IS Tweede Kamer Steun aan de melkveehouder ij. Het einde der Zuiderzee-visscherij. Hongerdemonstraties te Hamburg. AFSLUITING VAN WEGEN. Zoldering ingestort. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. WILLEM, 10 m.iil iaok Orofll MS. errlchl nab p de It door a cc f teg« in z$ m is h 3 en d ziekm ?eajnpj op tt 21* ag bn geste Mi Wilhi grOB en. tusschcn eerste en mindere qualiteit. Al wat niet export-waardig is, zou buiten den steun vallen. Een en ander to regelen overeenkomstig de door het U.C.B. vastgestelde minimum-eischen. Daar het v.n.1. de moeilijkheden met den export zijn, die den tuinbouw in ongelegenheid hebben ge bracht, zouden uitsluitend de voornaamste export producten in aanmerking komen. Als beginsel van de steunregeling zou voorts nog moeten gelden, da» uitbreidingen, die na 1 Jan. 1932 zijn geschied, niet voor steun in aanmerking komen en dat. geen steun wordt verleend aan individueele tuinbouwers (als in Noordholland is geschied) maar aan het tuindersbedrijf in zijn geheel. De tot dusver toegepaste incidenteele en individueele steunregeling heeft in een aantal gevallen feitelijk de strekking ge had, dat bedrijven, die geen levensvatbaarheid had den, in stand werden gehouden. Hierdoor wordt de noodzakelijke zuivering van het bedrijf tegengewerkt en de steun zou dan ook alleen ten goede moeten ko men aan datgene, wat een redelijken grond van be staan heeft. Het totale bedrag van do kosten zou beperkt blij- ven tot 20 van den gemiddelden omzet, in gelds waarde uitgedrukt, op de gezamenlijke groenten- en fruitveilingen over de jaren 1928, 1929 en 1930 en zou dientengevolge 20 millioen gulden kunnen zijn, een bedrag dat echter slechts bereikt zou worden, zoo de tqestand in den tuinbouw zich ten aanzien van verschillende producten nog zeor veel ongunstiger ontwikkelde dan zich op het oogenblik laat aanzien. Maatregelen zouden genomen moeten worden om een zooveel mogelijk billijke verdeeling van den steun over de bedrijven te waarborgen, waarom o.a. geen bedrijf meer zou mogen ontvangen dan 20 van haar veilingsomzet over do genoemde jaren. Uit deze mededeelingen moge dus blijken, dat er gang in de zaak zit en dat verwacht mag worden, dat spoedig de noodige voorstellen de Kamers zul len bereiken. Of de steunregeling met terugwerken de kracht zal worden toegepast, blijkt er intusschcn niet uit. Allicht komt het tweede millioen spoedig ter ondersteuning. OUD KARSPEL. Dinsdagavond werd ten huize van den heer C. Vis na een zeer geanimeerde vergadering besloten tot het oprichten van een visch- of hengelclub, welke den naam zal dragen van „Vlschclub Oudkarspel" Alle aanwezigen, zijnde 17 personen, traden toe, ter wijl door meerderen nog toezegging was gedaan om toe te treden. Het bestuur is als volgt samengesteld: A. Timmer man, voorzitter, G. Prijs, secretaris, J. Bruin, penning meester, leden C.fLangedijk en P. Heertjes. WJERTNOERWAARD Woensdag is oen van de zoons van den heer Kruit te Schagen rnet zijn auto met bloemen op weg naar Slootdorp. aan den Walingsweg tegen een boom ge reden, wat zeker nog al goed is aangekomen, want van de Buick is zeer weinig overgebleven. Omtrent de oorzaak vernamen we, dat de chauffeur waar schijnlijk voor een oogenblik geen aandacht had bij zijn rijden. DEN HEIDER de li DE MODERXTS EERJXG VAN DEN HEL DER EN WAT DAARMEDE .ANNEX GAAT Het laatste halve jaar is men alhier bezig om met *lle maatregelen Den Helder in een modern kleed te steken. Het betreft hier maar niet zoo'n paar kleine verbeteringen van het uiterlijk der stad, maar integen deel een Intense vernieuwing en verbetering van tal van voorwerpen. Zoo zagen wij de laatste maanden op alle voor naamste verkeerscentra borden, vluchtheuvels en soortgelijke verbeteringen op dit gebied aangebracht. Of het op alle plaatsen even pracüech bleek is weer een andere kwestie, aangezien men bijvoorbeeld op het Koningsplein, een der drukste gedeelten van de tad een zoo ingewikelde vrkeers-chaos schu p met illerlei, borden, steenen, strepen en vluchtheuvels, dat een niet geheel ingeweid fietser of automobilist dikwijls fouten maakt die nu niet geheel onmensche- lyk zijn. Maar dat is nu eenmaal de schaduwzijde van een zeer zonrijk geval en die dienen we maar te ao- cepteeren als forace majeure. Daarna krijgen we dan plantsoen- en park- tanleg. Groote plannen heeft de Heldersche Gemeen teraad uitgebroed en op eenlge plaats envalt er reeds een en ander waar te nemen. Zoo werd het altijd zoo loei-leelijke Ankerpark-veld herschapen in een zeer mooi plantsoen, waarvan zij, die de stad het laatste jaar niet gezien hebben de handen in elkaar slaan en verbaasd staan" over zooveel moois. Het plan bestaat ook in de Oude Helder een groot park aan te leggen, waarin dan tevens het Dorus Rijkers-monument zal verrijzen. Een betrekkelijk groot aantal werkloozen zal hierdoor aan het werk gesteld kunnen worden, zoodat' ook van deze zijde dit initiatief toe te juichen is. Ook de nieuwe wegenaanleg is niet van belang ont bloot. De Kanaalweg, Weststraat en Zuidstraat zullen alle in een fonkelnieuw asfaltdek gestoken worden, vat, gezien de huidige bestrating, wel noodzakelijk is. Trouwens, de bestrating in Den Helder is over het geheel genomen niet al te best te noemen en ook op andere, als hier genoemde plaatsen zou een weg-ver- betering geen overbodige luxe zijn. Maar laat ons in leder geval tevreden zijn met het nu bereikte. Over de vernieuwing en verandering van de Marine haven hebben wij reeds het een en ander vermeld. Het geheele aspect is daar ter plaatse veranderd In verband met de afsluiting van de Zuiderzee, naar aanleiding waarvan men de gegronde vrees koestert dat het water met aanzienlijk meer kracht tegen de waterweringen zal opstuwen. In verband met de asfalteering moeten wij nog oj>- merken, dat er een factor in het spel is die voor een groot gedeelte der Jutters een buitengewoon onaange name zal zijn. Er wordt namelijk beweerd dat lang» de wegen, waar bet nieuwe straatdek gelegd zal worden de eene rij boo tten zal worden weggehakt aangezien dan voor het verkeer, dat daar nog al vrij druk Is (alle autobussen die naar Alkmaar, Schagen, Wieringen en andere plaat- «n in den omtrek rijden passeeren hier) van groote be- ^kenis zou zijn. Wij weten niet of hier al definitief toe besloten is, kunnen de bevoegde personen dezen raad geven, het toch al niet bijzonder boomrijke Den Helder toch il zijn paar mooie laantjes zou willen behouden. Vervolgens de verlichting der stad. Ook deze ls ter hand genomen en op eenige plaatsen, *aar een druk verkeer zich heeft ontwikkeld, zijn mo derne verlichtingsapparaten verrezen. Sinds geruimen tijd zagen wij op het Stationsplein en de Prins Hendriklaan de inderdaad zeer doeltreffen de hanglantaarns verrijzen, die niet te vergelijken zijn ttet het daarvóór gebruikte materiaal. Op den Kanaalweg is nu voor eenigen tijd een proef- ^wlichting ingesteld, waarover zal worden beslist of toe practische waarde heeft. Wij hadden haast nog vergeten te reppen van de Heldersche verkeerspolitie. Van een dergelijke nuttige "stelling is de Juttersstad nu ook voorzien, hoogstwaar schijnlijk zeer ten ongerieve van alles wat nog niet over «-karaats verkeersroutine beschikt. Want de heeren 'in niet makkelijk en voor men het weet staat men op Is bekende „bon." Wat de reden van al dit moois is? ®n omstandigheid van groot belang zal wel zijn het "Wegen Huisduinen, dat zich in de laatste 5 jaar buitengewoon vlugge wijze heeft uitgebreid. Komen nu elk Jaar meer vreemdelingen in genoemde bad- aa i .dan vaart ook den Helder hier wel bij, en naar G&m ng h'ervan k het weer zeer begrijpelijk dat de j eenteraad voor een en ander iets over heeft, zij het met opoffering van eenig kapitaal. WETSONTWERP AANGENOMEN MET 53 TEGEN 12 STEMMEN. De Kamer heeft zich door dit wetsontwerp heenge- werkt. Men wilde hiermee klaar en 't is dan ook ge lukt. En wij kregen zoo den indruk, dat velen over hun bezwaren zijn heengestapt, omdat de kwestie drong naar een oplossing. De minister hield een belangrijke rede, waarin hij meedeelde, dat de regeering streeft naar het herstel van billijke prijzen. Toegegeven wordt dat een richtprijs van 5 cent niet loonend is. p Als echter de afbraak werd doorgezet, dan zou al heel spoedig van de 270 millioen die ons volk jaar lijks aan melkproducten uitgeeft, 200 millioen in de zakken van de consumenten komen. Als een richt prijs van 5 cent wordt aangenomen, betaalt de con sument 170 millioen. Hieruit is dus op te maken, dat de regeering geheel handelt volgens het principe van verlaging van den levensstandaard. Boter van f 1.60 a f 1.80 is goedkooper als de laatste jaren is betaald. Ditzelfde geldt voor den margarineprijs. De minister wil de allerarmsten echter tegemoet komen en 2 millioen K.G. margarine onvermengd laten. De ver koop daarvan zou dan over Maatsch. Hulpbetoon kunnen gaan. Dat er aan het menggebod bezwaren kleven, de minister stemt het toe dat dit zoo is. Maar met de kaas is het nog veel moeilijker, daar van is de export tweemaal grooter dan* het binnon- landsch verbruik. Met hot oog daarop kan het per centage van 25 van het menggebod niet lager gor den gesteld. Een voorschrift om melk in brood te ver werken, gelooft de minister niet dat noodig zou blij ken. Ook met het oog op de consumptiemelk is ingrij pen nog niet noodig. Dat het verlies van ons afzetgebied de grondoorzaak was van het verlies van onzen uitvoer, gaf de mi nister volmondig toe. Het denkbeeld om in Engeland een ander afzetgebied te zoeken, werd toegejuicht. Dat wij tegenover ^Duitschland alle moreele troeven in handen hebben, erkende de minister als juist, maar hij wees er op dat in deze de materieele zwaarder we gen. - Het incident Posthuma werd eveneens besproken en de minister noemde het onbehoorlijk, dat de telegram men eerst in de dagbladen verschijnen voor ze den betrokkene hebben bereikt. Maar telegrammen aan de regeering leest men steeds eerder in de krant. Het was ministers bedoeling dat het bewuste telegram nog 'savonds Dr. Posthuma bereikte, maar dat tele gram werd geweigerd, omdat het adres Dr. Posthuma, Voorzitter van het Comité van Economisch Verweer, niet volledig werd genoemd. Spr. had in deze de be roemdheid van Dr. Posthuma overschat. De bode heeft, toen het telegram werd geweigerd, het maar in zijn zak gehouden met de gedachte: wel dat komt morgen wel in orde. (Groote pret in de Kamer.) Reeds maandenlang zijn besprekingen met de Duit- schc regeering gevoerd en het beste antwoord dat de Econ. Commissie heeft, gehad is het verslag van de vergadering die 24 Maart j.1. is gehouden met ver schillende kopstukken uit het bedrijfsleven. Ook Dr. Posthuma heeft zulk een verslag gehad. Ook 29 Maart hield de commissie voor onderhandelingen vergade ring en ook hiervan was Dr. Posthuma op de hoogte. In April is in Berlijn een commissie doende ge weest. die echter buitengewone onbevredigende re sultaten heeft verkregen. Mededeelingen kon de minister hierover niet doen. Thans is weer een andere commissie bezig, hoofdza kelijk over de deviezenregeling. Ook deze commissie schijnt zeer magere resultaten te hebben bereikt. De commissie heeft echter de opdracht dat als de Duit- sche regeering niet aan de wenschen van Nederland tegemoet komt, de N'ederlandschc regeering genood zaakt ral zijn over te gaan tot een eenzijdige deviezenregeling. De minister wil alles doen om de normale verhouding met. Duitschland te handhaven, maar de nood in ons land is te hoog om als een lamme goedzak alles te verdragen. De minister zeide dat de regeering nu A had ge zegd, de Kamer moet B zeggen en er zich niet op mogen beroepen dat bepaalde bedrijven zullen worden benadeeld, als een deel van onzen invoer uit Duitsch land wordt belemmerd. Maar toen braken in tegenstelling met het enthou siasme van daareven, de protesten los. Do heer Van der Waerden riep: De Kamer wil zich niet vastleggen. De minister meende echter dat ook de heer Van der Waerden principieel gebonden is door de uitlatin gen van soc.-democratischc zijde buiten de Kamer. De regeering heeft wel geen officieele uitspraak van de Kamer, maar als zij de uitingen van de leiders en leden der verschillende fracties nagaat, heeft zij toch wel haar meening. Wat de regeering bedoelt is duidelijk genoeg: niemand is in staat een ander mid del aan te wijzen dan de primitieve boycot. De minister gaf toe dat dit nader dient te worden besproken. Toen volgde de behandeling van een lange serie amendementen, waarvan een enkele werde aangeno men. Toen volgde de beslissing over het wetsontwerp als hiervoven reeds gemeld. Een andere factor van belang is deze: de laatste jaren wordt het aantal bezoekers van Wie- ringen steeds grooter. Velen van dezen doen tegenwoor dig regelmatig hun inkoopen in Den Helder, terwijl ook uit andere plaatsen uit den omtrek steeds meer perso nen er een gewoonte van maken een gedeelte van hun behoeften uit deze plaats te betrekken. En ook hier kunnen wij weer zeggen: voor wat, hoort wat! Maar met dat al vaart Den Helder en deszelven be woners er wel bij. Komt men na een al dan niet lange afwezigheid weer in zijn „heimat" terug dan kent men soms zijn eigen stad niet meer. NEn daarom hulde aan het energieke Heldersche ge meentebestuur. dat in deze malalsetijden niet bij de pak ken blijft neerzitten, maar ondanks veel critiek doorgaat Den Helder zoowel naar binnen als naar buiten meer naam te bezorgen. Wat voor geen enkele stad schade kan beteekenen. W 7 E R 1 V. O E v Jaarvergadering afd. Wieringen Instituut voor Arbeidersontwikkeling op jl. Woensdagavond in de oude school te Hippolytushoef. Aanwezig 15 leden. De Voorzitter, de heer J. de Wit. opende met wel kom. In het bijzonder welkom het nieuwe bestuurslid Slikker. De notulen worden gelezen door den secretaris, den heer C. v. d. Slikke. en worden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Daarna wordt het jaarverslag gelezen door den zelfde. Dit, geeft een goed overzicht van de werk zaamheden in het afgeloopen jaar. Het aantal leden is met 8 toegenomen. De heer J. de Wit gpeft toe lichting op het jaarverslag en deelt mede. dat het werk wat wij doen. niet. de hoofdzaak is. Hoofdzaak is om meer belangstelling te winnen. In het afge loopen jaar is hot programma anders uitgevoerd dan het jaar daarvoor. Tevoren kan men slecht zoggen welk programma moet worden uitgevoerd. In het af geloopen jaar werkten we ons programma uit op een manier, als wc dachten dat goed was We zijn over het afgeloopen jaar niet ontevreden, doch het kon wel beter. Spr. constateert ook dat de hier aanwe zigen weer dezelfde zijn als gewoon. De overige le den moesten ook hier zijn. Spr. doet een beroep op de aanwezigen om er aan mede te werken in don komenden winter een groote groep menschen te be reiken. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. De rekening. De penningmeester, de, heer v. d. Welle, doet re kening en verantwoording. Saldo 18 Febr. 1931 f42.45*4Ontvangsten tot 25 Mei 1932 f 491.40/4, uit gaven f486.44. Bntig saldo f 4.96*1 Dit jaar is een subsidie van de gemeente ontvan gen van f25. Voorzitter vindt het bedrag niet groot, maar de erkenning van overheidswege vindt spr. ook veel waard. Raadslid P. Kooij wordt dank gezegd voor zijn bemoeiingen hieromtrent. Voorzitter deelt mede. dat filmavonden duur zijn. Vooral moet daar voorzichtig mede gewerkt wor den, een bijzondere film geeft nog niet altijd succes. Het plan is volgende winter ook weer filmavonden te geven, doch we zullen voorzichtig te werk gaan. Bestuursverkiezing. Bij acclamtie wordt tot voorzitter benoemd de heer J. de Wit. De secretaris, de heer C. v. d. Slikke blijft aan. De aftredende penningmeester, de heer A. v. d. Welle, wenscht niet meer in aanmerking te komen. In diens plaats wordt benoemd mej. M. de Vries. De heer S. Slikker, bestuurslid vertegenwoordi gende de bestuurdersbond. De heer A. v. d. Welle, bestuurslid, vertegenwoordigende de afd. S.D.A.P. Als lid controlecommissie wordt benoemd de heer Jn. Slikker, vacature J. v. Wijk. Allen nemen hunne benoeming aan. Behandeling ingekomen stukken. Een schrijven van het hoofdbestuur over aftreden en benoemen voorzitter Een schrijven dat leden van het ïinstituut lid moeten zijn van S.D.A.P. of een modernen vakbond. Verder nog onbelangrijke mededeelingen. Deze wor den voor kennisgeving aangenomen. Volgt bespreking cursussen. Bespreking programma a.s. zomer. A.s. Zondag excursie naar Texel. Een schrijven is ingekomen van het Instituut over bezoek aan de Zuiderzeewerken. Alle medewerking zal worden verleend. Wereldbobliotheek vraagt, een en ander om dit jaar weer een tentoonstelling te organiseeren. Dit wordt voorloopig aangehouden. Verschillende andere aanbiedingen, prijscouranten enz. worden besproken. Is gevraagd hier een natuurvriendengroep in het leven te roepen. De heer Roode voelt er wel voor een correspondent schap op te richten. Correspondentie en aanvragen voor excursieleider komen in den regel bij de afd. Wieringen van het. Instituut binnen. De aanwezigen zijn van meening dat de oprichting van een groep niet noodzakelijk is. Besloten wordt, om als de tocht naar Texel goed slaagt, meerdere tochtjes te onder nemen. v Dc heer Kooij zegt, dat hoofdzaak is: waar inte resseeren de menschen zich voor. Alle menschen Kunnen hun gevoelens te kennen geven en met hun wenschen wordt rekening gehouden. Is mededeeling binnengekomen, dat het A.B.K.- huis of het Natuurvriendenhuis tc Bennekom voor onze leden is opengesteld. Tarieven c.d. worden voorgelezen. De Voorzitter zegt, dat hot wei vroeg is, nu al over het wintorprogramma to spreken, doch als we spre kers willen hebben, moeten we heel vroeg aanvra gen. Wat het cursusbezoek betreft, zegt spr., dat de kadercursus nog loopt en door zal loopen. Het blijkt echter dat velen de stof daarvan niet kunnen vol gen. Spr. zegt dat. we moeten beginnen met een jon gere groep en wil dan vervolgonderwijs geven aan de jongeren. Dc vergadering gaat er mede accoord in die rich ting te werk te gaan. Wat betreft het vragen van sprekers, wordt veel over cn weer gesproken. Algemeen is men er voor een of twee vooraanstaande sprekers te vragen. Betreffende de reis naar Texel wordt medegedeeld dat men per fiets gaat. met de tweede boot. Er is vergunning verkregen, om de broedplaatsen te be zoeken. Om 7 uur vertrekt men van dc oude school tc Hippolytushoef op a.s. Zondag. Verschillende aan wezigen vinden de reis per fiets bezwaarlijk en wen schen per autobus te gaan. Hieraan zijn vele be zwaren verbonden, vooral als men te Texel aan komt. Allen die nog mede willen kunnen zich opge ven bij den secretaris. Volgt rondvraag. De heer J. Slikker zou tusschen do jaarvergaderin gen nogmaals en vergadering willen beleggen. Voorzitter geeft hierop toelichting. De heer P. Kooij vraagt, of a.s. herfst een nieuwe kadercursus wordt begonnen. Voorzitter zegt, dat dit niet het plan is. De loo- pendc cursus wordt voortgezet. Dc rondvraag leverde verder niets meer op, waar na de vergadering werd gesloten. De visschers vlaggen halfstok. Het duurt nog slechts enkele dagen voordat de Zui derzee zal zijn afgesloten. De Zuiderzee zai hebben opgehouden te bestaan en daarvoor ishet IJsselraeer in de plaats gekomen. Geen visch zal meer met de Btroomingen uit de Noordzee naai de -Zuiderzee ko men en binnen afzlenbaren tijd zal er nog slechts zoet water zijn. Hiermede zal tevens een einde gekomen tijn aan de eteuwen-oude Zuiderzeevisscherij. De Zulderzeevissohers betreuren dit en om aan te toonen. wat er omgaat in het gemoed van de ecshte Zulderzee-visschers hebben zij besloten naar wij uit Volendam vernemen van alle visschersvaartui- gen, zoowel in de havens als op zee, de nationale vlag halfstok te laten waaien. Eenige duizenden vrouwen trekken door de straten der stad. Auto's omver geworpen. Gister is het op het Jungfernstieg te Hamburg tot ernstige excessen gekomen van werkloozen en commu nistische elementen. Eenige duizenden personen, van wie opvallend veel vrouwen trok onder het voortdurend geroep van „honger" door deze straat. Voor het Alster- paviljoen grepen de demonstranten tafels en stoelen en slingerden deze door de ruiten va-n het goed bezette pa viljoen. Met geladen revolvers posteerden vier politie agenten zich voor den ingang van het gebouw. Het ge lukte de menigte op een afstand te houden tot verster king was gearriveerd. Twintig personen werden gear resteerd terwijl talrijke personen op het bezit van wape nen werden gefouilleerd. In de Grosse Bleichen werd een politiebeambte door de menigte omsingeld. Hij schoot uit zelfverdediging, zonder evenwel iemand te raken. Het Alsterpaviljoen werd tijdelijk gesloten, terwijl de blinden voor de winkelhuizen werden aangebracht. Eeni ge particuliere auto's werden omvergeworpen, nadat de inzittenden de wagens hadden verlaten. De brandweer zette de wagens weer overeind. Een lange Itfst va<a wegen, die met in gang van 26 Mei voor alle verkeer zijn af gesloten. De lezer zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd terug op verschillende plaatsen in Noordholland we gen. behoorende aan het rijk, plotseling voor alle verkeer werden afgesloten, iets wat gelukkig maar heel kort duurde, daar hieruit groote ongemakken voortvloeiden. Thans komt in de Staatscourant een lange lijst van wegen voor, waarbij de minister van defensie ter al- gemeene kennis brengt, dat met ingang van 26 Mei die wegen, als zijnde niet openbare wegen, ge sloten zijn voor het verkeer en dat mitsdien de toe gangen tot die wegen zijn verboden. Wij teekenen er de volgende uit aan: Grindweg van Den Helder naar het fort Erfprins. Grindweg langs de binnenglooiing van den zeedijk, van de Artilleriestraat in Den Helder naar het werk Kaaphoofd. Grindweg langs de binnenglooiing van den zeedijk, van het werk Kaaphoofd tot de snijding met den Huisdui nerweg te Huisduinen. Straatweg naar het fort Kijkduin, voor zoover gele gen op militairen landsgrond, in Den Helder. Straatweg over het Galgenveld naar het militair oefe ningsterrein in Den Helder. Het gedeelte straatweg in Den Helder, vormende de kruising van den Huisduinerweg met de gemeenschaps linie van den binnenberm van de buitenliniegracht tot aan de grens van den militairen landsgrond in noorde lijke richting, waarin gelegen 1 brug. De Duinweg te Huisduinen, voor zoover gelegen op In erfpacht uitgegeven militairen landsgrond. De Duinweg ten zuiden van de begraafplaatsen, voor zoover gelegen op militairen landsgrond in Den Helder. Voetpad van den Strooweg naar de Donkere Duinen, voor zoover gelegen op militairen landsgrond in Den Helder. Voetpad van het dorp Huisduinen naar de Donkere Duinen, voor zoover op militairen landsgrond. Het gedeelte straatweg in Den Helder, vormende de kruising van den Middenweg met de gemeenschapslinie, met daarin aanwezige keersluis, duikersluis en duiker. Grindweg langs de buitenzijde van de buitenlinie gracht, van den Huisduinerweg tot aan den Middenweg in Den Helder. De Inudatiekade langs de oostzijde van de gedekte ^emeenschapslinie van den Huisduinerstraatweg tot aan het fort Dirks-Admiraal in Den Helder. De dijk aan de oost- en zuidzijde van het fort Oost- oever in Den Helder. Het gedeelte straat- en grintweg, toegang vormende tot de voormalgie batterij Wierhoofd in Den Helder. Tüdens bezoek van een Belgisch kasteel. Veertig gewonden. V.D. verneemt uit Brussel: Te Ecausinnes Lalaing hebben een 40-tal leerlingen van de kostschool van het Heilige Hart, uit Elsene, Woensdagmiddag een bezoek gebracht, onder leiding van een leerares. aan het zich op een steile rots verheffende historische kasteel van graaf van den Burch. Een ge deelte van het gebouw en de kunstschatten dagteckenen. uit de twaalfde eeuw. Toen de meisjes zich in een der zalen van het kasteel bevonden, begaf plotseling de zol dering. De veertig meisjes werden gewond, drie hunner zoo ernstig dat zij naar naar Brussel konden terugkee- ren. (Elsene is een der voorsteden van Brussel). NIEUWE SAMENZWERING OP CUBA ONTDEKT, 250 arrestaties. V.D. verneemt uit New York: Volgens berichten uit Havanna heeft de regeering van Cuba een nieuwe samonzweering ontdekt van den vroe geren president Menocal. Tot dusverre zijn 250 perso nen gearresteerd. Vier bekende persoonlijkheden zijn bij 'n poging tot vluchten neergeschoten. Menocal is ge vlucht in de Braziliaansche ambassade. SCIIAGEN. 25 Mei 1932. 8 paarden f 140—250, 6 pinken f90120, 30 gelde- koeien, mag. f80—180, 29 idem, vette f 180—260, 25 kalfkoeien f120—225, 5«pinken f7085, 69 nuchters kalveren f3—10. 81 overhouders f 13—20, 697 lam meren fö13, 51 varkens, mag. 16—9, 39 idem, vette p. Kg. f 0.15—0.19, 77 biggen f35, 9 konijnen f 0.75 1.25, kippen f0.601. EIERVEILING SCHAGEN. 26 Mei. Aangevoerd zijn: 110 partijen 155000 stuks kipeieren, 15 partijen 5800 stuks eendeieren, 17 stuks kalkocneieren De prijs liep van kipeleren f 2.302.40, bruine f 2.50—2.60, eendeieren f 1.801.90. kalkoeneieren f 5.106.30. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE, 25 Mei 1932. Aangevoerd: 11100 K.G. Deensche witte kool f 0.60 per 100 K.G. BROEK OP LANGEND IJK. 25 Mei 1932. Aangevoerd: 5000 K.G. Deensche witte kool f 0.60; 2600 K.G. tomaten: A f 54.20, C f 53.10, OC f 33.70. ALKMAAR, 25 Mei. Aardappelen f 21, roode kool f 1.70—3 per 100 Kg„ aardbeien per doos f 0.150.40, andijvie f 2.606.90. bloemkool I I 15—21, H t 8—13, kropsla f 3.20—6.20. 2e soort, f 12, komkommers f 1821, per 100 stuks, prei f 4.406.70, rabarber f 14, raapstelen f 0.601.50, ra dijs f 1.26—2, wortelen f 10—17 per 100 bos, peulen f 40 49, per 10 0 pond, postelein 1526 cent, spinazie 14— 67 cent per bak. AMSTERDAM. 25 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en pryzen: 395 vette kalveren le kw. 4452 cent. 2e kw. 34—40 cent, en 3e kw. 2032 cent per Kg. levend ge wicht: 52 nuchtere kalveren f 2.505. 600 varkens, vleeschvarkens wegende van 90—110 Kg. 26—27 cent per Kg„ levend gewicht; zware varkens 2326 cent en vette varkens 2123 cent. 5 Wagons geslachte runderen uit Denemarken. LEERLINGEN-AANTAL OX5. Ons werd medegedeeld dat onze openbare lagere school 19 leerlingen heeft moeten afstaan aan het Christelijk Nationaal onderwijs alhier. Het aantal leerlingen aan de O.L.S. vermeerderde evenwel met 14, zoodat de totale vermindering vijf bedraagt. OPENING MUZEEKTUIN. Het seizoen van den Muziektuin wordt a.s. Zondag geopend met een middagconcert en wel door de Amsterdamsche Accordeon-bespelers-vereeniging „Oe fening baart Kunst", directeur de heer H. J. Hille- gere. Moge dit bijzondere concert, dat voor velen groo te aantrekkelijkheid bezit, een druk bezoek ten deel vallen. Bovendien prijkt de Tuin in keurigen voor- jaarstooi, zoodat ook uit dit oogpunt een bezoek al aanbevelenswaardig is. Wij verwijzen vervolgens naar de advertentie in dit nummer. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jelkje, dochter van Pieter Brantenaar en Lena Snaas. Politie. Verloren: een regenjas; een rijwiel plaatje; een jas. Geboren: Zoon van W. FIJNHEER en A. FIJNHEER—Pluim. Grootewal, Schagen, 24 Mei 1932.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3