K. Blaauboer, Uit onze Omgeving. - - - Schagen. - - - Radiorede van Mr. P. J. Oud. Angstige Tijden! Predikbeurten. bedoé|d, vormen iaar: niet e grootlef Ingsrecht. aatselIJM runninf5' b' na den zijnde 1 W. de kan de met er ïschréyen op f 40; ijk, toege en in de steunen Verlofsrecht Mede in verband met de inwerkingtreding van de nieuwe Drankwet bieden B. en W. ter vaststelling aan ontwerpen van verordeningen tot heffing en invordering van verlofsrecht. Het bedrag van'het verlofsrecht wordt door art. 46 der wet bepaald op f 25 per jaar; hierin kan geen ver andering worden gebracht. De helft van het verlofsrecht moet aan het Rijk worden afgedragen. Aldus wordt besloten. Gratificatie aan den brigadier der Ryksveld- wacht, A. Bergsma. Evenals zijn voorganger is ook dc thans alhier gesta- Üonneerde rijksveldwachter-brigadier A. Bergsma be reid gevonden om diverse werkzaamheden op politiege- bled ten behoeve van de gemeente te verrichten. B. en 17. achten het daarom billijk om ook hem daarvoor een gratificatie te verleenen. Zooals bekend is. is de gemeen te door de medewerking van de rijkspolitie vrijgesteld het benoemen van een gemeenteveldwachter. De gratificatie, destijds uitgekeerd aan C. Witvliet, 'geschiedde laatstelijk in den vorm van verlaagde huur voor een gemeentewoning. De tegenwoordige titularis bewoont hetzelfde perceel, doch betaalt daarvoor den vollen huurprijs. B. en W. stellen daarom voor. hem ingaande 1 Janu ari 1932. een gratificatie van f 50 's jaars te verleenen. Zonder discussie wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Zee gras maaien B. en W. schrijven: Nu over eenige weken het maaiseizoen weder zijn fatrede doet. zal over het maaien van zeeeras weder een beslissing moeten worden genomen. Het zal U wel bekend zijn, dat de afzet van het zee gras van den oogst 1931 in en zeer matig tempo is gegaan; deze oogst is zelfs op dit oogenblik nog niet geheel verkocht, zoodat nog ongeveer 4200 balen a 50 K.G. beschikbaar zijn. Wat de toekomst zal brengen. Is bezwaarlijk te voorspellen, doch wjj zijn van mee ning. dat de gelegenheid tot maaien evenals vorige jaren ook thans weder moet worden opengesteld. Wij stellen voor aldus te besluiten en de prijzen terug te brengen tot een niveau, dat ongeveer 50 cents per 100 K.G. lager ligt dan de tegenwoordige prijzen, en zulks in de hoop, dat dit den afzet eenigszins zal sti- muleeren. al zijn wij in dit opzicht niet optimistisch. Wij geven in overweging de prijzen als volgt te be palen: pakkengeld f 3. waarvan f 2 bij het aan den wal brengen en de rest, als het zeegras droog Is op geslagen; maalloon f 7.50 voor prima zwart zeegras en f 3.50 voor de minste soort, de tusschenliggende soorten naar evenredigheid door den keurmeester te bepalen; verkoopsprijzen voor de handelaars f 11.50 voor prima prima, f 10.80 voor goed gemaaid en f 9.50 voor afwijkend gemaaid zeegras, alles per 100 K.G. Het tijdstip waarop met het maaien kan worden aangevangen, zal door ons nader worden bepaald. De hoer Jn. Lont vraagt, of die verlaging ook niet voor den ouden oogst dient te geldon. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Oden bespreekt het optreden van den heer Gelder, die i. propaganda maakt voor zijn eigen Mandje, doch daarbij de zeegrasexploitatie in een verkeerd daglicht stelt. Spr. haalt hierbij aan de te genspraak door den heer Zegel. Dat de handel niet best is, erkent spr., maar zou de verlaging van een halven gulden daar verbetering in brengen? Er wordt ook pepraat over pogingen om de pachten verlaagd te krijgen, doch spr. waarschuwt tegen dergelijke po gingen, omdat hij gelooft, dat er dan andere gegadig den zullen zijn. De heer P. Kooij zegt. geen deskundige te zijn, doch waai* de heer Gelder altijd beweert in het belang van de wiermaaiers en de gemeente Wicringen te spre ien, ."meent spr., dal .dit. belang dan 't best zou wor- ,en gediend als*de handel word uitgeschakeld, Dgji trst. kregen de wierpiaaiers bet volle pond. Kunnen 'ij niet, eens nagaan wat de handel aan hei wier Irdient. door inlichtingen te vragen aan de Fran- e Kamer van Koophandel, over de gemaakte prïj- in? We behoeven ons niet alles te laten aanleunen, t. de heer Gelder hier komt vertellen. De Voorzitter zegt. dat de gemeente Wieringen ta v. het z*eegrasmaaien de monopolie heeft, de senigste concurrent i> het Alpengras. Volgens den heer Gelder zou het wier aan de jeugdherbergen te Texel geleverd. 7.00 slecht zijn geweest en had hij een aardig kwantum Alpengras geleverd. Spr. hoeft ech ter een monster zeegras gezien dat zeer goed was. De heer Lub: Dat was een pertinente leugen over den verkoop van Alpengras? De Voorzitter: Volgens mijn inlichtingen wel. Wat nu de door den handel gemaakte winst betreft, spr. [betwijfelt of die 7,00 hoog is, want dan zou de ver koop wel vlotter gaan. De lieer Kaan licht toe, dat hij van een anderen handelaar 250 balen in zijn pakhuis had, 100 .gingen (r van weg met verlies en de overige 150 konden niet verkocht worden. Maar het is gelukkig niet altijd zoo geweest. De heer J11. Lont zegt wel deskundige te zijn en oordeelt dat de kwaliteit de laatste jaren wel te wen- schen overliet. Laten de maaiers toch vooral er voor zorgen de kwaliteit zoo goed mogelijk te doen zijn, dat zal van gunstigen invloed zijn op den handel. De Voorzitter merkt op dat de handelaren altijd over de kwaliteit klagen, dat doen ze zoolang spr. hier is, daar moet men niet te veel waarde aan hechten. De lieer P. Kooij vraagt of het prijsverschil tusschen le en 2c kwaliteit, niet te gering is. De hoer Jn. Lont zegt dat. er nu eenmaal menschen ïijn die niet in do gelegenheid zijn om eerste kwa liteit wier te maaien, omdat ze er geen schepen voor hebben. De voordracht van B. cn W. wordt aangenomen, tlleen met dit verschil, dat de prijs voor goed gemaaid zeegras niet zal zijn f 10.80 doch f 10.50. Benoeming hoofd der school te Oosterland. Voor de vacature van hoofd der school te Oosterland togéns het verleend eervol ontslag aan den heer L. Spaander, bieden B. cn W. de volgende voordracht "n: 1. J. J. A. Leenders te Werkendam; 2. H. Rast Nijmegen; 3. R. Kelderhuis te Texel. ^Tot stemming overgaande, wordt dc heer Leen- benoemd met 7 stemmen. 3 stemmen werden uit- ,cht op den heer Kelderhuis. lan de orde wordt gesteld de benoeming van 2 le- jfcvan het college van Armvoogden, beheerende de WA', of Geref. Armenkassen. Aftredend zijn de hee- *Hb. Keizer en S. Busselman. De heer Keizer die -15 jaren lang de functie had ■torgenomen, wenschte niet voor een herbenoeming 10 aanmerking te komen. °e door Armvoogden ingezonden aanbevelingen "naden; vac. Keizer: 1. Jb. Dekker Pz., 2. P. Mulder 3. II. Smit: vac. Russelman: 1. S. Russelman, L D. Blaaubocr, 3. W. Mostert Cz. De heer jp. Dekker Pz. wordt met 6 steramen be aamd (3 op II. Smit en 1 op D. Oden); de heer Rus- met algemeene stemmen. n de vacature L. Spaander als lid van dc commis- v Weri.nS van schoolverzuim wordt voorzien door stern^°emin^ van t,cn lieer van 1 Hof' met 6 heo Dien' v'er stemmen werden uitgebracht op den "eer J. Kuiper. De rondvraag. Pe Voorzitter deelt mede dat in comité een bespre- müa.0Ver den we# zal volgen, doch dat eerst de .navraag zal worden gehouden, vin1 ^n- Lont. informeert wanneer de verlaging het waagloon zal ingaan, is iïpWtterdMlt mede, dat de verordening thans gaan. 6 z00(^at verlaging spoedig kan in- Dc heer Boersen vraagt meerdere bekendmaking van den betalingstermijn van de hondenbelasting, op dat. do menschen geen waarschuwing ontvangen. De Voorzitter zegt dat dit is gebeurd. De heer Oden deelt mede, dat er nogal slachtoffers vallen door overtreding van het verbod 0111 den Mek- kenstuinweg in te rijden. Spr. dacht dat dit verbod voor de fietsers was opgeheven. De Voorzitter herinnert zich dit niet en het blijft toch ook een gevaarlijke hoek. De lieer Oden zegt, dat de menschen die van hun werk komen veel hinder van het verbod hebben. De heer P. Kooij herinnert er den Voorzitter aan dat dc bocht bij Boersen rond gemaakt zou worden, maar er is volstaan met, het verwijderen van vier boompjes, wat spr. een primitieve verandering noemt. De Voorzitter acht het dan beter dat dc hinderpaal wordt opgeruimd, voordat de verordening wordt ge wijzigd. De heer Oden deelt verder mede, dat dc boeren er over klagen, dat oude fietsen e.d. in liet grasland worden geworpen. Spr. vraagt of de politie daar op wil letten. De heer P. Kooij zegt meerdere malen te hebben gesproken over het verleenen van bouwvergunnin gen. Spr. is nu een geval bekend, waarbij de vergun ning op 12 Juli werd gevraagd, doch pas op 21 Au gustus werd verleend. Die tijdsduur van bijna iVz maand vindt spr. veel te lang. Dc Voorzitter denkt dat dit een op zichzelf staand feit is. B. en W. betrachten steeds spoed cn spr. geeft wel eens op advies van den opzichter een voorloo- pige vergunning. Doch de aanvragers wachten dik wijls langen tijd voor ze de Adviescommissie ant woord zenden op dc door dc Adviescommissie ge maakte bezwaren. In het tijdvak door den heer Kooij genoemd was spr. met vacantie. De heer P. Kooij tot den Voorzitter: U heeft weer een uitvluchtje. Dc heer P. Kooij merkt voorts op dat op de kin deren die van de school te Oosterland des middags achterblijven, geen toezicht wordt gehouden, met het gevolg dat dc boterham van het cene kind door het andere kind wel wordt weggegooid. Spr. merkt daar bij nog op dat de kinderen hun brood droog opeten, de gemeente heeft nooit aan schoolvoeding of school- kleeding gedaan en als een glas melk werd verstrekt, zou dat toch niet zooveel kosten. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer P. Kooij zegt dat vorig maal was toegezegd dat een voorstel betreffende de rooilijn in deze ver gadering zou worden gedaan. De Voorzitter zegt dat de kaarten in bewerking zijn en ze in de volgende B. en W. vergadering aan de orde komen. Dc heer M. Kooij zegt dat dc toren te Westerland in desolaten toestand verkeert en spr. vraagt verder naar de aansluiting aan de waterleiding van de Lage Haukes. De Voorzitter herinnert er aan dat de mogelijkheid van aansluiting gelijk met andere gedeelten zou wor den onderzocht. Do heer M. Kooij zegt dat de mogelijkheid wel be staat, het komt spr. voor dat de goede wil hier ont breekt Dc Voorzitter zegt, dat meerdere malen getoond is, dat die goede wil er is. De heer M. Kooij zegt, dat 13 menschen en 13 koeien uit een enkel putje water moeten hebben en het is dus te begrijpen dat er een stormloop is. De Voorzitter zegt dat do kostenberekening nog niet is ingekomen. Hierna sluiting. ALKMAAR MOTORRACES TE ALKMAAR. Zondag 22 Mei worden op de Aikmaarsche grasbaan weer grasbaanwedstrijden voor motoren van 250, 350 en 500 cM.3. cylinderinhoud. Hoewel het zich eerst liet aanzien, dat deze races minder goed zouden slagen, is daarin plotseling een verandering gekomen. De besturen van den renners- bond en van den bond van grasbaanbesturen zijn na lange onderhandelingen tot een overeenstemming ge komen, zoodat men nu verzekerd is van een wedstrijd dag, zooals Alkmaar, noch eenige andere stad, ooit gekend heeft. Wat toch is het geval? Door de overeenkomst tus schen de belde bonden zijn alle seniores ingeschreven voor Zondag a.s. We zullen dus heftige duels zien tusschen v. Hamersveld, v. d. Pluym, v. d. Berg, Bree- man. Jac. Al. Houtop, enz., enz., zij zullen Zondag een verwoeden strijd strijden om de eereplaats. Zij zullen met alle seniores ter hebben er niet minder dan 16 Ingeschreven!) vechten op de mooiste en meest vaste baan van Nederland. Zij zullen trachten, om revanche te nemen voor de verrassende nederlagen in Hilver sum en Dordrecht! De juniores-afdeeling is nog beter bezet. 22 deelne mers zullen in deze afdeeling aan den start verschij nen. waaronder alle bekende uit geheel West-Neder land. Ook hier wordt felle strijd verwacht, ook hier zal goede sport gegeven worden. Tenslotte zullen 19 nieuwelingen in een fairen kamp strijden om de eereplaatsen. Het terrein zelf is in puike orde. De baan is nauw keurig nagezien en ligt op 't oogenblik buitengewoon vast, zoodat alle toeschouwers reeds vooruit weten, dat er fraai bochtenwerk gegeven zal worden. En aangezien verschillende rijders het „broad-siding"- systeem toepassen, zullen hooge snelheden zeker niet tot het onmogelijke behooren. Rest ons nog te vermelden, dat van Hamersveld voor het eerst op de Aikmaarsche baan met een Eysink uitkomt, terwijl de kans bestaat, dat v. d. Berg het Rudge-merk zal verdedigen! Er wacht ons in Alkmaar een buitengewoon schit terende sportdag! DEN HELDER Weer eens een aanrijding. Op de Kerkgracht heeft weer eens een aanrijding plaatsgevonden en wel tusschen een wielrijdster en een automobilist. Een nog vrij jonge dame fietste in een behoorlijk snel tempo naar de Oude Holder. Bij een der zijstra ten kwam genoemde dame, hoogstwaarschijnlijk door linksrijden, in botsing met een luxe auto. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dat de links-houdende jongedame on der den wagen terecht kwam .Gelukkig liep alles nog al goed af, ofschoon het vehikel van het slachtoffer in den strijd gebleven is. Maar dan moet men ook maar rechts houden!!! Ernstig verkeersongeval op den Stroo- weg. Donderdagavond heeft op den Strooweg alhier een ernstig verkeersongeluk plaats gegrepen, dat wonder boven wonder geen persoonlijke slachtoffers heeft geëischt. Omstreeks negen uur naderde vanaf dc richting der duinen een luxe auto, afkomstig uit den Ilaag. en waarin gezeten waren behalve dc eigenaar ook zijn vrouw en dochter. Op een gegeven oogenblik is de bestuurder door de een of andere reden zijn stuur kwijt geraakt met als fataal gevolg dat do Chevrolet naar den linkerkant van den weg vloog cn daar tegen de duinen sloeg. De botsing was begrijpelijkerwijs vrij hevig, vooral daur de bestuurder nogal een behoorlijke vaart ont wikkeld had. De inzittenden werden alle drie uit de auto gewor pen en in het zand geslingerd. De echtgenoote van Levering en plaatsing van alle maten: MARKIEZEN. ZONNESCHERMEN. Reparaties en opnieuw bespanning van bestaande sohermen. Markiesdoek per Metermaat ver krijgbaar. Op Donderdag 2 Juni, 's avonds van 7.30 tot 8 uur, wordt door den Voorzitter van „Volksonderwijs", Mr. P. J. Oud, voor de A.V.R.O. een rede uitgesproken over „Onze Lager Onderwijswetgcving"; een onder werp, dat in deze dagen, met liet oog op do komende behandeling van het Wetsontwerp-Terpstra, zeker van het grootste belang moet worden geacht. den eigenaar verstuikte haar voet, terwijl de doch ter bewusteloos bleef liggen. De auto zelf was er ook niet zonder kleerscheuren afgekomen. Het voorstel was leelijk ingedeukt en de motor weigerde aan tc slaan. Later is door eenige personen en een assistentiewagen het vehikel ver sleept. Naar wij nader vernemen hebben de inzittenden van dit onaangename incident geen verdere nadee- 'ige gevolgen ondervonden. Iets over de Tentoonstelling „Noorder Kunstkring". Over enkele dagen zal de vereeniging „N'oordcr Kunstkring" een tentoonstelling openen, waar hoofd zakelijk schilderijen van nog jonge en hoofdzakelijk plaatselijke artisten te bewonderen zullen zijn. De vereeniging, die zich zeer veel moeite voor een en ander getroost heeft, verwacht ditmaal een groote toeloop van personen, die zich voor het werk der schilders interesseeren en het zal haar een genoogen zijn hen, die als buitenstaanders voor de dingen staan, den weg te wijzen. Voornamelijk zal er werk te bewonderen zijn van de artisten Lambert Simon, Mevrouw Enklaar, Lca Halpern, Pinkhof en Klapmcier. Z IJ P E Burgerl. Stand van 1319 Mei 1932. Geboren: Willem, zoon van Willem Broens cn Maar- tje van Schoorl. Jan, zoon van Gerrit Breed en Pieter- tje Hofland. Ondertrouwd: Albert Wiggers, 25 jaar, arbeider, te Den Helder en Aagje Margaretha Volder, 20 jaar, te Zijpe. Simon Cornelis van Egmond, 27 jaar, brood bakker en Klasina Buik, 22 jaar, beiden Ie Zijpe. Roelof Albertus Meijer, 20 jaar, matroos-seiner en Pietje Riem, 21 jaar, beiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Maartjc Slijkcnnan, 66 jaar, wc^u^e. van Petrus Bruin. Lovensloos aangegeven kind van" Antonius Mors en Maria Bierman. Jan dc Wit,, 57 jaar, echtgenoot van Afra Geertruida Klaver. LAN GE N DIJ K In verband met klachten over verontreiniging van het water is er door de gezondheidscommissie te Scha gen en de inspectie van de Volksgezondheid bij de be trokken gemeentebesturen op aangedrongen, maatrege len te treffen. We vernemen, dat het hier voornamelijk geldt de verontreiniging door de zuurkoolfabrieken en het werpen van allerlei rommel in de slooten. De kolfwedstrijden van den Noordhollandschen Kolf- bond zullen dit jaar gehouden worden in de kolfbaan van „De Vier Eenen" te Spanbroek. Er zal in 2 klassen worden gespeeld, bovendien is een eere-klasse ingesteld, waarin eenige kolvers zullen spelen, die door het bestuur daartoe worden aangewezen. De wedstrijden worden gehouden op 29 en 30 Mei a.s. In de meeste tulpenvelden komt in vrij ernstige mate het vuur voor. De weersgesteldheid van den afgeloopen winter schijnt daarop, volgens deskundigen, van invloed te z\jn geweest. Steeds nog leven de vele honderden tuinbouwers van Langendijk en wijde omstreken in de hoop, dat de re geering aan het verzoek van de organisatie, om f 100 toeslag op den prijs per spoorwagon kool te mogen ont vangen, j&l voldoen. Willen de tuinbouwbedrijven hier ln stand blijven, dan zal steun moeten worden ver strekt. De tuinbouwers hebben de laatste jaren met groote verliezen gewerkt en in het bijzonder het jaar 19311932 zal in dat opzicht met een zwarte kool staan aangeschreven. De veilingsomzetten, over het weldra eindigende boekjaar zullen ontstellende cijfers te zien geven. Een omzet van 8 miljoen aan de 2 groote Lan- gendijker groenten veilingen is een zeer gewone, waar bij het groote gros der tuinders net brood verdient. Het omzet-cijfer van dit seizoenjaar zal hoogstwaarschijnlijk de 3 millioen aan beide veilingen niet halen. Als men bedenkt, dat ongeveer 300 tuinbouwers hun producten aan deze veilingen brengen, dan beteekent dit dus een gemid<jelde ontvangst van f 1000 per tuinbouwer. Rekent men landhuur, kunstmest, arbeidsloon, lasten en kos ten, die op het bedrijf drukken, dan komt men tot de conclusie, dat er met groote verliezen is gewerkt. De tuinders aan Langendijk en omstreken zijn niet kapitaal krachtig en de reserves zijn dus spoedig opgebruikt. Deze zijn nu niet alleen verbruikt, maar er zijn belangrijke bedrijfsschulden bij ontstaan. Op het oogenblik zijn er velen „aan het eind van den akker". Het wachten is nu op de regeering. We hooren dat de organisaties nog altijd op de bres staan om te verkrijgen, wat mogelijk is. Een comité uit vertegenwoordigers van een 13-tal gemeentebesturen heeft een audiëntie aangevraagd bij den Minister van Economische Zaken en Landbouw, ten einde den gevraagden toeslag te bepleiten. We hoorden dat die audiëntie eerlang zal plaats vinden. De kansen voor het verleenen van een toeslag zijn nog niet ver keken. Het verleenen ervan zou voor den Langendijker tuinbouw een voorloopige uitkomst zijn. Moge spoedig alle onzekerheid worden opgeheven. BROEK OP LANGENDIJK. A.s. Maandag treedt de maatregel, getroffen door den Dienst der Posterijen, om maar 2 bestellingen te doen. in werking. Van een actie van de Langendijker winke liers-, nering- en vakvereeniging, die zou worden ge voerd, hebben we verder niets meer vernomen. In ieder geval heeft ze niet tot gevolg gehad, dat voor Langen dijk de maatregel niet. zou worden ingevoerd. We krijgen dus aan Langendijk met zijn uitgebreiden binnen- en bui- tenlandschen handel in het vervolg slechts 2 maal per dag onze brieven, kranten, tijdschriften enz. bezorgd. Wat jammer is! Het zakenleven, dat hier al met ge duchte moeilijkheden heeft te kampen, wordt nog meer gedupeerd. Intusschen is het mogelijk om zijn post op het gewone uur af te halen, zoodat, al moet het dan weer kosten, toch nog gelegenheid bestaat, op tijd zijn cor respondentie te krijgen. Voor de meesten, die daartoe niet in de gelegenheid zijn, zal de maatregel ontstem ming wekken! Moge hij spoedig worden ingetrokken. ZUIDSCHARWOUDE. De manufacturenwinkel van den heer M. Verweel Voo- ren is opgeheven. De winkel wordt verbouwd tot woon kamer. Sedert jaren bestaat hier een vereeniging onder den naam „Onderlinge hulp bij Ziekte". Ruim een 30- tal tuinbouwers zijn daar lid van, en de vereeniging beoogt, wat den naam in 't kort uitdrukt: elkander bij de tuinbouw werkzaamheden bij te staan, als zich ziektegevallen onder do leden voordoen, die dan dus hun arbeid, die veelal geen uitstel kan lijden, niet kunnen verrichten. Verreweg de meeste, zoo niet allen, zijn broodvechters, die dc tegenslagen van het leven trachten te ontkomen, door allerlei middelen, o.a. door onderlinge samenwerking. Hulde voor dat streven! Dat alle leden er door de buitengewoon moeilijke omstandigheden, waarin de crisis in liet bijzonder den Langendijker tuinbouw heeft gebracht, niet beter op zijn geworden, is duidelijk en ongetwijfeld te be grijpen ook door de arbeiders, die tegenwoordig ook al voor een belangrijk deel van gemeentelijken steun moeten leven. Deze steun is gering, te gering om er op menschwaardige wijze tc kunnen van leven. In elk geval is het nog wat, doch verreweg alle tuinders hebben geen verdienste, neen er moet nog geld bij, dat zij zich moeten zien te verschaffen in den vorm van schulden-maken. Het heeft dan ook vele tuinbouwers buitengewoon onaangenaam getroffen, van arbeiderszijde, het ver wijt te krijgen, dat dc ontvangen tuinderscredieten ook niet worden gebruikt voor in dienst te nemen arbeiders. Men moet toch al een buitengewoon vreem de in Jeruzalem zijn, als men niet weet, dat van de aangevraagde tuinderscredieten slechts een vierde deel is toegestaan. Wie alzoo f 1000 noodig had, om kunstmest, landhuur en schulden te betalen, kreeg f250. Is het bij dezen stand van zaken niet begrij pelijk en verklaarbaar, dat dc tuinders elkander hel pen in plaats van arbeiders in dienst te nemen, die ze niet kunnen betalen? Het is slechts te prijzen in deze tuinders, als zij zich door onderlinge hulp door het moeilijke leven trachten heen te slaan en het geeft geen hoogen dunk van de mentaliteit van hen, die. zelf nog wat inkomsten hebbende, den staf gaan breken over tuinders, die eer lof dan blaam verdie nen. Zwakte van do organen in den rug bedreigt zoo wel mannen als vrouwen, vooral in den middelba ren leeftijd en daarna. De verschijnselen zijn gemak kelijk tc onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijn; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voelt: als gij last hebt van urinestoornissen. waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelijke onzui verheden zich in het bloed ineer en meer ophoopen door verwaarloozing der eerste waarschuwende ver schijnselen, wordt herstel moeilijker. Er bestaat ge vaar voor rheumatick, ischias, spit. waterzucht cn blaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde organen werkt en geen nevenwerking heeft op do ingewanden. Bij alle drogisten a fl.75 per flacon. WIERINGEN Succesnieuws. Zaterdagavond geeft Succes een feestavond in Con- cordia voor leden en donateurs met hunne dames. Als hoofdnummer treden voor dezen avond op Gebr. Schanson (of Mie en Ko) van Amsterdam. Voor liet muzikale gedeelte heeft Bruul geëngascerd de Be- verwijker Harmonica-virtuozen Gebr. Dekker. Verder zal er een verloting plaats hebben en gedurende -het dansen verschillende attracties. Het geheel belooft een genotvollen avond. Voor den Zondag staat op het programma een pro- pagandawedstrijd Succes I—Alm. Boys I, wat een pittige wedstrijd zal worden. Succes speelt zonder Rijkers. De wedstrijd vangt aan om half drie. Om 12 uur speelt Succes II een wedstrijd tegen Aartswoud I voor het Schager Bekertournooi, zoo dat op het Succesterrein weer volop voor voetbal liefhebbers is te genieten. DEN OEV4ER. Uitslaande brand in kapperszaak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag pl.m. 2 uur werd het Oostelijk deel van Wieringen opge schrikt door het gelui van den torenklok der Kapel te Den Oever, welk geluid, indien het des nachts het rustige dorpje uit den slaap wakker schrikt, niet an ders dan een brand kan aankondigen. Uit het feit dat. de klokken driemaal kort achtereen werden ge luid moest worden afgeleid dat do brand van niet gc- ringen omvang was, hetgeen ook bleek toen wij bij de plaats des onheils arriveerden. Daar was aan bet begin van het dorp in een dichtbevolkte buurt, in du kapperszaak van clen lieer Weidema annex woonhuis brand ontstaan door tot dusverre onbekende oorzaak. Daar in den afgeloopen nacht een kort doch hevig on weer boven Wicringen losbarstte is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de blfksem in het pand is go- slagen inct het gemeld gevolg. In korten tijd stond de gehcelc woning in lichterlaaie en de eigenaar kon zich ternauwernood in nachtgewaad redden, doch niet anders dan zich uit een raam der bovenverdie ping op straat te laten zakken, daar de toegang tot de benedenverdieping hem door de vlammen werd afgesneden. De motorspuit van Den Oever kwam door onbegrijpelijke oorzaak eerst na ruim een half uur ter plaatse toen aan behoud niet meer te denken was. Met vier stralen slaagde men er te 4 uur in de vlammen te onderdrukken. Dc bewoners van de naastgelegen woning, waarvan het dak ook reeds had vlam gevat, werden door dc verstikkende rook in do slaapkamer eveneens genoodzaakt ijling te retiree- ren. Deze woning bekwam flinke water-, doch gerin ge brandschade. Uit het geheel uitgebrande pand, kapperszaak en woonhuis inbegrepen, kon niets wor den gered. De motorspuit van Hippolytushoef was nog ontboden, doch behoefde geen dienst tc doen, daar het pleit bij aankomst reeds was beslecht. Een gelukkige omstandigheid was dat de echtgenoote van den heer Weidema met de 2 jonge kinderen elders vertoefde, daar anders zeer zeker menschenlevens hij dezen brand tc betreuren zouden zijn geweest. Ook een op geringen afstand gelegen kapitale boerderij liep nog 'n oogenblik gevaar in vlammen op te gaan, door op het rieten dak neervallende vonken, doch zoover kwam het gelukkig niet. De eigenaar der zaak is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. ZONDAG 22 MEI 1932. NED. HERV. GEMEENTE te Schagen, geen dienst, wegens kerkschoonmaak. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Noordscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. Jellema. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Bakker, v. A'dam. Nam, 5% uur, de heer Deen, van Wieringen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15