Het Openbaar Onderwijs in de Wieringermeer. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Autobusdiensten over den afsluitdijk. Meisje te De Lier ontvoerd? Smokkelaars overrijden burgemeester van Maldegem. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. T uinbouwvereeniging „Tuinbouwbelang* In de zitting van de Tweede Kamer van gister, Dinsdag, heeft de heer Mr. Oud een interpellatie ge houden over liet verwaarloozen van het Openbaar Onderwijs in de Wieringermeer. Nu daar zoo langza merhand mcnschen komen, moeten er ook scholen ko men. Ons dunkt nogal eenvoudig, het Rijk zorgt er voor dat. er Openbare Scholen komen, want de aan liggende of liever randgemeenten, zijn daarmee niet te belasten. Zoo was ook de meening van Mr. Oud, die oordeelde dat de openbare school daar de school moest zijn, totdat er bewoners genoeg zijn om te be slissen welk karakter de school zal dragen.. Het was echter de Directie der Wieringermeer die een ander systeem volgde, n.1. het in het leven roepen van een stichting, die één of meer scholen zou oprichten voor algemeen gewoon onderwijs en waarnaast godsdienst onderwijs zou worden gegeven. Dus zoo ongeveer neutrale scholen. Mr. Oud achtte dit echter in strijd met de Grond wet, want het lag z.i. niet op den weg der Overheid om het in het leven roepen van bijzondere scholen te bevorderen. Mr. Oud deed naar aanleiding daarvan de volgende vragen: 1. Op welke wijze zal ten opzichte van de Wierin germeer worden voldaan aan het voorschrift van art. 195, 4e lid der Grondwet jo. art. 19 der L.O.-wet 1920? 2. Welk is het karakter der stichting bedoeld in het antwoord in de eerste der vragen opgenomen on der no. 152 in het aanhangsel tot het verslag van de Handelingen van de 2e Kamer der Staten-Generaal, zitting 19311932, blz. 144? Op welke wijze zal in het bestuur dier stichting worden voorzien? Welke zal de richting zijn van het onderwijs, dat aan de door haar te Stichten scholen zal worden gegeven? 3. Welke is de bedoeling der verwijzing naar de alleen voor het openbaar onderwijs geldende bepaling van art. 26 le lid der L. O. wet-1920, in het antwoord op de sub 2 vermelde vragen no. 152? 4. Aan welke wetsbepaling zal de regeering de be voegdheid kunnen ontleenen om van Rijkswege de noodige schoollokalen ter beschikking van de sub 2 bedoelde stukken te stellen? 5. Zullen de kosten van instandhouding bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 voor de sub 2 bedoelde scholen uit de overheidskas worden vergoed en zoo ja, uit welke overheidskas? 6. Is de minister van oordeel, dat de voorwaarden bedoeld in de eerste zinsnede van art. 195 der Grond wet nog elders zijn geregeld dan in den vierden titel der L. O.-wet 1920, en zoo ja, waar elders meent de minister die regeling aan te treffen? Meent de minister, dat de Grondwet het verleenen van bijdragen uit de openbare kas toelaat ten behoeve Zitting van Dinsdag 3 Mei. DE BEROEMDE BERGER BADKOETS VERSCHIJNT WEER TEN TOONEELE. Veroordeeling tot f 1 boete of 1 dag gerequi- reerd. Op de zitting van den kantonrechter te Alkmaar van 25 November 1931 verscheen onder meer ook Mr. N. J. van L., advocaat en procureur aldaar, aan wien bij dag vaarding was tenlaste gelegd overtreding van artikel 49 B der verordening, regelende het bad- en strandle ven van Bergen aan Zee. gepleegd op 6 Augustus 1931. De heer Mr. van L. had zich alstoen, gekleed in bad- costuum bij paal 33 in de Noordzee begeven en was hij nu doorgezwommen tot Brighton, dan was er misschien niets te doen geweest, maar na zich een 25 meter in zee te hebben verwijderd te hebben, keerde de bader naar het strand terug en werd alstoen tegen hem procesver- haal opgemaakt, omdat hij zich zonder gebruik te heb ben gemaakt van een badkoets of badtent, op het strand had ontkleed, teneinde in badkostuum een zeebad te nemen. Het laat zich denken, dat de advocaat niet naliet zich krachtig te verdedigen tegen deze z.i. onjuiste tenlaste legging en werd door hem gewezen op de vreemde ter minologie van het bewuste artikel, dat sprak van zon der badkoets of badtent te hebben gebaad. Het was naar zijn meening ongerijmd om een bader te willen verplichten zijn lichaam te moeten omhullen met een badtent of badkoets, zooals het aldus geredigeerde ar tikel verplichtte. Mr. van L. vermeende dan ook, dat deze verordening niet verbindbaar kon worden geacht en hij dus van rechtsvervolging zou moeten worden ontslagen. Een conclusie, waarmede ook de ambtenaar Mr. Tack zich kon vereenigen, reden waarom het Openbaar Ministerie iequireerde tot ontslag en den kantonrechter verzocht de verordening onverbindbaar te verklaren. De kantonrechter nam zijn uitspraak 14 dagen in be raad en op 4 December schriftelijk vonnis wijzende, achtte de kantonrechter het desbetreffende artikel ab soluut niet absurd, wees er op dat de verordening door Ged. Staten was goedgekeurd en prijzenswaardig kon worden geacht omdat daardoor de orde en zedelijkheid op het strand werd beschermd. Mitsdien was de kan tonrechter van oordeel dat die verordening wettig tot stand was gekomen en* dus volkomen rechtsgeldig en verklaarde hij alzoo den verdachte schuldig en veroor deelde hem tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Het is duidelijk dat de veroordeelde als pur sang jurist In dit een principieele kwestie rakende vonnis niet be rustte en in cassatie kwam b'1 den Hoogen Raad der Ne derlanden, die daarop besliste, dat de zaak moest wor- d-n verwezen naar de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar voor een nieuw onderzoek hetwelk heden door de meervoudige strafkamer werd ter hand genomen. Mr. van L. bracht in deze hoogerberoepzaak een Aiietal verweermidelen naar voren. «*i oa eerste plaats beriep hij zich op artikel I straf recht:; Geen feit is strafbaar, dan uit kracht van een voorafgegane wettelijke bepaling. Appellant vermeende dat het bedoelde artikel in de verordening der gemeente Bergen zoodanig was gere digeerd, dat van een wettelijke bepaling niet kon wor den gespreken. Voorts aohte pleiter de verordening in strijd met artikel 135 der gemeentewet, omdat zij niet kon worden geacht te zijn in het belang der openbare orde en zedelijkheid en gezondheid. De appellant erkende het geïncrimineerde feit, be houdens een kleine onjuistheid in de dagvaarding De docr mr. van L. naar voren gebrachte gronden tei zij ner verdediging werden nader door hem toegelicht, o. m. met verwijzing naar prof. Simons, wat de redelijke inhoud van het desbetreffend verordeningsartikel be trof. De zich ontkleedende bader zonder badkoets of tent, is strafbaar, doch niet hij, die zich ontkleed op het strand, en geen gebruik maakt van een zeebad Ten slotte concludeerde appellant tot ontslag van van algemeen vormend O. L. O., dat niet voldoet aan de voorwaarden in voormelde bepaling der Grond wet bedoeld? De minister antwoordde dat men gezocht had naar een tijdelijke oplossing tot het oogenblik dat de toe stand zich had geregeld, dat voldaan kon worden aan de wet. Er is alleen een stichting gevormd met het doel om tijdelijk te voorzien in de behoefte aan algemeen vormend lager onderwijs en aan gods dienstonderwijs. Het bestuur der Stichting bestaat uit 2 vertegenwoordigers d»r Directie der Wieringer meer, een van het Ger., een van het R.-K. en een van het Christ. onderwijs De beschikbaarstelling van schoollokalen berust niet op bepaalde wetsartikelen. De Stichting heeft aanspraak op de vergoeding be doeld in art. 101 der L. O -wet. Art. 195 van de Grond wet geeft deze school geen aanspraak, maar het ar tikel verbiedt niet dat het Rijk zonder bepaalde aan spraak iets doen mag. (Beweging in de Kamer en de heer Ketelaar roept dat dit een schandaal is). De minister vervolgt dat hierbij de gelijkstelling formeel wordt in acht genomen en aan de materieele strekking wordt niet tekort gedaan. Mr. Oud verweet den minister te lijden aan een ont stellend wanbegrip. De minister van onderwijs is de verantworodelijke persoon met de directie der Wie ringermeer. Het heeft er alle schijn van of de minis ter de overheidsschool een onding noemt van de bijzondere. Dat is in strijd met de grondwet Deze nieuwe school noemt spr. een wangedrocht. Als de minister een ander systeem wil, dan is wijziging der Grondwet noodig. Thans druischt alles in tegen de eerlijke overeenkomsten der pacificatie en wordt op de openbare school het stempel gedrukt van een bepaalde ricHting. De pacificatie is door dezen mi nister opgezegd. Mr. Oud diende een motie in, waarin een openbare rijksschool voor de Wieringermeer werd gevraagd. De heeren Ketelaar, Eerdman, mej. Groeneweg ver oordeelden de houding van den minister, zijn optre den is zeer bedenkelijk. De heeren van de rechterzijde hielden den minister- de handen boven het hoofd, er was, aldus de heer Zuring (r.-k.) niets gebleken van behoefte aan een openbare school in de Wieringermeer. De heer Zijlstra (a.-r.) meende dat er alle reden was tot tevredenheid, nu er een school komt voor alle richtingen. De minister betoogde nogmaals dat het hier geen principieele kwestie gold. Tegen een rijksschool wa ren allerlei bezwaren en daarom werd de motie ont raden. Deze kelderde dan ook met 47 tegen 31 stemmen, rechts tegen links. rechtsvervolging en tot niet-veröindbaartieidsverkla- ring der verordening. De heer Oficier noemde evenwel het betoog niet sterk en vermeende dat de dagvaarding juist en geen obscuur libel was. Overigens ontkende de officier dat bet de bedoeling was van den wetgever, dat iemand zich met een bad koetsje of tent op den nek in zee moet begeven, al hoewel spreker grif wilde toegeven, dat het bewuste artikel niet gelukkig was geredigeerd. Ook met de oevrige punten van verweer, betrekking hebbende op art. 135 der gemeentewet, kon de offi cier zioh niet vereenigen en werd gerequireerd op nieuw recht doende, den appellant te veroordeelen tot f 1 boete ot 1 dag hechtenis. EEN LEVERANCIER VAN HANDEN VOL WERK! Hoeren begunstigers in het genre van den 19-jari- gen arbeider Jos K. te Wieringen dragen er zeker niet weinig tne bij. dat de Edelachtbare Heeren rech ters der arrondissementsrechtbank te Alkmaar voor- loopig nog niet op non-activiteit zullen worden ge steld. Hij stond op 29 December '31 terecht wegens ver wonding van zijn dorpsgenoot Jan Rendering, die hij op 4 Octiber 1931 met een mes 'n por in de rechter borst zou hebben toegebracht. De plaatselijke genees heer beschouwde deze aanraking als een gewone verwonding, maar ze was in ieder geval toch ernstig genoeg om Jozef voor de meervoudige strafkamer te brengen. Er werd als toen 4 maanden gevangenis straf gevorderd, doch daarmede was dat lied nog niet uit, nog lang ook niet. want de zaak werd aange houden tot 22 Maart en alstoen nogmaals uitgesteld tot de zitting van heden. De 4 getuigen waren weer plichtgetrouw present, doch niemand was naar 'n herhaald verhoor nieuws gierig. De heeren waren voldoende ingelicht. De officier had geen reden om van zijn eisch: ver oordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf, ai te wij ken. Uitspraak 10 Mei e.k. ONGEBROKEN VITALITEIT VAN EEN VEE TEELT-VETERAAN. De 67-jarige heer Mathijs B., veehouder te Broek op Langendijk, geeft ondanks zijn meergevorderden leeftijd, nog altijd blijk van onverminderde levens kracht. die ook heden op de zitting der meervoudige strafkamer weer duidelijk naar voren kwam. De heer B. was namelijk op 12 Febr. door den Kantonrechter veroordeeld tot f60 boete of 60 dagen, omdat hij op 25 Juli een hem tobehoorend wrak schaap met eigen hand van het leven zou hebben beroofd, zonder van dit moorddadig bedrijf aan de desbetreffende autori teiten te hebben kennis gegeven, zoodat hij in con flict kwam met de. vleeschkeuringswet of iets der gelijks van legislatieven aard. De heer B. had echter naar zijn meening niet an ders dan de veterinaire wetenschap gediend, want hij had het geslachte dier volgens de regelen der kunst „geopereerd" en was tot de overtuiging geko men, dal dit schaap aan geen ernstige afwijking lij dende was geweest, weshalve hij geen bezwaar had gemaakt het vleesch aan zijn knecht A. de Wever en andere uitverkorenen cadeau te geven. De tamelijk bemoeizieke politie en justitie scheen het echter aan de noodige waardeerin? te ontbreken, althans werd de heer B. tot bovengemelde boete veroordeeld, nadat de heer Ambtenaar, die heelemaal geen ahnung schijnt te hebben van de nooden des landbouw volks, de kaas in nog dikker hompen had willen snijden eri 100 pop of 50 dagen had gerequireerd. De veroordeelde nam echter met die 40 procent ra bat ook geen genoegen en beproefde in hooger be roep zijn geluk bij de meervoudige strafkamer, die heden zoo wewillend was. deze appèlzaak in behan deling te nemen. Gelijk in eerste instantie werden gehoord als getuigen de veldwachter Nieuwenhuis en den arbeider De Wever, die van het verboden schapenboute had gesnoept. Voorts geen veranderingen en geen nieuwe licht punten ten voordeele van den als steeds opgewekten appellant. De reden van het hooger beroep was de onmenschelijk hooge boete en den treurigen toestand in het veehoudersbedrijf. De heer B. memoreerde droe vig dat zijn inkomsten hard achteruit gingen. Hij kon onmogelijk bepalen welk huishoudgeld zijn echtge- noote zoo wekelijks ontving. De president, die graag cijfers hoort, naam met de ze ontwijking geen genoegen. Begrijpt niets van de omstandigheden eens gezochten veehouders! Ten slotte betoogde de heer B. dat hij buiten zijn handel, uit noodzaak dus nimmer en café bezoekt- De heer Officier voelde niets voor strafverandering en requireerde bevestiging van het vonnis a quo. Uitspraak a.s. Dinsdag. (Vervolg in het volgend nummer.) In een onzer vorige nummers deelden wij reeds een en ander mede omtrent de concessieaanvragen, welke de Algemeene Transportonderneming A. T. O. heeft gedaan bij Ged. Staten van Noordholland en Friesland voor het exploiteeren van een autobusdienst AlkmaarLeeuwarden, zoodra de weg over den af sluitdijk aan de Zuiderzee gereed zal zijn gekomen. Thans verneemt de „Tel." nader, dat de aanvrage voor zoover deze Friesland betreft, op Donderdag 2 Juni a.s. des voorm. 10 uur in het gouvernements gebouw te Leeuwarden in behandeling zal komen. De bedoeling van de A T. O. is een autobusdienst AlkmaarLeeuwarden te exploiteeren in afwachting van de tot standkoming van den spoorweg over den afsluitdijk. Is deze spoorweg eenmaal gereed geko men, dan beoogt de A. T. O. met haren autobusdienst slechts zoo noodig aanvullend te blijven rijden. Het laat zich aanzien zoo deelde men ter be- voegdcr plaatse aan genoemd blad mede dat de weg voor het gewone verkeer over den afsluitdijk ge- ruimen tijd vóór den spoorweg gereed zal komen. En met het oog daarop heeft de A. T. O. deze aanvrage ingediend. Het zal dan immers mogelijk zijn direct in de verkeersbehoeften te voorzien. Wanneer de spoor weg eenmaal gereed gekomen is. kan de A. T. O. in samenwerking met de Spoorwegen het verkeer op de meest economische wijze dienen. Intusschen zijn meer soortgelijke aanvragen in be handeling genomen. Sedert Maandagavond 7 uur wordt in De Lier bij Delft de Sjarige Annie Boers vermist. Het meisje heeft omstreeks dien tijd de ouderlijke woning verla ten en is sindsdien niet meer gezien. Den geheelen nacht heeft de politie, geassisteerd door burgers, den omtrek afgezocht, waarbij ook gebruik is gemaakt van een speurhond. Ook zijn verschillende vaarten in de gemeente afgedregd, echter zonder resultaat. Thans wordt vermoed, dat de kleine is ontvoerd. Zij is gekleed in een groene trui, blauwe plooirok, pompadour schort, grijze kousen, witte gymnastiek schoenen. Ze heeft een blozend bol gelaat en is blootshoofds. Nog steeds geen spoor. Nader wordt uit Delft gemeld: Den geheelen dag gisteren heeft de politie met be hulp van tal van burgers de vaarten en slooten in de omgeving van De Lier afgezocht naar het sinds eergisteravond vermiste 8-jarige meisje Annie Broers. Tot nog toe heeft dit zoeken echter geen resultaat op geleverd, zoodat steeds meer vermoed wordt, dat het meisje ontvoerd is geworden. De politie heeft enkele sporen gevolgd, die leiden naar Amsterdam, doch een definitief resultaat is heden nog niet verkregen. V.D. verneemt uit Gent: Gistermorgen kwamen uit de richting Neder land twee veewagens, beladen met vaarzen over de Belgische grens. Op de somimatiee van de Belgische tolbeambten veinsden de chauffeurs te stoppen, doch plotseling reden zij met groote snelheid weg. De broer van senator Ceulenaere, die burgemeester van Malde gem ls, liep over den steenweg. Hij werd door een der wagens gegrepen, tegen den gTondgeslingerd en op slag gedood. Twee mannen konden, door de douane worden gepakt. In den namiddag werdien zij gevanke lijk naar Gent overgebracht. Het was hun bedoeling het vee te smokkelen. SCHAGEN, 4 Mei 320 Geldekoeien (mag.) f 80—240, 35 idem (vette) f 180—250, 70 kalfkoeien f 140—260, 50 pinken f 40—90, 79 nuchtere kalveren f 310, 102 overhouders f 1220, 51 lammeren f 410, 8 bokken en geiten f 3—8, 24 var kens (magere) f 47, 33 idem (vette) per Kg. 1620 ct., 70 biggen f 25, 10 konijnen f 0.75, kippen f 0.501, EIERVEILING SCHAGEN. 4 Mei. Aangevoerd zijn 140 partijen 162000 stuks kipeieren, 10 partijen 1500 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip eieren f 2.102.20, bruine f 2.20—2.40, eendeieren f 2—2.10. De veiling duurt voort. PURMEREND, 3 Mei 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 9 stapels Boerenkaas f 19.50 en 1 stapel Goudsche f 18 per 50 K.G. In totaal 10 stapels, wegende 2500 Kg. Handel stug; 2764 Kg. boter f 0.85—1 per K.G. Vee: 569 runderen, w.o. 230 vette 6874 ct. per Kg., 311 melk- en geldekoeien f 110270, handel stug; handel runderen matig; 3 paarden f 70 130, handel stug; 57 vette kalveren f 0.801, handel matig; 678 nuohtere kalveren slacht f 416, fok f 8— 41, handel stug; 539 vette varkens, voor de zouterij 16 cent en voor de slacht 1621 ct. per Kg., handel vlug; 87 magere varkens f 310, handel stug; 183 biggen f 25. handel stug; 330 schapen f 1422, handel stug, 233 lammeren f 610, handel stug; 40 boken; kip eieren f 2.152.65, eendeieren f 2, piepkuikens f 0.85— 0.95. Eierveiling: 32920 kipeieren a f 2.30—2.60. 787 st kipeieren b f 2.10—2.20, 22084 eendeieren a f 2—2.30, 1330 broedeieren f 2.20. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend GA. Aanvoer: 194657 endeieren f 2.102.25, 190040 kip eieren: 70<80 Kg. f 3.10—4.10, 65—66 Kg. f 2.60—2.80, 63—64 Kg. 2.40—2.60, 60—62 Kg. f 2.30—2.60, 58—59 Kg. f 2.20—2.40, 56—57 Kg. f 2.20—2.30, 53—55 Kg f 2.10- .30, 5052 Kg. f 2.10—2.20, 45—49 Kg. f 2—2.10. WARMENHUIZEN, 2 Mei. Aangevoerd: 19300 Kg. roode kool le kw. f 0.702.30. 2e kw. f 0.60, 1500 Kg. gele kool le kw. f 3.50—3.80, 2e kw. f 1.60, 13900 Kg. witte kool f 0.70—1.10, 200 Kg. aardappelen f 1.30. NOORDSCHARWOUDE, 3 Mei. Aangevoerd: 93300 Kg. roode kool f 1.103.40, 2e kw. f 0.60—1, 118600 Kg. D. witte kool f 0.60—1.10, 55200 Kg. gele kool f 2.10-5, 2e kw. f 0.60—2.30, taaie gele f 1.40 —2.50. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Mei. Aangevoerd: 30000 Kg. roode kool f 0.802.50, 20000 Kg. gele kool f 2.504.60, 53000 Kg. Deensohe witte kool 1 0.60—L ALKMAAR. 3 MeL Aardbeien f 0.250.27 per doos, andijvie f 4.505.60, bloemkool I f 20—27, H f 12—17, gele kool f 2—3.60, kropsla f 5.50—8.20, 2e soort f 1.20—2.90, per 100 stuks, prei f 3.604.40, rabarber f 16, raapstelen f 2.102.60, radijs f 4.205.80, selderie f 2.104.40, wortelen f 16 per 100 bos, postelein f 1.021.63, spinazie f 0.100.37, wit lof I f 2.05—3.15. H f 1—1.45 per bakje; roode kool f 1.10 —4.30, per 100 Kg., dubbele spercleboonea f 55 per 100 pond. HET PLAATJE. Dinsdagmorgen is door de damesleden van de Ouder, commissie, onder leiding van haar voorzitter den heer G. Rempt aan de kinderen van de nieuwe openbare lagere school, het metaalplaatje, waarop is afgebeeld de nieuwe school, uitgereikt. De kinderen werden bovendien nog verrast mete en reep chocolade. Ter completeering van ons verslag over de officiW|e opening van de school, diene nog dat de Oudercommi». sie ter versiering van het inwendige van het gebouw een palmplant heeft geschonken. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Rinse Rus. oud £4 jaar. klerk bij <je waterleiding, wonende te Schagen en Francina van der Graaf, 25 jaar, zonder beroep, wonende te Hasselt POLITIE: Gevonden: een armbandhorloge. Verloren: een don. blé armband. Inl. ter secretarie. DONDERDAG 5 MEI. NED. HERV. GE3IEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Seylijn. Julianadorp en Huisduinen, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der V» NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond 7 uur vergaderde de tuinbouwven eeniging „Tuinbouwbelaug" ten huize van den he* J. de Bakker alhier. De voorzitter, de heer G. Barten, opende de verga dering met een woord van welkom tot leden en pers Over de aardappelsorteering zal nog overleg me! „Koophandel" worden gepleegd. Behandeling Beschrijvingsbrief N.M.p, Het bestuur stelt voor om de Maandagmarkt te b* vorderen door bij een overvoerde markt van Zater dag een zeker aantal nummers te laten liggen. Bij de bespreking werd opgemerkt, dat ook d» vrachtschippers en vrachtauto's onder dc regeling dienen te vallen. Het werd wenschelijk geacht om in December 10 van het goed aan te voeren, doch daartegen werd op gemerkt, dat „vraag en aanbod" een woordje mee spreken. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Het Bondsbestuur stelt voor om de noodige slap- pen te doen tot het verkrijgen van garantieprijzen voor eenige hoofdproducten, met name de vroeg aardappelen en koolsoorten. Niet alleen de Landelijke organisatie, doch ook de L.T.B. en de Holl. Mij. vat Landbouw zullen gevraagd worden aan de actie dee te nemen. Gewezen werd op het adres van den Chii Boeren- en Tuindersbond, en het was beter gewees dat deze organisatie eerst overleg met de overige of ganisaties had gepleegd. I Het vorostel werd aangenomen, doch met de aan vulling, dat dit niet alleen op kool en uien zal slaan: Het Bondsbestuur stelde voor het marktpercentar! met 1 te verhoogen ter vorming van een fond voor de vernietiging der onverkocht blijvende piJ ducten. Er zal aan de provincie een zelfde bijd worden gevraagd. Door den heer J. Ootjers werd op het groote be~ van deze zaak gewezen en wellicht wordt hoogs 1 gevraagd. Na een korte discussie wordt het voorstel aa~ nomen. De L.T.B. Hecrhugowaard stelde voor het besli wat in de vorige vergadering is genomen betreff het veilen van nep en booncn. na den midda te voeren. Het prae-advies. wat een afwijzing van dit stel inhoudt, werd aangenomen. Nieuwe Niodorp, Sint Maarten en Waarland en streken stellen voor. dat de vertegenwoordiging' het Bondsbestuur afhankelijk wordt gesteld van ds veilingsomzet,. doch dat dit naar het ledental wotlj geregeld. Het prae-advies van het Bondsbestuur om stts recht te verleenen bij een omzet van f 100 per jü' werd aangenomen. „Nieuwe Niedorp en Omstreken" stelt voor een zamenlijke actie te voeren voor de verlaging der las ten, die op den grond drukken. De vergadering gitf er in mee. De vereen. „Nieuwe Niedorp en Omstreken" stddi voor een verzoek tot de regeering to richten, tot oprichting van oen Staatshpyotheekbank met geen hoogere rente dan de Postspaarbank geeft. Het Bondsbestuur adviseert dit niet in de veiling?- organisatie te behandelen, welk advies werd afin- genomen. „Dc Eendracht" te O-udkarspel stelde voor. alles die voorstellen op de Bondsvergadering in behande ling te near.en welke ons direct belang als veilingwe ganisatie raken. Het H.B. was het hier volkomen mee eens. Enkele stemimen gingen op die het voorstel te ver strekkend vonden. Na eenige gedachtenwisseling werd het voorstel 27 tegen 15 stemmen verworpen. 2 stemmen blancn Dezelfde veTeenlging stelde voor. te trachten een ln het leven te roepen om den uitvoer van kool plan en zaden te verbieden. Het Hoofdbestuur wil graag een onderzoek plaatse instellen, in hoeverre we hiermede succes to nen inbogsten. De vergadering ging met het praeadvies van bondsbestuur mee. Hierna is aan de orde het voorstel dezer vereenlgif een algemeene actie in te zeten, teneinde een wetawfr ging te verkrijgen ten aanzien van de kosten der ciale wetten, waardoor deze niet meer worden bezotfl ten laste der bedrijven, doch door een belastinghef* I naar het inkomen. Tevens de gelijkstelling te verkrf I van werkgever en eigenwerker met den werknemer f aanzien van het genot van een ouderdomspensioen f uitkeering bij ziekte en invaliditeit voor zoover zijnf komen niet meer bedraagt dan een bij een wet vaat' stellen norm. Bij de bespreking over dit onderwerp wordt gewW- op het verschil van meening dat t.a.v. deze zask zustervereenigingen bestaat en de vraag werd tensloW gesteld of het nog iets zou uitmaken voor de A. R- men het volgende voorstel aannam, waarvan het taat hetzelfde zal zijn. Dit voorstel behelsde het aandringen bij de regeerW om die maatregelen te treffen waardoor de NederW" sche tuinbouwers en producenten een voldoende staanszeker'neid wordt gegarandeerd, zoodat zij ook 1 geval van ziekte en invaliditeit niet noodlijdend beM4- ven te zijn. Het praeadvies van het hoofdbestuur werd met 29 gen 16 sternen verworpen. Dit verwees naar 't w0 stel van „De Eendracht" beschikbaarstelling Amnw salpeter a f 4 per 100 Kg. Er werd beschikbaar gesteld vanwege het té 64 zakken a 75 Kg. Ammonsalpeter tefeen f 4 per Kg., welke onder de leden zal worden verdeeld. A meer aanvragers zijn dan 64, zal worden geloot. De gelegenheid tot inschrijven werd 0Pcn*f9l,i, en ook na de vergadering kan men zich nog opg Als afgevaardigden naar dc algemeene ver^ c werden de heeren G. Barten K. Wagenaar w van Dijk, IJ. Kaan, J. Vlug. G. Bakker Oz„ Aor. Geus en H. Swager gekozen. Plaatsvervanger heeren K. Langendijk en A. Barten ,0| Bij de rondvraag wordt machtiging VGrle "j-verS8 aankoop van een nieuwen ijsboeier, waaJ'nG: enfci opmerkingen worden gemaakt over meststorten, enz.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8