Schager Courant w t tik tJ&fftimife: „SCHAGER BEKER" TOURNOOI. SPORTNIEUWS VERKEERSONGEVALLEN. Vijfde Blad. uit onze omgeving. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE ZWOLLE. DE AARDBEVING OP CELEBES. Het drama te Roosendaal. Auto in brand gevlogen. Lijk aangespoeld. Zaterdag 21 Mei 1932. 75ste Jaargang. No. 9074 Officieels mededeelingen, WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG a.s. j" D.TA 2N.V.V. 2. v. d. Hoven, guccee 2Aartswoud 1. 12 uur. Metselaar; Beemster 1R.C.Z. 2. Jac. Boon. Indien geen tijd vermeld is, beginnen alle wedstrijden wn 2.30 uur. De ontmoetingen Succes 3M.F.C. 1 en M.L.D. 1 B.K.C. 2 zijn uitgesteld. Eerstgenoemde wedstrijd wordt gespeeld op Zondag 5 Juni a.s. en laatstgenoemde op 29 Mei a.s. LOTING DERDE RONDE. De loting voor de derde ronde zal plaats hebben op he denavond 8.30 uur ten huize van ons clublokaal H. Ra ven. Loet. 6CHAGEN. 22 Mei 1932. Namens de Regelingscommissie, K. S. LEGUIT. Voorz. J. LUTJEHARMS, Secr.-Penn. DH.S, Barsingerhorn. De voetbalvereniging D.E.S. te Barsingerhaorn houdt morgen de eerste 2 wedstrijden voor de door haar uit geschreven seriewedstrijden. De volgende ontmoetingen fuilen plaats vinden: 1.30 uur D.E.S. 1Schagen 2. 3.30 uur Petten 1—M.L.D. 1. Niemand verzuime deze ontmoetingen te gaan zien. WJ.C., Wieringerwaard. Tot heden i« het Wieringerwaard nog niet gelukt een tegenstander te vinden om de ter eere der kennis al tijd plaats hebbende wedstrijden te doen plaats vinden. Er zal echter vast een of andere ontmoeting plaats heb ben, dus kan men daar op rekenen. .SCHAGEN' te Schagen. Het Schagen-terrein zal geheel verlaten zijn. Geen wedstrijd is vastgesteld. Alleen willen Zondagsmorgens de veteranen oefenen van 10 tot 12 uur. Schagen 2 gaat inaar de seriewedstrijden van D.E.S. te Barsingerhorn. „SUCCES", Wieringen. 1 Suoces 1 ontvangt vriendschappelijk Alkmaarsche Boys Dit kan een spannenden match worden. Succes 2 ont- 1 vangt Aart.«ïwoud voor de Schager Beker. Het zal wel I ep een makkelijke overwinning der Wieringers ult- draaien. D.T.S., Oudkarspel. De D.T.S-reserves zullen de N.V.V.-reeerves ontvangen voor het Schager Beker tournooi. Aan spanning zal het niet ontbreken. D.T.S. 1 ontvangt K.V.V. 1 voor de RauCh beker. S.R.C., Schagen. Op het R.K. voetbalveld op den Nesdijk zal Zondag middag om 2.30 uur een bondenwedstrijd worden ge speeld tuschen de vertegenwoordigende elftallen van den D.H.V.B. en den H.V.B.. twee R.K. bonden. Als de or ganisatie niets te wenschen overlaat en het terrein is voor ©en dergelijke ontmoeting keurig in orde gemaakt, dan kan het Schager publiek toch nog voetbal genieten. N.V.V., Nieuwe Niedorp. N.V.V. moet voor het Gouden Kruis naar West Frisia I te Enkhuizen. De N.V.V.ers zullen geen gemakkelijke taak krijgen. N.V.V. 2 gaat naar D.T.S. 2 voor het Scha ger Beker tournooi. Aanvang van den wedstrijd 12 uur. RECTIFICATIE: Per abuis staat in ons blad van Woensdag j.1. dat West- ÏYisia II nog geen reserve 2e klasse geworden is. Uit het verslag in datzelfde nummer heeft men het echter juist kunnen lezen. De eindstand luidt hier: West Frisia 2 Volewijckers 2 D.W.S. 2 115 2 14 12 3 11—10 10— 9 7— 9 In het woongedeelte van een turfschip. Groote onvoorzichtigheid met benzine. Twca mannen levensgevaarlijk gewond. In den nacht van Woensdag op Donderdag tegen I uur heeft te Zwolle een ernstige ontploffing plaats jPhad op een turfschip, metende 35 ton, dat daar aan de Diezerkade lag. Men had in het woongedeelte in het vooronder last ongedierte en de schipper, de 59-jarige A. Muis, «ad daarom besloten te trachten dit te verdelgen. Met zijn zwager, den 56-jarigen K. Smpel, pleegde hij overleg cn men besloot benzine te bezigen bij het 'erdelgingswerk, dat Woensdagnacht werd onderno men. Men sprenkelde daartoe" overal benzine, niet jettend op het gevaar, dat daarbij een petroleum lamp, welke in het vooronder brandde, opleverde. De benzine-gassen vatten echter op een gegeven mo- ®ent vlam en er ontstond een geweldige explosie, «elke het geheele vooronder uiteensloeg. Beide man nen werden met brandwonden overdekt door toesnel lende personen uit het wrak van het schip gehaald o" jn levensgevaarlijken toestand naar het °pnia-ziekenhuis overgebracht. rir7i- ontPl°ffing was zoo hevig, dat door den lucht- UK op meer dan 100 meter afstand de ruiten van «Pkele woningen nog sprongen. Verwoesting in de Minahassa. DOOR DE AARDBEVING RUIM 600 HUIZEN GEHEEL EN 400 GEDEELTELIJK VERWOEST. Vuurgloed boven den krater van de Soepotan. MENADO, 19 Mei. (ANETA). Dinsdag j.1 zijn hier de |ivieren de Palans en de Poela in de omgeving van de hoofdplaats Ratahan onverwachts aan het bandjirren gegaan. Omtrent de aardbevingsramp kan nog gemeld wor den dat te Ratatotok het strand op verschillende plaatsen is gespleten en dat uit de openingen water opspoot. Een gedeelte van een klappertuin is verzakt en op de plaats van dezen tuin spoelt thans de zee. In dc negorij Boejat Rolangmondou vertoont de bo dem overal scheuringen, waaruit op verschillende plaatsen warme bronnen opborrelen. Dinsdagnacht om twee uur werd een vuurgloed waargenomen boven den krater van de SoepoetanA Gisterochtend otn half zeven werd wederom een lich te aardschok gevoeld. BATAVIA, 19 Mei. (ANETA). Het Observatorium meldt dat het niet is uitge sloten «lat de vulkaan Soepoetan thans in werking is, maar dat dc beving daarmede niets heeft, uit te staan. Een overzicht van de vernielingen. Aneta-Holland meldt: Blijkens mededeelingen van het Departement van Koloniën, seinde de dienstdoende President van Me- nado den Gouverneur-Generaal op 16 dezer als voor naamste nieuws het volgende: Ook in Garontale Zaterdagavond een heftige aard schok; vier bamboehuizen ingestort, alsmede een man gedood, geen gewonden. In landschap Balmongondow op hoogvlakte zes en twintig huizen ingestort, negen en zeventig scheefgezakt, een vrouw gewond, onder neming Modjas muur fabriek ingestort, twee droog schuren onbruikbaar. In Minahassa Kabas zwaarst getroffen; van zwaargewonden overleed een persoon, totaal aantal dooden zes. geen twintig zooals eerder geseind. Alleen te Kakas 592 huizen verwoest, schade honderdduizend. Protestantsche kerk moet afgebro ken. Bevolking Kakas en omstreken in grooten ge tale rustig naar woonsteden teruggekeerd, maatrege len nood-huisvesting onnoodig, momenteel nog geen voedselgebrek. Berichten over Minahassa vallen mee. In Amderahg totaal 101 huizen beschadigd; schade ongeveer negenduizend, groote brug Raniapo ontzet. Motaling zes huizen zwaar, twee en twintig licht be schadigd, een gewond. Totaal schade district Amoe- rang aan particuliere huizen ongeveer twaalf dui zend. Kenia lichte schade geen gewonden, over district Tonsea voorzoover bekend geen schade. District Ton- dano 47 huizen ingestort, 33 scheef gezakt; 5 licht ge wonden. District Manado behalve hoofdplaats weinig schade; verschillende gebouwen hoofdplaats Manado belangrijke schade; havenpieren boulevard en wegen gescheurd, geen persoonlijke ongelukken. District Ra tahan totaal 55 woningen verwoest, verbinding Rata han Amoerang verbroken. District Kawangkoa 46 hui zen ingestort. Van geïsoleerde plaatsen nog geen bericht, evenmin van Donggala, Poso en Sanike. Naar schatting in Minahassa ruim 600 woningen geheel, 400 gedeeltelijk verwoest; schade totaal ongeveer 2 ton, schade Kerk gebouwen. openbare gebouwen niet. mede gerekend. Telefonische verbinding nergens verbroken. Steun comité onder leiding res. Menado bereids gevormd. Dit heeft steun gevraagd. Reservefonds. VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. De chauffeur na 10 minuten bewusteloos opgehaald. Donderdagochtend omstreeks halfnegen is G. Moyerink, besteller bij de Dedemsvaartsche Stoom tram-mij.. komende met zijn vrachtauto van Slagha ren, ongeveer 3" K.M. ten Westen van Coevorden, in het Krirakanaal gereden. De man wist nog uit den auto te springen, maar kwam in het water terecht, waaruit hij na ongeveer 10 minuten dreggen bewus teloos werd opgehaald. Door toepassing van kunst matige ademhaling is men er na geruimen tijd in ge slaagd. hem weer bij tc brengen Hij is op advies van dr. Homarn uit Coevorden opgenomen in het zieken- hlis te Coevorden. Zijn toestand is niet zonder ge vaar. De auto is totaal onder water verdwenen. TUSSCHEN AUTO EN MUUR. Met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. Donderdagavond half negen is in de Nieuwstad te Groningen de heer Cohen, die zijn auto in de garage wilde rijden, door een verkeerde manoeuvre tegen den voorgevel van de garage gereden. Hier stond de 9-jarige M. K., die tusschen den auto en den muur gedrukt werd. Hij bekwam zeer ernstige verwondin gen en werd naar het Academisch ziekenhuis over gebracht. De auto is in beslag genomen. VRACHTAUTO MET BIGGEN TE WATER. Allen ,zoowel dieren als menschen gered. Een vrachtauto, van de firma Draayer uit Kol ham, gem. Slochteren, die gistermiddag 22 biggen vervoerde, van Meppel naar Groningen, werd bij de Uffeltesluis, op den weg langs de Drentsche Hoofd vaart. ingehaald door den personenauto van den heer Wittena uit Zwolle. Tijdens het passeeren raakten de voorwielen der auto's elkaar, met het gevolg, dat de vrachtauto over de rails in de vaart terecht kwam. De bestuurder en zijn metgezel wisten zich te red den en kwamen met een nat pak vrij. Ook de biggen zijn op het droge gebracht. WAGEN MET LADDERS ROOR DE TRAM GEGREPEN. Donderdagmorgen werd op de Kruiskade te Rotter dam een wagen met ladders van een glazenwasscher gegrepen door een tramwagen van lijn 10, toen de glazenwasscher zijn wagen juist wilde keeren, ter wijl de tram voorbij reed. Het vooreinde van de lad ders raakte onder den baanschuivcr van de tram, terwijl het achtereinde tegen het zonnescherm van het café van v. d. S. op den Hoek van de Kruiskade en Tweede Diergaardestraat sloeg, waardoor dit ver nield werd. Gelukkig werden op het trottoir geen voorbijgangers door de omzwaaiende stapels ladders getroffen. De glazenwasscher werd tegen de straat geslagen, maar bleek er zonder wonden te zijn afge komen. Van de ladders werden er eenige gebroken. Het tramverkeer had een goede 10 minuten ver- tj asiiig. Moordaanslag op zijn blinden vader. Omtrent het droevig gebeuren Woensdagavond te Roosendaal, meldt men vandaar nog het volgende: In het café Hagenaars van Oirschot aan dc Kals- donksche straat, woonde sinds een paar maanden de 68-jarige blinde man L. Janssens, in, die van een invaliditeitsrentc van f3.60 per week moest rondko men en met verkoop van liedjes verder in zijn onder houd trachtte te voorzien. Bij zijn kinderen te Oud- Gastel, bekend als vechtersbazen en messet rekkers, was hij het huis uitgewezen, waarna ze hem boven dien te Roosendaal veel lastig vielen. Woensdagavond nu is de jongste zoon, de 17-jarige C. Janssens, het café, waar zijn vader woonde, binnen gekomen. De waardin bracht hem op zijn bestelling een glas bier, waarna hij zijn vader te spreken vroeg. De blinde man werd daarop door het dochtertje van den kastelein in de gelagkamer geleid, waar de jon gen vroeg of vader nu al werk voor hem bad ge vraagd bij een te Roosendaal gevestigde fabriek. De man antwoordde hiervan niets te weten, doch als hij hem daarmee een plezier kon doen wilde hij er wel eens op uitgaan. Het gesprek kreeg vervolgeus een scherpe wending, waarbij de ruzies, welke vroeger thuis plaats hadden, in het geding kwamen. Ten slotte verweet de jongen zijn vader dat hij overal kwaad van zijn kinderen sprak, hetgeen dc oude man ontkende. Daar de jon gen volhield, zeide dc vader het gesprek liever te willen beëindigen en koffie te zullen gaan drinken. „Zeg ze thuis maar goeden dag voor me en ook aan moeder". Toen leidde een der dochters van den kastelein den man weer naar de huiskamer, doch voor hij de deur had bereikt, was de jongen opgesprongen cn bracht hij zijn vader onverhoeds drie steken in den rug toe met een dolkmes. Daarna nam hij de vlucht. Op straat werd hij door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. De oude man werd, na door een geneesheer voor- loopig te zijn verbhnden, naar het ziekenhuis Chari- tas overgebracht. Hij had drie gevaarlijke steekwon den, waarvan bij twee de longen waren geraakt. Men vreest voor zijn leven. Donderdagmorgen was zijn toestand nog niet ver beterd. Van politiezijde werd nog meegedeeld, dat de jon gen als reden voor zijn daad heelt opgegeven dat zijn vader een pamflet had laten drukken waarin hij vertelde hoe zijn zoons hem hebben behandeld en op straat gezet. Woensdagmorgen was de jongen naar Roosendaal gekomen en heeft daar van de spaarbank geld ge haald om hiervoor een dolk te koopen. Na den dag zwervend te hebben doorgebracht, is hij tegen den avond weer naar Roosendaal gekomen om zijn vader te gaan bezoeken. Toen het. gesprek met dezen mis liep, is hij tot zijn misdaad gekomen. VECHTPARTIJ TE GRONINGEN.. Drie gewonden. Donderdag heeft te Groningen een vechtpartij plaats gehad, waarbij twee mannen en een vrouw zijn ge wond. De dader, de 32-jarige schipper H. G. T., die de verwondingen met een mes heeft toegebracht is ge arresteerd. De oorzaak is vermoedelijk minnenijd. Een monteur loopt ernstige brandwonden op. Donderdagochtend is een begin van brand ontstaan in de werkplaats van de Fiat-garage aan de Kazerne straat te Den Haag. Een monteur, van H., wonende in de Gouverneur- laan, was bezig aan een auto eenige reparaties te ver richten, toen de wagen plotseling in brand vloog. Ilct personeel der garage schoot dadelijk toe om de vlam men te dooven; ook de monteur was hierbij behulp zaam. Eensklaps vatten diens kleeren echter vlam. In zijn angst holde de man de garage uit en de straat op, waardoor de vlammen nog in hevigheid toenamen. Door do omstanders werd hij toen op den grond ge trokken en men slaagde er na eenige moeite in de vlammen te dooven. De man was ernstig gewond over het geheele lichaam en werd in zorgwekkenden toestand door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Hij is ongeveer 50 jaar oud. Dc brand richtte in dc garage verder geen schade aan en kon door het personeel gebluscht worden. Vermoedelijk van een der opvarenden van de „Stanfries". Bij Workum is Donderdagmiddag een lijk aange spoeld van hel mannelijk geslacht. Het verkeerde in staat van ontbinding. Men vermoedt, dat dit het. lijk. is van een der opvarenden van de „Stanfries IV". Nader wordt gemeld, dat er sterk vermoeden be staat, dat hel aangespoelde lijk het ontzielde lichaam van Piet de Vries is, dekknecht aan boord van de vergane „Stunfrie IV", hoewel het lijk geheel onher kenbaar was. Men heeft echter een beurs mot geld in een der broekzakken gevonden, terwijl alle klee ren zich nog op het lijk bevonden. Herkend als een der slachtoffers van de „Stanfries IV". Later wordt gemeld: Het Donderdagmiddag bij Workum aangespoelde lijk is door de familie aan de kleeren herkend. Het is dat van Pieter de Vries, wonende to Leeuwarden, stuurman van de vergane „Stanfries IV". ONTPLOFFING IN EEN MOTORBOOT. Drie lichtgewonden. Bij het aanslaan van de aan de Rechter Rottekade te Rotterdam liggende Westlander Motorboot is Don derdag een vonk geslagen in het met benzine-dampen gevulde ruim. Er volgde een ontploffing, waardoor in de boot een begin van brand ontstond. Dc schipper, B. Heppe liep daarbij brandwonden aan gezicht en handen op en twee jongens, de 9-jarige W. P. en de 12-jarige C. S., die over den rand van een luik naar de verrichtingen van den schipper hadden liggen kij ken, kregen eveneens brandwonden aan hot gezicht. De schipper en dc 9-jarige P. zijn in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. De andere jongen is naar den huisarts van zijn ouders gebracht. Daar moet jij op af. Kluk. zei Schaap van Kluk en Schaap, handelaren in kantoormachines. Hier, 'n postje voor jou. Het was een postje van mejuffrouw Harst. In het huur koopcontract. waarmee Schaap nu heftig gebarend zwaaide, stond voluit, dat mejuffrouw Gerardina Elisa Harst (duidelijk schrijven, lieft drmdetters), geboren 1883. van beroep typiste, tegenper maand (invullen met cijfers en letters) een in zeer goeden staat zijnde schrijfmachine had ontvangen in koop/huurkoop (door- halen wat niet verlangd wordt)... waarbij mejuffrouw Harst „huurkoop" in z'n geheel had laten staan. Intus- schen: ze betaalde niet op tijd. ze was achter. Kluk kwam op Schaap af. als 'n stier, wien de roode doek wordt voorgezwaaid. Zelfs zijn nek zwol op. Waarom informeer je ook niet beter, zei hij kwaad. Wie geeft zoo'n schepsel in dezen tijd 'n machine van tweehonderd dertig gulden cadeau...? Nou. cadeau... protesteerde Schaap. Cadeau! herhaalde Kluk. Als ze niet betaalt, wat doe je er an? Weghalen... We laten 'r weghalen? schemperde Kluk. Wie? De juffrouw of de machine? En wie heeft de kosten? Denk je die ook aan dat typistet.je te verdienen? Geef op dat contract. Ik ga d'r op af. Zal zien wat er nog te doen valt. Schaap knikte, maar zweeg. Als hij nog één woord zei. dan moest hij er zelf op af en hij wist voor zooiets niet geschikt te zijn, niet te halen bij Kluk. die er als voor was uitgeteekend. Hij zag 'm gaan. met dien zwaren. even waggelenden gang ja, toch precies 'n stier en met den nog gezwollen nek. Het contract had hij zorgvuldig opgeborgen in z'n portefeuille en even glim lachte Schaap, toen hij dacht aan het kwade kwartier tje, dat die juffrouw Herst. of Horst, of Harst, hoe heette ze ook weer? tegemoet ging. Met 'n krachtigen, da verenden smak wierp Kluk een uur later het portier van z'n auto dicht. Hij keek naar bo ven, want dat schepsel woonde daar ergens bó ven. daar kon je van op aan. maar hij zag nie mand voor de vensters. Zoo verwonderlijk was dat niet. want juffrouw Harst had het op dit oogenblik vee lte druk om naar Kluk uit te kij ken, want ze typte... typte, alsof ze de vacan te plaats van typeko ningin ambieerde. Na zóóveel dagen had ze eindelijk weer een bestel ling. maar er was haast bij haar werk en dus was ze niet overdadig vriendelijk gestemd te genover den man. die haar kwam storen met overdadig luid rinkelen der bel. Ze slofte de deur open en toen stond ze tegenover Kluk, die een stuit kauwgom in zijn mond stak. Het Hij keek naar boven... was één van z'n trucs. Er waren clienten die hij im poneerde met het ophouden van z'n hoed en er waren er, die hij klein kreeg met het sarcastisch afnemen vc- z'n hoofdde'-—>T :i kwam bij cliënten, die hij angst op het lijf joeg met z'n sigaar, en weer anderen door het spelen met z'n wandelstok, maar er waren er ook. die hij néérkauwde met z'n kauwgom, en dat probeerde hij nu te doen. Juffrouw Harst zelf? zei hij kauwend. Goed zoo, tref ik. Ben Kluk van Kluk Schaap en hier zijn zes kwitanties. Niet betaald, achterstallig en... En hij dreunde, kauwend, alles op, wat hij in zulke gevallen altijd opdreunde, achter elkaar, zonder ophou den, om den ander elke gelegenheid te ontnemen zich te verontschuldigen. Eerst nadat hij alles had gezegd, pauseerde hü even met z'n mond. z'n brutale mond. maar niet met z'n glazen knikkeroogen, want die bleven de onwillige aankijken, om haar murw te maken. Was meestal niet eens noodig. want ze waren al genoeg ge schrokken van zijn woorden. Dan betaalden ze. of huil den... Maar als ze bleven huilen en dit niet afwisselden met een paar betalingen, dan ging de machine mee. di rect in z'n auto. En nu wachtte hij maar af. wat deze juffer doen zou. Hij keek. kauwend snel rond en hij zag het: royaal was anders. Het zou wel huilen worden. Ze huilde niet, ze zag alleen maar bleek, blee- ker nog dan straks, toen ze opendeed. Ze stond daar als versuft geslagen zonder hoop en ze wist dat. en ze probeerde het noodlot niet meer te kee ren. Hij stond maar te wachten op haar tranen Hij kauwde. Hij wachtte. Hij kauwde. Maar de tra nen. waarop hij zich had geprepareerd, kwamen niet Ze zei geen woord en toch was er een ant woord. Ze keek maar. dat schepsel met haar groote oogen. en het was alsof hij daarin haar ant woord las. Hij kauwde en hij las: honger. Zc zegt geen woord, en tocU Hij kreeg het warm, was er een antwoord. benauwd, voor het eerst. Hi.i kauwde langzamer, steeds langzamer, want het mensoh had honger en hij kauwde, kauwde, langzamer nog en eindelijk hield hij ermede op. Ze had nog steeds geen woord gezegd en toch gaf hij antwoord op haar vraag. Nou... goed dan... zei hij. Maar de volgende nvaand minstens een termijn, hoor. Nou ja. goed dan... Hij wilde weg... wég hier en het was, of z'n wagen niet vlug genoeg kon optrekken en het was, of hij niet vlug genoeg weer op kantoor kon zijn. En? zei Schaap. Hti viel op 'n stoel neer. maar direct daarop vertelde hij vol actie en plastisch beeldend, druk gebarend met z'n handen. Dat is in orde, zei hij. Een groote boel. Zag er al lemaal even royaal uit. Hadden vergeten te remitteerell. Ja. dat is in orde. Gelukkig, zei Schaap. Hier, 'n sigaar, of kauw je...? Het was, of hij weer even zag: meubelen rompu en wrak, 'n vrouwtje met hongeroogen, zonder woorden, en daarop zei hij heesch: Neen, ik kauw niet meer. Het maakt me misselijk. Geef mii maar 'n sigaar... TOK RUYGROK.

Schager Courant | 1932 | | pagina 17