Zwerftochten in het vaderland. Scbagen let op uwSaack. ARBEIDSBEMIDDELING. springt voor den Kapitein, dien zij hartstochtelijk lief heeft, in de bres, door zich op te offeren en Chang te belooven met hem mee te gaan. Inmiddels is de trein voor vertrek gereed. Hue Fey, het Cliineesche meisje, begeeft zich naar het station, waar zij Chang opwacht, en hem met een dolk neersteekt. Harvey snelt het gebouw binnen, en redt Shanghai Lily uit de handen van haar bewakers, waarna de trein zich in beweging zet. Harvey is uiterst koel tegen Shanghai Lily, daar de schijn geheel tegen haar is en hij niet weet dat zij slechts om hem te redden in Chang's aanbod had toegestemd. Zij bekent echter alles aan Carmichael, con zendeling, die eveneens onder de passagiers is. Deze brengt Harvey onder het oog dat hij een geheel verkeerde meening van de vrouw koestert. De express is in Shanghai aangekomen, en de pas sagiers gaan hun weg. Eerst dan begrijpt Captain Harvey dat Shanghai Lily op het punt staat voorgoed uit zijn leven te verdwijnen. Hij beseft dat. hij haar boven alles liefheeft, en zij besluiten hun verzoening met een langen kus. Naar wij vernamen, schijnen er in Den Haag plannen aanhangig om ons kantongerecht op te heffen. De be zuinigingswoede, die tegenwoordig in Den Haag heerscht en die alles aanpakt om het platteland, dat toch al tot zijn nek in de misère zit, nog dieper in de put te trap pen, men denke aan posterijen, onderwijs enz., heeft thans weer als object voor bezuiniging gekozen het op heffen van enkele kantongerechten. Daaronder is dan ook het kantongerecht van Schagen. Wat dat voor onze gemeente, maar niet minder voor onze gansche omgeving aan last en kosten meebrengt, behoeven wij hier niet nader te releveeren. Voor alle kantongerechten etc .etc. zou men dan naar Helder moeten. Wij mogen er zeker wel aan herinneren dat eenige jaren geleden ook reeds een plan aanhangig was om Schagen van zijn kantongerecht te berooven. Toen is door een comité onder leiding van onzen burgemeester Cornelissen met kracht tegend it plan geageerd en al mocht men dan geen kantonrechter in Schagen krijgen, het kantongerecht als zoodanig bleef behouden. Wij twijfelen er niet aan of ook ditmaal zal alles weer worden gedaan om Schagen als centrumgemeente van een wijd©- omgeving zijn kantongerecht te doen be houden. Laat ons gemeentebestuur. Middenstandsvereeniging, Alg. Belang de handen ineenslaan, contact zoeken met de buitengemeenten om te doen wat maar eenigszins gedaan kan worden voor het behoud van ons kanton gerecht. Denkt er om, er is groote haast bij de zaak. Let op: do it nowü GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. L. Lutjeharms. slaagde dezer dagen voor het diploma Algemeene Wettenkennis, afd. Justitia. MARKTOVERJHCHT. De aanvoer van vette koeien was een Donderdag j.1. behoorlijk. De prijzen iets beter, tot 32 ets. Handel goed er waren ook weer Amsterdammers De handel in gelde en kalfkoeien was ook heel goed. Wat had de bekende koopman R Schoen, alhier weer monster beste beesten aangevoerd. Groninger koeien dat was de moeite waard die te bekijken, nu hij had er veel succes mee De handel in pinken was zeer vlug. In pinkstieren was ook wel handel. Veel nuchtere kalveren voor dezen tijd werden er aangevoerd, handel stil. Oude slachtschapen van 812^;ld.. weinig handel. Overhouders stug. Lammeren voor weide golden 1 47, lammeren voor den slacht f 812. In bokken en geiten weinig handel. De handelin vette varkens was vlug, prijzen beter, 1012 ets., en het gevolg was dat de biggen en schram men ook iets beter verkocht worden, dus dat leeft ook weer even op. Op de kippenmarkt bij 't oude, prijzen hetzelfde, wei nig aangevoerd. STAATSPEN SIONNEERIN G. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Schagen van den Bond voor Staatspensionneering in lokaal „Cérès" onder voorzitterschap van den heer H. Woudenberg. Het was een slecht bezochte vergadering, geen der le den was opgekomen; alleen het bestuur was aanwezig De Voorzitter opende met een woord van welkom, zijn teleurstelling uitsprekende over de slechte op komst. Hij deelt mede, dat door het bestuur een pro- paganda-actie op touw is gezet voor het werven van nieuwe leden.en dat de resultaten van deze actie reeds merkbaar zijn. De laatst gehouden propaganda-avond is. gezien de tijdsomstandigheden, gratis toegankelijk gesteld en trots dat was het bezoek gering geweest. De rekening van den penningmeester over 1931 sluit met een ontvangst van f 515.17 en een uitgaaf van f 439.80, alzoo een batig saldo van f 77.37. De afdeeling telde op 31 December 1931 288 leden. De aftredende bestuursleden, de heeren Woudenberg en Lutjeharms worden bij acclamatie herbenoemd. Aangezien de agenda voor het bondscongres, te houden op 17 Mei a.s. te Amsterdam niet belankrijk is en de kasmiddelen der afdeeling niet ruim zijn, wordt besloten dit jaar geen afgevaardigde te zenden. Als afgevaardigde naar de federatievergadering wordt benoemd de heer Woudenberg, als plaatsver vanger de heer K. Leguit. Getracht zal worden, in samenwerking met particu lieren, dit jaar weder een rijtoer te organiseeren vcor ouden van dagen en daarvoor beschikbaar te stellen de gelden van den bloempjesverkoop, die het vorig Jaar gehouden is. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. NOG. De Mei-vergadering van de afdeeling Schagen van het N.O.G. droeg een bijzonder karakter, doordat het Hoofdbestuurslid, de heer P. Krabbendam van Wog- num de vergadering bijwoonde en een uitvoerige rede hield voor het Genootschap. Gelukkig was de verga dering druk bezocht. De huishoudelijke zaken werden zooveel mogelijk naar de Juni-vergadering verschoven. De voorzitter, de heer R. van der Laan, heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den heer P. Krab bendam. De voorzitter deelde mede, dat de vacar.tie- regeling. zooals die indertijd door de commissie voor gesteld was een gunstig onthaal gevonden had in de geheele inspectie „Helder" en dat deze spoedig, ver moedelijk nog in de volgende week, aan alle gemeente besturen gezonden zal worden met het verzoek de daarin vervatte voorstellen in te voeren. Ook zullen aan alle scholen de voorstellen medegedeeld worden. Ten tweede kwam de mededeeling, dat het vormen van een klasse voor achterlijke kinderen aan de school te Schagen, in schoolverband met de Heldersche school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, niet zal kunnen gebeuren, omdat in Den Haag beslis is. dat geen meerdere subsidies verleend zullen worden voor uit breiding van dit onderwijs. De derde mededeeling was, dat de bizondere school in de Wieringermeer gesticht wordt en dat er daar dus geen openbaar onderwijs voorloopig zal komen. Het ministerie van onderwijs zal straks wel een an dere naam moeten hebben, n.1. het ministerie van h ij- zonder onderwijs, omdat de minister het openbaar onderwijs niet meer kent of kennen wil. Na deze uiteenzettingen kreeg de heer P. Krabben dam het woord, die in een duidelijke uiteenzetting en vlot en boeiend betoog besprak: hoe de propaganda te voeren voor het N.O.G. en het openbaar onderwijs. Daarin gaf hij een historisch overzicht van het ont staan, de werkwijze, de verandering van richting van onze organisatie. Daarbij besprak hij verschillende programmapunten, wees op de Instellingen,, die het N. INDRUKKEN VAN EEN BIJNA VREEMDELING GEWORDEN NEDERLANDER. HET LAND DER VERRE HORIZONTEN. (Van onzen tijdelijk niet reizenden correspondent). ROTTERDAM. Mei. PARIJS is niet Frankrijk, en Rotterdam noch Am sterdam. noch den Haag zijn Nederland, al zou dan Amsterdam door aard en geschiedenis er het meest aanspraak op kunnen maken. Neder land en het Nederlandsche volk -te repi-esenteeren. En zoo kreeg ik en vooral mijn buitenlandsche kameraad eerst gelegenheid 't huidige Nederland te zien en nader te Ieeren kennen, toen we rondreisden, verschillende pro vinciën en andere steden bezochten, dan die, waar vreemde inbloed zich al te veel laat gelden. Andere, rustiger menschen zagen, ontmoetten we. stille werkers, die zich niet laten ontmoedigen en arbeiden, hun plicht doen: Het werd waarlijk tijd na de ervaringen in de groote stad. waar men er toe zou kunnen komen het vertrouwen te verliezen, niet door deri tegenwoordigen gedrukten toestand, maar door de menschen. die niet meer dezelfden schijnen van vroeger. Te groot heeft men er alles gezien, te sterk geloofd aan één eeuwigdu rende. niet onderbroken toename van weelde. Alle maat heeft men uit het oog verloren. Het is niet één enkele klasse der samenleving, die zich daaraan heeft schuldig gemaakt; alle klassen zijn medeplichtig en slechts zeld zame enkelingen hebben zich van deze fout weten vrij te houden. Mij moest dit sterk opvallen, daar het thans de eerste maal in bijna achttien jaar is, dat ik langeren tijd in het vaderland vertoef en gelegenheid heb er rustig toe te küken. Door het land reizend per trein, per tram, per autobus, van het noorden naar het zuiden, van het oosten naar het westen, uitkijkend door de vensters en pratend met mede-reizigers leert men altijd weder. Het leven wordt als een opengeslagen boek, waarvan de inhoud soms heel sterk afwijkt van de boeken, die in studeerkamers wor den doorgesnuffeld. Deze bewering is niet nieuw. De oude de Genestet. deze gevoelige dichter en gemoedelijke wijsgeer zonder dorre geleerdheid, wist het reeds en schreef: „Het leven alleen is de school van het leven: 's levens ervaring het heilige boek, waar ik niet vruchteloos de wijsheid in zoek." Rondtrekkend, uitkijkend, vragend, discussieerend, komt men in ons land thans tot soms zonderlinge ver gelijkingen, die tot diep nadenken stemmen. Allen lij den onder den huidigen toestand, noeme men die crisis of algemeene verlaging van levensniveau, maar er is onderscheid, ook in de wijze waarop verschillende groe pen der bevolking op den toestand reageeren. Gedu rende mijn reis op het platteland zag ik een klein pacht- boertje. dat ik toevallig kende, 's morgens heel vroeg ploegen en ik overlegde: „Wat verdient deze man thans aan zijn arbeid? Vermoedelijk niets; misschien legt hij er zelfs nog geld op toe. Maar... hij werkt." En ik ver geleek dat met andere bevolkingsgroepen en haar hou ding in deze tijden. De boer echter staat dichter bij de basis van de geheele samenleving; zijn arbeid is eerst noodzakelijk om allen aan deze levenstakken in de maat schappij het bestaan mogelijk te maken en daardoor heeft de boer een helderder inzicht in het gebeuren. Hü loopt minder de kans zijn meening te vertroebelen door allerlei fraaie studeerkamer-theoriën, waarvan de vaag heid recht evenredig is met de aanlokkelijkheid. Als men na vele jaren afwezigheid weder terugkeert, moet men zijn vaderland met alle daaraan verbonden eigenaardigheden eigenlijk meer zoeken op het platte land en in de provincie-steden, daarin de drie groote steden, welke (Amsterdam verreweg het minst) zoovele buitenlandsche invloeden, hebben ondergaan In den bouwtrant, in de gewoonten en kleeding der menschen, dat ze een sterk internationalen inslag hebben gekregen, waardoor o.a. de echte Nederlandsche gemoedelijkheid grootendeels verloren ging. Men moge daaruit niet con- cludeeren. dat de provinciesteden daarom achterlijk zou den zijn. Integendeel. In de provinciesteden vindt men b.v. In vele hotels 'n comfort, die men in de wereldcen tra niet moderner kan verlangen, maar gewoonlijk is het eten er beter, zeer zeker degelijker, dan we als regel in do groote centra aantreffen. Op het land in de dorpen wordt een minder comfort ruim opgewogen door een nog grooter gemoedelijkheid, die tot genoegelijke huiselijkheid wordt. En dan, waar ter wereld krijgt men een zoo stevig en uitvoerig ontbijt Voorgezet als in Nederlandsche hotels? Trouwens, van de Europeesche volken zijn het de Engelschen en de Nederlanders die gewoon zijn aan een stevigen maaltijd reeds dadelijk na het opstaan. In Duitschland en zelfs in de Scandinavische landen is dat veel minder, om van de zuidelijker gelegen landen nog te zwijgen. In het laatste geval speelt ech ter ook het klimaat een rol mede. In tropische en sub tropische streken zou ik me niet aan een echt Neder- landsch ontbijt wagen en er ook geen trek in hebben. Nog steeds herinner ik me uït oorlogstijd de ver bazing der Franschen, als niet alleen ik. maar ook Engelsche officieren in een hotel 's morgens een krachtigen maaltijd met gebakken of gekookte eie ren, ham e.d. lieten aanrukken. De Franschen die ge woon zijn 's morgens alleen een kopje koffie en een stukje brood, hoogstens nog met boter, te nuttigen, keken dan verbaasd, schudden het hoofd en mompel den zooiets als „barbaren". In de hotels op het platteland heeft men thans vrij algemeen de „radio", die dan, terwijl ik mijn ontbijt nuttigde, werd in werking gesteld. Dan ontbeet ik met thee, melk, boter, eieren, ham, kaas en>.een nocturne van Chopin of een wals van Strauss. Als men na jaren uit den vreemde is teruggekeerd, dan ziet men het vaderland met nieuwe oogen en ontdekt men ook weder hoe wonderschoon ons land met zijn verre, zilveren horizonten is. Mogen anderen dwepen met bergen en wouden, mij worden ze op den duur steeds tot een beklemming; ik gevoel me er als een gevangene en steeds brandt dan in mij het ver- langen naar de verre verschieten met huisjes en boomgroepen, met kerktorens en ijverige molens, die. bijna onwerkelijk geworden, verteederd zijn in zilver waas. Wonderlijk land, vooral daar ver in het noorden, waar men niet meer weet, waar de zee begint en het land eindigt; daar. waar enkele uren golven gaan, grauw, met vreemd bruisen, en dan weer uitgestrekte landen zich vertoonen, de wadden, die onder- en op duiken als zeehonden. Ver weg strekt zich de rij der eilanden uit, vooruitgeschoven posten, een voorhoede van het vasteland, dat zich toch ook steeds weder verdedigen moet tegen den listigen vijand, de zee. Een ontroerende herinnering zal ik behouden aan een dier eilanden, aan het noordelijkste bewoonde Nederland sche gebied, Schiermonnikoog, met zijn weinige wei den, zijn blonde, heerlijke duinen, zijn breed strand en zijn vriendelijke dorpje met schuchter kerktoren tje. Een vroege voorjaarswind streek over dit een zame eiland, toen ik er vertoefde, en vertelde vreemde sagen van verre landen, die jongeren het hart doen popelen. En daarom zijn er hier zoovelen, die wegtrek ken, ver weg, om alles te zien, waarvan die ruischen- de winden in alle jaargetijden verhalen. Volle winter nog was het toen ik in het vaderland terugkeerde, maar dan eindelijk kwam de lente, die zoo schoon is bij ons. omdat ze zoo lang op zich laat wachten. Ze wenkt een oogenblik, ze straalt en dan vlucht ze weder voor koude winden, dat wij trooste loos weder dichter kruipen bij den kachel, vanwaar we dan weder weg worden gelokt door haar ver lachen dat ons weder bedriegt en teleurstelt. Totdat dan ein delijk het voorjaar werkelijk komt en kleuren wekt en zangen en oude boom en siert met jong frisch groen. In het hart van den zwerver doet de lente nieuwe verlangens ontwaken; nieuwe verre horizonten lich ten, nieuwe en toch zoo oude droomen lokken; wol ken, hoog aan den blauwen hemel, wenken naar vreemde kust. Vaderland, het is zoo goed bij u en toch, mijn hart trekt me weer weg. Waarom? Wie zal het verklaren? J. K. BREDERODE. O.G. bezit en kwam tot de conclusie, dat ieder onder wijzer lid kon zijn van de algemeene vakvereeniging. Een hartelijk applaus klonk aan het einde dezer rede De heer K. Schoorl, die na langen tijd weer in ons midden was speet het zeer. dadelijk te moeten ver trekken. maar sprak zijn vreugde er over uit, dat hij de vergadering had kunnen bijwonen. Het was een verfrissching voor hem geweest. De heer v. d. Laan bracht dank aan den spreker en meende, dat het nu een geschikt oogenblik was om over te gaan tot het vormen van een propaganda- commissie. die tot taak zal hebben het ledental te doen toenemen. De vergadering kon met dit bestuurs voorstel zich best vereenigen. De commissie werd inge steld en er in werden benoemd de dames P. Visser en S. Watertor te Schagen, de heeren J. J. de Vries te Schagen, S. Sieswerda te Wieringerwaard en R. v. d. Laan te Dirkshorn. De heer Sieswerda stelde den heer Krabbendam de vraag, of hij mededeelingen kon doen omtrent de vor deringen der fusie tusschen N.O.G. en Bond. Deze deel de mede, dat hij niet meer kon zeggen, dan wat in het eerste communiqué was bekend gemaakt. Verder leverde de rondvraag geen bijzonders op en met een opwekkend woord om zoo goed de vergaderin gen te blijven bezoeken als deze keer, sloot de voorzitter de vergadering. NIET VENTEN OP ZONDAG. De gezamenlijke melkslijters hebben zich met een adres tot den gemeenteraad gericht met het verzoek dat in de verordening voor afwijkingen van de Win kelsluitingswet wordt opgenomen de bepaling dat het verboden is melk te venten en te verkoopen op Zon dag. IN HET DISTRICT DEN HELDER. Vergadering van gemeente-besturen en agenten, be- hooreude tot het vaste land van het District Den Helder der Intercommunale-arbeidsbemiddeling. Woensdag 11 Mei 1932 vergaderde in Hotel Igesz te Schagen de gemeentebesturen en agenten behoorende tot het vaste land van het District Den Helder der Intercommunale-arbeidsbemiddeling. De vergadering, welke tevens werd bijgewoond door den heer J. A. Knetsch, ambtenaar bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage, was druk bezocht door heeren Bur gemeesters, Wethouders en Agenten van tot het district Den Helder behoorende gemeenten. De Voorzitter, de lieer L. Bandsma, opende de ver gadering en \erzocht den Voorzitter der Commissie, den heer P. A. Smits, benoemd in de vergadering van 9 Februari j.1., verslag uit te brengen van haar werk zaamheden. De Voorzitter dezer Commissie deelde mede, dat na afloop der genoemde vergadering te Schagen pogin gen zijn aangewend bij de Directie der Wieringer meer en bij den Hoofdopzichter van de Ned. Heide- Maatschappij, om in den Wieringcrmeerpolder meer dere personen geplaatst te krijgen en het dreigend ontslag te verhinderen. Hoewel het niet is mogen gelukken meerdere ar beiders tewerk te stellen is het ontslag toch niet door gegaan, waardoor een drie honderd arbeiders uit deze gemeenten voorloopig aan het werk konden blijven en thans nog werken. Tevens heeft een onderhoud plaats gehad bij de Provinciale Waterstaat tc Haarlem, waar over de werkzaamheden verbonden aan het aanleggen van de kanalen in dit district is gesproken. Gevraagd is om in de bestekken de bepaling op te nemen, dat de benoodigde arbeiders voor deze wer ken via de Districts-Arbeidsbeurs te Den Helder moe ten worden aangenomen. Na afloop dezer besprekingen zijn pogingen in het werk gesteld om toestemming te verkrijgen om de autobussen waarmede de arbeiders naar het werk worden vervoerd, in den polder tc laten rijden. Ook werd nog besproken het achterblijven van ar beiders in de gemeenten na het beëindigen der Zui derzeewerken. Hierover volgden nog enkele vertrou welijke mededeelingen Voorgesteld wordt dc Commissie niet te ontbinden, maar verder werkzaam te blijven, teneinde vooral hij de nog uit te voeren kanaahverken zooveel mogelijk arbeiders te plaatsen. Na breedvoerige discussies wordt hiertoe besloten. De heer Knetsch houdt hierna een inleiding over de aanwezigheid van vreemde arbeiders in dit district. Spreker wil in deze vergadering gaarne het een en ander hiervan zeggen. In de vorige vergadering kwam dit punt al even ter sprake, naar aanleiding waar van een onderzoek is ingesteld naar het aantal in dit district aanwezige vreemde arbeiders. Tevens is na gegaan, mede in verband met een te ontwerpen wets ontwerp, of van een belangrijke toevloed van vreem de arbeiders in dit district kan worden gesproken. Hier in Noordbolland is den laatsten tijd echter iets veranderd. Vroeger werd het bedrijf in deze provin cie zeer intensief gedreven, terwijl dit nu veel min der geschiedt. Momenteel zijn dan ook voldoende ar beiders aanwezig om het bedrijf gaande te houden, terwijl dit vroeger niet het geval was. Dat sommige werkgevers nu toch nog vreemde arbeiders laten ko men. is een gevolg van de omstandigheid dat vorige jaren in het drukst van den tijd geen arbeiders in den omtrek waren te krijgen, en men nu deze men schen ke.nt, en ook dikwijls toezegging heeft gedaan dat men volgend jaar terug mag komen. Het is nu dc vraag, hoe men hierin verandering kan brengen. Dit dringt temeer, daar bij het beëindi gen der werkzaamheden in den Wieringcrmeerpol der vele arbeiders werkloos zullen worden. Nu zullen wel eenige arbeiders geplaatst kunnen worden bij de kolonisatie van den Wieringcrmeerpol der. maar hiervoor komen de arbeiders uit het ge heele land in aanmerking. Uit het district Den Helder hebben zich voor deze werkzaamheden zeer veel ge gadigden aangemeld. Hieronder bevinden zich veel vreemde arbeiders, die via de Zuiderzeewerken en ook wel door werkgevers in den landbouw naar hier zijn gekomen. Er zullen echter zeer vele werklooze arbei ders overblijven. De eerste vraag nu: zal er voldoende medewerking zijn te verkrijgen van de landbouwers om die arbei ders te plaatsen die in de gemeente woonachtig zijn. Het behoeft verder geen betoog dat het zeer on-eco- nomisch is, arbeiders van buiten de provincie te ha len als er geschikte werklooze arbeiders in de ge meente aanwezig zijn. Er zijn reeds dikwijls pogingen in het werk gesteld de werkgevers er toe tc bewegen gebruik te maken van de openbare arbeidsbemiddeling. Tot heden heeft dit echter nog niet veel succes gehad. Indien men een arbeider noodig heeft, en een aanvraag ingediend bij de arbeidsbeurs, dan kan men er van verzekerd zijn. dat indien er een geschikte arbeider werkloos is deze zal worden gezonden. Een andere kwestie is echter dc loonen. Hieraan is natuurlijk niets te doen Spreker geeft, echter de gemeentebesturen in overweging de werkgevers er van te overtuigen, dat indien zij door arbeiders van buiten te laten komen dc werkloosheid in hun gp. meenfe bevorderen, de kosten van ondersteuning van deze menschen per slot van rekening toch ook door hen via hun belastingpapier moeten worden betaald Het komt hem echter gewcnscht voor. dit meidt organisaties van werkgevers te bespreken en wacht hiervan ook wel succes. Na breedvoerige discussie, waarbij ook ter sprjh kwam de. circulaire van den Minister, waarbij hetaj. de gemeentebesturen wordt verboden een toeslag geven op de loonen. werd toegezegd het advies vt den heer Knetsch op te volgen. Hierna sluiting. Naeekomen Berichten. W I E R I N G E R W A A*j Donderdagavond vergaderde de Handeldrijven* Industrioele Middenstandsvereeniging afd. WierlnJ waard bij den heer Van der Woude. Aanwezig 11 leden. De heer C. Rezelman Jz.,j voorzitter opent met een welkom, waarna de door den heer F. Zwaag worden voorgelezen en j gesteld. Als nieuw lid wordt voorgesteld de heer \fj Haverkorn, die natuurlijk van harte welkom is. Het eenigste punt der agenda betreft besprdal winkelsluiting. In verband met een heden Zaterdagt|j houden Raadsvergadering heeft het bestuur 't schelijk geacht even bij elkander te komen. tenelwl eventueele wenschen bij den Raad kenbaar to mak»: Na eenige toelichting welke aan de hand van een n kelsluitingswet door den heer Sybrands werd gegeire. wordt na eenige bespreking besloten aan den Raai li verzoeken om gedurende de Kermisdagen, harddmt rijdag en eventueele feestdagen ontheffing te vef# nen. Eenige ingekomen stukken werden voor k» nisgeving aangenomen, waarna sluitig volgt. Voor de a.s. kermis hebben onze caféhouders derom zooveel mogelijk gezorgd, dat er behalve de danslustigen ook voor andereen wat te genieten I De heer Van der Woude heeft voor Maandagava „de Maskerspelers" van Bergen geëngageerd. Eke hen zal worden opgevoerd „Overschotje" van EAn Nicodemi. Deze tooneelclub is in Wierinperwaa heen geen onbekende en heeft ons bij een vorige uitvoeri! zeer goed voldaan. Bij den heer Schenk verschijï weer onze bekende Daan Pool, over wien we niet b» hoeven uit te weiden als zijnde iemand, die de g»: bezit een geheelen avond te kunnen vullen. In café Zeeman goede dansmuziek van Sonny-buf a en bij den heer D. Kuiper muziek enz. Ook de voetbalclub zal nog wel voor eenige afiri seling zorgen, zoodat er voor elck wat wils zal Aan allen, ook aan de neringdoenden, wenschen 1 goede zaken. LAN GEN DU Als we goed zijn ingelicht, wil' de Koophandel a ingang van de nieuwe campagne eenige wijziging aanbrengen in de arbeidsovereenkomst met de transpet n arbeiders. Deze wijzigingen zullen in de vakvereeniga der arbeiders nader worden besproken. ZUIDSCHARWOUDE. De laatste 15 pet. van het door het Riik en de f meente gevoteerde millioen voor den Westfrie tuinbouw is heden uitbetaald. De gisteravond gehouden vergadering van de 1 ZuidscharwoudeBroek op Langendijk van den f van Staatspensionneering was slecht bezocht. Del wone werkzaamheden van de jaarvergadering plaats. De rekening van den penningmeester sloot! een nadeelig saldo van f 13.30. Als bestuursleden wel herkozen de heeren A. Kist te Zuidscharwoude ccj| van der Welle te Broek op Langendijk. Als afgevaj de naar de algemeene vergadering te Amsterdam aangewezen de heer J. de Ruiter te Zuidscharwoud» beschrijvingsbrief werd behandeld, doch dit ga1 aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De afgevaj kreeg vrij mandaat. Met de gewone pllchtplegi werd de vergadering gesloten. «n sh WA HEERHUGOWAAt Gedurende den winter hebben zich reeds tal m landarbeiders in de katholieke en christelijke bosss vindt c georganiseerd. Thans zijn ook de plannen om een ling van den Ned. Bond van Arb. in het Landbon» Tuinbouw- en Zuivelbedrijf op te richten in een stadium van ontwikkeling gekomen. Een voorloopig bestuur is gevormd, terwijl DlnsM) avond de heer Vink van Utrecht bij Mantel een Ir.l< dende bespreking zal houden, zoodat dan ook de Hol voor et georienteerde arbeider tenslotte zijn organisatie zal kr gen. W 1 E RINQE De ïitgesl aan ve Kn 3 ie st Voor niet in De 1 Zijn sy Weth Saagm; loodig Bij de Onderlinge Vee- en Paardenverzekering „Helpt Elkander", waren in het tijdvak 1 Nov. 1931 1 Mei 1932 totaal 200 paarden ingeschreven met e waarde van f 63460. Door sterven en afkeuren moesti 4 dieren worden uitgekeerd, tegen een waarde van f De te heffen premie werd gesteld op 80 cent per f 11 verzekerde waarde. OUDE N1ED0H De uitslag der onlangs gehouden keuring voor i dienstplicht te Winkel voor ingeschrevenen uit deie meente had tot resultaat dat 3 personen geschikt personen voor goed ongeschikt werden verklaard. Ongfl De aannemer M. B. alhier had dezer dagen het ca luk, terwijl hij bezig was, platen op te hangen ie nieuwe R. K. Meisjesschool te 't Veld. van de tras glijden, waarbij hij een zijner beenen ernstig knei zoodat directe opname in het St. Elizabeth Ziekei noodzakelijk bleek. W.O.L In de Dinsdag j.1. gehouden bestuursvergadering, o.m. opgemaakt de begrooting voor 1932, waarbij di ten werden bepaald, behoudens goedkeuring der landenvergadering op de volgende bedragen: Westerkamperlanden f 14. Oosterkamperlanden f Leijerlanden f 20 per H.A. De omslag in het vorig was resp. f 15. f 19 en f 22. Een zeer zeker welkome laging in deze moeilijke tijden. Onderling Veefonds te Zijdevfc Over de maanden Maart en April waren resp. vel* kerd 318 en 325 runderen. De omslag werd voor W- maanden bepaald op 30 cent per verzekerde f 100.^ De R.K. Middenstandsvereen. „De Hanze" afd. Ziy wind. zal eene algemeene vergadering gehouden wor» op 17 dezer in café Brouwer te 't Veld waar o.m. to spreking zal worden gebracht, de verhooging der p** neele belasting speciaal voor verlof en vergunning^ ders. Tevens zal dien avond de winkelsluitingswet onderwerp van bespreking uitmaken. NIEUWE N I EDt Eersten Pinksterdag houdt N.V.V. haar jaarlijk^ wedstrijden, ditmaal geen seriewedstrijden, maar halve competitie, tezamen met Alkmaarsche Boys en een Hollandiaelftal I en II-comb. o.a. is het spelen verzekerd van Neefjes. Rohde. Gebr. van Zei. de Jong. Tol. de Hart en andere. Om hal' spelen Alkm. Boys en Hollandia tegen alkander, drie uur Alkm. Boys tegen N.V.V. en om half vijl sp* N.V.V. tegen de Hollandia comb. Dan te voren speelt N.V.V. 2 een medaillewea tegen Aartswoud 1, zoodat ons een mooie n sport® staat te wachten. Van *as ee «ntvanj Voor B- en grond riaico de boe kort hi verzoei «chutte de pa< veel e: mocht te ver. schutte f 25, 81 De 1 dat di

Schager Courant | 1932 | | pagina 10