Uittuil Kitiu- ilterteitlt- Laiilimlltl a Japansch minister vermoord. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Daders zijn huis binnengedrongen. FELLE SCHEEPSBRAND IN DE GOLF VAN ADEN. WOLKBREUK BOVEN MOEZELDAL. HET Liftkabel gebroken. F0STER3 MAAGPILLEN Emir Feisalin ons land. ERNSTIGE ONLUSTEN TE BOMBAY. JONGEMAN VERDRONKEN. Woensdag 18 Mei 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9072 COURANT. pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Jentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 233J0. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVEBTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit vier bladen 3t ee lis WR bei >orec, aare rorde dn linnea !el«i NOG TAL VAN ANDERE AANSLAGEN GEPLEEGD. Vermoedelijk het gevolg van een fascistische campagne. Tokio, 15 MeVijf mannen, vermoedelijk fas cisten. zijn binnengedrongen in het officieele verblijf van den Japanschen minister-president Inukai. Zij jchoten op hem. Daarna stelden zij zich ter beschik king van de politie. De toestand van den minister-president is hopeloos. c nu een n z^jn MINISTER-PRESIDENT INUKAL m të Later uit Tokio: Ide ox DE JAPANSCHE MINISTER PRESIDENT INUKAI S IS TENGEVOLGE VAN DEN OP HEM GEPLEEGDEN inde® tvaneK INSLAG OVERLEDEN. Nadere bijzonderheden. tairen gearresteerd. Tal van mili- neer b aanslag is gepleegd door een vijftal in nooit i om tO! van len om laralgfl J ure uniform geklcede personen. Toen zij aan de not 'on'ng van den minister-president kwamen, ver-- tcd ^^,en ze tot Inukai toegelaten te worden. Vier po- 5 tieagenten en een bediende, die hen wilden tegen- ouden, kregen bij de schietpartij, welke toen ont- tond, schotwonden. Ook een zesde persoon, die 'achtte, om door Inukai in audiëntie te worden ont- angen, werd gewond. Toen de aanvallers in de kamer van de premier Taren doorgedrongen, grepen twee van hen, gekleed taal b®> officiersuniform, hem bij de schouders. De ande- e vrleu *n losten daarop eenige schoten, die Inukai in het ioofd troffen. Een kogel drong bij de neus en een an- lere bij den rechterslaap in het hoofd. Inukai stortte ©middellijk neer. De doctoren, die in allerijl werden ontboden, ver arden na hun onderzoek, dat de toestand hope- was en nog voor middernacht is Inukai over- iden. Tot dusver zijn achttien personen, onder wie vijf 'arine-offieieren gearresteerd |Aan het doodsbed van Inukai werd een met spoed iaengeroepen kabinetszitting gehouden. Besloten M, dat de minister van financiën Takahashi voor lig de functie van Inukai zal overnemen. aanslag op den premier blijkt een onderdeel een samenzwering te zijn. want tegelijkertijd jen in Tokio op verscheidene groote gebouwen tónslagen gepleegd. Voor zoover bekend, hebben ^bomaanslagen weinig schade aangericht. Op .^billende punten der stad werd geschoten, waar- B,J Personen gewond werden. Een groot aantal per- werd gearresteerd. Nog een aanslag. Een andere aanslag heeft bijna tegelijkertijd plaats ?enad. Een man. eveneens in uniform gekleed, drong P®t-geweld in de woning van den vroegeren officier piahida. Deze werd ernstig gewond. Het doel van den aanslag. In verband met don aanslag op den Japanschen ."nister-president Inukai wordt uit Tokio gemeld, nat de aanslag op den premier en de tegelijkertijd ichaair. pajs gehad hebbende bomaanslagen bedoeld zou- t totdi y!p,zlJn als oen demonstratie der fascisten, die onte- 1 ret.lGn zijn over de politiek der regeering in China u.Jn Mandsjoerije. Deze aanslagen, die een onder- had - zouden uitmaken van een fascistische campagne, wnen de climax van een aantal gedurende den )tl f n Plaats gehad hebbende aanslagen, o.a. KL*® vroegeren premier Hamaguchi, den oud-mi- ri0, nVan financiën Mouye en den bekenden ban- nmme! nP,?T Takumadan. trarK" iekc medewerker van de „Daily Tele- ntges pa veronderstelt, dat de aanslag op Inukai is uit- ïet dei P gegaan van de reactionnaire geheime vereeniging „Do zwarte draak", die ook verantwoordelijk is voor den moord op den bankier Mouye. Vóór den aanslag op Inukai. De schoondochter van Inukai deelt nog de volgen de bizonderheden mede: Zij bevond zich buiten het huis, toen de plegers van den aanslag binnendrongen. Pogingen van bedienden en eenige politieoeambton de mannen tegen te houden, waren vergeefsch. Inukai bevond zich met een ander kabinetslid in zijn kamer. De schoondochter snelde tot hem en verzocht hem te vluchten. Inukai weigerde evenwel en trad op de indringers toe, waarbij hij hun toeriep: Schiet niet op mij. Ik zai uw eischcn aanhooren. Waagt liet niet op mij te schieten." De leider der indringers ging evenwel niet op de voorstellen van Inukai in, doch beval vuur te geven. Door talrijke kogels getroffen, stortte Inukai ineen. Naar nog bekend wordt, droeg Inukai sinds eenige maanden een stalen vest, teneinde zich tegen even- tuecle aanslagen te beschermen. Als gevolg hiervan mikten de daders op zijn hoofd. Nisliida, de officier, die bij den aanslag werd gewond, is inmiddels over leden. Hij werd beschouwd als een verrader van de zaak van „De zwarte Draak". Hij was leerling van den priester Inouye, die in verband met een aanslag op een minister in een gevangenis zijn straf uitzit. De vermoorde Japansche premier. Reeds op een aanslag voorbereid. De heer Inukai, die op 77-jarigcn leeftijd viel als slachtoffer van een brutalen moordaanslag, was sinds December van het vorig jaar minister-presi dent van Japan. Op 11 December bood baron Wakateuki liet ontslag van het gehecle kabinet aan den keizer aan. Deze ministercrisis vloeide voort uit binnenlandsclie poli tieke moeilijkheden en hield geen verband met de politiek in Mandsjoerije. Op 13 December kwam Inukai aan het bewind met een kabinet, dat voornamelijk bestond uit leden van dc (conservaicvc) Seiyukai-partij. De eerste daad der nieuwe regeering was het af kondigen van het embargo op goud. De lieer Inukai nam zelf de portefeuille van buitenlandschc zaken, die hij behield tot Januari, toen hij haar overgaf aan Joshizawa, zijn schoonzoon, die tot dusver Japansch ambassadeur te Parijs was en die ook te Geneve Ja pan meermalen heeft vertegenwoordigd. Inukai werd in 1855 ie Okayama geboren en ging reeds op jeugdigen leeftijd in de pólitiek. Hij was in dienstjaren het oudste parlementslid. Verscheidene malen was hij minister, voor het eerst in 1898 mi nister van onderwijs. In 1929 werd hij gekozen tot leider van de Seiyu kai-partij. welke functie vacant was gekomen door het overlijden van baron Tanaka. Inukai werd beschouwd als de machtigste politie ke figuur in Japan. Hij was een van de twee leden, die sinds de stichting van.de Diel het parlement daarin zitting hebben. Eenige weken geleden werd gemeld, dat Inukai een pantservest droeg als bescherming tegen even- tuecle revolveraanslagen. Toen in Maart jl. dertien leden van de geheimzin nige organisatie de Zwarte Draak werden terecht ge steld. werd gemeld, dat de heer Inukai een dergenen was. die op de lijst stond om vermoord te worden. Zijn ambtsvoorganger baron Wakatsuki was een der anderen. GROOT FRANSCH PASSAGIERSSCHIP IN VLAMMEN. Uit Parijs, 16 Mei (V.D.): Het groote Fransche passagiersschip „Georges Philippart", dat ongeveer 600 passagiers aan boord heeft, is in de Golf van Aden in brand geraakt. Het schip was op weg naar Yokit* hama. De bemanning bestaat uit 300 personen, zoodat zich in totaal ongeveer 900 menschen aan boord bevon den, toen liet, vuur uitbrak. De reederij van het schip, de Messagerie Maritime, heeft tot nu toe nog geen enkel direct bericht aangaande het gebeurde. Men weet slechts dat dt Hakonc-Maru, evenals drie Eu- gelsche stoomschepen „Mahsud, Hind en Otranto met vollen stoom koers zetten naar de plaats des onhcils, ten einde passagiers en bemanning te redden. liet Russische stoomschip Sowjctskaja heeft de eerste passagiers aan boord genomen. De Georges Philippart heeft een waterverplaatsing van 21.500 ton. Het schip is 173 M. lang, 23 M. breed en loopt 17 knoopen per uur. Naar nog bekend wordt, heeft, het Britsche stoom schip Otranto 129 en de Mahsud 134 passagiers aan boord genomen. De Hakone Maru heeft bovendien een ledige red dingsboot aangetroffen, waarvan de opvarenden waarschijnlijk in de golven om het leven zijn ge komen. De Georges Philippart werd in December 1929 op stapel gezet en is in de maand Februari van dit jaar voor den dienst op het buitenland ingelegd. Deze eerste reis is liaar noodlottig geworden. Een ramp van buitengewonen omvang. Neerstortende watermassa's groeven geulen in de velden, terwijl meters dikke modderstroomen de dorpen binnendringen. Xoblenz 16 Mei (V. D.) Heden is boven het Moezeldal een ontzaglijke wolkbreuk losgebarsten, die buitengewoon veel schade heeft aangericht. De neer stortende watermassa's groeven geulen in de velden van een diepte die aan loopgraven deed denken. Vooral in de gemeente Guels is de schade groot. Daar drong een stroom van modder en rolsteenen ter dikte van on geveer een meter de straten binnen, ten gevolge waar van tal van huizen zijn ingestort. Veel vee. vooral var kens en klein vee, is in dezen modderstroom omgeko men. Men vermoedt, dat bij de instortingen van huizen talrijke personen het leven hebben verloren of gewond zijn. O.a. is een vrouw en drie kinderen onder een in stortend huis bedolven geraakt en waarschijnlijk omge komen. Het aantal dooden en gewonden is echter nog niet te overzien, daar de telefoonverbindingen zijn ver broken. Men verwacht echter, dat zioh ook onder den modderstroom, die meterdik in het laagste dorpsge deelte van de gemeente Guels ligt, dooden liggen. Van Koblenz is de brandweer en zijn alle beschikbare Schupo- afdeelingen en technische hulpdiensten naar het bene den-Moezeldal ontboden. Nadere berichten. Volgens nader binnenkomende berichten blijkt inder daad. dat de wolkbreuk een raimp van buitengewonen omvang is geweest. De streek, die door den wolkbreuk is geteisterd gaat tot voorbij Winningen, tot ongeveer Hatzenport, het bekende wijnplaatsje. Het is niet mo gelijk berichten uit. deze plaatsjes te krijgen, daar ook hier de verbindingen zün verbroken. Alle toegangswe gen zijn bovendien met modder en rolsteenen bedekt. De wijnstokken werden met den grond weggespoeld. In de Westelijke randgebieden ging de wolkbreuk gepaard met hagel, waarbij hagelsteenen ter grootte van een kippenei neervielen, waardoor tuinen en velden werden vernield en 12 personen werden gewond. Urenlang stroomde een vloed van modder naar beneden. Tusschen Guels en Winningen staat het water, dat ruim een uur lang, vermengt met gesteente, dalwaarts stroomde. S M. hoog. In het water drijven kadavers van vee. schuur deuren. daken, huisraad. Ook de spoordijk werd bescha digd. Uit Ruebenach wordt gemeld, dat de watermassa's het op een helling gelegen kerkhof grootendeels hebben weggespoeld, zoodat kisten en lijken zijn komen bloot te liggen. Tot hedenavond laat waren 4 lijken geborgen. n.1. een vrouw met drie kinderen, die een keuken wa ren binnengevlucht en toen onder het instortend huis waren bedolven. Er worden echter nog verscheidene personen vermist. De Reichsbahn deelt mede. dat door den wolkbreuk tusschen Ruebenach en Metternich de rails van de baan Mayen-Koblenz zijn ondermijnd, zoodat het spoorweg verkeer verbroken is. Ook zwaar weer boven Munsterland. Maandagmiddag heeft boven het middengedeelte van Munsterland een hevig noodweer gewoed, begeleid door wolkbreuken en hagelbuien. Volgens de tot dusverre binnengekomen berichten is vooral het plaatsje Nottuln en omgeving getroffen. De Nonnenbach kreeg geweldige watermassa's te verwerken, zoodat verscheidene straten een meter onder water kwamen te staan. Het water drong de huizen binnen. Het te velde staande gewas Is grootendeels vernield. Ook Hawixbeck en omgeving is door noodweer geteisterd. Volgens verdere berichten is ook boven het Biller- becker-district een wolkbreuk losgebarsten. Hier stond het water 80 tot 150 c.M. hoog. De oogst heeft veel te lijden gehad en is voor een deel vernietigd. De spoor baan Hawixbeck-Billerbeck is door het water een tijd lang onbruikbaar geworden. De treinen kregen een ver traging van ongeveer 3 uur. De aangerichte schade is zeer groot. Ernstig ongeluk in een Duitscbe mijn. Liftkooien 800 meter naar beneden ge stort. Zaterdagmorgen kort na 6 uur heeft in de mijn Dorst fel d bij Dortmund. een ongeluk plaats gehad, doordien een liftkabel brak. Beide liftkooien vielen ongeveer S00 Meter in de diepte, waar zij op het oogenblik in den modder ste ken. Dc zich daarin bevindende vijf, volgens andere berichten zeven personen, zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Had het ongeluk iets vroeger plaats gehad, dan zou het aantal slachtoffers veel grooter zijn geweest, daar dan bij het vertrek van de nacht ploeg de kooien geheel gevuld geweest zouden zijn. De kabel was gisteren nog geinspeetcerd. Moeilijke berging. Tot Zaterdagavond 8 uur was men er nog niet in geslaagd de op de mijn Dorstfeld verongelukte mijn werkers t.e bergen. De volkomen verwoeste liften vormen een groote ruïne. Het meer dan 100 cente naars zware touw moest verwijderd worden. Eerst wanneer men daarmee gereed is. kan men met het bergen van de lijken aanvangen. Men verwachtte ech ter dat dit niet eerder zou zijn dan Zondagochtend. Tot dusver kon worden vastgesteld, moet verwacht worden, dal alle vijf inzittenden den dood gevonden hebben. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de verbinding tusschen lift en touw losgeraakt is. De oorzaak van dit feit kon nog niet worden vastgesteld. Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster s Maag pil len. het bekende beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per Bacon. Per vliegtuig te Amsterdam aangekomen. Maandagmiddag om 2 uur 10 is met het gewone K.L.M.-vliegtuig uit Londen, de PH-AEF. bestuurd door den vlieger Veenendaal op Schiphol aangekomen, Emir Feisal. de tweede zoon van den koning van den Hedjaz, tevens minister van Buitenlandsche Zaken van dat land Hjj was vergezeld door den directeur van zijn departe ment Foead Bey Hamsa, een adjudant en een secretaris. De hooge bezoeker en zijn metgezellen waren in natio naal costuum en getooid met een hoofddoek met zilve ren band. Op Schiphol werden de vertegenwoordigers van den staat Hedjaz begroet door Mr. Dr.'G. A. Schel- tes van het departement van Buitenlandsche Zaken, den heer Dirk v. d. Meulen. oud-zaakgelastigde van Neder land in het koninkrijk van den Hedjaz en den heer A. Plesman, directeur van de' K.L.M. De Emir en zijn gevolg, vergezeld door de beide of- ficeele vertegenwoordigers van Nederland begaven zich naar het restaurant van Schiphol, waar de lunch werd gebruikt. Dinsdagmorgen is Emir Feisal door den minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Bee- laerts van Blokland ontvangen. In den namiddag ge bruikte hij bij H. M. de Koningin de thee. In Den Haag nemen de hooge bezoekers hun intrek in Hotel des Indes. Talrijke personen gedood. Huizen tor brand gesto ken.; vrouwen en., kinderen In devlammen omgekomen. Het noordelijk deel der stad gelijkt een slagveld. V.D. verneemt uit Bombay: Sinds Zaterdag hebben straatgevechten plaats tus schen Hindoes en Mohammedanen. Tot nu toe werden in totaal 45 personen ernstig gewond. De ziekenhuizen zijn geheel met gewonden gevuld. Het verkeer is vol komen stilgelegd. Vele telefoon- en telegraaflijnen zijn doorgesneden. De vechtenden hebben geheele hulzen- blokken in asch gelegd, bestormden tempels en mos keeën, brachten hieraan enorme schade toe en plun derden honderden winkels. Hoewel Britsche troepen en politiebeamben in de betreffende stadswijken zijn gestationneerd. duren de onlusten nog voort. Te Bendi Basar werden talrijke huizen in brand ge stoken. Daarbij hebben zich hartverscheurende scènes afgespeeld. Vrouwen en kinderen kwamen in de vlammen om of werden doorh un tegenstanders ge- stcenigd of neergestoken, op het oogenblik dat zij de brandende huizen wilden verlaten. Het noordelijk deel der stad gelijkt een slagveld. De Hindoes en Mohame- danen bedienden zich van messen, stokken, steenen, sabels en flesschen. De politie moest het vuur openen op de vechtenden, waarbij talrijke personen werden gedood. Nadat het Zondag den Brïtschen troepen was ge lukt de orde te herstllen, ontbrandden reeds in de vroege ochtenduren van Maandag nie\we gevechten, welke tot de middaguren reeds 12 dooden en ongeveer 100 gewonden kostte. Het aantal dooden stijgt nog steeds. Later: De gevechten tusschen de Hindoes en de Mohameda- nen duren nog steeds voort. Tot dusverre zijn thans reeds 65 personen gedood en 650 gewond. Pantser auto's uit Oona doorkruisen de buurten, waar de on lusten plaats vinden en het tweede batallon „Green Howards" is ter plaatse gearriveerd. De toestand is thans zoo ernstig geworden, dat dui zenden inwoners hun huis niet meer durven verlaten en in panieksteming thuis blijven. Het zakenleven is volkomen verlamd in het betrokken stadsdeel, honder den gezinnen vluchten. Heele districten verkeeren in staat van beleg en hevige veldslagen, waarbij men zich van alle soorten wapenen bediend, worden geleverd. De Girgaum Road in de Hindoebuurt is bezaaid met voorwerpen, afkomstig uit de geplunderde Mohame- daansche winkels. Ernstig ongeluk bij het kano-varen te Wassenaar. Maandagmiddag ongeveer 12 uur waren twee j:on« gelui van omstreeks 24 jaar met een kano aan het varen op de Zijlwatering te Wassenaar. Ten gevol ge van stroom en wind sloeg de kano plotseling om. Beide jongemannen geraakten te water. Zekere C. uit Den Haag verdronk jammerlijk. Zijn vriend S. X. H„ eveneens uit Den Haag. wist tijdig den kant t.e bereiken en kwam met den schrik vrij. Het lijk is spoedig gevonden. Kunstmatige ademhaling werd nog toegepast, doch de levensgeesten waren gewe ken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1