Alitieci Min:- iiitntitlt- Laiilmllit Een kwart eeuw Burgemeester. 1 Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Sint Maarten gaat zijn gemeentehoofd huldigen. Chaos op den weg bij ongevallen. Salariskortng Provinciaal personeel in N.-Brabant. Predikbeurten. c.M. 'oglng ch de iet de st be- dan staan, Een g en den zalten de t het 1 srterje ids en s paard Donderdag 26 Mei 1932. SCHAGËR 75ste Jaargang No. 9077 cTüraIt. NG' Dit blad verschijnt viermaaJ per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEM* TIëN van 1 tot 5 regels fO.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsn», inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. n n tri aarca •erg li veis steuni I tde uij jeugd corei n. i Uw« 'TM ;arspd Op verzoek van den jubilaris een be scheiden feestvertoon in overeen stemming met de benarde tijdsomstandigheden. Waar de Valkooger dijk na vele kronkelingen tenslotte z'n verbinding vindt met den grooten Westfrieschen omringdijk, kijkt vanuit 't dichte Joover de ronde kerktoren van het dorp St. Maar ten. Weggedoken in het frissche groen, de vrien delijke huisjes met roode daken, hier en daar een goed verzorgde tuin, rondom bebouwde ak ikers en weiden met vee. het heeft alles steeds den indruk gemaakt van rust en welvaart, waardoor rieh de Westfriesche dorpen door de jaren heen tobben gekenmerkt. Hier is het, dat straks de bewoners het hoofd hunner gemeente zullen huldigen. De heer A. Klerk zal n.1. den 4den Juni a.s. 25 jaar burge meester zijn. Een kwart eeuw de belangen van zijn gemeente te hebben gediend, de inwoners met raad en daad te hebben bijgestaan, zooveel als in zijn vermogen lag, in benarde tijdsomstandigheden als wij thans doormaken, zoowel als in dagen van voorspoed het is de moeite waard om er in oogenblik bij stil te staan. En wie zou beter met de toestanden in Sint Maarten op de hoogte zijn, beter de nooden en behoeften kennen der inwoners dan burgemeester Klerk, die in deze plaats zelf geboren werd, die met het grootste deel van zijn inwoners samen is opgegroeid, en het andere deel in de registers van den burgerlijken stand heeft ingeschreven? Want het was op den 28sten Maart van het jaar 1874, dat de a.s. jubilaris als zoon van een voudige ouders te St. Maarten ter wereld kwam. aldus ving de burgemeester in groote trekken het verloop van zijn levensgeschiedenis aan, die wij, toen wij hem daarvoor j.1. Dinsdag bezochten, uit zijn eigen mond opschreven. Ik ging, zoo vertelde burgemeester Klerk ons, op 5-jarigen leeftijd naar de openbare lagere school en verbleef daar totdat ik 13 jaar oud was geworden, een schooltijd, welke voor die jaren vrij lang genoemd kan worden. Dit vond voorna melijk ook zijn oorzaak hierin, dat ik niet sterk *as en in de wintermaanden vele keeren wegens ziekte moest verzuimen. Mijn ouders vonden het daarom beter dat ik maar een paar jaar langer onderwijs bleef genieten dan gebruikelijk was. iets, waarvoor ik hen altijd dankbaar ben geweest en ook steeds zal blijven. Het toenmalige school hoofd, de heer Peetoom, was daar echter niet zoo erg mee ingenomen en heeft wel eens gezegd: »,Wat er van dien jongen moet worden weet ik niet! doch later heeft hij gelukkig nog kunnen getuigen, dat diezelfde jongen nog vrij goed te recht is gekomen. Ikzelf heb, ondanks de weinig hoogen dunk. dien hij van mij had, altijd met grooten eerbied en ontzag tegen meester Peetoom opgezien en heeft hij later, toen hij rustend hoofd was geworden, menig gezellig uurtje in mijn huiskamer doorgebracht. Toen ik de schoolbanken moest verlaten, werd ik bij mijn vader in de leer gedaan, om opgeleid te worden tot timmerman, hel vak, dat ook door hem reeds vele jaren op het dorp werd uitge oefend. Het werk was voor mij echter te zwaar, en waar ik bovendien al heel spoedig niet veel meer voor het vak voelde, zag mijn vader wel in, dat het maar beter was, daarmede te eindigen. Mijn oom Fray, die toen secretaris van St. Maar ten was, bood mij aan als volontair hij hem op de secretarie te komen en tevens als bode van het in St. Maarten bestaande Vesfonds te fungeeren, en de daaraan verbonden administratie te verrich ten. Ik was toen 15 jaar oud en deze verandering in de keuze mijner werkkring zou de grondslag worden van de loopbaan, welke ik tot op dezen dag gevolgd heb. Vijf jaar ben ik bij mijn oom gebleven. Toen ben ik naar Schagen gegaan, waar ik als klerk op het kantoor van de Westfriesche Bank werd aangesteld. Daar bleef ik tot mijn ruim 24sten jaar, en ofschoon burgemeester Klerk ons dit niet verteld heeft, mogen wij zeker wel veronderstel lea. dat hij gedurende dit verblijf te Schagen ken nis gemaakt heeft met het meisje, dat hem later en ook nu nog, als echtgenoote trouw ter zijde staat. Deze huwelijksverbintenis dateert van het jaar 1900. Doch om de draad van het stukje levensgeschie denis, waarin ons dien middag in de vriendelijke huiskamer zoo welwillend werd toegestaan een blik te werpen, weer op te nemenOp mijn 24sten jaar dan, het was in 1898, zegde ik 't kan toor van de Westfriesche Bank te Schagen vaar wel, omdat mij in de plaats van mijn geboorte de betrekking van gemeentesecretaris-ontvanger werd aangeboden, welke plaats door het overlij den van mijn oom Fray vacant was gekomen. Dit ambt vervulde ik tot 1907, in welk jaar we derom een nieuwe pliase in mijn levensloopbaan zou intreden en wei door het overlijden van den toenmaligen burgemeester, den heer K. Blom. Ik werd toen n.1. geroepen om in diens plaats te tre den, waaraan ik natuurlijk gaarne gehoor gaf en in de vervulling van dit ambt dan hoop ik over enkele dagen te jubileeren. Op het oogenblik van mijn benoeming tot burgemeester moest ik mijn ontvangerschap laten varen. Secretaris ben ik gebleven, dus naast mijn 25-jarigo ambtsvervul ling als burgemeester, ben ik 34 jaar als secreta ris van deze gemeente werkzaam geweest. Mfln eerste wethouders waren de heeren P. de Boer en Jb. Bruin aan wie ik steeds door de aan gename wijze waarop zij mij hun steun verleen den, met genoegen terug denk. Gedurende deze jaren zijn door mü nog vele nevenbetrekkingen bekleed, zooals administrateur van het Veefonds, Secretaris-penningmeester van de Banne St. Maarten, penningmeester van den polder Valkkoog, secretaris kerkelijke ontvan ger en kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk, agent, van de Assurantie Mij. Oudkarspel, voorzitter van het Witte Kruis en de ziekenverpleging en nog velerlei andere functies in verschillende cor poraties. Voor de twee eerst hierboven genoemde betrekkingen heb ik voor een paar jaar terug be dankt, nadat die meer dan 25 jaar door mij wa ren waargenomen. Steeds heb ik de verschillende betrekkingen waarvan er bij zijn met meer dan 30 dienstjaren, met de meeste ambitie vervuld. De gemeente St. Maarten telde bij mijn intrede als burgemeester 1000 inwoners. Thans is dit aan tal opgeklommen tot 1350. Veel- veranderingen hebben er gedurende mijn ambtstijd als burge meester in de gemeente plaats gehad, voor een kleine gemeente als deze zelfs heel veel. Vooral wat betreft de cultuur op het land. Deze bestond aanvankelijk voor het grootste gedeelte uit wei land en eenig bouwland, terwijl het thans precies andersom is, n.1. nu is het grootste deel bouwland. Groote welvaart heb ik in mijn gemeente mee gemaakt.... doch helaas is ook dit thans juist te genovergesteld. Op het oogenblik wordt de toe stand steeds nijpender en nijpender, ja zelfs ho peloos, en het doet pijn z'n eigen burgers, die steeds hebben geleefd in een zekere mate van wel stand, nu als met de kracht der wanhoop te zien worstelen om het hoofd boven water te houden. Dit zijn in mijn ambtsloopbaan wel de moeilijkste jaren geweest, die ik ooit gekend heb, want voor het ambt van burgemeester, brengt dezen tijd vele moeiten en zorgen mee. Ook op de secretarie is in die jaren veel ver anderd. Het werk heeft zich daar uitgebreid, nieu we wetten, nieuwe voorschriften, het bracht steeds meer beslommeringen, en deed ik het werk op do secretarie eerst jaren alleen, ook in de drukke tijden van mobilisatie en distributie, ofschoon toen de veldwachter een trouwe hulp was, is dat sedert 1919 anders geworden, en kreeg ik een ambtenaar op de secretarie, die mij van het al te overtollige werk ontlastte. Wel van pas is het om hier even te memoree- ren. dat in die jaren, n.1. in 1911 de secretarie van het oude kleine naar het nieuwe riante raad huis werd overgebracht en de administratie der gemeente dus beter en ruimer werd gehuisvest. Van de nevenbetrekkingen, die ik in de kaatste jaren nog op mij genomen heb, kunnen nog ge noemd worden: lid van de commissie van den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn, en tevens lid van het Dagelijksch bestuur daarvan. Tot zoover hetgeen burgemeester Klerk ons on opgesmukt en in alle eenvoud van zijn leven en werken heeft verteld en het was te merken, dat de a.s. jubilaris zoo nu en dan onder den indruk kwam hij het ophalen van al hetgeen er in zijn leven was gepasseerd. Lief en leed, prettige, maar ook minder prettige ervaringen heeft hij gehad en niet altijd is zijn werk en bedoelen gewaardeerd. Ook burgemeester Klerk heeft zijn tegenstanders gehad en wij zouden zeggen: dat strekt hem tot eer. Daaruit spreekt toch, dat hij gehad heeft een eigen wil, een eigen inzicht, dat hij is geweest zichzelf. Uit zijn werk sprak steeds groote toe wijding en warme belangstelling voor het wel en wee zijner gemeentenaren; hij gaf zich gaarne om hun belangen te dienen en op den 4 Juni. zijn a.s. jubilarisdag, zullen velen, daar twijfelen wij niet aan. gaarne uiting geven van hun gevoelens van hoogachting en vriendschap voor het Hoofd hunner gemeente, die gedurende 25 jaar in alle opzichten als zoodanig zijn taak trouw en eerlijk heeft vervuld. De huldiging. Het is helaas jammer, dat de burgerij van St. Maarten onder niet'wat betere tijdsomstandighe den uiting kan geven aan haar gevoelens bij dit 25-jarig jubileum van hun burgemeester. Sympa thiek doet hbt aan, dat de laatste dit zelf zoo be schikt heeft, dat er geen feest zal zijn. Immers, toen voor eenigen tijd terug zijn beide wethouders hem vroegen of hij er in kon toestemmen, dat hij ter gelegenheid van dit a.s. jubileum zou worden gehuldigd, heeft burge meester Klerk geantwoord, dat hij dit zeer op prijs stelde, maar hij moest èês voorwaarde stellen en wel deze, dat het geen grootsche^huldiging zou worden, doch èèn in overeenstemming met de be narde tijdsomstandigheden. Een groot feestvertoon toch zou een al te schril contrast vormen voor de menschen die onder den nood der tijden gebukt gaan en van den eenen dag in den anderen leven. Doch ong&nerkt mag een dergelijk feit toch ook niet voorbijgaan, en zoo zal dan den 4den Juni een aparte raadsvergadering worden belegd, waarin de burgemeester zal worden gehuldigd- Voorts zal door den burgemeester een lunch wor den aangeboden en zal 's middags receptie wor den gehouden. Den kinderen wacht op dien dag een aardige attractie. Een familie-bijeenkomst zal dezen blijden dag besluiten. Men verzoekt ons van de zijde van de Vrijwillige Verkeersinspectie in Noordholland opname van het volgende: Een bekend verschijnsel is het, dat bij ongevallen de nieuwsgierigen zich rondom het geval zoodanig op- hoopen, dat de getroffenen of de hulpverleening hier door ernstig gehinderd worden en bovendien groot gevaar bestaat dat nieuwe ongevallen zullen ontstaan. Vooral wordt dit gevaar vergroot als de weg in de naaste omgeving van het ongeval geblokkeerd wordt door auto's en andere voertuigen, die uit b,eide rich tingen aangekomen dikwerf schots en scheef op den weg worden geplaatst, te'ï'wijl de bestuurders zich naar de plaats des onheils begeven, meestal uit nieuws- glr-'o-heid. De politie, die in den regel nog op komst is, of zich druk met het geval bemoeit, heeft, en dit doet zich vooral gelden op de buitenwegen, geen gelegenheid zich verder met de orde op den weg bezig te houden. Vooral de sterkte der politie in de buitengemeenten is oorzaak, dat er meermalen slechts één politieambte naar aanwezig kan zijn om de zaak te onderzoeken» te zorgen voor eventueele gewonden en dan nog ver der regelend op den weg te treden. Wat dus buiten, zijn directe omvatting valt. staat vrij en dit veroor zaakt dan meestal den chaos en geeft aanleiding tot rechtmatig gemopper van den goedwillenden wegge bruiker. Wat is hiertegen te doen? Geroep om meer politie geeft niet, want met den besten wil, is dit in de meeste gevallen niet mogelijk. De oplossing is echter: Laat iedere weggebruiker en "ooral de bestuurders van auto's en andere voertuigen nedewerken om de orde op den weg, juist in die ge vallen als bovenaangegeven. voorbeeldig handhaven. Zet geen auto's in de nabijheid van het ongeval op den weg, dringt niet met rijwielen tusschen het pu bliek in, doch Werkt allen mede om den weg tep plaatse behoorlijk vrij te houden en laten vooral de goedwillenden trachten de politie te steunen door op den weg regelend op te treden en de nieuwsgierigen verwijderd te houden van de plaats waar zij lief6t ge mist kunnen worden. Ook kan men in veel gevallen uitstekend werk ver richten door per auto een dokter of politie op te ha len, om aldus suoadige hulpverleening te bevorderen. De weggebruiker zorge hier dus voor de wegorde. Welwillendheid, hulpvaardigheid en medewerking op de gewenschte wijze, zullen hier dus de orde kunnen brengen, dip de politie bij die bijzondere omstandighe den dikwijls niet voldoende kan geven. Voorstel van Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Brabant stellen voor met ingang van 1 Tuli op de bezoldiging van het per soneel in publiekrechtelijken dienst der provincie een korting van 3 pet. toe te passen. Dit geeft een besparing van f12.391 per jaar De korting zal tijde lijk zijn fn dien zin, dat zij, indien zij niet, te voren door een nieuw besluit is opgeheven of gewijzigd den len Maart 1935 automatisch vervalt. De pensioengrondslagen zullen op de oude bedra gen worden gehandhaafd, zoodat de pensioenen van de weddekorting geen nadeel zullen ondervinden. De kindertoeslagen zullen aan de korting worden onttrokken. Ook wordt voorgesteld een tijdelijke korting van 3 pet. toe te passen op de jaarwedden van Ged. Staten. Msb. ZONDAG 29 MEI. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7.30 uur (niet 7 uur) Ds. Eikema. Haringhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Eikema. Eenigenburg, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt. Sint Maarten, nam. 8 uur, Ds. Tinholt. Dirkehorn, voorm. 10% uur, Ds. De Leeuw. Onder werp: Verzoening. Noordscharwoude, geen Samenkomst. Burgerbrug, zie Sint Maartensbrug. St. Maartensbrug, voonm. 10% uur, de Eerw. heer C. A. Paap, Cand. t. d. H. D. ,Oudesluis, voonm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Callantsoog, geen dienst. Petten, geen dienst. Anna Faulowna, geen dienst. Egmond a. d. Hoef, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. Heerhugowaard, nam. 3 uur, Ds. Van den Kieboom. Hoogwoud, nam. 8 uur, Ds. Hamilton. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Doop. Oude Niedorp, nam. 8 uur. Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Winkel, voorm. voorm. 10% uur, Ds. Seulijn. Doop. Julianadorp, nam. 2% uur, Ds. Vorstman. Huisduinen, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst, vacature. EVANGELISATIE te: Schagen voorm. 10.30 uur, de heer Kal, v. A*dam. Nam. 5.30 uur, de heer Kal. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1