Zen nieuwe vrouwenbeweging in Denemarken. BEDREIGING VAN HET HUWELIJK. door Dr. J. W. FRANS. Kopenhagen, de vroolijke, levenslustige hoofdstad van Denemarken, is reeds tien tallen jaren het brandpunt der vrouwen beweging, waaraan de naam van de be kende schrijfster, Karin Michaëlis, ten nauwste is verbonden. Helaas gaat een deel dezer strijdsters voor de rechten der vrouw, onder leiding van mevr. Lis Jacobson, een verkeerde rich ting uit en gaan velen met haar, mede- gesleept door de vurige propaganda, de meest buitensporige eischen stellen. Mevrouw Jacobson eischt voor alle vrou wen het moederrecht, omdat, naar zij be weert, eerst dan alle vrouwen naar lichaam en ziel normaal en hygiënisch zullen kun nen leven. Zij vindt dat het huwelijk in zijn tegen- woordigen staat onevenwichtig is en daar door het moederschap bedreigt. Voorts wil zij iedere vrouw recht op het moederschap geven en stelt zij als eisch, dat alle kinderen den naam der moeder dragen. Om dit matriarchaat te verwezenlijken, vindt zij het noodig, dat de vrouwen geen beroep meer uitoefenen, maar van staats wege een toeslag ontvangen van haar twin tigste tot haar veertigste jaar, de jaren, waarin zij geacht kunnen worden, kinderen ter wereld te brengen. Als toelage noemt zij een bedrag van 2400 Kronen plus kindertoeslag en staats pensioen na het veertigste jaar. In korte trekken hebben wij hier willen aantoonen tot welke onmogelijke eischen een gedeelte der strijdsters voor de rechten der vrouw is gekomen. Hoe weinig practisch uitvoerbaar de eisch eener toelage van staatswege is, moge wel blijken uit de bere kening, die een tegenstander heeft ge maakt, waarbij deze tot de conclusie is ge komen, dat de totale uitkeering niet min der dan 3 milliard Kronen zou bedragen, terwijl de inkomsten van het geheele Deensche volk nog onder deze som blijven. Na dit gelezen te hebben, zou men mis schien meenen, dat mevrouw Lis Jacobson, door de leidende rol die zij in deze beweging vervult, min of meer als een outsider in het Deensche leven zou worden beschouwd, maar neen, verre van dat Talrijke echtscheidingen zijn het gevolg van de verspreiding dezer denkbeelden en over het land van melk en honing, dat nó, het prachtig gegeven voorbeeld van de af schaffing van zijn oorlogsvloot geen mate- rieele zorgen meer heeft, pakken zich don kere wolken samen. Het is dan ook zeer te betreuren, dat de vrouwenbeweging in dit land er toe geko men is, dergelijke onmogelijke eischen te stellen, die in een goed geordende maat schappij eenvoudig niet uitvoerbaar zijn. Temeer is het te betreuren, omdat de vrouwenbeweging in Denemarken steeds op een hoog plan heeft gestaan en de Deen sche vrouw pionierster is geweest voor de belangen en rechten der vrouw. Gaat men de gevolgen van deze nieuwe eischen der vrouwenbeweging verder na, dan komt men tot de conclusie, dat als ge volg van deze nieuwe moraal in Kopen hagen het grootste aantal buitenechtelijke kinderen geboren wordt, en nu wel tot nog toezonder moederrecht. Het is gemakkelijk, een nieuwe moraal te propageeren voor de ongehuwde vrouw als moeder, maar vergeten wordt, dat het on verantwoordelijk is, mede te werken aan het maken van slachtoffers, die bedoeld beginsel alvast in praktijk brengen, terwijl het juist in de praktijk onuitvoerbaar is. (Nadruk verboden). Als onze kleinen vallen. PAS OP VOOR BEENWONDEN! Wanneer de kleine peuters zoover zijn, dat zij alleen op straat loopen, gebeurt het in den beginne heel vaak, dat zij de knie tjes stuk vallen. Het is daarom verstandig om als voorzorg een klein fleschje desinfec- teerende alcohol en een rolletje verband gaas in het handtaschje mede te nemen, opdat het gewonde plekje dadelijk gerei nigd en verbonden kan worden, vooral bij scroluleuze kinderen gebeurt het meerma len, dat zoo'n wondeplek gaat zweren, wat heel veel meer onaangenaams met zich brengt. Voorkomen is beter dan genezen! Schotsch en strepen. Zoowel voor japonnen en blouses als voor garneering wordt dankbaar gebruik ge maakt van Schotsche en gestreepte zijde in allerlei frissche en vroolijke tinten. Komen we echter dichter bij den zomer, dan zullen wij wel weer concurrentie hebben te duch ten van de gebloemde voiles, kunstzij dj es en mousseline stoffen, maar bovenal van de gemoesde stoffen, die wij overal weer geëtaleerd zien en die dit seizoen wel de eerste plaats zullen veroveren! Een ensem ble b.v. met rood rokje met een wit balletje wordt gegarneerd met een bovenstuk, waar van de fond wit is met rood balletje, terwijl het korte pakje van hetzelfde materiaal is i als de rok. Alle mogelijke aardige combinaties kam, men van deze gemoesde zomerstoffen bi- denken, alléén éen nadeel is er aan ver bonden, dat het eerder een zeer algemeene dracht zal worden, dan b.v. gebloemde stoffen, waarbij men allerlei motieven vindt, en wat men teveel ziet, gaat gauw vervelen. EEN AARDIG ROND KUSSEN Een van de meest origineele manieren om restanten te benutten, ziet men op deze af beelding, waar een overtrek voor een kussen is gemaakt van lapjes gebloemde stof, die geappliqueerd zijn op een witten of anderen effen ondergrond. Op de achterzijde behoeft niets te worden geappliqueerd. De restanten mogen niet al te fel gekleurd zijn, omdat dan het geheel te bont wordt, terwijl ook de patronen niet te groot kunnen zijn. In het midden is op onze afbeelding een groen kla verblad geappliqueerd; als e? in de restanten groen voorkomt, moet dit ongeveer dezelfde tint hebben. Na het appliqueeren kan men voor- en achterzijde van het kussen aan elkaar naaien met groen band. Op een 20 cM na kan men dit op de machine doen, waarna het binnenkussen er doorheen wordt ge wrongen. ZOMERJURKJE VOOR KLEINE MEISJES MET BIJTASSEND BROEKJE. Buitengewoon aardig is dit jurkje voor kleine meisjes, waarbij een broekje van dezelfde stof gedragen wordt, ter vervanging van het onder jurkje. Te kust en te keur vinden we aardige en billijke stoffen voor kinderkleeding, die niet alleen waschecht, maar ook kleurecht zijn. We zullen deze stoffen dan ook bij voorkeur zóó kiezen, dat de kinderen zich bij het spe len niet behoeven te ontzien, en maken voor op de wandeling b.v. een jurkje van shan- tung, dat zich ook heel gemakkelijk laat wasschen, als wij bij zijden shantung het te strijken jurkje maar eerst geheel laten dro gen en ook niet invochten. Ons te maken model heeft een voor baantje, waarbij de voorpas aangeknipt is en de achterkant een rechte pas over de ge heele breedte heeft; de ruimte van het jurkje wordt met platte plooien aangezet, maar kan voor een speel jurkje ook eenige malen ingehaald worden. De sluiting is mid den voor met aan beide zijden sierknoopjes. Een effen kraagje en mouwopslagen vol tooien het jurkje. Geschikt voor meisjes van twee tot zes jaar. MODEBIJKOMSTIGHEDEN. Van meer belang dan het eigenlijke tollet. De shawl biedt ons onbegrensde mogelijk heden om een costuum, waar de eerste frischheid af is, weer op te fleuren. Leven dige kleuren, nieuwe vormen en stoffen ge ven dadelijk een modern effect en doen ver geten, dat het meeste van wat wij dragen, eigenlijk nog uit 1931 dateert. Een zeer prak tisch idee is de zelf gevlochten shawl, waar door men altijd een goed geheel kan ver krijgen, ook al zijn in de garderobe verschil lende kleuren vertegenwoordigd. Met eenige smalle reepen stof in die kleuren kan men er altijd modern en uiterst ver zorgd uitzien. De afgebeelde shawls zijn van soepele angorawol. doch kan evengoed zijde nemen. Zeer aantrekkelijke materialen zijn ook bouclé., waarin zijde verwerkt is, een stof, die heerlijk zacht aanvoelt, en de even zachte peau d'ange jersey met haar vleiende kleuren en origineele streepdesslns. Voor 's avonds vervangt Chanel de shawl door een kort jasje van fijn lamé met kleine figuurtjes. Ook bijoux vormen dikwijls een mogelijk heid om het geheele toilet den indruk van iets nieuws te laten maken, vooral wanneer de kleuren modern zijn. Men ziet zeer veel rood, wit en blauw, de kleuren van de Fran- sche vlag, maar toevallig ook van de onze envan die van Amerika, dat door zijn financieel overwicht meer invloed op de mode uitoefent dan velen vermoeden. Men kan ook alleen rood en wit of blauw en wit met elkaar combineeren Op de afbeelding ziet men bijv. een korten halsketting, die half rood, half wit is. Heel nieuw zijn ook de gladde gouden of zilveren halskettingen, die soms worden onderbroken door groote ivoren of gekleurde kraien, en de kettingen, die be staan uit een buitengewoon groot aantal snoeren in afloopende grootte, van koraal rood, chartreuse- of appelgroen. De nieuwe middelmatig groote zakdoeken, die bestemd zijn om uit de tasch te steken, hebben zeer opvallende kleuren. Wij beelden er een af met roode, gele en zwarte blokjes en strepen. Avondtaschjes met het klassieke tarrazin- borduursel zijn onverslijtbaar en zullen heel wat veranderingen in de mode weerstaan. De kleuren en patronen doen eenigszins denken aan petit point, doch de diepere tin ten en het zwaardere weefsel maken het gemakkelijk te onderscheiden van ander Fransch borduurwerk. De „onevenwichtige" voorjaars mode. De regelmaat, die langen tijd onze japon nen, hoeden, mantels, ja zelfs onze sieraden beheerschte, schijnt hoe langer hoe meer, ver te zoeken te zijn. Men vindt een japon, waarbij linker en rechter zijde gelijk gegarneerd zijn, of een hoed met een ronden rand, op het oogen- blik, vreeselijk saaiHet gevolg hiervan is, dat er een vaak amusante en origineele af wisseling in kleur en vorm heerscht. Wij behoeven ons in het geheel niet meer te verwonderAi, wanneer wij een japon ge- etaleerd zien, waarbij de rechtermouw tot aan de elleboog de kleur van een weide in lentekleed laat zien. terwijl de andere mouw, evenals de japon, geheel zwart gehouden is. Zelfs de pelerine, die het bovendeel van een japon bedekt kan de grilligste vormen aannemen, en is niet meer bescheiden rond. zooals voorheen, maar hangt óf links óf rechts, met een punt of een diepe ronde schulp een eind af. Een muts op één oor, een japon die den indruk maakt uit verschillende kleurige stukken stof of zijde te zijn samengesteld, al deze eigendunkelijke geometrie is aan de orde van den dag. Wij zullen er ons aan moeten gewennen om alles wat ons tentoongesteld wordt mooi te vinden en tenslottewie weet, de mode en misschien ook de mouwen, zijn verander lijk, wellicht zullen wij in al deze combina ties, die de groote heerscheresse, de mode, ons geeft, iets heel gewoons zien. Zeker is het, dat men tegenwoordig niet meer behoeft te vragen: „ls het mode" maar ln hoofdzaak „staat het mij", waardoor voor de vrouw met een weinig fantasie en smaak de mogelijkheid, meer dan voorheen, is weg gelegd om zich origineel te kleeden. WAT WE DEZEN ZOMER ZULLEN DRAGEN. De nieuwste stoffen en tinten. Bloemen-patronen op den achtergrond. Het nieuwste voor de a.s. mode zijn de gemoesde japonstoffen. die niet alleen in de fijnere wollen weefsels, maar zeker niet min der voor shawls en hoedgameering ln zijden weefsels gekozen worden. Het is een aardige mode, die weer eens een variatie geeft op de bloemen en nog eens bloemen-motieven, die wij de laatste jaren zagen, bij kunstzijde en voile, crêpe georgette crêpe de chine. Ja, op alle denkbare weefsels werden niet alleen kleine, maar vaak zelfs zeer groote bloemen gedrukt. Donkersrrcen voor de voorjaarsdagen met allerlei tinten moesjes of balletjes, blauw in •diverse nuances met wit of zacht rose, ver der een effen zwarten ondergrond met roode, groene, witte, blauwe balletjes zullen bijzon der aardig staan, vooral wanneer de japon nen met volants of kleine strookjes gegar neerd worden. Voor den zomer zal een lichte ondergrond met balletjes in afstekende doch zachte tinten heel veel aardige complets te voorschijn tooveren. Effen japonnen, bijv. hoog opgeknipte rok met een gemoesd bovendeel en bovenmouw, zijn zeer nieuw. Het is zeer practisch zoo'n Japon te maken van een oude bestaande, waarvan het bovendeel niet modern meer is of onder de armen erg dun begint te worden. Een blauw mantelpak met een los ge knoopte of gestrikte shawl, geeft dadelijk iets aparts aan het geheel. Zoolang wij niet bang behoeven te zijn. dat de zon ons gelaat tevéél verbrandt, zul len wij het dragen van groote hoeden moeten vermijden en de groote. slappe modellen al léén houden voor de zeer warme zomer dagen. bij de luchtige flatteuse toiletjes, die hiermede een niooi geheel vormen. Bij stoffen japonnen en mantels komt de kleine hoed zeer tot zijn recht, die coquet staat door de wijze van opzetten, n.1. vrij schuin zoodat de helft van het voorhoofd en het eene oor geheel bedekt zijn. Het haar moet echter absoluut netjes zitten en niet langer zijn, dan juist onder het oor. Het lange haar heeft dus weer afgedaan. Kant blijft eveneens nog een gaarne ver werkte garneering; wollen, zoowel als zijden kantstof zijn belde practisch om Japonnen te moderniseeren; het geeft een mooi geheel en staat gekleed, zonder dat het kostbaar is. HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Vliegen. De tijd ligt niet meer zoo héél ver in het verschiet, dat de vliegen ons weer danig komen plagen. Vooral buiten, waar veel koeien gehouden worden, heeft men er soms in de huizen ontzettend veel last van. Een goed middel om ze van onze vensters af te houden, bestaat daarin, dat men de glasvlakte met een doek in azijn gedrenkt, afneemt. fapon voor ionge meisjes. Dit zomerjaponnetje is heel aardig om te maken van een goede kwaliteit kunstzijde met een moesje, hetgeen wel het allernieuw ste is voor het a.s. voorjaar- en zomerseizoen. De gedrapeerde halslijn blijft nog altijd een gaarne gekozen garneering der taille, tenminste voor slanke figuurtjes, terwijl de volant, die aan de achterbaan een rechte lijn heeft, naar het midden vóór hoog op loopt. De taille is nauw aansluitend, terwijl 3; in de linker zijnaad ongeveer 20 cM., gedeel telijk onder en boven de taillelijn openge laten wordt, als split wordt afgewerkt en met drukknoopen sluit, om 't middel wordt een smalle ceintuur gedragen. Voor figuren met de maten 40, 42 en 44 is dit model zeer geëigend Gekleede japon. Deze gekleede middag- of avo& het mooist van zviajt georgette of dun soepel weefsel, zooals tegen* vervanging van zijde voor gekleed^ gemaakt wordt. Ee De halslijn is schuin geknipt kerzijde en min of meer rond au terzijde; een smalle ceintuur strassgesp sluit om het middel, nauw om de heupen sluitende onderen toe in ruime plooien valt mouw wordt op ellebooghoogte in een elegante klok te eindigen, of zachte rose zijden crêpe george wordt. Bij het inzetten der mou dacht aan de moderne brcede a waardoor het armsgat lager vi re3p dusverre het geval is geweest. ;ege Proi iav< en. Schoonheidsgeheira Bros haar kan ontstaan door»'- veel met het bloote hoofd in de Het wordt weer zacht en glan: halven dag voor het wasschen te masseeren met olijfolie. Rimpeltjes om dc oogen verdwtli itee tooverslag door eiwit, dat men drogen en gedurende den nacht ken. 's Morgens wordt het eiwit iggp Ie L oer Off :jn rabi Vo den - cream verwijderd. In de buurt vu wrijve men nooit met een hand afdrogen geschiedt door zacht dn i]s Wimpers groeien, door 's nacht! vaseline op de haarwortels aan 's Morgens wordt de vaseline n lauw water verwijderd. Vergroote poriën moeton eerst nigd worden door het gezicht te met een in heet water gedrenkte in daarna wordt het gezicht gewaad groote hoeveelheid koud water, paar druppels benzoëtinctuur zÊ Vermoeide oogen doen rimpels o worden verfrischt en wel door dil watten, die gedrenkt zijn in koud wat borax. De Hals is een verraderlijke aant den leeftijd. Daarom voorkomen staan van een dubbele kin en hetj der spieren door dagelijks eenige| te doen. De eerste is de bewegi schudden, heel langzaam uitga bij 't hoofd zoo ver mogelijk woi de tweede is het op en neer bei onderkaak, terwijl het hoofd naar achteren wordt gehouden, goed, tweemaal per week en gelijks den hals te masseeren amandelolie, die met flinke opi wegingen in de richting van de gestreken. Wanneer men uitgaat den hals in te wrijven met eold is ook een goede gewoonte, bij rug van de linkerhand onder houden. HET BESTELLEN VAN PAT Van de genummerde modellen ter beschikking aan onze lezeretf jeroi billijke knippatronen. Patronen in de maten 42—50 KW De prijs van patronen in de maten en in afwijkende speciaal opgeg®vt bedraagt, evenals de patronen van manteljaponnen 85 ct. Kinderjurk* 58 ct. Overschrijving van het bedrag rekening 31628 ten name van de F spoo der Mode-rubriek is dc eenvoudigst* koopste wijze van bestellen en mad toezending mogelijk. Aanvragen kunnen ook per post* den gezonden aan de Redactrici Mode-rubriek, Joan Maetsuycken 's-Gravenhage en indien niet ander per brief onder bijsluiting van he» oostzegels. De naam en het nummer val wenschte model moet met Uw naai op het giro- of postwisselstrooW vermeld. let - Do moei valb ding Koo:

Schager Courant | 1932 | | pagina 10