Alum» Nieuws- Alittttitii- Lalntllii Arpad Moldovan EEN WAARSCHUWING AAN DE WERELD. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. RUSSENDUIN ALS KINDEROORD. MEISJE VERMOORD. „Akron" poogt te landen. LEVENDE AUTOMAAT. Inbraak in kerk en pastorie. Opzienbarende verklaring van Gorgoeloff. Een kind als een wolk De bomaanslag te Sjanghai. De Fransche wraakmaatregelen. Donderdag 12 Mei 1932. SCHAKER 75ste Jaargang No. 9070 COURANT. fiit blad verschijnt viermaal per weck: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentien nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend» DIT NUMMER BESTAAT ÜIT VIER BLADEN Binnenkort zal de verbouwing worden aanbesteed. Zooals bekend heeft het Bio-vacantieoord te Ber gen aan Zee aangekocht het groote kasteel „Russenduin", vroeger het eigendom van den heer Aug. Janssen. Bovendien heeft men daarbij ge kocht 13 H.A. duingrond. Dit groote gebouw, dat op het hoogste duin ligt. zal ingericht worden voor va- cantieoord. Het zal. wanneer de verbouwing is vol tooid in gebruik worden gegeven aan het Centrale Genootschap, dat er de leiding zal hebben. Er zal dan plaats zijn voor 90 kinderen in groepen van driemaal dertig. De financiering zal echter geschieden door de. Stichting Bio-vacantipoord. zonder subsidie van de overheid. Den 24ston Mei a.s zal de aanbesteding van de ver bouwing plaats hebben. Deze verbouwing is ont worpen door den architect Ilarry Elten. In de par terre van dit, nieuwe, moderne vacantieoord zal ko men een ontvanghnl en garderobe, de woning voor de directrice, ontvang- en dienstkamers, een eetzaal, een speelzaal voor de kinderen, waar ook gelegen heid zal bestaan bioscoopvoorstellingen te geven. Op de eerste verdieping komen de slaapzalen voor de drie groepen, ieder van 30 kinderen. Op deze zalen komen moderne waschgelegenheden. Op dc tweede verdieping wordt in hoofdzaak het dienstpersoneel gehuisvest en dient als opsla'gplaats van verschillende goederen. In een lager gelegen ge bouw komt een gymnastieklokaal en een zwembas sin van 50 a GO vierk Meter water oppervlakte. Dit nieuwe kindcrvacantieoord zal dus voldoen aan de meest moderne cischon, terwijl daarnaast naar de grootste eenvoud wordt gestreefd. Het zal winter en zomer in gebruik zijn. I Wanneer dus do volgende week in alle bioscopen Weer zal gecollecteerd worden, weet men het goede doel, waarvoor men geeft. Een afschuwelijk drama op een eenzamen landweg onder Eindhoven. Het lijk van een 19-jarig meisje in een greppel ge vonden. Haar verloofde verdwenen; ook vermoord of de dader? Onder voormalig Strijp bij Eindhoven heeft zich Dinsdagavond op een eenzamen landweg een afschu welijk drama afgespeeld. Ongeveer half acht was de 19-jarigo Johanna de Groot, vermoedelijk in gezelschap van haar verloofde, den 21-jarigcn werkloozen C. de Bar, uitgegaan. Toen zij om half tien nog niet was teruggekeerd, stelden de ongeruste ouders met behulp van omwonenden een onderzoek in, dat evenwel geen resultaat had. De politie werd niet gewaarschuwd. Gisterochtend werd bekend, dat in dc vroegte een boer uit Wintelre op den Heuvelschen dijk, een een zamen weg in de nabijheid van het nieuwe verbin dingskanaal EindhovenWilhelminakanaal, in een greppel langs den weg het lijk van het meisje ge vonden had, dat een gapende wonde aan den hals vertoonde. Sporen op den weg wezen uit, dat aan den moord een hevige worsteling moet zijn voorafgegaan, waari)ij liet slachtoffer veel bloed verloren heeft. Ook aan de handen waren talrijke verwondingen. Op het lijk vond men een briefje, waarop met vaste band geschreven was: „Het meisje is vermoord door onbekende personen en de jongen van het meisje vindt men verderop". Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die onder leiding van den commissaris, den heer Brinkman, een uitgebreid onderzoek instelde, geholpen door burgers, van wie sommigen een politiehond bij zich hadden. Hoe men echter ook zocht, den jongeman heeft men uiet kunnen vinden. Het is niet uitgesloten, dat de werklooze verlofo- tegen wien men zeer zware vermoedens koestert, door het briefje de aandacht van de politic in een be paalde richting heeft willen afleiden. Drie manden mee de lucht ingetrokken. j Twee van hen dood neergevallen. -V'u.n Reuter uit Kampkarney in Californië meldt, het Amerikaansche marineluchtschip waar- v*n wij deze dagen meldden, dat het in een storm geraakt en afgedreven gisteren een poging ge daan om te landen. Drie leden van het landingspersoneel van het lucht- P' die touwen uit het luchtvaartuig hadden gegre- ■.en' werden de lucht ingetrokken, toen de „Akron" Potseling weer losrukte en omhoog scihoot. Twee van en vielen onmiddellijk neer en werden bij den val gedood. De derde hield zich vast, ongeveer honderd eter onder het luchtschip hangende. Hij werd al- us tot een hoogte van tweeduizend meter meegevoerd e „Akron" moest tot deze hoogte klimmen om uit te ei naar een nieuwe landingsplaats. Het is de be- anning gelukt, den aan het touw hangenden man b'nnen boord te halen. Na ,,Altronheeft nog steeds niet kunnen landen. laru^81" 'v- D- nog meldt, zou een nieuwe poging tot n? worden genomen tegen zonsondergang, v- De „Acrom" zal landen, jïp Washington: ®fndahi0Ihmandant Van het luchtschip „Acron", Re in ken-n'i ft de marine-autoriteiten er draadloos van ney (h"-3«eGSteld' dat ^13 op vliegveld Camp Kear- tenpi»^ v DieSo) een tussohenlanding zal maken, «nelnde brandstof in te nemen. ORIGINEEL IDEE VAN EEN SLACHTOFFER DER WINKELSLUITINGSWET. Hoe het publiek Zondags toch aan zfjn „boerenjongens" en „schilletjes" kwam. De pas ingevoerde winkelsluitingswet heeft vele zin nen gescherpt om een weg te vinden teneinde toch te kunnen verkoopen zonder met den rechter in aanraking te komen. Een buitengewoon amusant staaltje hiervan lezen we in de ..Msb.": Een eerzaam handelaar in wijnen en gedistilleerd, wo nende aan den Boschweg te Gouda, die zich door de inwerkingtreding van de winkelsluitingswet niet alleen -rnstig in z'n zaken zag bedreigd,maar ook medelpd«*" had met het publiek, omdat het nu op de Zondagen zijn natje zou moeten missen, wenschte, ondanks de wet. de menschen en zich zelve te gerieven en dies kondigde hij per advertentie in een buurtblaadje en door middel van vlugschriften aan. dat des Zondags zijn cliënten door middel van een automaat, die in het kozijn van een der ramen van zijn woning was geplaatst, zich het genot van een verfrisschende of geestrijke drank zou kunnen verschaffen. Nu is een automaat in onze dagen van op do spits gedreven efficiency een heel gewoon st.raatmeu- bol geworden. Doch de automnat van dezen handelaar was er een van bijzondere makelij. Hij had hier of daar in de schuur een oude deur ge vonden, waarin hi.i met ware vakkennis netjes een twin tigtal gleuven en daaronder een flink gat had gezaagd, dat met een schuif kon gesloten worden. Wanneer nu, zooals zijn .proclamatie" luidde, in een der genummerde gleuven een bepaald bedrag, het kwam er niet op aan door welke geldstukken het werd gevormd, wend ge worpen, zou het verlangde artikel uit het gat te voor schijn komen. Voor den oppervlakkigen toeschouwer was deze auto maat, behoudens dan zijn houten constructie, niets ver dachts. En zij, die het benoodigde geld stortten, ont vingen prompt hun wijntje, schilletje, boerenjongens, ad vocaat of biertje, zonder te vermoeden, dat de goocheme handelaar, die in de huiskamer tö midden van zijn voorraad, rustig den loop der gebeurtenissen achter zijn „automaat" zat af te wachten, hun wenschen vervulde. De zaak marcheerde puik en onze handelaar zou ge wis nog meer plezier van zijn vindingrijkheid hebben, ware het niet geschied, dat het geval de aandacht van een politie-agent had getrokken. Deze vertrouwde 't zaakje niet te best; dooh ook hij waagde een kans en het geheimzinnige ding tooverde hem een fleschje spuit in handen. Hij bracht, zooals een goed dienaar der wet betaamt, terstond zijn superieuren op de hoogte van het hem overkomen avontuur en weldra kwam 'n recher cheur het vreemde ding aan een onderzoek onderwer pen. Evenals zijn collega betaalde hij den cijns, doch vermoedelijk zag hij een glimp van de hand van den milden gever, althans hij belde bij den handelaar aan en verzocht om opheldering. Deze weigerde inlichtingen te versohaffen, zloh op zijn beroepsgeheim beroepende. Hoe hij ook aanhield, de wonderbare automaat mocht hij niet „van binnen" zien en onverrichter zake kon hij naar de binnenstad terugkeeren. Doch de politie had den handelaar „door" en Maandagmorgen werd hem een tijding gebracht, dat zijn verschijnen voor den com missaris van politie op zeer hoogen prijs zou worden gesteld. De commissaris ondervroeg hem, en de man. na van zijn wonder te hebben verteld, bekende, dat hij voor automaat had gespeeld. De politiechef, die zijn bewon dering voord en genialen uitvinder niet verborg, gaf hem met een vriendelijk gezicht een berisping en beloofde de zaak blauw-blauw te zullen laten, als hij beloofde zijn kunsten niet weder te vertoonen en langs een anderen weg trachtte voor zooveel mogelijk, reoht voor fcich zei ven te verschaffen. Het genie, dankbaar voor deze onverwachte welwil lendheid, heeft thans in een hoekje van zijn magazijn het corpus delicti aan een spijker opgehangen en is voornemens het slechts als „aandenken" te bewaren. Ruim f500 buitgemaakt. De sleutel uit de slaapkamer van den pastoor gehaald. Volgens gewoonte kwam Dinsdagmorgen om kwart over zes uur de koster van de R K. kerk te Bovenkerk in de pastorie om de bewoners te wekken. De koster heeft zelf een sleutel van het huis, zoodat hij de eerste was, die op dezen dag de benedenverdieping van de pastorie betrad. Een geweldige schrik wachtte hem daarbij. Dc benedenverdieping vertoonde spo ren van "n bezoek, dat dieven 's nachts aan dc pasto rie hadden gebracht. Deuren van kasten, laden ston den open en ook in de keuken lag veel overhoop. Het eerste werk van den koster was de trap op ie rennen cn den pastoor ie waarschuwen. Deze die den koster zoo haastig de trap hoorde opkomen, riep hem uit zijn bed toe waarom hij zoo'n haast maakte, of hij misschien te laat was. Maar het antwoord dat de kos ter den pastoor gaf, maakte den pastoor duidelijk, dat. de zaak heel wat erger was. In alle haast werd de politie van Amstelveen ge waarschuwd die met burgemeester Colijn verscheen om een onderzoek in te stellen. Intusschen had men een nieuwe ontstellende ontdekking gedaan. Toen de koster aan do kerk kwam. vond hij ook daar de deur, .welke toegang geeft tot de sacristie open, even als de deur. welke van de sacristie naar de kerk voert. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat de die ven door het verbrijzelen van een ruit in een der deuren aan de achterzijde de pastorie zijn binnen gedrongen. In de slaapkamer van den pastoor werd de sleutel van zijn bureau uit zijn pantalon gehaald, waarna uit die bewaarplaats een fö00 werd in bezit genomen. Een bedrag van f2300 in een der laadjes ontsnapte aan de aandacht. Eenig zilverwerk werd verzameld, doch niet meegenomen. Er zijn wel vingerafdrukken gevonden, maar verschillende door elkander, zoodat ze geen aanwijzing geven. Langs een houten brug, die van de waranda over een gedeelte van den tuin naar de sacristie voert, heb- j ben de inbrekers de kerk bereikt. Het Fotografische Atelier van le Nieuwe Niedorp, zal beide Pinksterdagen geopend zijn Pinkster-Zondag namiddag van 1 tot 10 uur. Pinkster-Maandag DEN GEHEELEN DAG tot 's avonds 10 uur. Dienstbode hoorde onraad. De eenige van dc bewoners, die, hoewel zonder te beseffen wat het was, iets van de inbraak heeft be merkt, was de dienstbode. Zij is in den loop van den nacht wakker geworden, doordat zij beneden hoorde loopen en deuren hoorde piepen. Dit was voor haar nog niet dadelijk een reden, om onraad te vermoe den. Het is in een pastorie namelijk een gewoon ver schijnsel, dat de pastoor of de kapelaan des nachts uitgaan voor een bediening. Toen de dienstbode ech ter vond, dat liet lawaai beneden nog al erg was, heeft, zij liet licht aangeknipt. Niet onmogelijk is het, dat do dieven dit gehoord hebben en daarna onmid- delijijk de plaat hebben gepoetst. De dienstbode heeft het althans bij het aanknippen van het licht gelaten, zoodat men moet aannemen, dat zij daarna niets meer gehoord heeft. De moordenaar van president Doumer. Ook de Duitsclie en de Tsjechische presi dent gevaar geloopen, doch in Frankryk werd hem de gunstigste gelegenheid gebo den. V.D. verneemt uit Parijs: Gorgoeloff heeft gisteravond tegenover den rechter van instructie verklaard dat hij het voornemen heeft gehad, of Doumer, of Hindenburg, of Masarijk te ver moorden. In Frankrijk evenwel werd hem de gunstigste gelegenheid geboden. Bovendien heeft hij vroeger het plan gehad den Sovjetgezant te Parijs Dowgalewski dood te schieten. Toen Lenin nog leefde heeft hij voortdurend met de gedachte rondgeloopen de wereld van dezen man te bevrijden. Het verhoor van den moordenaar heeft overigens niet veel aan het licht gebracht. Gorgoeloff beweert nog steeds zonder aanstichting en buiten medeweten van anderen of helpers te hebben gehandeld. Te Parijs is men van meening dat de opzienbarende mededeelingen van Gorgoeloff met de noodige om zichtigheid moeten worden beschouwd. Men gelooft dat Gorgoeloff de bedoeling heeft door zijn verklaring het parket te suggereeren dat hij niet goed bij zijn verstand is. Onderzoek naar Gorgoeloff» verleden. Ten einde het verleden van den moordenaar van President Doumer geheel te kunnen reconstrueeren, heeft het ministerie van Binnenlandsche Zaken Woensdag een hoog politieambtenaar per vliegtuig naar Praag gezonden ten einde daar een onderzoek in te stellen. wordt ook Uw baby, als hij zijn slaapje maar ongestoord kan genieten. En slapen doet het, wanneer U de roodc, gesmette en stukke plekken van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25. Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Bekentenis van de Koreaansche bommen werpers. V.D. verneemt uit Sjanghai: De gearresteerde Koreanen, die beschuldigd worden van den bomaanslag op dc Japansche vertegenwoordi gers, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij verklaren niet alleen den moord op Sjigemoetsji te hebben voorbereid, doch eveneens die op de generaals Nakamoera en Oejada, ten einde de imperialistische beweging van Japan in het Verre Oosten tegen te werken. De bommen hebben zij zelf in Korea vervaar digd. Eenige relatie met liet communisme bestaat niet. CHINEESCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Elf leden van de bemanning verdronken. Uit Sjanghai: Een Chineesch stoomschip is op weg van Coeroega naar Kamtsjatska in een typhoon geraakt en ge strand. Elf leden der bemanning zijn verdronken, ze ventien personen konden door een Japansch stoom schip worden gered. EEN OCEAANREUS AAN DEN GROND. De „Berengaria" bij het binnen komen in de haven van Southampton vastge- loopen. Uit Londen: De Britsche Oceaanreus „Berngaria" is op de thuis reis» van New York bij het binnenkomen in de haven van Southampton aan den grond geloopen. Het schip, dat geen averij hoeft opgeloopen, kon na een uur door zes slcepbooten weer vlot gemaakt worden. DR. BRÜNING OVER ONTWAPENING EN HERSTEL. Duitschland'» recht op gs_ jke behandeling inzake ontwapeaiimg. In de gister gehouden zitting van den Duitschen. Rijksdag kwam des middags onder algemeene span ning de Rijkskanselier Dr. Brüning aan het woord. Hij verklaarde over de buitenlandsche politiek wei nig te zullen zeggen, aangezien Donderdag de Com missie voor Buitenlandschej Zaken zou vergaderen, waar over deze kwesties uitvoeriger en in vertrouwe lijker vorm gesproken zal kunnen worden. Dr. Brü ning zou zich derhalve thans slechts tot twee kwes ties beperken, en wel tot de Ontwapeningsconferentie en het Herstelvraagstuk. Hij kon zulks te meer doen» omdat hij reeds Zondag j.1. voor de Buitenlandsche Persvereeniging over een aantal kwesties van buiten landsche politiek had gesproken. „Er wordt sterke critiek geoefend op het tempo der onderhandelingen ter ontwapeningsconferentie te Genéve, aldus dr. Brüning. Ik heb reeds gezegd, dat het zeer begrijpelijk is, dat de zenuwen der volken dit tempo der conferentie op den duur niet kunnen ver dragen. Toch valt er wel een zekere vooruitgang te bespeuren en heb ik een aanzienlijke toenadering tot Duitschlands standpunt kunnen constateeren. Wij behoeven de verantwoordelijkheid voor onze hou ding tegenover de wereld niet te vreezen. Ontwapening, herstelkwestie en wereldcrisis kunnen niet van elkaar gescheiden worden en zijn zoo belangrijk dat het lot der geheele wereld er voorloopig va afhankelijk is." (Applaus). De taak der Ontwapeningsconferentie is dan ook een wereldtaak geworden, doch voor Europa heeft zij een zeer bijzondere beteekenis. Het zou onjuist zijn wanneer men de zaak zoo voorstelde alsof in Europa pas nu met de verwerkelijking der Ontwapening wordt begonnen. Reeds 12 jaar geleden is de Ontwapening begonnen toen men Duitschland en zijn voormalige bondgenooten als inleiding tot de algemeene ontwapening dwong. Echter is het Ijij dit begin altijd gebleven, zon der dat men de noodzakelijke consequenties er uit trok. De wanverhouding der bewapeningen heeft geleid tot een steeds toenemende spanning in de politieke atmos- pheer der geheele wereld. In totaal is Europa thans on danks de ontwapening van Duitschland en zijn vroegere bondgenooten het hoogst bewapende continent en ver geleken met de jaren voor den oorlog zijn de bewape ningsuitgaven steeds gestegen. Uit deze positie spruiten vanzelfsprekend de Duitsche ontwapeningseischen voort. Wat wij willen is de alge meene ontwapening en herstel van de Duitsche gelijk- gereohtigheid. Beide doeleinden zijn zoo nauw met el kaar verbonden, dat zij feitelijk één enkel doel vormend Duitsche gelijkrechtigheid door algemeene ontwapening. Bij een beschouwing over de herstelbetalingen waar van de crediteurlanden hopen, dat Duitschland die over eenige jaren weer zal hervatten, wees Brüning op het gevaar, dat er voor de wereld bestaat, indien men met het uitstellen der oplossing nog weken of maanden, wacht. Geen economische constellatie zal van deze con sequenties verschoond blijven. Hetkomt er op aan zon der overdrijving in de komende weken iederen bui-ger in iederen staat te wijzen op het gevaar, dat de wereld bedreigt. (Bijval bij de regeeringspartijen). Met een patentgeneesmiddel is noch in Duitschland noch elders iets te verbeteren. Ik ben met mijn medewerkers geheel toegankelijk voor iedere soort critiek. Ook al is zij nog zoo scherp, slechts een critiek kan ik niet toelaten, een critiek die geen rekening houdt met de handhaving van de weerstandskracht van .het Duitsche Volk en den bul- tenlandschen politieken toestand. De situatie in de wereld kan slechts gewijzigd wor den indien klaarheid zal zijn gebracht in de herstel en ontwapeningskwestie en wanneer de wereld het waanzinnige systeem der vernietiging van het inter nationale verkeer en den handel weer verlaat. 134 LIJKEN GEBORGEN, 170 VAARTUIGEN VERGAAN. Tengevolge van den wervelstorm in Indo- China. Naar het agentschap Inclo Pacifique uit Hanoi meldt, is door den jongsten wervelstorm ook in een andere provincie groote schade aangericht. Tot nu toe zijn 134 lijken van inlanders door de zee aange spoeld en geborgen. 170 visschersvaratuigen zijn ver gaan. BOERDER IJ.. GEDEELTELIJK INGETROKKEN. -• VOOR VERSCHE GROENTEN Elf AARDAPPELEN BLIJFT HET VER BOD GEHANDHAAFD. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs, de Fransche regeering het bij decreet van 18 April j.1. als represaille tegen den door Groot-Brittannië Duitschland en Nederland genomen maatregel tot we ring van den Coloradokever ingestelde verbod van in- en doorvoer van versche groenten, consumptieaardappe len, levende planten, bollen, knollen en wortelstokken uit genoemde landen heeft ingetrokken, voorzoover be treft de levende planten, bollen, knollen en wortelstok ken, afkomstig uit Nederland. Voor versche groenten en consumptieaardappelen blijft het verbod derhalve nog gehandhaafd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1