Brieven over Engeland. - Hemelvaartsdag B o 11 e n d a g. Ingezonden Stukken. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Brutale inbraak in Den Haag. Gevangenisopstand te Bangkok. DEN HELDER Op Donderdagmorgen 10 uur zal de Heldersche Watersportvereeniging voor het eerst een zeilwed strijd organiseeren; de start heeft plaats in de Jacht haven, terwijl als eindpunt de Kooij gekozen is. In verband met den Hemelvaartsdag zal deze wed- 6trijd ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Te snel gereden. Dinsdagmorgen kwam vanuit de Emmastraat, al hier een auto rijden, beladen met groenten, en die den hoek naar de Groenteveiling insloeg. Door ooggetuigen wordt pertinent beweerd, dat do chauffeur aan den verkeerden kant van den weg ge reden heeft. Het gevolg van dat verkeerd rijden is geweest, dat een torporaal van de Marine, die met z'n fiets juist de bocht nam, aangereden werd. Tengevolge van de niet geringe snelheid werd het ^friel totaal vernield. Wat evenwel erger was is het fcu dat de korporaal voor dood bleef liggen. Door de geschoten omwonenden werd de man een huis finnen gedragen, alwaar eerste hulp verleend werd. Het bleek dat de wielrijder bewusteloos was. Een lcelijk zaakje voor den auto-bestuurder. Een torpedo uit de koers geloopen. lederen morgen trekken een stuk of vier, vijf tor- pedobootcn en onderzeeërs de buitenhaven uit, met het doel om in het Marsdiep lanceer-oefeningen te gaan houden. Het lanceeren van torpedo's is een karwei, dat al tijd op de zee geschiedt, in verhand met eventueele ongelukken, want het zijn om den drommel geen re volver-kogeltjes. En zoo trok Maandagmorgen o.a. de O. 14, één on zer laatst gebouwde duikbooten, die de trots van on ze marine uitmaken, het zeegat uit, en ging lanceer- oefeningen maken. Op een noodlottig oogenblik nu, toen juist een der groote projectielen afgeschoten werd, is er een defect aan de vuur-inrichting gekomen, niet als gevolg dat de afgevuurde torpedo een geheel andere koers nam, dan verwacht werd. Zóó enorm was de afwijking, dat hij terecht kwam op denzeedijk! Een groot geluk mag het genoemd worden, dat zich daar ter plaatse (ongeveer voor het fort „Oosterbat terij') geen menschen bevonden. In het tegenoverge stelde geval was het leed niet te overzien geweest. Nu werd de schade beperkt tot een uit elkaar ge slagen torpedó, en een wat stukgeramd eindje fort. Van een levensmoeden matroos. Zondagavond laat kwam een zwaar aangeschoten matroos den Kanaalweg afslingeren, en gaf aan de aanwezige menschen te kennen, dat hij genoeg van dit leven had en er tusschen uit ging knijpen. 't Mooiste van het geval was dat de zwaarmoedige janmaat den daad bij het woord voegde en zonder verder commentaar het natte clement invloog. Juist op dat moment arriveerde een tweede ma troos, ook bij lange na niet frisch meer. Bij het zien van dc ongewone handelingen zijns vriends, beraadde hij zich een paar minuten en sprong toen heldhaftig ook het Heldersche Kanaal in, met hot doel z'n kameraad te redden. Maar al lijkt nu dit relaas humoristisch, voor de twee land verdedigers was het dit toch in geenen rleele. Dus ontfermden zich enkele burgers over de niet-frisch-meer-zijndcn en werden ze na een poosje op den kant geheschen. Door de inmiddels gearriveerde motorbrigade van de politie werd nu ook nog geholpen (hoewel op een eenigszins andere manier) en dat was 't happy-end van een film, die een berg publiek getrokken had. Een meisje, wonende in den ouden Helder, stak de itrffn't'iSver bij den speeltuin, en werd door een auto, óu juist passeerde, gegrepen. Met een gebroken been en een zwaar gewond hoofd L~d het slachtoffertje naar het Hospitaal ver- el. Den chauffeur treft geen schuld. WARMENHUIZEN Centraal Bestuur der Centrale Veillngsver ecnlging „Warmenhulzen en Omstreken" te Warmenhulzen. Vergadering op Maandag, 2 Mei JJ. Afwezig de heeren P. Borst en C. Stoop. De Voorzitter opent dea vergadering. De secretaris leest de notulen van de vorige vergade ring, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter brengt verslag uit van de vergaderin gen van de Groep Veilingsvereenigingen en van „De Vierbond". De secretaris van de vergadering van het U.C.B. Ingekomen zijn: 1. Een schrijven van den heer Mallekote met een be- grooting van de kost'en der koolzaadselectieproeven. Met 1 stem tegen wordt in principe weder tot subsidieering besloten. 11 Stemmen verklaren zich vervolgens voor de verleening van de gevraagde subsidie ad t 75; 4 stemmen verklaren zich voor subsidie van f 50. 2. Een schrijven van het U.C.B. met verzoek spoedig het aantal benoodigde labels te willen bestellen. Daar <5e voorraad nog tamelijk groot is tengevolge van de ziekte in de aardappelen in het vorig seizoen wordt be sloten voorlooplg niet meer te bestellen. 3. Een schrijven van het Nationaal Crisiscomité be treffende de beschikbaarstelling van 6000 Kg. ammon- salpeter tegen f 3 per 75 Kg. Dit aanbod is geaccepteerd Alleen de vereeniging „Groenteteelt" wenscht van het aanbod geer. gebruik te maken. Indien deze vereeniging daarop niet terug komt zal de voor deze vereeniging be schikbare hoeveelheid over de andere vereen. wor den verdeeld. 4- Een schrijven van diverse afd. van den Chr. Boe- en Tuindersbond met verzoek adhaesie te willen betuigen aan het tot den Minister van Landbouw gericht verzoek inzake steun voor onze bedrijven voor het ko mende seizoen. Na uitvoerige discussie wordt met 1 stem tegen be sloten geen adhaesie te betuigen. Niet omdat het verzoek sympathiek is, maar omdat het beter wordt ge- Whi dat de geheele tuinbouworganisatie in deze geza- optrekt, zonder zich te versnipperen in afzon- actie. 5- Dn schrijven van de Provinciale Commissie over '^iwermir.g in verband met minimumprijzen. In prin- c'pe verklaren allen zich voor fondsvorming. Het vraagt een offer van de leden, maar er bestaat groote kans de provinciale regeering in deze medewerking wil Y«eeaen. Eesloten wordt aan de algemeene vergade ring voor te stellen een extra-heffing voor bedoeld fonds doen van hoogstens 1 pet. Op de verdere vragen van de Prov. Commissie zal wor- ea geantwoord, dat gewestelijke fondsvorming voor de joornaamste producten en dan voor alle producten ge- amenlijk het meest gewenscht wordt geacht. Pennln&meester legt thans de rekening en verant woording over van het afgeloopen boekjaar. De heeren Doekes en K. Molenaar worden aangewezen om deze oor het Centraal Bestuur te controleeren. De con- door de aangesloten vereenlgingen zal voortaan o geschieden dat jaarlijks vier vereenlgingen daarvoor -een afgevaardigde aanwijzen. U rfii n WOrdt aan de algemeene vergadering voor rek ver'iessaldo ad f 1903 op een afzonderlijke vol® iS °Vei te boeken en dit verlies van de winst in oende jaren in de eerste plaats af te schrijven. ev beor°oting voor 1932 wordt gebaseerd op een om- f föv? 500.000. De ontvangsten worden begroot op *4 f 547snUitgaVen °P f 8005-20' alzoo een batig saldo ,80- De algemeene vergadering zal worden ge- ïniv WocnsdaS 25 Mei a.s. vereeniging" Z^n navolSende voorstellen van de 30 April 1932. LATIJN behoorde niet tot de leervakken op de Kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem, toen ik die school bezooht. als leerling, in de jaren 18981902. En. voor zoover ik weet. heeft het er ook na dien tijd nooit toe behoord. Trouwens, wij jon gens. vonden het aantal leervakken ruimschoots vol doende. Maar al behoorde Latijn dus niet tot de vakken, die wij met de noeste vlijt van onze jeugdige jaren bestu deerden, een aantal Latijnsche woorden, en geen klein aantal, werd even goed ons eigendom. Dat waren de namen van de planten, die wij in onze vrije uren buiten de stad Haarlem gingen zoeken, om ze daarna in onze plantenbussen mee te nemen naar onze kosthuizen, en daar te determineeren. En niet te vergeten de namen van de planten, die we in onze vacanties zochten, ieder van ons, In de omgeving van de boerendorpen, waar wij woonden. Wy kregen onze plantkundelessen van den directeur van de kweekschool, en bij de meesten van ons wist deze een groote liefde voor zijn vak op te wekken. Hij was er, mij dunkt terecht, op gesteld, dat wü de namen van de planten ook in het Latijn zouden kennen. Dat is mij later in Engeland meermalen uitstekend te stade geko men. Het kan my nu nog vaak verwonderen, hoe muurvast die namen er in kwamen, tezien Zóó vast, dat nu, na dertig en meer jaren, ze nog steeds zonder de minste moeite te voorschijn willen komen, wanneer ik ze toe vallig eens noodig heb. En waarom? Wij kenden geen Latijn, en de namen hadden voor ons geen beteekenls. Het waren slechts klanken, meer niet. Of ik dan mis schien zoo'n goed geheugen heb? Maar van de geschie denis en aardrijkskunde, die ik in dezelfde jaren leerde, ben ik minstens negen en negentig percent totaal ver geten. Het bovenstaande schoot me zoo juist te binnen, toen Ik een artikel over tuinen las in de Londensche Obser- ver. In het artikel werd gesproken over een plant, ge naamd Tradescantia Virginia, en plotseling schoot mij de ongetwijfeld zeer ongepaste, maar door ons jongens daarom volstrekt niet minder gewaardeerde grap te binnen, die een van ons bij zekere gelegenheid uithaalde ten koste van iemand, dien wij allen kenden, maar voor wien wy niet een al te groot respect koesterden. Deze heer was niet op de hoogte van Latijnsche planten namen, wat hem natuurlijk niet in het minst tot schan de strekte, ook niet bij ons, al waren we nog jong, en hadden we vaak een onzinnig hoogen dunk van ons zelf en onze kennis. Maar één ding namen wij hem kwalijk: hij deed, alsof hij de namen kende. „Hoe heet die plant ook weer?" had hij eens gevraagd aan een onzer, en zonder blikken of blozen was terstond het antwoord gekomen, dat, onbegrijpelijk genoeg, zonder eenige achterdocht werd geslikt: Slootkantia ordinaria. Ik weet niet, of de jongen, die dat Slootkantia er zoo vlot uitbracht de Tradescantia toen ook al kende. In elk geval maakte hij de afleiding op dezelfde manier: Slootkantia, van slootkant; Tradescantia. van Trades- cant. En over dien Tradescant, van zijn voornaam John geheeten. wil ik nu bij deze gelegenheid nog eens Iets meer vertellen, en wel om drie redenen. Ten eerste, omdat hij van afkomst een Hollander was, al was hij dan in Engeland geboren. Ten tweede, omdat hij zijn inkoopen vaak in Holland kwam doen. Ten der de. omdat hij tuinman was van beroep, en voor alles, wat met tuinen in verband staat, heb ik nu eenmaal een zwak (mussohen, spreeuwen en de kat van mijn Duurman uitgesloten.) Wij hooren voor de eerste maal van John Tradescant in het jaar 1607, toen hij In het huwelijk trad met een meisje uit. Kent. Korten tijd daarna schijnt hij als tuin man in dienst gekomen te zijn van Lord Salesbury, die hem opdroeg tuinen aan te leggen op twee van zijn 1. Van „De Noord" om in den winter den minimum prijs van de bewaarschool te verhoogen. Het Centraal Bestuur kan hiermede accoord gaan, mits de zusterver- eenïgingen ook een zelfde besluit nemen. 2. Van „De Noordwest" en van „Westfriesland" tot af schaffing van de bonnen. Het Centraal Bestuur kan zich hiermede niet vereenigen. 3. Van „Sameriwerking" om voor op bonnen verkochte producten 5 pet. extra te heffen. Slechts één der leden kan zich met dit voorstel vereenigen. De overigen ver klaren zich er tegen omdat de heffing te hoog wordt geacht Met 8 tegen 3 stemmen en 1 blanco wordt beslo ten aan de algemeene vergadering voor te stellen jaar lijks van 1 Januari tot het einde van het seizoen 2 pet. extra te heffen voor onderhandsche verkoopen en de regeling overigens onveranderd te laten. Hierna volgde sluiting. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND, Dinsdagmiddag. Morgen komt de krant uit en overmorgen is het Hemelvaartsdag. Een extra-feestdag dan zullen de menschen er op uit trekken. We mogen dus nog wel eens vertellen, hoe het met de bloemen staat, en we hebben zoo de Idéé dat er ook wat over verwacht wordt. O, die bollen! Ze beginnen zoo langzamerhand des correspondenten-nachtmerrie te worden. Als het eerste groen tusschen het dek begint te schemeren gaat hij al eens rondkijken, en informee- ren. wanneer deze Flora-kinderen haar schitterend kleed zullen toonen. Zoodra de vroegsten beginnen te kleuren, maakt hij eiken dag z'n rondrit De lezers wil len immers weten, wanneer het beste moment daar is om naar de bloeiende velden te gaan? Dan vangen zijn kansrekeningen aan, en de mogelijkheid om het beste ogenblik te kiezen voor het schrijven van de op wekking: „Komt U nou toch eens kijken!", blijkt even groot te zijn als de kans op de honderd duizend. Bloeien de narcissen volop, dan is dat een prachtig gezicht, maar schrijven we een geestdriftig artikel en komen de menschen van heinde en ver, dan voelen ze zich „bekocht", omdat er „alleen maar geel' te zien is. Nog wat wachten, zeggen we tegen onszelf. De hya cinten en vroege tulpen beginnen zóó. Als het weer meewerkt, kan het den volgenden Zondag prachtig zijn. Ja als maar het werkt niet mee en als het weer Vrijdag is (we moeten toch bij voorkeur een ar tikeltje voor de Zaterdagsche krant hebben, omdat de meeste menschen alleen des Zondags uitgaan; daar moeten we ook rekening mee houden) dan zijn we nog even ver. Alleen we loopen de kans dat de narcis sen afgesneden zullen worden, vóór men ze gezien heeft, als we nog langer wachten met schrijven. Dus bussen we op het laatste moment onzen roep: Komt naar Breezand!, in de hoop dat op Zaterdag en Zon dag de zon toch nog het wonder zal doen gebeuren en de zaohte linten der hyacinten, rosé, blauw, wit en roomgeel tusschen het groen der bladeren zal toove- ren. Zaterdag regen; Zondag regen! Er komt geen mensch! De volgende week om den anderen dag mooi voorjaars weer en de hyacinten en vroege tulpen komen haar kleuren mengen tuschen het geel der narcissen. We be sluiten nu toch maar niet weer een opwekking te schrij ven. Dan Zondagmorgen, prachtig weer! Er komen be zoekers, er komen er zelfs vrij veel 's middags drui pen ze af, letterlijk en figuurlijk. Een plasbul maakt een einde aan hun tocht tusschen de bloemen. buitenplaatsen, te Hatfield en Cranborne. In het begin van 1912 leverde Tradescant de rekening in van de „hoo rnen en planten van verschillende soort, door hem voor Mylord gekocht te Brussel en in Holland in het voor gaande jaar. Tradescant is zoo goed niet alleen te ver tellen van de inkoopen, die hij had gedaan, maar ook van zijn reis en ondervindingen. We hooren dan, dat hij de reis ondernam naar Gra- vesend, om vandaar over te steken. Dit eerste gedeel te van zijn tocht kostte hem, of liever zijn patroon, dertig centen. Heerlijke tijden! Maar hoe groot zal het salaris van Tradescant geweest zijn? De wind was tegen, toen hij te Gravesend aan kwam, en dan zat er in die tijden niet veel anders op, dan te wachten, tot de wind tot betere inzichten kwam Dat deed Tradescant dan ook, vier dagen achtereen. In dien tijd moest hij natuurlijk ergens verblijf hou den, en eten. Dat werd voor Lord Salisbury een extra uitgaven vaij één gulden twintig cent. Voor de vier dagen, wel te verstaan. Maar het verblijf in Gravesend, al was het dan mis schien een aardige vacantie voor Tradescant, was niet de reden, waarom hij was uitgezonden, en ongetwijfeld zal hij dan toch wel blij geweest zijn, toen de wind draaide, en hij de Noordzee over kon steken. Zoo be lande hij dan in Vlissingen, waar zeker weinig voor tuinlui te koop was, want we lezen, dat hij meteen doorreisde naar Delft, waar hij van Dirryk Hevesson onder andere appel-, pere- en kerseboomen kocht. We vragen ons toch even af, wanneer we dat lezen, of die boomen erg veel kans gehad zullen hebben aan te slaan, wanneer ze per slot van rekening aankwamen op het landgoed van Lord Salisbury. Daar zal toch in normale omstandigheden wel een dag of veertien over heen zijn gegaan. Eerst met een wagen naar Vlissin gen, als ze ten minste de zelfde route volgden als hun kooper. Dan wachten op een gunstigen wind. en ten slatte nog een tochtje per wagen door een flink stuk van Engeland. Maar Tradescant zal ze wel uitstekend ingepakt hebben. Hy reist vervolgens naar Den Haag en Leiden, en koopt In laatstgenoemde plaats zaad van anjelieren van een zekeren „Phalkner", om den naam te spellen, zooals Tradescant dat doet. Maar al te vast moeten we niet op de spelling van Tradescant vertrouwen, want als hij daarna doorreist naar Haarlem, komt hij daar in aanraking met Cornellis Cornellison, en het schijnt ons toe, dat hij dan wel wat al te royaal is met zijn letter. Cornellis Cornellison slijt aan Tradescant bollen. Wat wel niemand erg zal verwonderen. Hiermee staakt hij zijn reis en inkoopen in ons land, en vertrekt naar Brussel, waar hij van John Jokkett de dubbele Hepatica koopt, een bloem, zooals hij schrijft „zóó dubbel als een bloem maar kan zijn." En Jokkett levert radescant nog heel wat meer, dan alleen die erg dubbele Hepatica: lelies, irissen, tulpen (zou Cornellis Cornellison die niet gehad hebben?) en een nieuw soort aardbei. Maar met deze laatste had Tradescant geen succes. „Ons klimaat is er niet heet genoeg voor", schrijft hij later, „ik heb er in zeven jaar tijd geen enkele rijpe bes aan gezien". Wat me zeer veel pleizier doet, want ik heb onwe tend toen ter tijd wel een groot tuinman mij was voor gegaan, ook eens aardbeiplanten overgebracht van ons land naar Engeland. Wel is waar heb ik niet zeven jaar lang gekeken, of er misschien rijpe vruchten aan wilden komen, maar ln één opzicht heb ik het toch nog gewonnen van Tradescant. De mijne hebben zelfs nooit gebloeid. Van Brussel trok de Engelsche tuinman naar Pa rijs. Dat ging natuurlijk ook weer per rijtuig: acht en een halven dag. In plaatsjes als Haarlem en Brussel durfde hij er wel alleen op uit te trekken, maar in Parijs verzekerde hij zich van deskundige hulp, in den persoon van den tuinman van den Engelschen gezant. Iedereen zou dat niet zoomaar hebben kunnen doen, maar de tuinman van Lord Salisbury was niet ieder een, natuurlijk. Nu, Parijs leverde ook weer aardig wat op: oleanders, mirten granaatappelboomen, en meer .van dien aard, waarmee Tradescant ten slotte te Rouen aan boord stapte, om ze in persoon naar Hatfield te begeleiden. We zullen hopen, dat zijn aan- koopen daar alle goed gedijd hebben, en voortaan Tra descant gedenken, eiken keer, wanneer we de Trades cantia Virginica zien bloeien. En nu weer deze trieste regendagen; zijn zij geschikt, om de inspiratie voor een nieuw artikeltje te geven? Ons raam ziet uit op een veld tulpen, die bijna allen in vollen bloei staan. Een wijnroode baan, dan 'n stuk geel, verderop liohter rood, steenrood, tegen oranje aan. Maar zelfs dit mooie uitzicht kan ons thans, bij dit kik ker-weer, niet in juiste steming brengen. Alleen de herinnering aan Zondagmorgen kan ons helpen. Toen was het mooi hier! Wonderlijk, hoe de zon alles veel mooier maakt! Wat vlamde toen dat rood, hoe glanzend blinkend, bijna te scherp voor de oogen werd: dat geel der vroege tulpen. Maar wendden we ons even daarvan af, dan gaven de pastelkleuren der hyacinten en het groen der nog niet bloeiende bedden het oog weer rust. Telkens weer teekende zich, het temidden van de vel den gelegen kerkje, zoo mooi tegen den kleurigen ach tergrond af, of vormde zelf de opsluiting van het voor ons liggende bloeiende veld. En dan die vroolijke drukte van wandelaars, fietsers en auto's langs de wegen, waarvan we j.1. Zondag ook al een staaltje kregen; het was een genoegen op zich zelf. Is het niet prettig zooveel genietende menschen bijeen te zien? En vinden de fietsers bij een beetje wind en wij allen bij een buitje er geen troost in te weten, niet de eenigen te zijn, die er last van hebben; is gedeel de smart niet halve smart, zooals gedeelde vreugde dub- belo vreugde is? Lezers en lezeressen, de bloemen zijn er! Brengt gij nu de gezellige sfeer en komt in groote getale. Volgt niet enkel den gladden hoofdweg, neemt alle andere ook; het hindert niet dat ge tweemaal op denzelfden weg komt, want ge merkt toch weer andere schoonheid op, vooral als ge in tegengestelde richting van den eersten keer gaat. Koopt de versch-gesneden bloemen en ver siert er uw auto's fietsen, motors en uzelf mede, zoodat £et één groot bloemencorso wordt! NIEUWE N I EDO R P T VELD Landarbeidersbond St Deus Dedit, afdeeling 't Veld. Wederom hield bovengenoemde vereeniging een le denvergadering op Maandag 2 Mei, des avonds half 8, ten lokale van den heer Pepping aan de Weel. Aanwezig waren 20 leden. De heer J. de Jong Jnz., voorzitter, opent de verga- derig met den Christelijken groet, en besprak in korte trekken het doel dezer bijeenkomst. Hierna werden de notulen der vorige vergadering onder dankzegging goedgekeurd. Zoodra de ingekomen stukken waren voorgelezen, en de mededeellngen waren behandeld, kregen wij van onzen plaatselijken afbeiderscorrespondent, den heer J. Schiebroek, een duidelijke uiteenzetting over de steunregeling, welke aan de werklooze arbeiders in de gemeente Oude Niedorp wordt verstrekt. Deze steunregeling welke verdeeld is in vier groe pen, gaf een duidelijk bewijs aan die werkloozen, die wel of niet voor steun in aanmerking komen. Bij de rondvraag gekomen, dankte de voorzitter de leden voor de steeds gezellige samenwerking en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. LAN GENDIJK ZUIDSCHARWOUDE. Burgerlijke Stand over de maand April 1932. Geboren: Catharina, dochter van Nlcolaas van Straaten en Anna Maria Bakker. Overelden: Kornelis Kaag, oud 72 jaar, echtgenoot van Catharina Maria Baij. Pieter de Ruiter, oud 83 jaar, wed. van Elisabeth Boot. Sieuwert Voogt, oud 50 jaar, echtgenoot van Elisabeth Smit. Ondertrouwd: Cornelis Smit en Agatha heodora Leek. Klaas Hessing en Alida Petronella Weel. Gehuwd: Roelof Menkveld en Johanna Maria Tak. Z IJ P E Vergadering van den Raad der gemeente Zijpe ojf Woensdag 11 Mei 1932, des voormiddags 10 uur. Oudesluis, 1 April 1932. Mijnheer de Redacteur bij voorbaat mijn dank voor de plaatsruimte. De eenigste oplossing om uit deze onhoudbaren toe stand te geraken is? loonsverlaging. En wel te beginnen met 50 pet. bij het Vorstelijk huis. En dan 35 pet. bij inkomens boven de f 25000; En dan 25 pet. bij inkomens boven de f 10000; En dan 20 pet. bij inkomens boven de f 5000; En dan 15 pet. bij inkomens boven de f 2500; En dan 10 pet. bij inkomens boven de f 1500; En dan 5 pet. bij inkomens boven de f 1000. De belasting bij inkomens van f 900 vrij, en dan suc cessievelijk met èen klein percentage naar de hoogte tot een bedrag van 25 pet. En ook de oorlogsbegrooting met 50 pet. vermin deren. dat nu zou een groote stap zijn in de goede rich ting. Want zoo het thans gaat. maakt men den mensch tot pauperisme. Want duizenden en nog eens duizenden staatsburgers zitten in eene hopeloozen toestand, die niet is te overzien. Laat de heeren van de NederlAnd- sohe regeering eens toonen dat ook zij een hart dragen onder haar hemd, en niet zoo egoistisch optreden, maar toonen dat zij meeleven in den leer van Jezus Christus: Heb Uw naasten lief gelijk uzelve. Zij. die dit niet rekenen tot hun menschelijke plicht, kunnen zich niet scharen bij de kinderen. Gods. en zijn mijn inziens schijn-Christen. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte. J. DE GRAAF. Oudesluis. gem. Zijpe (N.H.) ZITTING VAN DINSDAG 3 MEI. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraken van 19 April. W. W. van L. S,. Bergen, hooger beroep veroordeeling t. z. overtreding art. 22 M motor- en rijwielwet, von nis bevestigd en opgelegd 3 maanden hechtenis met 3 proefjaren en bijz. voorwaarden. Gerrit A, Egmand aan Zee, hooger beroep overtre ding jachtwet, uitgesteld wegens ziekte. Jacob B., Castricum, hooger beroep overtreding art. 22 motor- en rijwietwet, vonnis vernietigd, vrijgespro ken. Verdediger was mr, de Groot. Nicolaas C., wisk, opzettelijke heling van gestolen rijwielen, alleen sehuldheling bewezen geacht, vrijge sproken. Brandkast opengescheurd. Voor een be drag van 16000.gestolen. Gisternacht is bij de firma C. R. van Sanfen en Zn., brandstoffenhandel, op de Plaats tc Den Haag, inge broken; en is cr een brandkast geforceerd en f6000 gestolen. De inbraak werd gisterochtend vroeg ontdekt, toen de werksters kwamen om het kantoor schoon tc ma ken. Zij vonden de buitendeur open staan, en toen zij binnen gingen, hadden zij ook gauw genoeg gezien, dat er onraad was. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd en was in een oogwenk ter plaatse. Bij het onderzoek vond men in een aan de achterzijde van het gebouw gelegen vertrek de brandkast, van een zeer ouderwetsch type, aan den zijkant openge scheurd. De inbrekers, want er zullen er wel meer dan één geweest zijn, hebben uit deze kast eenige trommels gehaald, die onderin stonden. In do boven- afdeeling stond ook nog een trommel, welke f2000 bevatte, maar die hebben ze blijkbaar over het hoofd gezien. In een aangrenzend vertrek hebben zij de trommels vervolgens opengebroken, na veiligheids maatregelen te hebben genomen. De vensters- van dit vertrek vond men n.1. met asbestplatcn en dekkleeden die voor de uitstalkast gebruikt worden, afgedekt. In de opengebroken trommels zat een bedrag van ongeveer f 6000.Dit is verdwenen. De dieven hebben er zich mee tevreden gesteld. Zij zijn zoo delicaat ge weest een voor de hand staand busje van het Haag- sche crisis-comité, dat eenig geld bevatte, te laten staan. Dit konden ze zich bij zoo'n rijken buit dan ook veroorloven. Hun operatie aan de brandkast heeft uitgebracht, dat deze van zeer weinig soliedc constructie was. Toen de inbrekers de buitenplaat opengescheurd had den, stuitten zij nog slechts op een plank, waarmee zij niet veel moeite gehad zullen hebben. En de kast was nog wel door de verzekeringsmaatschappij, hij welke de firma Van Santen voor inbraak was verze kerd, goedgekeurd. Een kwade verrassing! Nog niet opgehelderd is, hoe de dieven binnengeko men zijn; ook heeft men geen enkel spoor van hen gevonden. Blijkbaar heeft men met experts in het. vak te doen gehad. Dat zal, naar men mag hopen, echter niet verhinderen, dat zij gevat worden. Verscheidene dooden en gewonden. Een gevecht dat drie uur dunrde. Uit Bangkok in Siam wordt gemeld, dat gevan genen uit de Bankwkang-strafgevangenis aldaar een poging hebben gedaan om uit tc breken. Gewapend met haken en spaden, vielen zij de gevangenbewaar ders aan, die, om de orde te herstellen, gebruik moes ten maken van hun vuurwapens. Negen gevangenen werden in den loop van het gevecht, dat zich hier op ontwikkelde, gedood, terwijl aan dc zijde der po litie ongeveer 10 personen gewond werden. Drie daarvan zijn er ernstig aan toe en verkeeren in le vensgevaar. Slechts één gevangene slaagde cr in tij dens het gevecht te ontvluchten. Omtrent het verloop van het gevecht wordt na der gemeld, dat ruim 500 gevangenen gelijktijdig de bewaarders aanvielen en probeerden met bijlen de poorten van het tuchthuis in te slaan. Er ontstond een handgemeen tusschen de bewaarders en de op standige gevangenen, die versterking kregen van een groep gevangenen uit een ander gedeelte van het tuchthuis. Het gevecht duurde drie uur. Als wapens gebruikten de gevangenen bijlen en spaden, terwijl de bewaarders en de politie-versterking, die spoe dig ter plaatse was, van hun vuurwapens gebruik maakten. Behalve de negen dooden, die aan dc zijde der opstandelingen zijn gevallen, werd een dertigtal gevangenen ernstig gewond.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7