer halflinie wordt wel gedwongen om haar speciale aandacht aan deze Ajaxlinie te besteden. Maar Van Reenen vooral blijft de Ajaxaanvallen ge vaarlijk maken. Hi.i verdeelt het spel prachtig. Steeds "weer worden de ballen in eens op de vleugel gespeeld, ;20oals alleen de Ajaxmidvoor dat kan, maar toch bleef (Van Male en zijn helpers stand houden. Harde schoten en hooge voorzetten verwerkte hij op de hem eigen soepele, elegante wijze. De Feijenoordaanvallen zijn nog te tellen. Slechts af en toe heeft De Boer werk en dan zijn het nog ongevaarlijke schoten van grooten afetand. Diepenbeek en Van Kol ruimen alles op wat binnen hun bereik komt en de Ajax-halflinie die zich vooral tot aanvallen bepaalt, steunt de voorhoede met zuiver ge plaatste passes. Vooral Anderiessen en Strijbosch spelen een prima wedstrijd. Het mooie en nuttige combineeren wordt eindelijk, eerst na een half uur, beloond. Mulders had een bal van Strijbosch toegespeeld gekregen en gaf door naar Van Reenen, die onmiddellijk weer op den linker vleugel terugspeelde. Mulders gaf daarop een afgeme ten voorzet naar Van Reenen, die een vrije positie had ingenomen en een schitterende kopbal, waar Van Male zelfs niet naar greep, bracht Ajax een fraai doelpunt (1-1). Enkele minuten later kreeg Van Reenen weer een bal, overziet de situatie even en snelt dan onge hinderd langs Van Dijke, die een trap naar Volkers verwachtte en met een flink schot, via Bul verdwijnt de bal in den anderen hoek dan Van Reenen bedoeld en Van Male verwacht had. Het laatste kwartier is de tegenhanger van de eerste vijftien minuten. Feijen oord, zelfs de halflinie, kan geen vat meer op het vlotte Ajax-spel krijgen en Feijenoord mag werkelijk tevreden zijn dat de schoten van Van Reenen en Vol kers geen doel treffen. Een ruimere voorsprong was werkelijk verdiend, maar het bleef 12 tot de rust. De tweede helft had Feijenoord wijselijk haar op stelling gewijzigd. De halflinie was weer Jaap Paau we, Bas Paauwe en Van Heel; Burg speelde rechts buiten en deed daar goed werk en Van Ooijen was linksbinnen. Later toen Feijenoord met 31 achter stond, verwisselden Van Heel en Van Ooijen van plaats. Eerst volgt weer een Feijenoord-overwicht, hoewel niet zoo sterk als in de eerste helft. Van Heijten en Groenendijk zijn echter niet zoo bij zonder in vorm en het moet voornamelijk van rechts komen en van de gladheid van het terrein door den regen in de pauze gevallen, had Van Kol veel last. Burg kreeg keer op keer gelegenheid voor te zetten, maar Diepenbeek en tenslotte De Boer grepen steeds in voor de Feijenoord-aanvallers de kansen konden be nutten. Vp VQ£jjgy^yKn>iTRIrn IEUEXO0BB-AJAX Een spelmoment rooi liet Ajaxdoel. De wijziging van de halflinie bleek een aanmerke lijke versterking van Feijenoord's aanvalskracht. Bas Paauwe zwoegde geweldig op de spilplaats en verdeel de het spel goed met zuiver, geplaatste trappen. Van Male heeft het naarmate deze helft verstrijkt, drukker gekregen. Met een kogel van Strijbosch heeft hij eenige moei te en een corner is het resultaat. Mulders en Volkers geven enkele voorzetten, die evenwel niets opleveren. Gevaar dreigt er ernstig als Volkers in een rush Van Dijke is gepasseerd en vlak bij de doellijn is gena derd. Hij wil dan terugspelen naar Van Reenen, maar de F.-verdedigers grijpen in. Na twintig minuten spe len herhaalt Volkers zijn fraaie staaltje. Weer gaat hij Van Dijke voorbij, zonder dat deze ook maar eeni ge kans op ingrijpen krijgt, snelt tot vlak bij doel door en als de Feijenoorders op een schot rekenen, volgt een fijn berekend terugspelen die zich in scoorlngs- positie had opgesteld en meteen in de uiterste hoek knalde (13). Een fraai staaltje voetbal! Ajax begint met deze voorsprong een wat verdedigend spel te spelen en Feijenoord zet alles op alles. Maar tot doelpunten kwam het niet, daarvoor was het aanvalsspel te doorzichtig. De Feijenoord-aanval vormde een scherp contrast met die van Ajax. die steeds weer verrassend speelde in een zeer snel tempo, een tempo dat de Feijenoord-back veel te snel was. Bul en Van Dijke beginnen ook al aardig naar den veteranen-leeftijd te loopen! Een goede tien minuten voor het einde geeft Die penbeek, terwijl hij tegelijk met een Feijenoord-speler naar den bal kopt, zijn tegenstander een duw in den rug en Mutters kent een strafschop toe, Bas Paauwe wordt ditmaal uitverkoren om te doel» punten, wat dan ook gebeurt, onder den uitvallende® De Boer door (23). Nu volgen nog vijf minuten hoogspanning. Geen moment is het Ajax-doel niet in gevaar. Steeds duikt echter Diepenbeek op en werkt in de lastigste sltuv tles weg en ook Jan de Boer moet steeds uitloope® om doelpunten te voorkomen. Zelfs wordt tegen dt® i paal geschoten als de Ajax-keeper uit zijn doel is. 6{e Feijenoord noopt nog steeds, Ajax ziet in spanning dei de laatste minuten verstrijken. Dan volgt geheel on» de verwacht weer ee» snelle aanval. Mulders, de eenigt wij die het de Feijenoord-verdediging moeilijk maakte ia ar( dit laatste half uur (Van Reenen uitgezonderd) speelt J. prachtig samen met den Ajpax-midvoor en passeert der verschillende verdedigers. Plots geeft van Reenen tu» We schen de backs door. Mulders snelt toe. en Bul, ia tro het nauw gedreven, speelt slecht terug en langs Va® j Male. die het gevaar was tegemoet geloopen, rolt <i« ver bal in het net (24). De laatste minuten worden uitgespeeld, omdat ze b0[ uitgespeeld moeten worden. Niemand spant zich meer r()! werkelijk in. Bijna maakte Van Reenen er nog 5-1 det van. maar zijn schot scheert langs het doel en de staal Vis blijft zooals zij is. del Of Ajax de overwinning verdiend heeft? Naar or.a gjn meening wel. Er was bitter weinig krachtsverschil i® gc{, de elftallen als geheel en in het veld waren het twn 2 gelijkwaardige elftallen die elkaar bestreden. Maar de doorslag gaf de Ajax-voorhocde, waarit jjjk Volkers. Van Reenen en Mulders hun buitengewont ]n(j kwaliteiten ten volle toonden. De binnenspelers viel® jjCr niet op, maar vormden nuttige schakels in de comM natie. De Ajax-mi<}voor was dezen middag In topvorm 0 zooals hij dan het spel verdeelt en zicht kansen scheppen, en benutten, verbetert geen enkele anded center voor hem... behalve Lagendaal in zijn Pari schen of Antwerpschen vorm! Zelfs het verschil In halflinie, die bij Feijenoord in de tweede helft, zij in oude formatie speelde met den uitstekend lenden Bas Paauwe als spil (wij vonden hem betlj dan de internationale Paauwe Sr. en Van Heel, beha ve het eerste kwartier), iets sterker was. kon dit t tere spel van de Ajax-voorhoede niet opheffen. Tr® wens zoo heel veel scheelde de kwaliteit der Ajax-haB linie niet van die van Feijenoord.* Spelers als Anderiaj sen en Strijbosch zijn toch ook van meer dan formaat! Tenslotte de verdedigingen. Deze zijn van ongevei gelijke kracht. Wat Diepenbeek (de beste der vii backs Zondagmiddag en Van Kol beter zijn dan Bi en Van Dijke. vergoed Van Male voor Feijenoord. Ooi nu maakte de reserve internationaal een uitstekends Indruk. De totaal-indruk is dus iets gunstiger voor Ajax d zij verdient de overwinning dus zeer zeker, al Is uitslag 42 wel wat te mooi voor de Amsterdammer SCHERMEN NEDERLANDBELGEE. Zaterda« heeft in de hoofdstad een internationaal schermtournool plaats gehad. De hoofdschotel vormde de party d0 Boocker (België) tegen van Hul sen (Nederland) die door België werd gewonnen. Te Koog a, d. Zaan werd Zondag de korfbalwedstity K.Z.W.K. gespeeld om het kampioenschap van Nederland. Een spelmoment.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8