BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVELFABRIEKEN IN NOORDHOLLAND In het Landhouvvhuis te Akmaar, werd Vrijdag 13 Mei de algerneene vergadering gehouden. Voorzitter de heer H. K. Koster, Wieringerwaard, secretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkei. De Voorzitter wijst er in zijn openingswoord op dat nog nimmer onder zulke slechte omstandigheden is vergaderd als thans. Werd vorig jaar de hoop uitge sproken dat de zuivelprijzwi zich zoodanig zouden wij zigen dat overheidsmaatregelen onnoodig zouden zijn. Die hoop is vervlogen, op 't oogenblik is de toestand voor den grasboer zoo, dat overheidsmaatregelen noo- dig zijn om ons bedrijl loonend te maken. Of zij die geroepen zijn om die overheidsmaatregelen tot stand te brengen, daartoe de meest mogelijke medewerking verleenen. meent spr. te mogen betwijfelen. Spr. wijst op de laksheid en de langzaamheid waarmede de zaken worden afgehandeld, doch verbindt er de opmerking aan, dat laksheid een kenmerk is van den Nederlander, want deze vergadering die om 11 uur was uitgeschreven, telde op dat uur de vertegen woordiging van 2 a 3 fabrieken, terwijl de andere fabrieken die thans aanwezig zijn, afwezig waren en toch wisten dat de besprekin gen op dezen dag gehouden zouden wor den noodzakelijk zijn voor ons bedrijf. Spr. hoopt dat men voortaan op het uitgeschreven uur aanwezig zal zijn, het is een taak van eenvoudige beleefdheid. Die laksheid nu kenmerkt ook de regeering en dat is zeer betreurenswaardig en er kan nooit genoeg tegen geprotesteerd worden. Elke dag langer dat de over heidsmaatregelen uitblijven, verkort het leven van ons als boer. Met den wensch dat de regeering spoe dig haar maatregelen zal treffen, verklaart spr. de vergadering voor geopend. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van N.V. „De Vooruitgang" te Julinanadorp, waarin er op wordt aangedrongen bij het gemeentebestuur van Alkmaar er op aan te dringen, dat de marktgelden met minstens 20 worden verlaagd. Het advies om trent het opzet loon en het afteekenen der' ceelen is niet goed geweest. Over deze kwestie is van een 15-tal kaaszetters be richt ingekomen, dat besloten is om per 1 Juni het zetloon uniform op 35 cent per 100 stuks te bepalen en dus niet van 40 op 25 cent. Een der afgevaardigden had het gewenscht gevon den dat het bestuur eerder had onderhandeld met de commissie uit de kaaszetters. De Voorzitter merkt op dat de kaaszetters geen ver- eeniging hebben en er geen commissio is. Overleg kon moeilijk plaats vinden, maar het bestuur acht na dit schrijven overleg wel gewenscht. Gemeend wordt dat het loon dat na overleg van de beide bonden was bepaald, voldoende was. Mededeelingen. Van dc door den Secretaris uitgebrachte mededee- lingen vermelden we het volgende: Van het Nederlandsch Merkenbureau v.h. Zonne veld en Co., den Haag, kwam een schrijven in over vernieuwing van het ingeschreven merk. Het Bestuur gaf opdracht voor verlenging, waaraan intusschen uitvoering is gegeven. Van het Noordhollandsch Groot Yorkshire Varkens- stamboek kwam een verzoek in om het toegezegde bedrag van den Bond te mogen bestemmen voor het oprichten van een selectiebedrijf voor de Provincie Noordholland. Het Bestuur willigde dit verzoek in. Van den Burgemeester van Puimerend kwam een schrijven in waarin wordt gewezen op een onderzoek van Prof. T.h Limperg te Amsterdam naar een stel selmatig onderzoek naar den kaashandel in Neder land. Hij verzoekt daarom of het niet gewenscht is dat genoemde Prof. een onbevooroordeeld oordeel uit spreekt over de vraag: „Beurs of xMarkt". Het Be stuur besloot om overleg te plegen met Prof. Lim perg en eventueel een onderhoud over dit onderwerp met. hem te hebben. •Uit de hiervoor gevoerde correspondentie is geble ken dat Prof. Limperg zijn onderzoek betreffende de techniek en organisatie van de kaasmarkten in Ne derland nog niet zoo ver gevorderd is, dat voldoende materiaal verzameld is voor het gewenschte overleg. Van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar is eene mededeeling ingekomen, dat in verband met de omstandigheid dat een marktgeld van 1 cent per lA K.G. boter reeds zeer gering is te achten, zij geen termen kunnen vinden den Raad een voorstel tot ver laging van het marktgeld voor boter te doen. Het zal ons Bestuur duidelijk zijn dat zij in de tegenwoordige omstandigheden geen bronnen van inkomsten kan prijs geven en dat er om dezelfde reden overwegend bezwaar bestaat tegen het nemen van beschikkingen waardoor dc inkomsten zouden worden verminderd. Heeren Burgemeester en Wethouders van Hoorn hebben ons Bondsbestuur uitgenoodigd tot eene be spreking op 23 Februari over ons verzoek tot verla ging van de wik- en weegloonen. Deze bespreking is gehouden ter toelichting van ons verzoek en om te kennen' het inzicht van het Ge meentebestuur van Hoorn Resultaat in den vorm van verlaging heeft deze bespreking nog niet gehad, evenmin als die van Alkmaar. Van Purmerend is nooit een verzoek om cenc be spreking te hebben ingekomen zoodat. het resultaat dezer bemoeiingen tot heden nog negatief is. Bij de besprekingen over de arbeidsregeling in den Bond en de daarvoor ingestelde Commissiën is het resultaat geweest dat in de meeste gevallen, met eventueel de daarvoor in aanmerking komende afwij kingen eene loonsverlaging is toegepast van 10 tengevolge van den slechten economischen toestand in het zuivelbedrijf. Van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken kwam een verzoek in om gezien den slechten tijd over te gaan tot verlaging van de zettersloonen en de fooi aan de schippers en aan de pakhuizen het z.g. af teekenen van het ceeltje. Het Bestuur betuigde instemming aan dit verzoek, zoodat werd besloten om met ingang van 1 Mei hier voor te betalen: voor zettersloon en plaatsen op de berrie f0.25; en voor het z.g. Ceeltje f 0.10, beiden voor '100 Edammers. Door den Leeraar Machinist van den F.N.Z. den heer Duif is weer een stookcursus gehouden, be staande uit 12 dubbele lessen. De belangstelling van de leerlingen was over het algemeen goed. Het Bestuur besloot dat de Leeraar-Technicus min stens eenmaal per jaar de weegtoestellen zal contro leeren aan de fabrieken en daar waar afwijkingen be staan zeker tweemaal. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat het ondoenlijk is keuringen te houden met kazen met verschillende bestemming, exportkaas en dan voor verschillende landen en verschillende soorten kaas voor binnenlandsch gebruik. Wel acht de Commissie het uitvoerbaar keuringen te houden van consumptiekaas en exportzuivel. Door den Bond moet dan de fabrieken duidelijk worden gemaakt wat onder export- en consumptiezuivel wordt verstaan. De commissie adviseert in 1932 weer 3 keuringen te houden met daarbij een kwaliteitskeuring van de 2e keuring. Het Bestuur keurde deze regeling goed. Aangezien in 1931 slechts 7 fabrieken drie maal deelnamen aan de 3 keuringen, adviseert de Commis sie geen prijzen uit te reiken voor de drie hoogste in zendingen. Het bestuur gaat ook accoord met dit advies. De uitslag van de keuring in 1931 is: „Rosita", Twisk 1 2221A punt „West-Friesland", Abbekerk 2a 205V2 punt „De Hoop", Beemster 2b 205V2 punt De Commissie voor de Boterkeuringen adviseert de keuringen weer om dc 14 dagen te houden. Het Bestuur gaat met dit advies accoord. Naar aanleiding van den invoer van buitenland- sche boter is overleg gepleegd met den Directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar en daar bij is zeer tot ons genoegen gebleken, dat extra aan dacht geschonken wordt aan deze ingevoerde boter, wat betreft de geschiktheid van deze boter. Naar aanleiding van het schrappen van een bedrag van f500.— van de Rijksbijdrage aan het Zuivelcon- sulentschap voor het jaar 1932 wordt medegedeeld, dat het Kaascon trolestation besloot voor 1932 ge noemde f500.—.bij te dragen. Vertegenwoordigers van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, L.T.B., Hollands Noorderkwartier en onzen Bond hebben een bespreking gehad met de Directie van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf. Daarbij is gepleit voor goedkooper water voor de be drijven en dc boerderijen en aanleg voor niet renda bele gebieden en het afschaffen van watermeters, hoe wel door watermeters de watervcrspilling voorkomen wordt. Ook is gesproken met het Provinciaal Electriciteits- bedrijf en verzocht om de speruren als gewone uren te willen beschouwen, omdat men daarvan veel hin der heeft. Definitieve resultaten werden niet verkregen, al werden er ten aanzien van de waterleiding wel nieu we gezichtspunten ter latere overweging geopend. Kaasuitvoer naar Spanje. Van de Vereeniging van kaashandelaren in Noord- Holland kwam een afschrift in van een telegram aan de Ministers van Binnenlandschc Zaken en Land bouw en van Arbeid. Handel en Nijverheid, over de afname van den invoer van kaas in Spanje, en de moeilijkheden door de hooge invoerrechten met ver zoek om steun van den Bond om te trachten dit af zetgebied toch te behouden. Het Bestuur heeft zich hierover in verbinding ge steld met het Comité voor Economisch Verweer, met het gevolg dat in dit Comité is besloten om met de importeursgroepen van Spaanschc Wijnen en Zuid vruchten eene bespreking te hebben, teneinde na te gaan of langs dezen weg invloed is uit te oefenen op de Spaansche Douanepolitiek ten aanzien van invoer van Nederlandsche kaas. De rekening. Voor de finantieele commissie brengt de heer Van Baar een gunstig rapport, uit. Het was de commissie opgevallen dat niet alleen dit jaar maar ook het vorig jaar de secretaris en zijn hulp uit eigen zak hebben betaald de meerdere kosten van vervoer dan geraamd was. Het heeft de commissie verwonderd dat daar over niet eerder mededeeling aan de vergadering is gedaan. Spr. acht een dergelijke regeling niet ge wenscht en voor de toekomst dient deze zaak onder de oogen te worden gezien. De Voorzitter zegt, dat dit bij dc a.s. begrooting zal gebeuren. De rekening wordt goedgekeurd, de algerneene re kening sluit op een bedrag van f75363.54, met een ba tig saldo van f 360.51die van de coöperatieve aan koop op f85404.55, die der kortingen op f6278.89, met inbegrip van een reservefonds ad f5456.42. Verkiezingen. Wegens bedanken van den heer D. Pijper wordt tot lid van het bestuur benoemd de heer K. Kuiper, Oostwoud; wegens periodieke aftreding van den heer C. Ham de heer J. Veldstra, Opmeer; tot lid van de commissie van de kaaskeuringen, vacature J. Veldstra, de heer P. Jensma, Lutjewinkel; tot lid van de commissie voor de boterkeuringen, vacature P. de Boer Cz.. de heer Van der Meer, Heer- hugowaard; tot lid van de commissie voor landbouwcoöperatie vacature Jm. Blaauboer Kz., de heer D. Brugman. Lutjewinkel. Alle benoemden nemen hunne benoeming aan. Door den heer Van Buuren, technicus v. d. bond. werd rapport uitgebracht over de technische voor lichting. Door den technicus werden 104 bezoeken aan de fabrieken afgelegd, twee lezingen werden ge houden, verschillende berekeningen over de uitbc- talingsmethoden werden gemaakt, een cursus voor de botermakers gehouden. De laboratorium werk zaamheden namen toe. De omzet van het coöperatief magazijn bedroeg f 15722, dc bruto-winst bedroeg f 1558.64, waarvan f 500 aan den bond is afgedragen. Organisatie en crisis. Door den heer J. A. Geluk, secretaris van den F.N Z.. wordt een inleiding gehouden over organisatie en crisis. Spr. brengt daarbij in herinnering het tot stand komen van het crisiszuivelbureau en de werkzaam heden van dat bureau, als dc regeling van het Fran- sche contingent, de egaliseering tusschen de binnen- en buitenlandsche boterprijzen. een menggebod van boter en margarine. Intusschen werd opgericht de landbouwcrisiscom missie. in wier werken bet crisisbureau een belangrij ke rol heeft gespeeld. Wat de onvoldoende samenwer- kinig met de V.V.Z.M. betreft, wijst spr. op het be lang vooral den coöperatieven bedrijfsvorm hoog te houden. Nu een wetsontwerp tot hulp aan de melkveehouderij is verschenen, hebben wc ten minste iets om over te praten, al is het een feit, dat er tegen een menggebod ernstige bezwaren bij ons bestaan. Spr. doet mededeoling over de vele bemoeiin gen om den ontredderden export met Duitschlnnd op gang te helpen en ook over do overige besprekingen en gezamenlijke actie die verbetering in den toe stand zouden kunnen brengen. Naar aanleiding van een vraag deelt de heer Ge luk mede dat er in Rotterdam inderdaad een groote hoeveelheid Russische boter is gelost, doch er is tot Ik heb ondervonden dat het goed is om e«n of twee maal per week des avonds het ge|aa| een paar minuten met Purol te masseeren, waar. na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge. drongen Purol met een zacht doekje af te vegen Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint nu toe geen vrijheid gegeven om deze boter in'tv? keer te brengen. Er blijkt met deze boter iets eV in orde te zijn, de voorraad in Riga geladen, sch-1 aanvankelijk bestemd te zijn geweest voor Lond^l De heer Geluk deelt nog mede, dat voortduren regeering is gewezen op' de gunstige positie die land tegenover Duitschland inneemt, omdat Duij land in ons land veel meer invoert dan omgeki, Welke krachten er achter de schermen werken,j weet het niet. maar tot nu toe is van die positief gebruik gemaakt en spr. vreest dat het tenslol harde maatregelen boycot van de Duitsche ren zal moeten komen. Den laatsten tijd hi Nederlandsche pers de noodzakelijkheid tot cei. gelijk optreden ingezien en spr. hoopt dat ook regeering dat dra zal inzien. Als wij aanstonds, kaas niet kunnen afzetten, clan zal het gevolg zijnl er teveel boter wordt gefabriceerd en zou een dufcl nige steunregeling noodig zijn, die niet mogelijk Dc export van kaas is absoluut noodzakelijk, info] loopt alles fout. Enkele afgevaradigden merken op. dat uit blijkt dat dc regeering niet in beweging is te gen en de vraag wordt gesteld of dc boeren niet ton] genoeg schreeuwen. De heer Geluk denkt, dat een protest niet vee! helpen, men moet toch weer met argumenten men en daar ontbreekt het heusch niet aan. Op oogenblik begrijpt de regeering ook wel dat er moet gebeuren. Gevraagd wordt naar de gelden die door het cria zuivelbureau worden geheven. De heer Geluk zegt. dat die gelden aan of ten ic van de producenten zullen worden aangewend, welke wijze zal aan de regeering geadviseerd ten worden. Het bedrag is niet groot. Aan den heer Geluk wordt dank gebracht voor j mcdedeelingen. Uitvoerregeling voor kaas naar FrankiJ Hieromtrent wordt door den Secretaris medet decld: Hei Bestuur wees als vertegenwoordiger van zen Bond in dc Commissie van Advies voor Kaas den heer G. Nobel aan. De regeling voor den uitvoer werd in het Boni bestuur besproken met het gevolg dat de heer bel als lid van deze Commissie in overeenstemmi met de opvatting van het Bestuur een nota rondzoc Naar aanleiding van deze nota noodigde het TERWIJL die oude dokter Leeman, in zichzelf brommend en mopperend als altijd, den hoek van den gang omsloeg, kwam hem iets, dat op een wervelwind geleek, tegemoet. Het „iets" dat zuster Rika bleek te zijn uitte een kreetje van schrik. „Pardon dokter, neem me niet kwalük". Verlegen blozend week zuster Rika een sohrede te rug; dan raapte ze een doos op, welke haar bij de bot sing uit de handen was gevallen. Do geneesheer keek er naar met een argwanenden blik. „Wat is dat voor een doos?" vroeg hij knorrig. Wat is dat voor een doos? Zuster Rika had haar tegenwoordigheid van geest weder geheel herkregen. Met een snelle beweging lichtte zij het deksel op. „Kijk eens dokter, wat een beeldige schoentjes! Mijn heer Putlok heeft ze gestuurd voor zijn vrouw. U weet. dat zij vandaag het ziekenhuis verlaat. En nu meent hij, dat bij zoo'n gelukkige gebeurtenis wel een paar nieuwe schoentjes passen. O, mijnheer Putlok is toch zoo'n sohat van een man voor zijn vrouw! Ik heb nog nooit een vrouwtje gezien, dat zóó verwend wordt." Met een beweging van ongeduld lichtte dokter Lee man de hand op. Die eeuwige lofuitingen op Putlok be gonnen hem afschuwelijk te vei-velen. Dan opeens stelde hij de vraag: „Mevrouw Junning vertrekt vandaag ook, is 't niet?" Zuster Rika knikte. „Zij heeft natuurlijk geen nieuwe schoentjes van haar man gekregen?" Er kwam een meewarige blik in de oogen van de verpleegster. „Nee... Wat zal ze weer jaloersch zijn! Ik wed. dat ze begint te huilen als ze de schoentjes ziet... Het is toch wel treurig voor haar. dat ze door haar man heele- maal niet verwend wordt. En toch is hij niet arm. Hij heeft hetzelfde inkomen als meneer Putlok, zegt zijn vrouw." De dokter haalde de schouders op. „Ik vind meneer Junning een uitstekenden man. Cor rect, beleefd, ernstig... Mevrouw Junning zou geen be teren echtgenoot kunnen wenschen." „Nu ja", meende' zuster Rika, „maar tegenover me neer Putlok steekt hij toch wel heel erg af. Zooals die zijn vrouwtje vertroetelt..." De schorre kreet van een auto-claxon, welke buiten voor den ingang van het ziekenhuis weerklonk, maakte een eind aan zuster Rika's lofrede. Onwillekeurig ke ken dokter, en verpleegster door het venster. Een sier lijke luxe-limousine hield stil op het grintpad. Er stapte een heer uit, die een weelderige bouquet in de linker hand torste. Zuster Rika slaakte een kreetje van ver rassing. „O, daar is meneer Putlok al om zijn vrouwtje te ha len. En jk moet haar de schoentjes nog brengen, die hij heeft laten bezorgen." In een wip rende ze naar boven. Dokter Leeman, in zichzelf brommend en mopperend als a»tijd volgde haar langzaam. Weinige oogenblikken later drong vanuit de zaal de vroolijke, opgewekte stem van meneer Putlok tot hem door: „Waar is mijn honneke-ponneke, mijn suikeren pop petje? Waar is mijn bloem, lieftalliger dan alle bloemen, die ik voor haar heb meegebracht?" En daarna verrukte uitroepjes: „O, wat een snoezige bloemen... O, mevrouw Putlok. wat hebt u toch een schat van een man! Zoo juist heeft hij zulke prachtige schoentjes gestuurd... en nu weer die bloemen... En hij komt u afhalen in zoo'n schitte rende auto." Dan weer Putlok's stem: „Wat staan dien schoentjes beeldig aan de snoezige voetjes van mijn vrouwtje!" Dokter Leeman bromde binnensmonds iets van „Lee- lijke praatjesmaker" en er kwam een wrevelige trek op zijn gelaat, toen hij een andere vrouwenstem smartelijk hoorde uitbarsten: „Ik heb geen nieuwe schoentjes ge kregen. Ik mag naar huis loopen in plaats van In een sierlijke limousine te rijden... Voor mij brengt mijn man niet zulke mooie bloemen mee..." „Ontevreden stoetharspel", bromde dr. Leeman bin nensmonds. Het verdere deel van zijn gemopper slikte hij in, omdat hij achter zich voetstappen hoorde nade ren. Hij wendde het hoofd om en zag nu Junning, die in gezelschap van een verpleegster, de trap opkwam. Juist klonk opnieuw de vrouwelijke klaagstem: „Ik krijg geen bloemen; ik mag niet in een auto naar huis rijden. Ik word niet zoo verwend door mijn man!" Junning stond opeens stil. Er kwam een verdrietige trek op zijn gelaat. „De duivel hale dien Putlok", vloekte hij hartgrondig. „Hij brengt alle vrouwen het hoofd op hol door zijn verwennerij,,. En dan iets zachter: „Ik zal zien. dat ik gauw ergens een bouquet op den kop tik, anders is Lei den in last... En misschien, zuster, wil u wel even tele fonisch een taxi bestellen..." Junning wilde teruggaan om zijn bloemenaankoop te verrichten. Maar met een gebiedende handbeweging hield dr. Leeman hem tegen. „Een oogenblikje, meneer JunningLaat ik eens even uw pols voelen... U ziet er zoo vreemd uitJk geloof, dat u koorts hebt." „Weineen. dokter. Hoe komt u er bij? Ik voel me juist kip-lekker!" Toch liet hij zich gewillig den pols voelen. Het ge laat van den geneesheer werd al norscher en norscher. „Juist! Precies zooals ik dacht. Uw hartslag is hee- lemaal niet in orde. Als we u den thermometer aanleg gen. zult u zien. dat u minstens 40 graden koorts hebt. En dan, gebiedend tot de verpleegster: „Zuster, u brengt mijnheer Junning naar de wacht kamer. Ik zal wel even zijn vrouw inlichten. De zwak-protesteerende Junning werd doo: de ver pleegster weggevoerd. Dan ging dr. Leeman de zaal binnen, van waaruit hem nog altijd de verrukte vrou- wenroepjes tegemoet klonken. Hij zag 'n stralende mevrouw Putlok, een droevige mevrouw Junning en een bescheiden-triomf eerenden Putlok, om wiens lok ken het aureool van ideaal echtgenootschap straalde. Streng en onverbiddelijk schreed de geneesheer op den held der zaal toe. „Meneer Putlok, laat ik u even den pols voelen... U ziet er zoo vreemd uitIk geloof dat u koorts hebt De bezoeker glimlachte schaapachtig-verbluft. Me vrouw Putlok stiet een verschrikt kreetje uit. i I t s H va lu v wet hee kc doo gev qui ruc: die sult zou zou D> de 1 D< ring fcinj D( met wet De wijze treee die i het i maa: ren, werk een had komt Hi< De geneesheer greep den pols van den ideaaHc genoot. Er verliepen eenige seconden van Dan als een donderslag: „Juist! Preclea zooab dacht. Uw hartslag is heelemaal niet in orde. Air u den thermometer aanleggen, zult u zien, dat ar stens 40 graden koorts hebt." Hij wenkte zuster Rika, die, bleek als een M laken, naderbij kwam. ..Zuster, u brengt mijnheer Putlok naar de kamerBinnen enkele minuten kom ik wel hem." Terwijl de zwak-protesteerende Putlok door pleegster werd weggevoerd, viel in de zaal een mende, neerdrukkende stilte. Dan opeens riep vrouw Putlok angstig uit: „O dokter het is tocil gevaarlijk?" De geneesheer kneep de lippen zorgelijk tezi Tot mijn leedwezen kan ik u niet geruststell wil u natuurlijk geenszins bang maken, maar tocll het goed. de ernstige mogelijkheid onder hef oc« zienMijnheer Junning, dien ik zooeven op <1« ontmoette, schijnt ook ziek te zijn. Ik heb hem eens naar de wachtkamer gezonden Schrik en ontsteltenis verbreidden zich in 4e Mevrouw Putlok en mevrouw Junning wrongen v de handen; vielen kermend en zuchtend elkaar ooi hals. L. half len terrei 2en Succ.t De geneesheer greep den po la van den ideaa t-ech tgenoot. De dokter uitte een paar kalmeerende wo ..Kom, kom. dames, houdt het hoofd omhoog, misschien nog redding mogelijk! En dan, zelfs ah ergste feebeuren mocht, blijft u nog altijd één tl overU vooral, mevrouw Putlok, hebt het recht gehad, een echtgenoot te vinden, die u zijnjj lang op de handen gedragen heeft. Hij zal ongetwi^ uitstekend voor u gezorgd hebben. U zult heusch^Qor de onbemiddeld achterblijven!" Het verwende vrouwtje hief radeloos haar bel oogen naar den geneesheer op. „O, dokter, dat is juist het ergste! Als ik mijn1 verlies, ben ik alles kwijt. Wij bezitten neon I Met een vaderlijk gebaar richtte dr. Leeman ni»' de andere vrouw. „En u, mevrouw Junning? Blijft u óók onv( achter?" De vrouw, die niet verwend werd, glimlachte vig. „O, neen, mijn man heeft voor een aardig potje gezorgd." Dr. Leeman streek door zijn peper-en-zoutf» baardje. „Nu. dan kunt u oordeelen," doceerde hij P'8^ „wie van de twee mannen het meest op den titë ideaal-echtgenoot aanspraak kan maken. w* Putlok heeft zijn vrouw goed verzorgd tijdens SP ven; mijnheer Junnings zorgt nog voor zij" na zijn dood.' En brommende liet hij er op volgen: „U kunt nu uw mannen wel uit de wacn gaan halen. Zij mankeeren niets. Ik heb u alleen een lesje willen geven." In het trotsche bewustzijn, een wijze daad ben verricht, wandelde dokter Leeman langw® zaal uit. Maar toen hij bij de deur was gekomen, tro de jammerende stem van mevrouw Junning Z1J „Wat heb ik er aan," klaagde zij, „of mijn ma voor mij zorgt na zijn dood! Ik wil verwend tijdens zijn leven!" m Toen begreep Dr. Leeman, dat hij YItfgg moeite had gegevenJ. C. W. DUNC

Schager Courant | 1932 | | pagina 14