fxl\co BERTELS iliencei Nitiis- Mratntit- Lnliiiillil. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. Tentoonstelling Nederlandsch fabrikaat. Federatie Hollands Noorden. Bekendmakingen. Typhoon teistert Annam. DOUMER'S OPVOLGER. DE VERKIEZINGEN FRANKRIJK. IN Engelsch vliegtuig door den bliksem getroffen. Een hotel uitgebrand. tiWjf „enten Kerkdief op heeterdaad betrapt Dinsdag 10 Mei 1932. SCliGEII 75ste Jaargang No. 9068 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno< inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ai De Nefa-tentoonstelling. Onze lezers hebben in het nummer van Zaterdag j.1. in onze advertentie-kolommen kunnen lezen, dat in de week van 18 tot en met 26 Juni a.s. in onze gemeente zal worden gehouden een tentoonstelling van Nedcr- landsche fabrikaten. Ongetwijfeld zullen velen zich hebben afgevraagd, wat is dat nu voor tentoonstelling en welk doel wordt daar nu mee beoogd? Inderdaad betreft het hier iets nieuws op tentoon- etellingsgebied en het is helaas maar al te waar dat de slechte economische toestand, ook in ons land, het plan om deze tentoonstelling te houden, heeft doen rijpen. Het optrekken van dc tariefmuren door het buiten land. het om alle mogelijke redenen weien onzer pro ducten, met de daaruit voortvloeiende werkloosheid in diverse bedrijven en ondernemingen, dat alles heeft bij \elen de vraag doen stellen of het nu lang zamerhand geen tijd wordt voor represaille-maatrege len. En waarom, zoo vraagt menigeen zich af, blij ven wij, vooral onder deze omstandigheden, maar zulke trouwe afnemers en vooral afneemsters van de diverse buitenlandsche producten? Zijn de producten uit het buitenland soms zooveel beter in kwaliteit of zijn de prijzen zooveel goedkoopcr? Vol strekt niet, aldus het antwoord op deze vraag; liet Ne derlandsch fabrikaat kan zoowel wat prijs als wat kwaliteit betreft, de concurrentie met liet, buitenland glansrijk doorstaan. Het is de sleur, wellicht ook bij velen de aantrekkingskracht, die al wat een vreemde naam heeft, blijkt te bezitten, ja zelfs de onwetend heid dat men een buitenlanclsch product koopt, welke da vraag naar de buiteulan<ische producten en fabri katen doet bestendigen. Maar dan is het toch de plicht van ons allen om de belangstelling voor onze Neder- pdsche producten op te wekken! Het zijn al deze overwegingen geweest, die enkele Sonen het plan hebben doen opvatten om het pu- k meer van nabij in kennis te brengen met de schillende Nederlandsche fabrikaten en de eerste daad was om zich, met dit doel voor oogen, te wen den tot de Vereeniging „Het Nederlandsch Fabrikaat", te 's-Gravenhage gevestigd. En deze vereeniging was dra bereid om hare volle medewerking te verleenen bij het houden van een groote tentoonstelling van al leen Nederlandsche fabrikaten. Een commissie bestaande uit dc N.V. J. C. Boldoot te Amsterdam, Mercurius v.h. Gebr. Laan te Wormer- veer. Onrust en Hoorn te Zaandam en den heer J. G. van Barneveld, grossierderij te Schagen, werd ge vormd, en nadat besloten was deze tentoonstelling te houden te Schagen, zijnde het centrum van nage noeg geheel Westfriesland het gebied tusschen Den Helder-Alkmaar-Medemblik, toen toog deze com missie met groote voortvarendheid aan den arbeid. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal zor gen voor een filmavond, de secretaris dezer vereeni ging zal een spreekbeurt vervullen, medailles wor den beschikbaar gesteld, inslaande opschriften zul len worden verstrekt, kortom deze vereeniging zal al 't mogelijke doen om deze tentoonstelling te doen slagen. En dat onze grootste firma s met het doel en de strekking van deze tentoonstelling sympathisee- ren blijkt wel uit de nu reeds ontvangen toezeggin gen om aan de tentoonstelling deel te nemen. De z.g. „Nefa"-tentoonstelling zal worden gehou- i den in de groote garage van den heer C. Boontjes, op het Noord, een perceel dat 900 M2. ruimte biedt I en voor tentoonstellingsgebouw uitstekend geschikt [is. De reeds ontworpen plattegrond van de tentoon Stelling waarborgt een voortreffelijke indeeling, Waarbij ook gedacht is aan een gezellig zitje, met [strijkje en wellicht een dansgelegenheid. De tentoonstelling zal op Zaterdag 18 Juni. des middags om half 4 worden geopend en wordt dan gedurende de geheele kermisweek gehouden, een tijdvak gekozen omdat dan vele bezoekers van bui- j ten naar onze gemeente komen. Met deze mededeelingen moeten we voorloopig vol- Staan. De commissie is vol goeden moed en gaarne wekken we op om het streven dezer commissie, in sll? opzichten te steunen. Zooals uit de advertentie in j ^no. van Zaterdag jl. bleek, moet de aangifte voor l' -Nefa" geschieden vóór 22 Mei n.s. bij den secre- ^Vden heer J. G. van Barneveld. btPRACTISCHE TOEPASSING VAN DE WIN- ,fi£LSIXtTIN' GS WET Het ij zeiter een gelukkige gedachte geweest van het «tuur van onze Schager Handeldrijvende en Indu- "eële Middenstandsvereeniging om de leden, zoowel s de overige belangstellenden in en uit Schagen wat. meer van de Winkelsluitingswet te doen ver- 'en. Donderdagavond zal daartoe in „Cérès" de heer L. - i ui$ n plaat» choentj i weer es za?* werk iesch n dece: oné ;rdwenc i nooit want *eI over, t ilet ver van der Leeuw, adjunct-directeur van den Kon. «ci ueeuw. W.Middenstandsbond een lezing houden over: De Pactische toepassing van de Winkelsluitingswet, i i00r nadere bijzonderheden raadplege men de adver- tent'« in dit nummer. kaar de betuwe. *[iet op 15, maar op 22 Mei zal de tocht van Sparta's UUr naar de Betuwe plaats hebben. °fdercommissie o.l. school. vergadert de Oudercommissie van de lieuwe^6 ,*jagere School in een der lokalen van de benoem" °01, °'a' zal aan de onie worden gesteld de hedin?lnS Van bestuursleden wegens periodieke af trek va Va^ ^evr- HartogLangedijk en wegens ver- den Bth if heer KarnPman- Voorts zal het te hou- Biaken eest een onderwerp van bespreking uit- De federatie Hollands Noorden van den Bond voor Staatspensionneering vergaderde Zondag te Scha gen onder voorzitterschap van den heer C. de Vries. Na met een gepast woord te hebben geopend, volgt de lezing der notulen, die werden goedgekeurd. Voorzitter deelt mee, dat de propaganda dezen win ter gehouden onder de rechtsche groepen niet veel resultaat heeft opgeleverd. Met instemming werd begroet de mededeeling dat den heer Limpers bij zijn jl. huwelijksjubileum een cadeau was geoffreerd. Het jaarverslog werd daarna uitgebracht, dat weer blijk gaf van een flinke activiteit in het belang van de Ouden van Dagen. De heer Limpers was, zooals werd meegedeeld, door de afd. Wieringerwaard candidaat 'gesteld voor het Hoofdbestuur. De rekening over 1931 sloot met een batig saldo van ruim f33. Dat beteekendo bij 1930 vergeleken een achteruitgang van ruim f50. De rekeninig werd na het uitgebrachte rapport der daarvoor benoemde commissie, waarvan de heer J. Stins dc woordvoerder was, goedgekeurd. De heer II. Limpers werd benoemd tot afgevaar digde naar de algiuneene vergadering van den Bond Besloten werd dat de Federatie zal steunen de can- didatuur voor het Hoofdbestuur van de heeren Lim pers en Cloeck te Alkmaar. De Federatie Alkmaar zal dan de candidaat van Schagen steunen. Van hel voorstel-Drachten om een politieken raad in te stellen, wordt geen heil verwacht. Tevens werd besloten om zich niet aan te sluiten bij de gecombineerde federatie Noordholland. Wel werd goedgevonden zooveel contact met andere federaties te zoeken als noodig mocht blijken. Pogingen zullen worden aangewend om een mee ting te houden op Texel. Daar zal men dan trachten een afdeeling op tc richten. Ook op Nieuwe N'iedorp zal in deze nog eens een aanval worden gedaan. Heeft de Bondsfilm propagandistische waarde werd gevraagd. Voorzitter meende dat de strekking van deze film zeer goed was en ieder kon worden aanbe volen. Hierna sluiting. „LYCURGUS" EN DE TURNWEDSTRIJDEN. Bij het bestuur van de gymnastlekvereen. „Lycurgus" alhier is van het seoretariaat van den Turnkring Hol lands Noorderkwartier bericht ingekomen, dat bij con troleering van de telstaten der op 24 April j.1. gehouden turnwedstrijden is gebleken dat aan de eerste afd. Meisjes van „Lycurgus" niet een vierden prijs moest worden toegekend, doch een tweeden prijs en nog wel met het mooie resultaat dat het puntenverschil slechts bedroeg met de afdeeling, die een eersten prijs ver wierf. Bovendien werd nog een vijfde prijs toegekend aan de tweede afdeeling Meisjes van Lycurgus. EEN SCH3TEREND SUCCES. Onze Harmoniekapel deed Zondag, onder leiding van haar Directeur, den heer Dol, mee aan het Concours te Wieringen. Onze Kapel behaalde in de afdeeling Uitmuntendheid een len prijs met 166% punten. 's Avonds in den eeerwedstrijd behaalde de Harho- nie een 3den prijs met 60 punten. TENNISSEN. Zondag had de competitiewedstrijd plaats tusschen Schagen en Krommenie. Schagen wint met 43. Hieronder volgt de uitslag in onderdeelen: Mr. Buiskool verliest van Buma 26, 16. Nonnekes wint van Kuijk 64. 79, 61. Mej. Igesz wint van Mej. Labberté 64, 36, 62. Mej. Igesz en Mr. Buiskool winnen van Mej Lab berté en Buma 64, 75. Mej. Boontjes en Nonnekes verliezen van Mevr. Buma en Schol 64, 46, 46. Mr. Buiskool en Nonnekes winnen van Buma en Kuijk 4—6, 6—3, 6—2. Mej. Igesz en Mevr. Mol verliezen van Mej. Labberté en Mej. Botterop 26, 16. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jan Tije, zoon van Jan Tijsma en Maria Cornelia Cats. Overleden: Grietje Spaans, oud 79 jaren, echtgenoote van Dirk Smit. Indienen rekeningen 1931. Burgemeester en Wethouders van Schagen verzoeken hen, die over 1931 nog iets hebben te vorderen van de gemeente Schagen, in het bijzonder wat betreft vorderin gen ten aanzien van den bouw en de inrichting van de nieuwe Openbare Lagere School, hun rekeningen in te dienen vóór 15 Mei a.s. SCHAGEN, 7 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. Cornelissen. De Secretaris. Roggeveen. Eenige honderden slachtoffers. De Fransche minister van koloniën heeft meegedeeld dat een typhoon in Annam versoheidene honderden doo- den en gewonden gevergd heeft. Straten en bruggen zijn vernield. De verbindingen zijn verbroken. Het draad- looze station is verwoest, evenals aan de kust, waar de storm het ergst was, de vuurtoren, zoodat ook het scheepvaartverkeer gestremd is. Het inlandsche dorp Oana is weggevaagd: ook het dorp Dran is verdwenen twee Franschen en 65 inlanders zijn daar verdronken. PAINLEVé TREKT ZICH ALS CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP TERUG. De verkiezing van Lebrun thans zoo goed als verzekerd. Parijs. Painlevé, die op verzoek van zijn vrien den officieel toegestemd had in een candidatuur voor het presidentschap der republiek, heeft gisteravond laat zijn candidatuur weer ingetrokken. Dit besluit van Painlevé beteekent, dat morgen bij de verkiezing door de Nationale Vergadering (tenzij te elfder ure nog een ander candidaat wordt gesteld) al leen de Senaatsvoorzitter Lebrun candidaat is, zoodat deze laatste tot president van de Fransche republiek zai worden gekozen. Verklaring van Painlevé. Painlevé heeft na een bespreking met het bestuur van de radicale Senaatsfractie en zijn politieke vrien den de volgende verklaring aan de pers verstrekt: Vele afgevaardigden, die den wensch koesterden, el- ken eventueeler. tweespalt tuschen den door de oude Kamer te kiezen president en de Kamer in haar nieu we samenstelling te vermijden, hadden Painlevé drin gend verzocht zich candidaat te stellen voor het presi dentschap, om den overgang van de eene Kamer naar de andere te vergemakkelijken. Deze overweging schijnt echter door talrijke republikeinsche senatoren niet te worden gedeeld, daar zij voor alles wenschen, dat het stellen van een tweede candidatuur wordt vermeden. Daarom heeft Painlevé hedenavond zijn vrienden mede gedeeld, dat hij zich niet candidaat wenscht te stellen. LINKSCHE KAMERGROEPEN DE ABSOLUTE MEERDERHEID VEROVERD. P a r ij s, 9 Mei (V.D.): In den afgeloopen nacht om streeks 1 uur werd het volgende totaalresultaat van de eerste en tweede verkiezingen bekend. Dit resul taat betreft 602 van de 605 kieskringen. De getallen tusschen haakjes geven het aantal ze tels in de vorige Kamer aan. Onafhankelijken 5 (8) Ren. dem. Unie (groep Marin) 76 (90) Links Republikeinen (Tardieu) 72 101) Onafhankelijk republikeinen 28 (26) Volksdemocraten Kath. Volkspartij 16 (19) Radicaal links en onafh. (incl. groep Franklin Bouillon) 61 (90) Radicaal socialisten 156 (109) Soc.-republikeinen en Fransche soci alisten (Painlevé-de Monzie) 36 (32) Socialisten 129 (112) Communisten 23 (15) Onder de niet-herkozen afgevaardigden bevindt zich Hennessy, sociaal-republikein en Bouilleux-Lafont, de vice-president der linksrcpublikeinen. Volgens dezen uitslag hebben dus dc linksche Ka- mergroepen de absolute meerderheid veroverd. Op 600 meter hoogte. Alle inzittenden on gedeerd. Kort na het vertrek van het vliegveld te Croydon is de blimsem ingeslagen in een der groote vliegmachines van de Empire Airways, die de verbinding Londen Parijs onderhouden, aldus wordt uit Londen aan de „Tel." gemeld. Het vliegtuig, dat den naam Horatius draagt, bevond zich op ongeveer 600 meter hoogte, toen dit merkwaardige ongeluk, dat geen menschenlevens kostte, plaats had. De antenne werd door den bliksem getroffen en viel ter aarde, terwijl het radiotoestel nabij den piloot vlam vatte en geheel uitbrandde. Ook de vensters van de srtuurcabine werden volkomen vernield, terwijl twee der propellers werden beschadigd. Er bevonden zich 13 passagiers aan boord, die geen van allen werden getroffen en volmaakt kalm bleven. Het vliegtuig is naar Croydon teruggekeerd, waar de passagiers on middellijk in een ander vliegtuig overstapten om de reis naar Parijs opnieuw te ondernemen. Jeugdig kellne in 'n vlaag van verstands* verbijstering den brand aangestoken. Gistermorgen werd op de vierde verdieping van het hotel „De Oude Hoorn" tc Oud-Beijerland brand ontdekt. Het vuur breidde zich, niettegenstaande de brandweer die uit alle macht bestreed, snel uit, met het gevolg, dat de drie bovenverdiepingen in een uur tijds ongeveer uitbrandden. De eigenaar van het hotel is tegen brandschade verzekerd. De kellner heeft tegenover den eigenaar bekend, dat hij den brand heeft gesticht. Hij is gearresteerd na door de politie te zijn verhoord. Vermoedelijk heeft, de jongeman gehandeld in een vlaag van veistands- vernijstering, daar hij zich den vongen dag reeas zon derling heeft gedragen. Toen de echtgenoote van den hotelier namelijk in het hotel iets ging halen, werd zij opgeschrikt door een ontzettend lawaai in een der bovenste verdiepingen van het hotel. Zij spoedde zich naar boven en trof den kellner aan, terwijl deze met een bijl bezig was het meubilair van de kamer te vernielen. De vrouw kreeg den indruk, dat de kellner in abnormalen toestand verkeerde en wist den jonge man te overreden naar beneden te gaan, waar hij spoedig rustiger werd. Zeqqen de pluimveehouders daarom voeren wij Bertels' Opfokvoeders en Kunstkorrel, de kuikens groeien er beter van en ze kosten ons tot a.d. leg nog niet de helft, dat is ft.' minder per kip: en van de Kunst- korrels leggen de kippen méér en grooter eieren, die nog geen l1/. cent aan voeder kosten en de dieren blijven in beter conditie. Ze leggen kwaliteitseieren, daar vischmeel is vermeden. Het is een lichtstraal in dezen crisistijd. Laat U niet wat anders aanpraten! 43 jarige proefnemingen: Onze voeders zijn samengesteld uit de beste biologisch beproefde grondstoffenze bevatten de noodzakelijke vitaminen en de juiste dosis mineralen, voedingszouten enz. waarvan Prof. Dr. Frei zegt: „dat een tekort leidt tot degeneratieverschijnselen „n.1. onvruchtbaarheid, verminderde levens vatbaarheid, onvoldoende ontwikkeling enz. Tevens worden de resultaten vermeld door de toevoeging van de juiste dosis verkregen „n.1. „meer weerstandsvermogen tegen ziekten, (coc- „cidiosus, pullorum, leucaemie of witbloedziek- ,,te) en in het algemeen verbetering van den „gezondheidstoestand der dieren en vergrooting „der eierproductie." Wat U ook voert, beproef 8—14 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U is over tuigd van den beteren groei der kuikens en grooter eierproductie der kippen. Prijzen' per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr. 1 f6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 130 dagen Kuiken droogvoederbak in iederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 48 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kuxistkorrel No. 1 22 °/0 eiwit, 6 °'o vet. volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 °/0 eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren: op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12°/0 eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. 6.- volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasuitloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen per stuk f 1.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uw plaats; indien daar niet voorradig direct a.d, fabriek. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. Bij het lichten van offerblokken. Het gebeurde den laatsten tijd in Haarlem her haaldelijk. dat in de katholieke kerken offerblokken en bussen met kaarsengeld door onbevoegden wer den gelicht, wien dan bedragen lot ongeveer f40 in handen vielen. De Haarlemsche recherche vond in het zich her haald voordoen van deze diefstallen aanleiding, in alle kerkgebouwen rechercheurs verdekt op te stel len teneinde den man op heeterdaad te kunnen be trappen. Zondagmiddag is zij hierin geslaagd. Arrestatie van den man kon echter niet dan na een verwoede worsteling in de kerk aan het Spaarne plaats vinden. In deze kerk kwam 's middags een man, die zich naar de offerbussen begaf en deze trachtte open te breken. De verdekt opgestelde rechercheur wilde den man arresteeren. Hierbij ontstond tusschen beiden een hevige vechtpartij en deze zou waarschijnlijk in het nadeel der politie zijn geëindigd, als niet bij de worsteling een groote plateelvaas en een kandelaar waren omgestooten, die op den steenen vloer in grui zelementen vielen. Dit wekte de aandacht van den eenigen man, die zich verder in het kerkgebouw be vond en van de worstelpartij niets gehoord had tot op het oogenblik van het stukvallen. Deze oude man haalde spoedig hulp van buiten, waarna men den inbreker wist in te rekenen. Het bleek te zijn een 29-jarigcn werklooze timmermans knecht uit Halfweg. TWEE KINDEREN DOOR GASBEDWELMING BEWUSTELOOS. Doordat een hond in een perceel aan het Wolf en Dekenplein te Utrecht een gasslang had losgetrok ken, hebben twee kinderen van vier en zes jaar, die alleen thuis waren, ernstig gevaar geloopen door gasvorstikking om het leven te komen. Gelukkig be merkte een juffrouw het gevaar. Do kindertjes wa ren reeds bewusteloos en zijn naar de Rijksklinieken overgebracht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1