Schandelijke tooneelen IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. Een bloedig handgemeen tnsschen Nazi's en Communisten. Russisch tempo. Vermindering postbestellingen. Op avontuur. Mislukte inbraak. Een droom zonder bedrog? Fa. Gebr. ROTGANS Uit onze omgeving. Steun voor den Tuinbouw. Communisten uit de zaai verjaagd. Verscheidene algevaardigden ge wond. Alles werd als wapen gebruikt. Ofschoon Dinsdag de zitting van den Pruisischen Landdag betrekkelijk rustig verloopen is, deed toch het een en ander vermoeden dat er den volgenden dag meer spanning zou heerschen. Dit is inderdaad uitgekomen, doch de incidenten die zich hebben voorgedaan, zijn van een dusdanigen aard, dat zij hun weerga in de Duitsehe parlementaire geschiede nis niet vinden. Het is namelijk gekomen tot een hef- tig en bloedig handgemeen tusschen Nationaal-Soci- alisten en Communisten, dat inzette na het debat over het verleenen van gratie aan politieke misda digers. /De nieuw gekozen tweede vice-president Baumhof van het Centrum voerde op dat oogenblik het voor zitterschap. Een nationaal-socialistisch spreker had een scherpe rede tegen de Pruisische justitie gehou den. Daarna kwam de leider der communistische frac tie Pieck aan het woord, die, evenals de nationaal- socialist, zich aan krachttermen te buiten ging. „In uw gelederen zijn moordenaars", riep hij, naar de nationaal-socialisten gekeerd. Onmiddellijk protesteer de de geheele nationaal-socialistische fractie, die blijkbaar deze beschuldiging toch te erg vond, en alle politieke afspraken vergat. De 161 Hitlerianen verhie ven zich van hun zetels, drongen naar het spreek gestoelte en overstemden door hun luid geroep den communistischen spreker. Onbewogen bleef Pieck achter het spreekgestoelte staan. Van de uiterste lin kerzijde kwamen de communisten opzetten, drongen langs den zetel van den voorzitter tot in de onmid dellijke nabijheid der nationaal-socialisten, waar het gekijf nu over en weer ging. De eerste klap. De eerste klap schijnt van communistische zijde te zijn gevallen. De communist Franken gaf den na- tionaal-socialist Hincler plotseling een slag midden in het gelaat. Dit zou het-sein wezen tot een alge- meene bestorming. De nazi's vlogen op de commu nisten af en elke poging om de opgewonden schaar tot bedaren te brengen, mislukte hopeloos. Men zag stoelen omhoog heffen en op hoofden en lichamen neerkomen; de socialist Jürgensen, die met den strijd eigenlijk niets te maken had, kreeg zoo'n stoel op het hoofd en een bloedende schedelbreuk was het gevolg. Ook een andere afgevaardigde moest de zaal worden uitgedragen. Intusschen werd ook met inktpotten, lessenaars en tafels gesmeten, zoodat een deel van het ameublement daarbij in stukken vloog. Een oogenblik hielden de communisten stand en het regende slagen heen en weer. Daarop klonk de juich kreet: „De communisten wijken!" De geheele nationaal-socialistische fractie begon de achtervolging van hun politieke tegenstanders, die, door stoelen en banken gehinderd, slechts langzaam konden retireeren. De gespierde jonge Hitlerianen grepen de zware eikenhouten stoelen der regeerings- vertegenwoordigers en wierpen ze op de hoofden der communisten. Vier of vijf stoelen vlogen dwars door de zaal. De communisten, die niet snel genoeg kon den vluchten, werden tegen den grond geslagen. Men nam de lampen van de tafels der stenografen en keilde ze als projectielen naar de linkerzijde. Zware bronzen inktkokers werden voor hetzelfde doel ge bruikt. In enkele minuten waren alle com munisten, voor zoover zij nog loopen konden, uit de zaal verdwenen. Twee of drie slachtoffers, o.w. een stenograaf en de afgevaardigde Jürgensen. de secretaris der sociaal democratische fractie, waren zoo zwaar toegetakeld, dat zij bewusteloos naar buiten moesten worden ge dragen. Nadat de Hitlerianen den laatsten commu nist hadden zien verdwijnen, hieven zij een luid hoe rageroep aan en zongen zij het Hitlerlied „S. A. mar- schiert". Het nationaal-socialistische publiek op de tribune zong mee en bracht den afgevaardigden een ovatie. De communisten hadden hun gewonden naar hun eigen fractiekaraer gebracht. De afgevaardigden Kramer, Kunfz en Gohlke wa ren er het ergst aan toe. Kramer, die later met verbonden hoofd weer bin nenkwam, riep de nazi's toe: Twintig om één! Dat zullen we jullie betaald zetten! De vice-voorzitter Baumhoff had reeds bij het be gin der vechtpartij zijn plaats verlaten, waarmee de zitting was gesloten. Het centrumslid dr Westcr verleende als genees heer den gewonden de eerste hulp en legde hun ver banden aan. En in de razende opwinding, die in de volle zaal heerschte, begonnen nu ook de nazi's op de publie ke tribune hun kreten te laten hooren. De overige partijen sloegen dit woeste tooneel ga de zonder tusschenbeide te komen en konden waar nemen. hoe de sterke nationaal-socialistische fractie de veel kleinere afdeeling der communisten ten slotte de zaal uitdrong en overwinnaar in dezen wei nig fraaien strijd bleef, waarne de zege met het zin gen van een nat.-soc. lied werd gevierd. Niet alleen de rijksdag, ook de Pruisische landdag heeft dus zijn schandaalscène gehad en ook ditmaal zijn de aanvankelijk zoo rustig optredende nazi's er bij betrokken geweest. De zittingzaal bood een chaotischen aanblik. Over al waren de tapijten zwart van de inkt of rood van bloed. Waar men den voet zette, trapte men op scherven van lampekappen, die men de communis ten achterna had gesmeten. Groote stoelen lagen ge heel uit elkaar gerukt op de banken. De zitplaats van den afgevaradigde Jürgensen was geheel met bloed bevlekt. Voor zoover op het oogenblik bizonderheden bekend zijn. moet geconstateerd worden, dat de Hitlerfrac- tie deze woeste scènes niet direct heeft uitgelokt, maar dat den communisten de hoofdschuld treft. Ze hebben Dinsdag reeds getoond, dat zij kabaal wenscliten. Met welk doel is voorloopig nog niet erg duidelijk. Het seniorenconvent zal moeten nagaan, welke ge volgen een en ander hebben zal. De bijeenkomst van het seniorenconvent had reeds een half uur na de bloedige vechtpartij plaats. Aan de beraadslagingen nam ook de Berlijnsche hoofdcommissaris van politie Grzesinski deel, niet in zijn qualiteit van politieman, maar als soc.-dem. landdaglid als plaatsvervanger van Jürgensen. Zoowel de nat.-soc. als de communisten verklaar den, dat het hun onverschillig was, of werd gecon stateerd, wien de schuld van het gebeurde trof, daar zij het optreden der politie niet wenschten. De soc.-dem. evenwel verklaarden, dat zij zich, met het oog op de verwonding van hun afg. Jür gensen (die wegens een hoogst ernstige kwetsuur aan het gelaat naar het ziekenhuis moest worden overgebracht) en op al bet gebeurde, daarmede niet konden vereenigen. Het centrum legde een dergelij ke verklaring af. Besluiten werden niet genomen. Het seniorenconvent zal op 1 Juni een nieuwe zit ting houden om zich nogmaals met het gebeurde bezig te houden. Ook de eerstvolgende plenaire zitting van den land dag heeft, op 1 Juni'plaats. Het ziet er naar uit. dat na het sensationeel ver loop van de zitting van gister de landdag tot de vol gende week met vacantie zal gaan, om eerst eens of te wachten, of de rijksregeering zich door de moei lijkheden van de volgende dagen zal heenslaan. De natlonaal-socialist Kerrl tot voorzit* ter gekozen. Omtrent het zakelijke gedeelte der zitting kan de benoeming van een voorzittei van den Pruisischen Landdag als het voornaamste worden aangeteekend. De uitslag der stemming blijkt de volgende: Uitgebracht 416 stemmen, blanco 6, ongeldig 1. Van de overige 409 stemmen is de meerderheid 205. Er blijken uitgebracht op afg Kerrl 262 stemmen, op Wittmaack (soc.-dem) 92, op Kasper (comm.) 55 stemmen. Do nat.-soc. afgevaardigde Kerrl is dus tot voor zitter gekozen. In antwooid op een desbetreffende vraag van Litzmann verklaart hij de benoeming te aanvaarden. Terwijl Kerrl het oudste lid nu aflost, verheffen de nazi's zieh van hun zetels om den nieuwen voor zitter met handgeklap en geroep van „heil!" te be groeten. Kerrl neemt terstond hel woord. Na Litzmann te hebben bedankt, zegt hij: Ik neem de functie van voorzitter op mij, waartoe gii mij met volstrekte meerderheid hebt gekozen, nadat het Pruisische volk bij de verkiezing de zes-mannen groep tot de sterkste fractie van het huis heeft gemaakt niet alleen van dit huis, maar van den landdag sinds zijn bestaan. Ik zal mijn functie overeenkomstig het reglement en, zooals bij een nat.-soc van zelf spreekt, onpar tijdig uitoefenen. Gij (tot de communisten) hebt vol doende de gelegenheid genomen om ons van de qua liteit uwer stemmen ie overtuigen Maar men moet ook toonen., dat bij dit stemmenmatenaal het noo- dige verstand komt. (Deze woorden lokken levendige protesten en wilde kreten der communisten uit, van wie twee tot de orde worden geroepen!. Dwingt mij niet. zoo eaat Kerrl, zich tot df communisten wen dende, voort, tot scherper maatregelen. UIT ONZE OOST. SCHANDAAL ONTDEKT Systematische roof uit de Gouvernements- bosschen. Van een onderneming hout en kinabast. Aneta seint uit Soerabaja: Het Soer. Hbld. meldt, dat bij een onderzoek, in gesteld door den ass.-resident van Toeloengagoeng. le gio inlanders zijn verhoord, die in volledige bekente nis een schandaal hebben blootgelogd, dat jarenlang gewoekerd heeft en dat bestaan heeft In een grooten roof in de bosschen op de Wilis door de bevolking en uit een systematischen roof van Kinabast, uit de Gou- vernementsbosschen voor de onderneming Soember- pandan', eigenaar Tan Kiong Liang te Kertosone. Het onderzoek bracht uit, dat dit geval reeds lang onder de aandacht van de lagere ambtenaren was gebracht, maar zonder succes. Het onderzoek omvat, behalve de zaak van aankoop van gestolen hout ook die van kinabast door bovengenoemde onderneming, die in de laatste vier jaren 10.000 M3. brandhout verwerkte en voorts nog een massa timmerhout ten behoeve van den bouw van een fabriek, loodsen, bruggen en hui zen. De onderneming Soemberpandan heeft aan de Kinafabriek te Bandoeng in den loop van een viertal jaren 30.000 K.G. droge kinabast geleverd, zulks ter wijl haar eigen aanplant van klnaboomen seichts 2H bahoe bedroeg. "Het staat vast, dat de onderneming profijt getrokken heeft uit al deze bosohdlefstallen. Deze geruchtmakende zaak waarin ongeveer 1000 in landers zijn gehoord, zal vermoedelijk behandeld wor den voor den Raad van Juatltle. DE VULKANEN OP FLORES EN IN DE BÜNAHASSA- Alles weer rustig. Uit Bandoeng. De Vulkanologiscbe Dienst heeft telegrafisch bericht ontvangen uit Endeh, blijkens netwelk na de eerste uitstooting van een zeer hooge aschkolcm geen asch meer gevallen is. Voorts is bij den dienst een telegram uot Menado ontvangen, waar in wordt bericht dat alle vulkanen in de Minabassa en op de Sangi-eilanden thans rustig zijn ©n dat er geen sprake is van vulkanische werking. ruim driehonderd karbouwen verdronken. Tengevolge van een bandjir. Uit Bandjermaesin: Tengevolge van een plotseling opkomende bandjir zijn in de kampongs Pemingglr en Rantau-Koedjang in het Amoentalsche 330 kan bouwen verdronken. Ket bestuur heeft zich naar de plaas van de bandjir begeven. Een nieuwe electrische centrale aan dt Wolga. Vier maal zoo groot als Dnjepros. troj. V.D. verneemt uit Moskou: Thans worden officieel nadere mededeellngen gedaan omtrent het besluit van de 8owjetregeerlng/om over te gaan tot den bouw van een grooten stuwdam met kracht centrale in den benedenloop va.n de Wolga nabij de stad Kamyajin. De nieuwe centrale zal ongeveer viermaal zoo groot worden als het zoo juist voltooide krachtwerk Dnjeprostroj, en zal per jaar tien miljard K.W.U. pro- duceeren, terwijl het bovendien ten behoeve van den landbouw bestemd is voor de irrigatie van het Bene- den-Wo!ga-gebied. De stuwdam bij Kamysjln zal 30 M. hoog worden en ongeveer 3 K.M. lang. De kosten van hét geheele werk met de irrigatiewerken in het Beneden-Wolga-gebied worden geraamd op vijf miljard roebel. Een der ontwer pers van het nieuwe werk, prof. Tsjaplygirj. deelde als voorbeeld van het tempo, waarin men het werk hoopt uit te voeren, mede, dat men in de Vereenigde Staten voor de irrigatie van een oppervlakte van twee millioen hectare tien jaar had noodlg gehad. De uitvoerders van het Wolga-werk hopen de irrigatiewerken in een twee maal zoo groot gebied in vijf jaar tijds gereed te heb ben. BEIDE VOETEN AFGEREDEN. Te Buchten-Born sprong een 20-jarig arbeider, die werkzaam was bij de werken voor het Julianakanaal op een in beweging zijnde locomotief. De jongeman kwam daarbij echter te vallen en geraak^ onder de ma chine, met het noodlottig gevolg, dat hem beide voeten werden afgereden. Enkele uren later is de ongelukkige in het ziekenhuis overleden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier zond het onderstaande adres den minister van Waterstaat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier heeft met ontsteltenis in de dagbladen gelazen. dat by den dienst van de P.T.T. het voornemen bestaat om het aantal postbestellingen tot twee per werkdag te verminderen in de kom van die plaatsen, waar die kom niet meer dan 5000 inwo ners telt. Zij is ervan overtuigd, dat de tegenwoordige tijdsom standigheden bijzondere maatregelen eiachen, maar een dergelijke vergaande versobering van den post dienst, na al hetgeen aan dezen dienst reeds werd be snoeid, zal volgens het oordeel der Kamer ertoe moeten lelden, dat het bedrijfsleven, óf vrijwel geheel vleu gellam zal worden, óf zich op andere wijze zal trach ten te behelpen, om bulten den P.T.1 .-dienst om zijn correspondentie vlug bezorgd te krijgen, want een vlugge bediening ls nu eenmaal de eisoh des tijds van de koopers. De Kamer kan zich vooretellen, dat deze inkrim ping der postbestellingen in plaatsen, waar uitsluitend renteniers wonen, geen kwaad kan stichten maar voor handels- en marktplaatsen acht zij dezer maatregel een zeer gevaarlijk experiment, zoodat zij Uwe Excel lentie eerbiedig verzoekt wel te willen bevorderen, dat aan dit voornemen van den P.T.T.-dlenst geen uit voering zal worden gegeven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holl. Noorderkwartier. De Voorzitter: (w.g.) S. W ARNTZ. De Secretaris: (w.g.) D. J. SCHEFFEL. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, '»<Jravenhage. Drie jeugdige kinderen wandelen van Nij megen naar Kleef. De drie jeugdige spruiten van een Nijmeegsche fa milie, resp. 7, 9 en 10 jaar oud, hebben blijk gegeven van hun avontuurlijken aanleg. Maandagmiddag, zoo lezen we In het Handelsblad, verlieten zij de ouder lijke woning voor het maken van een wandeling. Hun tocht voerde vla Ubbergen en Beek naar de Neder- landsch-Duitsche grens, waar zij vernamen, dat in het naburige Cranenburg de kermispret in vollen gang was. De gelegenheid vonden zij te schoon om daar niet van te proflteeren en dus passeerden rij de grenslijn en keken op de Cranenburgsche kermis hun oogen uit. Daarna herinnerden zü zich. dat in Kleef familie woonden en aangezien de afstand van Cranenburg naar Kleef korter is dan den terugweg naar Nijme gen, zetten zij hun uitstapje in Duitschland voort en kwamen dea avonds acht uur, tot stomme verwonde ring van de familie in Kleef. Nadat zij het verhaal van hun avontuur gedaan hadden, stelde de familie zich telefonisch in verbinding met de ouders, die in doodelijke ongerustheid verkeerden. Zij bleven natuur lijk in Kleef overnachten en werden Dinsdag naar Nijmegen teruggebracht. De bengels toonden zich bij hun terugkeer hoogst voldaan over het welslagen van hun uitstapje. Of de pret echter door de ouders gedeeld werd, zul len wij maar betwijfelen. In het kantoor van de Boerenleenbank te Ouderkerk a.d. Am stel. Gisternacht omstreeks 4 uur is igebroken in het kan toor van de Boerenleenbank, in de Kerkstraat 54 te Ouderkerk a.d. Amstel. Na eerst achter het gebouw ge probeerd te hebben de ramen te openen, welke ramen echter met luiken en ijzeren balken vast zaten, heeft men uit de ramen aan de straatzijde een groot stuk ge sneden. Na een transparant verwijderd te hebben, is men door dit gat op het kantoor gekomen. Daar er geen los geld aanwezig was. heeft men geprobeerd de brandkast te forceeren. Toen dit niet gelukte is men naar boven gegaan naar de slaapkamer van den directeur, den heer Miermans. Op het geraas was de heer Miermans wakker gewor den. Hij heeft met een stok van zyn slaapkamer af, op de ramen van zijn buren geklopt, totdat deze wakker werden. De indringers hebben daarna de vlucht genomen. Er is niets gestolen. INBRAAK IN EEN BOERENLEENBANK. De brandkast vergeel!» geforceerd- Dinsdagnacht omstreeks 4 uur hebben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor van de Boerenleen bank te Ouderkerk a. d. Amstel. Na eerst achter het gebouw te hebben geprobeerd de ramen te openen, welke echter met luiken en ijze ren balken vastzaten, hebben zij de aan de straat zijnde ramen stukgesneden. Door dit gat zijn ze het kantoor binnengekomen. Daar er geen los geld aanwezig was, hebben de dieven getracht de brandkast te forceeren. Toen dit niet gelukte zijn zij naar boven gegaan, naar de slaapkamer van den directeur, den heer Miermans, Op het gerucht was de heer Miermans wakker gewor den en heeft het een stok vanuit zyn slaapkamer op de ramen van zijn buren geklopt, totdat deze wakker worden. De dieven hebben daarop overhaast de vluoht geno men. Zy konden niets meenemen. Van de daders onfc- breekt tot nu toe elk spoor. Een eigenaardig voorval ln het Engelscho plaatsje Kenton. In het Engelsche plaatsje Kenton zou dezer dagen het volgende eigenaardige voorval hebben plaats gehad, naar uit Londen gemeld wordt. Clifford Small. het zesjarig zoontje van den rechter Clifford, was plotseling verdwenen, zonder eenig spoor na te laten. Den volgenden dag moest de dokter by zyn moeder ontboden worden, daar zy plotseling hevige maagkrampen gekregen had tengevolge van de benauw de droomen, die haar den geheelen nacht gekweld had den. Zy vertelde, dat zy herhaaldelijk had gezien, hoe haar kind ln een groot zwart hol viel, dat met water was gevuld. Het kind stak de armen naar haar uit, maar er kwam niemand om het te redden, zoodat het jam merlijk moest verdrinken. Haar man was van meening, dat deze droom niets an ders beteekende dan een angstulting van een diepbe droefde moeder en gaf dus last, de nasporingen In 'de bosschen van Kenton met yver voort te zetten. Men wist niet meer, waar men nog verder zou zoeken, totdat een der politieagenten iets vernam omtrent de benauwde visioenen van de moeder van het vermiste kind. Hij besloot daarom alle putten en poelen in de omgeving af te zoeken. Twee dagen later had hy het lijk van den kleinen Clif ford gevonden. Het lag in een grooten put, die niet meer gebruikt werd, in de nabijheid van het station. Door de zware regens der laatste maanden was deze wederom geheel met water gevuld. De kleine Clifford Small was ln den twee meter die pen put geraakt en daarin jammerlijk verdronken. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 760 m.H| Vooruitzichten: Goed weer. Tefnperatuur: 52 gr. F. is 12 gr. C. HOOGZIJDE E 103. SCHAGF Gedipl. Opticien. Gedipl Drogi BRILLEN, uitsluitend le kwaliteit MONTUREN en GI.AZI-.N VELDKIJKERS - PRISMAKIJKRRS FOTOTOESTELLEN. - Alle soorten FII.MS. Ontwikkel en Afdruklnrlchting. Gratis onderdek! DOOR EEN ZANDTREIN OVERREDEN. By de werken voor het Twente—RUnkanaal naö Goor heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats gs had. De 18-jarige H. Welberg uit Goor. die naast de la comotief van een zandtreln liep, om zand op de door q klei glad geworden rails te strooien, struikelde over ee biel. waardoor de baanveger van de locomotief tege zyn been sloeg. Met ernstige verwondingen aan z; rechterbeen en eenige verwondingen aan zyn arm is b opgenomen. Dr. L. uit Goor, die spoedig ter plaatse was en i eerste hulp verleende, achtte opneming in een ziekes huis noodzakelijk. Men vreest dat zijn been geampi teerd zal moeten worden. VAN TIEN METER HOOGTE GEVALLEN. By het verrichten van hysch-werkzaamheden op fabriek in de Gieterstraat te Amsterdam, ia een 21-j rige arbeider, doordat het hyschtouw plotseling br» van een hoogte van tien meter naar beneden geste en op de binnenplaats van de fabrek neergekomen. M( een gapende hoofdwonde ls de man naar het Wllhe minagasthuis overgebracht en daar ter verpleging genomen. Zyn kameraad, die op den beganen groe Btond, kon zich nog tydig uit de voeten maken. ONRUSTIG IN HET BRITSCHE RIJK. Zeventig rebellen ter dood veroordeel Reuter seint uit Rangoon: Zeventig rebellen zyn ter dood veroordeeld en 22 dere tot levenslange verbanning. Deze rebellen werd! sedert de laatste maanden gevangen genomen by b zuiveren vam de Birmeesche streken, die in opstal ZIJ br pr m< zijl en tui •aai toe hei hai dei me sta ver Wfti fru die bed de ver ont een ste' gee var L gar dat len de nie ond opr naa A wijl toe H mai met V te S Sloi redi van de i schi zijn LANGEND Bij den steeds meer nijpend wordenden toestand het tuinbouwbedrijf, is het te begrijpen, dat de tuii cept bouwers van Langendijk en wijdén omtrek meer dat p ongeduldig beginnen te worden onder het uitblijvea lan van maatregelen, die eenigszins geacht kunnen m tera den van beteekenis te zijn voor het behoud van di een bedrijf. «oei Worden door de regeoring maatregelen getroffa moe die anderen noodlijdende bedrijven het bestaan mog jasi lijk maken, voor den tuinbouw is dit nog niet p veri schied. Uit de verschillende besprokingen in verf h deringen is gebleken, hoe de voormannen der or» par] nisatie steeds in de weer zijn, om met de regceri: Ryit schriftelijk en mondeling van gedachten te wissel! groo over de noodzakelijkheid van overheidsbemoeiing dezen, zoodat, waar de resultaten zoo lang uitbS ven, men in de verleiding zou gaan komen, ook ea een scherp telegram te zenden a la Posthuma, wai door de minister op een anderen teen zou word getrapt. Voor zoover wij in do gelegenheid zijn geweest op te lichten van den sluier, die in alle geheinu nigheid over de onderhandelingen tusschen de ganlsaties van den tuinbouw en de regeering is legd, willen we wel zeggen, dat de organisatie-ra nen buitengewoon voorzichtig zijn in liet doen mededeelingen. Met een angstvalligheid, die aan het ridicule grenst, wordt zoo nu en dan „streng vertrouwelijk" meegedeeld, en als men een paar dagen later aan de veiling komt, dan i ■Jan en alleman je te vertellen, wat je zoo pas als streng vertrouwelijk word meegedeeld. Zoo er de laatste maanden al tal van stcunmaatreg® wat€ voor de tuinders een onderwerp van hoop en ver ting geweest, zonder dat er daadwerkelijk iets v teekenis is gebeurd. Dat maakt de tuinders natui kregelig en het slot van hun overwegingen is: w« gen toch niets, ongetwijfeld uitgesproken in de dat ze toch nog wel iets zullen krijgen. Ofschoon we van de zijde der leidende organi menschen nog niets in een bepaalde richting vi men, lijkt het ons voor dc duizenden tuinders, steun zoo bitter noodig hebben van belang, evenj memoreeren, wat de Nieuwe Rotterdamsche Cor weet te vertellen over ,',De toestand in den tuinb meer in het bijzonder over het advies van de cou-., sie-Lovink, die een onderzoek naar dien toestaj* heeft ingesteld. Genoemd blad deelt dan mee, dat®* commissie haar conclusies uit dat onderzoek re^ heeft getrokken en met de regeering aan het o«r' leggen is over de voorstellen, die er gedaan WW? worden om den tuinbouw te steunen. De coman^3 is n.1. tot de zeer stellige conclusie gekomen, steun van regeeringswege voor den tuinbouw nood# kelijk is. Voor onze tuinbouwers is deze conclusie on getwijfeld van beteekenis als komende van een ge#?' hebbende zijde, zooals de commissie-Lovink is. acht dit het eenige middel om het bedrijf door moeilijke omstandigheden van het oogenblik heen helpen. Zijn we wel ingelicht, dan heeft zij in overweg# gegeven, of zal in overweging geven den steun te W* den in den vorm van een bijslag op den prijs van e* aantal tuinbouwproducten. Deze bijslag zou moeten zijn aan het verschil tusschen de produw kosten cn den veilingsprijs, voorzoover de laat*l> noemde lager is dan de productiekosten. In verwj hiermee zouden er voor de productiekosten meene richtprijzen gesteld moeten worden. De ad® nistratie van de rijks directe belastingen bescw naar het schijnt over gegevens, waaruit deze rientpr zen kunnen worden berekend. Evenwel zou alleen goede handelsproduc» voor steun in aanmerk»® men, waarbij nog onderscheid gemaakt zou wor 4e h met Op verli, 4«e Wi Held Inste «chij ia-ki Öjn 4e b W, Ee nabi op er n plaa aan] Gaai 4an

Schager Courant | 1932 | | pagina 2