Een aanrijding op den Laanweg. Heel gemakkei ij k! MOEILIJKE REDDING BIJ AMELAND. Tarweteelt in Ze el ai Vervolgens krijgen we een uitvoerig debat over de -wa terleiding in de onrendabele gebieden. Voor bijna alle boerderijen is destijds een garantiebedrag vastgesteld en deze bedragen zijn opgemaakt in een nog betrekkelijk gunstigen tijd. De vergadering is algemeen van oordeel, dat deze garantiebedragen, die voor tien jaar gelden, onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet ge handhaafd kunnen worden. Hierover zal een schrijven aan het P.W.N. gericht "worden. Een afschrift van dit schrijven zal naar het hoofdbestuur gezonden worden. Het bestuur stelt verder voor om de kosten van de autobus waarmee naar de crisisvergadering te Alkmaar gereden is. uit de kas te betalen. Na toelichting van den voorzitter zyn allen hier voor. Volgt rondvraag. De heer S. Breebaart betreurt het dat het Landbouw blad zoo in qualiteit achteruitgegaan is. Ook andere heeren zijn van meening dat er tegenwoordig in het Landbouwblad weinig lezenswaardige dingen staan. De heer Waiboèr zegt, dat dit hoofdzakelijk een kwestie van geld is. Het orgaan zou heel wat beter verzorgd kunnen worden als de Maatschappij eens twee maal zooveel leden had en spr. spoort een ieder aan om zijn best te doen om er leden bij te winnen. De heer G. H. Kistemaker zou een onderlinge prijs vraag uit willen schrijven om tot een wallenwiedmachine te komen. Een ieder lid zou dan een teekening van een dergelijke machine kunnen insturen. Voorzitter voelt hier wel veel voor. maar het lijkt hem bijzonder moeilijk om de teekeningen te beoordeelen. De heer Jb. Kistemaker zou er een landbouwwerk- tuigenfabriek voor willen interesseeren. Een dergelijke fabriek zou dan het octrooi van verkoop kunnen krijgen. Op deze wijze is de wiedmachine ook tot stand ge komen. Ook de heer Blaauboer is van meening dat een tech nisch ingenieur alleen de teekeningen zal kunnen be oordeelen. Het lijkt hem het beste dat eventueele bin nengekomen teekeningen door een ingenieur van een landbouwwerktuigenfabriek beoordeeld worden. Over de kosten hiervan valt dan later weer te praten. Aldus wordt besloten. Hierna volgen nog eenige minder belangrijke dingen over de aankoopcommissie waarna voorzitter tot slui ting overgaat. HE E RHÜ GOW A ARV Donderdagmorgen vond op den Laanweg alhier een aanrijding plaats tusschen een met een paard bespan nen dresseerkar van de erven yerburg van Noord schar* woude en een deze achterop rijdende vrachtauto van iemand uit Oude Niedorp. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak zaten de beide voertuigen plotseling tegen elkaar met het gevolg, dat de dresseerkar ernstig beschadigd werd en beide tegen een paal van het G.E.B. bleven hangen. Het paard geraakte te water, doch bleek, nadat het weder op het droge gebracht was. niet geblesseerd te zijn. Het gevolg was, dat tusschen de beide bestuurders, die elkaar wederkeerig de schuld gaven, een heftige discus sie ontstond. Van een en ander werd door den gemeente veldwachter proces-verbaal opgemaakt. Witte Kruis. Vergadering Witte Kruis, in lokaal Rus, op Donder dagavond. Voorzitter, de heer Molenaar opent met een hartelijk woord van welkom de vergadering, zijn blijdschap er over uitsprekende dat meerderen dan gewoonlijk deze keer aan den oproep van het bestuur hebben gehoor ge geven. In de eerste plaats richt hij in het bijzonder eenige woorden tot het nieuwe adviseerend lid Dr. Zwarteveen. en hoopt dat deze nog dikwijls in het belang der vereeniging werkzaam zal kunnen zijn. Verder wijst voorz. in zijn inleiding op de mutaties, die in het oude bestuur hebben plaats gevonden door zijn bedenken als voorzitter, en het eveneens neerleggen van de functie van penningmeester door den heer Scholten. Het bestuur heeft gemeend de kwaliteiten penningmeester en secre taris in één persoon onder te moeten brengen en heeft den heer Hoogland bereid gevonden beide functies op zich te nemen. Hij hoopt dat dit in het belang der ver eeniging moge blijken te zijn. Onder applaus der vergadering wijdt Voorzitter eeni ge woorden van erkentelijkheid aan den heer Scholten, die zoo lange jaren naar zijn beste weten al het moge lijke heeft gedaan om de financien der vereeniging voor elkaar te houden. Den nieuwbenoemden voorzitter, den heer Van der Meer, brengt hij mede dank voor de belangeloosheid, waarmede hü ook tal van jaren het steeds meer werk met zich brengende secretarisschap heeft waargenomen. Uit het hierna uitgebracht verslag door den maga zijnmeester, dr. Spierings, blijkt, dat 247 maal voorwer pen der vereeniging in gebruik zijn gegeven. Daar de finantieele toestand niet zoodanig is geweest als wel eens gewenscht wordt, was slechts het hoognoodige kunnen worden bijgevuld en stonden nog verschillende zaken voor aanschaffing op het programma. In tegenstelling met de badinrichting, die maar niet tot leven schijnt te kunnen komen, stond de hoogtezon, die door de aanvankelijk bereikte gunstige resultaten, zich al spoedig een soort van populairiteit had verwor ven, waarvan het gevolg was, dat de inkomsten de uit gaven dekten. Spr. meent voor te moeten stellen het ma gazijnmeesterschap dat hij thans ruim 16 jaar bekleedt, over te dragen aan zijn nieuwe collega Dr. Zwarteveen. De heer Hoogland vraagt of in deze geen samenwer king tusschen de beide plaatselijke artsen verkieselijk is. en als blijkt dat de vergadering algemeen deze opinie deelt, wordt onder goedvinding der betrokken personen aldus besloten. De heer J. van Schaick. namens de commissie belast met het nazien der rekening, verslag uitbrengende, prijst de correctheid van den penningmeester en stelt voor de zen onder dank voor de gehouden administratie te dé- chargeeren. Een paar opmerkingen meent hij te moeten maken omtrent den prijs van 11 cent per L. voor aan zieken verstrekte melk en of het schilderen van een der ten ten waarvoor f 42 gevraagd was. Beide cijfers zijn de commissie tamelijk hoog veorgekomen. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de afdeeling als Witte Kruis sluit met in ontvangsten en uitgaven resp. op f 2731..31 en f 2716.14%, batig saldo f 15.16%; wijkverpleging op f 2374.41% en f 2532.23. na deelig saldo f 157.81%: T.B.C.-bestrijding op f 2883.99 en f 3425.29. nadeelig saldo f 541.30. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Spierings op, dat hii het nog jammer vindt dat de tegenwoordige toe stand zoodanig is. dat op het tekort bij de afd. t.b.c.- niet een dergelijke regeling van toepassing is als bij het tekort op de wijkverpleging, waarin naar rato door de overheid wordt bijgedragen. In de hierna gehouden bestuursverkiezing wordt her kozen de heer H. Hoogland en worden gekozen de hee ren J. van Schaick en C. Hartog, welke heeren allen verklaren hunne benoemingen aan te nemen. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt het vol gende. Wat de wijkverpleging aangaat, werden afgelegd 1651 bezoeken, waarvan 194 bij t.b.c.-patienten. In 1929 was het totaal aantal bezoeken 1432; in 1930 totaal 1991 waarvan 163 bij t.b.c.-patienten. Het verslag van de plaatselijke tuberculosecommissie (Witte Kruisafdeeling) geeft het volgende beeld te zien: In het jaar 1931 werd ontvangen aan contributie van de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis f 304.56, de subsidies van Rijk, Gemeente en Provinciale Ver eeniging bedroegen respectievelijk f 543, f 1563.32 en f 70. terwijl van derden werd ontvangen een bedrag van f 288.75. alsmede een extra bijdrage van de Witte Kruisafdeeling van f 100. en f 14.36 voor ontsmettings- kosten, totaal aan ontvangsten dus f 2883.99. Tegenover deze ontvangsten staat een uitgaafpost van f 3426.29; zoodat het jaar 1931 sluit met een nadeelig saldo van i 542.30. Gespecifieerd zijn deze uitgaven als volgt: Nadeelig saldo 1930 f 642.94, voor de wijkverpleegster-huisbezoek- ster is uitgetrokken een bedrag van f 673.28, zijnde het derde deel van f 2017.88, welk laatstgenoemde bedrag als volgt is samengesteld: a. salaris f 1870.38, b. rijwiel f 50, c. premieverzekeringen: 1. invaliditeit f 31.20, 2. ongeval len f 54.30. 3. ziekte f 12, totaal f 2017.88. Aan verplegingskosten in sanatoria en ziekenhuizen is betaald f 1793.32. voor ontsmettingskosten f 64.83. voor versterkende middelen f 86.34. aan onderhoud van ligten- ten f 86.58. aan administratie f 19, totaal alzoo het bo vengenoemde bedrag f 3426.29. Op 1 Januari 1931 waren onder toezicht 16 gezinnen met 20 patiënten, in den loop van dit jaar kwamen hierbij 12 gezinnen met 19 patiënten, terwijl afgevoerd werd een gezin met 3 patiënten, alzoo einde December onder toezicht 27 gezinnen met 36 patiënten. Verpleegd werd in een ziekenhuis een patiënt Naar sanatoria zijn uitgezonden 7 patiënten, waarvan 3 voor den Raad van Arbeid en 4 voor rekening van het Witte Kruis. Afgelegd zijn 194 bezoeken. Uit het verslag afdeeling Witte Kruis valt aan te stippen, dat de voorgeschreven ledenvergaderingen wer den gehouden. Succes werd bereikt met de hoogtezon die in het door de gemeente daarvoor beschikbaar ge stelde oude Raadhuis werd geplaatst. Vier nieuwe ligtenten konden worden aangeschaft, mede dank zij een gave der feestcommissie herdenking 300-jarig bestaan van den Polder, ad f 500, Vertooning vond plaats der t.b.c.-film, waarbij toe lichting plaats vond door het hoofdbestuurslid Ds. Staal, die na afloop een woord van hartelijken dank in ont vangst had te nemen voor zijn zoo zeer geapprecieerde soms humoristische toelffchting. Ter toelichting van de taak van den penningmees ter, die met een chronisch kastekort te doen had, werd besloten relatie aan te gaan met de plaatselijke boe renleenbank. Twee leden van het bestuur werden bereid gevonden borgstelling te geven, teneinde op neming der gelden mogelijk te maken. Aangestipt werd nog de nieuw toegevoegde bepa ling. waarin de boeten te betalen bij toetreding tot het Witte Kruis eerst dan als men het noodig had, werden verhoogd tot resp. f 25 en f 10. De heer Geusebroek stelt een vraag omtrent den nieuw benoemden bode. Ook de heer De Jong wenscht daaromtrent naders te vernemen. De heer J. van Schaick is de meening toegedaan, dat men een tijde lijke benoeming niet te lang moet laten duren en óf tot ontslag moet overgaan óf tot vasteaanstelling. Als de heer P. A. van Schaick opmerkt, dat de be voegdheid omtrent benoeming en ontslag bij bet be stuur berust, wordt toegezegd, dat dit in deze zoo spoedig mogelijk handelend zal optreden. De heer Beers is van meening, dat men een tijdelij ke benoeming nog altijd in een vaste kan veranderen en meent dat in deze een proeftijd van nog een half jaar volstrekt geen bezwaar oplevert Uit de beantwoording van een vraag van den heer Geusebroek betreffende de mogelijkheid tot oprich ting van een consultatiebureau voor zuigelingen, door den heer dr. Spierings, blijkt dat een dergelijk bureau geheel buiten bezwaar van het Witte Kruis kan wor den opgericht, dat echter de praktijk geleerd heeft, dat daar, waar niet betrekkelijk veel menschen in een kleinen omtrek wonen, vanwege de moeilijkheid om het te bereiken, niet dat gebruik van een dergelijk bureau gemaakt wordt, dat men zou mogen verwach ten. In verband met de groote uitgebreidheid der ge meente meent hij in dezen dan ook geen gunstig ad vies te moeten uitbrengen. Wat het tegenwoordige badhuis aangaat, wordt be sloten een verzoek tot het Burgerlijk Armbestuur te richten of de nieuwbenoemde Armenvader ook dit zal mogen bedienen. In verband met de reeds lang gevoelde behoefte van verandering van magazijn wordt nogmaals de woning van den vroegeren bode, den heer Haster ter sprake gebracht; tot een bepaald voorstel komt men echter niet. In verband met dén'door dé commissie genoemden prijs voor melk meent de heer Van der Meer, dat er op aangedrongen moet worden, dat diegenen die melk krijgen, dit direct van boeren betrekken. De heer Cuperus zegt dat dit wel eens moeilijk is, omdat lang niet alle boeren genegen zijn z.g. „potjes- melk" te verkoopen. De heer Bleendaal is juist van opinie, dat de paar centen per Liter meer aan den melkboer te betalen geen weggegooid geld is, daar men dan zeker is melk te krijgen, die zuiver behandeld is. Niets meer aan de orde zijnde, verzoekt de heer Spierings het woord. Hij verklaart, dat hij deze zitting aanvoelt als een eenigszins historische. Immers twee mannen van de oude garde gaan heen. Een hartelijk woord van afscheid is naar zijn meening hier op zijn plaats. In beiden heeft hij steeds twee dingen opge merkt. Niet alleen hebben zij gedaan het werk dat uit den aard van hun bestuursfuncties door hen gedaan 'moest worden, doch zij hebben dit met lust gedaan en met liefde. Zij hebben met hart en ziel met de verzor ging meegeleefd. Door al de lange jaren is het Witte Kruis hun vereeniging geworden, die zij lief gekregen hebben. Hij hoopt dat deze woorden even oprecht zul len worden opgenomen als zij oprecht voorkomen uit het hart van iemand die hen in al die jaren heeft leeren waardeeren en achten. De heer Molenaar dankt Dr. Spierings voor deze woorden. Eén ding moet hem daarbij van het hart en dat is dat een vereeniging als het Witte Kruis voor een groot deel draait op de gezindheid van den ge neesheer. In deze wenscht hij in de eerste plaats te constateeren, de prettige samenwerking die vroeger en ook thans nog steeds in het bestuur den boven toon heeft gevoerd. Ook den leden, die hem steeds weer waardig gekeurd hebben, voorzitter te zijn, brengt hij een woord van dank daarvoor. Wat het werk zelf aangaat, heeft hij zich minder voorzitter gevoeld dan wel „tx-ait d'union" tusschen de verschillende groepen die in de vereenigingen verte genwoordigd zijn. Het werk zelf heeft hij liefgehad, omdat het is voor allen. Hij durft erkennen dat hij van het Witte Kruis heeft gehouden, omdat het door samenwerking tracht te bereiken heil voor de geheele gemeenschap. Deze samenwerking is de laatste jaren steeds aanwezig geweest en heeft de menschen over verschil van opvatting kunnen doen heenstappen. Hij hoopt dat dat nog lange jaren van het Witte Kruis in deze gemeente kan worden gezegd. De heer Scholten verklaart, dat de woorden, juist door Voorz. geuit, ook door hem gesproken zouden kunnen zijn. Onder warme bijval der aanwezigen met deze woor den, wordt hierna de vergadering gesloten. Naschrift van den Verslaggever. Geachte lezer, 'k Zou U eenige oogenblikken in ge dachten mee willen voeren naar de z.g. kleine verga derzaal van Rus en U mede willen doen aanhooren de woorden van Dr. Spierings: „Twee mannen van de oude garde gaan heenPartir c'est mourir un peuvan werk, dat men heeft lief gehad scheiden, doet pijn. Daar zijn we nu eenmaal menschen voor om dat te ondervinden. Nog niet lang is het geleden, dat de heer Brugman uit deze gemeente is vertrokken, thans gaat binnen niet te langen tijd een andere al gemeen geacht en bekend persoon heen. Meester Mo lenaar zal begin Juli deze gemeente verlaten om zich te vestigen in Haarlem. Ik meen dit hier nog even te moeten zeggen voor de vele oud-leerlingen die in de lange jaren, dat hy hier onderwijs gaf, van hem de elementaire kennis op onderwijsgebied opdeden. Hoe dat gegaan is, .weet ik niet uit eigen ervaring, want de heer Molenaar telde mij nooit onder zijn leerlingen, maar als men thans overdag bij het postkantoor staat en een blik werpt naar het lokaal waar meester Mo lenaar zijn leerlingen redigeert, dan krijgt men uit de aandachtvolle wijze waarop de lichamen zijn gebogen, of de hoofden zijn opgericht, wel de idee, dat daar een onderwijzer voor de klas staat, die het groote geheim heeft leeren kennen, dat den grooten mensch het kin derhart doet verstaan en begrijpen. En allen herinne ren we ons nog wel oogenblikken uit onze jeugd, die nog in ons naleven en waarvoor we nog dankbaar zijn. oogenblikken waarop onze kinderziel voelde be grepen te worden. Als binnenkort de heer Molenaar heengaat, zullen er vereenigingen zijn, aie hem iets cadeau geven, zal er een gemeentebestuur zijn, dat hem een of andere ver rassing bezoigt, maar oneindig dankbaar zal de heer Molenaar zijn, denk ik, als hem voor hij vertrekt, nog eens duidelijk wordt gemaakt, dat hij zichzelf een beeld heeft veroverd in veel jonge harten, een beeld dat nog is blijven leven, nu er tusschen de blonde, of zwarte, of roode haren, van die eertijds wel eens eigen zinnige en ondeugende kinderhoofden al een kleur te voorschijn komt. die we geen vaif allen graag zien, doch met den tijd noode moeten aanvaarden. Vereenvoudigde afdoening van bekeurin gen inzake wegenbelasting. Men schrijft aan het „Handelsblad": Blijkens een resolutie van den Minister van Fi nanciën van 7 April jl. kunnen in enkele gevallen bekeurigen in zake wegenbelasting op een vereen voudigde wijze worden afgedaan B.v als een bestuur der van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van controleerende ambtenaren een geldige belasting- kaart kan vertoonen. doch beweert of veronderstelt, dat do belasting wel is voldaan De bekeurder deelt in dit geval den bestuurder op de gewone wijze mede, dat hij in overtreding is. Tenzij de bekeurder mocht, meenen, dat er een bij zondere reden is, die strafvervolging wenschclijk maakt, vestigt hij de aandacht, van den bekeurde op de mogelijkheid om vervolging door het sluiten van een transactie te voorkomen. De transactie kan worden gesloten bij don rijks ontvanger onder wiens kantoor de bekeurde woont, of bij den rijksontvanger onder wiens kantoor de bekeuring is ingesteld. De bekeurder verstrekt den bekeurder een formu lier, waarmede laatstgenoemde zich bij den ontvan ger kan vervoegen. De ontvanger kan een te zijner kennis gebrachte overtreding bij transactie afdoen, uiterlijk op den zesden werkdag na den dag waarop de bekeuring is ingesteld. Hij sluit een transactie echter niet eerder af. dan nadat hem is aangetoond, dat vóór het instellen der bekeuring de belasting over het loopend tijdvak was betaald. Drie gulden wordt als een normale transactie-boete beschouwd. Dit be drag geldt namelijk, indien er noch verlichtende, noch verzwarende omstandigheden aanwezig zijn. Als bij den belastinginspecteur op den zevende» dag na de bekeuring geen bericht is ingekomen om trent een tot stand gekomen transactie, dan draagt deze den bekeurder op een proces-verbaal op te ma ken. Als regel zal de zaak dan gerechtelijk vervolgd worden. EEN DUITSCH INBREKER GEARRESTEERD. Hij was in het bezit van een tabelnakel- sleutel. Door de politie te Beek bij Nijmegen is gearersteerd de Duitscher Tiscker, die zijn verblijf had in een grenshotel en van darauit strooptochten ondernam op Hollandsch gebied. Zoo heeft hij ingebroken in de katholieke kerk te Beek en daar alle offerbussen ge licht. Toen hij zich weer op Hollandsch gebied waag de werd hij gearresteerd. Op hem werd gevonden een gebogen tabernakelsleutel, waarvan de politic de afkomst niet weet. Het hoofd der Beeksche politie vraagt inlichtingen aan belanghebbenden. LIJK OP DE SPOORBAAN GEVONDEN. Het hoofd was van het lichaam gescheiden. Te Berkel-Enschot is Donderdagmorgen op de spoor baan het zeer verminkte lijk gevonden van J. S. uit Tilburg. Hoofd en beenen waren van het lichaam ge scheiden DE RAMP VAN HET DUITSCHE STOOMSCHIP „NOBIS". Schipper Toxopens van de reddingboot Insulinde over de redding der opvaren den. Onderzoek door den Raad v. d. Scheepvaart. In den avond van 10 April is het Duitsche stoom schip Nobis. welk schip qpgeveer 50 jaar oud was en ruim 1100 bruto register ton meet, nabij Bornriff in de buurt van Ameland gestrand en daarna geheel wrak geslagen. De 14 opvarenden konden na veel moeite gered worden door de bemanning van de red dingboot Insulinde onder aanvoering van kapitein M. Toxopeus. Naar de oorzaak van deze ramp heeft Donderdag middag de Raad voor de Scheepvaart onder voorzit terschap van mr. B. M. Taverne een onderzoek inge steld en het was schipper Toxopeus zelf, die op zeer eenvoudige wijze, alsof het een zaak van weinig be- teekenis gold, aan de leden van den Raad mededeel de. hoe zich het reddingswerk voltrokken had. Zoo deelde getuige mede, dat er op 10 April, des avonds te tien uur, van de kustwacht op Ameland het bericht binnenkwam, dat men het licht had waar genomen van een in nood verkeerend schip, dat ech ter geen noodseinen gaf. Getuige besloot dadelijk met de reddingboot Insulinde uit te varen. Te half elf geschiedde het vertrek van Oostmahorn; de wind was Zuidwest. Aanvankelijk was het zicht goed, doch om 12 uur 's nachts werd het dik van regen. Tegen tweeën zag getuige een streek aan stuurboord een wit licht cn recht vooruit nog een wit licht. Kort daarop bleek dat dit eerste licht van de te hulp ge komen sleepboot Oceaan was, het tweede licht bleek van •het s.s. Nobis zelf te zijn. De Insulinde is tot op tien meter op dc Nobis toegevaren, waarna getui ge den kapitein praaide. Toen deze terugriep dat hij het schip niet wilde verlaten, heeft getuige hem erop attent gemaakt, dat, als de wind Noordwest zou wor den, de Nobis in een gevaarlijke positie zou komen te verkeeren. Op verzoek van den kapitein beloofde ge tuige, dat hij met de Insulinde in de nabijheid zou blijven. Des morgens te half zes werd op de Nobis de vlag geheschen, ten toeken dat men de sleepboothulp wenschte. die men tevoren geweigerd had. De wind was toen West-Noordwest en er stond een flinke zee. Getuige hoeft daarop met de Insulinde geholpen om een tros verbinding met. de sleepboot Oceaan, be- hoorend tot dc firma Doeksen op Terschelling, tot stand te brengen, doch daar er op de Nobis geen stoomvermogen meer was, gelukte het niet, de aan een dunne lijn vastgemaakte zware tros aan boord van dit schip binnen te krijgen. Een handicap was ook, dat er te veel water in het voorschip van de No bis stond en de bemanning volkomen uitgeput, was. Te 10 uur 's morgens kwam de inmiddels te hulp ge roepen sleepboot Texel van de firma Doeksen te hulp, welke boot minder diepgang had. Met veel moeite is het toen gelukt, een zware draad van de Texel Dwars door Afrika met de Schomburgk-Expedltie. Wij publiceerden onlangs een kort bericht over ontscheping van den majoor Hans Schombugk, dlêni echtgenoote. de leden zijner Afrika-expeditie beneve^ hun auto's te Rotterdam, van waar zij de terugreis naj- Duitschland ondernamen. Hoewel de wetenschappelijk resultaten dezer onderneming nog niet openbaar jj, gemaakt, staat het vast, dat op zoologisch, geografi^ en geologisch gebied belangrijke resultaten werden reikt.. De Camera-man der expeditie slaagde er in op*, afstand van 5 tot 6 meters een filmopname te van het zeldzaamste dier ter wereld, de witte rhii^ ros. Opnamen, gedeeltelijk des nachts onder gevaa^ omstandigheden, werden bewerkstelligd van de sch^, Nyalaantilope, leeuwen, hyena's, giraffen, 30 verschik de antilopesoorten en ruim 70 olifanten. Schombugk's karavaan, bestaande uit een Opel-auto's en twee vrachtwagens van dit fabrikaat,^ liet in Juli 1931 Durban aan den Indischen Oceajj, in Januari van dit jaar Lobito en de kust van de, lantischen Oceaan te bereiken. Ziet een rit dwars door Afrika en op de ki schuldig genoeg uit. talloos waren "de moeili waarmede de reizigers en hun auto's hadden te 14.000 K.M. werden afgelegd onder omstandigheden.^ van hij, die zelf geen pioniersarbeid in tropisch heeft verricht, zich geen voorstelling kan maken Dwars door oerwoud en moeras: dikwijls zoo «,fcl de taaie modder verzonken, dat zelfs de bovenkas: ij- banden niet meer zichtbaar was; over steile heuvi^ pen; door droge rivierbeddingen: door 5 M. hoog ft fantgras baanden zich de zescylinder Opeis en trafo een weg bij een tropische hitte en zelfs in den r?g«. tüd. weken en maanden lang. Acht kilometers in 14 bui dit dagtraject toont wel op overtuigende wijze, hoe moei lijk iedere meter terrein door mensch en auto bevochten. Ongeveer 16.000 M. film werden door de expeditie q genomen. Het rapport van den naturalist. Dr. Haas, i bijzonder belangwekkend blijken uit een oogpunt de; v spreiding van de fauna in de weinig of niet geëxp: reerde gebieden van Noord-Rhodesië en Angola. Et? zeer als de studies betreffende de formatie van c Oostelijken Kongo-rivier en het Bangweolo-meer. „Mclk-Yochhurt". gr dv Om uit te knippi Den kinderarts, Dr. A. P. v. d. Brug, te Leeuw&ri schrijft het volgende: „Op het stalen ros door onze mooie provij Friesland peddelende, geniet ik met vele andere intens van het in-fijne wat het platteland aanb! Het oog wordt onder meer bekoord door de ka: boerderijen, voor een groot deel half verscholen groep van boomen, waarvan de twijgjes heerlijk komen tegen 4e helder-blauwe luchten. Dezer dj mocht ik weer hiervan genieten, maar helaas lijkertijd beving mij een gevoel van groot medelj met de bewoners van gindsche hoeven, toen de dachte bij mij post vatte hoe erg daar geleden v door de terneerdrukkende tijden. Nu kan. hoe bedoeld, mede gevoelen alléén niet helpen en i ik in het belang van den boerenstand gaarne steentje bijdragen tot verbetering om n.1. in eau betere afzetting van melk te geraken door grci consumptie van melk.' „Er bestaat n.1. een melkproduct „melk-yocK dat evenals melk. boter en kaas tot de voedingsa len van den eersten rang mag gerekend worden dat, geregeld genuttigd, de meeste menschen, vooral de kleine kinderen en ouden van dagen ten goede komt. Deze melk-yochhurt bevat de: kenden melkzuurbacil, die volgens wijlen den t* den Metchnikoff heel wat ongewenschte bestands uit het darmkanaal kan verwijderen. Nu zoude S gaarne willen, dat zoo mogelijk iedereen per dag8 zijn portie melk-yochhurt gebruikte (tenzij de in bijzondere gevallen het verbiedt) en dat in alk terfabrieken deze melk-yochhurt dagelijks versdt worden verstrekt. De consumptie van melk 1 wordt op deze wijze zeer opgevoerd, dit komt veehouder ten goede en ook de menschen kunnen; op goedkoope wijze van uitmuntend-heerlijk-smal voedsel voorzien. Mijns inziens moet in deze benarde tijden geh Je b< He la woi"den en spoedig ook. Aan de heeren deskum en voormannen op zuivelgebied verzoek ik bij ini stjIte ming van myne idéé de teehnische uitvoering etc ter hand te willen nemen." 7 seii Pei ziel ade iem G het bro bed loos te. tlang IJcnip 8Cho> De hand dat veria „G achte de ir uss naar de Nobis over te brengen, terwijl ook 'iuss de Oceaan en do Texel een verbinding to» worden gebracht. Helaas is al dit werk geweest, want nadat met sleopen was begól- tros te ongeveer twaalf uur gebroken. De in dien tijd veel wilder geworden en del), van de Nobis, welke met zwemvesten aan d> het schip was lekgeslagen riep, dat zij hei wilde verlaten. Niet minder dan drie kwart men toen op^do Ipsulinde doende geweest om nood verkeerenden aan boord te krijgen. Doi zware zeeën, die verhinderden, dat de boot vlak zij kon komen, waren de opvarenden van dc verplicht, in he.t vangnet van de Insulinde te gen. Allen hebben dit gedaan, behalve de ka? die de Nobis niet wilde verlaten. Getuige is tos de Insulinde vertrokken, doch na een half uurr teruggekeerd, daar hij begreep, dat de kapiicit op zijn weigering zou moeten terugkomen. Toen hij de Nobis genaderd was, was de nergens te zien; getuige is toen weer wegge- kort daarna weer terug te keeren en eerst r f' dit nog eens herhaald had. zag men aan booroj Insulinde den kapitein plotseling uit de kaa-4 mer van de Nobis komen. Hij droeg een vlag f den arm, en, naar het achterschip loopende. ntf het dundoek langzaam uit en heesch het in dij gestok, waarna hij zijn pet afnam en terugliep hetzelfde oogenblik, dc kapitein was maar nau® weg, kwam een groote roller aanzetten, die "f stok meesleurde in de woedende zee. Op zijnfj is de kapitein toen aan boord van de Insulr nomen; ook hij was verplicht over te spim_ schipbreukelingen zijn te Oostmahorn aai)*"] bracht. 1 Uit het ter zitting voorgelezen rapport Duitschen kapitein bleek nog, dat de Nobis lading kopsteen van Kysekil in Zweden naan in Frankrijk op weg was Gedurende de reis®? steeds slecht weer geweest zoodat men me'* te Delfzijl is binnengeloopen. Des Zaterdag! Nobis, te 5 uur n.m. bij slecht weer opnieu*; gestoken; Zondagavond te 10 uur is het schip" gen en harden wind tot storm uit het Zuiö» nabij Bornrif gestrand. De kapitein en zijn bemanning waren voljc den schipper en de opvarenden van de M5 »'j „Met heel veel opoffering", verklaart de „zijn zij tot het laatste moment bij ons geM' in hooggaande zee en gedurende langen tud f zij hun schip gereed om ons te hulp te komen Oppervlakte bijna verd Naar de Msb. verneemt, is in Zeeland in gezaaid 11.600 H A. en in 1932 25.978 H.A. In 1931 bedroeg de met tarwe bezaaide opp te 20.23 pet. van de bedrijfsgronden en in pet. Men Zei En Ond Kwa Verg

Schager Courant | 1932 | | pagina 20